Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εμείς καλά, εγώ κουρασμένη... Πήγα σήμερα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη ν' αλλάξω τα βιβλία που είχα, και να βρω και κάτι που χρειαζόμουν για ένα άρθρο. Κάτι βρήκα, αλλά όχι ακριβώς αυτό που ήθελα. Μετά πήγα και πήρα πετσέτες και σελτεδάκια της Γεωργίας. Πετσέτες πήρα κάτι πολύ ωραίες, εντελώς κοριτσίστικες, σε σκούρο και ανοιχτό γαλάζιο! Χεχε, όου γιές! Σιγά μην έπαιρνα ροζ! Σελτεδάκια πήρα τρία, αφού έχουμε και πολλά απ' τον Αντρέα. Είναι λευκά, βέβαια, με χρωματιστό περίγραμμα. Το ένα είναι κίτρινο, το άλλο πράσινο, ε, το άλλο έκανα την παραχώρηση και πήρα ροζ!!! Νομίζω αρκετά ροζ πράγματα πήρα! 

Όλα αυτά μες στον ήλιο και τον καύσωνα, αλλά όταν γύρισα σπίτι, με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη. Ο άντρας μου είχε σφουγγαρίσει και είχε φτιάξει μακαρονάδα! Καλά, το δεύτερο το είχαμε συμφωνήσει, το πρώτο, όμως, δεν το περίμενα! 

Μετά πήγαμε μαζί και πήραμε τον Αντρέα απ' το σχολείο, γιατί είχαμε πει σήμερα να δοκιμάσουν για πρώτη φορά να τον βάζουν στην τουαλέτα και ήθελα να ρωτήσω εγώ τη δασκάλα. Μας είπε ότι δεν ήθελε καθόλου, δε δεχόταν να του κατεβάσουν την πάνα-βρακάκι για να καθίσει, και τη δεύτερη φορά δε δέχτηκε με κανένα τρόπο να καθίσει. Είπαμε να δοκιμάσουν και αύριο και βλέπουμε, για να μη σταματήσουμε τις προσπάθειες από την πρώτη μέρα. Πάντως, το βλέπω ότι δεν είναι έτοιμος ακόμα, και δε θέλω να τον πιέσω. Βασικά, νομίζω ότι βαριέται, γιατί δεν είναι παιδί που κάθεται σε ένα σημείο χωρίς να κάνει τίποτα. Και κακά που κάνει στην πάνα, δεν κρύβεται για να τα κάνει, ούτε κάθεται σε ένα σημείο, κ.λπ. Συνεχίζει απλούστατα να παίζει, και παράλληλα, κάνει και κακά! 

Πάνες-βρακάκι που λέτε, ψάχναμε μισή ώρα και δεν βρήκαμε τίποτα πέρα απ' αυτές που σας είπα. Δεν ξέρω, δεν κοιτάξαμε καλά, πάντως δεν βρήκαμε τίποτα... Ουφ, δεν μπορώ να πηγαίνω για ψώνια και να μη βρίσκω αυτό που θέλω... Μήπως μπορεί κάποια να μου στείλει κάποιο λινκ με τις σχετικές πάνες; Γιατί άμα δίνουμε δέκα ευρώ για δώδεκα πάνες, θα χρειαστούμε μια περιουσία, αφήστε που, ούτως ή άλλως, δεν πρόκειται να κόψει τις πάνες τώρα κοντά...

Ουφ, τώρα πάλι μου τον άφησε και χάθηκε στα έγκατα του γραφείου... Ο μικρός βρήκε έξω, σκόρπισε όλα τα χώματα στη βεράντα, φυσάει κιόλας, μια ώρα να τον πείσω να μπει μέσα, και τώρα στριφογυρίζει ασταμάτητα. Και μόνο που πρέπει συνέεεεχεια να μιλάω, να του εξηγώ το ένα, να παίζουμε το άλλο, κουράζομαι. Και να έχω και τον άντρα μου να μου λέει "βάλ'του λίγη τηλεόραση". Αμάν πια με την τηλεόραση, δε γίνεται να είναι μόνιμη λύση τα παιδικά... Επειδή αυτόν τον άφηναν οι γονείς του μπροστά σε μια οθόνη και έχει καταντήσει να μην μπορεί να διαβάσει πέραν της μίας σελίδας, σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε και το παιδί μας έτσι; 

Τέλος πάντων, σήμερα το πρωί που ξύπνησε ο Αντρέας και του άλλαζα πάνα, μου λέει "θέλω τη Γεωγία". Του λέω "τι να την κάνεις;" και μου απαντά "να τη φιλήσω"!!! Φυσικά, εννοούσε την κοιλιά μου, όχι την κανονική Γεωργία! 

Τώρα μου ζητάει Πέππα, του λέω "σε λίγο, γιατί κάτι γράφω" και μου κάνει "δε θέλω να παιχνιδίσω"! 

Σας φιλώ, θα ξαναμπώ μετά να σας σχολιάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επέστρεψα!

Μάγδα σίγουρα ο άντρας μου είναι της υπομονής... Η ατάκα που ακούω απ' αυτόν συνέχεια είναι "να μάθεις να περιμένεις". "Μα δεν κάνω και τίποτε άλλο μαζί σου τόσα χρόνια" του απαντώ. Γενικώς προσπαθώ να κάνω υπομονή, αλλά στη φάση που είμαι τώρα, δεν μπορώ πάντα να είμαι υπομονετική. Είναι μεγάααααλη αρετή πάντως η υπομονή, και πολύ βασική στη συμβίωση και στο μεγάλωμα των παιδιών.

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να με αγγίζουν. Οκ, δεν εννοώ, βέβαια, να με χουφτώνουν :P , αλλά σε λεωφορεία, κ.λπ. δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Εδώ, βέβαια, δεν τίθεται τέτοιο θέμα, γιατί οι δημόσιες συγκοινωνίες υπολειτουργούν, και πηγαίνουμε παντού με το αμάξι. Πάντως, μου άρεσε που στη Θεσσαλονίκη είχαμε τα λεωφορεία και δε χρειαζόταν να ανησυχώ για αμάξια, διπώματα οδήγησης, κ.λπ.

Κι εμένα ξεφυτρώνουν συνέεεχεια δουλειές, αλλά τις περισσότερες απλά δεν τις κάνω! Περιμένω την καθαρίστρια ως σωτηρία εξ ουρανών!

Κι ο Αντρέας είχε σηκωθεί 6.5 μηνών, κατ' ακρίβειαν έξι μηνών και τριών εβδομάδων, αλλά ευτυχώς δεν προσπαθούσε να σκαρφαλώσει, ή μάλλον έκανε κάποιες προσπάθειες, όχι και τόσο πετυχημένες. Εμάς, όμως, έκανε το άλλο: έπαιζε σαν τρελλός μέσα στην κούνια και κουτουλούσε από δω κι από κει, παρ' όλο που είχαμε βάλει δύο πάντες!

Εγώ ευτυχώς δεν έχει τύχει να τσακωθώ με κόσμο απ' τη δουλειά. Είμαστε και λίγοι, και είναι ό,τι χειρότερο να πρέπει να συνεργάζομαι καθημερινά με κάποιον με τον οποίο θα έχω τσακωθεί. Βέβαια, δεν είχα ποτέ μου και πρόβλημα με κανέναν, εκτός από την πρώην διευθύντρια, αλλά δεν είχε νόημα να τσακωθώ μαζί της, αφού ήταν λες και μιλούσα σε τοίχο. Η πλάκα ποια είναι; Ότι τώρα που φεύγω εγώ απ' το σχολείο, ξανάρχεται αυτή!!! Μάλλον, δηλαδή, γιατί έκανε ένσταση, αφού, η αλήθεια είναι ότι είναι άδικη η μετάθεσή της, αλλά δεν ξέρουμε αν θα γίνει δεκτή η ένσταση. Πάντως, δεν έχω το άγχος ότι μπορεί να την ξαναβρώ!

Ούτε κι εγώ βάζω τίποτα στα μούτρα μου. Ούτε ντεμακιγιάζ, ούτε κρέμες, κ.λπ. Πιστεύω ότι όλα αυτά είναι χημικά και επιβαρύνουν το δέρμα. Άλλωστε, προς το παρόν, δεν τα χρειάζομαι. Αφήστε που σε κάποια φάση μου έλεγε μια ξαδέλφη μου, μικρή σε ηλικία (αυτή που ερχόταν και της διάβαζα, αν θυμάστε, και τώρα ούτε τηλέφωνο δεν παίρνει...), ότι, όταν γίνω τριάντα θα φανούν τα αποτελέσματα του γεγονότος ότι κοιμάμαι χωρίς να ξεβαφτώ, και της λέω "μα αφού είμαι ήδη πάνω από τριάντα!". 

Ανθή κι εγώ σκοτωνόμουν με τον αδελφό μου! Όλα τα αδέλφια έτσι είναι. Κάπου είχα διαβάσει ότι μια μέθοδος αντιμετώπισης είναι να μη δίνεις σημασία, γιατί λέει, τσακώνονται μόνο και μόνο για να τους δώσεις σημασία. Λίγο χαζό μου φάνηκε, αλλά ξέρω 'γω;

Βάσω κι εμάς εκκρεμεί ένα εμβόλιο και θα πρέπει κάποια στιγμή να το πάρουμε απόφαση να το κάνει!

Ο Αντρέας νομίζω από κιλά είναι 13.5, από ύψος ήταν 91 το Γενάρη, φαντάζομαι θα έχει ψηλώσει λίγο από τότε! 

Κι εμάς ορθοπεδικά παπούτσια φοράει. Τώρα έχει κάτι αθλητικά παπούτσια, και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ορθοπεδικά, αλλά νομίζω είναι.

Όλες αυτές τις εξετάσεις, σε οφθαλμίατρους, οδοντίατρους και αναλύσεις αίματος, εμείς δεν τις έχουμε κάνει ποτέ στον Αντρέα. Δε μας είπε κάτι σχετικό ο παιδίατρος. Όταν θα πάμε για το εμβόλιο θα τον ρωτήσω.

Είναι λογικό που δε ρυθμίζεται το σάκχαρο της μητέρας σου, είναι νωρίς ακόμα. Η μάνα της κουμπάρας μου που έπαθε εγκεφαλικό, έκανε πάνω από ενάμιση μήνα να ρυθμίσει την πίεση. Απλά να κοιτάξετε τα χάπια της, μήπως και δεν τη βοηθούν και πρέπει να πάρει άλλα.

Χριστίνα ο ανεμιστήρας οροφής μου φαίνεται ό,τι χειρότερο για νεογέννητα. Κάνει να τους φυσάει, ενώ είναι ιδρωμένα; Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι ιδρωμένο το μωρό σε κάποια φάση μες στον Ιούλιο και τον Αύγουστο... Για ανεμιστήρα ήξερα ότι μπορείς να τον βάλεις σε λειτουργία, αλλά να μη φυσάει στο μωρό, να είναι γυρισμένος αλλού. Τώρα αυτό δε θα είναι και πολύ αποτελεσματικό φαντάζομαι.Το κλιματιστικό που θέλουμε να πάρουμε, μόλις πιάσει τη θερμοκρασία που του βάζεις, σταματά να λειτουργεί. Επίσης, εννοείται ότι θα έχουμε λίγο ανοιχτό το παράθυρο και την πόρτα του δωματίου, και θα βάλουμε και κάποιο δοχείο με νερό για να υγραίνεται η ατμόσφαιρα (τώρα αυτό ισχύει; Η πεθερά μου μας το είπε, οπότε έχω κάθε λόγο να το αμφισβητώ!).

Άντε, σας αφήνω κορίτσια, ευτυχώς σήμερα έχουμε σχολείο, κι έχω να γράψω πρακτικά, ουουουου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μικρεςμου φιλεναδιτσες γυρησα εφτιξα ενα γρηγορο φαι απο αυτα τα ετοιματζιδικα αλλα μια στο τοσο δε βαριεσαι καλα ειναι κ αυτα εφαγα κ κοιμησα κ ειπα να μπω να πω μια καλησπερα

εγω αννα μαρια μου σαν ανθρωπος ειμαι τρελα ανυπομονη για ολα δεν εχω την αρετη της υπομονης με το μονο που χω αρετη της υπομονης ειναι με τα παιδια εκει μου βγαινει πολυ φυσικα πχ με τον β η υπομονη μου ειναι ανεξαντλητη καποιες φορες αφου ακομα κ εγω απορρω

ανθουλι μου σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα  σε νιωθω τη αγχος περασες κ τι νιωθεις τωρα παντως η καλυτερη προληψη ειναι να τα ελεγχουμε ολα κ εγκαιρως

καλα καναν οι γονεις σου..

κ η μαμα μου το χε πει καποτε για αγοραφοβια αλλα εγω ουτε φοβο νιωθω ουτε πανικο κ τετοια που διαβασα απλα δε γουσταρω να με αγγιζει ο καθενας χαχαχα

το σαρδελα σε λεοφωρειο πχ μπορει να πιαστω κ μαλλι με μαλλι με κανεναν χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθουλι ετσι ακριβως παιζει κ ο β με τη μικρη της αδερφης μου εκει που αγαπιουνται την γραπωνει η την σπρωχνει δυνατα ειπα να παρω τη μικρη για ενα σκ να δω πως θα μαι με δυο πειραματικα νομιζω μετα κ απο αυτο το crach test θα μεινω με ενα χαχαχα

βασουλα μου αντε να δυναμωσει η μανουλα σου να σου φυγει κ σενα το αγχος

εγω εξετασεις αιματος ωριλα κ οδοντιατρο κ οφθαλμιατρο τον εχω παει για τσεκ απ γενικα εγω ειμαι της αποψης ενα τσεκ απ ποτε δεν εβλαψε κανεναν

οχι ολη την ωρα αλλα μια στο τοσο

 εμας ερχεται ομως κ παιδιατρος κ οδοντιατρος στο σχολειο οποτε εχω κ απο κει μια δευτερη γνωμη

ολα ως τωρα οκ με τον βασιλακο

εμβολιο εχουμε ενα στα 4 κ μετα ξανα θα περασει πολυς καιρος για εμβολια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινιω ανεμιστηρα οροφης εχουμε κ μεις στη λιγη ζεστη ειναι καλο στην πολυ ζεστη δε βολευει κ τοσο νομιζω  απλα ανακυκλωνει το ζεστο αερα δε κανει κ τοσο δουλεια πιστευω

εμεις εχουμε κ κλιματιστικα κ πανω κ κατω κ τα ανοιγουμε στο χαμηλο κ απλα εχει μια ωραια δροσια στις μεγαλες ζεστες 

εγω δε ζεσταινομαι ευκολα ειμαι ανθεκτικη τα αγορια παλι μονιμως ξεβρακωτα τα χω κ παλι ζεσταινονται τι να πεις αντρες

αννα μαρια μου ειδες ο συζηξ κ φαι κ σφουγγαρισμα μια χαρουλα

νομιζω η πεθερα εχει δικιο καπου το χω διαβασει κ εγω αυτο με την υγρασια κ το μπωλακι για ψαξτο κ εσυ ομως καλυτερα

το αντρεακι μη το πολυ πιεσουν στο σχολειο με πανα μιας κ τωρα ξεκινησε μη του δημιουργηθει ασχημη εντυπωσει κ δε θελει το σχολειο σιγα σιγα

α εμενα ο ντροπιαρης στο χρονο πηγαινε πισω απο κουρτινες καναπεδες γωνιες για κακα κ μολις εκανε φωναζε να τον αλλαξω γρηγορα δεν ηθελε λεπτο να μεινει με παμπερ

κ εγω ιδια με τα κοριτσια θα σου πω εδω οι πανες κ τα βρακακια εχουν ιδια τιμη κ συσκευασιες εγω ολο βρακακια του φοραγα μου ηταν πιο βολικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ορθοπαιδικα παπουτσακια φοραω κ εγω παντα στον β γιατι νομιζω ειναι κ πιο ξεκουραστα αλλωστε

λοιπον εμενα τα νεα μου ησυχα αννα μαρια ουτε κ εγω τσακωνομαι γενικα ποτε κ με κανεναν μονο με συζηξ τσακωνομαι κ αυτο συνηθως μονη μου γιατι αυτος δε τσακωνεται ποτε 

με προισταμενο ομως εχουμε τσακωθει απειρες φορες χαχα ειναι μια σχεση αγαπης ομως με βλεπει σα παιδι του οπως λεει κ μου τα χωνει συχνα ειναι κ πολυ απαιτητικος απο μενα γιατι ολο λεει μπορω κ παραπανω μπορω κ παραπανω εγω παλι σκοτωνομαι κυριολεκτικα κ καποιες φορες νευριαζω κ μαλωνουμε δε κρατα πανω απο δεκα λεπτα ομως φωναζει φωναζει ο καθενας τα δικα του κ τελος χαχα

πχ σημερα που δε θα ρχοταν δουλεια πηρε πρωι πρωι μαγδουλα μου κ μαγδουλα μου κ εσυ εισαι τωρα στη θεση μου κ σε σενα βασιζομαι κ αλλα χαζα ενω υπηρχε εκει υπαλληλος 15 χρονια στον οτε αρα αρχαιοτερος αλλα εγω λεει ειμαι το δεξι του χερι τεσπα..

εγω κραταγα λιγα μουτρα αλλα μετα του μιλησα οκ περασμενα ξεχασμενα χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πεθερικα μου 7 θα ερθουν απο το νοσοκομειο μπηκε η γιαγια σημερα για θεραπεια κ εγω 7.15 πιανω δουλεια δε βλεπω να προλαβαινω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hallo

Μαγδα ευτυχως δειχνει να μην ειναι κατι σοβαρο, παρε τις γνωμες σου και μετα το καλοκαιρι αποφασιζεις το καλυτερο για σενα. Ειδες ο αντρουλης σου σου εκανε ωραιο δωρακι. τι τον επιασε καλε τον προισταμενο, καλα τα ειπες εσυ.

Ανθη το κολυμβητηριο ειναι πρωι 9-12 και πρεπει να ειμαστε εκει απο τις 8:30, αλλα το παρτυ τελικα ειναι για το αλλο σαββατο. Αντε καλα εκανε και η μαμα σου και σου εκλεισε την επαναληπτικη, ολα θα ειναι καλα ειμαι σιγουρη.

Βασω μερα με τη μερα θα ειναι καλυτερα η μαμα σου, ειναι πολυ νεα και σιγουρα ειναι θετικο και θα την βοηθησει πολυ. Μια χαρα και η Ιωαννα.

Αννα μαρια μεγεια τα πραγματακια της Γιωργιας, της κανονικης οχι της κοιλιας!! Τι παιδι εχεις τιποτα δεν του ξεφευγει. Για την τουαλετα μαλλον δεν ειναι ετοιμος οπως λες και σιγουρα δεν θελει πιεση. στο σχολειο ισως μεσω της μιμησης το καταφερουν, εμας απ οτι εχω καταλαβει τα πανε ολα μαζι τουαλετα και ετσι βλεποντας και τα αλλα και θελωντας να τα μιμηθει βοηθηθηκε η Αγγελικη στο κοψιμο της πανας.

Χριστινα περαστικα.

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εγώ πήγα το πρωί επιτέλους και πήρα πέδιλα και καλοκαιρινές παντόφλες, γιατί δεν μπορούσα άλλο με τα κλειστά. Έβαψα και τα νύχια των ποδιών μου, γιατί δεν μπορώ με τίποτα να φοράω ανοιχτό παπούτσι και να έχω άβαφα νύχια, και σήμερα επιτέλους θα φορέσω κάποιο από τα καλοκαιρινά μου που μέχρι τώρα καθόταν άπραγο στη ντουλάπα, αφού μέχρι τώρα μόνο τρία κομμάτια φορούσα, τα μοναδικά που πήγαιναν με τα δύο ζευγάρια μπαλαρίνες που έχω! 

Ήρθα σπίτι, έβαλα ρεβίθια στο φούρνο και έκανα κι ένα συμμάζεμα... 

Χτες στο σχολείο ξεκουραστήκαμε, έγραψα τα μισά πρακτικά, γιατί για τα άλλα μισά εκκρεμούν κάποια πράγματα, και μετά έπαιζα με την κόρη του θεολόγου. Μόλις έφτασαν, ήρθε γραμμή πάνω μου, και μου λέει "θα παίξουμε πάλι εκείνο το παιχνίδι;" (Ζωγράφισέ το)!!! Έτσι, παίξαμε αρκετά. Εν τω μεταξύ, σε κάποια φάση ήρθε μια μαθήτρια και μας έφερε αφέλια (κυπριακή τηγανιά με κρασί και κόλιανδρο), πληγούρι και γιαούρτι!!! Κι όχι από μια πιρουνιά για τον καθένα, κανονικές μερίδες!!! Τώρα τι την έπιασε δεν ξέρω. Μας είπε ότι χαίρεται πολύ να μαγειρεύει για άλλους. Βασικά, νομίζω ότι ήθελε να παινέψουμε τη μαγειρική της, και όχι άδικα, αφού το φαγητό ήταν τέλειο! 

Ο Αντρέας συνεχίζει να αρνείται να καθίσει στην τουαλέτα. Είπα στη μάνα μου να δοκιμάσει χτες το απόγευμα, αλλά ο μικρός δε δεχόταν καν. Δεν είναι ότι κάθεται και δεν κάνει τσίσα ή κακά, απλά ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. Νομίζω ότι το θεωρεί χάσιμο χρόνου. Θέλει όλη την ώρα να παίζει και να κάνει κάτι, γι' αυτό άλλωστε πιστεύω δε λέει και τα κακά. Όταν πρέπει να τον αλλάξουμε, γίνεται μάχη. Δε θέλει με τίποτα να παρατήσει τα παιχνίδια του, και την ώρα που τον αλλάζουμε, θέλει να κρατάει κάποιο παιχνίδι ή εφευρίσκει εκείνη την ώρα κάποιο παιχνίδι και παίζει με τον μπαμπά του (αφού αυτός τον αλλάζει). Η δασκάλα είπε ότι θα δοκίμαζε και σήμερα, αλλά δε νομίζω να άλλαξε κάτι. Νομίζω ότι δε θα τον πιέσω άλλο, δεν είναι έτοιμος, θα έχει και το στρες του καινούριου μωρού τώρα, δεν υπάρχει λόγος να τον τρελάνουμε!

Μάγδα εγώ γενικώς έχω υπομονή, αλλά με τον Αντρέα συνήθως εξαντλείται, ειδικά όταν βγαίνει έξω και παίζει με τα χώματα. Παίζει λίγο, παίζει πολύ, σε κάποια φάση αρχίζει να τα πετάει παντού, ακόμα και στα μαλλιά του ή στην κάτω βεράντα, ε, κάπου εκεί θα του φωνάξω, δε γίνεται αλλιώς... Με τον άντρα μου, δεν το συζητάμε, κάνει τα πάντα για να μου εξαντλήσει την υπομονή μου...

Κι εγώ είμαι ανθεκτική στη ζέστη, αλλά το νεογέννητο δε νομίζω να είναι και τόσο...

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό με το νερό και το κλιματιστικό, αλλά ούτως ή άλλως παίρνω ποτήρι με νερό για το βράδι και θα έχουμε φυσικά και τη λεκανίτσα με το νερό για να αλλάζουμε το μωρό όταν θα ξυπνάει το βράδι.

Τον Αντρέα δεν παίζει να τον πιέσουν στο σχολείο. Άλλωστε, και τη δασκάλα χτες την είδα διστακτική, κατάλαβε κι αυτή ότι δεν είναι έτοιμος, απλά δεν ήθελε να τα παρατήσει απ' την πρώτη μέρα, γι' αυτό είπε να δοκιμάσουν και σήμερα...

Καγκουράκι δε νομίζω ότι τους πηγαίνουν όλους μαζί στην τουαλέτα στο σχολείο. Άλλωστε, κάθε παιδί έχει τις δικές του ανάγκες. 

Ευχαριστώ για τα λινκ, αλλά ο άντρας μου σήμερα πήγε και σε τρίτο σούπερ μάρκετ, ρώτησε και υπαλλήλους και δεν είχαν κανονική συσκευασία, μόνο τις πανάκριβες. 

Α, τους ακούω, ήρθαν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη βαλετε απουσιες εδω εγω ακομα τρεχω η καψερη σαν την σβουρα ολη μερα δουλεια σπιτι πηγα κ στην ενημερωση του σχολειου κ ξανα δουλεια γυρησα δεκα ως να συμμαζεψω ταισω παιξω φαω η ωρα τρεχει!!!

Στο σχολειο ξετρελαθηκα μας εδωσαν βιβλιο με εργασιες του τις ζωγραφιες του ολα αυτα πολυ ομορφα διακοσμημενα σε σπιραλ ενα αλλι ετοιμο βιβλιο εργασιων που ειχε συμπληρωσει ολη τη χρονια κ ενα αλμπουμ χειροποιητο αγελαδιτσα με 30 φωτο σε αποσματα της ζωης του βασιλη στον παιδικο κατασυγκηνηθηκα πηγα ενα χρονο πισω σχεδον με τοσες φωτο του

Εχω κ κολλημα με τις φωτο καλυτερο δωρο δε θα μπορουσε να μου δωσει β δασκαλα

Στην ενημερωση μου παν ειναι ζωηρος δραστηριος πολυ καλο παιδι βολικο αναπτυξιακα πολυ μεγαλυτερος της ηληκιας του σε ολες τις δεξιοτητες κ η συμπεριφορα του

Απο αρνητικα βαριεται ευκολα κ ειναι επισης της ευκολης λυσης κ της καλοπερασης

Μας δωσανε κ τη στολη για τη γιορτη θεμα παραδοσιακη χοροι απο ολες τις χωρες κ ο β θα ναι αυστριακος η στολη πανεμορφη κ πολυ προσεγμενη ανυπομονω για τη γιορτη

Κατα τα αλλα νιωθω πτωμα απο τη κουραση σημερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ συνεχιζω καγκουρακι μου γλυκο σε εχουν εξοντωση τα ζουζουνακια σου απορρω πως την παλευεις με τρια τοσο κοντα ηληκιακα κ ταντεμ στην ιδεα ανατριχιαζω κ σκεψου λατρευω τα παιδια αλλα δε νομιζω οτι ειμαι τοσο δυνατη οσο εσυ..πολυ σε θαυμαζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οσο ειναι μικρα οντως τα πανε καθε λιγο τουαλετα γιατι ξεχνιουνται κ στο β ετσι εκαναν τωρα παει μονος του με επιβλεψη δασκαλας απο οσο ξερω.

Λεκανιτσα τι εννοεις θα το πλενεις στη λεκανιτσα αννα μαρια;;

Εγω κατευθειαν στη βρυση του μπανιου τον επλενα λεχουδι ηταν κ μεγαλουτσικο κ στο πανω μπανιο ισα που χωραγε στο νιπτηρα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κ κατι τελευταιο δε μπορω να το αφησω ασχολιαστω ωρα υπνου

Λεω βασιλη παμε για νανι ηρθε η ωρα(εβλεπε παιδικα)

Βασιλης μπα οχι ακομα δε νυσταζω μαμακα

Μαγδα καλα εγω θα ανεβω κ οταν τελειωσεις ανεβα κ εσυ εγω παω για νανι(ηθελα να δω τι θα πει)

Βασιλης καλα μαμα μονο δειξε μου πως κλεινει η τηλοραση κ θα ρθω σε λιγο

Μαγδα οκ περιμενω

Κοριτσια ανεβηκα ξαπλωσα κ μετα απο δεκα λεπτα εκλεισε το φως (παταει στο καναπε)

Εκλεισε τιβι(του χα δειξει το κοκκινο κουμπι)

Κ ηρθε

Με αγκαλιαζει κ λεει εισαι πολυ καλη μανουλα που μου κανες τη χαρη

Ελιωσα μεγαλωσε το αγορακι μου

Δε με χρειαζεται ολο κ πιο πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Και ναι, σήμερα έγινε το απίστευτο!!! Ο Αντρέας κάθισε δύο φορές στην τουαλέτα, από εφτά-οκτώ λεπτά κάθε φορά, μπορεί και περισσότερο!!!!!!!!! 

Χτες το απόγευμα πήρα τηλέφωνο τη δασκάλα και τη ρώτησα τι έγινε. Μου είπε ότι τον πήγαν μόνο μία φορά, και κάθισε για δύο δευτερόλεπτα και σηκώθηκε. Όταν τον ξαναπήγαν, είχε ήδη κάνει κακά, έτσι τον πήραν να τον αλλάξουν. Δεν τον ξαναέβαλαν, για να μην τον πιέζουν και εκνευριστεί. Σήμερα το πρωί που ξύπνησε, τον ρώτησα αν θέλει να καθίσει στην τουαλέτα για να διαβάσουμε ένα παραμύθι, και δέχτηκε! Φυσικά, έκανε μία ώρα να διαλέξει παραμύθι, και τελικά, μαντέψτε ποιο διάλεξε! Την Κυρία Πεισματάρα!!!! Κάθισε, του διάβαζα το παραμύθι, και ζήτησε και δύο φορές χαρτί να σκουπιστεί! Φυσικά δεν έκανε τίποτα, ούτε τσίσα ούτε κακά, αλλά το σημαντικό είναι ότι κάθισε. Μετά εγώ ξανακοιμήθηκα, κι όταν ξύπνησα, έφαγα πρωινό και συνήλθα, του είπα να ξαναπάμε και πάλι δέχτηκε! Πήραμε τον Κύριο Σκουντούφλη, τον διαβάσαμε, πάλι δεν έκανε τίποτα, αλλά τουλάχιστον πάλι κάθισε! Στο τέλος τράβηξε και το καζανάκι κατενθουσιασμένος! Λέτε ν' αρχίσει ν' αλλάζει κάτι; Απλά του φοράμε πάνα, γιατί δεν έχω τις αντοχές να τον κυνηγάω και να μαζεύω από κάτω κακά και τσίσα... Λάθος αυτό, το ξέρω, τουλάχιστον μπαίνει στο πνεύμα...

Μάγδα πολύ ωραία αυτά που σας έδωσαν στο σχολείο του Βασίλη! Κι εμένα μ' αρέσουν πολύ οι φωτογραφίες. Χτες ο Αντρέας έφερε στο σπίτι δύο δωράκια για τη γιορτή του πατέρα! Μια καρτούλα που έφτιαξε αυτός. Στο εξώφυλλο έχει μια καρδούλα και στο κέντρο της καρδούλας μια φωτογραφία του Αντρέα. Γύρω-γύρω φιογκάκια. Μέσα έχει κολλημένο ένα κείμενο για το πόσο σούπερ ντούπερ τέλειος μπαμπάς είναι ο μπαμπάς του (καλά, οκ...) και αυτοκόλλητα και πίσω το έχει απλά χρωματίσει λίγο με παστέλ. Το άλλο δωράκι ήταν ένα μπρελόκ με χάντρες και ρόδι (όχι αληθινό ρόδι!). Μου τα έδειχνε κατενθουσιασμένος από το πεζοδρόμιο όταν ήρθαν! Μετά όλη μέρα επεξεργαζόταν την κάρτα, ξεκολλούσε τα αυτοκόλλητα, τα ξανακολλούσε, κ.λπ.! Πήραμε και το νονό του στο σκάιπ και του τα έδειξε όλο καμάρι!

Τι σύμπτωση κι αυτή, που πριν λίγες μέρες ήρθε ο ξάδελφος απ' την Αυστρία, και ο Βασίλης θα είναι αυστριακός στη γιορτή! Και στο δικό μας νηπιαγωγείο ήταν με παραδοσιακές στολές τα παιδάκια και υποτίθεται διαφήμιζαν τη χώρα τους για τουρισμό. 

Όταν λέω "λεκανίτσα", εννοώ μια λεκανίτσα με νερό για να πλένουμε το μωρό με βρεγμένο βαμβάκι. Μωρομάντηλα μόνο έξω χρησιμοποιούμε, και στο μπάνιο το πλένουμε μόνο όταν έχει κάνει πολλά κακά και έχει πασαλειφτεί. Μόνη μου δεν μπορώ να το πλένω, νομίζω υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος, αλλά δεν τον ξέρω... Άσε που φοβάμαι μη μου φύγει το μωρό απ' τα χέρια. Ο Αντρέας πάντως ήταν τόοοοσο κινητικός, που δεν υπήρχε περίπτωση να τον κουμαντάρω με ένα χέρι. Εδώ μπάνιο τον κάναμε, και έπρεπε να τον κρατάει κάποιος γερά και με τα δύο χέρια, και ο άλλος να τον πλένει. Όσο για το νιπτήρα, η βρύση και στα δύο μπάνια είναι χαμηλή, οπότε δε χωρούσε με τίποτα. Άσε που δε θέλω να γεμίζει κάθε λίγο ο νιπτήρας σκατουλάκια! Τον Αντρέα ακόμα έτσι τον αλλάζουμε, με βαμβάκι και νερό, και όταν λερώνεται πολύ, μπάνιο. 

Τι γλύκας ο Βασίλης!!!!!! Καλά, εμάς οι γονείς μου ούτε μεγάλους δε μας άφηναν να βλέπουμε μόνοι μας τηλεόραση. Μεγάλους εννοώ γυμνάσιο... 

Σήμερα το πρωί που ξύπνησε ο Αντρέας ήθελε γάλα και νινονίνα. Νινονίνα είναι ένα βιβλίο για δύο αδελφάκια, το Νίνο και τη Νίνα, αλλά αυτός το λέει όλο μία λέξη! Του λέω ότι η σειρά που θα ακολουθήσουμε είναι, να αλλάξουμε πάνα, μετά Νίνο και Νίνα και μετά γάλα. Παίρνω μια πάνα και τον αλλάζω όπως ήταν στο κρεβάτι, οπότε μου λέει "Γίνεται να αλλάτσουμε στο κιεβάτι; Μόνο εις τον πάγκον γίνεται"!!!!! 

Για ποια βάφτιση λες καλέ; 

Άντε, πάω να ποτίσω λίγο τα φυτά στη βεράντα και να κάνω κάτι εκτυπώσεις για το Κατηχητικό, που σήμερα είναι η τελευταία μέρα! Το απόγευμα παίζει η Ελλάδα στο Μουντιάλ, ο άντρας μου φυσικά θέλει να δει τον αγώνα, κι εγώ δε βρήκα κανένα για να κάνουμε οτιδήποτε... Κλαααψ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, Μάγδα, για το νηπιαγωγείο που λες και την τουαλέτα, η δασκάλα μου είχε πει ότι θα τον πηγαίνουν κάθε μισή ώρα-είκοσι λεπτά στην αρχή. Αφού, όμως, τον είδαν έτσι αρνητικό, τον πηγαίνουν μια-δυο φορές τη μέρα, για να μην τον πιέζουν. 

Εν τω μεταξύ, χτες φτιάξαμε κέικ με τον Αντρέα. Το έβαλα στις αντιστάσεις, στους 150 βαθμούς, και πάλι κάηκε λίγο από πάνω... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Ήμουν όλη την ώρα από πάνω του, μήπως και γίνει και το αφήσω περισσότερη ώρα και καεί, και το έβγαλα ακριβώς μόλις έγινε. Και πάλι άρπαξε όμως... Ουφ, αμάν πια... Το έξυσα πάντως και είναι τέλειο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουμφ... Με πήραν τηλέφωνο απ' το Κατηχητικό ότι τα μισά κορίτσια δε θα έρθουν, έτσι το ανέβαλα για το επόμενο Σαββάτο... 

Τους είχα ετοιμάσει κάτι πράγματα μια που ήταν η τελευταία φορά, τους τύπωσα τις φωτογραφίες απ' τις δραστηριότητες που κάναμε. Χεχε, Μάγδα, δεν αντιγράφω τον παιδικό του Βασίλη, απλά μου τις ζητούσαν συνέχεια, και τις μάζεψα όλες τώρα και τις τύπωσα. Γκρρρ... Τι θα κάνω όλη μέρα σπίτι;;; Ουφφφ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...