Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Pralina είπε:

Κι εγώ έχω πάρει όλη τη σειρά της frezy μετά από έρευνα που 3κανα με άλλες μαμάδες! Αφρόλουτρο, σαμπουάν, κρέμα ενυδατική, κρέμα για τα συγκαματα και ο γυναικολόγος μου έχει δώσει κάτι δείγματα με λαδάκι για μασάζ ότνα έχει κολικούς, και τζελ για τα ουλα ότνα βγαζουν δόντια ποτ θα τα δοκιμάσω κι αν μου αρέσουν θα τα αγοράσω μετά τη γεννα! 

Κορίτσια 38 σήμερα και κανένα σημάδι ακόμα!! Μπάνια στη θάλασσα, περπάτημα, δουλειές, σεξ.. Όλα τα κόλπα τα κάνω αλλά τίποτα ? αύριο έχουμε γιατρό.. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 3300 και είχε πάρει 500 γραμμάρια μέσα σε 2 εβδομάδες.. Για να δούμε τώρα! Το βλέπω να φτάνουμε τα 4 και να μη χωράει να βγει από λεκάνη και να πηγαίνουμε για καισαρική ή πρόκληση πιο νωρίς! 

Έχετε καμία ιδέα αν η πρόκληση τοκετού έχει κάποια αρνητικά σε σχέση με το να περιμένεις να σου έρθει φυσιολογικά? 

Υπομονή κορίτσι δεν έμεινε πολύ ακόμη φαίνεται το μωρο σου δε βιάζεται να βγει,από ότι θυμάμαι εμείς μια μέρα διαφορά είχαμε απλά ο δικός μου βιαζόταν να βγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Liou22 είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια!!! Να ευχηθω σε οσες εχουν ηδη κρατησει τα μωρακια τους στην αγκαλια τους ο,τι καλυτερο! Να ειναι γερα και καλοτυχα τα μωρακια σας και εσεις το ιδιο φυσικα!❤❤❤

Θελω να κανω μια ερωτηση καθως εχω αγχωθει κ απαντηση απο τον γιατρο θα εχω μεχρι το βραδυ. 

Εκανα το Σαββατο το Doppler και μου με ρωτησε ο γιατρος εκεινος αν λεω την σωστη περιοδο καθως το εμβρυο δειχνει 3 εβδομαδων μεγαλυτερο. Με λιγα λογια για να γεννηθει σωστα και να μην περασουν οι 40 εβδομαδες μου αλλαξε την ημ/νια της  τελευταιας περιοδου μου και η ΠΗΤ απο 23/08 ειναι πλεον 17/08. Βεβαια μου ειπε πως πρεπει να εχω γεννησει μεχρι τις 11/08 το πολυ. 

Η ερωτηση μου ειναι τι κανω με τα χαρτια του ικα και της εργασιας; Θα καταθεσω την πρωτη ΠΗΤ ή την τελευταια που αλλαξε; Περιμενουν απαντηση και απο την δουλεια μου και τα εχω ολα σε μια αναμονη!

Αν γνωριζει καποια να με προσανατολισει θα ειμαι ευγνωμων!  

Νομίζω ότι η ΠΗΤ καθορίζεται από την αυχενική διαφάνεια και όχι από το Doppler, δλδ αν στην αλλάξανε τότε - όπως συνέβη σε εμένα - με βάση αυτή θα πάρεις το χαρτί από το νοσοκομείο ή τον γιατρό ΕΟΠΠΥ και σύμφωνα με αυτή θα βγεις και σε άδεια. Ασχέτως πότε θα γεννήσεις. Γιατί και εγώ θα γεννήσω περίπου στην 38η εβδομάδα αλλά η ΠΗΤ μου παραμένει 2 βδομάδες αργότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10  είναι πολύ συνηθισμένα αυτά τα προβλήματα στα βρέφη, ευτυχώς υποχωρούν περίπου στον χρόνο αλλά είναι κρίμα να πετάμε τα χρήματά μας σε πράγματα που στο τέλος θα δώσουμε σε άλλους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA επισυναπτω και φωτογραφιες απο την αυχενικη και το doppler. Οποτε λογικα προχωραω οπως ξεκινησα γιατι εχω παρει ηδη βεβαιαωση απο τον γιατρο μου για τις 23/08.

20190610_154707.jpg

20190610_154700.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Liou22  έτσι να κάνεις! Δεν σχολιάζω καν ότι έχεις βάρος 55 κιλά και ύψος 1,63...55 κιλά ήμουν στο γυμνάσιο τελευταία φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Liou22 είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια!!! Να ευχηθω σε οσες εχουν ηδη κρατησει τα μωρακια τους στην αγκαλια τους ο,τι καλυτερο! Να ειναι γερα και καλοτυχα τα μωρακια σας και εσεις το ιδιο φυσικα!❤❤❤

Θελω να κανω μια ερωτηση καθως εχω αγχωθει κ απαντηση απο τον γιατρο θα εχω μεχρι το βραδυ. 

Εκανα το Σαββατο το Doppler και μου με ρωτησε ο γιατρος εκεινος αν λεω την σωστη περιοδο καθως το εμβρυο δειχνει 3 εβδομαδων μεγαλυτερο. Με λιγα λογια για να γεννηθει σωστα και να μην περασουν οι 40 εβδομαδες μου αλλαξε την ημ/νια της  τελευταιας περιοδου μου και η ΠΗΤ απο 23/08 ειναι πλεον 17/08. Βεβαια μου ειπε πως πρεπει να εχω γεννησει μεχρι τις 11/08 το πολυ. 

Η ερωτηση μου ειναι τι κανω με τα χαρτια του ικα και της εργασιας; Θα καταθεσω την πρωτη ΠΗΤ ή την τελευταια που αλλαξε; Περιμενουν απαντηση και απο την δουλεια μου και τα εχω ολα σε μια αναμονη!

Αν γνωριζει καποια να με προσανατολισει θα ειμαι ευγνωμων!  

Κοίτα τυπικό είναι γιατί θεωρητικά δεν ξέρεις πότε ακριβώς θα έρθει το μωράκι. Και εγώ δεν ήμουν σίγουρη για το πότε ακριβώς ήταν η τελευταία περίοδος μου, έχω μεγάλο κύκλο και άστατο, είχα χάσει και το κινητό μου που τα σημείωνα, άστα. Ελεγα μια ημερομηνία στο περίπου στην αρχή για εξετάσεις κλπ και όπου μου το ζητούσαν και μου είπαν ότι στην αυχενική θα φανεί ακριβώς. Και ενώ η αυχενικη και το doppler δίνουν πητ 27/7 ο γιατρος μου έδωσε βεβαίωση για 1/8 σύμφωνα με την περίοδο που δήλωνα στην αρχή. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχουν μεγάλη απόσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Liou22  έτσι να κάνεις! Δεν σχολιάζω καν ότι έχεις βάρος 55 κιλά και ύψος 1,63...55 κιλά ήμουν στο γυμνάσιο τελευταία φορά!

@KONSTANTIA σε ευχαριστω για την συμβουλη! Ημουν παντα αδυνατουλα τα τελευταια χρονια ηρθα στα καλα μου! Σταθηκα τυχερη και στην εγκυμοσυνη γιατι εχω παρει 5 κιλα και ολα πρεπει να ειναι η κοιλια γιατι το υπολοιπο σωμα παρεμεινε οπως ηταν! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η MissMary είπε:

Κοίτα τυπικό είναι γιατί θεωρητικά δεν ξέρεις πότε ακριβώς θα έρθει το μωράκι. Και εγώ δεν ήμουν σίγουρη για το πότε ακριβώς ήταν η τελευταία περίοδος μου, έχω μεγάλο κύκλο και άστατο, είχα χάσει και το κινητό μου που τα σημείωνα, άστα. Ελεγα μια ημερομηνία στο περίπου στην αρχή για εξετάσεις κλπ και όπου μου το ζητούσαν και μου είπαν ότι στην αυχενική θα φανεί ακριβώς. Και ενώ η αυχενικη και το doppler δίνουν πητ 27/7 ο γιατρος μου έδωσε βεβαίωση για 1/8 σύμφωνα με την περίοδο που δήλωνα στην αρχή. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχουν μεγάλη απόσταση. 

Ειναι μια εβδομαδα η διαφορα της ΠΗΤ ουσιαστικα ναι εχεις δικιο οτι δεν απεχει πολυ. Βεβαια ειπα στον συγκεκριμενο γιατρο οτι ειμαι σιγουρη για την περιοδο μου γιατι σημειωνα τα παντα στο ημερολογιο του κινητου.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς επειδή δεν ξέρεις πότε θα αποφασίσει να έρθει το μωρό @MissMary  και επειδή σαφώς δεν ξέρεις πότε έγινε και η σύλληψη, οι γιατροί δεν βασίζονται τόσο στην 1η μέρα της τελευταίας περιόδου όπως την αναφέρει η γυναίκα αλλά στην αυχενική διαφάνεια, για να τηρείται κάποιος γενικός μπούσουλας. Ευτυχώς να λέμε που στην Ελλάδα σπάνια μια γυναίκα φτάνει 41+ εβδομάδες και έτσι δεν χάνεις και μέρες από την άδεια λοχείας! Και φυσικά δεν ρισκάρουν την ζωή της μητέρας και του εμβρύου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MissMary @KONSTANTIA Μολις με ενημερωσε ο γυναικολογος μου πως θα καταθεσω την ημερομηνια που λεει η αυχενικη,οπως ειπατε οποτε ολα καλα δεν χρειαζεται να αλλαξω κατι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Υπομονή κορίτσι δεν έμεινε πολύ ακόμη φαίνεται το μωρο σου δε βιάζεται να βγει,από ότι θυμάμαι εμείς μια μέρα διαφορά είχαμε απλά ο δικός μου βιαζόταν να βγει.

Ναι μαζι ήμασταν! Τι να πω αύριο θα πάω γιατρο να δούμε σε τι κατάσταση είναι τα πράγματα!! Αλλά δεν αισθάνομαι τίποτα απολύτως! Ουτε μια συσπαση! Ούτε μεγάλη κοιλιά γενικά.. Δεν ταλαιπωρουμε καθολου αλλά αυτό το να μετράμε μέρα μέρα είναι δυσκολοοο! Το περιμένουμε όλοι τόσο πολύ!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Ναι μαζι ήμασταν! Τι να πω αύριο θα πάω γιατρο να δούμε σε τι κατάσταση είναι τα πράγματα!! Αλλά δεν αισθάνομαι τίποτα απολύτως! Ουτε μια συσπαση! Ούτε μεγάλη κοιλιά γενικά.. Δεν ταλαιπωρουμε καθολου αλλά αυτό το να μετράμε μέρα μέρα είναι δυσκολοοο! Το περιμένουμε όλοι τόσο πολύ!!!! 

Μαλλον δεν ηρθε ακομη η ωρα.,Εγώ είχα συσπάσεις αλλά δεν τις καταλάβαινα απλά ένιωθα πολύ χάλια γενικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Μαλλον δεν ηρθε ακομη η ωρα.,Εγώ είχα συσπάσεις αλλά δεν τις καταλάβαινα απλά ένιωθα πολύ χάλια γενικά.

Το έχω ξανά ακούσει αυτό! Η φίλη μου πήγε στον γυναικολόγο γθατθ απλά δεν αισθανόταν καλά και τελικά γέννησε μετά από κάνα δίωρο.. Τι ένιωθες δηλαδή? Χάλια από ποια άποψη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pralina είπε:

Το έχω ξανά ακούσει αυτό! Η φίλη μου πήγε στον γυναικολόγο γθατθ απλά δεν αισθανόταν καλά και τελικά γέννησε μετά από κάνα δίωρο.. Τι ένιωθες δηλαδή? Χάλια από ποια άποψη? 

Ένιωθα σαν άρρωστη και  πολύ κουρασμένη χωρίς καν να σηκωθώ από τον καναπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Ένιωθα σαν άρρωστη και  πολύ κουρασμένη χωρίς καν να σηκωθώ από τον καναπε

Και εγώ έτσι ακριβώς νιώθω! Επίσης τις τελευταίες μέρες νιώθω μια έντονη πίεση και πόνο κάτω στην μήτρα λες και θα βγει το μωρό. Δεν ξέρω αν είναι κάτι! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate99 είπε:

Και εγώ έτσι ακριβώς νιώθω! Επίσης τις τελευταίες μέρες νιώθω μια έντονη πίεση και πόνο κάτω στην μήτρα λες και θα βγει το μωρό. Δεν ξέρω αν είναι κάτι! ?

Τουλάχιστον έχεις μια ένδειξη! Κάτι να πεις ότι γίνεται ρε παιδί μου ? εγώ νιώθω λες και είμαι στον πέμπτο μήνα!!! Ούτε μεγάλη κοιλιά, ούτε συσπάσεις, ούτε βάρος προς τα κατω, ούτε κούραση, ούτε δυσφορία ? βέβαια θα πρεπε να χαίρομαι και εννοεται νιώθω τυχερή αλλά ένα σημάδι ρε παιδί μου κάτι!! Χάχα η φίλη μου αύριο θα είναι 40 και 1 και από ότι κατάλαβα πάει για πρόκληση αύριο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kate99 είπε:

Και εγώ έτσι ακριβώς νιώθω! Επίσης τις τελευταίες μέρες νιώθω μια έντονη πίεση και πόνο κάτω στην μήτρα λες και θα βγει το μωρό. Δεν ξέρω αν είναι κάτι! ?

Εγώ σε συνδυασμό με αυτή την κατάσταση είχα και πόνους στη μέση αλλά δεν έδινα και πολύ σημασία γιατί τους είχα από την αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Pralina είπε:

Τουλάχιστον έχεις μια ένδειξη! Κάτι να πεις ότι γίνεται ρε παιδί μου ? εγώ νιώθω λες και είμαι στον πέμπτο μήνα!!! Ούτε μεγάλη κοιλιά, ούτε συσπάσεις, ούτε βάρος προς τα κατω, ούτε κούραση, ούτε δυσφορία ? βέβαια θα πρεπε να χαίρομαι και εννοεται νιώθω τυχερή αλλά ένα σημάδι ρε παιδί μου κάτι!! Χάχα η φίλη μου αύριο θα είναι 40 και 1 και από ότι κατάλαβα πάει για πρόκληση αύριο.. 

Από την μια τυχερή είσαι από την άλλη τι να πω! Μάλλον δεν θέλει να βγει ακόμα. Εγώ ανυπομονώ για αυτή την ώρα πάρα πολύ. Είναι πολύ κουραστικός ο 9ος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ σε συνδυασμό με αυτή την κατάσταση είχα και πόνους στη μέση αλλά δεν έδινα και πολύ σημασία γιατί τους είχα από την αρχη

Εγώ μια περίπου εβδομάδα τα έχω όλα αυτά και είναι όλα έντονα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Kate99 είπε:

Από την μια τυχερή είσαι από την άλλη τι να πω! Μάλλον δεν θέλει να βγει ακόμα. Εγώ ανυπομονώ για αυτή την ώρα πάρα πολύ. Είναι πολύ κουραστικός ο 9ος ?

Υπομονή!! Κι εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω! Σήμερα έχουμε γιατρό και κάθε φορά ελπίζω να μου πει:τι κάνεις εσύ εδώ? Γεννάμε ? αλλά νιώθω τόσο τέλεια και χωρίς ούτε μια ένδειξη που με βλέπω απλά να γυρνάω σπίτι πάλι όπως πήγα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Μαλλον δεν ηρθε ακομη η ωρα.,Εγώ είχα συσπάσεις αλλά δεν τις καταλάβαινα απλά ένιωθα πολύ χάλια γενικά.

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στη συζήτηση και τελικά θα είμαι κι εγώ καλοκαιρινή μανούλα αφού το μωρό μου βιάζεται να βγει παρόλο που έχω πητ 7/9/19. Είμαι στην 28η εβδομάδα με δυνατές συσπάσεις, φαρμακευτική αγωγή, θεματάκι με τράχηλο και μια ταλαιπωρία γενικότερα! 

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας σε όσες τα κρατάτε ήδη στην αγκαλιά σας και με το καλό να έρθουν και στις υπόλοιπες!!!

@vivika10 να σου ζήσει κι εσένα!! Αγοράκι ή κοριτσάκι; Απ'οτι κατάλαβα γεννησες νωρίτερα από συσπάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@geosid81  καλώς ήρθες στην παρέα μας! Νοσηλέυεσαι αυτή την στιγμή ή είσαι κλινήρης στο σπίτι σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

@geosid81καλώς ήρθες κορίτσι μου και με το καλο όλα! Πως νιώθεις? Κάνε υπομονή και εύχομαι να πάνε όλα καλά!! 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Και σε σένα εύχομαι με το καλό το μωράκι σου!! Πότε περιμένεις να έρθει;Τι περιμένεις, αγοράκι ή κοριτσάκι;

Η αλήθεια είναι οτι δυσκολεύομαι πολύ, είναι ζόρικος ο μικρός μου, σαν τον μεγάλο μου φαίνεται!! Συσπάσεις, πόνοι, άγχος, φάρμακα, ενέσεις αλλά υπομονή!!!

Υπομονή σε όλες τις μανουλες!!! Και όσες μπορείτε κοιμηθείτε τώρα γιατί μετά...αυπνία full!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@geosid81  καλώς ήρθες στην παρέα μας! Νοσηλέυεσαι αυτή την στιγμή ή είσαι κλινήρης στο σπίτι σου;

Ευχαριστώ πολύ!! Ακόμα δε νοσηλεύομαι, προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να το παρατείνουμε.. Στο σπίτι είμαι κλινίρης απλα πηγαινοέρχομαι για καρδιοτοκογραφήματα. Στο μεγάλο μου αντράκι που είναι τώρα 5 χρονών ειχα νοσηλευτεί 8 εβδομάδες???!!!

Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι;; Κοντεύεις;;

Βλέπω εδώ κορίτσια που λενε οτι περιμένουν να γεννήσουν και δεν έρχεται η ώρα και λέω τι τυχερές!!!???

Κορίτσια είχε καμία άλλη παρόμοια εμπειρϊα με συσπάσεις από νωρίς;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...