Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@peacock θα κάνω ορμονολογικές, καλλιέργεια κολπικού υγρού και κάποιες άλλες, αλλά δεν τις έχω μπροστά μου για να σου πω τι ακριβώς είναι..

@miniatoura87 εύχομαι για όλες μας να είναι η τυχερή και σύντομα να έχουμε φουσκωμένες κοιλίτσες

@geozak & @peacock και εγώ έτσι οπως τα έχω υπολογίσει μάλλον Σεπτέμβριο θα ξεκινήσω τη διέγερση.. Για τον ενδοκρινολόγο ξέρω μόνο πως ο θυρεοειδής σου πρέπει να είναι ρυθμισμένος, η tsh συγκεκριμένα... Εγώ πήγα σε ενδοκρινολόγο και μου είπε οτι όλα είναι οκ δεν είδε όμως lh, είδε μόνο τα αντισώματα, εφόσον έχω Χασιμότο, T3, T4 και τίποτε άλλο!!! 

Κοριτσια κάτι άλλο, εγώ τον άλλο μήνα θα κάνω scratching ενδομητρίου... Γνωρίζετε κάτι για αυτο, έχει κάποια εμπειρια?

Nαι το εχω ακουσει... το κανουν και μετα εχεις περισσότερες πιθανότητες για εμφυτευση... αν εχεις ακουσει πχ μετα από μία αποξεση που λεει ο γιατρός οτι η γυναίκα είναι ακόμα πιο γόνιμη, κατι παρόμοιο! Νομίζω το χρησιμοποιουν σε περιπτωσεις πολλων αποτυχιών.

Πόσο θα σου στοιχίσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα το κανω γιατί είχα 2 αποτυχίες εμφύτευσης, αν και είχα καλό ενδομήτριο και πολύ καλα εμβρυα (βλαστοκύστες).. 150€ μου είπε ο γιατρός γιατί θα μου το κάνει με μέθη, μου το πρότεινε εκείνος, λέει οτι βοηθάει επειδή ανανεώνεται το ενδομήτριο και γίνεται πιο δεκτικό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Θα το κανω γιατί είχα 2 αποτυχίες εμφύτευσης, αν και είχα καλό ενδομήτριο και πολύ καλα εμβρυα (βλαστοκύστες).. 150€ μου είπε ο γιατρός γιατί θα μου το κάνει με μέθη, μου το πρότεινε εκείνος, λέει οτι βοηθάει επειδή ανανεώνεται το ενδομήτριο και γίνεται πιο δεκτικό!! 

http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=533672

ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ ΤΙ ΛΕΕΙ.... :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η miniatoura87 είπε:

Kαλησπερα Peacockaki m!! τι κανεις?

σχεδον 1 μηνας  εμεινε!! μετρας αντιστροφα πλεον!!

τα κοριτσια @geozak και @Athena D. τι κανουν? ξεκινησατε τις ενεσεις??

@Mariloux ευχομαι να ειναι η τελευταια και τυχερη!!! 

Γεια σου κοπελα μου!Μετράω μερες για να αδιαθετησω και να ξεκινησω. Κανονικα θα έπρεπε να είχα αρχίσει ,αλλά έχω καθυστέρηση...Ειμαι σιγουρη οτι ειναι απο το αγχος μου και δεν συντρέχει κατι αλλο...Σε ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια,ειμαι καινουργια στο φορουμ και ηθελα να σας πω να εχετε εμπιστοσυνη στον γιατρο σας γιατι καθε γυναικα ειναι διαφορετικη.Εμενα ποτε δεν μου κοιταξε τις τιμες που λετε παραπανω και πρωτη φορα τα διαβαζω,εκανα δυο εξωσωματικες πετυχανε και οι δυο αλλα δυστυχως δεν προχωρησανε για αλλο λογο.Ευχομαι σε ολες μας το 2018 να ειναι η χρονια μας.Καλη επιτυχια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας @fraoulitsa zouzounel Σίγουρα πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό μας, απλώς ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες!! Αν θες μπορείς να μας πεις τι ήταν αυτό που σταμάτησε τις κυήσεις σου.. Εγώ είχα μια παλινδρομη την 8η εβδομάδα, ποτέ όμως δεν μάθαμε τον λόγο αφού απέβαλα φυσικά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Καλωσήρθες στην παρέα μας @fraoulitsa zouzounel Σίγουρα πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό μας, απλώς ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες!! Αν θες μπορείς να μας πεις τι ήταν αυτό που σταμάτησε τις κυήσεις σου.. Εγώ είχα μια παλινδρομη την 8η εβδομάδα, ποτέ όμως δεν μάθαμε τον λόγο αφού απέβαλα φυσικά!! 

Καλησπερα Mariloux και στα υπολοιπα κοριτσια και ευχαριστω πολυ.Η δικια μου ιστορια εχει ως εξης:δεν εμενα εγκυος αλλαξζω γιατρο(που πλεον τον θεωρω οικογενεια μου)και βρισκουμε οτι δεν κανω ωορρηξια ασχετα που ειχα περιοδο κανονικοτατα και μου βρισκει οτι εχω ινσουλινι στα υψη,ξεκιναω glucophage.Κανω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση μου αφαιρει ινομυωμα και πολυποδα και βγαινει η βιοψια οτι εχω και υπερπλασια ενδομητριου 2ου βαθμου,ακομα οτι εχω ενδομητριωση και ενδομητριτιδα.Καταληγει ο γιατρος μου μαζι με το γιατρο του κεντρου οτι θα ακολουθησω την μινι εξωσωματικη για να μην μπλοκαρουν οι ωοθηκες μου σταματωντας για τεσσερις μηνες την περιοδο.Ξεκιναω τα φαρμακα και κανω 15 ωαρια,οπου προχωρησανε τα 10 και τα βαλαμε καταψυξη.Εμβρυομεταφορα εκανα μετα απο δυο μηνες(δεν την εκανα αμεσως γιατι ειχα υπερδιεγερση)μου βαλανε δυο και μενω εγκυος  αλλα δεν ανεβαινε η χοριακη και κανω αποξεση.Τυχαιο γεγονος μου λεει ο γιατρος,κανω την δευτερη προσπαθεια μενω εγκυος σε διδυμα ακουμε καρδιες και την ενατη εβδομαδα σταματησαν.Παλι αποξεση και κανουμε ολοθ καρυοτυπο(εγω,ο συζηγος και τα δυο κοριτσακια μας).Τα μωρα ειχαν τρισωμια και εγω μεταθεση σε δυο χρωμοσωματα.Περιπτωση πολυ σπανια δυστυχως,πολυ κλαμα,πολυ στεναχωρια.Η μονη λυση στην περιπτωση μου ειναι εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο.Αλλα πολυ δυσκολο γιατι μπορει και κανενα να μην ειναι υγιες.Αλλα ελπιζω οτι στο τελος θα τα καταφερουμε και οπως λεει και ο γιατρος μου οτι μου το χρωσταει.Θα δειξει......

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγκλονίστηκα με την ιστορία σου, διαβάζω και ξαναδιαβάζω όσα γράφεις και δεν ξέρω τι να σου πω... Σίγουρα θα τα καταφέρετε, σιγουρα κάποια απο τα εμβρυακια σου θα είναι υγιή, να είσαι αισιόδοξη και να σκέφτεσαι θετικά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Συγκλονίστηκα με την ιστορία σου, διαβάζω και ξαναδιαβάζω όσα γράφεις και δεν ξέρω τι να σου πω... Σίγουρα θα τα καταφέρετε, σιγουρα κάποια απο τα εμβρυακια σου θα είναι υγιή, να είσαι αισιόδοξη και να σκέφτεσαι θετικά!!! 

Σε ευχαριστω παρα πολυ και σε σενα αλλα και σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν ευχομαι να αποκτησουν τα μωρακια τους.Δεν σου κρυβω οτι υπαρχουν στιγμες που απελπιζομαι,απογοητευομαι αλλα θελω να πιστευω οτι θα ερθει και σε μας.Σε ολες ευχομαι τα καλυτερα και το 2018 να ειναι η δικια μας χρονια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2017 at 10:39 ΜΜ, ο/η fraoulitsa zouzounel είπε:

Καλησπερα Mariloux και στα υπολοιπα κοριτσια και ευχαριστω πολυ.Η δικια μου ιστορια εχει ως εξης:δεν εμενα εγκυος αλλαξζω γιατρο(που πλεον τον θεωρω οικογενεια μου)και βρισκουμε οτι δεν κανω ωορρηξια ασχετα που ειχα περιοδο κανονικοτατα και μου βρισκει οτι εχω ινσουλινι στα υψη,ξεκιναω glucophage.Κανω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση μου αφαιρει ινομυωμα και πολυποδα και βγαινει η βιοψια οτι εχω και υπερπλασια ενδομητριου 2ου βαθμου,ακομα οτι εχω ενδομητριωση και ενδομητριτιδα.Καταληγει ο γιατρος μου μαζι με το γιατρο του κεντρου οτι θα ακολουθησω την μινι εξωσωματικη για να μην μπλοκαρουν οι ωοθηκες μου σταματωντας για τεσσερις μηνες την περιοδο.Ξεκιναω τα φαρμακα και κανω 15 ωαρια,οπου προχωρησανε τα 10 και τα βαλαμε καταψυξη.Εμβρυομεταφορα εκανα μετα απο δυο μηνες(δεν την εκανα αμεσως γιατι ειχα υπερδιεγερση)μου βαλανε δυο και μενω εγκυος  αλλα δεν ανεβαινε η χοριακη και κανω αποξεση.Τυχαιο γεγονος μου λεει ο γιατρος,κανω την δευτερη προσπαθεια μενω εγκυος σε διδυμα ακουμε καρδιες και την ενατη εβδομαδα σταματησαν.Παλι αποξεση και κανουμε ολοθ καρυοτυπο(εγω,ο συζηγος και τα δυο κοριτσακια μας).Τα μωρα ειχαν τρισωμια και εγω μεταθεση σε δυο χρωμοσωματα.Περιπτωση πολυ σπανια δυστυχως,πολυ κλαμα,πολυ στεναχωρια.Η μονη λυση στην περιπτωση μου ειναι εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο.Αλλα πολυ δυσκολο γιατι μπορει και κανενα να μην ειναι υγιες.Αλλα ελπιζω οτι στο τελος θα τα καταφερουμε και οπως λεει και ο γιατρος μου οτι μου το χρωσταει.Θα δειξει......

 

 

Εύχομαι πολυ πολυ συντομα να τα καταφερεις με υγιέστατα εμβρυάκια και όλα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η peacock είπε:

Εύχομαι πολυ πολυ συντομα να τα καταφερεις με υγιέστατα εμβρυάκια και όλα να πανε καλα!

Ευχαριστω πολυ αν και οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες.Και σε σενα οτι καλυτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κορίτσια,

Είμαι με μια εξωσωματική στο ιστορικό μου με κατάληξη εξωμήτρια κύηση και αφαίρεση σάλπιγγας.

Μετά φυσιολογική σύλληψη και ένα γιόκκα 4 χρόνων και τώρα από Σεπτέμβριο πάω για δεύτερη εξωσωματική με κατεψυγμένα εμβρυάκια.

Εύχομαι σε όλες από καρδιά με ένα μωράκι στην αγκαλιά σας. ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΤΕ Κ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσηρθες στην παρεα μας Αναστασια μ! ευχομαι καλη επιτυχια και με το καλο ο γιοκας σου να αποκτησει το αδερφακι του!!

εγω ξεκιναω εξωσωματικη Οκτωβριο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anastasia2013 είπε:

Γεια σας κορίτσια,

Είμαι με μια εξωσωματική στο ιστορικό μου με κατάληξη εξωμήτρια κύηση και αφαίρεση σάλπιγγας.

Μετά φυσιολογική σύλληψη και ένα γιόκκα 4 χρόνων και τώρα από Σεπτέμβριο πάω για δεύτερη εξωσωματική με κατεψυγμένα εμβρυάκια.

Εύχομαι σε όλες από καρδιά με ένα μωράκι στην αγκαλιά σας. ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΤΕ Κ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ.

Καλως ηρθες Anastasia!!!!!Μπραβο και να χαιρεσαι το παιδακι σου!!Με το καλο και στο επομενο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, καλησπέρα!! Έχουμε καιρό να τα πούμε αλλα ήρθα παλι στην γνωστή παρεούλα εδω! Μακάρι να τα καταφέρουμε ολες μας κ να γίνουμε μανούλες! Κι γω οδεύω προς ivf κ πρόσφατα εκανα εξέταση καρυοτυπου κ ειμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων κ φοβαμαι για το τι θα βγει.. δεν θελω να απελπίζομαι! Ο θεός ειναι μεγάλος κ μακάρι να μας βοηθήσει ολες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια...σημερα παρελαβα τα φαρμακα της εξωσωματικης ...τα bemfola μου εγραψε ο γιατρος μου..πρωτη φορα τα ακουω...εσεις ξερετε κατι για αυτα?γιατι ακουστα εχω τα gonal,menopur,puregon

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η geozak είπε:

γεια σας κοριτσια...σημερα παρελαβα τα φαρμακα της εξωσωματικης ...τα bemfola μου εγραψε ο γιατρος μου..πρωτη φορα τα ακουω...εσεις ξερετε κατι για αυτα?γιατι ακουστα εχω τα gonal,menopur,puregon

Kι αυτα είναι τα ίδια με το gonal νομίζω.. Δε ξερω αν είναι σε προγεμισμενη πένα ή αν πρεπει εσύ να τα φτιάξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η miniatoura87 είπε:

Καλωσηρθες στην παρεα μας Αναστασια μ! ευχομαι καλη επιτυχια και με το καλο ο γιοκας σου να αποκτησει το αδερφακι του!!

εγω ξεκιναω εξωσωματικη Οκτωβριο!

 

Καλή δυναμη και σε σενα miniatoura μου!Εγω σημερα παω για υπερηχο για να δουμε που βρισκομαστε ,μετα απο μιας εβδομαδας ενεσεις...Να δουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Athena D. είπε:

Καλή δυναμη και σε σενα miniatoura μου!Εγω σημερα παω για υπερηχο για να δουμε που βρισκομαστε ,μετα απο μιας εβδομαδας ενεσεις...Να δουμε....

ωωω τι ωραια!! περναει ο καιρος!! καλη επιτυχια στον υπερηχο!!!να μας στειλεις να μας πεις τα νεα σου!! :*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η miniatoura87 είπε:

ωωω τι ωραια!! περναει ο καιρος!! καλη επιτυχια στον υπερηχο!!!να μας στειλεις να μας πεις τα νεα σου!! :*

Ναι!!!Περναει πολυ γρηγορα και ουτε που το καταλαβαινεις!!Σαν ρουτινα γινονται ολα!!Θα σας πω τα νεα,ελπιζω ευχαριστα!!Σε φιλω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Athena D. είπε:

Ναι!!!Περναει πολυ γρηγορα και ουτε που το καταλαβαινεις!!Σαν ρουτινα γινονται ολα!!Θα σας πω τα νεα,ελπιζω ευχαριστα!!Σε φιλω!!!!!

Γυρισαμε!Ο γιατρος βρηκε μεχρι στιγμης μονο ενα ωοθυλάκιο...Δεν φαινεται ακομα αν εχει ωαριο και τα σχετικα,...Δεν μου δινει και πολλες ελπιδες...Μεχρι την Παρασκευη θα φανει ,αν θα συνεχισω τις προσπαθειες η αν θα σταματησουμε ,γιατι δεν υπαρχει λογος...Με απογοητευσε...:cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας κορίτσια!!!

Θα ήθελα ρωτήσω όσες κοπέλες έχουν προσπαθήσει με κατεψυγμένα αν προχωρήσανε με φυσικό κύκλο ή πήρανε ορμόνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Athena D. είπε:

Ναι!!!Περναει πολυ γρηγορα και ουτε που το καταλαβαινεις!!Σαν ρουτινα γινονται ολα!!Θα σας πω τα νεα,ελπιζω ευχαριστα!!Σε φιλω!!!!!

Γυρισαμε!Ο γιατρος βρηκε μεχρι στιγμης μονο ενα ωοθυλάκιο...Δεν φαινεται ακομα αν εχει ωαριο και τα σχετικα,...Δεν μου δινει και πολλες ελπιδες...Μεχρι την Παρασκευη θα φανει ,αν θα συνεχισω τις προσπαθειες η αν θα σταματησουμε ,γιατι δεν υπαρχει λογος...Με απογοητευσε...:cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...