Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια 2016!!!!❤


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοεις..;;εγω δν κοιταζω ποτε μιλαω ειλικρινα...μολις βλεπω οτι πιανει εκεινη την τσιμπιδα κ παιρνει κατι αλλο σαν μπατονετα γυρναω απ την αλλη κ φοναζω πριν καν ξεκινησει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxa.
εμενα εχει ενα μεταλλικο πραγμα σα δονητη, πως να το πω...απλα το βαζει, και το βγαζει.
ουτε κολποδιαστολεας ουτε η μπατονετα. Τσακ μπαμ. Απλα ειναι κρυο :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρακουν πρωτη φορα ακουω για το ψηφιακο τεστ!Παιρνει το δειγμα κ σου βγαζει επιτοπου το αποτελεσμα ή ακολουθει την διαδικασια να παει για αναλυση; Εμενα ποτε δεν εχει τυχει μεταλλικη τσιμπιδα παντα πλαστικη που την πεταγανε μετα..εχω γλυτωσει πολυ κρυο νομιζω χιχι! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε νομιζω να το βγαζει επι τοπου.
εμενα τουλαχιστον μου ειχε πει να περασω την επομενη μερα.
ολο τετοια γκατζετακια ειναι ο δικος μου.
τι ψηφιακα τα παντα, τι 3d υπερηχο, μεχρι και το τηλεφωνο του ειναι αλλοκοτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την προλαλησασα Χρύσα για την μετρηση τραχηλου καθως κ για την ψηλαφιση.

Η ψηλαφηση δε, στην πρωτη μου εγκυμοσυνη  με οδηγησε σε 2 μερες σε τοκετο.ποναει αφανταστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fine  εσυ π εχεις αμεσα τ προβλημα κ απ το μεσημερι οφειλω να ομολογησω οτι προβληματιστει...τι μπορει να προκαλεσει ο τραχηλος οταν υπαρχει τ δικο σ προβλημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Gwgw02 είπε:

Κοριτσια αληθεια τοσο πολυ ποναει;;;;

Gwgw έχει να κάνει και με τον γιατρό αν είναι άγαρμπος πόσο επιμένει, αν θέλει να προκαλέσει τοκετό κτλ.Ίσως κάποιες μαίες  και γυναίκες γιατροί με λεπτότερο χέρια και τρόπους μπορεί να είναι πολύ καλυτερα.

Δεν το λέω για να σας τρομαξω απλά για εμένα ήταν μία δυσάρεστη έκπληξη η πρώτη φορά και ομολογω θα προτιμούσα να με έχει προειδοποιήσει κάποιος! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η fine είπε:

Xρυσα καλώς ηρθες στην παρέα κ με το καλό.και εγω θεμα με τον τραχηλο και ξαπλα σε αυτη την εγκυμοσυνη.(ισως κ οχι τελικα μετα απο επαναληψη μετρησης ενα μηνα μετα τη β επιπεδου).και εγω στο μητερα γεννησα το πρωτο.το δευτερο με το καλο στο λητω.

μαρακι εκανες την εξεταση του τραχηλου σημερα?που θα πας?στο γιατρο η στον υπερηχ/στη που μου ελεγες?εγω αλλαξα υπερηχ και πηγα στις αδερφης μου.σημερα εχω και εχω γυναικολογο οπου κ θα μου μετρησει κ εμενα τον τραχηλο καθως ειχα κ πονακια περιοδου,συσπάσεις κλπ αυτες τις μερες.

 

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!!! Πηγα σημερα για επανεξεταση στον τραχηλο τελικα! Ο τραχηλος ηταν κομπλε 32 χιλ. αλλα μας κατατρομαξε ο γιατρος! Βρηκε αλλο προβλημα....( Ειμαι ηδη στην 28η εβδομαδα) Μετρησε το παιδι κ οι μετρησεις του στα οστα ηταν κατω απο τα ορια! Κ μου ειπε οτι αυτο μπορει να ειναι κατι παθολογικο κ μπορει να ανιχνευθει μονο με αμνιοπαρακεντηση!!! Περιτο να σας πω οτι τρομοκρατηθηκα, εκλαιγα κ δεν μπορουσα να συνελθω κ να το συνηδητοποιησω κ εγω κ ο αντρας μου. Παρεμπιπτοντως με ρωτησε για τις κινησεις του εμβρυου κ η αληθεια ειναι οτι δεν την νιωθω εντονα την μικρη μου! Τη νιωθω ναι μεν αλλα κυριως οταν ειμαι ξαπλωμενη πρωι κ βραδυ...Και οι κινησεις ειναι απαλες! Πηρα τηλ. μετα απο καμια ωρα ( αφου ηρεμησα λιγο ) μια εμβρυολογο-γενετηστρια που μου συστησανε η οποια ειναι κορυφη σε αυτα τα ζητηματα κ γλυτωσε μια γνωστη μου απο ασκοπη αμνιοπαρακεντηση, η οποια με καθησυχασε παρα πολυ! Με ρωτησε παρα πολλα πραματα μεσω τηλεφωνου κ απ'τις απαντησεις που τις εδωσα λεει μην πας για αμνιοπαρακεντηση... Μην κανεις τπτ! Το παιδι σου δεν εχει συνδρομο νταουν!! Αν ειχε κατι τετοιο θα ειχε ανιχνευθει στην αυχενικη κ στη Β επιπεδου! Απλα μου ειπε οτι μαλλον εχω πλακουντιακη ανεπαρκεια! Δηλ. το παιδι δεν τρεφεται σωστα! Θα παω μεθαυριο να με δει κ απο κοντα! Αλλα τουλαχιστον με καθησυχασε παραπολυ! Μετα την εξεταση δεν μπορουσα να συνελθω... Ενιωσα να ανοιγει η γη κατω απο τα ποδια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια.

Μαρακι μου ηρέμησε σε παρακαλώ.Καταλαβαινω βεβαια πως αισθανθήκατε και εσυ και ο άντρας σου με αυτο το ξαφνικό αλλα σκέψου πως δεν έμαθες κάτι σιγουρα αρνητικό.Καλο ειναι που θα σε δει μεθαύριο να σου πει ακριβως τι ειναι.Για σύνδρομο Down οντως τωρα θα το έβλεπαν;Ως τωρα τιποτα;Αν ειναι τελικα πλακουντιακη ανεπάρκεια σου ειπε τι γινεται συνηθως σε αυτες τις περιπτώσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mommy 5 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια.

Μαρακι μου ηρέμησε σε παρακαλώ.Καταλαβαινω βεβαια πως αισθανθήκατε και εσυ και ο άντρας σου με αυτο το ξαφνικό αλλα σκέψου πως δεν έμαθες κάτι σιγουρα αρνητικό.Καλο ειναι που θα σε δει μεθαύριο να σου πει ακριβως τι ειναι.Για σύνδρομο Down οντως τωρα θα το έβλεπαν;Ως τωρα τιποτα;Αν ειναι τελικα πλακουντιακη ανεπάρκεια σου ειπε τι γινεται συνηθως σε αυτες τις περιπτώσεις;

Μου ειπε οτι θα χρειαστει να κανω καποια αγωγη! (Προφανως με φαρμακα) Αυτο τουλαχιστον καταλαβα!!! Ημουν τοσο ταραγμενη κ η ερμη χωρις καν να με ξερει κ να εχω ξαναπαει σε αυτην μου ελεγε ολη την ωρα μην στεναχωριεσε κ μην αγχωνεσε και να τρεφεσε σωστα!!! Δεν ειναι σιγουρα συνδρομο Down! Απ'τις μετρησεις που τις εδωσα.... Και με ρωτησε κ πολλα αλλα τα οποια την εκαναν να επιβεβαιωθει. Ε κ λεω για να το λεει απ'το τηλ. με τοση σιγουρια! Τι στο καλο! Μιση ωρα μιλουσαμε στο τηλ. για να με καθησυχασει! Κ της λεω αφου κοιταξε ο υπερηχογραφιστης πλακουντα κ ειπε οτι φαινετε να τρεφετε σωστα! Και λεει δεν ξερουν πολλοι να κανουν αυτες τις μετρησεις! Εγω πηγα εξωτερικο(δεν θυμαμαι πια χωρα μου  ειπε) λεει κ το σπουδασα το συγκεκριμενο αντικειμενο! Με καθησυχασε εν τελει! Αλλα εχω αγωνια να παω κ απο κοντα μεθαυριο να δω τι θα μου πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Maraki!Tk είπε:

Μου ειπε οτι θα χρειαστει να κανω καποια αγωγη! (Προφανως με φαρμακα) Αυτο τουλαχιστον καταλαβα!!! Ημουν τοσο ταραγμενη κ η ερμη χωρις καν να με ξερει κ να εχω ξαναπαει σε αυτην μου ελεγε ολη την ωρα μην στεναχωριεσε κ μην αγχωνεσε και να τρεφεσε σωστα!!! Δεν ειναι σιγουρα συνδρομο Down! Απ'τις μετρησεις που τις εδωσα.... Και με ρωτησε κ πολλα αλλα τα οποια την εκαναν να επιβεβαιωθει. Ε κ λεω για να το λεει απ'το τηλ. με τοση σιγουρια! Τι στο καλο! Μιση ωρα μιλουσαμε στο τηλ. για να με καθησυχασει! Κ της λεω αφου κοιταξε ο υπερηχογραφιστης πλακουντα κ ειπε οτι φαινετε να τρεφετε σωστα! Και λεει δεν ξερουν πολλοι να κανουν αυτες τις μετρησεις! Εγω πηγα εξωτερικο(δεν θυμαμαι πια χωρα μου  ειπε) λεει κ το σπουδασα το συγκεκριμενο αντικειμενο! Με καθησυχασε εν τελει! Αλλα εχω αγωνια να παω κ απο κοντα μεθαυριο να δω τι θα μου πει...

Μαρακι ο γιατρος σου ειπε συγκεκριμενα για νταουν η κάποια αλλη παθηση;

Ποσο μικροτερο το βγάζει ο υπερηχος ;

28η εβδομαδα σου λεει για αμνιοπαρακεντηση;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειπε σπανια χρομωσωματικη ανωμαλια συγκεκριμενα! Η οποια δεν εμπορει να ανιχνευθει λεει ουτε στην αυχενικη ουτε στην Β επιπεδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε ο πρωτος γιατρος ειπε οτι σιγουρα ειναι αυτο!!! Αλλα λεει για να αποκλεισουμε αυτο το ενδεχομενο ο μονος τροπος ειναι η αμνιοπαρακεντηση! Κ μας ειπε να το σκεφτουμε με τον αντρα μου τι θα κανουμε τελικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maraki!Tk είπε:

Αλλα η γενετηστρια που πηρα μετα τηλ. μου ειπε πως δεν υπαρχει τετοια περιπτωση κ να μην κανω αμνιοπαρακεντηση!

Η αμνιοπαρακεντηση δεν ελεγχει ολα τα χρωμοσωματα ακομα και να κανεις μπορει να μην το δειξει το συγκεκριμενο (που ευχομαι η μπεμπα να μην εχει τιποτα!!! )

Δεν υπαρχει αλλος τροπος να σιγουρευτεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο πρωτος γιατρος ειπε να παω σε 10 μερες να με ξαναμετρησει κ αν εχουν ανεβει οι μετρησεις παει να πει οτι αναπτυσεται φυσιολογικα απλα λιγο κατω απ'τις καμπυλες κ θα βγει ενα μικρο μωρο! Απλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δε δευτερη ειπε οτι δεν τρεφεται σωστα κ πρεπει να ακολουθησω καποια αγωγη! Δεν ξερω τι ισχυει τελικα! Απλα ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα! Και οτι τζαμπα τρομοκρατηθηκαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maraki!Tk είπε:

Ο πρωτος γιατρος ειπε να παω σε 10 μερες να με ξαναμετρησει κ αν εχουν ανεβει οι μετρησεις παει να πει οτι αναπτυσεται φυσιολογικα απλα λιγο κατω απ'τις καμπυλες κ θα βγει ενα μικρο μωρο! Απλα!!!!

Ποσο χρονων εισαι;

Οι μετρησεις αυτου του μηνα με τον προηγουμενο μηνα ειχαν πολυ μεγαλη διαφορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maraki!Tk είπε:

Ο πρωτος γιατρος ειπε να παω σε 10 μερες να με ξαναμετρησει κ αν εχουν ανεβει οι μετρησεις παει να πει οτι αναπτυσεται φυσιολογικα απλα λιγο κατω απ'τις καμπυλες κ θα βγει ενα μικρο μωρο! Απλα!!!!

Ααααα να τονισω οτι ειπε οτι κ να ανεβουν οι μετρησεις γνωμη του ειναι να κανουμε αμνιοπαρακεντηση( Με ολα τα ρισκα που αυτο συνεπαγει!!!) Αυτο δεν μου αρεσε κ με παραξενεψε! Λεω αν ανεβουν τα ορια! Γιατι να με βαλει σε αμνιοπαρακεντηση ντε και καλα!!! Εκει κατι δεν μου αρεσε! Γι'αυτο κ πηρα 2η γνωμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Minaki! είπε:

Ποσο χρονων εισαι;

Οι μετρησεις αυτου του μηνα με τον προηγουμενο μηνα ειχαν πολυ μεγαλη διαφορα;

26 χρονων ειμαι...Οι μετρησεις μεχρι τωρα ηταν φυσιολογικοτατες! Και ολες οι εξετασεις που εχω κανει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...