Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΕΡΠΑΦΑΡ ΧΩΡΙΣ ΩΟΡΗΞΙΑ


STIRELLA

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. ΕΙΜΑΙ 38 ΕΤΩΝ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ 9 ΚΑΙ 7 ΕΤΩΝ. ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΕΓΚΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ.

ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ.

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΦΟΥΝΤΩΣΕΙ ΟΙ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΠΙΝΩ ΓΚΛΟΥΚΟΦΑΖ.

ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΣΕΡΠΑΦΑΡ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ 50MG  ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ. 

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΝΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΩ 5 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗ ΔΟΣΗ ΣΕΡΠΑΦΑΡ.

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ  ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΠΩΣ Κ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΕ? ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακι μου! καλως ηρθες! :)

Εχω ανάλογη εμπειρία... με συνδ. πολ. ωοθ. κι εγω αγωγή με glucophage 2,5 χρόνια τωρα και δυστυχως οι ανωορρηκτικοί κυκλοι συνεχίζονται... Εκανα 6 κύκλους με serpafar 50mg στους οποιους εκανα αυγουλάκι αλλα δυστυχως χωρίς αποτέλεσμα.. Στη συνέχεια δε καταφερα ξανα να κανω ωαριο με serpafar κι ας αυξήσαμε τη δόση... Μου ειπε ο γιατρός μου πως έγινα ανθεκτική στη κλομιφαίνη και οτι υπάρχει μια κατηγορία γυναικών με συνδρ. πολ. ωοθ. που παθαίνει αυτό το πραγμα. Δεν είναι κατι τραγικό... μην αγχωνεσαι... λογικά θα αυξήσετε τη δόση και θα δείτε πως θα πάει. Σε μας ετσι κι αλλιως το πανε οι γιατροί λιγο λιγο γιατί μπορεί με δυο χάπια να "φουντωσουμε".

όσο για τα κιλάκια θα σου πω πως όλα είναι σχετικά.... μπορεί να δεις κοπέλα με το ίδιο θεματακι και κιλάκια και να μην εχει θεμα σοβαρο και να δεις αλλη κοπελα με το ίδιο θεματακι χωρίς κιλάκια και να είναι πιο δυσκολη περίπτωση.. Αυτό που προτείνω εγω είναι όσο πιο πολυ μπορείς να ακολουθησεις μια ισορροπημενη - υγιεινή διατροφή, μακριά από λευκους υδατάνθρακες: ζαχαρη, λευκό ρυζι, λευκό ψωμί κτλ, πολλα φρουτα και λαχανικά, δημητριακα, ναι στη λευκή πρωτεινη: κοτόπουλο, κουνέλι, γαλοπουλα και ψαρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ peacock.  Να σε ρωτησω και κατι αλλο?

1)εγω εκανα υπερυχο και δεν φανηκαν αυγουλακια αποκλειεται να ερθουν αργοτερα? 

2) θα αδιαθετησω κανονικα με τα σερπαφαρ η δεν εχουν σχεση με περιοδο? γιατι μεχρι τωρα αδιαθετω μονο με πριμολουτ.

3) αν δεν πετυχει η συνταγη με την αυξημενη δοση σερπαφαρ μετα τι γινεται?

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η STIRELLA είπε:

σε ευχαριστω πολυ peacock.  Να σε ρωτησω και κατι αλλο?

1)εγω εκανα υπερυχο και δεν φανηκαν αυγουλακια αποκλειεται να ερθουν αργοτερα? 

2) θα αδιαθετησω κανονικα με τα σερπαφαρ η δεν εχουν σχεση με περιοδο? γιατι μεχρι τωρα αδιαθετω μονο με πριμολουτ.

3) αν δεν πετυχει η συνταγη με την αυξημενη δοση σερπαφαρ μετα τι γινεται?

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

1) Δεν αποκλείεται να μεγαλώσουν πιο αργά και να ερθουν αργότερα αλλα είναι λίγο σπάνιο, οπότε οι πιθανότητες είναι λίγότερες.

2) Αν γίνει η ωορρηξία με serpafar τότε ναι αδιαθετείς κανονικά 14-15 μερες από την ωορρηξία... Αν δεν γίνει ωορρηξία δεν αδιαθετείς και κανεις το γνωστό primolut ή duphaston. Kι εγω μόνο ετσι αδιαθετώ...

3) Αν τα αυξήσετε και δεν πετυχει λογικά το κοιτάς μετά για γοναδοτροπίνες (ενέσεις), δεν μπορεί κατι αλλο να κανει ο γιατρός.. εγω πλεον μονο ετσι εχω την ευκαιρία της ωορρηξίας..

Να σε ρωτήσω, εσυ τα παιδακια σου (να τα χαιρεσαι κιόλας! :)  )   λες οτι τα εκανες χωρίς δυσκολία... μεχρι τότε ειχες κυκλο κανονικά από μόνη σου?

Μην ευχαριστείς για τιποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν την πρωτη εγκυμοσυνη επαιρνα τα yasmin για 8 μηνες περιπου. Εμεινα εγκυος με την πρωτη. Στη δευτερη εγκυμοσινη χωρις αντισυλλιπτικα εμεινα παλι εγκυος οταν το ηθελα.

γενικα ειχα ανωμαλιες με τον κυκλο μου αλλα επαιρνα αντισυλλιπτικα και ολα εφτιαχναν. ( μαλλια δερμα νυχια και το βασικο η περιοδος.) τωρα δεν μου δινει ο γιατρος γιατι ειμαι 38 και καπνιζω. μακαρι να μπορουσα να παρω για μενα ηταν σωτήρια τα yasmin.

δυστυχως αυτη τη φορα θα δυσκολευτω. ειμαι και 10 χρονια μεγαλυτερη, αλλα δεν θελω να ειμαι αχαριστη.

εσυ σε φαση βρισκεσαι?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατι τετοια διαβαζω βρε κοριτσακι μου και θελω να χτυπησω το κεφαλι μου στο τοιχο, νιώθω εντελώς alien... Εχω παρει του κόσμου τα αντισυλληπτικα... miliane, yasmin, yasminelle... τζίφος μόλις τα εκοβα η περίοδος χανόταν... δεν είδα ποτε πρόοδο...  πήραμε την απόφαση να ξεκινησουμε προσπαθειες για μωρακι, σταμάτησα τα αντισυλληπτικά η περιοδος χάθηκε παλι.. ξεκίνησα glucophase, δεν είδα αποτελεσμα, στη συνεχεια πήρα glucophase και inofert... μια ερχόταν η περιοδος και μια χανόταν... ξεκίνησα serpafar... τιποτα.. προχωρησα σε serpafar και pregnyl παλι τιποτα... τελευταια φορα σπερματεγχυση με menopur (ενεσεις) τίποτα απολύτως... και τωρα η μόνη λύση πλεον η εξωσωματική.. περασα επιτροπή και τον Σεπτέμβριο ξεκινάω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απελπιζεσαι πραγματικα ολα θα γινουν. τι σου λεω ε?

τα ιδια λεω και στον εαυτο μου.

η επιστημη εχει εξελιχθει πολυ και θα δεις οτι σε λιγο καιρο θα εισαι εγκυος. Η κολλητη μου πηγε σε ενα κεντρο εξωσωματικης και σε 3 βδομαδες ηταν εγκυος. 

ολα καλα θα πανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η STIRELLA είπε:

Μην απελπιζεσαι πραγματικα ολα θα γινουν. τι σου λεω ε?

τα ιδια λεω και στον εαυτο μου.

η επιστημη εχει εξελιχθει πολυ και θα δεις οτι σε λιγο καιρο θα εισαι εγκυος. Η κολλητη μου πηγε σε ενα κεντρο εξωσωματικης και σε 3 βδομαδες ηταν εγκυος. 

ολα καλα θα πανε.

Ωρες ωρες απελπίζομαι αλλα τις περισσότερες φορές παραμένω ψύχραιμη... Μακαρι όλες μας συντομα με τον εναν ή με τον αλλο τρόπο να τα καταφερουμε...

Σε βλεπει ενδοκρινολόγος παράλληλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην απελπιζεσαι ολα θα γινουν χρειαζεται υπομονη. δεν εχω παει σε ενδοκρινολογο. το σκεφτομαι. δεν μου ειπε ο γιατρος. σκεφτομαι να παω δεν χανω  και τιποτα

σκεφτομαι να παω να παρω κ τεστ ωοριξιας μηπως και εμφανιστει αργοτερα η ωορηξια .

εσενα σε βλεπει ενδοκρινλογος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συνδρ. πολ. ωοθ. είναι μια ενδοκρινολογική  πάθηση, οπότε ναι με παρακολουθεί και ενδοκρινολόγος.

Τα τεστακια εμενα δε με βοήθησαν... εχω μόνιμα υψηλη LH (μία από τις ενδειξεις του ΣΠΩ) και μου εβγαζε ότι εχω μόνιμα ωορρηξ'ια.. χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια τα glucophase γιατί τα παίρνετε; Εμένα μου τα είχε προτείνει κάποιος γυναικολόγος για απώλεια κιλών!!!! και δεν τα είχα πάρει γτ τον περασα για τρελό (τότε η γιαγιάκα μου τα έπαιρνε για το ζάχαρο).Τελικά λέτε να έκανα βλακεία που δεν τον είχα ακούσει;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Βρε κορίτσια τα glucophase γιατί τα παίρνετε; Εμένα μου τα είχε προτείνει κάποιος γυναικολόγος για απώλεια κιλών!!!! και δεν τα είχα πάρει γτ τον περασα για τρελό (τότε η γιαγιάκα μου τα έπαιρνε για το ζάχαρο).Τελικά λέτε να έκανα βλακεία που δεν τον είχα ακούσει;  

Στις γυναίκες με ΣΠΩ (συνδρ. πολ. ωοθ.) τα δίνουν γιατί συνήθως εχουν υπερινσουλιναιμία, κι αυτό επιρρεάζει την ωορρηξία.

Στα πρότεινε ο γυναικολόγος χωρίς να εχεις κανει καμπύλη ζαχαρου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στις γυναίκες με ΣΠΩ (συνδρ. πολ. ωοθ.) τα δίνουν γιατί συνήθως εχουν υπερινσουλιναιμία, κι αυτό επιρρεάζει την ωορρηξία.

Στα πρότεινε ο γυναικολόγος χωρίς να εχεις κανει καμπύλη ζαχαρου?

Ναι μου είχε πει οτι χρησιμοποιούνται για απώλεια κιλών, αλλα και οτι βοηθάνε και στη συλληψη. Επισης μέχρι και σήμερα δεν εχω εμφανίσει ποτέ ΣΠΩ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Ναι μου είχε πει οτι χρησιμοποιούνται για απώλεια κιλών, αλλα και οτι βοηθάνε και στη συλληψη. Επισης μέχρι και σήμερα δεν εχω εμφανίσει ποτέ ΣΠΩ .

Κοριτσακι μου δεν δίνεται αυτό το χαπι ως λιποδιαλυτικό μέσο.... το παίρνεις επειτα από εξετασεις και εφόσον σου βρουν κατι που θελει ρύθμιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΝΩ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΩΟΘΗΚΕΣ ΜΟΥ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΥΣΤΟΥΛΕΣ ΑΚΟΜΑ). ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...