Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΦΕΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΑΦΕ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΔΙΠΛΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ [ΟΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΕΣΕΙΣ ΠΕΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΜΟΥ?ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΦΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΦΟΥΛΑ!!!

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΝΑ ΠΕΙΝΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΑΠΟΒΟΛΩΝ. ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΦΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ. ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΕΞΩ ΦΡΑΠΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ.B)

ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τον ελληνικο δεν το ειχα ακουσει αυτο,

εμενα μου ειπε ειτε εναν ελληνικο ή ενα γαλλικο

τη μερα,εγω ημουν τρελη του φραπε αλλα τερμα,

αφου δεν εχει και τσιγαρο....

καλο ειναι να αποφευγουμε γενικα την καφε'ι'νη σαν ουσια,

ενας καφες ομως τη μερα δε νομιζω να βλαπτει;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι, εγώ είμαι 27 εβδομάδων και από την αρχή της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορώ να πίνω καφέ, αλλά μόνο ντεκαφεινέ...Ευτυχώς για μενα, σιχαίνομαι τον ελληνικό...Έτσι, πίνω νες ντεκαφεινέ μέτριο με πολύ πολύ γάλα ή καπουτσίνο ντεκαφεινέ...όχι κάθε μέρα, αλλά πίνω σχεδόν 5 φορές την εβδομάδα...Και ΠΟΤΕ δεν πίνω πάνω από έναν καφέ την ημέρα...

Όλα μέχρι στιγμής πάνε καλά..Δεν έχω κάποιο πρόβλημα..Δόξα το Θεό!

Μην ανησυχείς..Απλώς αν μπορείς προτίμησε κάποιον άλλον καφέ ή μην πίνεις τον ελληνικό διπλό...Αυτά από μενα...

Φιλάκια!Κάλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με ένα γερό μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφούλα μου,εμένα ο γυναικολόγος μου ,μου συνέστησε να΄μην πίνω πολλους καφέδες.Μου απαγόρευσε τον φραπε και μου ειπε το πολυ πολυ ένα φλυτζάνι γαλλικό την μέρα.Καποιες μέρες πίνω κάποιες άλλες όχι,ανάλογα την όρεξη μου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera!

Egw eimai stin 10 ebvomada

kai o giatros mou epitrepei

enan opoiodipote kafe, tin imera...

Mou to eipe prin prolavw kan na rwtisw!

Den thewrei oti vlaptei!

Kathe giatros einai fiaforetikos,

kalytera rwta kai esy ton diko sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δε βλάπτει ο καφές αλλά δεν είναι βασική αιτία γέννησης λιποβαρών μωρών; Επίσης γνωρίζουμε ότι δρα ενάντια στην απορρόφηση του σιδήρου. Πάντως όντως καλύτερα είναι ντεκαφεϊνέ ή γαλλικός και πάντοτε μακριά από το σίδηρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX TΟΡΑ ΑΓΧΩΘΗΚΑ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΝΩ ΕΝΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΚΑΦΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα γενικα ο γιατρος μου ειναι ελαστικος και με τον καφε αλλα και με το αλκοολ.

Μου επιτρεπει μια μεριδα ή κουπα τη μερα απο ολων των ειδων τους καφεδες(στιγμιαιο,γαλλικο,καπουτσινο κ.α)

ειτε δυο φλυτζανακια ελληνικο.

Μου τον απαγορευσε μονο την 32η εδομαδα λογω πολλων συσπασεων που ειχα.

Τωρα που ανιμετωπιστηκε η κατασταση μπορω να πινω.

Γενικα παντως δεν ημουν του καφε!

Αντε να επινα εναν ή δυο την εβδομαδα.

Αν μπορεις παντως να τον αποφευγεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καταναλωση καφε , τσαι η αναψυκτικων τυπου κολα που περιεχουν καφεινη εχουν ενοχοποιηθει οτι προκαλουν επιπλοκες στη γεννα.Συγκεκριμενα ανωμαλιες και δυσμορφιες στο εμβρυο , πιθανοτητα αποβοληςγαι καταναλωση καφε απο 3 κουπες και πανω ημερησιως και διαφορες ανωμαλιες στο σχηματισμο της στοματικης κοιλοτητας. Τα συμπερασματα ομως απο ερευνες ειναι αντικρουομενα και ελεγχονται για στατιστικα λαθη.Παντως το σιγουρο ειναι οτι η καφεινη αυξανει την εκκριση κατεχολαμινων απο τα επινεφριδια , και αυτες οι δραστικες ουσιες προκαλουν συστολη των αγγειων του πλακουντα το οποιο μειωνει την κυκλοφορια του αιματος που τροφοδοτει το εμβρυο. Μπορει να προκληθει υποξια και κινδυνος θανατου (6 φλιτζανια καφε και πανω)επισης προκαλει χαμηλο βαρος (2-3 κουπες)και προωρες γεννησης(4-7 κουπες την ημερα.

η καφεινη ειναι διεγερτικο αυξανει το καρδιακο ρυθμο και το μεταβολισμο της μητερα κατι που επιδρα αμεσα στο μωρο.Επισης ειναι διουρητικο προκαλει απελευθερωσει υγρων και ασβεστιου που ειναι απαραιτητα στην εγκυμοσυνη.

Πιστευω να καταλαβαρε οτι μιλαμε για καταχρηση μπορουμε να πινουμε 1-2 την ημερα αν και αν μπορουμε να το κοψουμε ειναι οτι καλυτερο σας μιλαω εγω που πριν την εγκυμοσυνη επινε τουλαχιστον 8-10 ποτηρια και στην εγκυμοσυνη μετα τον 4 μηνα πριν με ανακατευε ενα το πρωι και καποιες φορες και ενα το απογευμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα ο γιατρος μου μεχρι δυο μου επετρεπε και αυτους με γαλα..μου ειπε οτι εκτος των πολλων κακων που κανει προκαλει και νευρικοτητα στο εμβρυο μετα τη γεννηση...καλο ειναι να τον αποφευγεις...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kοριτσια εγω τον καφε τον εχω κοψει τελειως...πριν μεινω εγκυος μ'ενα φιλτζανι την ημερα ημουν πληρες τωρα κ που δεν πινω δε με νοιαζει κ δε ρωτησα το γιατρο μου.αλλα εγω το ριχνω στην πλακα κ τους λεω θα τους πιω ολους μαζι κ μαλιστα δυνατους το καλοκαιρι,τοτε θα τους χρειαζομαι αν κανω κ κανενα νινι ζορικο κ μου κανει τη νυχτα μερα....:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο να πινεισ πολυ καφε στην εγκυμοσυνη αλλα ρε βανια μου δε νομιζω με εναν διπλο ελληνικο τη μερα να παθει κατι ααπο αυτα το μωρο.θα προσπαθησω να μην πινω αλλο παντως απο εδω και περα.αρχισα να εχω τυψεισ γιατι το μωρο λεω δεν φταιει σε τιποτα να παιρνει καφεινη απο τωρα.αν και δε νομιζω να του κανω κατι κακο με τοσο λιγο καφε.αλλο να πιεις 4 τη μερα και αλλο εναν.και εγω οπως ειπα απο τον 4 και μετα τον ξανα ξεκινησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kalispera.

Auto me ton elliniko kafe pou lete oti einai aitia apovolon to exete akousei apo to giatro?

Giati ego rotisa ton ginekologo mou, tin maia, tin mikroviologo kai tin kouniada mou pou genise prosfata kai thimate ti tis sistine i giatros tis oloi mou eipan mono elliniko kai galliko na pino.

An den eiste sigouroi gia tis plirofories pou dinete min tis grafete kalitera katholou !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΨΕΙΡΙΖΩ ΤΗΝ ΜΑΙΜΟΥ..

ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΩ ΚΑΦΕ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΩ.. ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΩ...

ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ..

Ο ΚΑΘΕΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΦΗ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και σίγουρα εξαρτάται από την εγκυμοσύνη και τον οργανισμό της κάθε γυναίκας πιστεύω ότι δεν πρέπει να στερούμαστε τίποτα. Τουλάχιστον αυτές τις οδηγίες μου έδωσε ο γιατρός μου μαζί με κάποια φυλλάδια με γενικές οδηγίες για τη διατροφή. Σε αυτές έλεγε ότι μπορούμε να πίνουμε μέχρι 2 φλυτζάνια στιγμιαίου/φίλτρου/ελληνικού την ημέρα.

Η αλήθεια είναι ότι σπάνια πίνω δύο την ημέρα, αλλά ποτέ δεν τον στερήθηκα...

Επαναλαμβάνω πάντως ότι η κάθε μια μας έχει διαφορετική εγκυμοσύνη και θα πρέπει να δίνουμε βάση μόνο σε αυτά που μας λέει ο γιατρός μας...

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν ρώτησα τον γιατρό σε καμμιά εγκυμοσύνη. Από μόνη μου ενημερώνομαι από το διαδύκτιο για θέματα υγείας κλπ. Μέσα, λοιπόν, στα πλαίσια αυτής της ενημέρωσης διάβασα ότι ο καφές ευθύνεται για αποβολή, πρόωρο τοκετό και λιποβαρή μωρά! και καλό θα είναι να αποφεύγεται τον 1ο τρίμηνο γιατί γίνεται η οργανογένεση.

Προσωπικά και στις 2 εγκυμοσύνες ήπια το σύνολο 5 καφέδες σε κάθε μια και αυτοί ήταν χωρίς καφείνη. Άλλωστε έχουν την ίδια γεύση :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia egw edw kai 5 mines pou eimai epitelous egyos pinw 1 flitzani ntekafeine thn hmera. Exw simbouleytei ton giatro mou kai mou eipe oti ws ekei einai teleios akako! Exw kopsei omos pantelws otidipote periexei an8rakiko oso kai an me diskolepse ayto..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΦΟΥΛΑ.ΟΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΦΡΑΠΕ.ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΩ.ΜΗ ΣΚΑΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΠΙΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΟΥΤΕ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw koritsia den eimouna pote tou kafe...

Wmos otan emeina egkuws me to prwto mou mwraki ithela na pinw kafe...

Ki etsi epinna ena tin imera kai kurios to prwin...

Ena den vlafti...

Tora se auti tin egkumwsini mou den to trava i oreksei mou...

dev154pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΠΟΛΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ Κ ΑΝ ΠΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΑΛΛΙΚΟ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...