Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Valfrag ούτε εγω πίστευα στα άλματα ανάπτυξης άλλα πολλές φορές έβγαιναν. Βέβαια δ καθόμουν να σκεφτώ αν περνάει άλμα η οχι άλλα υπήρχαν διαστήματα π άλλαζε τ μωρό συμπεριφορά. Σίγουρα κάθε μωρο έχει δικό τ ρυθμό ανάπτυξης κ σίγουρα τ πόσο γρήγορα περπάτησε η μίλησε δ αποτελεί δείγμα για τ πόσο έξυπνο θα γίνει. Επίσης όσο πιο πολυ ασχολείται η μαμά κ ο.μπαμπας με τ μωρο Κ τ δίνει ερεθίσματα ειναι αλλιώς. Προσωπικά ποτέ δ ασχολήθηκα αν έκανε κατι αργά ή γρήγορα τ παιδί μου. Δ είμαστε όλοι οι άνθρωποι τ ίδιο αρα γτ να είναι τα μωρα μας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@Valfrag ούτε εγω πίστευα στα άλματα ανάπτυξης άλλα πολλές φορές έβγαιναν. Βέβαια δ καθόμουν να σκεφτώ αν περνάει άλμα η οχι άλλα υπήρχαν διαστήματα π άλλαζε τ μωρό συμπεριφορά. Σίγουρα κάθε μωρο έχει δικό τ ρυθμό ανάπτυξης κ σίγουρα τ πόσο γρήγορα περπάτησε η μίλησε δ αποτελεί δείγμα για τ πόσο έξυπνο θα γίνει. Επίσης όσο πιο πολυ ασχολείται η μαμά κ ο.μπαμπας με τ μωρο Κ τ δίνει ερεθίσματα ειναι αλλιώς. Προσωπικά ποτέ δ ασχολήθηκα αν έκανε κατι αργά ή γρήγορα τ παιδί μου. Δ είμαστε όλοι οι άνθρωποι τ ίδιο αρα γτ να είναι τα μωρα μας;

Οοχι καλε δεν εχει να κανει με την εξυπναδα αλοιμονο!!!υγεια μωρε να εχουνε!!!πληριαζει ο καιρος σε ολες σας!!!!τι ωραια!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Μαζί είμαστε.Εγω 37+2 σήμερα..Το μπούκωμα το έχω και γω..Μου είπε η μαία ότι είναι σημάδι πως πλησιάζει ο τοκετός.Εχουν πολλές προς το τέλος..Τώρα γιατί δεν ρώτησα.

Ωχ αμάν χαχαχα! Κ τόσο έντονο μπούκωμα δεν είχα πριν.. για να δούμε! 

@marakineos εμείς rbnb κλείσαμε κι ελπίζαμε να κατέβουμε πιο αργά αλλά φοβήθηκε ο γιατρός με τον τράχηλο.. τώρα που είμαστε εδώ λέει ο άντρας μου θα μας κάνει τον δύσκολο ο μικρός! Εγώ από σήμερα πάντως ξεκίνησα περπάτημα κ πραγματικά δυσκολεύτηκα πολύ να περπατήσω μιση ωρα που μου ειπε ο γιατρος. Η μεση μου με πεθανε κ νιωθω κ μερικα πετρωματακια. Το μαγνησιο τελικα εκανε δουλιτσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! ?

Μας έχει γλεντήσει λιγάκι ο μπόμπιρας και δεν είχα προλάβει καθόλου να σας γράψω! ? Δεν έχω διαβάσει και όλα τα μηνύματά σας, ελπίζω να είστε όλες καλά!

Τελικά ο ίκτερος έπεσε το Σάββατο και πήραμε εξιτήριο! Τώρα το παρακολουθούμε με εξέταση μέρα παρά μέρα. Δεν έχει πέσει ακόμα εντελώς, αλλά είναι στα αναμενόμενα όρια. Btw απ'ότι μου είπαν την επόμενη μέρα στο Ιασώ, δε θα έφευγα έτσι κι αλλιώς αν χρειαζόταν να μείνει ο μπέμπης, επειδή θηλάζω. Και την Παρασκευή που σας έγραψα, ζήτησα (χωρίς να πιστεύω ότι θα εισακουστώ!) και μου έφεραν το μωρό με τις λάμπες στο δωμάτιο. Πάντως για ξένο που ρώτησα, μου είπαν και η γιατρός μου και η μαία και η παιδίατρος ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να του δώσω. Αυτό που κάνω είναι μετά από κάθε θηλασμό να του δίνω λίγο συμπλήρωμα που έχω τραβήξει με το θήλαστρο για να βεβαιωθούμε ότι τρώει πολύ πολύ καλά. Συμβουλή της παιδιάτρου, μιας που, όπως μου είπε, ο ίκτερος φεύγει με τις κενώσεις και όσο περισσότερο τρώει, τόσες περισσότερες πάνες λερώνει.

Νομίζω κάποια κοπέλα ρώτησε για την κοιλιά; Εμένα μου έχει μείνει λίγη, τύπου 4 μηνών και κάθε μέρα νιώθω σα να σφίγγει περισσότερο. Ευτυχώς ραγάδες δε φαίνεται να έχω κάνει αλλά βλέπω στα πόδια μου κάτι περίεργες φλεβίτσες, ελπίζω να εξαφανιστούν. Γενικά είμαι πολύ πολύ καλά αν και προφανώς άυπνη! Τα ράμματα σταμάτησαν να τραβάνε και η μόνη ενόχληση που έχω είναι πόνος στη λεκάνη. Θέλω να πιστεύω ότι κλείνει! 

Κορίτσια μου με το καλό όλες σας! Μπορεί να ταλαιπωρήθηκα, αλλά η ευτυχία που νιώθω κάθε φορά που κοιτάζω το πλασματάκι μου δεν περιγράφεται με λέξεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini κατάλαβα ! Εμένα θα με φιλοξενήσουν αν χρειαστεί να πάω Αθήνα νωρίτερα ο άντρας μου δεν μπορεί να πάρει πολύ άδεια δυστυχώς οπότε θα είμαι μονη Αθήνα! 

@Narcissa μπράβο τώρα το χαίρεστε το αντράκι σας! Φαντάζομαι τη χαρά σου και αυτό που λες πως όταν κοιτάς το πλασματακι σου λες χαλάλι όλα!! Χαίρομαι που ήδη νιώθεις πολύ καλά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa τι ευχάριστα νέα!! Είναι σπίτι σας πια ο μικρούλης σας και είστε πάλι αγκαλίτσα. Χαίρομαι που δε χρειάστηκε να του δώσεις ξένο γάλα. Να τον χαίρεσαι!!! Εγώ είχα ρωτήσει για την κοιλιά. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Νιώθω τρομερά τεράστια τις τελευταίες μέρες και απορώ πόσο γρήγορα θα επανέλθω, όχι στα κιλά μου, αλλά στις αντοχές μου. Σχεδόν δάκρυσα που έγραψες για την ευτυχία που νιώθεις όταν τον κοιτάζεις. Έχω γίνει εδώ και 5-6 ημέρες πιο ευσυγκίνητη από ποτέ στη ζωή μου. 

@Mariamagdalini πόσο σε καταλαβαίνω με τους πόνους. Κι εγώ όσο περνάει ο καιρός δυσκολεύομαι κάθε μέρα και περισσότερο στο περπάτημα... κι όχι μόνο. 

Ειδικά όταν κάνω NST που είμαι σε αυτό το άβολο κρεβάτι ξάπλα, πεθαίνω από τη μέση μου και κάνω 2 μέρες να συνέλθω. Χθες με έβαλαν και 2 φορές οπότε καταλαβαίνετε ότι πάω σα σπασμένη λατέρνα. Χαχα!! Σας συμβαίνει και εσάς αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Narcissa τι ευχάριστα νέα...να χαρείς το πλάσματα κι σου κ όλα θα είναι σούπερ...ανυπομονώ κι εγώ για την στιγμή που θα την πάρω αγκαλιά... @Valfrag μπράβο στο μπομπιρακι σας για τα επιτεύγματα του...να είναι γερός και να σας εκπλήξει... @Diwni κι εγώ παρατηρούσα κάποιες αλλαγές στη συμπεριφορά του παιδιού κ συνεπεφταν με τα άλματα ανάπτυξης οπότε πιστεύω ότι καποια σχέση υπάρχει... @Angelmammy το κρεβάτι του nst όχι δεν με ενοχλεί αλλά πάω σαν σπασμένο καράβι από μόνη μου...χαχαχα ...εγώ πήγα σήμερα γιατρο 36.3 αρχικά βρήκε το βάρος ίδιο με την προηγούμενη εβδομάδα 2900 κ λίγο ανησύχησε..είδε κ μια τιμή τρενσαμινασης ανεβασμένη κ με έστειλε στην εμβρυολογο για ντοπλερ παρόλο που μου έκανε κι ο ίδιος ντοπλερ κ καρδιοτοκογραφο κ ήταν μια χαρά...η εμβρυολογος βρηξκε τη μικρή 3240 μας είπε ότι η θέση της είναι που δεν βολεύει για καλές μετρήσεις...έχει κατέβει αρκετά...όλα τα βρήκε φυσιολογικά κ είπε ότι από άποψη μωρού δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας ώστε να προγραμματίσουμε νωρίτερα των38 εβδομάδων την καισαρική...αύριο έχω ραντεβού κ με τον γαστρεντερολογο να δούμε τι θα πει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 αρα όλα καλα με ρη μπέμπα σας προχωράτε κανονικά! Πλησιάζεις κ συ τις 38!

@Narcissa ωραία που βγήκατε όλα καλα. Τωρα δ πρόκειται να ανεβάσει εφόσον έπεσε Κ βγήκατε. Τωρα κουράγιο με τα ξενύχτια κ την εξάντληση. 

Τελικά μόνο εγώ δ πήγα στο γιατρό σήμερα χαχα. Είχε τοκετό οπότε θα πάρω αύριο τηλ να πεταχτώ να με δει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κι εμένα με ενοχλεί το κρεβάτι του καρδιοτοκογραφου.. μετά θέλω πόση ώρα να σηκωθώ κι όλα πονάνε! 

@Sofi90 ξεκίνα κι εσύ το περπάτημα, σίγουρα θα κοντύνει ο τράχηλος. 

@dimitra2222 μια χαρά η μπέμπα σας! Όλα με το καλό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 μια χαρά είναι το μωρό σας. Εσύ ξέρεις από τώρα ότι θα κάνεις καισαρική οπότε όταν έρθει η ώρα το κανονίζετε με το γιατρό σου. Με το καλό. 

@Sofi90 ναι, πρέπει να περπατάμε!!! Το βάρος είναι μια χαρά του μωρού σου! Θέλει να βοηθήσεις κι εσύ με περπάτημα όμως τη διαδικασία. 

@Mariamagdalini πόσες φορές θα κάνουμε ακόμα;;; Χαχα! Σε λίγο δε θα χρειάζεται πια. Θα έχουμε τα αγγελούδια μας αγκαλιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλησπερα.Γεννησαμε κ εμεις την πεμπτη 3 το πρωι εναν κουκλο 3100 37 κ 3 εβ.Ολα πηγαν καλα.Μου εσπασαν απλα τα νερα κ σε 3 ωρες ειχα τον μικρο αγκαλια.Θηλαζουμε κιολας.Μ εναν πονο ευχομαι σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln  να σου ζησει!!!γερος και καλοτυχος να ειναι ο μικρουλης σου!!!!φυσιολογικα γεννησες???εισαι καλα?πολυ καλος ο μπεμπης σου!!!

Καλε τι εχει γινει με τα αγορακια δεν κρατιουνται βλεπω!!!σε αντιθεση με τα κοριτσακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2019 at 4:50 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@RaniaMln  να σου ζησει!!!γερος και καλοτυχος να ειναι ο μικρουλης σου!!!!φυσιολογικα γεννησες???εισαι καλα?πολυ καλος ο μπεμπης σου!!!

Καλε τι εχει γινει με τα αγορακια δεν κρατιουνται βλεπω!!!σε αντιθεση με τα κοριτσακια!!!!

 

@RaniaMln

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln Νά σου ζήσει !!! Είχες πάει Αθήνα και έσπασαν τα νερά η σου εσπασαν στην Εύβοια?? Γιατί κ εγώ είμαι από Εύβοια και μέσω μια αγωνία για το σπάσιμο των νερών. 

Γρήγορη ανάρρωση σου εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln να σου ζήσει Κοριτσι μου...γερός κ καλότυχος ο μπόμπιρακος σας...σε 3 ώρες ε? Μπράβο έτσι εύκολα να είναι όλα στη ζωή του...πάντως για την εβδομάδα του μια χαρά βγήκε σε βάρος κ σε χρόνο dt....πως ειναι οι πρώτες μέρες στο σπίτι...οι μανουλες που γεννησατε ξέρω τρέχετε κ δεν φτάνετε αλλά γράψτε μας νέας σας με τα μωράκια να μας τρέξουν τα σαλια...εγώ πήγα σήμερα στην κλινική που θ γεννήσω να δω τον γαστρεντερολογο κ έβλεπα τα αυγουλάκια (κάθισμα αυτοκινήτου) να πηγαινοέρχονται γεμάτα μωράκια και χαζεψα...δεν κρατιέμαι... Αν και ο γαστρεντερολογος με καθησύχασε με τον υπέρηχο που κάναμε κ τις αιματολογικές ο γιατρός μου δεν βλέπω να κρατιέται κ πολύ ακόμη ..νομίζω αγχώθηκε ..χθες με είδε κ ζήτησε να με ξαναδεί κ δευτέρα...για υπέρηχο κ καρδιοτοκογραφο...μου λέει στο τηλ ε τι να γεννήσουμε 38+ τι 37+ οπότε βλέπω την επόμενη εβδομάδα να μπαίνω για καισαρική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RaniaMln είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα.Γεννησαμε κ εμεις την πεμπτη 3 το πρωι εναν κουκλο 3100 37 κ 3 εβ.Ολα πηγαν καλα.Μου εσπασαν απλα τα νερα κ σε 3 ωρες ειχα τον μικρο αγκαλια.Θηλαζουμε κιολας.Μ εναν πονο ευχομαι σε ολες.

Μπραβοοο!! Να σου ζησει ο μπεμπουλης!!! Ετσι ευκολα να ερθουν τα μωρακια και στις υπολοιπες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια για να μην πρηζω τη Ρανια με ερωτησεις... τωρα θα ειναι απασχολημενη με το μωρακι της. Με βαση την ΠΗΤ της υπολογιζω οτι 37+3 ηταν τη χτεσινη Πεμπτη 2/5 κι οχι τη Μ. Πεμπτη ε; ... για να την περασω σωστα στο πινακακι μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα και χρονια πολλα! Γραφω μετά απο πολυ καιρο, αλλά παρακολουθώ όσο μπορώ τη συζήτηση.

να σας ζήσουν τα μωράκια σε όσες γεννησατε, να ειναι παντα γερά ολα ??

Σημερα ειμαι 38+2, δεν νιωθω καθόλου συσπάσεις ακόμα, κάποιους πόνους σαν σουβλιες που και που χαμηλά αλλά Οχι κατι ιδιαίτερο αλλά νιωθω έντονη κούραση και φοβερή υπνηλία. Τα πόδια μου κυρίως αστραγάλοι και πατούσες έχουν πρηστεί τόσο πολυ που δεν χωράω σε κανένα παπούτσι πια. Εσείς πως είστε με πρηξίματα ;;

επισης δεν εχω κανει ακόμα nst, αύριο θα κάνουμε το πρωτο. Στην τελευταία εξέταση την προηγούμενη Τετάρτη ήμασταν 3230 γραμ με πλακούντα grade 1 και μου ειπε ο γιατρός οτι θα φτάσουμε λογικά ως την πητ 15/5! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια για να μην πρηζω τη Ρανια με ερωτησεις... τωρα θα ειναι απασχολημενη με το μωρακι της. Με βαση την ΠΗΤ της υπολογιζω οτι 37+3 ηταν τη χτεσινη Πεμπτη 2/5 κι οχι τη Μ. Πεμπτη ε; ... για να την περασω σωστα στο πινακακι μας

Ναι, σωστά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa 3/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Angelmammy  4/05/19 ?

@Madi85 4/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Nikolina1989  5/05/19 ?

@Χριστινακι89 6/05/19 ?

@Diwni 8/05/19 ? γέννησε στις 03/05/19

@irened91 9/05/19 ?

@Valfrag 14/05/19? γέννησε στις 16/04/19

@Katya81 14/05/19?

@Berry  15/05/19 ?

@Mist 17/05/19 ?

@Mariamagdalini 19/05/19 ?

@RaniaMln 20/05/19 ? γέννησε στις 02/05/19

@Madim 22/05/19 ?

@Sofi90 22/05/19 ?

@stasa199 26/05/19 ?

@dimitra2222  27/05/19 ?

@vayaki 28/05/19 ?

@katrinaki 28/05/19 ?

@anni7 31/05/19 ?

@Vivi35 31/05/19 ?

@lila80  31/05/19 ?

@Ntory 01/06/19 ??

@marakineos  03/06/19 ?

@Γιαβρόγλου 12/06/19 ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry πολυ καλα τα κιλα του! Αναμονη λοιπον! Πρηξιματα ναι φουλ τωρα στον 9ο. βγηκαν δαχτυλιδια... ανοιχτηκαν φουλ τα κορδονια των παπουτσιων χαχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@Berry πολυ καλα τα κιλα του! Αναμονη λοιπον! Πρηξιματα ναι φουλ τωρα στον 9ο. βγηκαν δαχτυλιδια... ανοιχτηκαν φουλ τα κορδονια των παπουτσιων χαχα...

Ωραια ειμαστε Χαχαχαχ ... Ειναι λιγο μεγαλουτσικος ειπε ο γιατρός  αλλά για να δούμε, μετράω πλεον τις μερες αντίστροφα γιατί εχω κουραστεί και θέλω να γεννήσω !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...