Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Στο τριμηνο που ειμαστε τωρα... λιγο πολυ βλεπω οτι ο κρυφος φοβος μεσα μας ειναι μην παμε για προωρο τοκετο;;; βλεπω οτι οι ερωτησεις που κανουμε τωρα τελευταια η μια στην αλλη... μαλλον αυτον τον φοβο κρυβουν. Εμεμα προσωπικα ναι αυτο ειναι το κρυφο μου αγχος. Μην γινει κατι και βγει προωρα... Αν το καλοσκεφτεις ... οι γιατροι μας ως τωρα τα βρισκουν ολα καλα δοξα τω θεω...Οποτε δεν εχουμε λογο να ανησυχουμε! Εγω προσωπικα δε θα επρεπε να εχω τετοιο αγχος γιατι ειμαι και η ιδια προωρο μωρο... και τι εγινε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@vayaki κατ αρχάς καλά αποτελέσματα! Έπειτα κοιμήσου τώρα π μπορείς όσο σ απομένει. Καλούς ύπνους χαχαχ. Πραγματικά ο κίνδυνος για πρόωρο τοκετό είναι απειροελάχιστος.  Τουλ καμία από εμάς εδώ μεσα δ έχει ενδείξεις η κάποιο θέμα με την υγεία της η την υγεία τ μωρου οπότε δ χρειάζεται άγχος. Ειδικά εσείς οι πρωτο μανούλες ξεκουραστείτε Τώρα, κάνετε πράγματα για εσάς, βγείτε με τ αντρουλη σας. Ο καιρός π θα είστε ακόμη μόνο οι 2 σας λιγοστεύει!

@Valfrag εύχομαι αολα να είναι μια δύσκολη μέρα κ να περάσει.

Αχ ρε κορίτσια πλέον όταν περπατάω κουράζομαι πολύ εύκολα. Ίσως επειδή σπρώχνω κ τ καρότσι με τ μωρο. Δ ξέρω αλλά τα φτύνω. Κ μετά με πονάνε τα ισχυα μου κ πάω σαν πάπια. Κ έχω 3 γεμάτους μήνες μπροστά Μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki κι εγώ το έχω στο νου μου γιατί δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι. Πολλά πολλά μωράκια γεννιούνται πρόωρα αλλά όλες θέλουμε το δικό μας να βγει στην ώρα του. Κι επειδή δεν ξέρουμε και γενικά τα συμπτώματα του τοκετού (στην πράξη εννοώ) έχουμε το νου μας. Επίσης, εμένα στα πρόωρα μωρά με άγχει το ότι θα πρέπει να μείνουν στο μαιευτήριο λίγες μέρες και εγώ δε θέλω. Θέλω να πάρω το μωράκι μου στο σπίτι μαζί μου αμέσως. 

@Diwni ποιο καρότσι;;; Χαχα!! Εγώ κάθε μέρα που περπατάω (χωρίς άλλο μωράκι και καρότσι) έχω ένα βαθμό δυσκολίας παραπάνω. Όλο και βαραίνω. Όλο και πιο αργά πάω και πλέον ο άντρας μου μού λέει να παίρνουμε αυτοκίνητο ακόμα και για τις κοντινές αποστάσεις. Λέει ότι δε θέλει να κουράζομαι αλλά εγώ ξέρω ότι κουράζεται να περπατάει μαζί μου σα χελώνα μετά από λίγη ώρα. Στην αρχή ξεκινάω φορτσάτη. Μετά από ελάχιστα λεπτά σέρνομαι. Χαχαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πηρα τις εξετασεις...10,9 αιμοσφαιρινη 33,6 αιματοκριτης....Καμπυλη 81 νηστικη...184 στα 60 λεπτα με οριο 180...και 166 στα 120 λεπτα με οριο 155..τα εστειλα στη γιατρο περιμενω τηλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Κοριτσια πηρα τις εξετασεις...10,9 αιμοσφαιρινη 33,6 αιματοκριτης....Καμπυλη 81 νηστικη...184 στα 60 λεπτα με οριο 180...και 166 στα 120 λεπτα με οριο 155..τα εστειλα στη γιατρο περιμενω τηλ...

Αναμένουμε νέα σου!! Δεν απέχουν ιδιαίτερα οι τιμές απ' τα όρια. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο γιατί δεν ξερω κιόλας, όλα καλά θα είναι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Κοριτσια πηρα τις εξετασεις...10,9 αιμοσφαιρινη 33,6 αιματοκριτης....Καμπυλη 81 νηστικη...184 στα 60 λεπτα με οριο 180...και 166 στα 120 λεπτα με οριο 155..τα εστειλα στη γιατρο περιμενω τηλ...

@Valfrag είσαι η πρώτη από εδώ που κάνεις άραγε? ,? Περιμένουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katya81 είπε:

@Valfrag είσαι η πρώτη από εδώ που κάνεις άραγε? ,? Περιμένουμε...

Τελικα Προληπτικα μου ειπε να παω σε διαβητολογο..γιατι εστω και λιγες μοναδες ειναι πανω απτο φυσιολογικο..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Τελικα Προληπτικα μου ειπε να παω σε διαβητολογο..γιατι εστω και λιγες μοναδες ειναι πανω απτο φυσιολογικο..?

Έτσι έγινε και με μια φίλη μου που ειχε κι εκείνη λίγο ανεβασμένη την τιμή στα 60'. Πήγε σε ενδοκρινολόγο και τις  είπε  να περιορισει τα γλυκά και  τα φρούτα. Το πολύ πολύ, εάν ο ενδοκρινολόγος το κρίνει απαραίτητο, μπορεί να σου πει να μετράς το ζάχαρο σου κάποιες φορές μες την ημέρα. Μην ανησυχείς... Πήγαινε να δεις τι θα σου πει!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valfrag είπε:

Κοριτσια πηρα τις εξετασεις...10,9 αιμοσφαιρινη 33,6 αιματοκριτης....Καμπυλη 81 νηστικη...184 στα 60 λεπτα με οριο 180...και 166 στα 120 λεπτα με οριο 155..τα εστειλα στη γιατρο περιμενω τηλ...

Ελπίζω να μη σου πει κάτι ο διαβητολογος. Είναι μικρή η απόκλιση πάνω από τα όρια. Κάτσε να δεις. Ενημέρωσε μας. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γ

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Τελικα Προληπτικα μου ειπε να παω σε διαβητολογο..γιατι εστω και λιγες μοναδες ειναι πανω απτο φυσιολογικο..?

 

@Valfrag α καλα...αντε ψαχνε και διαβητολογο τωρα.... πηγαινε ομως να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag ότι είναι να γινει θα γίνει. Το καλο είναι ότι ξ να πρέπει να προσέχεις θα είναι για λίγο καιρό μόνο. Πλέον όλα ρυθμίζονται κ τ μωρο θα είναι μια χαρα κ εσύ. Εμένα π οι τιμές μ ηταβ αρκετά κάτω τ ορίου μ είπε ότι δ θα κάνω διαβήτη κύησης άλλα ηταβ λίγο τσιμπημενες για εγκυμοσύνη κ ότι μπορεί κα βγει λίγο μεγάλο τ μωρο ο ποτέ να προσέχω τα γλυκά. Αλλά η κούνιαδα μ π είχε διαβήτη κύησης κ στα 2 μωρα κ τα 2 βγήκαν 2.5 κιλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag μου όλα καλά θα πάνε! δεν γνωρίζω από αυτά αλλά βλέπω πως δεν είναι και πολύ πάνω από το όριο!

Μάλλον με λίγη διατροφούλα θα ρυθμιστεί.

Ενημέρωσέ μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις πηραμε καροτσι! Inglesina trilogy. 639 ευρω. Την καναμε κι εμεις την παρασπονδια μας αφου θα παρουμε πολλα ετοιμα πραγματα απ τη θεια μου και θα βοηθησουν και οι οικογενειες με χρηματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Μολις πηραμε καροτσι! Inglesina trilogy. 639 ευρω. Την καναμε κι εμεις την παρασπονδια μας αφου θα παρουμε πολλα ετοιμα πραγματα απ τη θεια μου και θα βοηθησουν και οι οικογενειες με χρηματα. 

με γειααα!!! με το καλό να το χρησιμοποιήσεις!!! <3 και εμεις ingesina πήραμε το aptica

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

με γειααα!!! με το καλό να το χρησιμοποιήσεις!!! ❤️ και εμεις ingesina πήραμε το aptica

Τελειο και το aptica!!! Πιο στυλάτο!!! Το χρωμα (marron glace) που μας κολλησε στο κεφαλι εβγαινε μονο στο trilogy ...γι αυτο πηγαμε προς εκει. 

Με γεια σας και καλες μας βολτες με το καλο ... οταν ερθει η ωρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki @Valfrag Με γεια τα καροτσάκια σας! Με το καλό να τα χρησιμοποιήσετε με τα μωράκια σας!!! Εμάς το καρότσι θα μας το δώσει η αδελφή μου! Το περασμένο Σάββατο πήγαμε κι εμείς να δούμε για τα βρεφικά και λέμε την Πέμπτη να πάμε να τα κλείσουμε!!! 

Τι ωραία που ετοιμάζουμε τα πραγματάκια τους σιγά σιγά!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

@vayaki @Valfrag Με γεια τα καροτσάκια σας! Με το καλό να τα χρησιμοποιήσετε με τα μωράκια σας!!! Εμάς το καρότσι θα μας το δώσει η αδελφή μου! Το περασμένο Σάββατο πήγαμε κι εμείς να δούμε για τα βρεφικά και λέμε την Πέμπτη να πάμε να τα κλείσουμε!!! 

Τι ωραία που ετοιμάζουμε τα πραγματάκια τους σιγά σιγά!!! ?

Ναι άλλα και αγχωτικό...δε ξέρω γιατί..ανασφάλεια να πάνε όλα καλά...! Εμείς έχουμε σχεδόν τελειώσει με τα ψώνια..πήραμε και στρώμα για τη κούνια το Σάββατο και τέλος..θα απομένει μετά μόνο αποστειρωτές κτλ..βέβαια όλοι ρωτάνε τι θες να σου πάρω κτλ..οπότε όλο και κάτι θα φύγει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Ναι άλλα και αγχωτικό...δε ξέρω γιατί..ανασφάλεια να πάνε όλα καλά...! Εμείς έχουμε σχεδόν τελειώσει με τα ψώνια..πήραμε και στρώμα για τη κούνια το Σάββατο και τέλος..θα απομένει μετά μόνο αποστειρωτές κτλ..βέβαια όλοι ρωτάνε τι θες να σου πάρω κτλ..οπότε όλο και κάτι θα φύγει!

Όλα μια χαρά θα πάνε!!! Μη σε αγχώνει!!! Να σε ρωτήσω, το στρωματακι που διαλέξατε από τι υλικό είναι? Σε ρωτάω γιατί εμείς έχουμε μπερδευτεί λιγάκι με το θέμα στρώμα. Ενώ λέγαμε για κοκοφοίνικα, μας πρότειναν ένα με αφρώδες υλικό. Μας είπαν ότι είναι νέα τεχνολογία και είναι αντιβακτηριακό και ότι είναι καλύτερο από τον κοκοφοίνικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Madi85 είπε:

Όλα μια χαρά θα πάνε!!! Μη σε αγχώνει!!! Να σε ρωτήσω, το στρωματακι που διαλέξατε από τι υλικό είναι? Σε ρωτάω γιατί εμείς έχουμε μπερδευτεί λιγάκι με το θέμα στρώμα. Ενώ λέγαμε για κοκοφοίνικα, μας πρότειναν ένα με αφρώδες υλικό. Μας είπαν ότι είναι νέα τεχνολογία και είναι αντιβακτηριακό και ότι είναι καλύτερο από τον κοκοφοίνικα...

εμείς πήραμε από τη grecoStrom  cocolatex με ύφασμα αντιβακτηριακό.. Η αλήθεια είναι ότι έψαξα πολύ και με παιδίατρο, συγκρίσεις κτλ..και κατέληξα σε αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

εμείς πήραμε από τη grecoStrom  cocolatex με ύφασμα αντιβακτηριακό.. Η αλήθεια είναι ότι έψαξα πολύ και με παιδίατρο, συγκρίσεις κτλ..και κατέληξα σε αυτό!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! Σε κάτι τέτοιο μάλλον θα καταλήξουμε κι εμείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki @Valfragμε γεια τα καρότσι σας. Και εμένα όταν μου ήρθε τρελάθηκα!! Περιμένω πως και πως να βάλω τη μπέμπα μας!! :) Και εγώ της inglesina πήρα τελικά... Κρεβατάκια τα βλέπω τώρα και τον Φλεβάρη θα πάω να πάρω τα υπόλοιπα βασικά.. βέβαια κάποια υλοποιούνται και χωρίς εμένα. Βγήκε μια βόλτα στην αγορά η μητέρα μου και είδε προίκα κρεβατιού που της άρεσε και δεν κρατήθηκε... Χαχαχα... Βρήκα και συστήμα ενδοεπικοινωνιας που μου άρεσε με κάμερα και θα πάρω αυτό.. 

Θα μου δώσει και μια φίλη μου μια λίστα ,(έχει δύο παιδάκια κάτω από δύο χρόνων) έτσι ώστε να μην το παρακανω !!   Θα σας τη βάλω όταν την έχω για όσες θέλουν να έχουν όσα χρειάζονται  και να μην πάρουν πράγματα που δεν είναι απαραίτητα. Βέβαια εχει και να κάνει με τη καθημερινότητα της καθεμιάς οι ανάγκες... Αν π.χ. θέλεις να είσαι έξω συχνά η πολύ, αν θηλάζεις αποκλειστικά και διάφορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω τι ωραία που αρχίσατε τα ψώνια ..με γεια σας κορίτσια!!! Εύχομαι να γεμίσουν με γερά κ χαρούμενα μωράκια όλα τα παραπάνω .. εγώ από ψώνια έχω περιορισμένα πράγματα να πάρω γιατί τα έχω ήδη από την πρώτη μου κόρη οπότε θα πλύνω να φρεσκατω κ θα συμπληρώσω ότι χρειάζεται...θέλω ρηλαξ γιατί στην κόρη μου είχε πάρει αυτό τύπου κούνια ρηλαξ κ δεν κάθισε λεπτό...σκέφτομαι να πάρω κι αλλαξιερα τώρα που έχω χώρο κ θα δω ίσως για λίκνο αν και νομίζω κ η κούνια χωράει για λίγο καιρό στην κρεβατοκάμαρα...αρχικά θα ξεκινήσω με το δωμάτιο...διακόσμηση στήσιμο επίπλων κλπ...σήμερα έκανα κι εγώ β επιπέδου...ευτυχώς όλα οκ ..530 γρ η μπέμπα μας...ίδια ο μπαμπάς κ η αδελφή της...φιλική συμμετοχή κ στο 2ο χαχα...με εξέτασε κολπικά για τράχηλο πλακούντα κ τωταχμενει η καμπύλη σακχάρου τις επόμενες μέρες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...