Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια 2016!!!!❤


Recommended Posts

Εγω τεστ παπ εκανα 3 μηνες πριν μεινω εγκυος. Μινακι γιατι ανησυχεις; Αν υπηρχε κατι το ανησυχητικο ο γιατρος σου δεν θα στο ελεγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω παιδια σε αυτον ακομα δν εχω τπτ απο συσπασεις.. Ή τουλάχιστον δν καταλαβαινω κατι. Στην κορη μου στην β επιπεδου ειδαμε συσπασεις κ με εβαλε κατω. Τωρα πριν ηταν μετα τη β επιπεδου;;; δν θυμαμαι. Ζοριζομαι οταν σκυβω ομως κ νιωθω πιεση χαμηλα κοντα στο εσωρουχο. Κατα αλλα προς το παρον καλα λεω οτι παω..εχω κ εξετασεις παλι αυτην τη βδομαδα.. τεταρτη γινομαι 22 εβδ.. περναει ο καιρος τελικα..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η fine είπε:

Εγω το εχω 2πορτο γραφω κ στο Γεννες Ιουλίου. 

Ρς κοριτσια συσπασεις κανετε? Εγω εω πονακια περιόδου. Εκανα κ 2 δυνατες συσπασεις σήμερα μες τον υπνο μου κ το πρωι ως μεσημέρι ειχ παλι πονακια σαν σουβλια κατω κεντροαριστερα.ο γιατρός μου ειπε αν εκανα περ 5 εντονες επωδυνες συσπασεις να πηγαινα καρδιοροκογραφο αλλα εκανα 2 πολυ χαλαρες ολη μερα ευτυχως. Βέβαια είμαι πάλι ξαπλα....αυριο θ παω ιατρείο ν δει κ τον τραχηλο..

Αχ εσεις καταλαβαινετε πονακια;;καταλαβαινετε συσπασεις; ;;

Εγω συσπασεις καταλαβαινω!!! Αλλα πονο οχι δεν εχω καθολου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η fine είπε:

Εγω το εχω 2πορτο γραφω κ στο Γεννες Ιουλίου. 

Ρς κοριτσια συσπασεις κανετε? Εγω εω πονακια περιόδου. Εκανα κ 2 δυνατες συσπασεις σήμερα μες τον υπνο μου κ το πρωι ως μεσημέρι ειχ παλι πονακια σαν σουβλια κατω κεντροαριστερα.ο γιατρός μου ειπε αν εκανα περ 5 εντονες επωδυνες συσπασεις να πηγαινα καρδιοροκογραφο αλλα εκανα 2 πολυ χαλαρες ολη μερα ευτυχως. Βέβαια είμαι πάλι ξαπλα....αυριο θ παω ιατρείο ν δει κ τον τραχηλο..

Αχ εσεις καταλαβαινετε πονακια;;καταλαβαινετε συσπασεις; ;;

Α και εγω θα παω αυριο για επανεξεταση στον τραχηλο!!! Fine πηγες τελικα σ'αυτον που σου ειχα πει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μινακι  Δεν σε ρωτησε ο γιατρος απο ποτε εχεις να κανεις τεστ παπ? Η καλλιεργεια κολπικου επιχρισματος ειναι πιο σημαντικη τωρα νομιζω! Εμενα με εβαλε να κανω καλλιεργεια, αλλα για τεστ παπ δεν ειπε τπτ! Αλλα ειχα κανει κιολας 6 μηνες πριν μεινω εγκυος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριστια θελω να ανοιξω ενα θεμα προς συζητηση που πιστευω ειναι πολυ σημαντικο!!!

Ειχα μια συζητηση σημερα με μια γνωστη που ειναι πολυ διαβασμενη,παρα πολυ διαβασμενη!!!

Και μου εκανε την εξης ερωτηση που με προβληματισε....

Λεει μεχρι ποτε θα σε περιμενει ο γιατρος σου????( Εννοουσε 40η,41η,42η εβδομαδα)

Λεω δεν τον ρωτησα... και λεει πως πας τοτε να σε ξεγεννησει αυτος!Η πρωτη ερωτηση που επρεπε να του κανεις ειναι αυτη... Γτ λεει οι περισσοτεροι γιατροι σε πανε με προκληση πριν την 40η εβδομαδα κ αυτο οδηγει στην καισαρικη!!! Και βγαινουν κ σωτηρες στο τελος απο κατι που το προκαλεσαν οι ιδιοι κ συνεβη!!!

Εσεις εχετε ρωτησει κατι αναλογο τους γιατρους σας???

Με προβληματισε πολυ!!! Γιατι ξερω τι γινεται στην χωρα μας! Σε βαζουν για καισαρικη χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος! Και εγω δεν το θελω αυτο σε καμια περιπτωση!!!

Δεν λεω για τον γιατρο μου εψαξα πριν τον βρω και ειδα οτι ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου αλλα στην κοπελα που μου τον συστησε της εκανε καισαρικη λογω μικροβιου(Και δεν ειμαι σιγουρη στο κατα ποσο επρεπε να γινει καισαρικη για τετοιο λογο)!!!

Απο τοτε τρεμω κ μονο στην ιδεα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο δικός μου ο γιατρός ειναι κατα της καισαρικης!!! Θεωρεί πως φυσιολογικά ειναι το ιδανικό!!! Στην αδερφή μου της έλεγε θα κάτσουμε εδώ όλη μέρα αλλά καισαρική δε σου κάνω μέτα από 12 ωρες η αδερφή μου γέννησε φυσιολογικά!!! Όσο για αυτό που είπες το κάνουν παρά πολλοί γιατροί για να προγραμματίζουν περισσότερες γέννες και γιατί για εκείνους ειναι πιο εύκολο!!! Για αυτό πιστεύω πως ο γιατρός παίζει σημαντικό ρόλο στην εγκυμοσύνη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωτων εγω εχω κανει κολπικη καλλιεργεια κ κανω καθε φορα π κανω εξετασεις γ προληπτικους λογους κ δευτερον εγω π ειπα τ γιατρου μ οτι θελω να με ξεγεννησει κ τν ρωτησα ποτε αν ειναι π.χ. 38 η μ απαντησε απο μονος τ πως αυτο εξαρταται απ σενα...οποτε σπασουν τ νερα η οποτε σ πιασουν οι πονοι..μ ειπε μπορει να γεννήσεις πιο νωρις μπορει να παρεις κ ολες τις εβδομαδες.αλλες μ λεει γεννανε στις 41 η στις 42.οποτε με αυτο π μ ειπε μ εδωσε να καταλαβω πως θα περιμενει οσο χρειαστει...οταν πας κ εσυ καν του τη συζητηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο εχω σκοπο να κανω!!! Αλλα σκεφτομαι πως να του το ρωτησω εξηπνα? Για να καταλαβω πολλα απ'την απαντηση του! Δεν ξερω απ'τη μια λεω μηπως ειναι καλυτερα να παω σε οποιον εφημερευει??? Που δε θα βιαζεται κιολας!!! Γιατι διαλεγουμε υποτιθεται γιατρο για να μας παρακολουθει κ να παμε για καλυτερα κ καταληγουμε στα χειροτερα....΄Δεν λεω οτι θα γινει κατι τετοιο αλλα ειναι λιγοι οι γιατροι που πραγματικα θα περιμενουν!!! Και φοβαμαι πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσυ μεχρι στιγμης απ τν γιατρο σ εισαι ευχαριστημενη..;;;πεςτ γιατρε θελω να με ξεγεννησετε.μπορειτε;;;και αν ναι θα με αφησετε να παρω ολες τις εβδομαδες α δν υπαρξει καποιο προβλημα;εγω ετσι θ τν ρωταγα στ ισα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστημενη ειμαι μεχρι στιγμης!!! Και εχω ακουσει τα καλυτερα γι'αυτον! Του εχω πει οτι θελω να με ξεγεννησει εκεινος αλλα δεν συζητησαμε λεπτομεριες! Θεωρησα αυτονοητο οτι θα γινει ή αν μου σπασουν τα νερα ή αν ξεκινησουν οι πονοι γεννας!!! Σε οποια εβδομαδα κ να ειμαι! Και ας περασω και τη 40η!!! Και οτι εννοειται θα περιμενει οσες ωρες κ αν χρειαστει!!!

Αλλα τελικα δεν ειναι και τοσο αυτονοητο αυτο!!!

Απο οταν εμαθα για την κοπελα που της εκανε καισαρικη για το μικροβιο αρχισα να αμφιβαλω!!! Γενικοτερα ειμαι πολυ επιφυλακτικη κ ισως καχυποπτη!!! Δεν εμπιστευομαι ευκολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανενας γιατρος δεν εγγυαται φυσιολογικο... ειναι πολλοι οι παραγοντες? Δε γινεται να σου πει 100% φυσιολογικο απο τωρα... 

Θα του πεις γιατρε εγω θελω φυσιολογικα κ να το παλεψουμε ως τελος..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ρώτησα γιατι στην προηγούμενη εγκυμοσυνη μου τυχαία μετα απο καλλιέργεια κολπικού υγρού βρέθηκα θετική σε Group b strep νομιζω στρεπτοκοκος β το λενε εκει στην Ελλαδα.Μου είπαν πως πολλες εγκυμονούσες το έχουν αλλα δεν το γνωρίζουν και συνηθως βρίσκεται μετα απο τυχαία εξέταση κολπικού υγρού όπως σε μενα.Το μονο που χρειάστηκε ηταν την ωρα της γεννάς να εχω όρο με αντιβίωση τουλαχιστον τέσσερις ωρες πριν βγει το παιδί.Πραγμα που δεν εγινε γιατι δεν είχαμε τέσσερις ωρες στη διαθεση μας γέννησα πολυ νωρίτερα.Παρολα αυτα ομως ολα καλα.Γι αυτο σκέφτηκα μήπως η κοπέλα ειχε αυτο γιατι συνηθως στην Ελλαδα κανουν καισαρική για να μην παει στο παιδί βγαίνοντας κολπικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ολα καλα κ παει μια κοπελα για φυσιολογικο κανει κολπικη καλλιεργια μη τυχον θπαρχει μικροβιο... 

Μια φιλη γεννησε φυσιολογικα κ ειχε στρεπτοκοκκο ..ο γιατρος δεν το ειχε δει κ τωρα το παιδακι κουτσαινει γτ βγαινοντας απο κολπο κολλησε κ το κρατησαν με αντιβιωσεις ποσο καιρο εντατικη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Livel ακριβως αυτο ειχα.Ευτυχως ομως σε εμάς ολα καλα.Αυτο που με προβληματίζει τωρα ειναι πως τοτε μου είχαν πει πως αν ξανάμεινω εγκυος θα πρέπει να τους το πω να γραφτεί ξανα στον φάκελο μου για να ακολουθήσει η διαδικασία με την αντιβίωση.Το ειπα απο την πρωτη στιγμη συνεχίζω να το λέω ομως η μαία μου αρνείται η να μου κανει άλλη κολπικη καλλιέργεια η να το γράψει έστω στο φάκελο μου καλού κακού ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πες το στο γιατρο οπωσδηποτε...

Αν κ υπαρχει μια νεα μεθοδος που ειτε εχεις μικροβιο ειτε οχι βαζουν προληπτικα κατι σα προστατευτικο την ωρα τοκετου κ το μωρο δε κολλαει τπτ..ισως γι αυτο η μαια δεν ασχολειται με αυτο! Αλλα ρωτησε το!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ο γιατρός είναι άνθρωπος δεν σε βάζει για καισαρική χωρίς λόγο. Ο δικός μου γιατρός είναι γνωστός για το ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Φυσικά και έχουμε συζητήσει το θέμα της γέννας και μου είπε πως λόγω του σακχάρου μπορεί να χρειαστεί να γεννήσω νωρίτερα, αλλά και σε αυτή την περίπτωση θα ξεκινήσουμε φυσιολογικά και μόνο αν προκύψει κάτι εκείνη την ώρα θα πάμε για καισαρική, σαν έσχατη λύση.

Ρε κορίτσια δεν την πολύ καταλαβαίνω μέσ στη μέρα. Ειδικά σήμερα, έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ήσυχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η livel είπε:

Πες το στο γιατρο οπωσδηποτε...

Αν κ υπαρχει μια νεα μεθοδος που ειτε εχεις μικροβιο ειτε οχι βαζουν προληπτικα κατι σα προστατευτικο την ωρα τοκετου κ το μωρο δε κολλαει τπτ..ισως γι αυτο η μαια δεν ασχολειται με αυτο! Αλλα ρωτησε το!

Βρε δεν ασχολούνται γιατι ειναι ηλίθιοι εδω.Απλα εχω σκεφτεί γύρω στις 35 εβδομαδες να πω ψέματα πως εχω φαγούρα και κάψιμο μπας και μου κανουν κολπικη καλλιέργεια και παλι.Τι να κανω πια η γυναίκα;Υπερηχους δεν κανουν,εξετάσεις δεν κανουν,πρέπει να παίζουμε και λιγο θέατρο για να μας δουν και λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κέλλυ καθόλου δεν την εχεις ακουσει σημερα η απλα ειναι πιο ήσυχη;Εχουν και αυτες τις μερες τους παντως Χαχα.Δες και αυριο πως θα παει και αν εξακολουθεί να σε ανησυχεί κάνε ενα τηλεφωνακι στο γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!Μαρακι πολυ χαρηκα που κανες αυτη την ερωτηση γτ κ γω το σκεφτομαι πολυ τελευταια..Δεν εχω κανει συζητηση με το γιατρο μου για το πως θα γεννησω μεχρι ποτε θα περιμενουμε κτλ. Μου φαινοταν νωρις τις προηγουμενες φορες αλλα ηρθε  η ωρα νομιζω..

Kelly μαλλον το κοψε στον υπνο η δικια σ! ?

Μομμυ εκει ειστε το αντιθετο απο μας..κανε οτι χρειαστει για να ξεαγχωθεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δεν μπορουνε να ξερουνε οι γιατροι εως το τελος πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη και η γεννα!!!!

Οπως δεν ειναι καλο το να γεννιέται πρόωρα ενα βρεφος ετσι δεν ειναι καλο το να το αφηνεις παραπανω!!!!

Εχετε διαβάσει ή σας εχει πει ο γιατρος σας ποσο μειώνετε το αμνυακο υγρο μετα την 38η εβδομαδα;;;

Αν καθίσετε και μιλήσετε με εναν ουδετερο εξωτερικο γυναικολογο και σας πει τους κινδύνους που εχει το μωρο στον φυσιολογικο τοκετο με ζορι δεν θα το επιχειρήσετε με τιποτα!!

Οσο για τα μικροβια ισχυει δεν θα ριψοκινδυνευα ουτε 1 %την υγεια του παιδιού μου για την δικη μου πιο ευκολη ανάρρωση!!!!!

Φυσιολογικός τοκετος χωρις να το προκαλεις με το ζορι το ιδανικοτερο για μητερα και βρεφος...

Καισαρικη σφαξιμο μητερας αλλα γεννηση του βρεφους χωρις κινδυνο!!

Μετα απο ολα αυτα που γνωριζω και εχω δει πραγματικά δεν με νοιαζει είτε φυσιολογικα ειτε καισαρικη αυτο που με νοιαζει ειναι να ειναι υγιεις και φυσιολογικο το μωρο μου!!!!!

Προσωπική μου αποψη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Minaki! είπε:

Κοριτσια δεν μπορουνε να ξερουνε οι γιατροι εως το τελος πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη και η γεννα!!!!

Οπως δεν ειναι καλο το να γεννιέται πρόωρα ενα βρεφος ετσι δεν ειναι καλο το να το αφηνεις παραπανω!!!!

Εχετε διαβάσει ή σας εχει πει ο γιατρος σας ποσο μειώνετε το αμνυακο υγρο μετα την 38η εβδομαδα;;;

Αν καθίσετε και μιλήσετε με εναν ουδετερο εξωτερικο γυναικολογο και σας πει τους κινδύνους που εχει το μωρο στον φυσιολογικο τοκετο με ζορι δεν θα το επιχειρήσετε με τιποτα!!

Οσο για τα μικροβια ισχυει δεν θα ριψοκινδυνευα ουτε 1 %την υγεια του παιδιού μου για την δικη μου πιο ευκολη ανάρρωση!!!!!

Φυσιολογικός τοκετος χωρις να το προκαλεις με το ζορι το ιδανικοτερο για μητερα και βρεφος...

Καισαρικη σφαξιμο μητερας αλλα γεννηση του βρεφους χωρις κινδυνο!!

Μετα απο ολα αυτα που γνωριζω και εχω δει πραγματικά δεν με νοιαζει είτε φυσιολογικα ειτε καισαρικη αυτο που με νοιαζει ειναι να ειναι υγιεις και φυσιολογικο το μωρο μου!!!!!

Προσωπική μου αποψη..

Μινακι μου καλα τα λες με βρισκεις απολυτα συμφωνη!αλλα το θεμα ειναι να μην παμε κ για καισαρικη ενω δεν υπαρχει προβλημα να γεννησουμε φυσιολογικα..Δεν λεω οτι θα πουμε με το γιατρο φυσιολογικα κ το δενω κομπο χιλια δυο μπορει να συμβουν κ εννοειται δεν ρισκαρω την υγεια του παιδιου μ!Απλα θα το προτιμουσα κ θα θελα να χει αυτη την αποψη κ ο γιατρος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Xristina_ είπε:

Μινακι μου καλα τα λες με βρισκεις απολυτα συμφωνη!αλλα το θεμα ειναι να μην παμε κ για καισαρικη ενω δεν υπαρχει προβλημα να γεννησουμε φυσιολογικα..Δεν λεω οτι θα πουμε με το γιατρο φυσιολογικα κ το δενω κομπο χιλια δυο μπορει να συμβουν κ εννοειται δεν ρισκαρω την υγεια του παιδιου μ!Απλα θα το προτιμουσα κ θα θελα να χει αυτη την αποψη κ ο γιατρος..

Χριστινα μου και πια δεν θα ηθελε φυσιολογικο τοκετο να σηκώνεται την ιδια μερα να τρωει να πίνει και αλλα πολλα καλα του φυσιολογικου τοκετου!!!!

Συμφωνω οτι οι γιατροι το εχουν παραξιλωσει στο θεμα καισαρικης ιδίως στα δημόσια νοσοκομεια γιατι τις βαζουν προγραμματισμενες για να παίρνουν τα φακελακια και μεσα στο 8ωρο τους να γεννανε !!!!!δεν υπαρχει περιπτωση πρωτοτοκη να γεννησει τοσο γρηγορα!!!!!!!!!

Τον γιατρο μας τον διαλεγουμε γιατι ειναι ο ιδανικος για εμας και τον εχουμε εμπιστοσύνη! !

Αρα..δεν χρειαζεται να τον πουμε οτι θελουμε φυσιολογικο τοκετο..μπαινεις φυσιολογικα και οπως καταλήξεις ...!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...