Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατι απαγορευεται το ανθρακικο στην εγκυμοσυνη?


Recommended Posts

Μου ειπε η γιατρος να μην πινω ανθρακουχα ποτα κ να μην καπνιζω!

Και καλα το καπνισμα το καταλαβαινω και το εκοψα, ομως τα βραδια που με πιανουν οι αναγουλες μου με ευχαριστει μισο ποτηρακι λεμοναδα ή πορτοκαλαδα. Βεβαια αποφευγω να πινω συνεχεια επειδη μου το ειπε. Ξερει καμια το λογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apla giati den einai katholou ugeihna ,an den eprepe mia fora na ta pinoume prin tora akoma perissotero.

exoun poly zaxarh kai apisteutes thermides.den einai ximos einai xromatikh ousia me nero zaxarh kai anthrakiko.pios o logos na to pieis?tora prepei na prosexeis kai na dineis sto mwraki sou oti xriazete gia thn kalh tou anaptiksh.an pineis tora anapsiktika pou exoun toses thermides tha baleis polu eukolotera kila apo tora kai den ta xriazese den prepei apo tora tosa axrista kila.to swma tora sthn egumosinh litourgei diaforetika kai apothikeuei eukolotera lipos giayto prosexe ti tros.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί Αναστασία μου έχουν διοξείδιο του άνθρακα μέσα. Ακόμη κ η Σουροτή έχει. Το έψαξα κι εγώ πολύ στην εγκυμοσύνη μου , γιατί είχα πρόβλημα δυσπεψίας κι εκανα τρελή για μια σουροτή. Ρώτησα τον γιατρό μου κ μου είπε πως δεν επιτρεπόταν, επειδή είχα όμως μεγάλο πρόβλημα μόυ επέτρεπε 1 σουρωτή την εβδομάδα. Όλα τα ανθρακούχα ποτά καλό είναι να μην τα καταναλώνουμε γενικώς , στην εγκυμοσύνη ένα παραπάνω. Προσπάθησε να βρεις κάτι άλλο να σε ανακουφίζει. Εμένα με βοήθησε πολύ στις δυσπεψίες ο ανανάς. Θα το βρεις κι εσύ το γιατρικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω ακουσει οτι το ανθρακικο κανει ζημια στα αυτακια του μωρου, ειδικα τους πρωτους μηνες που σχηματιζονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σε ραντεβου με γενετιστρια ρωτησα αν το ανθρακικο προκαλλει προβληματα ακοης στο μωρο και μου απαντησε "αυτα τα ακουω και κουφαινομαι εγω".Μυθος δηλαδη Απο την αλλη βεβαια μου ειπε να προσεχω τα Ε ιδιως οταν αυτα ειναι τριψηφια, την καφεινη που εμποδιζει τη δεσμευση του σιδηρου, και τονισε πως ειναι ο,τι πιο αχρηστο και γεματο θερμιδες μπορει να καταναλωσει μια εγκυος.

Το συμπερασμα ειναι αμα "καιγεσαι" πιες λιγο μια , δυο φορες την εβδομαδα.

Αυτα βεβαια τα ειπε σε εμενα Σε καποια αλλη κοπελα μπορει να τα απαγορευε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ εγω στην 1η εγκυμοσυνη ειχα ακουσει για την ακοη του εμβρυου και το ανθρακικο και κατηγορουσα τον γιατρο μου που δεν μου το ειχε πει.

Στην 2η εγκυμοσυνη τον ρωτησα σχετικα και μου ειπε οτι δεν απαγορευεται και οτι ολα αυτα σχετικα με την ακοη ειναι μυθος και ραδιο αρβυλα.

Οπως λεει και η φιλη APIS το μονο που συμβαινει ειναι οτι σε γεμιζει με θερμιδες και φουσκωμα τιποτα αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι βέβαια! Απλά αναστέλλει την απορρόφηση σιδήρου, έχει καφεϊνη και συνήθως η γυναίκα που πίνει πολλά αναψυκτικά, παραμελεί να φάει φρούτα και να πιει χυμούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εμαθα οτι δεν κανει να πινω ανθρακουχα ταν ημουν ηδη 6 μηνων,δεν ειχα ιδεα πιο πριν ,ουτε θυμαμαι να μου ειπε κατι η γιατρος,καποια φιλη μου ειπε οτι θα κουφανω το μωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΚΑΟΥΡΕΣ ΓΙΑΤΙ

Η ΒΑΦΤΙΣΤΗΡΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΤΡΕΛΟ ΜΑΛΛΑΚΙ

ΚΑΙ ΕΠΙΝΕ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

ΕΝΤΑΞΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ..

ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ..

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΑΛΛΑ

ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΙΝΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΚΑ ΚΟΛΙΤΣΑ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ.. ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;

(ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...