Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΝΙΩΘΩ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ, ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΑΠΟΤΗΣ 2 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΓΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή πώς νοιώθεις μείωση του γάλατος?! Από όσο ξέρω και χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα του θηλασμού, αλλά από προσωπική εμπειρία και από ότι έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ, το γάλα δεν μειώνεται έτσι στα ξαφνικά, μήπως το παιδί δεν θηλάζει πολύ συχνά? τόσο όσο θα πρέπει για να συνεχίσει και η παραγωγή του γάλατος?

Αλήθεια γιατί άρχισες τις φρουτόκρεμες από τώρα? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά την εδραίωση της γαλουχίας (40 ημέρες περίπου) το γάλα που έχει καθε μητέρα ειναι ακριβώς οσο χρειάζεται το μωρό της :) Το μωρό ξέρει τι πρέπει να κάνει αν χρειαστεί , για να έχει οσο γάλα χρειάζεται . Εμεις απλά πρεπει να υπακούμε στις επιθυμίες του :)

Αυτα γενικά ..παμε τωρα στα ειδικά .

Γιατί λες οτι μειώθηκε το γάλα σου ? Τι νιωθεις δηλαδή ?

ΟΧΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ . Δεν εχει γινει ΠΟΤΕ αυτο .

Δωσε μας περισσότερες πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε . Παντως μην ανησυχεις το μωρακι σου ειναι μεγάλο και ξέρει τι πρεπει να κάνει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΒΑΡΥ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ ΑΥΤΟ. ΘΗΛΑΖΩ ΤΡΕΙΣ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΧΘΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΗΠΙΕ ΓΑΛΑ ΣΤΙΣ ΕΠΤΑ ΚΑΙ ΣΤΙ ΕΝΝΙΑ ΗΠΙΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΕΜΠΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ ΣΤΙΣ ΔΕΚΑ ΜΕ ΔΕΚΑ ΜΙΣΗ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ. ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΒΑΡΥ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ ΑΥΤΟ. ΘΗΛΑΖΩ ΤΡΕΙΣ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΧΘΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΗΠΙΕ ΓΑΛΑ ΣΤΙΣ ΕΠΤΑ ΚΑΙ ΣΤΙ ΕΝΝΙΑ ΗΠΙΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΕΜΠΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ ΣΤΙΣ ΔΕΚΑ ΜΕ ΔΕΚΑ ΜΙΣΗ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ. ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατσε γιατι μπερδευτηκα ....

Το "προβλημα" σας δεν ειναι οι στερεες αλλα το ...μπιμπερό ! Για ποιο λογο το μωρό πινει μπουκάλι ? Το μπουκάλι εχει δικό σου γάλα ή ξενο ?

Το οτι δεν νιωθεις βαρύ το στηθος δεν εχει καμια σημασία . Εγω απο τον 2ο μηνα αδειο και χαλαρό το νιωθω το στηθος !

Οι θηλασμοί που κανετε το 24ωρο ειναι 3-4? Γιαυτη την ηλικία μου φαινονται λιγοι , αλλα υπάρχουν και περιπτώσεις που ειναι οκ αυτο .

Τα μωρά που θηλάζουν ξεκινουν τις στερεες τροφές μετα τον 6ο μήνα . Δεν υπάρχει λογος να βιαστεις να βαλεις τροφες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με LaLa, ακόμη και αν δεν θηλάζει το παιδί στερεές στροφές δίνουμε μετά τον 6ο μήνα! Αλλά αν δίνεις μπιμπερό, που υποθέτω ότι είναι ξένο γάλα, όπως λες δεν κάνεις αποκλειστικό θηλασμό!!:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΟΝΟ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΡΩΜΕ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΘΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ 2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΚΤΟ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 10 ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΗΝ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ. ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ΕΙΝΑΙ : ΣΤΙΣ 7:30 ΘΗΛΑΣΜΟΣ

ΣΤΙΣ 10:30 ΜΕ 11:00 ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ

ΣΤΙΣ 1:30 ΜΕ 2:00 ΘΗΛΑΣΜΟΣ

ΣΤΙΣ 17:30 ΜΕ 18:00 ΘΗΛΑΣΜΟΣ

ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΙΣ 21:00 ΑΝΑΛΟΓΩΣΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ. ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΚΟΠΟ ΟΤΑΝ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:unsure:

Λοιπον .... απο που να το πιασω δεν ξερω .

Μπιμπερό δινεις γιατι μαλλον εισαι εσυ κουρασμένη και οχι το μωρο . Αν αφηναμε τα μωρά μας να διαλέξουν να εισαι σιγουρη οτι θα διάλεγαν το στηθο και το γάλα της μανούλας :)

Ολα τα μωρά το βράδυ ειναι κουρασμένα και έχουν υπερένταση .

Η κρεμα ρυζάλευρο για το απογευμα ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ . Δεν προσφέρει τιποτα στο μωρό . Φυσικά εσυ αποφασίζεις τι θα δώσεις και τι οχι .

Αν ο θηλασμός γινει πρωι βράδυ σε λιγο καιρο θα σταματήσει το γαλα . Ειναι σχεδόν αδύνατο (ισως υπάρχουν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρεσεις ) να διατηρήσεις την γαλουχία με 2 γευματα .

Εχεις ακομα την λανθασμένη εντυπωση οτι το στηθος ειναι δεξαμενή και αδειάζει λιγο λιγο οταν ταιζεις συχνά το μωρό . :S

Το στήθος παράγει γάλα την στιγμή που βάζουμε το μωρό να θηλάσει . Το στηθος δεν ειναι δεξαμενη ουτε αποθήκη να εχει μεσα γάλα .

Νομιζω οτι η παιδιατρος σου σε κατευθηνει λαθος και οι οδηγίες που σου δινει αφορουν παιδιά που δεν θηλάζουν . Αν θελει βοήθεια ειμαστε εδω και ειδικά η κ. Α. Παπαδήμα που μπορεις να της στειλεις προσωπικό μηνυμα .

Αν βεβαια συμφωνεις να αποθηλάσεις σε λιγο καιρο τοτε ακολουθεις τις οδηγιες της παιδιάτρου . Απλα ειδα που λες , θηλασμος πρωι-βραδυ και ειπα να σε προλάβω γιατι αυτο δεν μπορει να συμβεί :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το γαλα δεν κοβεται ξαφνικα! μειωνεται σταδιακα και μετα σταματα! μειωνεται

γιατι δεν υπαρχει ζητηση! ζητηση υπαρχει οταν βαζεις το μωρο στο στηθος!

τα 3-4 γευματα θηλασμου δεν με παραξενευουν συμβαινει! εχεις προγραμμα στο θηλασμο?

δηλαδη στανταρ ωρες?

πολυ νωρις ξεκινησες φρουτοκρεμα! ακομα και τα παιδια που δεν θηλαζουν την ξρκινουν γυρω στους 6-7 μηνες!

για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα: κυρια τροφη του μωρου το α΄ εξαμηνο ειναι μονο το γαλα

το β΄ εξαμηνο πραμενει κυρια το γαλα και συμπληρωματικες οι στερεεες! αφου ομως το παιδι δειξει οτι ειναι ετοιμο!

θηλασμος πρωι -βραδυ μπορει να συμβει αν στο ενδιαμεσο αντλεις γαλα! αλλιως σταδιακα θα μειωθει το γαλα και θα σταματησει!

λογικο ειναι να μη νοιωθεις το στηθος σου φουσκωμενο και βαρυ αν εχει εδραιωθει γαλουχια!

το βραδυ αν καταλαβα δινεις ξενο γιατι? σιγουρα κοιμαται πιο ευκολα ενα μωρο με το ξενο γιατι ειναι πιο παχυρευστο γαλα

αρα και πιο χορταστικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ? ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΕΝΑ ΜΕ ΕΝΑΜΙΣΣΗ ΚΙΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΗΡΕ 600 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΕΣΕΙΣ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΠΟΤΕ ΔΩΣΑΤΕ? ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΟΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΣ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ,ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑ ΤΕΤΡΑΩΡΩ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ. ΕΣΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΗΛΑΖΕΤΑΙ? ΤΟ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΦΟΤΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ,ΗΤΑΝ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΣΤΙΣ ΕΝΤΕΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΑΓΗΤΟΥ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...