Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιτροπή εξωσωματικης


Mairh32

Recommended Posts

στις Just now, ο/η love30 είπε:

Τι να πει δεν ξερεις πως κανουν οι αντρες αχχαχα και τι πονας τωρα και σε ποναγε εκεινη την ωρα και σιγα σιγα ντυσου εεεεε!!!!! Εκεινη την ωρα που ηταν μεσα να σου πω με βοηθησε μοιυ μηλαγε ελεγε ελα ολα θα τελειωσουν σε λιγο χαλαρωσε με χαιδευε ....

Μπράβο τουυυυ!!!!Εμένα είναι φοβιτσιάρης!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 1/16/2018 at 4:22 ΜΜ, ο/η ourania είπε:

Καλησπέρα. Δεν γράφει μονάδες ο γιατρός. Αν περάσεις είναι 3,600 iu και αν σου δωσει ο γιατρος χαρτι για εξτρα μονάδες κ το δεχτουν είναι αλλες 1400iu. Η έγκριση ισχύει για 2 πρόσπάθειες κ μέχρι 1 χρόνο.

@ourania πριν τις γιορτες πηρα απο το φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ τις ενεσεις για την 2η προσπαθεια. αντι για 3600 μοναδες που ειχε εγκρινει η επιτροπη για καθε προσπαθεια, μου ειπαν οτι η συνταγη πρεπει να γραφει 2400 τωρα, δηλαδη οσες ακριβως χρησιμοποιησα στην πρωτη προσπαθεια.. τωρα ομως θα κανω το μακρυ πρωτοκολλο κ μαλλον θα χρειαστω εξτρα μοναδες.. ξερεις τι γινεται σ αυτην τηνπεριπτωση?? ξεκιναω διεγερση με τον κυκλον του Φεβρουαριου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jazzκαι σε εμένα συνέβη αυτό γιατί από την πρώτη προσπάθεια ( που τη σταματησαμε λογω χαμηλης ανταποκρίσης)μου είχε απομείνει ένα κουτί  gonal 900. Οπότε σου λέει η Επιτροπή έχεις ήδη 900 πάρε και 2700 να τα κάνεις 3600 σύνολο. Εξαρτάται τι έχει γράψει στην βεβαίωση το κέντρο για την πρώτη προσπάθεια. Αλλα το εγγραφο που βρηκε η @nikona ειναι πολυ κατατοπιστικο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dora77 είπε:

@jazzκαι σε εμένα συνέβη αυτό γιατί από την πρώτη προσπάθεια ( που τη σταματησαμε λογω χαμηλης ανταποκρίσης)μου είχε απομείνει ένα κουτί  gonal 900. Οπότε σου λέει η Επιτροπή έχεις ήδη 900 πάρε και 2700 να τα κάνεις 3600 σύνολο. Εξαρτάται τι έχει γράψει στην βεβαίωση το κέντρο για την πρώτη προσπάθεια. Αλλα το εγγραφο που βρηκε η @nikona ειναι πολυ κατατοπιστικο. 

Κ εμενα μου εμεινε ενα κουτι 900 απο την προηγουμενη φορα. και αλλες 300, που ομως πεταχτηκε γιατι ηταν απο ανοιγμενο 900 αρι. δηλ εχω 2400 + 900= 3300. δεν ξερω ποσες μοναδες θα χρειαστω. αν ομως χρειαστω εξτρα 300 η 600 η ακομα κ 900 μοναδες επιπλεον τι γινεται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jazzΣτη βεβαίωση που θα σου δώσει το κέντρο λογικά θα υπολογίζουν πόσο θα χρειαστείς και θα το συμπληρώνουν ανάλογα στη φόρμα (το γράφει και το έγγραφο που έβαλε η nikona). Να φανταστείς σε εμένα με μακρύ πρωτόκολλο και που στην αρχή μου έδιναν 300 και μετά 400 μονάδες έφτασε αλλά είχα 3600 σύνολο.  Ρώτα τη μονάδα σου και ανάλογα να σου γράψουν στην αίτηση τον λόγο για έξτρα μονάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Έκανα πρόσφατα λαπαροσκοπική αφαίρεση σαλπιγγων και αποφασίσαμε με τον αντρα μου να κάνουμε εξωσωματική. Γνωρίζει κανεις πόσο καθυστερεί η επιτροπή να σε δεχτεί ; Στη Θεσσαλονίκη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Καλησπέρα. Έκανα πρόσφατα λαπαροσκοπική αφαίρεση σαλπιγγων και αποφασίσαμε με τον αντρα μου να κάνουμε εξωσωματική. Γνωρίζει κανεις πόσο καθυστερεί η επιτροπή να σε δεχτεί ; Στη Θεσσαλονίκη ...

Γράψε καλύτερα εδώ για να σου απαντήσουν τα κορίτσια που πέρασαν κ μάλιστα θεσσαλονίκη! Νομίζω κανένα μήνα χοντρικά (πάτα το παρακάτω λινκ κ ας σου φαίνεται άκυρο το μνμ )

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, κορίτσια!Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και είπα να ρωτήσω την άποψή σας για τη δική μας περίπτωση με βάση την εμπειρία σας. Στο πρώτο σπερμοδιαγραμμα του συζύγου είχε φανεί πρόβλημα στο σπέρμα, ο γιατρός μας μιλησε για εξωσωματικη, αλλά μετά από ένα διάστημα με βιταμίνες βελτιώθηκε αρκετά. Πλέον μας λέει πως μπορούμε να κάνουμε και σπερματέγχυση, με τον κυκλο φαρμακων της εξωσωματικής. Για τη σπερματέγχυση είναι ίδια η αναμονή για επιτροπή στη Θεσσαλονίκη, όπως στην εξωσωματικη; Σκεφτηκα μήπως να κάναμε κατευθείαν εξωσωματική, αφού και παλι τα ίδια φάρμακα απ'ο, τι κατάλαβα θα παρω, αλλά μας ειχε πει πως δε θα τη δικαιολογησουν και πρέπει να κάνουμε τουλάχιστον 3 σπερματεγχυσεις πρώτα. Το κόστος σε ιδιωτικό για εξωσωματικη χωρίς να περάσουμε επιτροπή ποσο περιπου είναι; Επίσης μεσω της σπερματέγχυσης με τα φάρμακα αυτά μπορώ να καταψυξω ωαρια και για ενδεχόμενη εξωσωματικη μετα, για να μην παιρνω παλι φάρμακα;
Sorry αν λεω βλακειες αλλά ψάχνομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...