Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Το πρόγραμμα και η ρουτίνα στα παιδιά είναι πολύ σημαντικό πράγμα, συμφωνώ απόλυτα! Ο δικός πρώτος γιος είναι υπερκινητικός αλλά ταυτόχρονα τον πιάνεις στο φιλότιμο και συνεννοείσαι, όσο μπορείς να συνεννοηθείς με ένα 2χρονο αγόρι!

Χάχα είναι και το ότι είναι αγόρι που μου μεγαλώνει την "ανησυχία" ?! Εγώ θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ αλλά το ξύλο που έχω φάει από 4 μηνών δεν λέγεται!! Ο γιατρός μου έλεγε ότι το μπερδεύω με το έντερο και ότι αποκλείεται να το καταλαβαίνω τόσο νωρίς μέχρι που το είδε!! Μπόμπιρας από κοιλιά ο μικρός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Είχα κι εγώ το ίδιο άγχος. Τώρα είμαι στην 29 εβδομάδα. Ο μικρός είναι με το κεφάλι προς τα κάτω εδώ και 3 μήνες! Οπότε πάμε στον γιατρό ή ίδια θέση! Την τελευταία εβδομάδα δεν κουνιόταν πολύ και ανησυχησα αλλά τελικά απλά μεγαλώνει και είναι πιο στριμωγμενο στην κοιλιά! Θα δεις ότι σ ελιγες μέρες θα αλλάξει και ο τρόπος που κλωτσάει. Θα είναι πιο "μονοκομματος" και βαρύς! 

Μπραβο 3 μηνες στην ιδια θέση,εμένα μέσα στο τελευταίο τρίμηνο άλλαξε 4 φορές θέση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vivika10 είπε:

Μπραβο 3 μηνες στην ιδια θέση,εμένα μέσα στο τελευταίο τρίμηνο άλλαξε 4 φορές θέση.

Ναι, παρόλο που η κλωτσιά πάει σύννεφο, το μωρό πάντα στο τέλος είναι με το κεφάλι προς τα κάτω. Ο γιατρός είπε ότι απλά βολεύεται εκεί! Γιατί το σίγουρο είναι ότι είναι καλά χαχχα σπρώχνει κάθε φορά τον υπέρηχο με τα χέρια του και τα πόδια του! Αντιδρά πολύ έντονα στα ερεθίσματα, απλά βολεύεται χαμηλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIAχεχε όχι βρε, πάω σε δημόσιο και η μέρα του συγκεκριμένου που με παρακολουθεί για τα απογευματινά εξωτερικά ιατρεια είναι η Τρίτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η MissMary είπε:

@KONSTANTIAχεχε όχι βρε, πάω σε δημόσιο και η μέρα του συγκεκριμένου που με παρακολουθεί για τα απογευματινά εξωτερικά ιατρεια είναι η Τρίτη. 

Αχ ναι, το είχες πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

1350 εχτές :) και είδαμε και μαλλάκια! 

Εμενα 1300 σήμερα που πήγα για υπέρηχο,εγώ μπορεί να χάνω κιλά αλλά το μωρο ευτυχώς βαζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Pralina  φανταστηκά! Τι λες, θα ξεπεράσετε τα 3 κιλά;

Πιστεύω πως ναι! Εγώ γεννήθηκα 3600 και 51 εκατοστά και ο συζυγος μου 3 400 και 50 εκατοστά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εμενα 1300 σήμερα που πήγα για υπέρηχο,εγώ μπορεί να χάνω κιλά αλλά το μωρο ευτυχώς βαζει 

Σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ κάθε 2 εβδομάδες παίρνω ένα κιλό τουλάχιστον.. Τους τελευταίους δύο μήνες! Αλλά είχα χάσει Πόλλα στην αρχή οπότε είμαι ακόμα καλά! 7+ από την αρχή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ κάθε 2 εβδομάδες παίρνω ένα κιλό τουλάχιστον.. Τους τελευταίους δύο μήνες! Αλλά είχα χάσει Πόλλα στην αρχή οπότε είμαι ακόμα καλά! 7+ από την αρχή! 

Είμαι 28+4,μολις μπηκα στον έβδομο ήμουν +8 τώρα έχω χάσει 2 κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Είμαι 28+4,μολις μπηκα στον έβδομο ήμουν +8 τώρα έχω χάσει 2 κιλά.

Και εγώ28 +3 είμαι! Γιατί έχασες κιλά? Συγνώμη αν το έχεις αναφέρει πριν αλλά τώρα μπήκα στο γκρουπ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Pralina είπε:

Πιστεύω πως ναι! Εγώ γεννήθηκα 3600 και 51 εκατοστά και ο συζυγος μου 3 400 και 50 εκατοστά! 

Εγώ γεννήθηκα 3800 και ο σύζυγος 3300 αλλά ο γιός μας βγήκε 2830. Μάλλον λόγω διαβήτη κύησης είπε η γυναικολόγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ γεννήθηκα 3800 και ο σύζυγος 3300 αλλά ο γιός μας βγήκε 2830. Μάλλον λόγω διαβήτη κύησης είπε η γυναικολόγος

Α εγώ είχα ακούσει ότι λόγω διαβήτης κύησης τα παιδιά είναι πιο μεγάλα γιατί παίρνουν αυτά τη ζάχαρη που δεν καίει η μανούλα. Ίσως κάνω λάθος βέβαια δεν ξέρω! Ποια εβδομάδα γέννησες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Pralina είπε:

Α εγώ είχα ακούσει ότι λόγω διαβήτης κύησης τα παιδιά είναι πιο μεγάλα γιατί παίρνουν αυτά τη ζάχαρη που δεν καίει η μανούλα. Ίσως κάνω λάθος βέβαια δεν ξέρω! Ποια εβδομάδα γέννησες? 

39+3 με πρόκληση και στο τέλος καισαρική. Και εγώ αυτό φοβόμουν και το είχα ράψει το στόμα μου και τελικά δεν έβαλα κιλά και το παιδί βγήκε μικρό. Άβυσσος το κορμί της εγκύου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

39+3 με πρόκληση και στο τέλος καισαρική. Και εγώ αυτό φοβόμουν και το είχα ράψει το στόμα μου και τελικά δεν έβαλα κιλά και το παιδί βγήκε μικρό. Άβυσσος το κορμί της εγκύου!

Ουαου ποιος ξέρει!! Περίεργο μου φαίνεται αλλά δεν έχω και άλλες εμπειρίες για να ξέρω να κρίνω! Αλλά από ότι μου έχει πει ο γιατρός όσα κιλά και να πάρω εγώ, το μωρό θα πάρει όσα είναι να πάρει χωρίς να επηρεαστεί! Φίλη μου είχε πάρει 20 και το παιδί της βγήκε 2 κιλά και κάτι! Το μόνο άγχος είναι η γεννα! Όλα τα άλλα δεν με αγχώνουν!

Επειδή μπερδεύτηκα. Εφόσον γίνεται πρόκληση δεν γενναμε φυσιολογικά? Εκτός απροόπτου? Μπέρδεμα ο τοκετός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Pralina είπε:

Ουαου ποιος ξέρει!! Περίεργο μου φαίνεται αλλά δεν έχω και άλλες εμπειρίες για να ξέρω να κρίνω! Αλλά από ότι μου έχει πει ο γιατρός όσα κιλά και να πάρω εγώ, το μωρό θα πάρει όσα είναι να πάρει χωρίς να επηρεαστεί! Φίλη μου είχε πάρει 20 και το παιδί της βγήκε 2 κιλά και κάτι! Το μόνο άγχος είναι η γεννα! Όλα τα άλλα δεν με αγχώνουν!

Επειδή μπερδεύτηκα. Εφόσον γίνεται πρόκληση δεν γενναμε φυσιολογικά? Εκτός απροόπτου? Μπέρδεμα ο τοκετός! 

Για να γεννήσεις φυσιολογικά, είτε μέσω πρόκλησης είτε χωρίς αυτήν, πρέπει να γίνει διαστολή. Με την πρόκληση απλά την επισπέυδουν και την βοηθάνε. Αν όμως δεν είναι να κάνεις διαστολή, δεν θα κάνεις. 25 ώρες έκανα πρόκληση και δεν έκανα ούτε 1 διαστολή. Και μου σπάσανε και τα νερά για να με βοηθήσουν δήθεν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Για να γεννήσεις φυσιολογικά, είτε μέσω πρόκλησης είτε χωρίς αυτήν, πρέπει να γίνει διαστολή. Με την πρόκληση απλά την επισπέυδουν και την βοηθάνε. Αν όμως δεν είναι να κάνεις διαστολή, δεν θα κάνεις. 25 ώρες έκανα πρόκληση και δεν έκανα ούτε 1 διαστολή. Και μου σπάσανε και τα νερά για να με βοηθήσουν δήθεν

Δηλαδή δεν είχες συσπάσεις πριν πας στο μαιευτήριο? Ή είχες συσπάσεις αλλά όχι διαστολή? Πφφ αντέ να δούμε πως θα πάει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Pralina είπε:

Δηλαδή δεν είχες συσπάσεις πριν πας στο μαιευτήριο? Ή είχες συσπάσεις αλλά όχι διαστολή? Πφφ αντέ να δούμε πως θα πάει!! 

Δεν είχα συσπάσεις ούτε διαστολή! Και τα φάρμακα της πρόκλησης μου δημιούργησαν συσπάσεις αλλά όχι διαστολή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δεν είχα συσπάσεις ούτε διαστολή! Και τα φάρμακα της πρόκλησης μου δημιούργησαν συσπάσεις αλλά όχι διαστολή. 

Αα κατάλαβα! Αλλά δεν περιμένουμε μέχρι την 40 και λίγο μετά για να κάνουμε κάτι τέτοιο? Έτσι νομίζα! Οτι αν δεν προκύψει κάποιος πρόβλημα δνε βιάζεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Αα κατάλαβα! Αλλά δεν περιμένουμε μέχρι την 40 και λίγο μετά για να κάνουμε κάτι τέτοιο? Έτσι νομίζα! Οτι αν δεν προκύψει κάποιος πρόβλημα δνε βιάζεσαι! 

Στον διαβήτη κύησης κάποιοι γιατροί δεν εξαντλούν το περιθώριο, όπως και σε άλλες παθολογικές καταστάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Στον διαβήτη κύησης κάποιοι γιατροί δεν εξαντλούν το περιθώριο, όπως και σε άλλες παθολογικές καταστάσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Και εγώ28 +3 είμαι! Γιατί έχασες κιλά? Συγνώμη αν το έχεις αναφέρει πριν αλλά τώρα μπήκα στο γκρουπ! 

Γιατί η καμπύλη σακχάρου έδειξε διαβήτη και έτσι κάνω διατροφή για να ρυθμίσω το ζάχαρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...