Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιατικο θαυματακι


*Louloudenia*

Recommended Posts

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Maryz είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις αλλά σας διαβάζω συχνά και παίρνω κουράγιο!!
Έχω μια ερώτηση...Καταρχάς περίμενα περίοδο στις 8 του μήνα...ο κύκλος μου είναι σχεδόν πάντα σταθερός..είχα κάτι πονάκια αλλά τελικά τίποτα...Σκέφτομαι (αν όλα πάνε καλά!!) την 5η μέρα να κάνω κάποια κίνηση! 
Η ερώτηση μου είναι η εξής : τεστ ή επίσκεψη στον γυναικολόγο;;;; 
ΥΓ: Η επίσκεψη θα γίνει ούτως ή άλλως αυτό τον μήνα στο γιατρό για να δούμε την πορεία μιας κύστης που είχα, αλλά διάβασα διάφορα κ λίγο μπερδεύτηκα!

κοιτα υπαρχει καποια περιπτωση η καθυστερηση να ειναι απο τη κυστη;

παντως η απαντηση μου ειναι χοριακη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@thalaki μου πόσο κρίμα που ήρθε η ανεπιθύμητη... Δεν πειράζει, δεν πτοούμαστε κορίτσι, μικρή είσαι, σταθερό κύκλο έχεις, θα το πιάσεις σύντομα το σπόρι!

Λοιπόν την ίδια απορία είχα κι εγώ τον προηγούμενο μήνα, γιατί μου έβγαινε ότι ωορρηξία έκανα τη μέρα του θετικού τεστ. Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ: 1) η ωχρινική φάση να διήρκεσε 12-13 ημέρες και όχι 14. 2) αν το τεστ έδειξε θετικό πχ. το απόγευμα, δεν μπορείς να ξέρεις αν η ορμόνη ήταν ήδη ανεβασμένη από το πρωί, οπότε το βράδυ δεν είναι απίθανο να έγινε η ωορρηξία.

 

@LOULOUdaki! μου ευχαριστώ για την απάντηση! δεν πειράζει που ήρθε... ετσι είναι αυτά. δεν είχαμε κ σωστες επαφές αυτό το μήνα! αλλά την ημέρα του θετικού τεστ δεν την θεωρούσα σημαντική κ τώρα είμαι σίγουρη ότι ήταν ημέρα ωορρηξιας γιατί πονουσα κιόλας. εκείνη την ημέρα είχα κάνει 3 τεστ ωορηξιας πρώτη φορά κ ήταν πρωί μεσημέρι απόγευμα θετικά, το μεσημέρι ήταν πιο κόκκινο βέβαια κ από τη γραμμή ελέγχου. ίσως έγινε βράδυ η ωορηξια κ μέχρι το πρωί της 14ης είχε τελειώσει.

τα τεστ με το χαμογελάκι δείχνουν την ημέρα ωορρηξιας ή αυτήν πριν την ωορηξια πάλι; 

σκέφτομαι μήπως είναι πιο σωστά..!

δεν πειράζει πάμε παρακάτω...! απλώς στενοχωριεμαι γιατί αυτό το μήνα δε θα είμαστε μαζί τις κρίσιμες μέρες. οπότε... πάμε για Ιανουάριο! 

κορίτσια μου εύχομαι ολόψυχα να έχουμε ευχάριστα από εσάς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Εγώ θα είχα κάνει ήδη τρεις χοριακές  αν δούλευα σε μικροβιολογικό ?

Χαχαχ να ξερες πόσο κρατιέμαι! !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Starrr @egw σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Το φοβάμαι το αποτέλεσμα γι αυτό και θέλω να το τρενάρω όσο αντέξω..λόγω της κύστης είχε καθυστερήσει άλλη μια φορά πριν 3 μήνες αλλά από τότε ήταν κυρία..πάντα στην ώρα της!! :( Δε θέλω να φάω πάλι τα μούτρα μου με αρνητικά αποτελέσματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Χαχαχ να ξερες πόσο κρατιέμαι! !!!!

κοριτσάκι μακάρι να είσαι εγκυουλα! περιμένουμε Νέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Το τελευταίο 16η είναι το σημερινό?? Δείχνει να σκουραίνει σιγά σιγά..

έρχεταιιιι......?

Νομίζω θα σε βοηθήσουν αυτή τη φορά τα τεστ ωορηξιας! @Starrr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η thalaki είπε:

έρχεταιιιι......?

Νομίζω θα σε βοηθήσουν αυτή τη φορά τα τεστ ωορηξιας! @Starrr

Σε ευχαριστώ πολύ!!!. Μακάρι. Ελπίζω να υπάρξει κ σήμερα επαφή. Για καλό και για κακό!!!!. Γιατί αύριο δεν ξέρω αν θα προλάβουμε. Οπότε σήμερα και μεθαύριο. Και ελπίζουμε.... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η thalaki είπε:

@LOULOUdaki! μου ευχαριστώ για την απάντηση! δεν πειράζει που ήρθε... ετσι είναι αυτά. δεν είχαμε κ σωστες επαφές αυτό το μήνα! αλλά την ημέρα του θετικού τεστ δεν την θεωρούσα σημαντική κ τώρα είμαι σίγουρη ότι ήταν ημέρα ωορρηξιας γιατί πονουσα κιόλας. εκείνη την ημέρα είχα κάνει 3 τεστ ωορηξιας πρώτη φορά κ ήταν πρωί μεσημέρι απόγευμα θετικά, το μεσημέρι ήταν πιο κόκκινο βέβαια κ από τη γραμμή ελέγχου. ίσως έγινε βράδυ η ωορηξια κ μέχρι το πρωί της 14ης είχε τελειώσει.

τα τεστ με το χαμογελάκι δείχνουν την ημέρα ωορρηξιας ή αυτήν πριν την ωορηξια πάλι; 

σκέφτομαι μήπως είναι πιο σωστά..!

δεν πειράζει πάμε παρακάτω...! απλώς στενοχωριεμαι γιατί αυτό το μήνα δε θα είμαστε μαζί τις κρίσιμες μέρες. οπότε... πάμε για Ιανουάριο! 

κορίτσια μου εύχομαι ολόψυχα να έχουμε ευχάριστα από εσάς! 

@thalaki μαζί εμείς από Γενάρη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Hope!!! είπε:

@thalaki μαζί εμείς από Γενάρη!!! 

αν δεν έχεις αδιαθετησει ακόμη.. να ελπίζεις.. ποτέ δεν ξέρεις :)

αλλιώς μαζί :)στις προσπάθειες από την αρχή ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας, άλλα λένε ότι η ωορρηξία γίνεται εντός 24-48 ωρών από το θετικό τεστ ενώ άλλα 12-36. Τι να ισχύει άραγε; Μάλλον το καλύτερο είναι τη μέρα του θετικού τεστ και τις δύο επόμενες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας, άλλα λένε ότι η ωορρηξία γίνεται εντός 24-48 ωρών από το θετικό τεστ ενώ άλλα 12-36. Τι να ισχύει άραγε; Μάλλον το καλύτερο είναι τη μέρα του θετικού τεστ και τις δύο επόμενες.

Την μέρα του θετικού πρεπσι σίγουρα εκτός αν έχεις έρθει την προηγούμενη μέρα οποτε είσαι καλυμμένη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Αυτό τον μήνα δεν εκανά τεστακια είπα να το αφήσω ετσι...!!! Θα περιμένω κάνα δυο μέρες ακόμα και θα κάνω χοριακη κατευθείαν καθώς δουλεύω σε μικροβιολογικο για να είμαι κ 100%σίγουρη εκτός αν με προλάβει η περίοδο! !!

Πως κρατιέσαι βρε κορίτσι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας, άλλα λένε ότι η ωορρηξία γίνεται εντός 24-48 ωρών από το θετικό τεστ ενώ άλλα 12-36. Τι να ισχύει άραγε; Μάλλον το καλύτερο είναι τη μέρα του θετικού τεστ και τις δύο επόμενες.

Καλό είναι την ημέρα του θετικού τεστ και η επόμενη..... Για σίγουρα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλη ερώτηση. Τι είναι η αιματολογική εξέταση ca 125; Είναι καρκινικοί δείκτες; Και αν ναι τι καρκίνο μπορούν να ανιχνεύσουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Άλλη ερώτηση. Τι είναι η αιματολογική εξέταση ca 125; Είναι καρκινικοί δείκτες; Και αν ναι τι καρκίνο μπορούν να ανιχνεύσουν; 

Είναι για την ενδομητριωση.αλλα γενικά πρέπει να είναι πολύ υψηλή. Η είναι για κάποιο πρόβλημα στο μαστό γυναικολογικα η έντερα.... Πχ εγώ έχω γενικά δυσκοιλιοτητα κ μού τσιμπάει λιγάκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Πως κρατιέσαι βρε κορίτσι!!!

Φοβάμαι να δω το αποτέλεσμα γιαυτό κρατιέμαι. .. προτιμώ δηλαδή να δω περιοδο πάρα αρνητικό τεστ δεν ξέρω μου κάθεται κάπως η αρνητική χοριακη. ..τι να σου πω περίεργη φάση. ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι σε μια φάση τον τελευταίο καιρό πως κάθε τσιμπηματάκι που μπορεί να νιώθω σε οποιοδήποτε σημείο του σώματός μου κρύβει καρκίνο. Εδώ και λίγο καιρό με έχουν πιάσει πολλά πολλά πολλά ψυχοσωματικά. Λέω πως θα πάθω έμφραγμα, εγκεφαλικό, καρκίνο μαστού, εντέρου ή οισοφάγου. Δεν πάω καλά. Ξέρω, όλα είναι στο μυαλό. "Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε ο κώλος του πονεί". Έτσι έχω καταντήσει. Περνάω επαγγελματικά πολύ άσχημα και λέω πως θα αντέξω μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Αφού καμιά φορά την ώρα του μαθήματος με πιάνει στιγμιαία ζάλη από την πίεση και το στρες. Η πίεσή μου πάντως είναι απόλυτα φυσιολογική... δόξα τω Θεώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Άλλη ερώτηση. Τι είναι η αιματολογική εξέταση ca 125; Είναι καρκινικοί δείκτες; Και αν ναι τι καρκίνο μπορούν να ανιχνεύσουν; 

Καρκίνο του ενδομητριου και των  ωοθηκών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maroulli είπε:

Φοβάμαι να δω το αποτέλεσμα γιαυτό κρατιέμαι. .. προτιμώ δηλαδή να δω περιοδο πάρα αρνητικό τεστ δεν ξέρω μου κάθεται κάπως η αρνητική χοριακη. ..τι να σου πω περίεργη φάση. ..

Σε καταλαβαίνω. Έχω δει τόσα αρνητικά τεστ. Ξέρω πως είναι το συναίσθημα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Είμαι σε μια φάση τον τελευταίο καιρό πως κάθε τσιμπηματάκι που μπορεί να νιώθω σε οποιοδήποτε σημείο του σώματός μου κρύβει καρκίνο. Εδώ και λίγο καιρό με έχουν πιάσει πολλά πολλά πολλά ψυχοσωματικά. Λέω πως θα πάθω έμφραγμα, εγκεφαλικό, καρκίνο μαστού, εντέρου ή οισοφάγου. Δεν πάω καλά. Ξέρω, όλα είναι στο μυαλό. "Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε ο κώλος του πονεί". Έτσι έχω καταντήσει. Περνάω επαγγελματικά πολύ άσχημα και λέω πως θα αντέξω μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Αφού καμιά φορά την ώρα του μαθήματος με πιάνει στιγμιαία ζάλη από την πίεση και το στρες. Η πίεσή μου πάντως είναι απόλυτα φυσιολογική... δόξα τω Θεώ. 

Αυτά που λες τα βάζω κι εγώ στο μυαλό μου συνέχεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Καρκίνο του ενδομητριου και των  ωοθηκών.

Ποιά μέρα του κύκλου πρέπει να γίνεται; Υπάρχει κάποιος κανόνας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η paradisebird είπε:

Ποιά μέρα του κύκλου πρέπει να γίνεται; Υπάρχει κάποιος κανόνας;

Όχι οπότε θέλεις το κανεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η egw είπε:

Αυτά που λες τα βάζω κι εγώ στο μυαλό μου συνέχεια 

Ωχ, δεν είμαι η μοναδική. Νομίζω πως σε αυτό παίζει ρόλο και το ότι μεγαλώνω. Πριν μερικά χρόνια ήμουν πιο χαλαρή. Τώρα έγινα αλοιφή!!! Χα χα χα! Ας γελάσουμε λιγάκι, χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maroulli είπε:

Όχι οπότε θέλεις το κανεις!

 

Ευχαριστώ κοπέλα μου. Δεν νομίζω να πρέπει να είμαι νηστική, ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Είμαι σε μια φάση τον τελευταίο καιρό πως κάθε τσιμπηματάκι που μπορεί να νιώθω σε οποιοδήποτε σημείο του σώματός μου κρύβει καρκίνο. Εδώ και λίγο καιρό με έχουν πιάσει πολλά πολλά πολλά ψυχοσωματικά. Λέω πως θα πάθω έμφραγμα, εγκεφαλικό, καρκίνο μαστού, εντέρου ή οισοφάγου. Δεν πάω καλά. Ξέρω, όλα είναι στο μυαλό. "Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε ο κώλος του πονεί". Έτσι έχω καταντήσει. Περνάω επαγγελματικά πολύ άσχημα και λέω πως θα αντέξω μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Αφού καμιά φορά την ώρα του μαθήματος με πιάνει στιγμιαία ζάλη από την πίεση και το στρες. Η πίεσή μου πάντως είναι απόλυτα φυσιολογική... δόξα τω Θεώ. 

Εν τω μεταξύ δεν λέω τίποτα στον άντρα μου για να μην τον αγχώνω. Και τα τρώω όλα μέσα μου και τα βιώνω μόνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...