Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Εγω εχω βαλει την ΠΗΤ μου στο ημερολογιο μου 14/05 και μ βγαζει 25 και 5 και πεφτει και μαζι με τους υπερηχους..ο καθε μηνας εγκυμοσυνης δεν εχει τις ιδιες εβδομαδες οποτε γιαυτο παντα λεμε τις εβδομαδες και δεν υπολογιζεται με μηνες...

Κι εγώ έτσι ξέρω γι'αυτό και υπολογίζω εβδομάδες. Έχω και μια εφαρμογή κατεβάσει που με ενημερώνει κάθε φορά που αλλάζω εβδομάδα, όταν αλλάζω μήνα και σε τι φάση είμαστε το μωρό μου κι εγώ. Πολύ βολικό. Παλιά που οι γυναίκες δεν τα είχαν αυτά λογικά θα πήγαιναν στο περίπου.... Και ο Θεός βοηθός. Ειδικά η γιαγιά μου που έκανα 9 παιδιά στο χωριό... Ούτε γιατρός για εξετάσεις ούτε τίποτα. Ο μπαμπάς μου γεννήθηκε στο σπίτι με τη μαία του χωριού. Μου θυμίζει λίγο η ιστορία την ταινία "η κυρά μας η μαμή". Χαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Μπράβο @Mariamagdalini πάει κ αυτό !! 

@Angelmammy όλα καλά . Το σπιτάκι σας θα έχει πολύ αγάπη κι αυτό φτάνει ! 

Εμείς έχουμε παιδικό δωμάτιο αλλά σε γενικές γραμμές το σπίτι μας είναι πολύ μικρό.Κουζίνα καθιστικό μια σταλιά ! Αλλά επιλέξαμε κι ανακαινίσαμε αυτό για να αποφύγουμε το ενοίκιο . 

Εγώ συμφωνώ. Καλύτερα δικό σας και να ξέρετε τα όριά σας παρά σε ενοίκιο και να πληρώνετε. Βέβαια, όπως βολεύεται ο καθένας. Όλα αυτά είναι στις ανάγκες, επιθυμίες και υποχρεώσεις του ζευγαριού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Κι εγώ έτσι ξέρω γι'αυτό και υπολογίζω εβδομάδες. Έχω και μια εφαρμογή κατεβάσει που με ενημερώνει κάθε φορά που αλλάζω εβδομάδα, όταν αλλάζω μήνα και σε τι φάση είμαστε το μωρό μου κι εγώ. Πολύ βολικό. Παλιά που οι γυναίκες δεν τα είχαν αυτά λογικά θα πήγαιναν στο περίπου.... Και ο Θεός βοηθός. Ειδικά η γιαγιά μου που έκανα 9 παιδιά στο χωριό... Ούτε γιατρός για εξετάσεις ούτε τίποτα. Ο μπαμπάς μου γεννήθηκε στο σπίτι με τη μαία του χωριού. Μου θυμίζει λίγο η ιστορία την ταινία "η κυρά μας η μαμή". Χαχα! 

9;;φανταζομαι δεν ειχαν τηλεοραση!!!χαχαχαχα μερικες φορες σκεφτομαι κ εγω οτι παλιοτερα δε καναν τιποτα ουτε εξετασεις ουτε τιποτα...και εμεις αγχωνομαστε μολις νιωσουμε κατι διαφορετικο..τηλεφωνα επισκεψεις κτλ...αλλες εποχες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζυγιστικα κορίτσια δεν άντεξα ! Είμαι +7 ! Βέβαια ζυγιστικα τώρα αφού έχω φάει και με τις πιτζάμες ! Έχω μια ελπίδα αν ζυγιστω πρωί να είμαι +6 . Για να δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

Ζυγιστικα κορίτσια δεν άντεξα ! Είμαι +7 ! Βέβαια ζυγιστικα τώρα αφού έχω φάει και με τις πιτζάμες ! Έχω μια ελπίδα αν ζυγιστω πρωί να είμαι +6 . Για να δούμε! 

Και +7 να εισαι μια χαρα ειναι!!!μην αγχωνεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

9;;φανταζομαι δεν ειχαν τηλεοραση!!!χαχαχαχα μερικες φορες σκεφτομαι κ εγω οτι παλιοτερα δε καναν τιποτα ουτε εξετασεις ουτε τιποτα...και εμεις αγχωνομαστε μολις νιωσουμε κατι διαφορετικο..τηλεφωνα επισκεψεις κτλ...αλλες εποχες!

Καλέ, ποια τηλεόραση;;; Να φάνε δεν είχαν. Ευτυχώς η γιαγιά μου τα θήλασε όλα της τα παιδιά για 2 χρόνια το καθένα. Κι έτσι τα μεγάλωσε. :-)

Και μια φορά που τις είπα για όλες αυτές τις εξετάσεις που κάνουμε τώρα μου είπε πως έχουν αλλάξει πολύ οι εποχές αλλά κρίνει πως τώρα είναι καλύτερα γιατί μας προσέχουν τις εγκυούλες γιατί τοτε... παράπονο μάλλον το' χει... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχω σκεφτεί  κ εγώ αυτό @Valfrag. Ακόμη και η μητέρα μου που με γέννησε το 90 δεν είχε κανει ούτε έναν υπέρηχο. Ήταν αντίθετος ο γυναικολόγος της και την άκουγε με το χωνί.. άκουσον άκουσον !! Και αγχος σιγουρα είχε λιγότερο από μένα που τα έχουμε δει όλα στον υπέρηχο ! 

@Angelmammy δόξα το Θεό μας βολεύει το σπιτακι κάναμε κόπο να το φτιάξουμε. Όπως το είπες όπως βολεύει το κάθε ζευγάρι ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Καλέ, ποια τηλεόραση;;; Να φάνε δεν είχαν. Ευτυχώς η γιαγιά μου τα θήλασε όλα της τα παιδιά για 2 χρόνια το καθένα. Κι έτσι τα μεγάλωσε. :-)

Και μια φορά που τις είπα για όλες αυτές τις εξετάσεις που κάνουμε τώρα μου είπε πως έχουν αλλάξει πολύ οι εποχές αλλά κρίνει πως τώρα είναι καλύτερα γιατί μας προσέχουν τις εγκυούλες γιατί τοτε... παράπονο μάλλον το' χει... 

 

Αλλα χρονια τοτε μωρε!!!μπραβο της ομως!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ValfragΝαι παλιά κάναν 10 παιδιά κ όσα επιζουσαν. Επίσης τα καναν για να βοηθανε αρι σπίτι, στα χωράφια κτλ. Εδώ ο κόσμος παλεύει κάνει ένα κ δ μπορεί οπότε οταβ αυτό έρθει τρέμει μην τ χάσει.

@Angelmammy ακριβώς επειδή κάποιοι μήνες έχουν 4 κ άλλοι 5 βδομάδες πάω βάση πητ. Κάποιο μήνα θα τύχει βάση βδομάδας να μπω πιο αργα κ κάποιες πιο νωρίς. Πάνω κάτω όμως στα ιδια είναι. Τον προηγ μήνα βάση βδομάδας είχα μπει πιο νωρίς αλλά πάλι έλεγα ότι 8 τ μήνα μπήκα 6ο. Αυτό τ μήνα βάση βδομάδας μπαίνω στις 6 τ μήνα ενώ βάση πητ στις 8. Οπότε στα ιδια είμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλέ, ποια τηλεόραση;;; Να φάνε δεν είχαν. Ευτυχώς η γιαγιά μου τα θήλασε όλα της τα παιδιά για 2 χρόνια το καθένα. Κι έτσι τα μεγάλωσε. :-)

Και μια φορά που τις είπα για όλες αυτές τις εξετάσεις που κάνουμε τώρα μου είπε πως έχουν αλλάξει πολύ οι εποχές αλλά κρίνει πως τώρα είναι καλύτερα γιατί μας προσέχουν τις εγκυούλες γιατί τοτε... παράπονο μάλλον το' χει... 

 

Μπράβο η γιαγιά που συμφωνεί με τα νέα δεδομένα υπερήχους κλπ. Η μαμά μου λέει τι τους θέλετε τόσους υπερήχους τόσο συχνά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@ValfragΝαι παλιά κάναν 10 παιδιά κ όσα επιζουσαν. Επίσης τα καναν για να βοηθανε αρι σπίτι, στα χωράφια κτλ. Εδώ ο κόσμος παλεύει κάνει ένα κ δ μπορεί οπότε οταβ αυτό έρθει τρέμει μην τ χάσει.

@Angelmammy ακριβώς επειδή κάποιοι μήνες έχουν 4 κ άλλοι 5 βδομάδες πάω βάση πητ. Κάποιο μήνα θα τύχει βάση βδομάδας να μπω πιο αργα κ κάποιες πιο νωρίς. Πάνω κάτω όμως στα ιδια είναι. Τον προηγ μήνα βάση βδομάδας είχα μπει πιο νωρίς αλλά πάλι έλεγα ότι 8 τ μήνα μπήκα 6ο. Αυτό τ μήνα βάση βδομάδας μπαίνω στις 6 τ μήνα ενώ βάση πητ στις 8. Οπότε στα ιδια είμαι.

Χμμμμ κατάλαβα. Πάνω κάτω στα ίδια κι έτσι δε μπλέκεσαι με τις εβδομάδες. Ο αντρας μου έχει γέλιο που του λέω μπήκαμε στον 7ο και μου λέει ότι λέω ο, τι να' ναι!!! Χαχα!! Δεν του βγαίνουν καλέ οι ημερομηνίες. Χαχαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Μπράβο η γιαγιά που συμφωνεί με τα νέα δεδομένα υπερήχους κλπ. Η μαμά μου λέει τι τους θέλετε τόσους υπερήχους τόσο συχνά ! 

Σκέψου ότι ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ με τόσες εγκυμοσύνες και τόσους τοκετούς! Στον μπαμπά μου πήγε να πεθάνει και αυτή και το μωρό γιατί είχαν σπάσει τα νερά 3 μέρες και το μωρό δεν έβγαινε. Απαπα ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ. Βέβαια, ο Θεός είναι μεγάλος και πήγαν όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Ε πως να τ βγουνε τ ανθρώπου; σου λέει μέχρι 4 Μαΐου έχουμε 3 μήνες γεμάτους συν κάτι μέρες. Που να εξηγείς τώρα για τις βδομαδες. Ολόκληρη επιστήμη χαχαχα.

Εγώ είχα γιατρό χθες κ τ ακύρωσα επειδή είμαι άρρωστη.  Πρέπει να πάρω μα κλείσω από βδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Χμμμμ κατάλαβα. Πάνω κάτω στα ίδια κι έτσι δε μπλέκεσαι με τις εβδομάδες. Ο αντρας μου έχει γέλιο που του λέω μπήκαμε στον 7ο και μου λέει ότι λέω ο, τι να' ναι!!! Χαχα!! Δεν του βγαίνουν καλέ οι ημερομηνίες. Χαχαχαχα!

Χαχαχα αυτο με τους αντρες και τις ημερομηνιες μηνες κτλ αστο οταν το συζηταμε με σκαει!!!του λεω τωρα θα κλεισουμε τον 6 και θα μπουμε στον 7 και μ λεει δεν εισαι 6 ακομα εχεις κλεισει τους 5 και κατι βδομαδες αρα 5μιση...καπου τα παραταω και δεν εξηγω αλλο χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy Ε πως να τ βγουνε τ ανθρώπου; σου λέει μέχρι 4 Μαΐου έχουμε 3 μήνες γεμάτους συν κάτι μέρες. Που να εξηγείς τώρα για τις βδομαδες. Ολόκληρη επιστήμη χαχαχα.

Εγώ είχα γιατρό χθες κ τ ακύρωσα επειδή είμαι άρρωστη.  Πρέπει να πάρω μα κλείσω από βδομάδα.

Εγω ευτυχως ειμαι απυρετη απο χθες το απογευμα...μονο ο λαιμος μου λιγο ειναι ακομα αλλα ενταξει!!περαστικα κ σε σενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy με το καλό κι η δικιά σου καμπύλη. Για το σπίτι κι εμείς μέναμε σε πολύ μικρό, πριν δύο μήνες μετακομίσαμε στο τωρινό μας, ένα τσικ πιο μεγάλο, για το έξτρα υπνοδωμάτιο κ για πολλούς άλλους λόγους. Δύσκολο το να νοικιάζεις.. μακάρι να είχαμε το σπίτι μας όπως το θέλαμε, εγώ το έχω πολύ μεράκι ομως είπαμε, άλλα είναι τα σημαντικά. Η κουμπάρα μου πάντως που έφτιαξαν ένα υπνοδωμάτιο μουρλια, ακόμα μαζί τους τον έχουν τον μικρούλη, 2,5 ετών!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ είχα 2 μέρες πυρετό σήμερα τπτ άλλα νιώθω καταβεβλημενη. Είμαι κ μπουκωμενη τόσες μέρες κ φυσά φυσά καινε τα μάτια μ κ βουίζει τ κεφάλι μ κ τα αυτιά μου. Να δω τι αλλο θα με βρει σ αυτή την εγκυμοσύνη. Το πιο μεγάλο θέμα μ είναι μην κολλήσω τη μικρή. Δ θα την παλέψω αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diwni είπε:

@Valfrag σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ είχα 2 μέρες πυρετό σήμερα τπτ άλλα νιώθω καταβεβλημενη. Είμαι κ μπουκωμενη τόσες μέρες κ φυσά φυσά καινε τα μάτια μ κ βουίζει τ κεφάλι μ κ τα αυτιά μου. Να δω τι αλλο θα με βρει σ αυτή την εγκυμοσύνη. Το πιο μεγάλο θέμα μ είναι μην κολλήσω τη μικρή. Δ θα την παλέψω αλλο.

Ακριβως ετσι και εγω!!!2 μερες πυρετο σημερα τιποτα αλλα ειμαι μπουκωμενη ακομα!!εμενα μ εδωσε αντιβιωση μεχρι τη Τεταρτη η γυναικολογος γιατι θελει να κανω το εμβολιο..βεβαια δε ξερω τωρα αν εχει νοημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy Ε πως να τ βγουνε τ ανθρώπου; σου λέει μέχρι 4 Μαΐου έχουμε 3 μήνες γεμάτους συν κάτι μέρες. Που να εξηγείς τώρα για τις βδομαδες. Ολόκληρη επιστήμη χαχαχα.

Εγώ είχα γιατρό χθες κ τ ακύρωσα επειδή είμαι άρρωστη.  Πρέπει να πάρω μα κλείσω από βδομάδα.

Άρρωστη;;; Περαστικά σου. Ακομα, ε;;; Τλκ η μικρή σου όμως δεν κόλλησε, ε; Όλα καλά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Ευχαριστώ! Προς τ παρον Όχι άλλα ποτέ δ ξέρεις. Τις προηγ φορές αρρώστησε χωρίς κανείς μας να έχει τ παραμικρό. Ούτε παιδικό πηγαίνει, ούτε σε παιδότοπο την είχαμε πάει. Οπότε τώρα π έχουμε άμεση επαφή τρέμω. Κάνει κ 10 15 μέρες να της περάσει έχω τεντωσει φέτος.

@Valfrag  Εγώ τ είχα ρωτήσει για τ εμβόλιο μ λέει αν θες κάνε το άλλα δ πρόλαβα αρρώστησα. Άν κ μ είπε ότι κυκλοφορούν παρά πολλές ιώσεις φέτος Κ τ εμβόλιο προστατεύει μόνο από συγκεκριμένο στέλεχος. Πέρυσι το κάναμε κ οι 2 με τ άντρα μου. Του χρόνου πάλι θα τ κάνω κάλου κακού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2019 at 6:08 ΜΜ, ο/η Valfrag είπε:

Χαχαχα αυτο με τους αντρες και τις ημερομηνιες μηνες κτλ αστο οταν το συζηταμε με σκαει!!!του λεω τωρα θα κλεισουμε τον 6 και θα μπουμε στον 7 και μ λεει δεν εισαι 6 ακομα εχεις κλεισει τους 5 και κατι βδομαδες αρα 5μιση...καπου τα παραταω και δεν εξηγω αλλο χαχαχαχ

Αααα έχω τσακωθεί και με τον άντρα μου  για αυτό....!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο  για το δωμάτιο Εμείς έχουμε 2 έξτρα...το ένα είναι με διάδρομο πάγκο και ελλειπτικό τύπου γυμναστήριο!(κάποτε κάναμε και γυμναστική!!!!πλέον λέμε να τα πουλήσουμε μόνο χώρο πιάνουν!!)και το άλλο που θα γίνει και παιδικό έχει σιδερωστρα απλωστρες 2 παπουτσοθηκες και έναν καλόγερο!!!!μάλλον θα τα πάμε στο δίπλα δωμάτιο μέχρι να έρθει και δεύτερο μωρό!!!χαχαχαχαχαχα

Πάντως πολλοί έχουμε το δωμάτιο του πανικού που λέω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, χάθηκα απο την παρέα πολλές μερες λόγω διαφόρων θεμάτων αλλά σας διάβαζα ! Περαστικά σε όσες ειναι άρρωστες. Πριν λίγες μερες έκανα και εγω την καμπύλη ζαχαρου και ευτυχώς ολα βγήκαν φυσιολογικά. Τωρα απο βδομάδα θα κανω το εμβόλιο της γρίπης γιατί ο γιατρός μου επιμένει και μάλιστα μου ειπε πως αν γεννούσα τωρα σε 1-2 μήνες θα επρεπε να εμβολιαστεί και ο άντρας μου. 

Εμεις ακόμα έπιπλα για το δωμάτιο του μωρού δεν πήραμε γιατί θα μας δώσουν πολλά συγγενείς και φίλοι. Εχει πάρει η μαμά μου κάποια πράγματα για προίκα και τωρα θα αρχίσουμε και εμείς το άδειασμα της «αποθήκης». Εχω ομως εκει μέσα ενα γραφείο το οποίο θα παραμεινει στο δωμάτιο του μωρού γιατί δεν χωράει πουθενά άλλου και το δωμάτιο ειναι μεγάλο και το γραφείο απαραίτητο, αλλά δεν μου κολλάει καθόλου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου έστειλαν δύο φίλες μήνυμα ότι αύριο του Αγίου Συμεών δεν κάνει οι έγκυες να κάνουμε δουλειές, να πιάσουμε μαχαίρι, ψαλίδι κλπ. γιατί θα βγει σημάδι στο μωρό μας! Το γνωρίζατε; Τώρα η κυνική μου πλευρά είναι έτοιμη να κοροϊδεψει αλλά η μαμαδιστικη πλευρά μάλλον θα υπακούσει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια μου έστειλαν δύο φίλες μήνυμα ότι αύριο του Αγίου Συμεών δεν κάνει οι έγκυες να κάνουμε δουλειές, να πιάσουμε μαχαίρι, ψαλίδι κλπ. γιατί θα βγει σημάδι στο μωρό μας! Το γνωρίζατε; Τώρα η κυνική μου πλευρά είναι έτοιμη να κοροϊδεψει αλλά η μαμαδιστικη πλευρά μάλλον θα υπακούσει... 

Ναι το εχω ακουσει αυτο..το πιστευουν απο παλια αυτο..δε ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια..οι φιλες μου που ειχαν πιασει και μαχαιρια και οτιδηποτε αλλο δε παθανε κατι τα παιδακια του με σημαδια..προσωπικα δε τα πιστευω..!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...