Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@anni7 ειναι οντως ομορφα στο Νιαρχος, αν και θα προτιμουσα λιγο λιγοτερο τσιμεντο! Συμφωνω απολυτα για τη βια...αν και καμια φορα, μπορει να φτασει και στα ορια της μια μαμα... δεν εχω παιδι αυτης της ηλικιας ακομα, οποτε δε λεω μεγαλες κουβεντες! Ελπιζω να εχω οση υπομονη εχω και τωρα! Γιατι τα παιδια δε φταινε σε τιποτα να πληρωνουν τη δικη μας ενταση!

 

ενταξει προφανως εγω οπως εκανα βολτα ειδα μια στιγμη δε ξερω τι ειχε κανει πιο πριν το μικρο χαχαχαχαχα και η μαμα τα ειχε δει ολα!!!!!!! εεε κοιτα συμφωνω για το τσιμεντο αλλα ειναι πανεμορφα και απο την πλευρα του παρκου που εχει το γκαζον τους κηπουν και ολες αυτες τις διαφορετικες παιδικες χαρες με τοσο ωραια παιχνιδια τοσο προτοτυπα ειδηκα για ελλαδα ειναι τελεια!!! δλδ παιζει το παιζει και εξασκει πολλες δεξιοτητες του σωματος και το μυαλο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@anni7 συμφωνω! ειναι "ευρωπαικών" προτύπων! και παραδοξως για τα ελληνικα δεδομενα, εχει και μπαρες παντου για αμεα και γενικοτερα ειναι πολυ περιποιημενο. Ειχαμε παει κι εμεις προσφατα και ο μικρος μπουσουλουσε στο γρασιδι! Μαλιστα ειχε τοσο κοσμο που μπερδευτηκε ο καημενος και πηγε να παρει αγκαλια τα ποδια μιας αλλης μαμας...:P Κλαμα με το που καταλαβε οτι δεν ειμαι εγω...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@anni7 συμφωνω! ειναι "ευρωπαικών" προτύπων! και παραδοξως για τα ελληνικα δεδομενα, εχει και μπαρες παντου για αμεα και γενικοτερα ειναι πολυ περιποιημενο. Ειχαμε παει κι εμεις προσφατα και ο μικρος μπουσουλουσε στο γρασιδι! Μαλιστα ειχε τοσο κοσμο που μπερδευτηκε ο καημενος και πηγε να παρει αγκαλια τα ποδια μιας αλλης μαμας...:P Κλαμα με το που καταλαβε οτι δεν ειμαι εγω...!

χαχαχαχαχα ο καημενος τρομαξε!!!! ναι ναι χαμος ειναι τελεια παιζουν ελευθερα δε φοβασαι αμαξια τπτ ασε που γνωριζουν και αλλα παιδακια !!! χαμος!!! εμενα ηρθε ενα κοριτσακι και εκατσε διπλα μου και με ρωταγε πως με λενε χαχαχαχαχα πεντε χρονων !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 υπαρχουν τοσες ωραιες επιλογες για ψυχαγωγια και βολτες! αρκει να εχουμε χρονο και ορεξη!

γλυκουλα!!!ηθελε να γινετε φιλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. ναι ναι μου εδειχνε μια κουκλα που κραταγε παιξαμε κομμωτηριο!!!! χαχαχαχαχα οντως αμα εχεις χρονο και ορεξη εχει πλεον πολλα ωραια κανουν πλεον διαφορα ωραια για τα παιδια!! και εκει στο νιαρχος ηταν μια κοπελα απο το νιαρχος και μαζευε παιδια και τους εκανε διαφορα παιχνιδια ξερεις με κονους χουλα χουπ μπαλες διαφορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως να ξερετε αυτα δε θα τα εχετε μονο τωρα. Κριτικη θα ακουτε μια ζωη. Καλη η κριτικη αλλα καντε την κ σε κατι πιο σοβαρο απο το να την κανετε στις ζωες των αλλων! Εγω που μενω επαρχια να δεις τι ακουσα που δεν εχω βαφτισει το παιδι. Σαλος στο χωριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια πόσο γέλασα με αυτά που γράφετε..Συμφωνώ με όλα αυτά και συνειδητοποιω  οτι δεν είμαι η μόνη "τρελή ".. 

Πριν γεννησω σχολίαζα μια γνώστη μου σε σχέση με το μωρό της..(πήγε διακοπές με τον άντρα της στις 25 μερες)..Από τη μία σε τραβάει να το σχολιάσεις και από την άλλη τώρα σκέφτομαι ότι οκ δικαίωμα της να κάνει ότι θέλει..Δεν κρίνω καμιά μητέρα για τίποτα..ειδικά για τον θηλασμό..όντας ενα βήμα πριν τον κόψω δεν θέλω να κρίνω καμιά γυναίκα για την επιλογή της..Εγώ έλεγα ότι δε θέλω να κοιμηθεί το μωρό στο κρεβάτι μας κλπ και τώρα σίγουρα κάθε βράδυ τον έναν θηλασμό-ύπνο τον κάνουμε μαζί ξάπλα!από εκεί που κοιμόταν 2 ώρες με το ζόρι τώρα σχεδόν κλείνει 5ωρο τη νυχτα..

Το πιο σωστό που έχω διαβασει είναι ότι πριν γίνεις  μανούλα λες θα κάνω αυτό στο παιδί μου, δεν θα κάνω αυτό κλπ..Αλλά τελικά το πιο σωστό απ όλα είναι να πηγαίνεις εσύ με το πρόγραμμά του και όχι το μωρό με το δικό σου..Με ότι αυτό συνεπάγεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Minime είπε:

Αχ κορίτσια πόσο γέλασα με αυτά που γράφετε..Συμφωνώ με όλα αυτά και συνειδητοποιω  οτι δεν είμαι η μόνη "τρελή ".. 

Πριν γεννησω σχολίαζα μια γνώστη μου σε σχέση με το μωρό της..(πήγε διακοπές με τον άντρα της στις 25 μερες)..Από τη μία σε τραβάει να το σχολιάσεις και από την άλλη τώρα σκέφτομαι ότι οκ δικαίωμα της να κάνει ότι θέλει..Δεν κρίνω καμιά μητέρα για τίποτα..ειδικά για τον θηλασμό..όντας ενα βήμα πριν τον κόψω δεν θέλω να κρίνω καμιά γυναίκα για την επιλογή της..Εγώ έλεγα ότι δε θέλω να κοιμηθεί το μωρό στο κρεβάτι μας κλπ και τώρα σίγουρα κάθε βράδυ τον έναν θηλασμό-ύπνο τον κάνουμε μαζί ξάπλα!από εκεί που κοιμόταν 2 ώρες με το ζόρι τώρα σχεδόν κλείνει 5ωρο τη νυχτα..

Το πιο σωστό που έχω διαβασει είναι ότι πριν γίνεις  μανούλα λες θα κάνω αυτό στο παιδί μου, δεν θα κάνω αυτό κλπ..Αλλά τελικά το πιο σωστό απ όλα είναι να πηγαίνεις εσύ με το πρόγραμμά του και όχι το μωρό με το δικό σου..Με ότι αυτό συνεπάγεται! 

Φωτιες μας αναψες με αυτο που εστειλες χθες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κάνω αντιγραφή το μήνυμα μου εδώ για να συμβουλευτω εσάς που είστε λίγο πιο έμπειρες από μένα.... χθες ήταν μια δύσκολη μέρα... η μικρή από τις 19:00 σχεδόν θηλάζει κάθε λίγο και λιγάκι, έχει ανησυχία, δεν κοιμάται και πιάνει το στήθος σαν θηριακι ενώ έτρωγε πχ πριν ένα τέταρτο για μισή ώρα... τα έχω παίξει... νιώθω εντελώς κομμάτια και κουρασμένη....

Απο πάνες έχουμε 4-6 με κακά την ημέρα, τσίσα δεν μετράω μου είπε η Παιδιατρος ότι τη νοιάζουν τα κακά ποσες και το χρωμα τους. Εκείνη είναι πολύ ευχαριστημένη. Χθες έκανε σαν νερό κακά της γιατί έτυχε να κάνει δυο φορές την ώρα που την έπλενα και το είδα in action. Επίσης όταν την έβαζα στήθος την καημενουλα άφηνε πορδιτσες ?Σαν να ανακουφίζοταν.... 

εγω πάντως ξύπνησα σήμερα σαν να με έχει περάσει νταλίκα. Παρόλο που μας έκανε τη χάρη και κοιμήθηκε 2 3ωρα γεμάτα το βράδυ, το στομάχι μου είναι χάλια, το κεφάλι μου είναι χάλια, και έκανα εμετό, ίσα που πρόλαβα να φτάσω τουαλέτα.... :( έβαλα θερμόμετρο, πυρετό δεν έχω αλλά τρομερή αδυναμία. Τώρα που έκανα εμετό ένιωσα καλύτερα βέβαια.. να είναι από τη χθεσινή ταλαιπωρία; 

Μου είπε η παιδίατρος ότι μάλλον είναι κολικοι και να δώσω biogaia σταγόνες (πως τις δίνεις αλήθεια; σκέφτηκα να τις ρουφήξω με σύριγγα από το κουτάλι και να της τις δώσω. 

Σημερα από τις 12 με έχει πηδ@@@ξει πάλι. Στήθος κλάμα ύπνος 5' στήθος κλάμα κτλ... 

τωρα την κατάφερα μόνο και κοιμάται πάνω μου εδώ και μια ώρα. 

Βοηθεια μανούλες.... 


 

 
  •  
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης Δυστυχώς κορίτσι μ θα τα έχεις αυτά τ πρώτο καιρό. Οι περισσότερες από εμάς τα περάσαμε. Η κουραση κ η εξάντληση του πρώτου καιρού νομίζεις πως είναι ατέλειωτη. Δεν έχει κατι τ μωράκι σου αν αυτό σε προβληματίζει. Απλά προσπαθεί να καταλάβει π βρίσκεται κ τ μόνο σημείο αναφοράς τ είσαι εσύ. Όλα τ τρομάζουν κ τ αγχωνουν. Δ μπορεί να καταλάβει γτ πχ ζεσταίνεται η γτ πονάει η πεινάει. Επίσης σημαντικό να τ έχεις ντυμένο ελαφρά γτ η ζέστη τους προκαλεί εκνευρισμό κ ανησυχία. Οπλισου με δύναμη κ υπομονή. Σε λίγο καιρό όλα θα είναι πιο εύκολα. Όπως κατάλαβες κ μόνη σ η πραγματικότητα με ένα βρέφος δ εχει καμία σχέση με αυτά π βλέπουμε στις ταινίες. Γαλήνια στρουμπουλα μωρά να κοιμουνται στις κούνιες τους κ η μαμά να χαλαρωνει με ένα ποτήρι κρασί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά ναι δεν περίμενα να είναι έτσι η πραγματικότητα... αλλά νιώθω ότι η καημενουλα υποφέρει και δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ για να τη βοηθήσω... μόνο το στήθος...  πολύ κλάμα κορίτσια... :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης έχω κοιμηθει στον καναπέ με αυτήν πάνω μ να κοιμάται ούτε εγώ θυμάμαι πόσες φορές. Ας την να κοιμάται πάνω σου. Τουλ εκείνη την ώρα μπορείς να χαλαρώσεις κ συ λιγάκι. Θα ρθουν καλύτερες μέρες στο υπόσχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο είναι το μωρό σου; να δώσεις τις σταγονες biogaia εγω της εδινα κ δεν μου εκανε καθολου κολικους. Πεφτουν πολυ ευκολα απλα γυρνάς το μπουκαλακι. Να προσεξεις μην πέσουν πολλές. Υπομονή η κάθε μέρα που θα μεγαλώνει θα ειναι καλύτερη! Απλα σε έχει πολύ ανάγκη! Να σου ζήσει!!

Να ξέρεις πως το στήθος σου αυτη τη στιγμη ειναι τα παντα για το μωρο σου ειναι φυσιολογικο να θελει να ειναι πανω συνεχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κολικους ιδιαίτερα δεν περάσαμε..biogaia έδινα προληπτικα περισσότερο..της άνοιγα το στοματάκι πιέζοντας ελαφρώς τις μαγουλιθρες και έριχνα τις σταγονιτσες..Όμως και εμάς ο πρώτος καιρός είχε πολλές δυσκολιες..Περισσότερο με τον θηλασμό..Και φυσικά δεν πίστευα ότι θα έρθει η μέρα σύντομα που θα ευχαριστιεμαι το μωρό και θα είμαι και "ξεκούραστη "..κ όμως...Οι πρώτες 40 να περάσουν και από κει και πέρα σιγά σιγά φτιάχνουν όλα! Υπομονη μανούλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης αν θέλεις μετά την 51η σελίδα εδώ..γράφουμε τις δικές μας πρώτες δύσκολες μέρες με κολικους κλπ..Ίσως βοηθηθείς λίγο! Έστω ψυχολογικα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το έχεις υποσχεθεί ε! Μην μου το πάρεις πίσω!!!! Ο θηλασμός πάει σχετικά καλά, δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από πληγωμένες θηλές όπου πήρα 3 διαφορετικές γνώμες (παιδίατρο, σύμβουλο,Μαια) έφτιαξα ένα σχήμα οινόπνευμα-βαλσαμελαιο-πουρελαν, κι έχουν ηρεμήσει ευτυχώς αρκετά... 

@Love1988 είναι 12 ημερών σήμερα... πήρα τις σταγόνες το μεσημέρι, της έδωσα κιόλας! Θα κόψω και γαλακτομικα και βαριά φαγητά και βλέπουμε.... 

@Minime ευχαριστώ πολύ! Θα μπω από λαπτοπ να σας διαβάσω.... ❤️

Κοριτσια δεν ξέρω τι φταίει αλλ από τις 16:00 εχουμε

θηλασει δυο φορές και έχει ξεραθεί τώρα... κοιμήθηκα λιγάκι κι εγώ και κάπως ηρέμησα... να έπιασαν οι σταγόνες; να κουράστηκε το καημενουλι; δίπλα στο στήθος, αγκαλιά για την ακρίβεια και έχει ξεραθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ Λευτερη μου, τι μου θυμησες?? Εχω κανει του κοσμου τις δουλειες-τετοια κουραση οπως αυτη του 1ου μηνα, δεν εχω νιωσει αλλη.. Αλλα πραγματικα, μου φαινεται τοσο μα τοσο μακρινο...

Ενα θα σου πω...μια μερα μου εκλαιγε 9 ωρες!! Υπηρξαν μερες που χωρις υπερβολη οποτε δε κοιμοταν κ δε θηλαζε, εκλαιγε. Δεν μπορεις να κανεις πολλα για τους κολικους εκτος απο υπομονη. ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ!!

Βεβαια εμενα υπηρξε κατι που με βοηθησε κ αλλαξε την κατασταση ριζικα. ΜΠΑΛΑ ΠΙΛΑΤΕΣ!!! Ειδαμε τυχαια οτι το μωρο σταματαγε το κλαμα με την πανω-κατω κινηση. Τοτε ο αντρας μου σκεφτηκε την μπαλα που ειχα στην εγκυμοσυνη.. Σχεδον παντα επιανε. Την περναμε αγκαλια, βαζαμε ενα μαξιλαρι στα γονατα μας κ κουνιωμασταν ελαφρα..! Σταματαγε σχεδον αμεσως το κλαμα! Αυτη την στιγμη που σου μιλαω, νανουριζω την μικρη μου πανω στην μπαλα.. Την εχουμε ψιλοκοψει αλλα σημερα που ειχε μια υπερενταση την βοηθησε να κοιμηθει βαρια μεσα σε λιγα λεπτα.

Αν δεν εχεις, ειναι φθηνες κ αξιζει να παρεις!! Ελπιζω να βοηθησει κι εσενα οσο εμενα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια, εχει καμια σας πονους στην μητρα.. Νιωθω απο το πρωι κατι σαν συσπασεις.. Μοιαζουν με τις αρχικες ωδινες της γεννας.. Αν συνεχισουν κ αυριο θα παρω τηλ τον γιατρο μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι @Rosemary ακόμα εχω συσπάσεις σκεψου ακομα πίνω μαγνήσιο. Μίλησα και με τη μαία του γιατρού μου και μου είπε οτι κ το αιμα που είδα τις προάλλες είναι υπολείμματα από τον τοκετό κ με τις συσπάσεις η μήτρα τα βγάζει έξω. Εγώ έκλεισα ραντεβού για την άλλη Πέμπτη. Λογικά θα μου κάνει και παπ ε; πριν 11 μήνες είχα κάνει όταν πρωτοεμαθα οτι είμαι έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Ναι @Rosemary ακόμα εχω συσπάσεις σκεψου ακομα πίνω μαγνήσιο. Μίλησα και με τη μαία του γιατρού μου και μου είπε οτι κ το αιμα που είδα τις προάλλες είναι υπολείμματα από τον τοκετό κ με τις συσπάσεις η μήτρα τα βγάζει έξω. Εγώ έκλεισα ραντεβού για την άλλη Πέμπτη. Λογικά θα μου κάνει και παπ ε; πριν 11 μήνες είχα κάνει όταν πρωτοεμαθα οτι είμαι έγκυος.

Εμενα παπ μου ειπε να κανω 2 μηνες μετα που θα αδιαθετησω.. Τωρα το αιμα που ειδα πριν μισο περιπου μηνα κρατησε μονο 1 μερα κ δεν ξερω αν ηταν περιοδος ή οχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου τι κάνετε; έχω καιρό να μπω... Δεν προλαβαίνω πλέον! Ξεκίνησα τη δουλειά 6ωρο και όταν επιστρέφω σπίτι ασχολούμαι μόνο με το αγόρι μου! Έχει μεγαλώσει..   είμαστε 3μιση τώρα... κάνει τα δικά του... προσπαθεί όλα να τα βάλει στο στομα! Να πω την αλήθεια το βράδυ κοιμόμαστε μαζί αγκαλίτσα... Εδώ δυστυχώς ο καιρός είναι εντελώς χάλια... να φανταστείτε ανάβουμε ακόμα καλοριφερ και βρέχει κάθε μέρα...οποτε δεν πολυβγαινουμε βόλτες. Ασχολούμαστε στο σπίτι με δραστηριότητες...παιχνιδι και διαβασμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου πως ειστε;;;;;;σας.διαβαζω αλλα τωρα με.δυο παιδακια δε προλαβαινω να σας γραψω....θελω ομως την αποψη σας.....ο.μπεμπουλης μου ειναι σαραντα ημερων ηρεμο γενικα μωρακι και.κανουμε μικτη διατροφη...το προβλημα μας ειναι ο ύπνος....οταν.νυσταζει κοιμαται αμεσως μολις τον νανουρισω η τον κανω μια βολτιτσα μεσα στο σπιτι η θηλασει λιγο μιας.κ τον ηρεμει....οταν. ομως ερχεται η ώρα ξα τον ξαπλωσω στο λικνο σε δυο.λεπτα Έχει ξυπνήσει κ κλαιει οποτε φτου κ απο την.αρχη.....κουτουλαει απο τη νυστα κ ολο αυτο μπορει να.διαρκεσει.κ ωρες οπου στο τελος απο τη κουραση κ την υπερενταση κλαιει γοερα...να σημειωσω οτι δε ρον ξαπλώνω αμεσως μολις κλεισει τα ματια του ..του δινω λιγο χρονο να κοιμηθει πιο βαρια.....κ οταν προσπαθησα να τον ξαπλωσω μολις νύσταζει αλλα ξυπνιο δε κοιμάται κλαει....ολο αυτο με εχει τσακισει μιας κ εχω κ τη τρίχρονη κορουλα μου που περιμένει κ.εκεινη λιγο χρονο να παίξουμε...ειναι πολυ κολλημενη μαζι μου...με.αποτελεσμα να μη μπορω να κανω τπτ εχω γινει σαν το ζομπι.....πειτε μου εσεις εχετε βρει.κανενα κολπο....η.καποια συμβουλη;;;;καλοδεχουμενη απο μια μαμα που ειναι ετοιμη να.πεσει κατω...... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stelvan ακριβώς το ίδιο πράγμα μου συνέβαινε και εμένα..Με το που την ξαπλωνα ξυπνούσε..Μετά διάβασα ότι καλό θα ήταν να την βάζω μισονυσταγμενη στο κρεβάτι της και να την παίρνει ο ύπνος εκεί για να μην ξυπνάει..Το δοκίμασα και αυτό αλλά δεν έπιανε πάντα.. ώσπου για να κοιμηθώ άρχισα να θηλάζω ξάπλα στο κρεβάτι και μας έπαιρνε ο ύπνος εκεί..Στην αρχή είχα δυσταγμους γι αυτό αλλά δεν γινόταν διαφορετικά..ΕΠΡΕΠΕ να κοιμηθώ.

Τώρα πλέον 2.5 μηνών έναν θηλασμό-ύπνο τον κάνουμε στο κρεβάτι σίγουρα..Ενώ τις υπόλοιπες ωρες αν κοιμηθεί στο θηλασμό πχ όπου και να την ξαπλώσω δεν ξυπνάει με τίποτα..

Υπομονή!Πιστεύω θα στρώσει ο ύπνος σιγά σιγά.!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Τώρα κατάφερα να σας γράψω! Γέννησα το μπεμπάκο μου 16/3 και τρέχω και δεν φτάνω όπως όλες μας!

@Stelvan και μένα το ίδιο κάνει(νομίζω σχεδόν όλα τα μωράκια) είναι μικρούλικα ακόμα και θέλουν αγκαλίτσα και ύπνο. Σιγά σιγά θα συνηθίσουν θέλω να πιστεύω! Και γω μπορεί να τον έχω να κοιμάται μια ώρα στην αγκαλιά μου όταν τον βάλω στο λίκνο θα ανοίξει το μάτι γαρίδα! Συμφωνώ με minime και μένα πιάνει κάποιες φορές το να τον βάλω μισονυσταγμένο αλλά μόνο το βράδυ. Στους ύπνους της μέρας λες και έχει αισθητήρα! Κάτι άλλο που κάνω και πιάνει που και που είναι ενώ τον κοιμίζω είναι να καλύπτω τη πλατούλα του με μια πάνα αγκαλιάς έτσι για να πάρει τη θερμοκρασία του σώματός του ώστε όταν τον αφήσω στο λίκνο να μη καταλάβει διαφορά θερμοκρασίας από τα κρύα σεντόνια. Έχω διαβάσει ότι ένα από τα πράγματα που τα ξυπνά είναι η διαφορά θερμοκρασίας από την αγκαλιά στα σεντόνια του κρεβατιού! Βέβαια και αυτό δεν πιάνει πάντα! Έχω κάτσε σε καναπέ κάτι 3ωρα με αγκαλία τον μικρό άστα. Βέβαια δεν έχω άλλο παιδάκι οπότε καταλαβαίνω για σένα είναι πιο δύσκολο...μήπως όταν δεν το θηλάζεις να τον κοιμίσει κάποιος άλλος για να έχεις και συ χρόνο με τη μικρή σου? Είναι πιο δύσκολο με 2 παιδιά το καταλαβαίνω...

Και μένα κορίτσια έχει κολικούς και πονάκια γενικά, έχει και αρκετά αέρια. Υπομονή...πολλές φορές απελπίζομαι όταν κλαίει συνέχεια αλλά έχω ακούσει περίπου στον τρίτο μήνα στρώνει η κατάσταση! Μακάρι γιατί δεν μπορώ να το βλέπω να υποφέρει!

Για τους πόνους της μήτρας που ανέφεραν τα κορίτσια παραπάνω έχω ακούσει ότι με τον θηλασμό κάνει συσπάσεις η μήτρα οπότε ίσως οφείλοντε σε αυτό! Για παπ μου είπε και μένα ο γυναικολόγος ότι αφού μου έρθει 2 φορές περίοδος να πάω να μου κάνει,ακόμα δε έχω δει κάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2018 at 3:03 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Να την αφηνεις να το τρωει το χερακι της!! Σε ενα βιβλιο διαβασα οτι "το δαχτυλο για τα βρεφη, ειναι οτι ειναι τα μαθηματικα για το 8χρονο"!! Αυτη η μικρη κ ασημαντη για εμας κινηση γι αυτα ειναι εξερευνηση, ακονιζει το μυαλο τους κ τους προσφερει παρα πολλα ερεθισματα κ εμπειριες!!

Οσο για τα προηγουμενα που εγραψες.........Δεν το συζητω....Ακριβως το ιδιο νιωθω.. Δεν μπορω ουτε να διανοηθω οτι θα αφισω την μικρη μονη της. Την εχω αφησει μονο μια φορα στην μητερα μου για 3 ωρες επειδη ειχα γιατρο κ το τι καρδιοχτυπι εριξα μεχρι να επιστρεψω, δε λεγεται.. Μονο στον μπαμπα της θα την αφηνα που κ αυτο δεν εχει γινει ακομα..

Θεωρω οτι ειναι πολυ μικρη ακομα κ κανενας δε θα της φερθει οπως "πρεπει", γιατι κανενας δεν την ξερει τοσο καλα οσο εγω κ ο αντρας μου.. Δεν εχω σε κανεναν απολυτη εμπιστοσυνη (το ξερω οτι ειναι υπερβολικο)... Θα την σκουπισουν καλα, θα σταματησει το κλαμα στην αγκαλια τους, θα την σηκωσουν ομορφα ή θα τρανταχτει το κεφαλακι της??? Απαπαπα... με  τιποτα.. Ας μεγαλωσει λιγο ακομα...να κανουν κ αυτοι εξασκηση με εμενα μπροστα.....κ στο μελλον φυσικα κ θα την χαιρονται ολοι...

Παντως με τον πατερα της δε νομιζω οτι θα υπαρχει προβλημα.. Ισως πελαγωσει λιγο μονος του αλλα, χρειαζεται κ αυτο!!

Κι εγω εκνευριζομαι με το παραμικρο κ με το παραμεγαλο (που καποιοι θεωρουν μικρο). Εκνευριζομαι οταν της μιλανε κ αλλαζουν τις λεξεις (θα κανεις μαμ κλπ).. Ημαρτον!! Δε βλεπουν οτι εγω δεν της μιλαω ετσι??? Επισης πολλοι ξεχναν να πλυνουν τα χερια τους ενω καπνισαν (κ φυσικα εγω μπαστακας, φωναζω "επ! χερια¨)... Γιατι δηλαδη θα πρεπει εγω να σ'το πω?? Πως να σε εμπιστευτω μετα μονο με το παιδι?? Αλλα πιο πολυ με εκνευριζει η ¨καλοπροαιρετη" κριτικη.. Αστο λιγο να κλαψει, γιατι το ταιζεις τωρα αφου δε περασαν 3 ωρες... Μη το βαζεις στο κρεβατι σου... ΤΙ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙΕΙΕΙΕΙ????? ΕΓΩ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΑΝ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ Κ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΤΑΚΤΙΚΩΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΒΑΖΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΙΛΑ, ΓΕΛΑΣΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΕΠΑΙΞΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΟ. ΜΟΝΟ ΛΕΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ... ΗΜΑΡΤΟΝ!! ΑΡΑ ΜΠΟΥΚΩΣΤΕ ΤΟΟΟΟΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΠΟΔΙΔΕΙ αλλα κ αν δεν απεδιδε, δικια μου επιλογη ειναι!! Θα μου κανετε παρατηρηση μονο αν ειμαι κακια μητερα. ΤΕΛΟΣ.

Το  καταλαβατε οτι βγαινω εξω απο τα ρουχα μου ετσι??? Τις προαλλες, ηρθε μια οικογενειακη φιλη κ μου εκανε παρατηρηση για τα παντα.. Στο τελος μου ειπε οτι δεν ειναι σωστο που δινω μονο απο το ενα στηθος γαλα σε καθε γευμα.. ΜΑΛΑΚΑ, ΚΑΠΝΙΖΕΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ, ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΑΡΧΙΚΗ Κ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ.... ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.... ΔΙΑΒΑΣΑ  1000 ΒΙΒΛΙΑ Κ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ. ΔΕΞΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΛΑΘΟΣ. Στο τελος της παρατηρησης για τα 2 στηθη μου ειπε πως αν θηλαζω μονο απο το ενα, το αλλο θα πιτσιλαει. Της ειπα οτι αυτο μαλλον θα γινοταν σε αυτην ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ Κ ΔΕΝ ΕΔΡΑΙΩΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΗΣ... Αι στο καλο! Πωπω τα  περιγραφω κ εξαγριωνομαι!!

 

Πόσο σε καταλαβαίνω!! Και γω εκνευρίζομαι με το παραμικρό! Ειδικά που πάνε να πιάσουν το μωρό και δεν έχουν πλύνει χέρια θέλω να ορμίξω...αλλά και πόσες φορές πια να το πεις...καταντάς υστερική και σε κοιτάνε με μισό μάτι, όχι ότι με νοίαζει αλλά έχω όλη την ώρα έναν εκνευρισμό! Καλά το ότι ο καθένας σε αυτή τη χώρα έχει άποψη για όλα δε το συζητώ!και αν τους πεις κάτι σου λένε καλά εγώ για καλό στο λέω να μη μιλάμε καθόλου(φυσικά με ύφος Μάρθα Βούρτση). Εμένα από τις πρώτες μέρες που ήρθα στο σπίτι ήθελαν να έρθουν επισκέψεις θείες κτλ. Τους το ξέκοψα...Εγώ ήμουν κουρασμένη φουλ από τη γέννα και με το μωρό πρώτη φορά γονείς δε ξέραμε τι κάναμε είχαμε τα άγχη μας. Να έχω έννοια και τους επισκέψεις. και το πιο βασικό να κολλήσουν τίποτα το μωρό??Γιατί δεν είναι και διακριτικοί ορισμένοι,ικανούς του είχα να το φιλούσαν το δόλιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...