Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΦΕΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!


Recommended Posts

κοριτσια ηρεμια ολα αυτα ειπαμε δεν αφορουν τη χρηση αλλα στη καταχρηση δηλαδη δεν μιλαμε για ενα καφε η 2 και προσωπικα δεν κανουμε διακριση αν ο καφες ειναι γαλλικος (σαφως ειναι πιο ελαφρυς αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου )ελληνικος (τελειως το πρωι μολις ξυπνας ) φραπε η ντεκαφεινε (φαν του φραπε με ολα του η ντεκαφεινη εμενα μου ειναι διαφορετικη στη γευση σε αλλες παλι αρεσει προτιμησεις ειναι αυτες. Ολα αυτα που ανφερα ειναι ερευνες δηλαδη οσο αφορα δυσμορφια κ.λ.π καποιοι τα εχουν αντικρουσει σιγουρα ολοι συμφωνουν οτι η καφεινη ειναι διεγερτικο και η καταχρηση της δεν κανει σιγουρα καλο γενικα στη υγεια ποσο στη κατασταση της εγκυμοσυνης.Εγω παντως με το που συνηλθα απο τη ναρκωση οταν γεννησα (ολικη καισαρικη )ειπα στο γιατρο μου οτι θελω καφε και γελαγε ε μολις μου εβγαλεν το καθετηρα τη 2 μερα πηγα στο κυλικειο του ιασω και πηρα ενα νες γλυκο και το καταευχαριστηθηκα χωρις ενοχες αν και ολα οσα εκανα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μου τα ευχαριστηθηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΒΑΝΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΛΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΒΟΛΗΣ.ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΕΝΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ ΕΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΛΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ?ΕΓΩ ΠΙΝΩ ΓΙΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristina83 έγραψε:

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΠΙΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΟΥΤΕ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑ..

Ετσι κ εγώ..το ίδιο με τη Χριστίνα.Ενώ λατρεύω τον καφέ,δεν άντεχα ούτε τη μυρωδιά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου είπε έναν την ημέρα γαλλικό ή ελληνικό! Δεν έχω όμως καθόλου όρεξη και θα πιω έναν στις 10-15 μέρες και αυτόν μισό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και στις δυο εγκυμοσύνες μου η γυναικολόγος μου, μου είχε πει ότι μπορώ να πίνω το πολύ 2 ελληνικούς την ημέρα και να αποφύγω εντελώς το Φραπέ! Επειδή είμαι λάτρης του καφέ (ακόμα και στην διάρκεια της εγκυμοσύνης) έπινα κάθε μέρα, μέχρι και την προτελευταία ημέρα! Ποτέ δεν μου είπε η γυναικολόγος μου να τον κόψω τελείως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παν μέτρον άριστον!

ένας καφές την ημέρα είναι επιτρεπτός υπό φυσιολογικές συνθήκες!

Οι παραπάνω καφέδες δεν ενδείκνυνται ούτε στην καθημερινότητά μας (εννοώ εκτός εγκυμοσύνης).

Καλό είναι να προτιμάμε καφέδες που να αφήνουν κατακάθι (ελληνικός, γαλλικός, εσπρέσο) γιατί θεωρούνται πιο υγιεινοί.

Πάντως κι εγώ που μπορούσα να ζήσω μόνο με καφέ και τσιγάρο, στις αρχές της εγκυμοσύνης μου ούτε να τον μυρίσω!

Τώρα πάλι φτιάχνω έναν γαλλικό πολύ δυνατό την ημέρα και αρκούμε στο να τον μυρίζω (ούτε τον μισό δεν πίνω)

dev084pb___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγώ δεν μπορούσα να πιώ καθόλου καφέ,μου έφερνε αναγούλες.Ο γιατρος μου ειχε πει αν μπορω να μην πινω καθολου,αλλα αν πινω εναν καφε την ημερα και οχι φραπε.:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εφουλα επινα οποτε μου μυριζε. μια με 2 φορεσ την εβδομαδα και πιο πολυ γαλλικο. δεν ειχα προβλημα. νομιζω οτι λιγο δεν πειραζει. τωρα ειμαι στην 36η εβδ. και η γιατροσ μου το επετρεπε σε φυσιολογικα βεβαια πλαισια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρος μου ,μου ειχε πει αν θελω να πινω ενα καφε την ημερα 2 ωρες πριν ή μετα τη ληψη του σιδηρου

Ομως μου ειχε πει ΟΧΙ στον ντεκαφεινε γιατι εχει λεει χημικα καταλοιπα...

Στην επομενη εγκυμοσυνη δε θα πιω καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ ήμουν τυχερή όσον αφορά το θέμα του καφέ καθώς ποτέ δεν έπινα:silly: :silly: Καμια φορά έπινα απο έναν ελληνικό ή γαλλικό...Ο γιατρός θυμάμαι μου είχε πει αν πίνω καφέ να το περιορίσω σε 1-2 την μέρα ελληνικό ή γαλλικό και ελαφρύ..Φυσικά δεν χρειάστηκε..:P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια γειά σας!! περιμένω κι εγω παιδάκι (το δεύτερο συγκεκριμένα) και επειδή με τον καφέ δεν τα πήγαινα και τόσο καλα τελευταία, τον είχα κόψει κανα χρόνο πριν μείνω έγκυος.Ο γιατρός μου είπε πως έκανα πολύ καλα και αν θέλω μπορώ να πίνω κανενα τσαγάκι.:) Πάντως στην κορούλα μου έπινα έναν ελληνικό την εβδομάδα, έτσι για λέω οτι πίνω καφέ.:blush: το θέμα είναι οτι στην εγκυμοσύνη οφείλουμε να είμαστε περισσότερο προσεκτικές σχετικά με οτι καταναλωνουμε.Το παιδάκι μας δεν έχει το δικαίωμα επιλογής οπότε πρέπει να φροντίζουμε εμείς γι αυτό.Βέβαια δεν πρέπει να κάνουμε υπερβολές, οπότε ενα καφεδάκι ελαφρύ που και που δεν θα κάνει κακό!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...