Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επεμβατική υστεροσκοπηση και αλλαγή μεγέθους ενδομητρίου ή λάθος στην επέμβαση


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Καλησπέρα  Valouk... Δε μου ακούγεται καθόλου κακή τιμή 3,77 mm ενδομητριο την 8η μερα του κύκλου. Το παχος του ενδομητριου δεν παραμενει σταθερο καθολη τη διάρκεια του κύκλου αλλα αυξανεται οσο πηγαινεις προς την ωορρηξια.. Ο στόχος είναι να φτάσει 8-12mm.. Αν έχεις κύκλο 30-32 ημερών, τη 16η -18η μερα του κυκλου που θα γινει ρήξη του ωοθυλακου σου και το αυγουλακι σου θα ειναι ετοιμο για γονιμοποιηση, το ενδομήτριο ανετα θα έχει φτάσει 10mm. Στο λέω γιατί είχα πάει και εγώ κάποια στιγμή την 8η μερα στο γυναικολόγο μου και ήταν ακόμη 4mm το ενδομήτριο.. Τότε είχαμε ανησυχήσει νομίζοντας πως δεν παχαινε.. Έπειτα ξαναπηγα τη 12η ή 13η μερα και ήταν 8mm ενώ τη 17η ήταν 11mm.

Εσυ παιδι μου εισαι εγκυκλοπαιδεια!! Ελπιζω να εργαζεσαι σε καποιον τομεα θετικων επιστημων! Ειναι προσον να καταλαβαινεις αυτα που ακους ή διαβαζεις κ να μπορεις να τα μεταφερεις τοσο απλα κ κατανοητα στον αλλον..! ΕΥΓΕ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

 

Δε μένεις εγκυος με ενδομήτριο 7 αν δεν κάνεις θεραπεία να παχύνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Εσυ παιδι μου εισαι εγκυκλοπαιδεια!! Ελπιζω να εργαζεσαι σε καποιον τομεα θετικων επιστημων! Ειναι προσον να καταλαβαινεις αυτα που ακους ή διαβαζεις κ να μπορεις να τα μεταφερεις τοσο απλα κ κατανοητα στον αλλον..! ΕΥΓΕ!!

Χαχαχαχα  έσκασα στα γέλια, να σαι καλά!! Φιλολογος ειμαι!!! Ασχετο... Που να ήξερα στα 17 μου ότι τέτοια  έφεση σε αυτές τις επιστήμες;;;; Ειδες που σε οδηγει η αναγκη;;;; Ρίχνεις διάβασμα χειρότερο από αυτό που έριξες στις πανελλαδικές.. Φαντάσου ότι όλο αυτό το ψάξιμο το εχω κάνει μέσα στον τελευταίο ενάμιση χρόνο που καταλάβαμε ότι έχουμε πρόβλημα να κάνουμε παιδί. Στην αρχή καταπιαστηκα με το ανδρολογικα ζητήματα καθώς το πρόβλημα ήταν στο υπογονιμο σπέρμα.. Όταν το ζευγάρι καλείται να αποφασίσει για το αν θα γίνει επεμβατική αφαιρεση κιρσοκηλης και οι δυο ανδρολογοι λένε "οπωσδήποτε"ενώ οι γυναικολογοι λένε "με τιποτα" κάπως πρέπει να παρθεί μια απόφαση... Η ενημέρωση είναι ο μόνος δρόμος!!! Και δυστυχώς αυτό δεν ειναι το μόνο σοβαρό δίλημμα που έχουμε αντιμετωπίσει αυτούς τους 18 μήνες....Η παράνοια συνεχίστηκε και σε γυναικολογικά Θέματα... "Ναι" ο ένας γυναικολόγος.. "Όχι ο αλλος".. πφφφφ σκετη τρελα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gelie είπε:

 

Δε μένεις εγκυος με ενδομήτριο 7 αν δεν κάνεις θεραπεία να παχύνει.

Θα το ρωτήσω αυτό μου έκανε εντύπωση... Πάντως ότι μαθαίνουμε καλό είναι...!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

Χαχαχαχα  έσκασα στα γέλια, να σαι καλά!! Φιλολογος ειμαι!!! Ασχετο... Που να ήξερα στα 17 μου ότι τέτοια  έφεση σε αυτές τις επιστήμες;;;; Ειδες που σε οδηγει η αναγκη;;;; Ρίχνεις διάβασμα χειρότερο από αυτό που έριξες στις πανελλαδικές.. Φαντάσου ότι όλο αυτό το ψάξιμο το εχω κάνει μέσα στον τελευταίο ενάμιση χρόνο που καταλάβαμε ότι έχουμε πρόβλημα να κάνουμε παιδί. Στην αρχή καταπιαστηκα με το ανδρολογικα ζητήματα καθώς το πρόβλημα ήταν στο υπογονιμο σπέρμα.. Όταν το ζευγάρι καλείται να αποφασίσει για το αν θα γίνει επεμβατική αφαιρεση κιρσοκηλης και οι δυο ανδρολογοι λένε "οπωσδήποτε"ενώ οι γυναικολογοι λένε "με τιποτα" κάπως πρέπει να παρθεί μια απόφαση... Η ενημέρωση είναι ο μόνος δρόμος!!! Και δυστυχώς αυτό δεν ειναι το μόνο σοβαρό δίλημμα που έχουμε αντιμετωπίσει αυτούς τους 18 μήνες....Η παράνοια συνεχίστηκε και σε γυναικολογικά Θέματα... "Ναι" ο ένας γυναικολόγος.. "Όχι ο αλλος".. πφφφφ σκετη τρελα !!!

Καλα κανεις κ το ψαχνεις.. Νομιζω παντως οτι ειναι πολυ σημαντικο να βρεις εναν γιατρο που να τον εμπιστευεσαι 100% για να μην αναρρωτιεσαι κ αγχωνεσαι για καθε σου κινηση.. Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Εσυ παιδι μου εισαι εγκυκλοπαιδεια!! Ελπιζω να εργαζεσαι σε καποιον τομεα θετικων επιστημων! Ειναι προσον να καταλαβαινεις αυτα που ακους ή διαβαζεις κ να μπορεις να τα μεταφερεις τοσο απλα κ κατανοητα στον αλλον..! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Καλα κανεις κ το ψαχνεις.. Νομιζω παντως οτι ειναι πολυ σημαντικο να βρεις εναν γιατρο που να τον εμπιστευεσαι 100% για να μην αναρρωτιεσαι κ αγχωνεσαι για καθε σου κινηση.. Φιλια!!

"100% Εμπιστοσύνη".. Τεράστια κουβέντα.. Φαντάσου ότι επέλεξα για γιατρό μου στην εξωσωματικη έναν από τους μετρ του χώρου με δική του μονάδα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής στα βόρεια προστια.. Πάνω από 60 ετών και έχει κάνει στην καριέρα του χιλιάδες εξωσωματικες ως τωρα (δε σου αναφέρω το όνομα για ευνόητους λόγους.. ) Αυτός λοιπόν ο γιατρος με εβαλε για εξωσωματικη χωρις να μου πει να κάνω amh (δηλ να ελεγξω το απόθεμα ωαρίων στον οργανισμό μου) θεωρώντας ότι το πρόβλημα ήταν μονο στο υπογονιμο σπέρμα.. Αποτελέσμα: αποτύχαμε και τα ωάρια μου αποδείχτηκε πως ήταν γερασμένα και κακής ποιότητας.. Στη συνεχεια εκανα από μόνη μου amh, αποκαλύφθηκε οτι τα ωάρια που μου έχουν απομείνει στις ωοθηκες μου είναι λιγοστα (πράγμα που συνάδει με το χαμηλό απόθεμα που εδειξε η εξεταση καθώς από οτι έμαθα εκ των υστέρων τα τελευταία ωάρια στην αναπαραγωγικη ηλικία μιας γυναίκας δεν ειναι καλής ποιότητας και δε γονιμοποιουνται ευκολα). Με αλλα λογια βρίσκομαι σε  προεμμηνοπαυσικο σταδιο αν και είμαι μόλις 34. Το χειρότερο όλων είναι πως μας είπε ότι δεν πήρα τα σωστά φάρμακα με βάση αυτο το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και πρέπει να κανω δεύτερη προσπάθεια με αλλά φάρμακα.. Κοινως μας εστειλε στη διαδικασία με λαθος αγωγη και πήρα τζάμπα ορμονες απο την αβλεψία του να με βάλει να κάνω αυτή την απλούστατη αιματολογικη εξέταση την οποία όλες οι γυναίκες θα έπρεπε να κάνουν όταν προσπαθούν να τεκνοποιησουν.. Το περίεργο είναι πως τον θεωρώ ακόμη καλό γιατρο παρά αυτή την τεράστια αυτη γκάφα του... Δυστυχώς ΟΛΟΙ κάνουν λάθη!!!  Τυφλη εμπιστοσύνη σε κανεναν.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω, πολυ αγχωτικη η ολη κατασταση που αντιμετωπιζεις.. δεν ξερω σε τι φαση εισαι τωρα, αλλα αν ποτε θελησεις να παρεις την γνωμη καποιου "διαφορετικου" γιατρου, οχι ακριβο, με ειδικευση στην στειροτητα, δινοντας εμφαση σε αλλα πραγματα, στειλε μου π.μ. να σου πω προτεινω τον δικο μου Dr House!! Νομιζω οτι ακομα κ απο περιεργια αν πας για ενα απλο Παπ, θα εντυπωσιαστεις απο παρα πολλα πραγματα κ κυριως θα δεις κατι, που πολυ σπανια το συναντας στον χωρο της υγειας..  Εγω στην πρωτη επισκεψη ενιωσα κιολας το μεγαλειο του να κατεχει καποιος την επιστημη του κ να σεβεται τον ανθρωπο απεναντι του, χωρις να τον βλεπει σαν πελατη.. Ευχομαι συντομα να πετυχουν οι προσπαθειες σου κ να αποκτησεις ενα υγιες, δυναμικο κ εξυπνο παιδακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...