Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μήπως ήταν εξωμήτριος κύηση;


Espérance

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, χρειάζομαι γνώμες από γυναίκες που έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο.

Απέβαλα στην 6η εβδομάδα την ημέρα που πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (εκεί στο κρεβάτι του γιατρού) ο οποίος δεν είδε τίποτα στη μήτρα μέσα (χοριακή την 4η μέρα καθυστέρησης είχα 180 και μετά απο μια εβδομάδα μόνο 430-αρα κατι δεν πηγαινε καλα) Συμπερασμα γιατρού: παλλίνδρομη κύηση. Το θέμα ειναι οτι στη μήτρα δεν είδε τίποτα αλλά μετά απο δύο μέρες που απεβαλα μαζι με το αιμα βγηκε κ το εμβρυο (μεγεθος ουτε σπορου φακης ασπρο κ γυριστο σαν σκουλικακι) Πώς γινεται αυτό; Μηπως ηταν εξωμητρια κυηση; Θα το εβλεπε απο τον υπερηχο αν ηταν εκτος μητρας;

Μετα απο 3 μηνες προσπαθησαμε παλι για εγκυμοσυνη κ αποτυχαμε. Αν ηταν εξωμητρια υπαρχει περιπτωση να δημιουργησε καποιο πρόβλημα;

Επίσης νιωθω συχνα τσιμπηματα κ ενοχληση στην κατω δεξια μερια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Espérance είπε:

Γεια σας κορίτσια, χρειάζομαι γνώμες από γυναίκες που έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο.

Απέβαλα στην 6η εβδομάδα την ημέρα που πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (εκεί στο κρεβάτι του γιατρού) ο οποίος δεν είδε τίποτα στη μήτρα μέσα (χοριακή την 4η μέρα καθυστέρησης είχα 180 και μετά απο μια εβδομάδα μόνο 430-αρα κατι δεν πηγαινε καλα) Συμπερασμα γιατρού: παλλίνδρομη κύηση. Το θέμα ειναι οτι στη μήτρα δεν είδε τίποτα αλλά μετά απο δύο μέρες που απεβαλα μαζι με το αιμα βγηκε κ το εμβρυο (μεγεθος ουτε σπορου φακης ασπρο κ γυριστο σαν σκουλικακι) Πώς γινεται αυτό; Μηπως ηταν εξωμητρια κυηση; Θα το εβλεπε απο τον υπερηχο αν ηταν εκτος μητρας;

Μετα απο 3 μηνες προσπαθησαμε παλι για εγκυμοσυνη κ αποτυχαμε. Αν ηταν εξωμητρια υπαρχει περιπτωση να δημιουργησε καποιο πρόβλημα;

Επίσης νιωθω συχνα τσιμπηματα κ ενοχληση στην κατω δεξια μερια 

Ειχα και εγώ στο παρελθον μια εξωμητριος κύηση στον υπερηχο δεν φαινόταν τιποτα η χοριακη στα ύψη αίμα πολυ και πόνους πόλους και έντονους  εκανα λαπαροσκόπηση και αργότερα αφαίρεση σάλπιγγας απο τοτε δεν έχω ξανά μείνει έγκυος ουτε απο εξωσωματικές. Ευχομαι οτι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Espérance καλησπερα.

Κατ' αρχάς λυπάμαι πολύ για την ατυχη εγκυμοσυνη σου.

Γιατρος βεβαιως δεν ειμαι ουτε εχω προσωπικη εμπειρια απο εξωμήτριο κυηση, μονο απο φιλες μου.

Νομιζω πως δεν πρεπει να ηταν εξωμητριος στην περιπτωση σου γιατι αποτι διαβαζω υπσρχει πολυς πονος κ μεγαλη αιμορραγια κατα την αποβολη μια εξωμητρίου κυησης.

Το οτι δεν φαινοταν στον υπερηχο μεσα στη μητρα νομιζω ηταν λογικο γιατι ειχες μικρη χοριακη. 

Επιμενως εγω εμπιστευομαι την κριση του γιατρου σου για παλλινδρομξ κυηση.

Παρα πολλες δυστυχως κοπελες εχουν ζησει κατι αντιστοιχο κ καταφεραν φυσικα να γινουν μανουλες. Πολλες φορες συμβαινει τυχαια γιατι η φυση προνοει. 

Θετικες σκεψεις κ καλη επιτυχια! Υπομονη κ θα ερθει το μπεμπε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η karen είπε:

Ειχα και εγώ στο παρελθον μια εξωμητριος κύηση στον υπερηχο δεν φαινόταν τιποτα η χοριακη στα ύψη αίμα πολυ και πόνους πόλους και έντονους  εκανα λαπαροσκόπηση και αργότερα αφαίρεση σάλπιγγας απο τοτε δεν έχω ξανά μείνει έγκυος ουτε απο εξωσωματικές. Ευχομαι οτι καλύτερο! 

Από τη λαπαροσκόπηση είδες το εξωμήτριο; 
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Για να λες ότι δεν εχεις ξαναμεινει εγκυος μαλλον εχεις ηδη παιδακι! Να το χαιρεσαι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Espérance καλησπερα.

Κατ' αρχάς λυπάμαι πολύ για την ατυχη εγκυμοσυνη σου.

Γιατρος βεβαιως δεν ειμαι ουτε εχω προσωπικη εμπειρια απο εξωμήτριο κυηση, μονο απο φιλες μου.

Νομιζω πως δεν πρεπει να ηταν εξωμητριος στην περιπτωση σου γιατι αποτι διαβαζω υπσρχει πολυς πονος κ μεγαλη αιμορραγια κατα την αποβολη μια εξωμητρίου κυησης.

Το οτι δεν φαινοταν στον υπερηχο μεσα στη μητρα νομιζω ηταν λογικο γιατι ειχες μικρη χοριακη. 

Επιμενως εγω εμπιστευομαι την κριση του γιατρου σου για παλλινδρομξ κυηση.

Παρα πολλες δυστυχως κοπελες εχουν ζησει κατι αντιστοιχο κ καταφεραν φυσικα να γινουν μανουλες. Πολλες φορες συμβαινει τυχαια γιατι η φυση προνοει. 

Θετικες σκεψεις κ καλη επιτυχια! Υπομονη κ θα ερθει το μπεμπε!! 

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτο που με προβλημάτισε ήταν το ότι δεν είδε τίποτα ενώ αποβλήθηκε μόνο του δυο μέρες μετά. Γι' αυτό αγχώθηκα μήπως ήταν κάπου αλλού. Είχα έντονο πόνο για 3 μέρες, αλλά η αιμορραγία σταμάτησε στις 4 μέρες ευτυχώς.

Γνωρίζεις αν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει φυσιολογική αποβολή εξωμητρίου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ έχω προσωπική εμπειρία από εξωμήτριο αλλά γνωρίζω ότι εκτός από πολύ πόνο κτλ στην εξωμήτριο η τιμή της χοριακής ανεβαίνει κανονικά στην αρχή. Νομίζω επίσης ότι δεν υπάρχει φυσιολογική αποβολή εξωμητρίου. Το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις κάποια φάρμακα ώστε να συρρικνωθεί το έμβρυο αλλιώς χειρουργείο.   Έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου σίγουρα αυτός σίγουρα ξέρει  και μη στεναχωριέσαι αφού έμεινες μια φορά έγκυος, σίγουρα θα ξαναμείνεις, σου εύχομαι σύντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ούτε εγώ έχω προσωπική εμπειρία από εξωμήτριο αλλά γνωρίζω ότι εκτός από πολύ πόνο κτλ στην εξωμήτριο η τιμή της χοριακής ανεβαίνει κανονικά στην αρχή. Νομίζω επίσης ότι δεν υπάρχει φυσιολογική αποβολή εξωμητρίου. Το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις κάποια φάρμακα ώστε να συρρικνωθεί το έμβρυο αλλιώς χειρουργείο.   Έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου σίγουρα αυτός σίγουρα ξέρει  και μη στεναχωριέσαι αφού έμεινες μια φορά έγκυος, σίγουρα θα ξαναμείνεις, σου εύχομαι σύντομα. 

Σε ευχαριστώ πολυ! Η αλήθεια είναι ότι αγχωνομαι πολυ... Εκείνη τη μέρα δεν μου εξηγησε τιποτα γιατι ήμουν σε σοκ κ έκλαιγα -είχα μόλις αποβάλλει- κ μετά από ένα μήνα που η περιοδος μου ξαναρθε κανονικα πήγα για να μου κανει ξανα υπερηχο (για να δει αν εχει καθαρίσει) κ δεν τον ρωτησα τιποτα για οσα προηγηθηκαν...

Μετα με αγχωσαν τα ποναλακια αλλα δεν ειναι εντονος πονος οποτε καλυτερα να ηρεμησω!

Σε ευχαριστώ πολυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Espérance είπε:

Από τη λαπαροσκόπηση είδες το εξωμήτριο; 
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Για να λες ότι δεν εχεις ξαναμεινει εγκυος μαλλον εχεις ηδη παιδακι! Να το χαιρεσαι ❤️

Οχι μπήκα αμέσως χειρουργείο σεν φαινόταν τιποτε. Δυστυχώς δεν έχω παιδάκι ειμαι ακομη σε προσπαθεια. Γιατι σου μπήκε αυτή η ιδέα εφόσον ο γιατρος αναφέρετε σε παλινδρόμηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν κάποια χρόνια είχα μια βιοχημικη κύηση και από τότε έχω πονάκια στην αριστερή κυρίως πλευρά. Έτσι νόμιζα κι εγώ ότι κάτι έγινε στην αριστερή σαλπιγγα αλλά σε όσους γυναικολογους πήγα μου το απέκλεισαν. Σου εύχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή σου!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Espérance είπε:

Γεια σας κορίτσια, χρειάζομαι γνώμες από γυναίκες που έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο.

Απέβαλα στην 6η εβδομάδα την ημέρα που πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (εκεί στο κρεβάτι του γιατρού) ο οποίος δεν είδε τίποτα στη μήτρα μέσα (χοριακή την 4η μέρα καθυστέρησης είχα 180 και μετά απο μια εβδομάδα μόνο 430-αρα κατι δεν πηγαινε καλα) Συμπερασμα γιατρού: παλλίνδρομη κύηση. Το θέμα ειναι οτι στη μήτρα δεν είδε τίποτα αλλά μετά απο δύο μέρες που απεβαλα μαζι με το αιμα βγηκε κ το εμβρυο (μεγεθος ουτε σπορου φακης ασπρο κ γυριστο σαν σκουλικακι) Πώς γινεται αυτό; Μηπως ηταν εξωμητρια κυηση; Θα το εβλεπε απο τον υπερηχο αν ηταν εκτος μητρας;

Μετα απο 3 μηνες προσπαθησαμε παλι για εγκυμοσυνη κ αποτυχαμε. Αν ηταν εξωμητρια υπαρχει περιπτωση να δημιουργησε καποιο πρόβλημα;

Επίσης νιωθω συχνα τσιμπηματα κ ενοχληση στην κατω δεξια μερια 

Εγώ πέρασα εξωμήτριο κύηση πριν 5 χρόνια η αλήθεια είναι ότι οι πονοι ήταν αφορητοι και εγώ ήμουν τελείως ανυποψίαστοι γιατί είχα και αιμορραγία και μου έλεγαν ότι έχω κυστες στις ωοθήκες και σπάσανε το εξωμήτριο δεν φαινόταν ταλαιπωρήθηκα πάνω από 2 μήνες με πρόλαβαν στο τσακ να μη σπάσει !  Το εξημητριο συνήθως προσκολλάται σε κάποιο αλλο όργανο ως επί τω πλείστον σε σάλπιγγα ! Δεν αποβάλλεται μόνο του εκτός αν το αντιληφθείς πολύ γρήγορα που σου χορηγούν κάποιο φαρμακο από μόνο του δυστυχώς όχι ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέραεξωμξτριος κύηση δεν είναι διότι η χοριακη θα ανέβαινε ασταστα( συνήθως κ πολύ ψηλά) έχεις έντονους πόνους κ δεν αποβάλλεται μόνο του...η κύηση σου ήταν βιοχημική..βιοχημικές είναι οι κυήσεις που παλλινδρομων πριν καν δεις στον υπέρηχο σάκο..Για να δεις σάκο πρέπει η χοριακη συνήθως να ναι 1500 μονάδες κ πάνω οπότε λογικό να μην είδες κάτι..αυτό που είδες ήταν περίοδος..Διότι αφενως με αυτή τη χοριακη δεν έχεις σχηματίσει σάκο κ αφετέρου δεν υπάρχει ακόμα εμβριο αλλά εμβρια στοιχεία..

Η χοριακη σου δεν ήταν καλή κ έδειχνε ότι δεν πάει καλά εξ αρχής όπως κατάλαβες κ σου είπε κ ο γιατρός σου..Σε αυτές τις κυήσεις( 1/3 γυναίκες έχει βιοχημική) πάει να γίνει κάτι κ δε γίνεται...ελπίζω η επόμενη να ναι τυχερή σου..είναι συνήθως τυχαίο γεγονός κ προνοεί η φύση σε ένα καλό εμβριο να μην εμφυτεύει...μη το σκέφτεσαι προχωρά..έζησα αποβολές σε πολύ πιο προχωρημένες βδομάδες( έχω δύο παιδιά) συγκεκριμένα τον Αύγουστο έζησα την τελευταία στην 9 βδομάδα..μην κοιτάς πίσω..έτυχε..όλα καλά θα πάνε στην επομενη

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ! Με κατατοπίσατε κ ομολογώ πως με χαλαρώσατε!

Ελπίζω όλες να αποκτήσουμε όσα παιδάκια επιθυμούμε!! ❤️ Μην μείνουμε σε ενα μονο χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...