Μετάβαση σε περιεχόμενο

Rhesus αρνητικό - ευαισθητοποίηση


joy2

Recommended Posts

Κορίτσια που είστε ήδη μανούλες ΣΟΣ... Ειχα 2 παλινδρομες κυήσεις με σύνδρομο κενού σάκου και έκανα αποξεση και τις 2 φορές. Η αιτία από ότι ανακαλύψαμε η θρομβοφιλια. Το πρόβλημα είναι ότι ο νέος μου γιατρός είδε ότι έχω Ρεζους αρνητικό ενώ ο αντρας μου έχει θετικό  και ο πρώτος γιατρός δεν μου έκανε την ένεση Αντί D. Έτσι έκανα την έμμεση Coombs και δυστυχώς έχω ήδη ευαισθητοποιηθει, έχω αποκτήσει δηλαδή αντισώματα τα οποία θα μετάφέρω στα έμβρυα στις άλλες εγκυμοσύνες μου. Υπάρχει κάποια μανούλα που είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά τελικά το μωράκι της γεννήθηκε υγιές? Έχω τρομάξει πάρα πολύ και έχω στεναχωρεθεί πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσια που είστε ήδη μανούλες ΣΟΣ... Ειχα 2 παλινδρομες κυήσεις με σύνδρομο κενού σάκου και έκανα αποξεση και τις 2 φορές. Η αιτία από ότι ανακαλύψαμε η θρομβοφιλια. Το πρόβλημα είναι ότι ο νέος μου γιατρός είδε ότι έχω Ρεζους αρνητικό ενώ ο αντρας μου έχει θετικό  και ο πρώτος γιατρός δεν μου έκανε την ένεση Αντί D. Έτσι έκανα την έμμεση Coombs και δυστυχώς έχω ήδη ευαισθητοποιηθει, έχω αποκτήσει δηλαδή αντισώματα τα οποία θα μετάφέρω στα έμβρυα στις άλλες εγκυμοσύνες μου. Υπάρχει κάποια μανούλα που είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά τελικά το μωράκι της γεννήθηκε υγιές? Έχω τρομάξει πάρα πολύ και έχω στεναχωρεθεί πολύ... 

Μην στεναχωριεσαι ολα αντιμετωπιζονται λυπαμαι για τις παλινδρομες δεν εκανεες αντιπικτηκες προοληπτικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το ξέραμε κορίτσι μου. Στο δεύτερο έκανα τις εξετάσεις  και το καταλάβαμε για την θρομβοφιλια. Για το Ρεζους το κάθαρμα, συγγνώμη κιόλας, ο γιατρός φταίει που ούτε καν ασχολήθηκε. Δυστυχώς δεν υπάρχει θεραπεία τώρα κ θα είναι εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου. Μέχρι που σκέφτομαι να μην ξαναπροσπαθησω καν αν ειναι να έχει πρόβλημα ένα μωρό που δεν φταίει σε τίποτα. Άσε πίκρα μεγάλη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλησπέρα. Ψάξε κ βρες έναν καλό αιματολογο να σε βοηθήσει. Από ότι είχα διαβάσει κπ στιγμή νομίζω πως χρειάζεται προσοχη κατά τη στιγμή της γέννησης. Κάτι δίνουν στο μωρο. Μη φοβάσαι να ξανά προσπαθήσεις..Άνοιξε θέμα για αιματολογο έχω διαβάσει να λένε εδώ για κπ που είναι κορυφή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα σε ανασολογο Dion μου.ειναι το ίδιο πράγμα ή είναι άλλη ειδικότητα. Έχω Ρντβ μέσα του μήνα να δω τι θα πει για τις εξετάσεις. Αχ άσε έχω πανικοβληθεί. Ελπίζω όντως ςνα υπάρχει λύση. Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς δ είμαι σίγουρη αν είναι τ ίδιο.

http://www.imommy.gr/egkimosini/article/330/asymbatothta-rezoys/

Σου παραθέτω ένα άρθρο σχετικά. Ρώτησε τη μαμά σου τι ρέζους έχει? Αν έχει θετικό κ συ αρνητικό σκέψου πως εσύ η ίδια είσαι μια χαρά! Σήμερα υπάρχουν λύσεις πιστεύω για όλα! Πρέπει να βρεις τ κατάλληλο γιατρό! Μην πανικοβαλεσαι πιστεύω θα σου πει ακριβώς τι να κάνετε. Καλή επιτυχία σου εύχομαι κ είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις. Συνήθως τ θέμα είναι να βρεθεί τ πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τι Ρεζους έχει άλλα λογικά θετικό γιατί δεν είχε θέμα με εμας. Εγώ είμαι το πρώτο παιδί οπότε ούτως ή άλλως στο πρώτο δεν υπάρχει θέμα. Μάλλον πήρα από το μπαμπά το Ρεζους. Θα μιλήσω με την ανοσολογο και όταν θα μάθω τι συμβαίνει συνήθως θα γράψω και εδώ τι θα μου πει να ξέρουν κ άλλες κοπέλες. Να είσαι καλά κορίτσι μου και με το καλό να κρατήσεις το παιδάκι σου στην αγκαλιά σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎4‎/‎6‎/‎2017 at 5:56 ΜΜ, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσια που είστε ήδη μανούλες ΣΟΣ... Ειχα 2 παλινδρομες κυήσεις με σύνδρομο κενού σάκου και έκανα αποξεση και τις 2 φορές. Η αιτία από ότι ανακαλύψαμε η θρομβοφιλια. Το πρόβλημα είναι ότι ο νέος μου γιατρός είδε ότι έχω Ρεζους αρνητικό ενώ ο αντρας μου έχει θετικό  και ο πρώτος γιατρός δεν μου έκανε την ένεση Αντί D. Έτσι έκανα την έμμεση Coombs και δυστυχώς έχω ήδη ευαισθητοποιηθει, έχω αποκτήσει δηλαδή αντισώματα τα οποία θα μετάφέρω στα έμβρυα στις άλλες εγκυμοσύνες μου. Υπάρχει κάποια μανούλα που είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά τελικά το μωράκι της γεννήθηκε υγιές? Έχω τρομάξει πάρα πολύ και έχω στεναχωρεθεί πολύ... 

κορίτσι μου όλα αντιμετωπίζονται! Κάτι που σε εμάς φαίνεται απελπιστικό, για τον ειδικό γιατρό είναι κάτι που το συναντά καθημερινά! Να δεις που μετά την συνάντηση με τον γιατρό θα σε καθησυχάσει και θα μπεις να μας πεις τα ευχάριστα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Joy2 , εγώ δεν είχα θέμα με ευαισθητοποιηση με rhesus (είχαμε και οι 2 θετικό) αλλά όταν η μαμά μου έμεινε έγκυος σε μένα εγω ειχα θετικο και η μαμα μου 0 rhesus αρνητικο , οταν με γεννησε λοιπον έκανε ένεση πριν μεινει εγκυος στην αδερφη μου και η αδερφη με με rhesus θετικο και ειχε 2 πολυ καλες εγκυμοσυνες γεννες και υγιεστατα παιδια αλοιμονο αν οι μαμαδες με αρνητικο ρεζους δεν μπορουν να κανουν και 1 και 2 και 3 παιδια με θετικο,..να προσεξεις τη θρομβοφιλια...ολα ρυθμιζονται με το καλο να γινεις μανουλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η jazz είπε:

κορίτσι μου όλα αντιμετωπίζονται! Κάτι που σε εμάς φαίνεται απελπιστικό, για τον ειδικό γιατρό είναι κάτι που το συναντά καθημερινά! Να δεις που μετά την συνάντηση με τον γιατρό θα σε καθησυχάσει και θα μπεις να μας πεις τα ευχάριστα. 

Μακάρι jazz μου...!! Σε ευχαριστώ γλυκιά μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rena28 είπε:

Joy2 , εγώ δεν είχα θέμα με ευαισθητοποιηση με rhesus (είχαμε και οι 2 θετικό) αλλά όταν η μαμά μου έμεινε έγκυος σε μένα εγω ειχα θετικο και η μαμα μου 0 rhesus αρνητικο , οταν με γεννησε λοιπον έκανε ένεση πριν μεινει εγκυος στην αδερφη μου και η αδερφη με με rhesus θετικο και ειχε 2 πολυ καλες εγκυμοσυνες γεννες και υγιεστατα παιδια αλοιμονο αν οι μαμαδες με αρνητικο ρεζους δεν μπορουν να κανουν και 1 και 2 και 3 παιδια με θετικο,..να προσεξεις τη θρομβοφιλια...ολα ρυθμιζονται με το καλο να γινεις μανουλα!!!!!

Ρένα μου σε ευχαριστώ για το κουράγιο αλλά εγώ δεν έκανα τις ενέσεις και πλέον έχω αντισώματα τα οποία θα μεταφέρω στα μωρά.. Αυτό με τρελαινει γιατι θα έχουν μεγάλες πιθανότητες να παθουν αιμολυτική νόσο μετά τη γέννα  η να πρέπει να τους γίνει μετάγγιση αίματος  όταν θα είμαι ακόμη έγκυος... Άσε έχω τρελαθεί.. Όταν μιλήσω με τη γιατρό θα γράψω πάντως για να έχετε μια ιδέα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/6/2017 at 5:56 ΜΜ, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσια που είστε ήδη μανούλες ΣΟΣ... Ειχα 2 παλινδρομες κυήσεις με σύνδρομο κενού σάκου και έκανα αποξεση και τις 2 φορές. Η αιτία από ότι ανακαλύψαμε η θρομβοφιλια. Το πρόβλημα είναι ότι ο νέος μου γιατρός είδε ότι έχω Ρεζους αρνητικό ενώ ο αντρας μου έχει θετικό  και ο πρώτος γιατρός δεν μου έκανε την ένεση Αντί D. Έτσι έκανα την έμμεση Coombs και δυστυχώς έχω ήδη ευαισθητοποιηθει, έχω αποκτήσει δηλαδή αντισώματα τα οποία θα μετάφέρω στα έμβρυα στις άλλες εγκυμοσύνες μου. Υπάρχει κάποια μανούλα που είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά τελικά το μωράκι της γεννήθηκε υγιές? Έχω τρομάξει πάρα πολύ και έχω στεναχωρεθεί πολύ... 

Joy2 mou ego exo omada aimatos AB rezous arnitiko dianio ton 6o mina kiisis tin analisi g to ti omada aimatos eimai tin ekana ston 3o mina kiisis. ( na simioso oti k i mana m exei tin idia akrivos omada k stin megaliteri m adelfi i opoia exei rezous thetiko tis ekanan tin enesi tous teleuteous mines) emena o giatros m m exigise oti epidu o antras m einai thetiko rezous tha valo 2 eneseis 1 ton 8o mina k mia ligo prin tin gena. Den einai kati anisixitiko auto k den paizei kanena apolitos rolo sta arxika stadia tis egkimosinis sou leo to zo tora to ezisa k me tin koliti m to idio ekane k o dikos tis giatros to moro den kindineuei ap auto.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kate μου πιστεύω για σενα θα πάνε όλα καλά! Κοίτα την ένεση την κάνουν επειδή δεν έχεις ευαισθητοποιηθει, δεν έχεις φτιάξει αντισώματα δηλαδή επειδή δεν εχει έρθει το αίμα σου σ επαφή με του μωρού σου με Ρεζους θετικό! Το θέμα είναι ότι εμένα έχει ήδη φτιάξει αντισώματα το σώμα μου γιατί έκανα 2 αποξεσεις από παλινδρομες και ο γιατρός δεν μου έκανε ένεση ποτε! Όταν κάνεις αποξεση είναι σαν να γέννας. Το αίμα της εγκύου με του μωρού ανακατεύονται και η έγκυος μετά την αποξεση ειναι σαν να γέννησε και άρα πρέπει να γίνει ένεση. Εμένα δεν έγινε και άρα η ένεση πλέον δεν θα μου κανει τιποτα! Για αυτό φοβάμαι και ρωτάω αν μια κοπέλα που ήδη έχει κάνει αντισώματα κατά του Ρεζους θετικού μωρού της αν τα κατάφερε τελικά αφού πλέον οι ενέσεις δεν την πιάνουν! Καλή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη κορίτσι μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση :)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...