Μετάβαση σε περιεχόμενο

σερβιετες


SIFOS

Recommended Posts

κοριτσια,

καλημερα.αν καμια γεννησε προσφατα ας μας δωσει τη γνωμη της. τι σερβιετες να παρουμε για μετα τον τοκετο γιατι εχω ακουσει οτι θα πνιγουμε στο αιμα...

επισης αν καποια γεννησε στο ιασω, εκει τι παρεχουν;για να ξερουμε οσες φτιαχνουμε βαλιτσα μην κουβαλαμε αδικα πραγματα μαζι μας...

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα sifos και εγώ είχα αυτό το ερώτημα! Έτσι ρώτησα φίλες μου και οι περισσότερες μου πρότειναν τις ΤΕΝΑ υπάρχουν στα σούπερ-μάρκετ, είναι για λοχεία και μάλιστα έχουν και διαβαθμίσεις όσον αφορά τη ροή του αίματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sifos καλημέρα!Απ ότι ξέρω υπάρχουν ειδικές σερβιέτες λοχείας..Επίσης στα ιδιωτικά έχω την εντύπωση οτι σου τα παρέχουν όλα.Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ρουχαλάκια εξόδου του μωρού(φορμάκι-παπουτσάκια-καλτσάκια-σκουφάκι-ειδικά γαντάκια για να μην γρατζουνιστεί)Ενα πορτ-μπεμπέ για το αμάξι να το μεταφέρεις ή καλαθούνα.Και δικά σου προσωπικά αντικείμενα(2-3 νυχτικές ή πιτζάμες να ανοιγουν απο μπροστά καλήτερα,οδοντόβουρτσα,βούρτσα για τα μαλλιά,παντόφλες,καλληντικά,κινητό,2-3 σουτιέν θηλασμού,εσώρουχα-αν και πρέπει να σου δίνουν μιάς χρήσεως όπως και σερβιέτες,ρούχα εξόδου δικά σου εννοείται)Με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι ΤΕΝΑ δεν ειναι για ακρατεια???:huh: υπαρχουν και ΤΕΝΑ ειδικες για αυτην την περιπτωση?

εντωμεταξυ εχω καταμπερδευτει. εχω δει 8473298472019472109847321409 site που λενε τι να παρουμε μαζι μας στο μαιευτηριο και το καθενα λεει το μακρυ και το κοντο του.στο τελος θα εμφανιστουμε με κανενα μπαουλο εκει.

κοριτσια εσεις που εχετε ηδη γεννησει ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

ΚΑΤΡΙΝΑ που γεννας εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Sifos!

Απ'ότι ξέρω από ξαδέρφες και φίλες σου δίνουν στο μαιευτήριο σερβιέτες. Προσοχή μόνο γιατί και τις δικές σου να χρησιμοποιήσεις θα σου τις χρεώσουν. Οπότε τσέκαρε το αναλυτικό τιμολόγιο πριν φύγεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι sifos έχει ΤΕΝΑ λοχείας.(ΤΕΝΑ LADY). Το Σάββατο τις πήρα. Γεννάω στο γένεσις. Κορίτσια σου τα παρέχουν αλλά καλύτερα να πάρεις τα δικά σου από πριν. Εκεί μόνο και που αναπνεύεις χρεώνεται. Εγώ πάντως που ετοιμάζω τη βαλίτσα τώρα έχω βάλει: Σερβιέτες, επιθέματα, σαμπουάν, αφρόλουτρο, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα,διάλυμμα (gym χωρίς αλκοόλη), νήμα, βούρτσα, λαστιχάκια μαλλιών , 4 ζευγάρια νυχτικά (ανοιχτά μπροστά για να θηλάσω), μία μπιτζάμα(σε περίπτωση που κατέβω για καφέ στην καφετέρια) και ρόμπα φυσικά, παντόφλες,εσώρουχα (καμιά 15, όχι μιας χρήσεως, μου είπαν ότι δε βολεύουν, θα λερωθείς), κρέμες προσώπου-χεριών και πετσέτες. Είναι και του μωρού φυσικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΙΣ ΤΕΝΑ ΠΗΡΑ.....ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ,ΜΕ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΟ ΚΑΛΛΥΜΑ.ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.....ΚΡΑΤΑ ΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΜΙΑΣ ΧΡΕΙΣΕΩΣ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS έγραψε:

οι ΤΕΝΑ δεν ειναι για ακρατεια???:huh: υπαρχουν και ΤΕΝΑ ειδικες για αυτην την περιπτωση?

εντωμεταξυ εχω καταμπερδευτει. εχω δει 8473298472019472109847321409 site που λενε τι να παρουμε μαζι μας στο μαιευτηριο και το καθενα λεει το μακρυ και το κοντο του.στο τελος θα εμφανιστουμε με κανενα μπαουλο εκει.

κοριτσια εσεις που εχετε ηδη γεννησει ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

ΚΑΤΡΙΝΑ που γεννας εσυ?

Για την παραμονή σας στο μαιευτήριο

1. Δύο με τρία καλοκαιρινά νυχτικά -στο μαιευτήριο κάνει συνήθως πολλή ζέστη- με μεγάλο άνοιγμα, σχεδόν έως τον αφαλό ή, αν προτιμάτε, πιτζάμες, που είναι πιο εύχρηστες, γιατί συγκρατούν τη σερβιέτα και σας επιτρέπουν να κάθεστε όπως θέλετε. Αλλωστε, όταν τις φοράτε, δεν είναι απαραίτητο να βάζετε και ρόμπα.

2. Μακό φανέλες ή Τ-shirt για να συνοδεύουν τις πιτζάμες. Φροντίστε να έχουν πολύ έντονα χρώματα, που θα κολακεύουν το πρόσωπό σας και θα διεγείρουν την όραση του μικρού σας. Τα πολύχρωμα αυτά μπλουζάκια θα τα φοράτε και όταν επιστρέψετε στο σπίτι, γιατί θα σας ομορφαίνουν παρά το ξενύχτι, που σας περιμένει, και θα κάνουν τους κύκλους κάτω από τα μάτια αόρατους.

3. Μια ρόμπα για να υποδέχεστε τους συγγενείς και φίλους, οι οποίοι θα σπεύσουν να σας συγχαρούν, αλλά και για να κυκλοφορείτε στο μαιευτήριο.

4. Δύο στηθόδεσμους χωρίς δαντέλες. Δεν χρειάζεται να έχουν μεγάλο νούμερο ή να είναι ειδικά για θηλασμό. Το μικρό σας θα προτιμά να έχει όλο το στήθος σας στη διάθεση του, ώστε να δέχεται περισσότερα ερεθίσματα και να ακουμπά ευχάριστα επάνω του. Μην ξεχνάτε ότι προορισμός του στηθόδεσμου, που θα πάρετε μαζί σας, δεν θα είναι άλλος από το να στηρίζει τους μαστούς.

5. Ένα ζευγάρι παντόφλες, αλλά και ένα ζευγάρι τσόκαρα ή σαγιονάρες για το μπάνιο.

6. Τα προσωπικά σας είδη -καλλυντικά, καθρεφτάκι, άρωμα, χτένες, σαμπουάν, αφρόλουτρο, σαπούνια, κρέμες, οδοντόβουρτσα, οδοντόπαστα, χαρτομάντιλα, βαμβάκι, πιστολάκι, για να στεγνώνετε τα μαλλιά σας και ό,τι άλλο θεωρείτε απαραίτητο. Είναι πολύ σημαντικό -πρώτα από όλα για τον εαυτό σας και μετά για το σύντροφο σας και τους άλλους- να αρχίσετε αμέσως μετά τον τοκετό να περιποιείστε τον εαυτό σας. Η διάθεσή σας θα αλλάξει και θα αισθανθείτε πολύ καλύτερα. Ο τοκετός, άλλωστε, είναι μια φυσική κατάσταση.

7. Ένα ραδιοφωνάκι ή ένα κασετόφωνο με την αγαπημένη σας μουσική, που θα μπορείτε να ακούτε ακόμα και στη διάρκεια του τοκετού. Είναι δικαίωμα σας!

8. Μια φωτογραφική μηχανή ή, αν θέλετε, μια βιντεοκάμερα, για να απαθανατίσετε τις πρώτες υπέροχες στιγμές με το μωρό σας. Μην αφήσετε το προνόμιο αυτό στους επαγγελματίες φωτογράφους, οι οποίοι κυκλοφορούν στο μαιευτήριο.

9. Ένα μπουκαλάκι λάδι, γιατί μπορεί να το χρειαστείτε για μασάζ στο στήθος σας.

10. Ένα σημειωματάριο και ένα μολύβι, για να σημειώνετε τις ερωτήσεις ή τις παρατηρήσεις, που θέλετε να κάνετε στη μαία, στο γιατρό ή στο προσωπικό του μαιευτηρίου.

11. Ταλκ για μασάζ.

12. Την ατζέντα σας με τα τηλέφωνα των φίλων και των γνωστών σας, για να τους αναγγείλετε τη γέννηση του παιδιού σας.

13. Ένα ημερολόγιο, για να καταγράφετε τις ανεπανάληπτες εμπειρίες, που θα ζήσετε.

14. Μια τηλεκάρτα ή το κινητό σας.

15. Ένα ευχάριστο βιβλίο ή ένα επιτραπέζιο παιχνίδι, για να σας κρατά συντροφιά στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο σας!

16. Βιβλιάριο, ταυτότητα, όπως και τη ληξιαρχική πράξη γάμου, αν δεν έχει γίνει αλλαγή της ταυτότητάς σας.

17. Κιλότες δεν είναι ανάγκη να πάρετε μαζί σας. Τις προμηθεύει συνήθως το μαιευτήριο -περιλαμβάνονται, έτσι και αλλιώς, στο λογαριασμό- και είναι μιας χρήσης. Για να είστε σίγουρη ρωτήστε από πριν γι' αυτήν τη λεπτομέρεια.

17. Σερβιέτες θα σας δώσουν, επίσης, στο μαιευτήριο.

Για την αίθουσα τοκετών

- Ένα κοκαλάκι για τα μαλλιά.

- Ένα ζευγάρι κάλτσες, γιατί τα πόδια σας μπορεί να κρυώνουν.

- Βούτυρο κακάο -σε στικ- για να μην ξεραίνονται τα χείλη.

- Γλειφιτζούρια ή καραμέλες για να τα πιπιλάτε ανάμεσα στις συστολές.

Για τη μεταφορά του μικρού σας στο σπίτι

- Ένα εσώρουχο φανελάκι με μεταλλικές σούστες, που θα κλείνει στον καβάλο.

- Ένα φορμάκι ανάλογο με την εποχή.

- Ένα φούτερ πετσέτα, βαμβακερό.

- Ένα σεντονάκι βαμβακερό -καλύτερα μάλιστα να είναι από φανέλα.

- Ένα κουβερτάκι, αν είναι χειμώνας.

- Ένα ειδικό καθισματάκι, που στηρίζεται στο αυτοκίνητο και θεωρείται απαραίτητο για κάθε λιλιπούτειο επιβάτη πάνω σε τέσσερις τροχούς.

Σημ. Εγώ την πρώτη μέρα χρησιμοποίησα τα βρακάκια μια χρήσης του νοσοκομείου, με βόλεψαν, και τις σερβιέτες που δίνουν, μετά χρησιμοποίησα τα δικά μου επειδή δεν είχα και πολύ αίμα έτσι και αλλιώς και τις δικές μου σερβιέτες γιατί οι δικές τους είναι μεγάλες και δεν βολεύουν!

Καλή γέννα κορίτσια:):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ,ΤΕΝΑ ΜΑΣ ΕΔΙΝΑΝ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΦΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΚΕΤΑ,ΟΠΟΤΕ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το που γύρισα σπιτι φορεσα κανονικά τις σερβιέτες μου .:) Το αιμα σε εμενα ήταν λιγότερο απο αυτο που ειχα στην περίοδο . Τα περιμενα και γω διαφορετικά και ειχα παρει σερβιέτες λοχείας αλλα ακομα κλειστες ειναι :)

Με το καλό !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ όταν γέννησα πέρυσι χρησιμοποίησα τις Always :silly: Δεν πνίγηκα στο αίμα όπως άκουγα κι εγώ απλώς μαι αιμορραγία περιόδου θα έλεγα πως είχα (μην πω και πιο λίγο. Είχα λοιπόν κι εγώ απορία γιατί δεν έχω πολύ πολύ αίμα και μου είπε ο άντρας μου ότι στο χειρουργείο μόλις γέννησα και με ναρκώσανε λίγο πρίν με ράψουνε η μαία μου πάτησε την κοιλιά τόσο που τινάχτηκα πάνω και δίπλωσα στα δυο (δεν κατάλαβα τίποτα ο άντρας μου μου το είπε)και έφυγε παρά πολυ αίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα ακολουθησα τη συμβουλη σας και πηρα τις τενα, αλλα μαλλον θα παρω κ κανενα πακετο everyday night μηπως και δεν εχω πολυ αιμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα μου δωσανε στο μαιευτηριο σερβιετες αλλα μονο μια μερα τις χρησιμοποιησα...μετα πηρα τις κανονικες που βαζουμε για περιοδο γιατι δεν ειχα πολυ αιμα...οσο για τα πραγματα μου ειχε δωσει μια λιστα ο γιατρος με τα πραγματα που θα χρειαστω ...βεβαια δεν εμεινα μονο εκει ...πηρα και αλλλα που θεωρουσα απαραιτητα για μενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα στο ΙΑΣΩ πριν 1 μήνα, σου δίνουν ΤΕΝΑ extra 2 πακέτα (οπότε παίρνεις και στο σπίτι) και 5 βρακάκια δίχτυ μιας χρήσεως. Εγώ είχα μαζι νυχτικά - ρόμπα, παντόφλες και σαγιονάρες, αφρόλουτρο, σαμπουάν,οδοντόκρεμα - οδοντόβουρτσα, πετσέτες (αν και δίνουν και τις αλλάζουν κάθε μέρα)κινητό- φωτογραφική μηχανή,ρούχα εξόδου δικά μου και του μωρού.Κρέμα για το στήθος (purelan) και λάδι PENATEN που χρειάστηκα, μου δώσαν εκεί και τα χρεώσαν στο τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia...

Egw eixa parei 2 idi serviettes...

Diladi apo tis megales kai apo tis kanonikes...

Etsi gia na min anisixite parte ki apo tis 2...

Etsi tha kanw kai tora pali...

Kali eleftheria se oles mas...

Ki oses einai mamoulles na mas zisoun ta mwrakia mas...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΤΕΝΑ ΓΙΑ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΠΗΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ 2 ΠΑΚΕΤΑ (ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ 2 ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΑLWAYS MIAΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.ΗΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΣΑΡΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΣΧΕΔΟΝ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΥΥΥΥΥ ΧΟΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΕΥΟΥΝ ΕΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΨΟΥΝ.

ΤΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΗΡΑ 10 ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.

ΑΥΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα παρω εκτος απο ΤΕΝΑ και κανονικες,μηπως και δεν εχω πολυ αιμα και βλεπουμε.αλλη ερωτηση τωρα:για την ωρα του τοκετου στο ιασω σου δινουν κατι να φορεσεις η πρεπει να παρω κανενα μεγαλο t-shirt του αντρα μου να βαλω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΓΩ ,ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΕΡΒΙΕΤΤΕΣ.ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ,ΕΓΡΑΦΕ SLIPAD LIGHT....ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΛΕΣ ΣΕΡΒΙΕΤΤΕΣ ΝΥΧΤΑΣ!ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΛΑΘΟΣ!Η ΡΟΗ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΟΙ SLIPAD ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΙΜΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ,ΠΟΥ ΑΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΡΑ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΚΛΙΝΙΚΗ,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ?ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ...ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΟΛΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ....

ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΙΣ ΣΕΡΒΙΕΤΤΕΣ ΝΥΧΤΑΣ,ΜΕΤΑ ΑΠΛΕΣ ΣΕΡΒΙΕΤΤΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ (15 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ)ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΣΕΡΒΙΕΤΤΑΚΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την Sifos

Στο ΙΑΣΩ σου φοράνε αυτό που είναι για όλα τα χειρουργεία ρόμπα κλειστή μπροστά ανοιχτή απο πίσω. Τα ρούχα τα βάζεις σε τσάντα και τα δίνουν στον σύζυγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλησπερα και με το καλο.Εγω γεννησα το 2004 στο ιασω.Λοιπον εκει σου φορανε μια ειδικη ρομπα και σκουφακι και παππουτσακια ειδικα τα ρουχα σου στα βαζουν σε μια πολη κομψη τσαντα και σου χαριζουν ενα μπουρνουζι και ενα ζευγαρι παντοφλες .το μπουρνουζι ειναι τελειο (μακαρι να το δεινουν ακομα)Επισης σου φερνουν και ενα καλαθι με διαφορα προιοντα περοιηπησης για σενα και το μωρο.σερβιετε σου δινουν αυτοι 2 πακετα χωρια αυτες που σου βαζουν αυτη σε καθε αλλαγη αν κανεις καισαρικη. Επισης αν κανεις καισαρικη παρε μαζι νυχτικια και οχι πιτζαμα γιατι ο καθετηρας δεν μπαινει με το παντελονι παρε πιτζαμες γιαμετα τη δευτερη μερα. Επισης οπωσδηποτε σουτιεν θηλασμου επειθεματα για το στηθος και οτι αλλο θελεις εσυ που κρινεις απαραιτητο.Ενα πιστολακι για τα μαλλια να μην κοιμασε με βργμενο μαλλι αν θελεις να τα λουσεις.η νυχτικια να ανοιγει ευκολα για να θηλαζεις το μωρο και να παρεις και μια ρομπα. τα εσωρουχα που δινουν στο ιασω ειναι απο καθαρο βαμβακι ειναι σαν γαζα και ειναι πολυ βολικα εγω πηρα απο εκει και για το σπιτι για ποιο λογο να λερωνεις τα δικα σου εν τω μεταξυ αυτα επειδη δεν εχουν λαστιχο στην κοιλια ειναι πολυ μαλακα σε βολευουν πολυ περισσοτερο απο τα δικα σου που αν τελικα παρεις πρεπει να ειναι μεγαλα. για το μωρο να παρεις πανακια μικρα τα εχουν στο τζαμπο για να το σκουπιζεις μετα το γαλα και ενα σεντονακι για να το βαζεις παμνω σου και να ακουμπας το μωρο και αλλο ενα που θα το δινεις να το βαζουν οι συγγενεις αν θελουν αν παρουν αγκαλια το μωρο (αυτο ειναι απαιρετητο και στο σπιτι.)Τωρα και λιγο αιμα να εχεις θα ειναι σαν της περιοδου οποτε δεν νομιζω να σου χρειαστουν τα σερβιετακια στο ιασω παρε σερβιετες κανονικες αναλιγα με το ποσο αιμα εχει στη περιοδο αν ειναι παρα πολυ τις πρωτε μερες ειναι πολυ να φανταστεις σου βαζουν 4 μεγαλες τεννα και μετα 2 και αναλογα το αιμα εγω τη 3 μερα εβαλα μια κανονικη τενα .Και μην ξεχασεις να παρεις ρουχα για οταν θα βγεις απο το νοσοκομειο τα οποια θα πρεπει να ειναι πριν απο την εγκυμοσυνη η της εγκυμοσυνης γιατι λιγο κοιλιτσα θα εχεις παντως να ειναι ανετα αλλα οχι και να κολυμπας .την πατησα εγω

Το μωρο θα του παρεις ενα φανελλακι ενα κουστουμακι αναλογα τη ειναι παρε και κορδελλα αν ειναι μπεμπα και μην ξεχασει σκουφκια και κασκολ και επισης να τα εχεις πλυνει πριν μην το πιασει καμια αλλεργια .Αυτα αν θελεις κατι αλλο ξαναρωταμας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΙ ΤΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΗΤΩ 10ΑΔΑ ΣΕ ΠΑΚΕΤΑΚΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΦΗΧΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου,

καλημερα.Σε ευχαριστω για τις κατατοπιστικοτατες και λεπτομερεστατες πληροφοριες σου. Μας βοηθησαν πολυ. Ο,τι αλλο θυμηθειτε κοριτσια πειτε το, γιατι εμεις που δεν εχουμε γεννησει ακομα ειναι σαν να πηγαινουμε πρωτη μερα σχολειο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα..τη παρασκευη πήρα τις τενα νορμαλ 2 paketa και always night 1 paketo... Den jerv ti roh ua exv etsi eipa na kalyftω για να μη τρεχει ο αντρας μου και πελαγωσει μονος μπροστα στα ραφια με τις σερβιετες...:blush: :blush: :blush:

Πανακια για το θηλασμο να παρετε οπωσδηποτε στο δικο σας σακο αν προκειται να θηλασετε...εγω πήρα εσωρουχα μιας χρησης 10αδα απο λα ρεντουτ δοκιμασα το ενα και ειναι πολύ βολικό..

Ευχομαι καλή λευτερια σε ολες μας...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...