Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Xionoula είπε:

Σε ευχαρηστω παρα πολυ κουκλα μου.στην αρχη καναμε προγραματισμενες επαφες με κλομιφαινη για 3ης κυκλους αλλα δεν καταφεραμε κατι και εκανα μονο ενα ωαριο .το menopur απο την αλλη εχει λιγο πιο ανεβασμενα ποσοστα λογο το οτι κανεις περισοτερα ωαρια πχ εγω ειχα 2 και 2 και απο της πλευρες και αυτο βοηθαει στην συλληψη οσο πιο πολλα τοσο πιο πολυ ανεβαινει το ποσοστο.εκανα 2 κυκλους και με αυτα αλλα παλι τιποτα.Εε και ειπαμε παμε για εξωσωματικη μια και εξω.ψαχνω κεντρο εδω και ποσο καιρο να ξεκηνισω αλλα δεν βρηκα ακομη μονο τιμες μεχρι τον ουρανο ?

Xionoula μου να σε ρωτήσω κάτι...;;; Γιατί δεν έκανες ωάρια με το menopour;; έχεις χαμηλό απόθεμα;; Σε ρωτάω γιατί καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσω κ εγω με menopour μεσα σε αυτό το μηνα κ εχω χαμηλή amh. Βεβαια ξερω πως καθε περίπτωση διαφέρει.. Παρ'όλα αυτα προβληματίζομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.. Δε θέλω να σας αποκαρδιωσω αλλά αυτές είναι οι τιμές της εξωσωματικής στα κέντρα που έχουν καλά εμβρυολογικα εργαστήρια.. Κυμαίνονται από 2.500 έως 3200. Έχω ρωτήσει γιατρούς στις εξής μοναδες: Μητέρα, Ιασώ, Εμβρυογενεσις, Γένεσις Αθηνών.. Ολοι τα ιδια μου εχουν ζητησει.. Ετσι δε μου κάνουν πλεον καμία εντύπωση αυτά τα ποσά... Για την ακρίβεια οι περισσότεροι γιατροι ξεκινούν από τα 3 χιλιάρικα ώστε με καλύτερη τιμή να σου κόψουν κατι και να φτάσεις στα 2500. Το ποσό είναι πράγματι δυσβάστακτο... Και όχι μόνο για την εποχή μας...Πάντοτε ήταν.. Ακόμη και στο παρελθόν που τα οικονομικα όλων μας ήταν καλύτερα ή απόκτηση παιδιών για τα ζευγάρια με υπογονιμότητα ήταν απίστευτος Γολγοθάς τόσο από ψυχολογική όσο κ απο οικονομικη άποψη... Η μόνη όαση σε αυτό το χάος είναι η εξωσωματικη σε δημόσιο Νοσοκομείο που κοστίζει γύρω στα 500 ευρω συνολικά.. Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσον τα εργαστήρια τους διαθέτουν την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή...Λαμβάνοντας δηλ υπόψιν το γεγονός ότι τα καλλιεργητικα υγρά τα οποία χρησιμοποιούν για την γονιμοποιηση των ωαρίων κ την εξέλιξη των εμβρύων είναι πανάκριβα αναρωτιέμαι αν το κρατος διαθέτει αυτά τα ποσά ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες των εργαστηρίων στο τμήμα εξωσωματικής των δημοσίων νοσοκομείων.. Παρόλα αυτά γνωρίζω από τα οικείο μου περιβαλλον 3 κοπέλες οι οποίες τα έχουν καταφέρει στο Έλενα..

Συμφωνώ μαζί σου οτι εκει κυμαίνονται οι τιμές αλλά στο ποσό αυτό συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γιατρού και όχι μόνο η αμοιβή του κέντρου!! Στο λέω απο προσωπική εμπειρία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.. Δε θέλω να σας αποκαρδιωσω αλλά αυτές είναι οι τιμές της εξωσωματικής στα κέντρα που έχουν καλά εμβρυολογικα εργαστήρια.. Κυμαίνονται από 2.500 έως 3200. Έχω ρωτήσει γιατρούς στις εξής μοναδες: Μητέρα, Ιασώ, Εμβρυογενεσις, Γένεσις Αθηνών.. Ολοι τα ιδια μου εχουν ζητησει.. Ετσι δε μου κάνουν πλεον καμία εντύπωση αυτά τα ποσά... Για την ακρίβεια οι περισσότεροι γιατροι ξεκινούν από τα 3 χιλιάρικα ώστε με καλύτερη τιμή να σου κόψουν κατι και να φτάσεις στα 2500. Το ποσό είναι πράγματι δυσβάστακτο... Και όχι μόνο για την εποχή μας...Πάντοτε ήταν.. Ακόμη και στο παρελθόν που τα οικονομικα όλων μας ήταν καλύτερα ή απόκτηση παιδιών για τα ζευγάρια με υπογονιμότητα ήταν απίστευτος Γολγοθάς τόσο από ψυχολογική όσο κ απο οικονομικη άποψη... Η μόνη όαση σε αυτό το χάος είναι η εξωσωματικη σε δημόσιο Νοσοκομείο που κοστίζει γύρω στα 500 ευρω συνολικά.. Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσον τα εργαστήρια τους διαθέτουν την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή...Λαμβάνοντας δηλ υπόψιν το γεγονός ότι τα καλλιεργητικα υγρά τα οποία χρησιμοποιούν για την γονιμοποιηση των ωαρίων κ την εξέλιξη των εμβρύων είναι πανάκριβα αναρωτιέμαι αν το κρατος διαθέτει αυτά τα ποσά ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες των εργαστηρίων στο τμήμα εξωσωματικής των δημοσίων νοσοκομείων.. Παρόλα αυτά γνωρίζω από τα οικείο μου περιβαλλον 3 κοπέλες οι οποίες τα έχουν καταφέρει στο Έλενα..

Και εμάς στα Χανιά μας είπαν κατά λέξη 2200 τελική τιμή !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xionoula είπε:

Ναι τοσα μου ειπαν σοβαρα!!!εχω και το ημεηλ τους αν θες να σου στειλω!??καλα αν τρομαζεις με τα 2.800 που να σου πω και το αλλο κεντρο ποσα μου ειπε.3.000€ εγω δεν γνωριζω απο αυτα και νομιζα πως τοσο παει κανονικα για αυτο προλιγο επαθα σοκ που διαβασα 1.400 και κατι ευρω!τα φαρμακα απο επιτροπη θα τα παρω δεν θα τα πληρωσο.για την αμοιβη τωρα του γιατρου δεν θυμαμε τι ελεγε θα το ξανα δω.ναι ειναι πολλα το ξερω για αυτο λεω τι φαση παιζει εδω?

χιονούλα ήμουν/είμαι στο embryolab (έχουν ένα κατεψυγμένο μου,και ναι θα πληρώσω 250€ έξτρα κατάψυξη στο τέλος του χρόνου) και στην τιμή που σου έδωσαν συμπεριλαμβάνεται ο γιατρός. εδώ στο δίνουν πακέτο, αθήνα έχω ακούσει ότι σπάνε το ποσό στο κέντρο και στον γιατρό! η τιμή που σου έδωσαν είναι η κλασική τους για μία φουλ διέγερση με imsi (νομίζω μόνο στα πολλά ωάρια επιτρέπουν την απλή εξωσωματική,στα λίγα δεν το ρισκάρουν επιλέγουν τα καλύτερα και για μένα καλά κάνουν). εγώ που χρειαζόμουν παραπάνω από μία διεγέρσεις σε τροποποιημένους φυσικούς οι τιμές ξεκινούσαν από 3600 για 3 ωοληψίες και μία μεταφορά και προσέθετα 400€ για κάθε έξτρα ωοληψία! δεν διάβασα τι θέμα έχετε και προσπαθείτε με εξωσωματική αλλά αν είναι από τα (ας το πούμε) ''απλά'' πχ πολυκυστικές που και πολλά ωάρια βγάζεις και ανοσολογικά προβλήματα γενικά δεν έχεις θα σου έλεγα να δοκιμάσεις στο παπαγεωργίου! δημόσιο και με πολύ καλά αποτελέσματα! αν έχετε κάτι πιο (ας το πούμε πάλι) 'βαρύ' τότε καλύτερα επέλεξε κάποιο κέντρο με παραπάνω εξειδίκευση είτε αυτό είναι το embryοlab είτε το newlife γεννεσις κλπ κλπ!

καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια μέσα από την καρδιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η donnat είπε:

χιονούλα ήμουν/είμαι στο embryolab (έχουν ένα κατεψυγμένο μου,και ναι θα πληρώσω 250€ έξτρα κατάψυξη στο τέλος του χρόνου) και στην τιμή που σου έδωσαν συμπεριλαμβάνεται ο γιατρός. εδώ στο δίνουν πακέτο, αθήνα έχω ακούσει ότι σπάνε το ποσό στο κέντρο και στον γιατρό! η τιμή που σου έδωσαν είναι η κλασική τους για μία φουλ διέγερση με imsi (νομίζω μόνο στα πολλά ωάρια επιτρέπουν την απλή εξωσωματική,στα λίγα δεν το ρισκάρουν επιλέγουν τα καλύτερα και για μένα καλά κάνουν). εγώ που χρειαζόμουν παραπάνω από μία διεγέρσεις σε τροποποιημένους φυσικούς οι τιμές ξεκινούσαν από 3600 για 3 ωοληψίες και μία μεταφορά και προσέθετα 400€ για κάθε έξτρα ωοληψία! δεν διάβασα τι θέμα έχετε και προσπαθείτε με εξωσωματική αλλά αν είναι από τα (ας το πούμε) ''απλά'' πχ πολυκυστικές που και πολλά ωάρια βγάζεις και ανοσολογικά προβλήματα γενικά δεν έχεις θα σου έλεγα να δοκιμάσεις στο παπαγεωργίου! δημόσιο και με πολύ καλά αποτελέσματα! αν έχετε κάτι πιο (ας το πούμε πάλι) 'βαρύ' τότε καλύτερα επέλεξε κάποιο κέντρο με παραπάνω εξειδίκευση είτε αυτό είναι το embryοlab είτε το newlife γεννεσις κλπ κλπ!

καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια μέσα από την καρδιά μου!

donnat θα ηθελα παρα πανω ενδιαφερον εκ μερος τους και να ειναι πιο κατατοποιστικη πανω στην ενημερωση που προσφερουν στον πελατη τους γιατι ειδες διαβασα το ημεηλ τους και τρομαξα μολις ειδα το ποσο?ενταξει ολα για την αποκτησει ενως παιδιου αλλα και λιγο ενημερωση στο θεμα τους κοστους θα το εκανα.Θα το ψαξω και αλλου και ευχομαι να βρω κατι ισως πιο οικονομικο γιατι θα εχω και εξοδα μεταφορας λογο μεγαλης αποστασεις μακριας.Το προβλιμα μας ειναι ανεξιγιτη υπογονιμοτιτα ενω ολα ειναι φυσιολογικα δεν μπορω να μηνω εγκυος παρολο που εχω ενα παιδακι απο φυσιολογικη συλληψη αλλα εδω και 5 χρονια δεν ξανα εμεινα.Ευχαρηστω για την ενημερωση σου στο θεμα.ευχομαι και εγω καλα αποτελεσματα και στα υπολοιπα κοριτσια μας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Xionoula είπε:

donnat θα ηθελα παρα πανω ενδιαφερον εκ μερος τους και να ειναι πιο κατατοποιστικη πανω στην ενημερωση που προσφερουν στον πελατη τους γιατι ειδες διαβασα το ημεηλ τους και τρομαξα μολις ειδα το ποσο?ενταξει ολα για την αποκτησει ενως παιδιου αλλα και λιγο ενημερωση στο θεμα τους κοστους θα το εκανα.Θα το ψαξω και αλλου και ευχομαι να βρω κατι ισως πιο οικονομικο γιατι θα εχω και εξοδα μεταφορας λογο μεγαλης αποστασεις μακριας.Το προβλιμα μας ειναι ανεξιγιτη υπογονιμοτιτα ενω ολα ειναι φυσιολογικα δεν μπορω να μηνω εγκυος παρολο που εχω ενα παιδακι απο φυσιολογικη συλληψη αλλα εδω και 5 χρονια δεν ξανα εμεινα.Ευχαρηστω για την ενημερωση σου στο θεμα.ευχομαι και εγω καλα αποτελεσματα και στα υπολοιπα κοριτσια μας?

λεπτομέρειες θα σου πουν μόνο από κοντά και όλα τα κέντρα κάνουν το ίδιο να ξέρεις. από email και τηλέφωνο πολύ λίγες πληροφορίες θα πάρεις. να σου πω και κάτι τελευταίο σε περίπτωση που αποφασίσεις να πας με εξωτερικό γιατρό. εγώ είχα και έχω εξωτερικό γιατρό. δεν απασχόλησα ποτέ δικό τους γιατρό ούτε το αιματολογικό τους. όταν ζήτησα μείωση της τιμής, γιατί ούτε θα ασχολιόταν μαζί μου να μου βγάλουν πρωτόκολλο και δόσεις,ούτε υπερήχους θα έκανα,ούτε δοκιμαστικά πως τα λένε να δουν αν περνάει ο καθετήρας,ούτε αιματολογικές απλά θα πήγαινα την μέρα της ωοληψίας για ωοληψία και ουσιαστικά θα χρησιμοποιούσα μόνο τα εργαστήριά τους η απάντηση ήταν κάθετα αρνητική. καμία μείωση τιμής. εκεί ήταν το μεγάλο τους φάουλ. ας όψεται η ανάγκη κορίτσια και το ότι ενημερώθηκα τελευταία στιγμή.. ενώ σε όλα τα υπόλοιπα έμεινα ευχαριστημένη και ειδικά με το εμβρυολογικό,το λογιστήριο και γενικά η επιχείρηση είναι με 'σκληρό' προσωπείο. αυτό δεν μου άρεσε ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ!

πάντως για μένα κάνε μια πολύ καλή έρευνα πριν καταλήξεις και να συνδιάσεις γιατρό και κέντρο που να σέβεται τον κόπο σου τα λεφτά σου και την αγωνία σου! όσο για την ανεξήγητη να φανταστώ έχετε ξεσκονιστεί σε ενδοκρινολόγο ανοσολόγο αιματολόγο ανδρολόγο; δεν έχω διαβάσει ολόκληρη την ιστορία σου με συγχωρείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

Xionoula μου να σε ρωτήσω κάτι...;;; Γιατί δεν έκανες ωάρια με το menopour;; έχεις χαμηλό απόθεμα;; Σε ρωτάω γιατί καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσω κ εγω με menopour μεσα σε αυτό το μηνα κ εχω χαμηλή amh. Βεβαια ξερω πως καθε περίπτωση διαφέρει.. Παρ'όλα αυτα προβληματίζομαι..

Gelie μου με τα σερπαφαρ εκανα μονο ενα ωαριο και εκεινο λογο οτι ο γιατρος μου..μου εβαζε να παρω μικρη δοση.Με τα menopur ειχα καλη ανταποκριση δεν μπορω να πω κατι απλος παλι ο γιατρος μου..μου εδινε χαμιλη δωσει γιατι πηγενα για σπερματενχυσει και οχι για εξωσωματικη γιατι στην σπερματενχυσει τα σπερματοζωαρια που περνουν ειναι πολλα και μπορει να προκυψει απεριοριστος αριθμος εμβρυον κατι το οποιο θα ηταν καταστροφη.Εσυ θα ξεκηνισεις εξωσωματικη με menopur γιατι δεν καταλαβα καλα.το μονο που μπορω να σου πω ειναι μην ανησηχεις τις 1 με 2 ημερες που θα κανεις ενεση θα δει ο γιατρος πως ανταποκρινεσε και θα στο αυξησει αν βλεπει πως δεν ανταποκρινεσαι οπως πρεπει.φυσικα παιζει και ρολο ο οργανεισμος μας και η ηλικια σε γενικα πλεσια και η amh αλλα πιο πολυ τα 2 πρωτα.σου ευχομαι με ενα μωρακι στην κοιλιτσα κουκλα μου.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!τι κάνετε;;μετα τισ διακοπές παλι εδώ...

Εμείς πριν το καλοκαίρι έκανε ο αντρασ μου καλλιέργεια σπερματος  και του βρηκαν κωλοβακτηριδιο e coli..ο ουρολογοσ μασ πρότεινε αντιβιωση για 20 μέρες...τώρα επιστρεψαμε και κάναμε νεο σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια για να δουμε αν έφυγε το μικρόβιο..αύριο θα παρουμε τα αποτελέσματα αλλά σε πρωτηβφαση μασ είπε ο βιοπσθολογος οτι το μικρόβιο υπάρχει ακόμα και έχει βελτιωθεί λίγο το σπέρμα στα 2 εκατομ.να δουμε τι θα μασ πει ο ουρολόγος τώρα??

Πάντως χτες πήγαμε σε ενα γνωστό κεντρο εξωσωματικής στην Αθήνα να παρουμε μια ιδέα..ο γιατρός μου είπε χωρίς να έχουμε μιλήσει καν οτι πρεπει να πάμε σε εξωσωματική...η αλήθεια πάγωσα εκείνη τη στιγμη...όχι γιατί δεν το περίμενα...απλα ρε μεγάλε εχεις δυο ανθρώπους μπροστά σου...συζήτησε δυο πραγματα πρωτα...

Να υπενθύμιση οτι μέχρι στιγμησ ο αντρασ μου έχει κανει σπερμοδιαγραμμα με 1.500.000 σπερματοζωάρια πολύ χαμηλή κινητικότητα και 1% φυσιολογικά...την καλλιέργεια που σας είπα και υπέρηχο οσχέου και δεν είχε κιρσοκήλη...

Έχω έχω κανει τεστ παπ,υπέρηχο,ορμονολογικες όλες πολύ καλες!

Έχω άδικο που σκέφτομαι μήπως πρεπει να κάνουμε και αλλες εξετάσεις να σιγουρεψουμε που οφείλεται το πρόβλημα???

Γιατί είναι κρίμα να πάμε σε εξωσωματική και να προκυψει άλλο θέμα μετα...θέλω να ξέρω 100% που οφείλεται το θέμα...για να ξέρουμε τι έχουμε να αντιμετωπισουμε...

Μου είπε επίσης να κάνω την ΑΜΗ!Ξέρετε ποσο κοστίζει εδώ στην Αθήνα;;επίσης η υστεροσαλπιγγογραφια γράφετε;;και ποσο κοστίζει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η donnat είπε:

λεπτομέρειες θα σου πουν μόνο από κοντά και όλα τα κέντρα κάνουν το ίδιο να ξέρεις. από email και τηλέφωνο πολύ λίγες πληροφορίες θα πάρεις. να σου πω και κάτι τελευταίο σε περίπτωση που αποφασίσεις να πας με εξωτερικό γιατρό. εγώ είχα και έχω εξωτερικό γιατρό. δεν απασχόλησα ποτέ δικό τους γιατρό ούτε το αιματολογικό τους. όταν ζήτησα μείωση της τιμής, γιατί ούτε θα ασχολιόταν μαζί μου να μου βγάλουν πρωτόκολλο και δόσεις,ούτε υπερήχους θα έκανα,ούτε δοκιμαστικά πως τα λένε να δουν αν περνάει ο καθετήρας,ούτε αιματολογικές απλά θα πήγαινα την μέρα της ωοληψίας για ωοληψία και ουσιαστικά θα χρησιμοποιούσα μόνο τα εργαστήριά τους η απάντηση ήταν κάθετα αρνητική. καμία μείωση τιμής. εκεί ήταν το μεγάλο τους φάουλ. ας όψεται η ανάγκη κορίτσια και το ότι ενημερώθηκα τελευταία στιγμή.. ενώ σε όλα τα υπόλοιπα έμεινα ευχαριστημένη και ειδικά με το εμβρυολογικό,το λογιστήριο και γενικά η επιχείρηση είναι με 'σκληρό' προσωπείο. αυτό δεν μου άρεσε ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ!

πάντως για μένα κάνε μια πολύ καλή έρευνα πριν καταλήξεις και να συνδιάσεις γιατρό και κέντρο που να σέβεται τον κόπο σου τα λεφτά σου και την αγωνία σου! όσο για την ανεξήγητη να φανταστώ έχετε ξεσκονιστεί σε ενδοκρινολόγο ανοσολόγο αιματολόγο ανδρολόγο; δεν έχω διαβάσει ολόκληρη την ιστορία σου με συγχωρείς!

Οχι μονο τα ξεσκονισαμε αλλα τα πηραμε απο το αλφα ως το ωμεγα.παντου τελεια ολα ρε γαμοτο ?αλλα μπεμπε οχι.ευτηχως ειμαι μικρη σε ηλικια εχω ενα παιδακι κανονικη συλληψη και λεω εεε δεν μπορει θα κατσει καποτε την τυχη μεσα?Η συμβουλες σου πολυ καλες σε ευχαρηστω ?θα παρω γνωμες και θα δουμε στην πορεια μου προτεινε ο δικος μου γιατρος πως εχει συνεργασια με κεντρο υπογονιμοτητας αλλα δεν ξερω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ElektraGr είπε:

Και εμάς στα Χανιά μας είπαν κατά λέξη 2200 τελική τιμή !!

Παλι καλα τα 2.200 απο τα 3.000 οσο να ναι κατι  λιγα γλυτωνεις . 800€ πιο κατω δεν ειναι και λιγα χρηματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η peacock είπε:

Πολλα πολλα φιλιά σε σενα και το "κουκιδάκι" σου! :x

αχ βρε κοριτσακι ...ευχομαι οπως τρεχουν τα γεγονοτα σε μενα ...γρηγορα κ σενα ...φιλακια..νεωτερα τη Δευτερα που θα παω αθηνα...αν βρεις χρονο στειλε σε μνμ λιγο το ιστορικο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ioannapl είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!τι κάνετε;;μετα τισ διακοπές παλι εδώ...

Εμείς πριν το καλοκαίρι έκανε ο αντρασ μου καλλιέργεια σπερματος  και του βρηκαν κωλοβακτηριδιο e coli..ο ουρολογοσ μασ πρότεινε αντιβιωση για 20 μέρες...τώρα επιστρεψαμε και κάναμε νεο σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια για να δουμε αν έφυγε το μικρόβιο..αύριο θα παρουμε τα αποτελέσματα αλλά σε πρωτηβφαση μασ είπε ο βιοπσθολογος οτι το μικρόβιο υπάρχει ακόμα και έχει βελτιωθεί λίγο το σπέρμα στα 2 εκατομ.να δουμε τι θα μασ πει ο ουρολόγος τώρα??

Πάντως χτες πήγαμε σε ενα γνωστό κεντρο εξωσωματικής στην Αθήνα να παρουμε μια ιδέα..ο γιατρός μου είπε χωρίς να έχουμε μιλήσει καν οτι πρεπει να πάμε σε εξωσωματική...η αλήθεια πάγωσα εκείνη τη στιγμη...όχι γιατί δεν το περίμενα...απλα ρε μεγάλε εχεις δυο ανθρώπους μπροστά σου...συζήτησε δυο πραγματα πρωτα...

Να υπενθύμιση οτι μέχρι στιγμησ ο αντρασ μου έχει κανει σπερμοδιαγραμμα με 1.500.000 σπερματοζωάρια πολύ χαμηλή κινητικότητα και 1% φυσιολογικά...την καλλιέργεια που σας είπα και υπέρηχο οσχέου και δεν είχε κιρσοκήλη...

Έχω έχω κανει τεστ παπ,υπέρηχο,ορμονολογικες όλες πολύ καλες!

Έχω άδικο που σκέφτομαι μήπως πρεπει να κάνουμε και αλλες εξετάσεις να σιγουρεψουμε που οφείλεται το πρόβλημα???

Γιατί είναι κρίμα να πάμε σε εξωσωματική και να προκυψει άλλο θέμα μετα...θέλω να ξέρω 100% που οφείλεται το θέμα...για να ξέρουμε τι έχουμε να αντιμετωπισουμε...

Μου είπε επίσης να κάνω την ΑΜΗ!Ξέρετε ποσο κοστίζει εδώ στην Αθήνα;;επίσης η υστεροσαλπιγγογραφια γράφετε;;και ποσο κοστίζει;;

σαλπιγγογραφία στο ελενας στα απογευματινα για να σε προσεξουν,,,,100ευρω αλλα δεν καταλαβα τιποτα.....τσαμπα με ειχαν φοβισει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ioannapl είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!τι κάνετε;;μετα τισ διακοπές παλι εδώ...

Εμείς πριν το καλοκαίρι έκανε ο αντρασ μου καλλιέργεια σπερματος  και του βρηκαν κωλοβακτηριδιο e coli..ο ουρολογοσ μασ πρότεινε αντιβιωση για 20 μέρες...τώρα επιστρεψαμε και κάναμε νεο σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια για να δουμε αν έφυγε το μικρόβιο..αύριο θα παρουμε τα αποτελέσματα αλλά σε πρωτηβφαση μασ είπε ο βιοπσθολογος οτι το μικρόβιο υπάρχει ακόμα και έχει βελτιωθεί λίγο το σπέρμα στα 2 εκατομ.να δουμε τι θα μασ πει ο ουρολόγος τώρα??

Πάντως χτες πήγαμε σε ενα γνωστό κεντρο εξωσωματικής στην Αθήνα να παρουμε μια ιδέα..ο γιατρός μου είπε χωρίς να έχουμε μιλήσει καν οτι πρεπει να πάμε σε εξωσωματική...η αλήθεια πάγωσα εκείνη τη στιγμη...όχι γιατί δεν το περίμενα...απλα ρε μεγάλε εχεις δυο ανθρώπους μπροστά σου...συζήτησε δυο πραγματα πρωτα...

Να υπενθύμιση οτι μέχρι στιγμησ ο αντρασ μου έχει κανει σπερμοδιαγραμμα με 1.500.000 σπερματοζωάρια πολύ χαμηλή κινητικότητα και 1% φυσιολογικά...την καλλιέργεια που σας είπα και υπέρηχο οσχέου και δεν είχε κιρσοκήλη...

Έχω έχω κανει τεστ παπ,υπέρηχο,ορμονολογικες όλες πολύ καλες!

Έχω άδικο που σκέφτομαι μήπως πρεπει να κάνουμε και αλλες εξετάσεις να σιγουρεψουμε που οφείλεται το πρόβλημα???

Γιατί είναι κρίμα να πάμε σε εξωσωματική και να προκυψει άλλο θέμα μετα...θέλω να ξέρω 100% που οφείλεται το θέμα...για να ξέρουμε τι έχουμε να αντιμετωπισουμε...

Μου είπε επίσης να κάνω την ΑΜΗ!Ξέρετε ποσο κοστίζει εδώ στην Αθήνα;;επίσης η υστεροσαλπιγγογραφια γράφετε;;και ποσο κοστίζει;;

Ξερεις τι σημαίνει 1% στα 1.500.000?? Σημαίνει 15.000 σπερματοζωάρια απο τα οποία εσύ θες μόνο ένα, ΜΟΝΟ ΕΝΑ!!!! 

Εφοσον ξέρετε οτι το πρόβλημα είναι το σπερμα πρέπει οπωσδήποτε να κανεις και εσύ υστεροσαλπιγγογραφια για να σιγουρευτείτε οτι είστε οκ απο τη δίκη σου πλευρά!! Δεν γράφεται αλλά αν την κανεις σε δημόσιο νοσοκομείο είναι δωρεάν, ομως πρέπει ο γιατρος να σου γράψει το σκιαγραφικο το οποίο δεν θυμάμαι αν το παιρνεις απο εξωτερικό φαρμακείο ή αν στο δίνουν στο νοσοκομείο!! Αν παρεις ένα τηλ παντως θα σου εξηγήσουν τη διαδικασία!! Όσον αφορά την ΑΜΗ κοστίζει γύρω στα 20€!!

Νομιζω οτι αν δεν ξεμπερδεψετε πρώτα με αυτές τις εξετάσεις δεν είναι σωστό να πηγαίνετε σε κέντρα εξωσωματικής!! Εκει σίγουρα αυτό θα σας πούνε, να προχωρήσετε σε εξωσωματική, αυτή είναι η δουλειά τους!! 

Εύχομαι καλα αποτελέσματα και μην πελαγώνεις!! Προς το παρών μην παιδεύεις το κεφαλάκι σου με την εξωσωματική!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η geozak είπε:

σαλπιγγογραφία στο ελενας στα απογευματινα για να σε προσεξουν,,,,100ευρω αλλα δεν καταλαβα τιποτα.....τσαμπα με ειχαν φοβισει

Και εγώ στο Έλενα την είχα κάνει αλλά σε πρωινό ραντεβού και δεν πλήρωσα τίποτα!! Όντως πιο πολύ είναι ο φόβος παρά ο πόνος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη..

Κι εγώ αυτό πιστεύω....θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις πρωτα μηπωσ υπάρχει κάποιο άλλο προβλημα...

Αλλά ο καθένας λέει οτι θέλει...σε ενα διαγνωστικο σου λέει οτι τις γράφει ο εοπυυ,σε άλλο σου λένε όχι....τι να πω!μονο μεταξύ μας θα βγάλουμε άκρη....

Μακάρι όλες να αγκαλιάσουν το δικο τους μωρακι!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η love30 είπε:

Για θρομβοφυλια εχεις κανει?εγ. Οχι αλλα καπου το ακουσα οως επιρεαζει!

Ναι, κοριτσι μου.. εχω κανει κ ειναι οκ.. αν μείνω τότε ίσως χρειαστεί να παρω ηπαρινη αλλα προς το παρόν οχι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Εγώ έχω αφαιρέσει και τις δυο σάλπιγγες... ☹️☹️

Λυπάμαι πολυ κοπέλα μου... τι να πω... εύχομαι ολα να πάνε καλα για ολες μας κ να γίνουμε μανούλες σύντομα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Εγω!!!ο γιατρός μου μου είπε πως θελει να κανουμε λαπαροσκοπιση για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο ενδομητριωσης..αφου ολα τα υπόλοιπα τα χουμε κοιτάξει..και δεν πετύχαμε κατι ουτε με πρόκληση..

Που εισαι βρε @Κατερινάκι/only love Να πούμε τον πόνο μας; και τελικά; πηρες την μεγάλη απόφαση; εγω φοβαμαι πολυ το χειρουργείο αλλα δεν βλέπω να το γλυτωνω.. βέβαια το σωστό όπως μου είπαν κ τα κορίτσια μας εδω ειναι να την κανω κ θα ακολουθήσω την συμβουλή τους.. να σας πω κάτι να γελάσουμε κιόλας γιατί απο κλάμα πήξαμε.. φοβαμαι πολυ κορίτσια ότι θα ξυπνήσω την ωρα του χειρουργείου ή ότι δεν θα με πιάσει η νάρκωση και τέτοια... Χαχαχ.. ο άντρας μου με κοροϊδεύει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Joy1988 είπε:

Που εισαι βρε @Κατερινάκι/only love Να πούμε τον πόνο μας; και τελικά; πηρες την μεγάλη απόφαση; εγω φοβαμαι πολυ το χειρουργείο αλλα δεν βλέπω να το γλυτωνω.. βέβαια το σωστό όπως μου είπαν κ τα κορίτσια μας εδω ειναι να την κανω κ θα ακολουθήσω την συμβουλή τους.. να σας πω κάτι να γελάσουμε κιόλας γιατί απο κλάμα πήξαμε.. φοβαμαι πολυ κορίτσια ότι θα ξυπνήσω την ωρα του χειρουργείου ή ότι δεν θα με πιάσει η νάρκωση και τέτοια... Χαχαχ.. ο άντρας μου με κοροϊδεύει... 

Χαχαχα οι κλασικοί φόβοι που όλοι οι άνθρωποι πιστεύω οτι έχουν!! Εγώ απο την άλλη φοβόμουν μήπως δεν ξυπνήσω.... και μόλις άρχισε να μου βγαίνει η ναρκωση προσπαθούσα με το ζόρι να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά έλεγα στον εαυτό μου "μην τα κλείσεις, μπορείς, κρατά τα μάτια σου ανοιχτά" και κοιτούσα γύρω γύρω για να συνέλθω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Κοριτσακι μου γ ενδομητριωση δεν φαίνεται συνηθως στους υπερήχους..εγω εχω πονο στην περίοδο αλλα οχι καθε μηνα..οπως και καποιες φορές πονο στην επαφή..με ειχε στείλει να κανω μια εξεταση αίματος,την ca 125 που οπως μου ξεκαθάρισε όμως αν δεν ειμαι σε μεγάλο στάδιο παλι δεν θα φανεί..την παρασκευη εχω παλι ραντεβού να συζητήσουμε εκταινως για την λαπαροσκοπιση η αν μπορει να διαγνωστεί-θεραπευτεί με υστεροσκοπιση που ειναι και λιγότερο το κόστος και πιο ελαφριά σαν διαδικασία..

Εγω του ειπα για αυτη την εξέταση κ μου είπε δεν εχει νόημα.. και δεν επέμεινα αλλο.. μακάρι να γίνεται και πιο εύκολα .. αν και δε νομίζω... θα περιμενω νεα σου την Παρασκευή να δούμε τι σου είπε ο γιατρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Συμφωνώ μαζί σου οτι εκει κυμαίνονται οι τιμές αλλά στο ποσό αυτό συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γιατρού και όχι μόνο η αμοιβή του κέντρου!! Στο λέω απο προσωπική εμπειρία!! 

Ναι εννοείται. Όταν λέμε πχ 2500€ κοστιζει η προσπάθεια εννοούμε με όλα μέσα.. Αμοιβη γιατρού, αιματολογικές εξετάσεις οιστραδιολης μερα παρά μερα + υπερηχογραφικη παρακολούθηση των ωοθυλακιων, ωοληψια, γονιμοποιηση των ωαριων, εμβρυομεταφορα. Μόνο η κατάψυξη των εμβρύων είναι έξτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xionoula είπε:

Παλι καλα τα 2.200 απο τα 3.000 οσο να ναι κατι  λιγα γλυτωνεις . 800€ πιο κατω δεν ειναι και λιγα χρηματα 

Καλημέρα !! Να σου πω μέχρι να ξεκινήσουμε θα δω αν είναι τόσα ! Μην βγουν κι άλλα στην πορεία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ElektraGr είπε:

Καλημέρα !! Να σου πω μέχρι να ξεκινήσουμε θα δω αν είναι τόσα ! Μην βγουν κι άλλα στην πορεία 

Καλη σου μερα!!!γνωμη μου ειναι κανε μια καλη σηζητισει με το κεντρο αναλογα και με το ιστορικο σου και μετα βλεπεις.Εγω που τα εχω κανει ολα μα ολα και ψαχνω κεντρο τωρα για να ξεκηνισω δεν ξερω που μου παν τα 4! Σκευτομαι και εγω μου λενε ποσα μεχρι 3.000€μηπως και εμενα στο τελος μου βγει ακομη πιο πολυ? Αυτες τις μερες θα παω στην Κυρια Κυρου στην θεσσαλονικη θα δουμε τι θα γινει..ακομη δεν ξεκηνισα και μου ηρθε απογοητευσει..στο τελος μου φενεται θα σκασω τα 3.000 και αλλα ποσα.Αν περιμενω να βρω πιο φθηνα θα μου παρει καιρο και δεν θελω κατι τετοιο.Σημερα θα παμε με τον μικρο μου να του παρω σχολικα  και λιγο θα ηρεμησω απο σκεψεις με τα κεντρα.εχω φτασει να ασχολουμε πιο πολυ με αυτους παρα με τον μικρο μου.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Ξερεις τι σημαίνει 1% στα 1.500.000?? Σημαίνει 15.000 σπερματοζωάρια απο τα οποία εσύ θες μόνο ένα, ΜΟΝΟ ΕΝΑ!!!! 

Εφοσον ξέρετε οτι το πρόβλημα είναι το σπερμα πρέπει οπωσδήποτε να κανεις και εσύ υστεροσαλπιγγογραφια για να σιγουρευτείτε οτι είστε οκ απο τη δίκη σου πλευρά!! Δεν γράφεται αλλά αν την κανεις σε δημόσιο νοσοκομείο είναι δωρεάν, ομως πρέπει ο γιατρος να σου γράψει το σκιαγραφικο το οποίο δεν θυμάμαι αν το παιρνεις απο εξωτερικό φαρμακείο ή αν στο δίνουν στο νοσοκομείο!! Αν παρεις ένα τηλ παντως θα σου εξηγήσουν τη διαδικασία!! Όσον αφορά την ΑΜΗ κοστίζει γύρω στα 20€!!

Νομιζω οτι αν δεν ξεμπερδεψετε πρώτα με αυτές τις εξετάσεις δεν είναι σωστό να πηγαίνετε σε κέντρα εξωσωματικής!! Εκει σίγουρα αυτό θα σας πούνε, να προχωρήσετε σε εξωσωματική, αυτή είναι η δουλειά τους!! 

Εύχομαι καλα αποτελέσματα και μην πελαγώνεις!! Προς το παρών μην παιδεύεις το κεφαλάκι σου με την εξωσωματική!! 

 

Καλημεραααα..να συμπληρώσω πως το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα παραπεμπτικό απο γιατρό δημοσίου νοσοκομειο..και το σκιαγραφικά στο γράφουν και το περνεις κανονικά απο το φαρμακειο!!εχεις απόλυτο δικιο σε όσα λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Joy1988 είπε:

Που εισαι βρε @Κατερινάκι/only love Να πούμε τον πόνο μας; και τελικά; πηρες την μεγάλη απόφαση; εγω φοβαμαι πολυ το χειρουργείο αλλα δεν βλέπω να το γλυτωνω.. βέβαια το σωστό όπως μου είπαν κ τα κορίτσια μας εδω ειναι να την κανω κ θα ακολουθήσω την συμβουλή τους.. να σας πω κάτι να γελάσουμε κιόλας γιατί απο κλάμα πήξαμε.. φοβαμαι πολυ κορίτσια ότι θα ξυπνήσω την ωρα του χειρουργείου ή ότι δεν θα με πιάσει η νάρκωση και τέτοια... Χαχαχ.. ο άντρας μου με κοροϊδεύει... 

Εδω,.εδω..την εχω πάρει την αποφαση(λεω) την παρασκευη που μας έρχεται θα γίνει εκταινως συζήτηση με τον γιατρό μου να μάθω το κόστος και την διαδικασία..αν δεν μπορω να ανταπεξέλθω οικονομικά θα κλείσω ραντεβού σε γιατρό σε δημόσιο να δω μηπως με αναλάβει..θελω να τελειώνω..αυτη η "ανεξήγητη υπογονιμότητα" μου χει τσακίσει τα νευρα!!!παρακαλαω τον Θεό όσες βασανιζόμαστε να μάθουμε τι στο καλο συμβαίνει και δεν έρχεται το μωρο..να μάθουμε ξαφνικά για εγκυμοσυνη Άι να σταματησει ολο αυτο το βασανιστήριο!!!

οσον αφορά την νάρκωση μην φοβάσαι τιποτα..εχω χάνει ολική για την σκωλικοειδητη,δεν καταλαβα τιποτα..εχω κανει ενα πολύωρο σοβαρό χειρουργειο στο στομάχι και επισης ξύπνησα και δεν ειχα κανενα πρόβλημα..το να ξυπνήσεις κατα την διάρκεια της επέμβασης το θεωρώ απίθανο!!!καλη μας επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...