Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΛΥΣΩ.

1)ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΠΑΠΛΩΜΑ;;ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΚΟΥΒΕΡΤΑ;

2)ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ(ΤΟ PRODERM) ΣΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ;;

3)ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ(ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΛΕΚΑΝΙΤΣΕΣ) Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΑ;;

4)ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑΤΡΟΥ;;ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ..

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ..!!ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ρουχαλάκια τα πλαίνουμε με παιδίκά απορρυπαντικά και φυσικά με μαλακτικό θα το δοκιμάσεις αν δεν του φέρνει φαγουρα ή κάτι αλλο , αλλα νομιζω πως δεν υπάρχει προβλημα.

Πάπλωμα βάζουμε μετα το πρώτο έτος.Στην αρχή μονο σεντονάκι και κουβερτουλα.

Στο μπανάκι απο φόβο και μονο μην γλυστρισει το μωρακι μπορείς να βάζεις κάτω μια πετσετουλα. Εγω έχω παρει ειδικο μπανάκι που έχει απο μονο του κάτω ειδικο στρωματάκι για να μην γλυστράει.

Οσο για το ΙΚΑ δεν ξέρω γιατι έχω άλλο ταμείο αλλα γενικώς τα ταμεία δίνουν ένα στάνταρ ποσό οποτε μαλλον δεν έχει σημασία το ποσό που θα πάρει ο γιατρος. Αλλωστε στα κρατικά οταν γεννάς οι γιατροι τα παίρνουν μαυρα...οποτε πάλι το ταμείο δίνει το ποσό που πρέπει να δώσει. Απλά θα το δεις φορολογικά. Δηλαδή θα σου χρειαστεί φορολογικά η αποδειξη του γιατρου για την φοροαπαλλαγή σου. Και παλι θα το συζητήσεις με τον λογιστή σου αυτό το θέμα τι σε συμφέρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΛΥΣΩ.

1)ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΠΑΠΛΩΜΑ;;ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΚΟΥΒΕΡΤΑ;

2)ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ(ΤΟ PRODERM) ΣΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ;;

3)ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ(ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΛΕΚΑΝΙΤΣΕΣ) Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΑ;;

- Καλημέρα εγώ μένω στη Γερμανία και εδώ δεν υπάρχουν παιδικά απορρυπαντικά. Επομένως πλένω τα ρουχαλάκια των παιδιών με κανονικό απορρυπαντικό και μέχρι στιγμής -ο γιος μου 3,5 χρονών- δεν έπαθε τίποτε. Θα πρέπει να αποφεύγεται όμως το μαλακτικό γιατί μπορεί να προκαλλεσει αλλεργίες. Ο γυναικολόγος μου όταν ήμουν έγκυος, μου είχε είπε να το αποφεύγω !!

- Υπάρχουν μπανιερούλες που έχουν μέσα ένα σαν πατάκι για να μην γλυστράνε τα μωρά.

- Όσο για το πάπλωμα θα συμφωνήσω ότι απαγορεύεται λόγω του ότι το παιδί μπορεί να γλυστρίσει μέσα και να μην μπορεί να πάρει αναπνοή και καταλαβαίνεις τι μπορεί να γίνει..... Καλύτερος ο υπνόσακος :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aνθή μου, για το παπλωματάκι είσαι σίγουρη ότι το χρειάζεται? Τα μωράκια είναι πολύ πιο ευαίσθητα στη ζέστη απ'ότι στο κρύο, γιατί δε μπορούν ν'αποβάλουν τη θερμοκρασία. Πόσους βαθμούς έχετε στο σπίτι?

Μαλακτικό καλύτερα είναι να μη χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, είναι επιβαρυντικό για αλλεργίες.

Για το μπανάκι εγώ είχα αγοράσει από το jumbo πάμφθηνα μια κατασκευή σιδερένια που "ντυνόταν" με πετσετούλα και ξάπλωνα το μωρό επάνω. Και όποτε ήθελα έβγαζα την πετσετούλα και την έπλενα(με είχε βολέψει πολύ γιατί δεν χρειαζόταν να το κρατάω αγκαλιά). Από 6 μηνών και πάνω έχει κάτι καθισματάκια για το μπάνιο. Για το ΙΚΑ δε γνωρίζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthi mou k go ksero oti de kanei malaktiko na bazeis..

apodeiksei emana tha me dosei o giatros alla to ika de sti zitaei..oti dikaiouse to perneis,,,

k go exo akousei oti paploma de kanei os 1 etos sigoura,,

mono kouberta k apo kato sentoni...

oso gia to mpanio ego exo ena mpaniero k tipote allo

elpizo na boithisa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσον αφορα το μαλακτικο εγω δεν εβαζα στην αρχη μονο μ το απορρυπαντικο το υποαλλεργικο χρησιμοποιουσα..μου ειχε πει η γιατρος οτι δεν κανει...οσον αφορα το παπλωματακι χρησιμοποιουσα κουβερτουλα γιατι και αυτο μου ειχε πει οτι ηταν επικινδυνο...οσο για το μπανακι αν δεν βρεις κανα στρωματακι ειδικο,οχι σφουγγαρι ομως γιατι αν δεν στεγνωσει καλα μετα το μπανιο κραταει μικροβια,βαλτου δυο πετσετουλες απο κατω...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...