Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Κορίτσια εμείς σήμερα γινόμαστε 5 εβδομάδων και το επιβεβαιώνω ότι θα έρθουν καλύτερες στιγμές! Τα τελευταία βράδια κοιμάμαι πολύ περισσότερο. Ο μπέμπης τρώει 15 με 20 λεπτά ανα 2 με 2,5 ώρες και ξανακοιμαται αμέσως, εκτός αν έχει πονάκια και θέλει λίγο χάιδεμα παραπάνω. Αυτό που άλλαξα είναι ότι έχω το νου μου και δε τον αφήνω να κλάψει καθόλου. Με το που ξυπνάει τον βουτάω και τον βάζω στο στήθος να φάει. Αν δε τον προλάβω και κλάψει, τρώει μεν, αλλά κάνει πολλή ώρα να ηρεμήσει και να ξανακοιμηθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@irened91 εγώ που έκανα καισαρική είχα τόσο πολύ αιμορραγία από την τομή που επί τουλάχιστον ένα μήνα άλλαζα καθημερινά τις αυτοκόλλητες γάζες, στην αρχή 2 φορές την ημέρα γιατί μούσκευαν από το αίμα και μετά 1 φορά την ημέρα. Μπορεί να είναι και στον οργανισμό αυτό βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Christinapsr είπε:

Αν στ αφήνουν κρατο το κ δώσ'το στα επισκεπτήρια.  Δε ξέρω που γεννησες άλλου τ αφήνουν άλλου οχι... στο μητερα το rooming in ήταν σα να το είχαν δεδομένο παντου.  Αν τους έλεγες πάρτε το τότε το έπαιρναν...  Μόνο το πρωί το είχαν που του έκαναν εξετάσεις και είχα υπολογισει να το ταιζω πριν ξεκινήσει το απόγευματινο επισκεπτήριο για να το δίνω 2 ωρες εκεί.  Γτ η διπλανή μου σε λίγο θα έφερνε και τον γείτονα! Γινόταν μεγάλος χαμός. 

Σημερα ετσι το εχω παει!καμια φορα ερχονται να μου την παρουν και αν δε θελω να κανω μπανιο η κατι δε τη δινω!η αν δεν την φερουν τη ζηταω εγω!οσες φορες προσπαθησα να την ταισω χωρις να ζητησει ισα που τρωει και κοιμαται και δεν ξυπναει!εγω μαλλον απο σημερα θα ειμαι μονη στο δωματιο και ευτυχως γιατι η μια κοπελα μας πεθανε μας εκλεινε το air condition  συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 όσο ήμουν στο μαιευτήριο κι εμένα δεν ξυπνούσε με τίποτα για να φάει. Από την ώρα που ήρθαμε σπίτι μας, μόνο μια (!!!!) φορά δεν ξυπνούσε με τίποτα. Αλλά κάθε φορά πριν την ταισω της αλλάζω πάνα, οπότε ξυπνάει από τη διαδικασία. Αν προσπαθήσω από τον ύπνο να τη βάλω κατευθείαν στο στήθος δεν ξέρω αν θα ξυπνήσει.

@Narcissa ακριβώς όπως τα λες. Αν την προλάβω πριν κλάψει, κοιμάται αμέσως μετά το φαγητό. Αν πάλι ξεκινήσει το κλάμα, εννοείται πως θα φάει αλλά θα κάνει περισσότερη ώρα να κοιμηθεί. Ισχύει ότι μέρα με τη μέρα είμαστε και καλύτερα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

@stasa199 να σ ζήσει κορίτσι μου! Πω πω τρελή ταλαιπωρία πέρασες. Όσο για τ θηλασμο τα βρεφακια τις πρώτες ωρες κοιμουνται συνέχεια. Έχουν περισσότερη ανάγκη από υπνο παρά από φαι. Η κοιλίτσα τους έχει ακόμη αμνιακό υγρό. Σκέψου ότι κ μόνο π αναπνέουν κουράζονται.

@Sofi90ξέρω κορίτσι μ πονάει πολύ. Να ζητάς παυσίπονα. Κ στο σπιτι να παίρνεις κάνα αλγκοφρεν η βολτάρεν υποθέτο. Θα σωθείς. Ειδικά με τ υποθέτο άμεση ανακούφιση.

Αχ κ μένα μ βγήκε λίγο γκρινιάρα η μπέμπα. Έχει κ μια φωνή! Ξεσηκώνει τ τόπο. Όσο μπόι της λείπει τόση φωνή έχει. Αρρώστησε κ η μικεη μου, έκανε πυρετό κ έχω αγχωθεί λίγο. Τις περισσότερες ωρες την στέλνω την καημένη στη μαμά μου. Ωρες ώρες νιώθω ότι δ θα μπούμε ποτέ σε σειρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy εγώ αν επιχειρήσω να τον αλλάξω πριν τον ταΐσω, θα γίνει χαμός, θα μας ακούσει όλο το τετράγωνο από τη φωνή! 

Μιλαμε για φοβερό πεινάλα ρε κορίτσια. 3020 γραμ. φύγαμε από το Ιασώ και σήμερα τον ζύγισα 4.530 γραμ., είναι δυνατόν; Ευτυχώς το κλάμα του δεν το ακούμε σχεδόν καθόλου πλέον. Αλλά πολύ μουγκρητό και σφίξιμο, έχει παρά παρά πολλά αέρια, ξέρει καμία αν μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτο;

@Diwni περαστικά σας και υπομονή! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 να σου ζήσει το μωράκι σου!

@madi85 περαστικά σας! 

Στο θέμα της κούρασης κορίτσια, χωρίς βοήθεια με το νεογέννητο και την κόρη μου 19 μηνών , η ταλαιπωρία είναι αβάσταχτη! Η μικρή γκρινιάζει και όλη μέρα από τότε που ήρθε το μωρό σπίτι και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ!

όλη μέρα αλλάζω πάνες, ταίζω και θηλάζω.. δεν προλαβαίνω να πάρω ανάσα! 

Περιμένω τις καλύτερες μέρες! Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 να σου ζήσει η μπεμπούλα!!

@Madi85 υπομονή περαστικά σας!

Κορίτσια με 2 παιδάκια είστε ηρωίδες εγώ ήδη είμαι οφ ενώ έχω βοήθεια από μαμά κ σύζυγο έως αύριο μετά επιστρέφει στη δουλειά! Όσον αφορά το θέμα του θηλασμού κ εκεί σας βγάζω το καπέλο νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο. Εγώ βγάζω ακόμη με το θήλαστρο και μ έχει κουράσει πολύ! 

Σχετικά με τα ράμματα παυσίπονα κ υπομονή. Ακόμη με ενοχλούν και κάποιες φορές πίνουν κιόλας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 πόσο σε καταλαβαίνω! Η κατανάλωση σε παμπερς κ μωροναντηλα πάει φουλ. Εγώ έχω βοήθεια δ μπορώ να πω. Προς φ παρόν όλο κ κάποιον έχω εδώ αλλά από βδομάδα μόνη μου. Εμένα με δυσκολεύει ο μεσημεριανός ύπνος Κ όταν ξυπνάνε ταυτόχρονα τ βράδυ. Ένας χαμος.

@Narcissa τρομερή ανάπτυξη ο μπέμπης φτου φτου

Εμείς την Πέμπτη έχουμε παιδίατρο αντε να δούμε πως πάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr πάλι καλα είναι βολικός ο μικρος σου! Η δικιά μ είναι υπερκινητικο παιδί κ ώρες ωρες εντελώς αντιδραστικό. Δεν παίζει με τπτ. Μόνο διαλυει. Για να μην πω για τ ύπνο της. Κπιμαται αργά κ μέχρι πριν ένα δίμηνο ξυπνούσε ρουλ 3 4 φορες. Σταμάτησε να ξυπνάει 2 μήνες πριν να γεννήσω κ τώρα με τ μωρο ξεκίνησε πάλι. Με κουράζει ώρες ωρες παρά πολυ. Πολύ ζωηρό παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Christinapsr πάλι καλα είναι βολικός ο μικρος σου! Η δικιά μ είναι υπερκινητικο παιδί κ ώρες ωρες εντελώς αντιδραστικό. Δεν παίζει με τπτ. Μόνο διαλυει. Για να μην πω για τ ύπνο της. Κπιμαται αργά κ μέχρι πριν ένα δίμηνο ξυπνούσε ρουλ 3 4 φορες. Σταμάτησε να ξυπνάει 2 μήνες πριν να γεννήσω κ τώρα με τ μωρο ξεκίνησε πάλι. Με κουράζει ώρες ωρες παρά πολυ. Πολύ ζωηρό παιδί. 

Υπερκινητικός ειναι κ ο δικός μ γ αυτο τον δίνω καθε μερα να ξεθυμανει !    Πω πω μη μου λες τέτοια... τον έχω στρώσει εδώ κ ένα μήνα και κοιμάται όλο το βράδυ στο κρεβάτι του .  Πώς θ αρχίσει πάλι...?!??!   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλες καλημέρα! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας σε όσες δεν ευχήθηκα αλλα πάνω κάτω όλες αντιλαμβάνεστε το πρόγραμμα μας..χαχααχ αν και ας μην είμαι αχάριστη είμαστε σε πολύ καλό Ρυθμό...το μωρό 15 ημέρων σήμερα δεν έχουμε άκουσει το κλάμα του...μόνο τρώει κ κοιμάται...η μεγάλη μου βοηθάει απίστευτα κ είναι όλη μέρα πάνω από τη μικρή να της τραγουδάει κ να λέει παραμύθια ..βοηθάει ότι το πρωί πάει σχολείο κ ξεφεύγει λίγο κ όσο μπορούμε το απογευμα εγώ η ο άντρας μου την πάμε καμιά βόλτα ...βοηθεια κι εμείς δεν εχουμε....το ξενύχτι για τάισμα (ανά 3 ώρες) καθόλου δεν με ζοριζει καθώς ταιζω αλλάζω κ κοιμάμαι...στη μεγάλη κουνούσα για ώρες λόγω γκρίνιας ..μάλλον στο 2ο ο οργανισμός έχει συνηθίσει τι να πω... Τώρα κορίτσια σχετικά με τα κιλά προσωπικά μετά την πρώτη γέννα που αρχικά έχασα 10 κιλά στη συνέχεια έβαλα 7 με το θηλασμό ..μάλλον είμαι εξαίρεση...τώρα προσέχω πιο πολύ τι τρώω κλπ γιατί έβαλα πολλα κ τώρα (25). Και πρέπει ν φύγουν...ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρω πιο σύντομα...εύχομαι όλες να βρείτε τον ρυθμο σας...όσο μπορείτε να κοιμόμαστε κατά τη διάρκεια της μέρας που κοιμούνται κ τα μωρά και θα δείτε ότι μετά το 40ντισμο θα είναι όλα πιο εύκολα...τα μωράκια θα έχουν ηρεμήσει πολύ...κι αυτά παλεύουν να προσαρμοστούν σε νέα δεδομένα...σας φιλώ καλή δύναμη σε όλες...αγκαλιάσετε τα θαυματακια σας κ σκεφτείτε ότι είναι γλυκιες αυτές οι δυσκολίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222είσαι πολύ τυχερή π τ μωρο τρωει κ κοιμάται. Εμένα ούτε η πρώτη ούτε αυτ ή τώρα τ κάνουν. Τ μωρο μένει ξύπνιο με τις ωρες. Άσε π δ τ χωράει ο τοπος. Ωρες ώρες ούτε κάτω βολεύεται, ούτε αγκαλιά, ούτε πουθενά. Μου έχουν βγει τα χέρια από τ κούνημα. Τι γλυκό τ κορίτσι σου τ μεγάλο!!! 

@Sofi90 όταν νιώθεις τ στήθος πολύ γεμάτο θα βγάζεις λίγο γάλα με τ χέρι ίσα ίσα να ξεπρηζεται. Αφού θηλαζεις μετά θα βγάζεις κ λίγο από τ αλλο. Εμένα κοιμαται στην κούνια άλλα μετά από 2 3 προσπάθειες. Μπορεί όμως να μ μείνει ξύπνια με τις ωρες. Τουλ αε κοιμόταν πάνω μ θα κοιμόμουν κ γω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 τόσο ήσυχο μωράκι... Φτου φτου! Εμένα η δικιά μου δίνει γκάζια. Χαχα! Περιμένω να δω πως θα είναι μετά τις 40 μέρες, που μας λέτε όλες οι δευτεροτοκες. Ξέρεις... Το σκέφτομαι και λέω τι;;; Θα ξυπνήσουμε μια μέρα και όλα μαγικά θα αλλάξουν;;; Το στήθος δε θα πρήζεται έτσι, το μωρό θα μπει από μόνο του σε πρόγραμμα κλπ;;; 

@Sofi90 κι εμάς η μικρή μας μαζί μας κοιμάται τη νύχτα. Τη μέρα δεν έχει θέμα, κοιμάται στην κούνια της. Αλλά τη νύχτα, πολλές φορές τη θηλάζω ξαπλωμένη οπότε κοιμόμαστε αγκαλίτσα. Υπέροχη αίσθηση. Όταν κρατάω αγκαλιά αυτό το κορμάκι... Ώρες ώρες ακόμα δεν το πιστεύω ότι αυτό το πλασματάκι βγήκε από μέσα μου. 

@Diwni ειλικρινά σας θεωρώ ηρωίδες εσάς με άνω του ενός μωρού. Βέβαια, δεν ξέρω αν έχετε αποκτήσει άλλες αντοχές και αντέχετε λόγω της ύπαρξης ήδη ενός μωρού στο σπίτι.

Κορίτσια, εμένα η εμπειρία του τοκετού μου ήταν δύσκολη. Δεν είπα τίποτα μέχρι στιγμής για να μην τρομάξω τις κοπέλες που δεν είχαν γεννήσει. Όπως σας είχα πει, σπάσαν τα νερά στις 03:30 τα χαράματα. Από τις 06:00 ξεκίνησαν οι πόνοι μου... Στις 10:20 μου έβαλαν και τεχνητούς πόνους. Εκεί ξεκίνησαν όλα!! Από τις 10:20 μέχρι τις 20:15 που γέννησα έζησα ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΊΑ!!! Οι πόνοι ήταν κάτι που δεν μπορείς να φανταστείς αν δε νιώσεις. Ακούς ότι οι ωδίνες (και όχι οι οδύνες... Υπάρχει λόγος που οι πόνοι του τοκετού γράφονται αλλιώς) του τοκετού είναι από τους πιο έντονους πόνους. Κι έτσι μάλλον είναι. Εγώ από τις 12-13 το μεσημέρι δεν μπορούσα να σταθώ. Κατά τις 17:00 ζήτησα επισκληριδιο αλλά δε γινόταν να μου κάνουν. Ήταν επικίνδυνη για εμένα και το μωρό στη φάση που ήμουν. Να σημειώσω ότι πριν τον τοκετό ήμουν πολύ αρνητική στην σκέψη επισκληριδιου. Τώρα θα πω χίλιες φορές ναι!!! Γιατί να υποφέρεις τόσο;;; Πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή 1. Και για να γίνει τέλεια διαστολή πέρασαν 17 ώρες!!!!! Εγώ 10 ώρες σφαδαζα από τους πόνους. Έκανα 6 φορές εμετό, κατά τον εμετό έκανα πιπι μου πάνω μου από την πίεση και φώναζα να με αλλάξουν και με κοιτούσαν κάποιες μαίες λες και τις ταλαιπωρούσα επίτηδες. Τι να πω;;; Το μωρό δεν κατάλαβε τίποτα. Δεν ταλαιπωρήθηκε λεπτό. Οι παλμοί της, μέχρι και τη στιγμή που βγήκε από μέσα μου, ήταν σταθεροί και στα απολύτως φυσιολογικα όρια. Αυτό έγινε γιατί σε όλες τις συσπάσεις έκανα σωστά τις αναπνοές μου. Δεν υπήρξε σύσπαση που να μην ανεπνεα κοιλιακά, ακριβώς όπως μας είχαν δείξει στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Ο άντρας μου, δεν έφυγε δευτερόλεπτο από δίπλα μου. Θυμάμαι πως με κοίταζε και συγκινούμαι  ακόμα και τώρα. Μου έλεγε συνέχεια ότι τα πάω τέλεια. Να σας πω ότι από ένα σημείο και μετά από τους πόνους είχα γίνει σαν πρεζακι. Δεν καταλάβαινα τίποτα πέραν των πόνων. Και απλά έλεγα ότι δεν αντέχω άλλο. Αλλά αντέχεις τελικά. Ναι κορίτσια, ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ. Και εκεί που λες δε θα τα καταφέρω, υπάρχει μια δύναμη μέσα μας που μας κάνει να αντέχουμε. Όταν φτάσαμε λοιπόν στην τέλεια διαστολή, μου είπαν να ξεκινήσω να σπρώχνω. Και μέσα σε 15' βγήκε η μπέμπα μας. Μου είπαν ότι έσπρωχνα τέλεια. Ο γιατρός και οι μαίες είχαν σοκαριστεί πως μια πρωτοτοκος μπορεί να σπρώχνει τόσο καλά. Δεν ξέρω... Μάλλον δεν άντεχα άλλο και ήθελα να τελειώνει όλο αυτό να την κρατήσω αγκαλιά. Και αφού πήγαν όλα μια χαρά, ήρθε η ώρα των ραμμάτων. Κορίτσια, αυτό το θυμάμαι επίσης πολύ καλά. Από τη στιγμή που ξεκίνησα να σπρώχνω μέχρι να βγει η μικρή, δεν πονούσα πια πολύ. Γιατί συνεργαζομουν με τη μήτρα μου. Όταν έπιαναν οι πόνοι απλά έσπρωχνα όσο πιο δυνατά μπορούσα. Τα ράμματα όμως μετά τα ένιωσα καλά. Τέλος καλά όλα καλά. Δόξα τω Θεώ!! 

Αυτό που λένε ότι μόλις γεννήσεις ξεχνάς τα πάντα, δεν ισχύει. Εγώ μια χαρά θυμάμαι τους πόνους και όλα. Απλά λέω ότι αξίζουν χίλιες φορές να τους περάσεις κ να κρατήσεις αυτό το θαύμα στην αγκαλιά σου!!! Χίλιες φορές!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσι δε καταλαβαίνω γτ να ειναι κάποιος αρνητικός στην επισκληριδιο ....  και με την επισκληριδιο όταν ξεθυμανει πονάς... αλλά κάτι γλιτώνεις.. κ νιώθεις σίγουρα καλύτερα...  πραγματικά νομίζω καλύτερα να μη μας ρωτούσαν καν .. να θεωρούνταν αναγκαίο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Christinapsr είπε:

Βρε κορίτσι δε καταλαβαίνω γτ να ειναι κάποιος αρνητικός στην επισκληριδιο ....  και με την επισκληριδιο όταν ξεθυμανει πονάς... αλλά κάτι γλιτώνεις.. κ νιώθεις σίγουρα καλύτερα...  πραγματικά νομίζω καλύτερα να μη μας ρωτούσαν καν .. να θεωρούνταν αναγκαίο ! 

Γιατί καθυστερεί τη διαδικασία του τοκετού, γιατί δε νιώθεις τις συσπάσεις της μήτρας ώστε να σπρώξεις, γιατί μπορεί κ να μην πιάσει όποτε θες και τελικά να πονέσεις τη στιγμή που δε θες να πονας και να σε πιάσει αργότερα, γιατί όπως και να το κάνουμε... δεν είναι φυσιολογική η διαδικασία του τοκετού έτσι. Σου λέω, αν με ρωτήσεις τώρα θα πω ναι ναι ναι!!! Αλλά σκεφτόμουν διαφορετικά πριν το ζήσω όλο αυτό. Παρόλα αυτά, δε συμφωνώ ότι θα έπρεπε να θεωρείται αναγκαίο. Ας αποφασίσει η κάθε γυναίκα πως θέλει να γεννήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Όλες οι τελευταίες μελέτες έχουν δείξει ότι δεν  καθυστερεί τη διαδικασία το είχα ψάξει κ εγώ πριν + ότι ναι θα σε πιάσει  λίγο αργότερα λίγο νωρίτερα  οκκ με να πχ η τελευταια δοση μ έπιασε στα ραμματα κ τελικά καλύτερα γτ όπως ειδες  τα χειρότερα είναι.  

 Επίσης δε χρειάζεται να νιώθεις τους πόνους για να σπρώξεις το δείχνει ο καρδιοτοκογραφο κ σου λένε τώρα σπρωξε . Κ σπρώχνεις μ άνεση:) 

Θέλω να καταλήξω  ότι  είναι κ λίγο παραπληροφόρηση μερικά. Γτ υπάρχει αυτή η άποψη όλα φυσιολογικά... Αλλά τι να κάνουμε στη πράξη κ η πρόκληση χρειάζεται... Όλες κάναμε  εδω μεσα κ η επισκληριδιος γτ έχει απειροελαχιστους κινδύνους και βοηθάει ν αντέχεις κ να σαι συνεργάσιμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Christinapsr είπε:

 Όλες οι τελευταίες μελέτες έχουν δείξει ότι δεν  καθυστερεί τη διαδικασία το είχα ψάξει κ εγώ πριν + ότι ναι θα σε πιάσει  λίγο αργότερα λίγο νωρίτερα  οκκ με να πχ η τελευταια δοση μ έπιασε στα ραμματα κ τελικά καλύτερα γτ όπως ειδες  τα χειρότερα είναι.  

 Επίσης δε χρειάζεται να νιώθεις τους πόνους για να σπρώξεις το δείχνει ο καρδιοτοκογραφο κ σου λένε τώρα σπρωξε . Κ σπρώχνεις μ άνεση:) 

Θέλω να καταλήξω  ότι  είναι κ λίγο παραπληροφόρηση μερικά. Γτ υπάρχει αυτή η άποψη όλα φυσιολογικά... Αλλά τι να κάνουμε στη πράξη κ η πρόκληση χρειάζεται... Όλες κάναμε  εδω μεσα κ η επισκληριδιος γτ έχει απειροελαχιστους κινδύνους και βοηθάει ν αντέχεις κ να σαι συνεργάσιμος.

Τώρα πια έχω προσωπική εμπειρία και άποψη. Οπότε λέω ναι κι εγώ στην επισκληριδιο. Συμφωνώ ότι έχει λίγους κινδύνους και σε βοηθάει να αντέξεις. Δεν το έβλεπα έτσι όμως πριν. Δεν πειράζει. Τώρα ξέρω πως είναι και, πρώτα ο Θεός, σε επόμενο τοκετό θα τη ζητήσω. Γιατί να υποφέρει μια γυναίκα έτσι;;; Βέβαια, υπάρχουν περιπτώσεις που πονάνε πολύ λιγότερες ώρες... Οπότε και αντέχουν. Θέλω να πω ότι εγώ τις μισές ώρες άντεχα να πονάω έτσι. Ήταν πάρα πολλές οι ώρες στη δική μου περίπτωση. Αλλά επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ποτέ δεν ξέρεις πως θα πάει, κάνε την επισκληριδιο σου να είσαι πιο ήρεμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!χαθηκα με το μπεμπουλακι μου!!!βλεπω προχωρανε οι γεννες μια χαρα!!!στο θεμα της επισκληριδιου και εγω ειμαι και ημουν υπερ απτην αρχη της εγκυμοσυνης μου!εγω δε θα τη γλιτωνα βεβαια γιατι εκανα καισαρικη..αλλα δε μου αφησε κανενα απολυτως προβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...