Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, 

και κάτι άλλο θα ηθελα να ρωτήσω.. προσέχετε τη διατροφή σας? Γιατί εγώ τρώω τα πάντα.. και γλυκά..

δεν μπορώ να σταματήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ χθες πρώτη φορά τον ένιωσα κι εξωτερικά, μικρά χτυπηματακια, κουνιόταν όμως κ το δέρμα μου! Σκέτη τρέλα! Φώναξα σύζυγο κ κάτι ένιωσε στην αρχή λέει κ μετά τπτ! Στις 11 του μήνα έχουμε β επιπέδου κι αγχώνομαι για τη στάση του γιατι στον τελευταίο υπέρηχο ήταν μπρούμυτα κι ο γιατρός με τάραξε στις πιέσεις κ δε γυρνούσε. Μου έδωσε κ σοκολάτα αλλά τπτ... Η βοηθός του μετά με ρώτησε τι με τραβάει να τρώω κ της είπα αλμυρά κ ξινά, π.χ. ελιές, ξυνομηλα κλπ. Και μου είπε στη β επιπέδου να έχω μαζί μου τέτοια!!! Μακάρι να πιάσει.. Ρούχα εγκυμοσύνης, πανάκριβα κορίτσια... Μου λέγανε τα h&m δεν είναι ποιοτικά κ δες αλλου, όμως εγώ πήρα ένα κολάν κι ένα τζιν από εκεί κ με έχουν βολεψει πολύ. Σουτιέν θηλασμού μου έδωσε η κουμπάρα μου που τα είχε παραγγείλει ιντερνετικά από bonprix, επίσης πολύ καλά. Το ισχίο μου πονάει κι εμενα, ευτυχώς όχι κάθε μέρα. Μετά τη β επιπέδου θα γίνει το μεγάλο ντου στην αγορά, πρέπει νομίζω να αρχίσουμε τις πρώτες αγορές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivi35 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

και κάτι άλλο θα ηθελα να ρωτήσω.. προσέχετε τη διατροφή σας? Γιατί εγώ τρώω τα πάντα.. και γλυκά..

δεν μπορώ να σταματήσω!

Τρώω κανονικά εγώ εκτός από γλυκά που είναι επικίνδυνα για διαβήτη κτλ...γιατί μετά ο διαβήτης παίζει να σου μείνει και για πάντα..οπότε δε το ρισκάρω..κατα τ'αλλα κανονικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

@Angelmammy στα orchestra στα κανονικά βρήκες καλές τιμές; Νομίζω έχει πάρει το μάτι μου ένα κατάστημα stock κάπου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Για καλό φόρεμα θα κοιτούσα στο Asos πάντως! Εγώ ψάχνω για το δικό μου γάμο και δυστυχώς δεν έχω βρει τίποτα ακόμα... Σχετικά με τον πόνο που ανέφερα, ξεκινάει από ψηλά στη λεκάνη και καταλήγει πιο έντονος στην ηβική περιοχή. Δεν είναι εσωτερικός, αλλά εξωτερικός σα να έχω χτυπήσει στο κόκαλο ας πούμε.

Από φαγητό τρώω τα πάντα... Και junk δηλαδή και σε ποσότητες. Είπα όμως να ξεκινήσω να προσέχω γιατί έχω βάλει ήδη 7 κιλά! Με τα γλυκά μόνο προσπαθώ να μην το παρακάνω, θα κάνω και καμπύλη γλυκόζης την άλλη εβδομάδα και έχω αρχίσει να αγχώνομαι... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vivi35 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

και κάτι άλλο θα ηθελα να ρωτήσω.. προσέχετε τη διατροφή σας? Γιατί εγώ τρώω τα πάντα.. και γλυκά..

δεν μπορώ να σταματήσω!

καλησπερα!!!!!προσεχω γιατι ακομα με ταλαιπωρούν εμετοι και καουρες ετσι και φαω κατι...δεν βαζω μπαχαρικα τιποτα στα φαγητα μονο αλατι και λιγο πιπερι!σκορδο ουτε καν και γενικα οσο πιο ελαφριά  γίνεται! το ζάχαρο σου πως ειναι;εμενα ειναι στο 90 και μου εχει πει ο γιατρος να προσεχω αλλα ευτυχως δεν θελω και ιδιαίτερα γλυκα!!!πριν μεινω εγκυος πιο πολλά ετρωγα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κι εγώ χθες πρώτη φορά τον ένιωσα κι εξωτερικά, μικρά χτυπηματακια, κουνιόταν όμως κ το δέρμα μου! Σκέτη τρέλα! Φώναξα σύζυγο κ κάτι ένιωσε στην αρχή λέει κ μετά τπτ! Στις 11 του μήνα έχουμε β επιπέδου κι αγχώνομαι για τη στάση του γιατι στον τελευταίο υπέρηχο ήταν μπρούμυτα κι ο γιατρός με τάραξε στις πιέσεις κ δε γυρνούσε. Μου έδωσε κ σοκολάτα αλλά τπτ... Η βοηθός του μετά με ρώτησε τι με τραβάει να τρώω κ της είπα αλμυρά κ ξινά, π.χ. ελιές, ξυνομηλα κλπ. Και μου είπε στη β επιπέδου να έχω μαζί μου τέτοια!!! Μακάρι να πιάσει.. Ρούχα εγκυμοσύνης, πανάκριβα κορίτσια... Μου λέγανε τα h&m δεν είναι ποιοτικά κ δες αλλου, όμως εγώ πήρα ένα κολάν κι ένα τζιν από εκεί κ με έχουν βολεψει πολύ. Σουτιέν θηλασμού μου έδωσε η κουμπάρα μου που τα είχε παραγγείλει ιντερνετικά από bonprix, επίσης πολύ καλά. Το ισχίο μου πονάει κι εμενα, ευτυχώς όχι κάθε μέρα. Μετά τη β επιπέδου θα γίνει το μεγάλο ντου στην αγορά, πρέπει νομίζω να αρχίσουμε τις πρώτες αγορές...

σε ποια εβδομάδα εισαι;;;;αχ και εμενα περιμενει ο καλος μου!!!!εγω το ψιλο νιωθω και σε ασχετες στιγμές! δεν ξερω αν το καταλαβαίνεις εξωτερικά..εχω εχω 14 τη β επιπέδου! και εμενα μονο μεχρι την αυχενική ειχε καλη θεση και κουνιόταν τις 2 επομενες φορες τι σοκολατα εφαγα πηγα περπατησα τιποτα δεν αλλαζε θεση!!!!!ελπιζω αυτη τη φορα να εχουν καλυτερη θεση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ σήμερα μπαίνω 23η βδομάδα κ τη νιώθω πολλές φορές μέσα στη μέρα. Όπως κ τ μικρή μ από την 20η βδομάδα κ μετα την ένιωθα κανονικα. Λέτε να μ βγει ζωντοβολο κ αυτη;;; χαχαχ

@Angelmammy τα orchestra σε εμάς δ έχουν ρούχα εγκυμοσύνης άλλα όταν κατεβούμε Θεσσαλονίκη θα τ ψάξω. Επίσης μ έστειλαν μήνυμα ότι έχουν 10ηνερι προσφορών κ με κάρτα μέχρι 70 τις 100 έκπτωση σε όλα. 

@Vivi35 αχ ασε νιώθω μονίμως να πεινάω. Καλά στα γλυκά δ μπορούσα ποτέ να αντισταθώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 20 και 3 είμαι. Εσύ; Πρέπει να είμαστε πολύ κοντά! Ας ελπίσουμε να συμμορφωθούν στη β επιπέδου για να τα δούμε όλα καλά κ σύντομα! Η κουμπάρα μου σ' αυτή την εξέταση έφαγε τρεις ώρες! Για το θέμα φαγητό, τελευταία με τις γιορτές δεν πρόσεξα, αλλά γενικά από την αρχή πρόσεχα γιατί είμαι ήδη αρκετά κιλά κι ο γιατρός δεν ήταν καθόλου φιλικός μ'αυτο το θέμα. Κι ενω συνήθως εκνευρίζομαι, εδώ συμφώνησα γιατί πρόκειται για το παιδάκι μας. Κ πειθαρχησα!!! Έχω πάρει δύο κιλά μέχρι στιγμής. Κι είμαι κ σε σχετική ακινησία λόγω χαμηλού πλακούντα κ αιμορραγιων. Μικρά συχνά γεύματα, πολλά φρούτα λαχανικά κ ωμους ξηρούς καρπούς, πολύ νερό. Τώρα κορίτσια μου αν είστε 50 κιλά, φάτε κ λίγο να ευχαριστηθειτε την εγκυμοσύνη σας ? ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @Narcissa @stasa199 Αχ τρώω πάρα πολύ και τα πάντα.. και γλυκά και junk food και ότι βρω μπροστά μου.. 

έχω πάρει ήδη 7 κιλά..  τρώω και πεινάω ταυτόχρονα!

το ζάχαρό μου ήταν 79 αλλά έχω καιρό να κάνω εξετάσεις! Τώρα δεν ξέρω πόσο θα είναι.. 

ότι βλέπω το θέλω! Μέχρι και αυτά που πριν την εγκυμοσύνη δεν μου άρεσαν! 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν ήταν σε τέτοιο βαθμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

@stasa199 20 και 3 είμαι. Εσύ; Πρέπει να είμαστε πολύ κοντά! Ας ελπίσουμε να συμμορφωθούν στη β επιπέδου για να τα δούμε όλα καλά κ σύντομα! Η κουμπάρα μου σ' αυτή την εξέταση έφαγε τρεις ώρες! Για το θέμα φαγητό, τελευταία με τις γιορτές δεν πρόσεξα, αλλά γενικά από την αρχή πρόσεχα γιατί είμαι ήδη αρκετά κιλά κι ο γιατρός δεν ήταν καθόλου φιλικός μ'αυτο το θέμα. Κι ενω συνήθως εκνευρίζομαι, εδώ συμφώνησα γιατί πρόκειται για το παιδάκι μας. Κ πειθαρχησα!!! Έχω πάρει δύο κιλά μέχρι στιγμής. Κι είμαι κ σε σχετική ακινησία λόγω χαμηλού πλακούντα κ αιμορραγιων. Μικρά συχνά γεύματα, πολλά φρούτα λαχανικά κ ωμους ξηρούς καρπούς, πολύ νερό. Τώρα κορίτσια μου αν είστε 50 κιλά, φάτε κ λίγο να ευχαριστηθειτε την εγκυμοσύνη σας ? ?

50 κιλά ναι , πριν 15 χρόνια! Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!

Κορίτσια, εγώ τρώω όσο και πριν πλέον. Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Απλά επειδή είμαι χορτοφάγος, τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν την τιμητική τους όπως καταλαβαίνετε. Μέχρι τα Χριστούγεννα δεν έτρωγα πολλά γλυκά... αλλά αυτές τις 2 εβδομάδες έχω φάει πάρα πολλά και φοβάμαι για το σάκχαρο μου. Μια χαρά ήμουν αλλά λένε ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές όποτε από εδώ και πέρα θα τρώω ελάχιστα γλυκά. 

Κι εγω είμαι στα 7 κιλά πάνω τώρα. Και κουράζομαι παρά πολύ εύκολα. Απορώ, είναι της εγκυμοσύνης ή του επιπλέον βάρους μου που δεν μπορώ να ανέβω μια σκάλα...

Όπως και η @stasa199 εγώ αν και 23η εβδομάδα έχω ακόμα δυσκολίες με το στομάχι μου. Ευτυχώς εδώ και 10 μέρες έχουν σταματήσει οι εμετοί μου. 

Να σας ρωτήσω κάτι: εσείς νιώθετε πίεση στο στομάχι σας;; Υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι θα σκάσω. Ακόμα και αν δεν έχω φάει νιώθω ότι το στομάχι μου είναι παρά πολύ ψηλά πια και πιέζεται αφόρητα! 

@Vivi35 πρόσεχε λίγο σε παρακαλώ ειδικά με τα junk food!!! Λένε ότι από τώρα δημιουργούμε τις γευστικές προτιμήσεις των μωρών μας και δεν πιστεύω να θες μεγαλώνοντας να τρώει το παιδάκι σου βρομιές!!! Βέβαια, σε καταλαβαίνω που δεν μπορείς να συγκρατηθείς αλλά προσπάθησε!! 

@Mariamagdalini πόσα κιλά έχεις πάρει;;; 2;;;; Απίστευτο!! Μπράβο κορίτσι μου!! 

@Diwni μέχρι πότε θα είναι η προσφορές σε παρακαλώ;;; Μήπως πάω να βρω κάτι καλό!! 

@Narcissa από το Asos ψώνιζα πολλά χρόνια αλλά ρούχα εργασίας. Δεν έχω μπει ούτε μια φορά να δω τι παίζει τώρα στην εγκυμοσύνη. Καλά που μου το θύμισες!! 

Θα ήθελα να σας κάνω μια ακόμα ερώτηση. Με τριχόπτωση στα μαλλιά πως τα πάτε;;; Κορίτσια, έχω προβλήμα!! Πριν την εγκυμοσύνη είχα πολλά και πυκνά μαλλιά και από τότε που έμεινα έγκυος δε σταματούν να πέφτουν. Εγώ ήξερα ότι στην εγκυμοσύνη οι γυναίκες έχουν πολύ πλούσια κόμη!!! Σας λέω ότι βρίσκω τρίχες μου παντού παντού και σε μεγάλες ποσότητες. Αφού φοβάμαι μήπως έχω κανένα πρόβλημα. Αντιμετωπίζει καμιά σας τριχόπτωση;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Κορίτσια, εγώ τρώω όσο και πριν πλέον. Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Απλά επειδή είμαι χορτοφάγος, τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν την τιμητική τους όπως καταλαβαίνετε. Μέχρι τα Χριστούγεννα δεν έτρωγα πολλά γλυκά... αλλά αυτές τις 2 εβδομάδες έχω φάει πάρα πολλά και φοβάμαι για το σάκχαρο μου. Μια χαρά ήμουν αλλά λένε ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές όποτε από εδώ και πέρα θα τρώω ελάχιστα γλυκά. 

Κι εγω είμαι στα 7 κιλά πάνω τώρα. Και κουράζομαι παρά πολύ εύκολα. Απορώ, είναι της εγκυμοσύνης ή του επιπλέον βάρους μου που δεν μπορώ να ανέβω μια σκάλα...

Όπως και η @stasa199 εγώ αν και 23η εβδομάδα έχω ακόμα δυσκολίες με το στομάχι μου. Ευτυχώς εδώ και 10 μέρες έχουν σταματήσει οι εμετοί μου. 

Να σας ρωτήσω κάτι: εσείς νιώθετε πίεση στο στομάχι σας;; Υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι θα σκάσω. Ακόμα και αν δεν έχω φάει νιώθω ότι το στομάχι μου είναι παρά πολύ ψηλά πια και πιέζεται αφόρητα! 

@Vivi35 πρόσεχε λίγο σε παρακαλώ ειδικά με τα junk food!!! Λένε ότι από τώρα δημιουργούμε τις γευστικές προτιμήσεις των μωρών μας και δεν πιστεύω να θες μεγαλώνοντας να τρώει το παιδάκι σου βρομιές!!! Βέβαια, σε καταλαβαίνω που δεν μπορείς να συγκρατηθείς αλλά προσπάθησε!! 

@Mariamagdalini πόσα κιλά έχεις πάρει;;; 2;;;; Απίστευτο!! Μπράβο κορίτσι μου!! 

@Diwni μέχρι πότε θα είναι η προσφορές σε παρακαλώ;;; Μήπως πάω να βρω κάτι καλό!! 

@Narcissa από το Asos ψώνιζα πολλά χρόνια αλλά ρούχα εργασίας. Δεν έχω μπει ούτε μια φορά να δω τι παίζει τώρα στην εγκυμοσύνη. Καλά που μου το θύμισες!! 

Θα ήθελα να σας κάνω μια ακόμα ερώτηση. Με τριχόπτωση στα μαλλιά πως τα πάτε;;; Κορίτσια, έχω προβλήμα!! Πριν την εγκυμοσύνη είχα πολλά και πυκνά μαλλιά και από τότε που έμεινα έγκυος δε σταματούν να πέφτουν. Εγώ ήξερα ότι στην εγκυμοσύνη οι γυναίκες έχουν πολύ πλούσια κόμη!!! Σας λέω ότι βρίσκω τρίχες μου παντού παντού και σε μεγάλες ποσότητες. Αφού φοβάμαι μήπως έχω κανένα πρόβλημα. Αντιμετωπίζει καμιά σας τριχόπτωση;;;

Δεν το γνώριζα αυτό με τις γευστικές προτιμήσεις! Σε ευχαριστώ πολύ!

θα αρχίσω να προσέχω ! Όσο για την κούραση , λαχανιάζω μέχρι και αν σκύψω 2-3 φορες!

και ναι νιώθω πολύ συχνά πίεση στο στομάχι, στο διάφραγμα!

σχετικά με την τριχόπτωση είχα έντονη πριν μείνω έγκυος και αυτή τη βδομάδα σα να βλέπω βελτίωση! Πέφτουν και πάλι αλλά όχι τούφες. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έπεφτε τρίχα πάντως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Θα ήθελα να σας κάνω μια ακόμα ερώτηση. Με τριχόπτωση στα μαλλιά πως τα πάτε;;; Κορίτσια, έχω προβλήμα!! Πριν την εγκυμοσύνη είχα πολλά και πυκνά μαλλιά και από τότε που έμεινα έγκυος δε σταματούν να πέφτουν. Εγώ ήξερα ότι στην εγκυμοσύνη οι γυναίκες έχουν πολύ πλούσια κόμη!!! Σας λέω ότι βρίσκω τρίχες μου παντού παντού και σε μεγάλες ποσότητες. Αφού φοβάμαι μήπως έχω κανένα πρόβλημα. Αντιμετωπίζει καμιά σας τριχόπτωση;;;

Γεια σου κορίτσι!

Θα σου απαντήσω σε αυτό γιατί έτυχε να το συζητήσω πρόσφατα με δερματολόγο. Πράγματι το σύνηθες είναι τα μαλλιά μας να είναι πιο δυνατά, πιο λαμπερά, να μακραίνουν γρήγορα και να έχουν περισσότερο όγκο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, λόγω ορμονών. Εγώ μάλιστα παρατήρησα ότι μειώθηκε και η λιπαρότητα!

Εάν υπάρχει τριχόπτωση, συνήθως οφείλεται είτε σε αισθητική επιβάρυνση, είτε σε άγχος και απ'ότι φαίνεται συναντά όλο και πιο συχνά τέτοιες περιπτώσεις, που, κατά κανόνα, ήταν σπάνιες.

Επίσης μου είπε ότι σε όσες έχουν πυκνώσει τα μαλλιά, θα πέσουν όλα μαζί (όσα ήταν να πέσουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δηλαδή) μετά τον τοκετό που σταματά η παραγωγή οιστρογόνων ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Vivi35 είπε:

Δεν το γνώριζα αυτό με τις γευστικές προτιμήσεις! Σε ευχαριστώ πολύ!

θα αρχίσω να προσέχω ! Όσο για την κούραση , λαχανιάζω μέχρι και αν σκύψω 2-3 φορες!

και ναι νιώθω πολύ συχνά πίεση στο στομάχι, στο διάφραγμα!

σχετικά με την τριχόπτωση είχα έντονη πριν μείνω έγκυος και αυτή τη βδομάδα σα να βλέπω βελτίωση! Πέφτουν και πάλι αλλά όχι τούφες. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έπεφτε τρίχα πάντως! 

Ναι!! Δημιουργούνται από τώρα και γι'αυτό έχουμε μεγάλη ευθύνη απέναντι στα μωράκια μας. Εγώ ακόμα κατηγορώ τη μαμά μου που μου αρέσουν τα γλυκά.. χαχαχα!! 

Αχ δεν είμαι μόνη μου όσον αφορά όλα αυτά που νιώθω. Απ' ότι έχω καταλάβει, λίγο πολύ όλες τα ίδια θέματα έχουμε και τις ίδιες ανησυχίες. :-)

Πάντως, ένα συμπέρασμα έχω βγάλει. Αν δε μείνεις έγκυος δεν μπορείς να φανταστείς όλα αυτά που μπορεί να περάσει μια έγκυος. Και φυσικά ούτε που σου πάει ο νους ότι όλο και κάπου θα πονάς για 9 μήνες!!!! Χαχα! Κανείς δε στο λέει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι!! Δημιουργούνται από τώρα και γι'αυτό έχουμε μεγάλη ευθύνη απέναντι στα μωράκια μας. Εγώ ακόμα κατηγορώ τη μαμά μου που μου αρέσουν τα γλυκά.. χαχαχα!! 

Αχ δεν είμαι μόνη μου όσον αφορά όλα αυτά που νιώθω. Απ' ότι έχω καταλάβει, λίγο πολύ όλες τα ίδια θέματα έχουμε και τις ίδιες ανησυχίες. :-)

Πάντως, ένα συμπέρασμα έχω βγάλει. Αν δε μείνεις έγκυος δεν μπορείς να φανταστείς όλα αυτά που μπορεί να περάσει μια έγκυος. Και φυσικά ούτε που σου πάει ο νους ότι όλο και κάπου θα πονάς για 9 μήνες!!!! Χαχα! Κανείς δε στο λέει. 

 

Ααα άρα και μένα η μαμά μου πρέπει να έτρωγε τόνους γλυκά! Χαχα

Ισχύει!! Αλλά είναι τόσο όμορφη περίοδος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Narcissa είπε:

Γεια σου κορίτσι!

Θα σου απαντήσω σε αυτό γιατί έτυχε να το συζητήσω πρόσφατα με δερματολόγο. Πράγματι το σύνηθες είναι τα μαλλιά μας να είναι πιο δυνατά, πιο λαμπερά, να μακραίνουν γρήγορα και να έχουν περισσότερο όγκο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, λόγω ορμονών. Εγώ μάλιστα παρατήρησα ότι μειώθηκε και η λιπαρότητα!

Εάν υπάρχει τριχόπτωση, συνήθως οφείλεται είτε σε αισθητική επιβάρυνση, είτε σε άγχος και απ'ότι φαίνεται συναντά όλο και πιο συχνά τέτοιες περιπτώσεις, που, κατά κανόνα, ήταν σπάνιες.

Επίσης μου είπε ότι σε όσες έχουν πυκνώσει τα μαλλιά, θα πέσουν όλα μαζί (όσα ήταν να πέσουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δηλαδή) μετά τον τοκετό που σταματά η παραγωγή οιστρογόνων ?

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Κι εγώ γνωρίζω ότι τα μαλλιά όσων γυναικών δε θα πέσουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα πέσουν όλα μετά.. Μάλλον θα είναι η δική μου χαρά τότε που θα μείνετε όλες με λιγότερες τρίχες και θα ισοφάρισουμε. Χαχαχαχα! 

Λες να έχω πολύ άγχος και να μην το νιώθω;; Γενικά είμαι αγχωδης αλλά νομίζω ότι εδώ και καιρό είμαι πιο ήρεμη απο πρίν. Με διαφορά κιόλας. Ανησυχίες και σκέψεις έχω πολλές αλλά δεν τις αφήνω να με επηρεάσουν. Έτσι νομίζω τουλάχιστον... 

Όσον αφορά την αισθητική επιβάρυνση, ούτε για αστείο δεν ισχύει στη δική μου περίπτωση. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy προσπαθώ κορίτσι μου γιατί ήδη πριν μείνω έγκυος προσπαθούσα να χάσω. Μου χτύπησε κι ο γιατρός καμπανάκια κ το πήρα απόφαση. Βέβαια το πρώτο τρίμηνο εκ των πραγμάτων δεν μπορούσα να φάω λόγω αναγουλας (εμετό δεν έκανα ποτέ, αλλά με ζορισε πολύ το στομάχι), αλλά μόλις μπήκα στον τέταρτο επανήλθε η όρεξη η ρημαδα! 

@Vivi35 έστω, κάποτε!!! Εγώ ούτε στον ύπνο μου 50 ή 60 κιλά! Είμαι ψηλή βέβαια αλλά άστο δε δικαιολογουμαι. Ατάκα γιατρού στην αυχενική: έχουμε κι αυτό το υποδόριο λιπακι στην κοιλιά που μας εμποδίζει! Μμμαλιστα λέω, είχα το άγχος μου, είχα και τα ρεζιλικια ?

Τριχόπτωση δεν έχω, ξηροδερμια κ ξηρά μαλλιά ναι πολύ! Σαν άχυρα γίνανε!!! Ίσως να ρωτήσεις κάποιον δερματολόγο; Κ το άγχος σίγουρα παίζει ρόλο, αλλά φαντάζομαι όλες είμαστε φουλ αγχωμενες. 

Βάρος στο στομάχι και καμιά φορά δύσπνοια έχω αρχίσει να αισθάνομαι κι εγω. Υποθέτω ότι ανεβαίνει το μωρό μ το στομάχι πιέζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

@Angelmammy στα orchestra στα κανονικά βρήκες καλές τιμές; Νομίζω έχει πάρει το μάτι μου ένα κατάστημα stock κάπου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Για καλό φόρεμα θα κοιτούσα στο Asos πάντως! Εγώ ψάχνω για το δικό μου γάμο και δυστυχώς δεν έχω βρει τίποτα ακόμα... Σχετικά με τον πόνο που ανέφερα, ξεκινάει από ψηλά στη λεκάνη και καταλήγει πιο έντονος στην ηβική περιοχή. Δεν είναι εσωτερικός, αλλά εξωτερικός σα να έχω χτυπήσει στο κόκαλο ας πούμε.

Από φαγητό τρώω τα πάντα... Και junk δηλαδή και σε ποσότητες. Είπα όμως να ξεκινήσω να προσέχω γιατί έχω βάλει ήδη 7 κιλά! Με τα γλυκά μόνο προσπαθώ να μην το παρακάνω, θα κάνω και καμπύλη γλυκόζης την άλλη εβδομάδα και έχω αρχίσει να αγχώνομαι... 

 

εγω που εψαχνα περυσι για το γαμο μου (πολιτικος) βρηκα στη νεα ιωνια ενα μαγαζι που στο ραβει επανω σου και εχει σχετικα καλες τιμες...μου ειχε παει 200 ευρώ αλλα ηταν σαν νυφικο..αν θες να σου πω πιο ειναι δεν ξερω αν σε βολευει η περιοχη..εγω δεν έβρισκα τίποτα και μονο εκει βρηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

εγω που εψαχνα περυσι για το γαμο μου (πολιτικος) βρηκα στη νεα ιωνια ενα μαγαζι που στο ραβει επανω σου και εχει σχετικα καλες τιμες...μου ειχε παει 200 ευρώ αλλα ηταν σαν νυφικο..αν θες να σου πω πιο ειναι δεν ξερω αν σε βολευει η περιοχη..εγω δεν έβρισκα τίποτα και μονο εκει βρηκα

Νέα Ιωνία μένω κι εμείς πολιτικό θα κάνουμε! Για πες! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mariamagdalini είπε:

@stasa199 20 και 3 είμαι. Εσύ; Πρέπει να είμαστε πολύ κοντά! Ας ελπίσουμε να συμμορφωθούν στη β επιπέδου για να τα δούμε όλα καλά κ σύντομα! Η κουμπάρα μου σ' αυτή την εξέταση έφαγε τρεις ώρες! Για το θέμα φαγητό, τελευταία με τις γιορτές δεν πρόσεξα, αλλά γενικά από την αρχή πρόσεχα γιατί είμαι ήδη αρκετά κιλά κι ο γιατρός δεν ήταν καθόλου φιλικός μ'αυτο το θέμα. Κι ενω συνήθως εκνευρίζομαι, εδώ συμφώνησα γιατί πρόκειται για το παιδάκι μας. Κ πειθαρχησα!!! Έχω πάρει δύο κιλά μέχρι στιγμής. Κι είμαι κ σε σχετική ακινησία λόγω χαμηλού πλακούντα κ αιμορραγιων. Μικρά συχνά γεύματα, πολλά φρούτα λαχανικά κ ωμους ξηρούς καρπούς, πολύ νερό. Τώρα κορίτσια μου αν είστε 50 κιλά, φάτε κ λίγο να ευχαριστηθειτε την εγκυμοσύνη σας ? ?

εγω ειμαι 19 και 4!!κοντα ειμαστε!καλα για τα κιλα εμενα μεχρι 15 μου ειπε να πάρω αλλα δεν με ελέγχει ειναι χαλαρος...δυστυχως δεν ειμαι και εγω 50 κιλα απλα εχω καποια παρα πανω τι να κανουμε;;;χαχαχχαχχα εμενα ειναι και ο πατερας του γιατρου γυναικολογος και ειναι εκει συνηθως και οποτε με δει μου λεει για τα κιλα μου!!!!!τα νευρα μου !!!!μου λεει και ο αντρας μου μετα!!εχω παρει 5 μεχρι τωρα δεν ειναι και λιγα αν σκεφτεις οτι ειχα πολλούς εμετους αλλα ετρωγα μονο πατατα και μακαρονια που παχαινουν οσο να πεις οπως και τα αναψυκτικά που με βοηθουσαν...τωρα τα εχω κοψει θα φαω κανενα πατατακι και καμια χαζομαρα αλλα προσπαθω να τα αποφευγω και λογω στομάχου! !δεν τρωω 5 γευματα μονο 3...πρωι μεσημερι βράδυ και ειμαι ολη μερα στο σπιτι....προσπαθω να τρωω κανενα φρούτο πινω χυμο πορτοκαλί συχνα αυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Vivi35 είπε:

@Diwni @Narcissa @stasa199 Αχ τρώω πάρα πολύ και τα πάντα.. και γλυκά και junk food και ότι βρω μπροστά μου.. 

έχω πάρει ήδη 7 κιλά..  τρώω και πεινάω ταυτόχρονα!

το ζάχαρό μου ήταν 79 αλλά έχω καιρό να κάνω εξετάσεις! Τώρα δεν ξέρω πόσο θα είναι.. 

ότι βλέπω το θέλω! Μέχρι και αυτά που πριν την εγκυμοσύνη δεν μου άρεσαν! 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν ήταν σε τέτοιο βαθμό. 

εμενα μου γραφει σε καθε επίσκεψη αιματος και ουρων οποτε τα βλέπουμε. .χαλαλι τα κιλα τι να κανουμε αμα θελουμε να φαμε κατι;να μην το τρωμε;;;δεν γίνεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Κορίτσια, εγώ τρώω όσο και πριν πλέον. Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Απλά επειδή είμαι χορτοφάγος, τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν την τιμητική τους όπως καταλαβαίνετε. Μέχρι τα Χριστούγεννα δεν έτρωγα πολλά γλυκά... αλλά αυτές τις 2 εβδομάδες έχω φάει πάρα πολλά και φοβάμαι για το σάκχαρο μου. Μια χαρά ήμουν αλλά λένε ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές όποτε από εδώ και πέρα θα τρώω ελάχιστα γλυκά. 

Κι εγω είμαι στα 7 κιλά πάνω τώρα. Και κουράζομαι παρά πολύ εύκολα. Απορώ, είναι της εγκυμοσύνης ή του επιπλέον βάρους μου που δεν μπορώ να ανέβω μια σκάλα...

Όπως και η @stasa199 εγώ αν και 23η εβδομάδα έχω ακόμα δυσκολίες με το στομάχι μου. Ευτυχώς εδώ και 10 μέρες έχουν σταματήσει οι εμετοί μου. 

Να σας ρωτήσω κάτι: εσείς νιώθετε πίεση στο στομάχι σας;; Υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι θα σκάσω. Ακόμα και αν δεν έχω φάει νιώθω ότι το στομάχι μου είναι παρά πολύ ψηλά πια και πιέζεται αφόρητα! 

@Vivi35 πρόσεχε λίγο σε παρακαλώ ειδικά με τα junk food!!! Λένε ότι από τώρα δημιουργούμε τις γευστικές προτιμήσεις των μωρών μας και δεν πιστεύω να θες μεγαλώνοντας να τρώει το παιδάκι σου βρομιές!!! Βέβαια, σε καταλαβαίνω που δεν μπορείς να συγκρατηθείς αλλά προσπάθησε!! 

@Mariamagdalini πόσα κιλά έχεις πάρει;;; 2;;;; Απίστευτο!! Μπράβο κορίτσι μου!! 

@Diwni μέχρι πότε θα είναι η προσφορές σε παρακαλώ;;; Μήπως πάω να βρω κάτι καλό!! 

@Narcissa από το Asos ψώνιζα πολλά χρόνια αλλά ρούχα εργασίας. Δεν έχω μπει ούτε μια φορά να δω τι παίζει τώρα στην εγκυμοσύνη. Καλά που μου το θύμισες!! 

Θα ήθελα να σας κάνω μια ακόμα ερώτηση. Με τριχόπτωση στα μαλλιά πως τα πάτε;;; Κορίτσια, έχω προβλήμα!! Πριν την εγκυμοσύνη είχα πολλά και πυκνά μαλλιά και από τότε που έμεινα έγκυος δε σταματούν να πέφτουν. Εγώ ήξερα ότι στην εγκυμοσύνη οι γυναίκες έχουν πολύ πλούσια κόμη!!! Σας λέω ότι βρίσκω τρίχες μου παντού παντού και σε μεγάλες ποσότητες. Αφού φοβάμαι μήπως έχω κανένα πρόβλημα. Αντιμετωπίζει καμιά σας τριχόπτωση;;;

εγω τρωω πιο μικρές μεριδεε και χορταίνω πολυ πιο ευκολα αλλα πεινάω και πιο γρήγορα νομιζω!!και εγω κουράζομαι και εγω πολυ ευκολα μαλλον ειναι απο τις τοσες αλλαγες στο σωμα μας!!!οσο για τα μαλλιά δεν εχω διαφορα ..απο πριν ειχα τριχοπτωση...μου εχουν πει οτι παιζει ρολο και ο σίδηρος στην τριχοπτωση αλλα δεν ξερω....ελπιζω να μην αρχισω να μαδαω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Νέα Ιωνία μένω κι εμείς πολιτικό θα κάνουμε! Για πες! ?

ειναι εκει στο δρομο με ολα τα μαγαζια προς τα κατω...η roula!εχει πολλα σχεδια και τα κανει αυτη στα μετρα σου!και αν θες καποια αλλαγη σε σχεδιο η χρωμα!απο οσα μαγαζια ειχα δει μονο αυτη ειχε νορμαλ τιμες σε αλλα πήγαινε λανω απο 300 εύρω και δεν μου αρεσαν κιόλας. .και αυτη το εκανε αμέσως σε 15 μερες νομίζω και με 2 προβες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε για τα κιλά. Όπως μπουν θα φύγουν. Καλό είναι βέβαια να μη ξεφύγουμε κ εντελώς για τ δικό μας καλό. Η αν υπάρχει κπ θεμα υγείας. Εγώ είμαι στα 5 κιλα κ σήμερα μπήκα 23η βδομάδα. Έκανα κ τη β επιπέδου όλα καλα φ κοριτσακι μου.

@Narcissa σε ποια βδομάδα εισαι; κ θα κανεις τώρα την καμπύλη; εμένα μ είπε 25η περίπου τέλος τ μηνα δηλαδή.

@Angelmammy έχουν 10ημςρο προσφορών 3 με 13 Ιανουαρίου. Έτσι έλεγε τ μήνυμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Πω πω πολλές συζητήσεις έχασα!

Σχετικά με τα κιλά έχω πάρει 3 αλλά νομίζω πως σ αυτό βοήθησαν οι αναγούλες και οι εμετοί! Απο δω και πέρα που έχω ψιλοσυνέλθει θα δείξει!

Σχετικά με κρέμα για τις ραγάδες εγώ βάζω σε κοιλιά στήθος και μηρούς ένα λαδάκι που ενυδατώνει πάρα πολύ την επιδερμίδα αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω κάποια αγορά από τις κρέμες που είπατε!

Τις τελευταίες μέρες με πιάνει φαγούρα έντονη στην πλάτη και στα πλάγια του στήθους και σκέφτομαι μήπως είναι επειδή τεντώνει το δέρμα, έχει συμβεί σε καμία ?

Δύσπνοια έχω και εγώ όταν είμαι ανάσκελα και επίσης όπως είπατε το στομάχι μου πολλές φορές το νιώθω βαρύ ενώ δεν έχω φάει τόσο .Ευτυχώς ακόμη δεν πονά η μέση μου ή τα πόδια παρα μόνο η πλάτη όταν ξυπνάω το πρωι!

Ρούχα εγκυμοσύνης έχω πάρει μόνο ένα τζιν από τα h&m που το έχω καταευχαριστηθεί και τώρα στις εκπτώσεις σίγουρα θα πάρω άλλο ενα, φοράω κολάν με φόρεμα και μακριές μπλούζες παρόλο που πάντα ήμουν άνθρωπος του τζιν ευτυχώς συνήθισα.

Τώρα τελευταία με αγχώνει το σάκχαρο που στις εξετάσεις έχει βγει καλό αλλά φοβάμαι από δω και πέρα καθώς δυστυχώς δεν μπορώ ακόμη με τίποτα να φάω κρέας, μ αηδιάζει οπότε τρώω μόνο ζυμαρικά, πατάτες και ευτυχώς όσπρια. Οι σαλάτες αν φάω πολύ με πειράζουν στο στομάχι. Ας μη μιλήσω για τα γλυκά που κάθε μέρα όλο και κάποια μικρή λιχουδίτσα θα φάω, τρέμω την εξέταση καμπύλης σακχάρου, είμαι στη 18η εβδομάδα έχω λίγο ακόμη, τι γνωρίζετε για το σάκχαρο της εγκυμοσύνης κορίτσια? Παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο η διατροφή ή πρέπει να υπάρχει και κάποια προδιάθεση?

Σεντόνι έγραψα και σίγουρα έχω ξεχάσει να σχολιάσω και όλα τα θέματα!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...