Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@vayaki οχι ακινησία αλλα μου είπε την περισσότερη ημέρα ξάπλα για να ηρεμήσει η κοιλιά μου! Δηλαδή ούτε για έναν καφέ να μην πηγαίνω ούτε super market κλπ κ εννοείται όχι δουλειές ορθοστασία κλπ. 

Μου βρήκε κ λίγους μύκητες κ μου έδωσε κολπικά υπόθετα , δεν έχω βάλει ποτέ βέβαια είμαι λίγο άσχετη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@marakineos μια χαρα εισαι!να μην αγχωνεσαι καθολου!εμενα πριν 20 μερες ηταν 3.1 με 3.2 και τη δευτερα 2.1!πρεπει να μειωνεται σιγα σιγα!και εγω 2 φορες παιρνω μαγνησιο τη μερα και θα το σταματησω 36η εβδ....μου ειπε πως μετα θα εχω πονάκια αλλα τι αν κανουμε ετσι γινεται!

Καταλαβα ! Απ' ότι κατάλαβα τον αγχωσε που είναι το μωρό χαμηλά σε συνδυασμό με τις καθημερινές συσπάσεις . Αυτό μου είπε πως μέχρι την 36η εβδομάδα πρέπει να προσέξω πάρα πολύ. Άντε να μπούμε στον μήνα μας ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@vayaki οχι ακινησία αλλα μου είπε την περισσότερη ημέρα ξάπλα για να ηρεμήσει η κοιλιά μου! Δηλαδή ούτε για έναν καφέ να μην πηγαίνω ούτε super market κλπ κ εννοείται όχι δουλειές ορθοστασία κλπ. 

Μου βρήκε κ λίγους μύκητες κ μου έδωσε κολπικά υπόθετα , δεν έχω βάλει ποτέ βέβαια είμαι λίγο άσχετη!

αααα παλι καλα... η απλη ξεκουραση παλευεται... να μπορεις να πηγαινεις τουαλετα κτλ

και θα περασει γρηγορα ο καιρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Γύρισα κι εγώ από τον γιατρό! Δόξα τω Θεώ, όλα πολύ καλά. Κάναμε NST και υπέρηχο και η μικρή είναι μια χαρά. Υπερκινητική μάλιστα! 2900 κορίτσια!!! Φτάνουμε τα 3κιλα!!!! 

Όσον αφορά τα μικρόβια στην καλλιέργεια ούρων, μου είπε ο γιατρός ότι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι. Αν σηκώσω πυρετό ή κάτι τέτοιο να πάω να μου δώσει αντιβίωση αλλά όσο δε νιώθω τίποτα και είμαι καλά, καλό είναι να αποφύγουμε φάρμακα κλπ αφού είμαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. 

@marakineos είδες που όλα πήγαν καλά;; Μην ανησυχείς. Ο τράχηλος λογικά μειώνεται τώρα. Προσοχή και το μωράκι σου θα πάρει τις εβδομάδες του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vayaki είπε:

αααα παλι καλα... η απλη ξεκουραση παλευεται... να μπορεις να πηγαινεις τουαλετα κτλ

και θα περασει γρηγορα ο καιρος

Ναι ναι ευτυχώς εντάξει παλεύεται. Πρέπει να αγοράσω κανένα καλό βιβλίο. Απλώς έχει και το σπίτι μας πολλές σκάλες κ είναι ένας λόγος που μυ είπε να μην βγαίνω ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos η σκαλες οντως ειναι θεματακι!προσεχεις λιγακι και ολα καλα!!!θα ξεκουραστεις και απο τη δουλεια και θα εισαι μια χαρα!

@Angelmammy μια χαρα παρα πολυ ωραια η μπεμπα σου!!!!!και εφοσον ο γιατρος ειναι χαλαρος για τα μικροβια ολα καλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos πολύ καλός ο τράχηλος!!! Από την 34η εβδομάδα είχα 1,9 και μέχρι στιγμής που είμαι 37η έχουν πάει όλα καλά και με το υδραμνιο που ασκεί πίεση μαζί με το μωρό. Μου είχε πει να προσέχω και πρέπει να προσέχω ακόμα, αλλά η αλήθεια είναι πως κάνω το κάτι παραπάνω. Ευτυχώς όμως όλα καλά! Έτσι κι εσύ θα τα πας περίφημα!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου!!!

@Angelmammy τι κοριτσαρος είναι αυτός;;;; Μπράβο!!! Ειλικρινά, χάρηκα πάρα πολύ!!! Μια χαρά και με την καλλιέργεια! Αφού δεν απασχολεί τον γιατρό, τότε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 @Madi85 @marakineos @vayaki σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Ναι, μεγάλωσε πολύ η μικρή μας. Μάλλον γι'αυτό νιώθω κι αυτό το σκάσιμο!! Που να χωρέσει εκεί μέσα;; Πιέζονται όλα! 

Με το καλό όλες μας!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 υδραμνιο είναι παραπάνω αμνιακό ? Κ μένα χθες μου είπε πως είναι ελάχιστα αυξημένο αλλά αφού ελέγχουμε το σάκχαρο οκ . Τι ωραία που έχετε μπει στον μήνα σας! Σε όλες μας με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos  είμαι 34η εβδομάδα. Απλά θα κατέβουμε Αθήνα όταν θα είμαι 37η εβδομάδα κι αυτό λίγο με αγχωνει. Όμως το ζητούμενο είναι να φτάσουμε 36η. Κ θα γίνει λογικά, ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος. Με την ίδια προσοχή που είπε κ σε σένα, δεν κάνω κι εγώ σχεδόν τπτ, γι αυτό έχω κ τη μανούλα εδώ, πλυσίματα βαλίτσες τα έχει αναλάβει αυτή. Κάνα μαγείρεμα κάνω αλλά χαλαρά κι όχι πολλη ορθοστασία. Παίρνω κι εγώ δύο μαγνήσια κι αν νιώσω συσπάσεις μου είπε να παίρνω τρία. @Angelmammy με το καλό η μπέμπα! Σχεδόν τρία κιλά! Λογικό το σκάσιμο, εμεις 2500 σχεδόν κ νιώθω σαν παραγεμισμένο ντολμαδάκι ? 

Κορίτσια τα μποτε απαραίτητα, να νιώσουμε λίγο άνθρωποι!! Εγώ έχω κλείσει κομμωτρια στο σπίτι για βαφή φυτική κ κούρεμα την άλλη εβδομάδα. Τώρα ψάχνω κ για νύχια. Επίσης επειδή έχω άπλετο χρόνο κάθισα κι έβγαλα συνολακια για κάθε μερα, τι θα βαλω στο ταξίδι, στο μαιευτήριο κλπ! Όλα είναι του στιλ κολάν ή φόρμα κ άνετο μπλουζάκι ή πουκάμισα από πάνω κ αθλητικά!!! Να πω ότι μου πήρε κ πολλή ώρα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

@marakineos  είμαι 34η εβδομάδα. Απλά θα κατέβουμε Αθήνα όταν θα είμαι 37η εβδομάδα κι αυτό λίγο με αγχωνει. Όμως το ζητούμενο είναι να φτάσουμε 36η. Κ θα γίνει λογικά, ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος. Με την ίδια προσοχή που είπε κ σε σένα, δεν κάνω κι εγώ σχεδόν τπτ, γι αυτό έχω κ τη μανούλα εδώ, πλυσίματα βαλίτσες τα έχει αναλάβει αυτή. Κάνα μαγείρεμα κάνω αλλά χαλαρά κι όχι πολλη ορθοστασία. Παίρνω κι εγώ δύο μαγνήσια κι αν νιώσω συσπάσεις μου είπε να παίρνω τρία. @Angelmammy με το καλό η μπέμπα! Σχεδόν τρία κιλά! Λογικό το σκάσιμο, εμεις 2500 σχεδόν κ νιώθω σαν παραγεμισμένο ντολμαδάκι ? 

Κορίτσια τα μποτε απαραίτητα, να νιώσουμε λίγο άνθρωποι!! Εγώ έχω κλείσει κομμωτρια στο σπίτι για βαφή φυτική κ κούρεμα την άλλη εβδομάδα. Τώρα ψάχνω κ για νύχια. Επίσης επειδή έχω άπλετο χρόνο κάθισα κι έβγαλα συνολακια για κάθε μερα, τι θα βαλω στο ταξίδι, στο μαιευτήριο κλπ! Όλα είναι του στιλ κολάν ή φόρμα κ άνετο μπλουζάκι ή πουκάμισα από πάνω κ αθλητικά!!! Να πω ότι μου πήρε κ πολλή ώρα ?

Χαχαχα!! Απίστευτη! Γεμίζεις και το χρόνο σου..

Έτσι κορίτσια! Να ετοιμαστούμε, να γίνουμε κούκλες, μη μας δουν τα μικρά μας και πουν ότι δεν είμαστε περιποιημένες!! Πολύ μας χαίρομαι πάντως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@Madi85 υδραμνιο είναι παραπάνω αμνιακό ? Κ μένα χθες μου είπε πως είναι ελάχιστα αυξημένο αλλά αφού ελέγχουμε το σάκχαρο οκ . Τι ωραία που έχετε μπει στον μήνα σας! Σε όλες μας με το καλό!

Ναι είναι ναι το παραπάνω αμνιακό υγρό! Εμένα είναι αρκετά πάνω από το ανώτατο όριο, οπότε πρέπει, ακόμα και τώρα που είμαι στην 37η εβδομάδα, να προσέχω. Τη Δευτέρα που συναντήθηκα με τη μαία, μου είπε ότι ο γιατρός μπορεί να μου κάνει πρόκληση νωρίτερα και να είμαι προετοιμασμένη γι αυτό, μη μου φανεί περίεργο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Madi85 είπε:

Ναι είναι ναι το παραπάνω αμνιακό υγρό! Εμένα είναι αρκετά πάνω από το ανώτατο όριο, οπότε πρέπει, ακόμα και τώρα που είμαι στην 37η εβδομάδα, να προσέχω. Τη Δευτέρα που συναντήθηκα με τη μαία, μου είπε ότι ο γιατρός μπορεί να μου κάνει πρόκληση νωρίτερα και να είμαι προετοιμασμένη γι αυτό, μη μου φανεί περίεργο. 

Αλήθεια;; Εγώ νόμιζα ότι πρόκληση κάνουν αν έχει λίγο αμνιακό και κινδυνεύει το μωρό. Δε φανταζόμουν ότι και το πολύ αμνιακό βλάπτει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Αμάν μεγαλώσατε μωρέ!! Φτάνετε και τα 3 κιλακια, τι όμορφα!! ? 

Όλες με τις περιποιήσεις βρε κορίτσια μπράβο καλά κάνετε!! Τα μωράκια μας όπως και να μαστε δε θα καταλάβουν και πολλά αλλά με τα μποτε θα ανέβει η δική μας ψυχολογία και θα επηρεάσει θετικά και το μωρό!! Εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει κάτι αλλά θέλει από βδομάδα να ετοιμαστώ κι εγώ. Δεν έχω αποφασίσει αν θα βάψω τα μαλλιά μου ή όχι έχω λίγες άσπρες τρίχες βέβαια αλλά δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω. Εμένα με προβληματίζει η αποτρίχωση, σκεφτόμουν να πάω να κάνω με κερί για να πω την αλήθεια αλλά δεν έχω κάνει ποτέ και φοβάμαι μην γίνει καμιά βλακεία και μου φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Και με το ξυραφάκι θέλω οπωσδήποτε βοήθεια γιατι δυσκολεύομαι να σκύψω μέχρι κάτω για τα πόδια και για το άλλο εννοείται πως δε βλέπω την τύφλα μου, άσε που φοβάμαι μην κοπώ κατάλαθος όπως μια φορά και δω αίμα και νομίζω ότι είναι επειδή θα γεννήσω. ?? Κάποια κοπέλα είπε ότι της έδωσε ο γιατρός κολπικά υπόθετα; Τα ecovag λογικά ε; Κι εγώ από τότε που εμφάνισα την κολπίτιδα μου είπε να πάρω ακόμα ένα κουτάκι και βάζω ένα κάθε βδομάδα από τότε που τελείωσα τη θεραπεία, για να διατηρήσουμε την καλή υγεία του κόλπου και να μην έχουμε τίποτα πάλι. Επίσης έχω και το καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή που μου είχε δώσει της Frezyderm και κάνω πλύσεις μόνο μ' αυτό και χωρίς σφουγγάρι αυστηρά. 

Είδα και μια αναφορά στα βλαστοκύτταρα επίσης κι εγώ το σκέφτηκα αρχικά να δωρίσω στην δημόσια τράπεζα που είναι και δωρεάν αλλά μας ενημέρωσε η μαία και μας είπε ότι για να κάνουμε κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει άμεση απολίνωση του ομφάλιου λωρου πράγμα που αλλάζει κάπως τα πράγματα για το μωρό. Δηλαδή κανονικά γίνεται πάντα καθυστερημένη απολίνωση του λωρου (δηλαδή μετά από 2-3 λεπτά) ώστε να πάρει το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά που έχουν μείνει μέσα. Επιλέγοντας όμως τη μέθοδο των βλαστοκυττάρων εφόσον γίνεται άμεση σε δευτερόλεπτα απολίνωση, ρισκάρουμε το μωρό αργότερα να έχει θέματα με τον αιματοκρίτη του κλπ. Μετά απ αυτο άλλαξα γνώμη να σας πω την αλήθεια, δε θέλω να ρισκάρω τέτοιο πράγμα για το μωρό μου. Τώρα βέβαια η καθεμία παίρνει την απόφασή της, απλά εγώ σας είπα την ενημέρωση που μας έκανε η μαία.

Κατά τ άλλα στα κορίτσια που πρέπει να είναι σε ακινησία, υπομονή κοριτσάρες, λίγος καιρός έμεινε θα περάσει. Εγώ σήμερα έχω σεμινάριο θηλασμού με τη μαία του γιατρού, κορίτσια αν έχετε κάποια απορία κι εσείς που θέλετε να εκφράσω, πείτε μου ελεύθερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

@Angelmammy Αμάν μεγαλώσατε μωρέ!! Φτάνετε και τα 3 κιλακια, τι όμορφα!! ? 

Όλες με τις περιποιήσεις βρε κορίτσια μπράβο καλά κάνετε!! Τα μωράκια μας όπως και να μαστε δε θα καταλάβουν και πολλά αλλά με τα μποτε θα ανέβει η δική μας ψυχολογία και θα επηρεάσει θετικά και το μωρό!! Εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει κάτι αλλά θέλει από βδομάδα να ετοιμαστώ κι εγώ. Δεν έχω αποφασίσει αν θα βάψω τα μαλλιά μου ή όχι έχω λίγες άσπρες τρίχες βέβαια αλλά δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω. Εμένα με προβληματίζει η αποτρίχωση, σκεφτόμουν να πάω να κάνω με κερί για να πω την αλήθεια αλλά δεν έχω κάνει ποτέ και φοβάμαι μην γίνει καμιά βλακεία και μου φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Και με το ξυραφάκι θέλω οπωσδήποτε βοήθεια γιατι δυσκολεύομαι να σκύψω μέχρι κάτω για τα πόδια και για το άλλο εννοείται πως δε βλέπω την τύφλα μου, άσε που φοβάμαι μην κοπώ κατάλαθος όπως μια φορά και δω αίμα και νομίζω ότι είναι επειδή θα γεννήσω. ?? Κάποια κοπέλα είπε ότι της έδωσε ο γιατρός κολπικά υπόθετα; Τα ecovag λογικά ε; Κι εγώ από τότε που εμφάνισα την κολπίτιδα μου είπε να πάρω ακόμα ένα κουτάκι και βάζω ένα κάθε βδομάδα από τότε που τελείωσα τη θεραπεία, για να διατηρήσουμε την καλή υγεία του κόλπου και να μην έχουμε τίποτα πάλι. Επίσης έχω και το καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή που μου είχε δώσει της Frezyderm και κάνω πλύσεις μόνο μ' αυτό και χωρίς σφουγγάρι αυστηρά. 

Είδα και μια αναφορά στα βλαστοκύτταρα επίσης κι εγώ το σκέφτηκα αρχικά να δωρίσω στην δημόσια τράπεζα που είναι και δωρεάν αλλά μας ενημέρωσε η μαία και μας είπε ότι για να κάνουμε κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει άμεση απολίνωση του ομφάλιου λωρου πράγμα που αλλάζει κάπως τα πράγματα για το μωρό. Δηλαδή κανονικά γίνεται πάντα καθυστερημένη απολίνωση του λωρου (δηλαδή μετά από 2-3 λεπτά) ώστε να πάρει το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά που έχουν μείνει μέσα. Επιλέγοντας όμως τη μέθοδο των βλαστοκυττάρων εφόσον γίνεται άμεση σε δευτερόλεπτα απολίνωση, ρισκάρουμε το μωρό αργότερα να έχει θέματα με τον αιματοκρίτη του κλπ. Μετά απ αυτο άλλαξα γνώμη να σας πω την αλήθεια, δε θέλω να ρισκάρω τέτοιο πράγμα για το μωρό μου. Τώρα βέβαια η καθεμία παίρνει την απόφασή της, απλά εγώ σας είπα την ενημέρωση που μας έκανε η μαία.

Κατά τ άλλα στα κορίτσια που πρέπει να είναι σε ακινησία, υπομονή κοριτσάρες, λίγος καιρός έμεινε θα περάσει. Εγώ σήμερα έχω σεμινάριο θηλασμού με τη μαία του γιατρού, κορίτσια αν έχετε κάποια απορία κι εσείς που θέλετε να εκφράσω, πείτε μου ελεύθερα. 

Εμενα ο γιατρος μ ειπε οτι αν γεννηθει το μωρο μεχρι την 36η βδομαδα τοτε χρειαζεται τα θρεπτικα συστατικα κ δεν συστηνει τη δωρεα..απο εκει κ περα δεν υπαρχει κανενα προβλημα,οποτε και εμεις πηραμε κανονικα το κιτ πρακολουθησαμε και τα σεμιναρια της ακαδημιας Αθηνων κ ειμαστε ετοιμοι!!εμενα ολες οι φιλες μου κανανε τη δωρεα και κανενα παιδακι δεν εμφανισε προβλημα..ωστοσο η καθεμια μας ας κανει οτι θεωρει καλυτερο!!

@Angelmammy μπραβο το κοριτσι σου!!!!μια χαρα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

@Angelmammy Αμάν μεγαλώσατε μωρέ!! Φτάνετε και τα 3 κιλακια, τι όμορφα!! ? 

Όλες με τις περιποιήσεις βρε κορίτσια μπράβο καλά κάνετε!! Τα μωράκια μας όπως και να μαστε δε θα καταλάβουν και πολλά αλλά με τα μποτε θα ανέβει η δική μας ψυχολογία και θα επηρεάσει θετικά και το μωρό!! Εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει κάτι αλλά θέλει από βδομάδα να ετοιμαστώ κι εγώ. Δεν έχω αποφασίσει αν θα βάψω τα μαλλιά μου ή όχι έχω λίγες άσπρες τρίχες βέβαια αλλά δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω. Εμένα με προβληματίζει η αποτρίχωση, σκεφτόμουν να πάω να κάνω με κερί για να πω την αλήθεια αλλά δεν έχω κάνει ποτέ και φοβάμαι μην γίνει καμιά βλακεία και μου φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Και με το ξυραφάκι θέλω οπωσδήποτε βοήθεια γιατι δυσκολεύομαι να σκύψω μέχρι κάτω για τα πόδια και για το άλλο εννοείται πως δε βλέπω την τύφλα μου, άσε που φοβάμαι μην κοπώ κατάλαθος όπως μια φορά και δω αίμα και νομίζω ότι είναι επειδή θα γεννήσω. ?? Κάποια κοπέλα είπε ότι της έδωσε ο γιατρός κολπικά υπόθετα; Τα ecovag λογικά ε; Κι εγώ από τότε που εμφάνισα την κολπίτιδα μου είπε να πάρω ακόμα ένα κουτάκι και βάζω ένα κάθε βδομάδα από τότε που τελείωσα τη θεραπεία, για να διατηρήσουμε την καλή υγεία του κόλπου και να μην έχουμε τίποτα πάλι. Επίσης έχω και το καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή που μου είχε δώσει της Frezyderm και κάνω πλύσεις μόνο μ' αυτό και χωρίς σφουγγάρι αυστηρά. 

Είδα και μια αναφορά στα βλαστοκύτταρα επίσης κι εγώ το σκέφτηκα αρχικά να δωρίσω στην δημόσια τράπεζα που είναι και δωρεάν αλλά μας ενημέρωσε η μαία και μας είπε ότι για να κάνουμε κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει άμεση απολίνωση του ομφάλιου λωρου πράγμα που αλλάζει κάπως τα πράγματα για το μωρό. Δηλαδή κανονικά γίνεται πάντα καθυστερημένη απολίνωση του λωρου (δηλαδή μετά από 2-3 λεπτά) ώστε να πάρει το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά που έχουν μείνει μέσα. Επιλέγοντας όμως τη μέθοδο των βλαστοκυττάρων εφόσον γίνεται άμεση σε δευτερόλεπτα απολίνωση, ρισκάρουμε το μωρό αργότερα να έχει θέματα με τον αιματοκρίτη του κλπ. Μετά απ αυτο άλλαξα γνώμη να σας πω την αλήθεια, δε θέλω να ρισκάρω τέτοιο πράγμα για το μωρό μου. Τώρα βέβαια η καθεμία παίρνει την απόφασή της, απλά εγώ σας είπα την ενημέρωση που μας έκανε η μαία.

Κατά τ άλλα στα κορίτσια που πρέπει να είναι σε ακινησία, υπομονή κοριτσάρες, λίγος καιρός έμεινε θα περάσει. Εγώ σήμερα έχω σεμινάριο θηλασμού με τη μαία του γιατρού, κορίτσια αν έχετε κάποια απορία κι εσείς που θέλετε να εκφράσω, πείτε μου ελεύθερα. 

Δεν είμαι πολύ σίγουρη για το κερί. Όχι για την υγεία του μωρού. Μια χαρά θα είναι. Αλλά επειδή δεν έχεις κάνει ποτέ και επειδή είναι λίγο επώδυνη διαδικασία, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Γιατί να βάλεις τον εαυτό σου σε πόνο στην εγκυμοσύνη;; Λέω εγώ τώρα... Όπως νιώθεις θα κάνεις. Όσον αφορά το ξυράφι στην ευαίσθητη περιοχή, γέλασα. Ούτε εγώ βλέπω... Χαχαχα!!! 

Όσον αφορά αυτό με τα βλαστοκύτταρα, θα συμφωνήσω (χωρίς να είμαι αρμόδια) με την @Valfrag . Παρακολούθησα κι εγώ τα σεμινάρια της Ακαδημίας Αθηνών και ρώτησα και τη μαία που μας έκανε τα σεμινάρια ανώδυνου τοκετού και είπαν ότι μετά την 37η εβδομάδα, δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό μας. Πριν τις 37, σωστά ξέρεις. Δεν είναι καλό για το μωρό. Τώρα... εγώ προσωπικά ακόμα δεν έχω αποφασίσει. Ελπίζω να προλάβω να πάρω μια απόφαση πριν γεννήσω. ? Τι περιμένω, δεν ξέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κι εγώ έτσι νόμιζα. Μάλιστα απ' όταν μπήκα στην 37η ήμουν πολύ χαλαρή. Μου είπε η μαία ότι θέλει να μείνω μέχρι την 39η. Ότι εάν σπάσουν τα νερά και βγουν απότομα, μπορεί να παρασύρουν τον ομφάλιο λώρο και για αυτό τον λόγο μπορεί να μου κάνει πρόκληση ο γιατρός. Θα ρωτήσω και τον ίδιο τη Δευτέρα που έχω ραντεβού. 

Κορίτσια για το ξύρισμα στην ευαίσθητη περιοχή, χρησιμοποιώ καθρεφτάκι... Μου το είχε πει η αδελφή μου και πραγματικά βολεύει...

Για τα βλαστοκύτταρα ούτε εγώ έχω αποφασίσει. Η μαία μου είπε ότι εάν θέλω να τα δώσω, αξίζει μόνο στη δημόσια τράπεζα και να μην πάω να πληρώσω τόσα χρήματα. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας!!! Εγώ πήγα τη Δευτέρα στο γιατρό 32 βδομάδες και 3 μέρες ήταν 1900.. νόμιζα θα είναι περισσότερο.. αλλά μου είπε όλα καλά!!! Θα πάω άλλη μια για καλλιέργεια είπε και τότε θα ορίσουμε ημερομηνία 15-20 Μάη λόγω καισαρικής..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια με το ξυρισμα εγω το παω στα τυφλα !δεν εχω και πολυ επειδη εκανα λειζερ...ποδια κανω με σικ και πιλ....

Για τα βλαστοκυτταρα και εγω για δημοσια σκεφτομουν(διαφορετικα δεν υπηρχε περιπτωση!!!) και ξεχασα να το πω στο γιατρο...θα το πω την επομενη φορα να δω τι θα μου πει!

Εμενα η μπεμπα δεν εχει πολυ υγρο...απο την προηγουμενη φορα...βεβαια δεν μου ειπε κατι απλα μου το ειπε γιατι δεν φαινοταν καθαρα στις φωτο και ετσι ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι επειδη εχει μειωθει το υγρο..

Εγω ειμαι της αποψης να ακουμε το γιατρο και εμεις απλα να μην αγχωνομαστε οσο μπορουμε και ολα θα πανε καλα!μη ξεχναμε πως περασαν τα δυσκολα και πλεον τα μωρακια μας ειναι ολοκληρα μωρα!!!!!γερα να ειναι ολα και να ερθουν με το καλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η lila80 είπε:

Κορίτσια γεια σας!!! Εγώ πήγα τη Δευτέρα στο γιατρό 32 βδομάδες και 3 μέρες ήταν 1900.. νόμιζα θα είναι περισσότερο.. αλλά μου είπε όλα καλά!!! Θα πάω άλλη μια για καλλιέργεια είπε και τότε θα ορίσουμε ημερομηνία 15-20 Μάη λόγω καισαρικής..

Μια χαρα!!!αντε με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η lila80 είπε:

Κορίτσια γεια σας!!! Εγώ πήγα τη Δευτέρα στο γιατρό 32 βδομάδες και 3 μέρες ήταν 1900.. νόμιζα θα είναι περισσότερο.. αλλά μου είπε όλα καλά!!! Θα πάω άλλη μια για καλλιέργεια είπε και τότε θα ορίσουμε ημερομηνία 15-20 Μάη λόγω καισαρικής..

Άντε με το καλό κι εσύ!!! Μην ανησυχείς για το βάρος αν δεν ανησυχεί ο γιατρός. 

Θύμησέ μου, γιατί θα κάνεις καισαρική;;;

@stasa199 αν το υγρό είναι μέσα στα όρια είσαι οκ. Αν θυμάσαι κι εγώ στο Doppler είχα μειωμένα αλλά μέσα στα όρια και σήμερα μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Άντε με το καλό κι εσύ!!! Μην ανησυχείς για το βάρος αν δεν ανησυχεί ο γιατρός. 

Θύμησέ μου, γιατί θα κάνεις καισαρική;;;

@stasa199 αν το υγρό είναι μέσα στα όρια είσαι οκ. Αν θυμάσαι κι εγώ στο Doppler είχα μειωμένα αλλά μέσα στα όρια και σήμερα μια χαρά. 

Βασικα δεν εδωσα σημασια γιατι δε μου ειπε κατι....απλα μου το ανεφερε οπως και στο doppler οτι ειναι το βλεπει πιστευω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...