Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανούλες εξωσωματικής 2019


nikona

Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η satya είπε:

Μην λες για ηλικίες γιατί πολλές κοπέλες από εδώ είμαστε 40 και άνω....

Ναι όντως έχεις δίκιο! Μια γνωστή μου πάντως μέτα από πολλές προσπάθειες και ενώ τις έλεγαν ότι δεν θα κάνει ποτέ παιδι στα 47 της απόκτησες με εξωσωματική. Απλά δεν πρέπει να χάνουμε ποτέ την πίστη μας! Η ηλικία δεν παίζει κανέναν ρόλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η satya είπε:

Μην λες για ηλικίες γιατί πολλές κοπέλες από εδώ είμαστε 40 και άνω....

@sokola4 Αυτό που έψαξες στο internet που λένε για κόλλα είναι όντως η ovitrelle ή βρήκες τπτ άλλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η satya είπε:

@sokola4 Αυτό που έψαξες στο internet που λένε για κόλλα είναι όντως η ovitrelle ή βρήκες τπτ άλλο?

Να είδες ξέχασα να το αναφέρω. Όχι δεν έλεγε για ovitrelle αλλά για μια ουσία που λεγεται embryoglue νομίζω και την τοποθετούν μαζί με τα έμβρυα για να τα βοηθήσουν στην εμφύτευση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η satya είπε:

Εγώ κανονικά θα πήγαινα για ετ αυτή την εβδομάδα μαζί με το @Kokotsalo αλλά η προγεστερόνη ήταν ψιλά 3.75 οπότε μου την ακύρωσε και μου είπε στον επόμενο κύκλο! Οπότε είμαι σε αναμονή περιόδου μήπως πάρουμε και το ωάριο του φυσικού και προχωρήσουμε έτσι!

Καλή επιτυχία εύχομαι!!όλα  θα πάνε καλά!!!θετικές σκέψεις πρέπει να κάνουμε!!Εγώ να σου πω την αλήθεια μου αυτά με τις τιμές δεν τα γνωρίζω καθόλου!τον προηγούμενο μήνα που είχα πάει την 13 μέρα μου είπε ότι υπάρχουν αρκετά ωάρια τι να πω δεν τα ξέρω ακόμα!μου τα παρουσίασε πολύ εύκολα από την στιγμή που δεν υπάρχει από την μεριά μου κάποιο θέμα!αλλά όσον αφορά την διαδικασία δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα κ αγχώνομαι κ με την δουλειά μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Καλή επιτυχία εύχομαι!!όλα  θα πάνε καλά!!!θετικές σκέψεις πρέπει να κάνουμε!!Εγώ να σου πω την αλήθεια μου αυτά με τις τιμές δεν τα γνωρίζω καθόλου!τον προηγούμενο μήνα που είχα πάει την 13 μέρα μου είπε ότι υπάρχουν αρκετά ωάρια τι να πω δεν τα ξέρω ακόμα!μου τα παρουσίασε πολύ εύκολα από την στιγμή που δεν υπάρχει από την μεριά μου κάποιο θέμα!αλλά όσον αφορά την διαδικασία δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα κ αγχώνομαι κ με την δουλειά μου

Ναι λογικό κι εγώ είχα θέμα με την προηγούμενη δουλειά και είχα αναγκαστεί να το πω στον διευθυντή μου και μετά όλα οκ, είχε δείξει πολύ κατανόηση, αλλά ξέρω ότι δεν είναι όλοι έτσι δυστυχώς.

13η μέρα δεν είχες κάνει ωοληψία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η satya είπε:

Ναι λογικό κι εγώ είχα θέμα με την προηγούμενη δουλειά και είχα αναγκαστεί να το πω στον διευθυντή μου και μετά όλα οκ, είχε δείξει πολύ κατανόηση, αλλά ξέρω ότι δεν είναι όλοι έτσι δυστυχώς.

13η μέρα δεν είχες κάνει ωοληψία?

Όχι ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε στον γυναικολόγο αφού βρέθηκε το θέμα το συζύγου μετά από 1 χρόνο προσπαθειών.Απλα ήθελε να με δε δει στο πρώτο σχεδόν δεκαήμερο για να έχει μια εικόνα!μου είπε ότι επειδή δεν υπάρχει κάποιο θέμα από εμένα θα κάνουμε το μικρό πακέτο από ενέσεις που κρατάνε 10 μέρες κ μου είπε μόνο 3 μέρες να λείψω από την δουλειά!αλλά εγώ φοβάμαι..βασικά δεν έχω σκοπό να το πω γιατί γενικά υπάρχει πολύ κουτσομπολιό στην εταιρεία κ δεν θέλω να γίνει θέμα!έτσι το έχω στο μυαλό μου τώρα δεν ξέρω!εσένα πως ήταν η όλη διαδικασία?εμένα μου τα είπε επιγραμματικά γι'αυτό δεν ξέρω λεπτομέρειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Όχι ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε στον γυναικολόγο αφού βρέθηκε το θέμα το συζύγου μετά από 1 χρόνο προσπαθειών.Απλα ήθελε να με δε δει στο πρώτο σχεδόν δεκαήμερο για να έχει μια εικόνα!μου είπε ότι επειδή δεν υπάρχει κάποιο θέμα από εμένα θα κάνουμε το μικρό πακέτο από ενέσεις που κρατάνε 10 μέρες κ μου είπε μόνο 3 μέρες να λείψω από την δουλειά!αλλά εγώ φοβάμαι..βασικά δεν έχω σκοπό να το πω γιατί γενικά υπάρχει πολύ κουτσομπολιό στην εταιρεία κ δεν θέλω να γίνει θέμα!έτσι το έχω στο μυαλό μου τώρα δεν ξέρω!εσένα πως ήταν η όλη διαδικασία?εμένα μου τα είπε επιγραμματικά γι'αυτό δεν ξέρω λεπτομέρειες

Απ΄ότι κατάλαβα θα σου κάνει εξωσωματική με βραχύ πρωτόκολλο, μια χαρά δεν είναι τίποτα θα το δεις. Θα έχεις τελειώσει πριν το καταλάβεις! Όλα θα πάνε υπέροχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η satya είπε:

Απ΄ότι κατάλαβα θα σου κάνει εξωσωματική με βραχύ πρωτόκολλο, μια χαρά δεν είναι τίποτα θα το δεις. Θα έχεις τελειώσει πριν το καταλάβεις! Όλα θα πάνε υπέροχα

Αχ πόσο κουράγιο μου δινεις!!μακάρι!όταν λες βράδυ πρωτόκολλο?είναι άλλη διαδικασία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Αχ πόσο κουράγιο μου δινεις!!μακάρι!όταν λες βράδυ πρωτόκολλο?είναι άλλη διαδικασία?

όχι είναι σύντομη απλά! είναι πολύ καλό πρωτόκολλο μην ανησυχείς! Που θα την κάνεις εαν επιτρέπεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2019 at 12:24 ΜΜ, ο/η satya είπε:

όχι είναι σύντομη απλά! είναι πολύ καλό πρωτόκολλο μην ανησυχείς! Που θα την κάνεις εαν επιτρέπεται?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katriniki είπε:

Αυτό που λες το πολύ καλό πρωτόκολλο από που καθορίζεται?από το διάστημα που διαρκεί? συγγνώμη αλλά δεν τα ξέρω γι'αυτό σε ρωτάω!ο γιατρός μου είναι ο Καραγιαννίδης Λάζαρος δεν μου έχει πει κάτι ακόμα για κλινικές.Αυριο έχω ραντεβού...Δεν έχει ένα διάστημα αναμονής λόγω επιτροπής?

Ανάλογα με την περίπτωση, άλλοι κάνουν βραχύ και άλλοι μακρύ πρωτόκολλο απλά το ένα διαρκεί λιγότερο και το άλλο περισσότερο, αλλά στην δική σου περίπτωση μια χαρά είναι το σύντομο.

Τώρα όσον αφορά την επιτροπή θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού και να μαζέψεις όλο το χαρτομάνι που χρειάζεται σε αυτό σε καθοδηγεί το κέντρο εξωσωματικής που θα πας. Χρειάζεσαι σίγουρα μια με δυο εβδομάδες, ανάλογα και πότε έχουν ελεύθερο ραντεβού βέβαια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η satya είπε:

Ανάλογα με την περίπτωση, άλλοι κάνουν βραχύ και άλλοι μακρύ πρωτόκολλο απλά το ένα διαρκεί λιγότερο και το άλλο περισσότερο, αλλά στην δική σου περίπτωση μια χαρά είναι το σύντομο.

Τώρα όσον αφορά την επιτροπή θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού και να μαζέψεις όλο το χαρτομάνι που χρειάζεται σε αυτό σε καθοδηγεί το κέντρο εξωσωματικής που θα πας. Χρειάζεσαι σίγουρα μια με δυο εβδομάδες, ανάλογα και πότε έχουν ελεύθερο ραντεβού βέβαια

Κατάλαβα ναι κ εκείνος μου είπε ότι είναι από τις εύκολες περίπτωσεις και να μην αγχώνομαι αλλά είναι κάτι άγνωστο και δεν γνωρίζω αρκετά γύρω από το θέμα γι'αυτό.Αρα καλό είναι να περάσω επιτροπή για τα φάρμακα σωστά?γνωρίζεις τα κοστος της διαδικασίας περίπου ή διαφέρει αρκετά από γιατρό σε γιατρό?Εγώ σκέφτηκα να μείνω 10 μέρες στο κρεβάτι αν τα καταφέρω λόγω δουλειάς, αντί για 3 που λέει ο γιατρός γιατί μου φαίνεται λίγες σχετικά με αυτά που έχω ακούσει από αλλες κοπέλες που έμειναν πολύ καιρο στο κρεβάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Κατάλαβα ναι κ εκείνος μου είπε ότι είναι από τις εύκολες περίπτωσεις και να μην αγχώνομαι αλλά είναι κάτι άγνωστο και δεν γνωρίζω αρκετά γύρω από το θέμα γι'αυτό.Αρα καλό είναι να περάσω επιτροπή για τα φάρμακα σωστά?γνωρίζεις τα κοστος της διαδικασίας περίπου ή διαφέρει αρκετά από γιατρό σε γιατρό?Εγώ σκέφτηκα να μείνω 10 μέρες στο κρεβάτι αν τα καταφέρω λόγω δουλειάς, αντί για 3 που λέει ο γιατρός γιατί μου φαίνεται λίγες σχετικά με αυτά που έχω ακούσει από αλλες κοπέλες που έμειναν πολύ καιρο στο κρεβάτι

Με βάση αυτό που έχω περάσει το βρίσκω πολύ καλύτερο να ΜΗΝ μείνεις 10 μέρες στο κρεβάτι γιατί θα φρικάρεις, δεν έχει και νόημα, ότι γίνεται γίνεται περίπου τις 3-5 μέρες από την ετ. Για κόστη κλπ θα σου στείλω pm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η satya είπε:

Με βάση αυτό που έχω περάσει το βρίσκω πολύ καλύτερο να ΜΗΝ μείνεις 10 μέρες στο κρεβάτι γιατί θα φρικάρεις, δεν έχει και νόημα, ότι γίνεται γίνεται περίπου τις 3-5 μέρες από την ετ. Για κόστη κλπ θα σου στείλω pm

Λες ε?δεν ξέρω φοβάμαι να επιστρέψω τόσο σύντομα..δεν ξέρω τι θα κάνω και πώς να το χειριστώ γιατί δεν θα μπορώ να λείπω και πολλές μέρες μεμονωμένα κατάλαβες τι εννοώ,δλδ για τις μετρήσεις και τα λοιπά...ίσως χρειαστεί να φύγω από την δουλειά αλλά είναι το τελευταίο που με νοιάζει σε αυτή τη φάση.Ωραια θα περιμένω μνμ σου!!Σε ευχαριστώ πολύ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Λες ε?δεν ξέρω φοβάμαι να επιστρέψω τόσο σύντομα..δεν ξέρω τι θα κάνω και πώς να το χειριστώ γιατί δεν θα μπορώ να λείπω και πολλές μέρες μεμονωμένα κατάλαβες τι εννοώ,δλδ για τις μετρήσεις και τα λοιπά...ίσως χρειαστεί να φύγω από την δουλειά αλλά είναι το τελευταίο που με νοιάζει σε αυτή τη φάση.Ωραια θα περιμένω μνμ σου!!Σε ευχαριστώ πολύ ?

Έλα κορίτσι μου καλή επιτυχία σου εύχομαι και όλα καλά να σου πάνε. Εγώ να σου πώ από την εμπειρία μου αυτή την φορά και την προηγούμενη φορά που έμεινα σπίτι 2 εβδομάδες δεν είδα κάποια διαφορά ίσα ίσα που νομίζω ότι αγχώνεσαι περισσότερο. 2-5 μέρες νομίζω αρκούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η sokola4 είπε:

Έλα κορίτσι μου καλή επιτυχία σου εύχομαι και όλα καλά να σου πάνε. Εγώ να σου πώ από την εμπειρία μου αυτή την φορά και την προηγούμενη φορά που έμεινα σπίτι 2 εβδομάδες δεν είδα κάποια διαφορά ίσα ίσα που νομίζω ότι αγχώνεσαι περισσότερο. 2-5 μέρες νομίζω αρκούν.

Ευχαριστώ πολύ πολύ!! Απλά δεν θέλω να γίνει κάποια στραβή λόγω άγχους από τη δουλειά είτε μικροβίων , συνθηκών και τλπ!! Εσύ πως πήγαν τα αποτελέσματα που περίμενες?όλα καλά??νομίζω εχτές δεν ήταν??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η jazz είπε:

Πόσο δίκιο έχεις! Κι αν τους πεις άκουσα ότι αυτό βοηθάει, μήπως να το κάνουμε, σου λένε κόψε το ίντερνετ!!..

Αυτό ακριβώς..................... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Ευχαριστώ πολύ πολύ!! Απλά δεν θέλω να γίνει κάποια στραβή λόγω άγχους από τη δουλειά είτε μικροβίων , συνθηκών και τλπ!! Εσύ πως πήγαν τα αποτελέσματα που περίμενες?όλα καλά??νομίζω εχτές δεν ήταν??

Πάρε μια αναρρωτική αν είναι και δοκίμασε το! Και μένα με αγχοναν τα 20 σκαλάκια της πολυκατοικίας μιας και δεν έχουμε ασανσέρ και γι'αυτό δεν έβγαιναν. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η sokola4 είπε:

Πάρε μια αναρρωτική αν είναι και δοκίμασε το! Και μένα με αγχοναν τα 20 σκαλάκια της πολυκατοικίας μιας και δεν έχουμε ασανσέρ και γι'αυτό δεν έβγαιναν. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα.

Το θέμα είναι ότι είμαι η μόνη στο γραφείο και δεν ξέρω με τι δικαιολογία να πάρω την αναρρωτική για να μην έχω και γκρίνια από τα αφεντικά!εγώ να σου πω την αλήθεια σκέφτηκα μέχρι κ την παραίτηση αρκεί να μην σταθεί η δουλειά εμπόδιο σε όλο αυτο!απλά σκέφτομαι ότι τόσα χρόνια που εργάζομαι θα πανε χαμένα!! Κορίτσι μου δεν πειράζει μην σε παρει από κάτω θα ξαναπροσπαθήσεις και θα τα καταφέρεις αυτή τη φορά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Το θέμα είναι ότι είμαι η μόνη στο γραφείο και δεν ξέρω με τι δικαιολογία να πάρω την αναρρωτική για να μην έχω και γκρίνια από τα αφεντικά!εγώ να σου πω την αλήθεια σκέφτηκα μέχρι κ την παραίτηση αρκεί να μην σταθεί η δουλειά εμπόδιο σε όλο αυτο!απλά σκέφτομαι ότι τόσα χρόνια που εργάζομαι θα πανε χαμένα!! Κορίτσι μου δεν πειράζει μην σε παρει από κάτω θα ξαναπροσπαθήσεις και θα τα καταφέρεις αυτή τη φορά!!

Καλέ όχι και να χάσεις την δουλειά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Ευχαριστώ σε όλες σας για την συμπαράσταση!!! Σήμερα είμαι λίγο πιο καλά και σκέφτομαι τις επόμενες κινήσεις! @Magaiver μου ήταν η 3 εξωσωματική και η 4 ωοληψία. Εγώ έχω χαμηλή αμη και ο σύζυγός χαμηλή κινητικότητα. Και η δύο δηλαδή σαράβαλα ? Και είμαι και 29 δηλαδή αν δεν μπορώ τώρα να κάνω έστω ένα παιδάκι στα 40 τι θα κάνω; Τέλος  πάντων! Όλα θα γίνουν κάποτε... Λοιπόν κορίτσια στην Βουργαρία αυτή την κόλλα την χρησιμοποιουν εδώ και χρόνια όταν λοιπόν το ανέφερα στους γιατρούς μου γέλασαν και μου είπαν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Σήμερα που το διάβασα σε ένα μνμ εδώ το έψαξα και στο internet και όντως υπάρχει δεν είναι ακριβώς κόλλα αλλά βοηθάει στην εμφύτευση.

Τι αμη έχεις κορίτσι;;; και εγώ στην ηλικία συ ξεκίνησα με χαμηλή αμη και ο άντρα μου χάλια και έχω ένα παιδάκι τώρα !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katriniki, δουλευεις πρωινο ωραριο μονο;

Οι μερες που θα χρειαστει ισως να καυσεις σπιτι ειναι οταν με το καλο βαλετε τα εμβρυα στη μητρα σου. Οι περισσοτεροι γιατροι συστηνουν στις κοπελες 2-4 ημερες αναπαυση στο σπιτι. Τις υπολοιπες ημερες μπορεις να επιστρεψεις στη δουλεια, αν η δουλεια σου δεν εχει βαρη. 

Αυτο αφορα το τελευταιο μερος της διαδικασιας της εξωσωματικης. Το οποιο αναλογως διαρκει απο εννια ως δεκατεσσερις ημερες. 

Πριν απο αυτο θα ξεκινησεις με την φαση της διεγερσης οπου θα κανεις καθημερινα καποιες ενεσεις κ θα πρεπει 3-4 περιπου φορες να κανεις υπερηχο και να δωσεις αιμα για να δειτε καποιες ορμονες σε τι φαση βρισκονται. 

Οταν τα ωαρια σου ειναι πρωτα ο Θεος ετοιμα θα σταματησεις τις ενεσεις κ θα γινει η ωοληψια. Ειναι η δευτερη φαση της εξωσωματικης. Εκεινη την ημερα σιγουρα θα χρειαστει να λειψεις απο τη δουλεια. Γιατι γινεται με αναισθησια κ μετα συνηθως πας σπιτι να ξαπλωσεις. 

Τρεις με πεντε μερες μετα την ωοληψια γινεται η εμβρυομεταφορα. Η τοποθετηση δηλ των εμβρυων στη μητρα οπως σου εγραψα κ παραπανω. 

Στα γραφω αυτα για να καταλαβεις περιπου την διαδικασια κ να δεις ποιες μερες ισως θα χρειαστει να λειψεις απο την δουλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sokola4 είναι πολύ δυσάρεστες οι αποτυχίες. Οι περισσότερες το έχουμε περάσει και σε καταλαβαίνουμε. Είσαι όμως πολύ μικρή και θα τα καταφέρεις.  Με επιμονή και υπομονή θα το πετύχεις. Εύχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή σου. 

@Katriniki σου εύχομαι καλή επιτυχία. Η γνώμη είναι ότι δεν χρειάζεται περισσότερες μέρες ανάπαυση στο σπίτι από όσες συστήνει ο γιατρός εφόσον δεν κάνεις κάποια ιδιαίτερα κοπιαστική σωματικά εργασια. 

Να κάνεις όμως όπως νιώθεις καλύτερα. 

@sansa μου τί έγινε με το Νίκα. Συγγνώμη μπορεί να έχω χάσει επεισόδια. 

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ μου εσύ τί νέα; Σου είπε πως θα προχωρήσετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...