Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@marakineosεφόσον τ μωράκι σ έχει πάρει τα κιλακια του κ μπαίνεις κ στο μήνα σ μην αγχώνεσαι. Όλα καλα θα πάνε. Κ η @Madi85 που γέννησε 39η βδομάδα κ μεγάλο μωρο τ μωράκι μπήκε θερμοκοιτιδα. Οπότε δ ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Όπως λέει κ η γιατρός μ στη μαιευτική τπτ δ είναι δεδομένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακάρι @Diwni μου να πάνε όλα καλά ! Ανυπομονώ να μπω στον μήνα μου να πάρω κ λιγάκι για να ησυχάσω!

@stasa199 εγώ φοράω γιατί έχω αρκετά υγρά, μόνο τη νύχτα δεν φοράω δεν κάνουν μωρέ κ αυτά συνέχεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos και εγω συμφωνω με τη @Diwni...και εμενα αν παει λιγο παρα πανω δεν θα φοβαμαι!τωρα μου ειπε 2600 και λεω αν γινει κατι παιζει και η αποκλιση μη βγει πιο μικρη !αν εχει καλο βαρος το μωρακι ολα καλα ειναι!τωρα τελευταια εχω και εγω παρα πολλα υγρα αλλα φοβηθηκα να βαλω ολη μερα...μαλλον θα βαζω ομως καποιες μερες που βλεπω οτι δεν μπορω!φοβαμαι μη δεν καταλαβω αν εχω λιγο αιμα πχ για αυτο το σκεφτομου  πιο πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα! Δε φύγαμε τελικά σήμερα, ο μπέμπης εμφάνισε 12 ικτερο, που το απόγευμα πήγε 14,5 και μολις τον έβαλαν για φωτοθεραπεία. Ξέρω ότι είναι πολύ συνηθισμένο και δεν είναι επικίνδυνο αλλά έχω στεναχωρηθεί πάρα πάρα πολύ. Θα μου τον φέρνουν κάθε 2 ώρες να τον θηλασω, αλλά φοβάμαι μη χρειαστεί να μείνει παραπάνω μέρες... 3 μέρες ήμασταν αγκαλίτσα... πως θα νιώθει στη θεραπεία χωρίς τη μαμά του... είμαι υπερβολική το ξέρω αλλά δεν μπορώ να σταματήσω να κάνω άσχημες σκέψεις...

@stasa199 το ραγισματάκι το είδε ο ορθοπεδικός. Τα παίρνουν κάθε μέρα κάποιες ώρες και τα βλέπουν διάφοροι γιατροί, τους κάνουν εξετάσεις, τα ζυγίζουν και τα κάνουν μπανάκι.

@Diwni ναι μπορείς όποτε θες να ζητήσεις να το πάρουν να ξεκουραστείς. Μπορεί να ήμουν κομμάτια αλλά δεν ήθελα... 

@Madi85 σ’ευχαριστω πολύ για τις ευχές σου! ? Από πόνους, εξακολουθούν να με τραβάνε αρκετά τα ράμματα. Και έχω την αίσθηση «βάρους» από κάτω, όποτε παραμένω αρκετά δυσκίνητη. Εσυ; Σήμερα σοκαρίστηκα με την αλλαγή στο στήθος μου. Έχει τουλάχιστον διπλασιαστεί! Ενοχλητικό μεν, απαραίτητο δε για τα μωράκια μας, όποτε δεν παραπονιέμαι.

 

Κορίτσι μου μην ανησυχείς! Κι εμένα τον έβαλαν στη λάμπα σήμερα, αλλά μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα που έχουν συμβεί με το μωρό, αυτό είναι το λιγότερο. Ακόμα ούτε αγκαλίτσα δεν το έχω πάρει... Σήμερα του έβγαλαν τον όρο και άρχισε να τρώει γαλατάκι που έβγαζα αυτές τις ημέρες με θηλαστρο. Χάρηκα πάρα πολύ με αυτή την εξέλιξη!!! Βέβαια το πρωί που πήγαμε στο επισκεπτήριο, του έλεγα "λοιπόν μπέμπη θα κάνουμε μια συμφωνία. Σήμερα μέχρι το απόγευμα θέλω να μου πουν ότι έφαγες." Και να που το παιδί μου ακούει τη μανούλα... Χαχαχα!!! Όσο για το στήθος, δεν το συζητώ... Τούμπανο και με ψιλοποναει. Μακάρι να είναι όπως τα λέει η @Diwni και να είναι καλύτερα σε μερικές ημέρες... Τώρα κι έμενα πονούν τα ράμματα κάποιες φορές περισσότερο κάποιες λιγότερο. Σιγά σιγά θα επανέλθουμε!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 μπράβο στο μπεμπουλη σας άντε να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του. Το στήθος είναι έτσι επειδή κατεβαίνει το κανονικό γαλα. Κράταει μετρημένες 3 μερες. Επειδή όμως δ έχεις τ μπέμπη να σε αποσυμφορει οπότε νιώθεις δυσφορία βγαζε με τ θήλαστρο η πατα τ στήθος λίγο με υ χέρι σ να αδειάζει μην πάθεις καμία μαστιτιδα.  Επίσης όταν βγάζεις γαλα μπορείς πριν να ρίχνεις στο στήθος ζεστό νερό για να μαλακώνει κ μετά από κάθε άντληση κρυο. Έτσι κ στο θηλασμο. Πριν από κάθε θηλασμο ζεστό νερό κ μετά κρυο η κρύες κομπρεσες ανακουφίζουν πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο βρε @Madi85 μου πολύ καλή εξέλιξη! Αφού αρχίζει κ τρώει κιόλας ο μπεμπουλης σας μια χαρά! Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να μην τον χαρείς ακόμη , υπομονή περνούν γρήγορα οι μέρες και θα τον έχετε σπιτάκι σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/4/2019 at 11:54 ΜΜ, ο/η marakineos είπε:

@stasa199 ναι τη Δευτέρα! Αχ αυτή η κοιλιά κ εγώ το νιώθω αυτό θέλει αργές κινήσεις!  Είναι και πολύ πεταχτή δεν έχει ανοίξει καθόλου στο πλάι, από μπροστά αν με δεις δεν φαίνεται και μόλις γυρνω στο πλάι μια πεταχτή τεράστια κοιλιά, πως να κρατηθεί στο ύψος της κ αυτή! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Αχ και μένα έτσι είναι..Όλη μπροστά!Αφού με πιάνουν γριές στον δρόμο και μου λένε αγόρι έχεις και όταν λέω κορίτσι δεν με πιστεύουν??

Τι χαζα ολα αυτα με τις κοιλιες. Επειδη εχω στρογγυλη απλωμενη ολοι λενε οτι εχω κοριτσι και με εκνευριζουν χαχα. Οριστε σε σενα συμβαινει το αντιθετο. Αρα μυθος. Θα παιζει ρολο η ανατομια μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni ωραιες οι συμβουλες σου για το θηλασμο. Μου φαινεται θα σε ρωταμε διαφορα οταν θηλαζουμε. Μου εχουν πει οτι καταλληλες για συμβουλες ειναι μαμαδες που θηλασαν για καιρο με επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα και Καλή Ανάσταση να έχουμε!! Με το καλό τα μωράκια μας σε όσες ακόμα είναι στην κοιλίτσα και να σας ζήσουν σε όσες γεννησατε. 

@Narcissa μην ανησυχείς. Είναι πραγματικά πολύ συχνό φαινόμενο ο ίκτερος στα νεογέννητα. Σε καταλαβαίνω βέβαια, και την αγωνία σου και όλα. Θα πάνε όλα καλά. Σύντομα θα είναι πάλι στην αγκαλιά σου μόνο νομίζω μικρούλης σου.

@Madi85 πολύ καλή εξέλιξη!! Τρώει από το γάλα σου πλέον! Μεγαλώνει το μωράκι σου!! Με το καλό κορίτσι μου να τον πάρεις και αγκαλιά!! 

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι εσάς που γεννησατε: η κοιλιά σας πως είναι;;; Έπεσε καθόλου;; Δεν περιμένω να μου πείτε ότι είναι όπως πριν αλλά δείχνει να έρθει πάλι στα παλιά της επίπεδα;; Ραγάδες κάνατε μετά τη γέννα;;;; 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια καλημέρα και Καλή Ανάσταση να έχουμε!! Με το καλό τα μωράκια μας σε όσες ακόμα είναι στην κοιλίτσα και να σας ζήσουν σε όσες γεννησατε. 

@Narcissa μην ανησυχείς. Είναι πραγματικά πολύ συχνό φαινόμενο ο ίκτερος στα νεογέννητα. Σε καταλαβαίνω βέβαια, και την αγωνία σου και όλα. Θα πάνε όλα καλά. Σύντομα θα είναι πάλι στην αγκαλιά σου μόνο νομίζω μικρούλης σου.

@Madi85 πολύ καλή εξέλιξη!! Τρώει από το γάλα σου πλέον! Μεγαλώνει το μωράκι σου!! Με το καλό κορίτσι μου να τον πάρεις και αγκαλιά!! 

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι εσάς που γεννησατε: η κοιλιά σας πως είναι;;; Έπεσε καθόλου;; Δεν περιμένω να μου πείτε ότι είναι όπως πριν αλλά δείχνει να έρθει πάλι στα παλιά της επίπεδα;; Ραγάδες κάνατε μετά τη γέννα;;;; 

 

 

Καλημερα!!!κοιτα εμενα εχουν περασει 11 μερες τωρα εχει φυγει σχεδον ολη και εχει μεινει ενα μικρο γρομπαλακι..ελπιζω να φυγει κ αυτο συντομα χαχα!!απο κιλα ειχα παρει συνολο 7 και εχουν φυγει ηδη τα 5..!απλα επειδη υπαρχει ακομα κατακρατηση λογω λοχειας εχω ακομα πρηξιματακια..ξερω βεβαια οτι ο οργανισμος επανερχεται πληρως μετα τους 6 μηνες..οποτε υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/4/2019 at 10:53 ΠΜ, ο/η vayaki είπε:

Τι χαζα ολα αυτα με τις κοιλιες. Επειδη εχω στρογγυλη απλωμενη ολοι λενε οτι εχω κοριτσι και με εκνευριζουν χαχα. Οριστε σε σενα συμβαινει το αντιθετο. Αρα μυθος. Θα παιζει ρολο η ανατομια μας. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα!! Εγώ είμαι δεύτερη μέρα με πόνους περιόδου.. δύο βράδια δεν έχω κοιμηθεί καθόλου καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να έχουμε!!! 

Αααα κορίτσια τι να ξέρουν οι γιατροί από φύλλο παιδιού; Οι γιαγιάδες ξέρουν πάντα καλύτερα... Χαχαχα!!!

@Diwni σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τα περισσότερα από αυτά τα κάνω και η αλήθεια είναι βοηθούν αρκετά. Μόνο τις κρύες κομπρεσες δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Θα το κάνω όμως κι αυτό. 

@Angelmammy εγώ είχα πάρει 15 κοίλα στην εγκυμοσύνη. Η κοιλιά όπως καταλαβαίνεις τεράστια... Μετά τη γέννα έχασα 7,5 κιλά και η κοιλιά μου είναι σαν 4 μηνών έγκυος. Νομίζω όμως ότι μέρα τη μέρα μικραίνει. Όσο για ραγαδες δεν έχω δει κάτι προς το παρόν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα αυτές οι γιαγιάδες!! Εγώ έχω μαμά και πεθερά να μου λένε μήπως έχουμε χάσει με τον γιατρό κανένα μήνα και είναι να γεννήσω τώρα για αυτό έχω από νωρίς συσπάσεις κλπ, ότι να ναι όμως!! 

 

Καλή Ανάσταση κορίτσια μου γλυκα! Να ζήσουν τα μωράκια της ομάδας μας και με υγεία να υποδεχτούμε και τα υπόλοιπα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki @Sofi90 ααα κ μένα μ λένε αγόρι έχεις. Λέω κορίτσι. Όχι μ λένε αγόρι σίγουρα. Αχ λέω τι με βρήκε φα πήρα όλα ροζ. Πώς θα βγάλω ρ παιδί από την κλινικη;

@Angelmammy Εγώ οταβ γέννησα στις 30 μέρες ήμουν ακριβώς σαν πριν να μείνω εγκυος. Ωστόσο η κοιλιά παραμένει μαλακή κ λίγο σαν ζελέ για τους επόμενους μήνες. Θέλει λίγο καιρό να επανέλθει κ κα σφίξει πάλι. Η αίσθηση είναι λίγο περίεργη. Αλλά πήρε 9 μήνες για να μεγαλώσει. Λένε  ότι θέλει άλλο τόσο για να επανέλθει 100 % τ όλο σύστημα. Γι'αυτό κ λένε ότι τ καλύτερο διάστημα ανάμεσα σε δύο κύησης ειναι από 9 μηνες κ πάνω κ για τοκετό σύνολο 18 μήνες κ πάνω από την πρώτη κύηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag @Diwni  @Madi85 σας ευχαριστώ κορίτσια!!! Οπότε η κοιλιά μας πέφτει αλλά επανέρχεται σε όσο χρόνο την κάνουμε... 9 μήνες περίπου. Εγώ είμαι στα +16,5 κιλά πια!! Δεν ξέρω πως από τα +15 πήγα εκεί. Αφού τρώω λιγότερο... Αλλά δεν πειράζει. Θα τα χάσω μετά. 

@vayaki μπράβο της!! Έτσι... Για να μη λένε ότι το να ταιζεις το μωράκι σου δημόσια είναι κάτι κακό. Αν είναι δυνατόν!!! Πολύ όμορφη εικόνα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marakineos είπε:

Χαχαχα αυτές οι γιαγιάδες!! Εγώ έχω μαμά και πεθερά να μου λένε μήπως έχουμε χάσει με τον γιατρό κανένα μήνα και είναι να γεννήσω τώρα για αυτό έχω από νωρίς συσπάσεις κλπ, ότι να ναι όμως!! 

 

Καλή Ανάσταση κορίτσια μου γλυκα! Να ζήσουν τα μωράκια της ομάδας μας και με υγεία να υποδεχτούμε και τα υπόλοιπα! 

Τώρα αλήθεια;;;;; Χαχαχα!! Σου λένε ότι μπορεί να έχετε χάσει κάνα μήνα;;;; Χαχαχαχα!!! Δεν παλεύονται!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy άσε και άντε να εξηγήσεις τώρα!! 

@Sofi90 να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως το καταλαβαίνουμε, εμένα ήδη είναι πολύ πολύ χαμηλά το κατάλαβα και από το doppler πόσο κάτω έβαζε ο γιατρός τον υπέρηχο για να μετρήσει και να δει το κεφαλάκι. Αν έχει εμπεδωθεί δεν ξέρω ! Ελπίζω να μου πει την τρίτη. Απλώς από τότε που κατέβηκε το μωρό έχω περισσότερη συχνοουρια , έχει ελευθερωθεί η αναπνοή και το στομάχι μου και νιώθω πολύ πιο συχνά πίεση χαμηλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και εγω απο τον υπερηχο το καταλαβαινω που κοιταει το κεφαλι...αν και εμενα ειναι πολυ χαμηλα φαντασου δεν το βλεπουμε το μισο επειδη ειναι μεσα στη λεκανη...συχνοουρια φουλ και εγω αν και με την αναπνοη δεν εχω δει διαφορα....εγω προχθες που τον ρωτησα που ειναι ο πωπος μου εδειξε εκει που νομιζα πως ηταν το στομαχι μου!ακριβως κατω απο το στηθος και σοκαριστηκα!

@marakineos εμενα δε μου λενε για το φυλο του μωρου αλλα για τα κιλα του οτι ο γιατρος δεν ξερει (η πεθερα μου βασικα) και οτι θα βγει 3 μιση κιλα!!!

Μια φορα μου ειχε πει ενας σε ενα μαγαζι μολις με ειδε κοριτσι δεν ειναι??και του ειπα ναι και μου λεει φαινεται!δεν μου εχει ξανα τυχη!

Για το θηλασμο τωρα ελπιζω να μη παρεξηγηθω....εγω ειμαι πολυ υπερ !εγω ομως δεν θα το κανω ετσι....αν χρειαστει θελω να ειμαι διακριτικη..δεν το κατακρινω σε καμια περιπτωση!οποια μανουλα αισθανεται ανετα να το κανει εγω νομιζω πως δε θα μπορω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@lila80 πήρες τον γιατρό σου? Κ μένα Μ έχουν πιάσει πονακια κατά καιρούς αλλά δεν κρατάνε μέρα.

Δεν τον πήρα.. περιμένω να δω αν θα σταματήσουν η αν θα γεννήσω χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...