Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια 2016!!!!❤


Recommended Posts

Καλημερα!!!Πως εισαστε; Εμενα η μικρη απο χθες το βραδυ δεν εχει σταματησει κ πρεπει να ναι παλι με το κεφαλι κατω γτ βαραει ψηλα.Ολο κωλτουμπες μου ναι η ατιμη!! ?????

 Χρυσα με το καλο ολα να πανε καλα!

Βρε κοριτσια νταξει εχουν ελλειψεις τα δημοσια το ξερω αλλα δεν ειναι τοσο χαλια νομιζω ολα τους...Κ το τι αντιμετωπιση θα εχεις εξαρταται κ απο τον ανθρωπο με τον οποιο εχεις να κανεις..Αν η μαια ειναι αγενης κ δεν αγαπαει αυτο που κανει οπου κ να δουλευει το ιδιο χαλια θα κανει την δουλεια της κ την ψυχολογια σ..Υπαρχουν κ ιδιωτικα στα οποια οι αποψεις ποικιλουν κ αν χτθπα ξυλο παει κτ στραβα στο ιδιωτικο θα σε στειλουν σφαιρα σε δημοσιο. Τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει..

Τα φακελακια δυστυχως ειναι μια πραγματικοτητα κ βαση αυτων σε προσεχουν :/ Οσο για το γιατρο εχω την εντυπωση οτι αν πας με το δικο σ να γεννησεις ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο δικαιουται αμοιβη γτ εχεις ιδιωτικη σχεση μαζι του, αλλιως πας σε οποιον εφημερευει κ δεν πληρωνεις μια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η kelly28 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου!

Χρύσα με το καλό το μωράκι σου...να μας στέλνεις να μας λες πως πας. Να σε ρωτήσω τώρα που μπήκες στο μήνα σου πόσο συχνά πας στο γιατρό?

Καλημέρα κορίτσια! Kelly, τεμπελουτσικη μπεμπουλα έχεις;Δε σου ρίχνει πολλές κλωτσιτσες;

Από τη φορα που βρήκαμε τον τραχηλο 21mm πηγαίνω κάθε 2 βδομάδες και το συνεχίζω και τώρα.Θα ξαναπαω στις 38 βδομ και μετά κάθε βδομάδα.Ουφ έχει αρχίσει να με αγχωνει ο τοκετός! Ειδικά απεχθάνομαι την ψηλλαφιση τραχήλου που τουλάχιστον λόγω προβλήματος απεφυγα μέχρι τώρα! Για να δούμε...

Στο Μητέρα στην πρωτη μου γεννα μου έκαναν δυο δόσεις επισκληρ και μετά γέννησα. Κρίμα που κάποιοι προωθούν καισαρικη χωρίς λόγο. Η γυναίκα μετά τον φτ σε δυο τρεις ώρες είναι σαν να μη γέννησε! Εμένα μου έφεραν μουσακά να φάω που τον θυμάμαι ακόμα!χε χε!Αν ομως το μωρό ή η μαμά κινδυνέψουν δεν τρελάθηκαμε να το ρισκαρουμε! Ο μουσακάς μπορεί να περιμένει!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Xristina_ είπε:

Καλημερα!!!Πως εισαστε; Εμενα η μικρη απο χθες το βραδυ δεν εχει σταματησει κ πρεπει να ναι παλι με το κεφαλι κατω γτ βαραει ψηλα.Ολο κωλτουμπες μου ναι η ατιμη!! ?????

 Χρυσα με το καλο ολα να πανε καλα!

Ευχαριστώ Xristina! Κι εσύ ο,τι καλύτερο εύχομαι με τη μπεμπουλα σου που απ ό,τι κατάλαβα στις ριχνει γερές τις κλωτσιτσες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου γενικά την καταλαβαίνω πιο πολύ όταν ξαπλώνω το βράδυ και το πρωί όταν ξυπνήσω. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι το Σαββατοκύριακο ήταν πολύ δραστήρια. Τεμπέλικα χτυπήματα. Θα δω και σήμερα πως θα πάει...και αναλόγως δραστηριότητας θα επικοινωνήσω με τον γιατρό μου. Αύριο μπαίνω στην 29 εβδομάδα και νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι πιο ζωηρή.

Δεν έχω άλλη εμπειρία απο εγκυμοσύνη και όλα μου είναι άγνωστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xρυσα καλώς ηρθες στην παρέα κ με το καλό.και εγω θεμα με τον τραχηλο και ξαπλα σε αυτη την εγκυμοσυνη.(ισως κ οχι τελικα μετα απο επαναληψη μετρησης ενα μηνα μετα τη β επιπεδου).και εγω στο μητερα γεννησα το πρωτο.το δευτερο με το καλο στο λητω.

μαρακι εκανες την εξεταση του τραχηλου σημερα?που θα πας?στο γιατρο η στον υπερηχ/στη που μου ελεγες?εγω αλλαξα υπερηχ και πηγα στις αδερφης μου.σημερα εχω και εχω γυναικολογο οπου κ θα μου μετρησει κ εμενα τον τραχηλο καθως ειχα κ πονακια περιοδου,συσπάσεις κλπ αυτες τις μερες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια απο πιο μηνα κ μετα αρχιζει η ψηλαφιση τραχηλου;;;γτ δν το ξερα..μην γελασετε...αλλα ντρεπομαιιιιι. (Τωρα θα μ πειτε εδω θα γεννησεις κ ντρεπεσαι να σου ψηλαφησουν τον τραχηλο;;;)δεν μ δινετε μια ιδεα να ξερω τι μ γινεται;;; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Gwgw02 είπε:

Κοριτσια απο πιο μηνα κ μετα αρχιζει η ψηλαφιση τραχηλου;;;γτ δν το ξερα..μην γελασετε...αλλα ντρεπομαιιιιι. (Τωρα θα μ πειτε εδω θα γεννησεις κ ντρεπεσαι να σου ψηλαφησουν τον τραχηλο;;;)δεν μ δινετε μια ιδεα να ξερω τι μ γινεται;;; ?

εγω γωγω μου μιλαω για υπερηχο.συνηθως στη β επιπεδου το ψαχνουν πρωτη φορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημερα. Τι κανετε; εγω αυριο παω για υπερηχο τελικα. Δν ξερω αν θα κανω β επιπεδου γτ το ρντβ ηταν την αλλη τριτη. Κ ουτε εξετασεις εχω κανει.. χτες παλι μουδιαζε η κοιλια μου στον αφαλο μου οταν ξαπλωσα.. κ ενιωθα το μικρο πολυ χαμηλα. Κ πηρα το γιατρο σημερα γτ κ σημερα χαμηλα τον νιωθω κ μου ειπε να παω αυριο. Θα κλεισω ρντβ το απογευμακ θα σας πω τι ώρα θα παω. Του εξηγησα για τα πλακακια κ οτι κουραστηκα παρόλο που ηρθαν οι γονεις μου αλλα δν μπορώ να κανω διαφορετικα αφου ειμαι μονη μου κ μου ειπε οτι καταλαβαινει... του ειπα οτι αυτη τη βδμ περιμενουμε τα πλακακια για να μη μου πει ξαπλα.. τωρα θα δουμε τι θα δειξει αυριο.. κοριτσια ανησυχω.. καπου εδω στην αγγελικη ειχα θεμα.. φοβάμαι.. αλλα ταυτόχρονα δν μπορώ να κατσω κατω.. με τρωει ο κωλος μου. Απο το αγχος μου κ το φοβο μου θελω να κανω δουλειες να ξεχαστω κ ο αντρας μου με εχει καθηλώσει στον καναπε.. καλα κανει βεβαια.. αλλα εγω πνιγομαι τωρα.. :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακή μου κάνε λίγη υπομονή και κάτσε για σήμερα. Αύριο που θα πας στο γιατρό σου, θα σου αν είναι κάτι ανησυχητικό. Ξεκούραση για σήμερα και απο αύριο ότι σου πει ο γιατρός σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακη μου οσο κ να θες να κανεις δουλειες αν παθει κατι το μωρακι στη κοιλιτσα θα βαρας το κεφαλι σου... κοιτα να ξεκουραστεις κ οτι πει ο γιατρος.. καλυτερα να ναι καλα το.μωρο κ να πανε πισω οι δουλειες παρα να τρεχεις κ παλι να πηγαινουν πισω... επιλεγεις.!!! Τα πλακακια θα μπουν οπως κ να χει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακη κατσε κατω αυτο προεχει!!!Ευχομαι να μην ειναι τιποτα εν τελει!

Τον τραχηλο βρε κοριτσια εμενα τον μετρησε στην β επιπεδου κ δεν τον μετρησε ξανα στην επομενη επισκεψη...σε 3 βδομαδες εχω παλι ραντεβου δεν ξερω τοτε τι θα κανει!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακη τι ακριβως εχει γινει κ νιωθεις οτι θα παθει κατι το νινι σου;;;επειδη τ νιωθεις χαμηλα φοβασαι;κ εγω τ νιωθω κατω απο τον αφαλο κ καμια φορα ακοοομα πιο κατω αλλα δν δινω βαση γτ λεω ειναι μικρο ακομα.λετε να φταιει κατι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανησυχησα γωγω μου γτ μουδιαζε ο αφαλος παλι χτες κ πονουσε η μεση μου πολυ κ χτυπαγε χαμηλα εκει επιμονα.. κ πονουσαν κ οι φτερνες μου απο την κουραση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τη θερμή υποδοχή!:x

Kelly κι εμένα η δικιά μου ξεχνιέται συχνά, την παίρνει ο ύπνος και δεν πολύ κλωτσαει. Άλλωστε η δικιά σου έχει ακόμα χώρο να χορέψει και να κινηθεί οπότε δεν σε πολύενοχλεί!Διακριτικό κοριτσακι!

Livel και Xristina αν ο τράχηλος σας είναι καλός μετά τη β επιπέδου μπορεί να μην τον πολύ κοιτάζει. Δεν θα ήταν κακό βέβαια να του το υπενθυμίζεται μην και το αμελήσει.

Gwgw ψηλλαφιση τραχήλου κάνουν συνήθως όταν μπεις στην τελική ευθεία. Και πίστεψε με όταν θα τον κάνει θα σου φύγει η ντροπή και θα θες απλώς να τον/την δειρεις γιατί θα πονάς αρκετά. Για μένα ήταν το πιο επίπονο και άβολο σε όλη τη διαδικασία του τοκετού.

Κυριακη άσε τις ζαβολιτσες και ρίξε καμιά ξάπλα! Ξέρω πως ειναι δύσκολο, εγώ είμαι από 20 Γεναρη περιορισμένη σπίτι ,κρεβάτι καναπές και τούμπαλιν! Εσύ βέβαια το πιθανότερο είναι να  ανησυχείς τζάμπα αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη διακολπικο για να σ μετρησουν τον τραχηλο ποτε στ κανουν;;;

Οταν λες επιπονο εννοεις πως ποναει περισσοτερο απο ολα τα υπολοιπα π σ κανουν;;;

Κυριακη μ περαστικα σου.προσεχε κ κανε οοοοτι μπορεις γ να ξεκουραζεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακη περαστικα σου και ξαπλααα!!!!!!

Παντως και εγω τονμπεμπη μ τν νιωθω αρκετα ψηλα ωρες ωρες και αρκετα χαμηλα μετα.....

Τα πονακια ηταν δυο εντονα σημερα και μερικα μικραααα πετρωματα σε διαφορα σημεια στη κοιλιτσα!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα...πως τον μετράνε τον τράχηλο? Με υπέρηχο ή με το χέρι?

Το μεσημέρι που ξάπλωσα κουνήθηκε η μπέμπα, την ένοιωσα πιο ψηλά σήμερα, στο ύψος του αφαλού. Αλλά από την ώρα που σηκώθηκα νοιώθω ένα τράβηγμα κάτω δεξιά. Και τώρα που είμαι στη δουλειά με ψηλό τραβάει.

Ας μας διευκρινίσει κάποια το θέμα του τραχήλου για να προετοιμαστούμε και γι' αυτό ψυχολογικά! Αχ και μου φαινόταν επώδυνο το τεστ παπ....τρομάρα μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπα γιατί τα μπλεξαμε!

Άλλο η μέτρηση του τραχήλου από τον κόλπο κι άλλο η ψηλλαφιση.

Η μέτρηση γίνεται όταν φανεί στον υπέρηχο (β επίπεδου ή άλλον)ότι κάτι δεν πάει καλά και για σιγουριά το μετρούν δια του κόλπου.Δεν πονάει καθόλου!

Η ψηλλαφιση γίνεται με το χέρι του γιατρού ή της μαίας προς το τέλος της κύησης όταν πια έχεις μπει στο μήνα.Άλλωστε κάποιες φορές αν οποίος το κάνει είναι ατσουμπαλος (ή το επιδιώκει)μπορεί να επισπευσει τον τοκετό και να βγάλει λίγο αίμα. Αυτό είναι που εμένα προσωπικά με ενοχλούσε πάρα πολύ, χωρις όμως να ματωσω.Αλλα μια φίλη μου ούτε που το κατάλαβε οπότε είναι κι αυτό προσωπικό θέμα.Dont worry!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κελλυ μου εμεις ειμαστε οι σουπερ ευαισθητες μαλλον.
εγω στο τελευταιο παπ που εκανα, τον οκτωβριο, εβριζα τον γιατρο απο μεσα μου.
δεν εναι οτι ποναει, απλα ειναι καπως αβολα και...κρυα. χαχαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω ποναγα πολυ στ τεστ παπ αν θελετε το πιστρυετρε.δν ξερω αν ηταν απ τον φοβο μου αλλα πονεσα...?αχ...τι κανουμε γ τα νινακια μας...ευχομαι να πανε ολα καλα γτ ο εμβρυολογος π μ κανει τν β επιπεδιυ μπορει να ειναι πολυ καλος στην δουλεια τ αλλα ειναι ψηλο νευρικος στις κινησεις του κ τρομαζω κ μονο στη σκεψη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...