Μετάβαση σε περιεχόμενο

2014 ΕΥΧΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΕΣ (ΤΟΥ 2009) !


Recommended Posts

Καλημέρα!!!!!

Περαστικά σε όλα τα αρρωστούλια..... εμείς ευτυχώς ακόμα τίποτα (φτου φτου). 

 

Να ευχηθώ στην Μαριάννα και στον Μάριο για προχθές ή τους γιορτάζετε το Δεκαπενταύγουστο; Εμείς εδώ πάντως τους ανύπαντρους (και καλά οι παρθένες! ) τους γιορτάζουμε 21/11. Όπως και να έχει χρόνια πολλά!!!! 

 

Μακάρι να ήμασταν κοντά να σας έστελνα βρε κορίτσια ντολμάδες!!! Και μου πέτυχαν πολύ οι άτιμοι! 2 μέρες τρώγαμε και την 1η έφαγαν και η μαμά μου με τον ανιψιό και τον γαμπρό μου. Ο Χριστόφορος βέβαια ούτε να δοκιμάσει! Όταν μπήκε στο σπίτι έπιασε την μύτη του και είπε " πούφου!!!! μανουλίτσα ο Γιάννης έκανε ένα πολύ βρωμερό πρίτς!!!! μπλιάχ!!!! " εννοείται ο μικρός τον πλάκωσε στο ξύλο λέγοντας πως δεν έκανε τίποτα! χαχα!!! Ο Γιάννης έφαγε αλλά χωρίς το περιτύλιγμα! 

 

Μάρκερ και εγώ για βελονισμούς και ομοιοπαθητικούς, κλπ δεν ήμουν και πολύ θετική..... αλλά έλα που έκανε δουλειά! Βελόνες μου βάζει σε όλο το μήκος του χεριού σε συγκεκριμένα σημεία και ψηλά στην πλάτη ανάμεσα στις κουτάλες για να πιάσει το αυχενικό που επίσης μου βρήκε ότι έχω.  Σήμερα υποτίθεται πως είναι 5η και τελευταία επίσκεψη αλλά έχω ακόμα ενόχληση στην παλάμη μου και μάλλον θα κάνω 2 επιπλέον. 

Στην μαμά μου που έχει κήλες πολύ χαμηλά στην σπονδυλική της βάζει εκεί και ψηλά στα κωλομέρια και επίσης στο αυτί της για να πιάσει το παχύ έντερο που βρήκε οτι πιέζεται. 

 

Βαγκ μπράβο που καταφέρατε να βρεθείτε με τη Σωσώ!!!! Είδες η μικρούλα της τί γλυκό και καλόβολο παιδάκι είναι;;;; Και η Μάρθα βέβαια πανέξυπνη και πολύ πονηρή! 

 

Στο σχολείο εμείς κάθε βδομάδα αναπτύσσουμε ένα θέμα. Όλες οι τάξεις πάντα το ίδιο θέμα αλλά με διαφορετική προσέγγιση και δυσκολία ανάλογα την ηλικία. Την περασμένη βδομάδα είχαμε την σπορά και αυτή τη βδομάδα θα ασχοληθούμε με τις ελιές! Την Τετάρτη θα πάει ο άντρας στο σχολείο (στου μεγάλου την τάξη) για μισή ωρίτσα να τους μιλήσει σαν ειδικός για το ράβδισμα. Η χαρά του Χριστόφορου δεν περιγράφεται όταν έχει θέματα με αγροτικές δουλειές! χαχα!!!! Γεωπόνο θα το κάνω το παιδί μου να συνεχίσει και την επιχείρηση! χαχα!

Το μόνο που δεν κάνουν στο σχολείο είναι οι έξτρα γιορτές πέραν την τελικής του καλοκαιριού. Χριστούγεννα - Απόκριες - Πάσχα αφιερώνουν την εβδομάδα εκείνη για το συγκεκριμένο γεγονός, φτιάχνουν στολίδια και σχετικές χειροτεχνίες και απλά μια μέρα δεν κάνουν μάθημα αλλά "γιορτάζουν" μεταξύ τους χωρίς όμως ποιήματα, θεατρικά, κλπ.   

Σήμερα το απόγευμα έχει σχολή γονέων και πρέπει πάση θυσία να πάω γιατί την κάνουν στο τέλος του κάθε μήνα και τον Δεκέμβριο δεν θα γίνει. Ιανουάριο θα είμαι στις μέρες μου να γεννήσω αν δεν έχω ήδη γεννήσει, οπότε τώρα μόνο αν πάω...θέλω πολλά να ρωτήσω ειδικά για τον Γιάννη και τον ερχομό του μωρού..... θα έχουμε θέμα μεγάλο πιστεύω.

 

Κρύο ωστόσο ακόμα να καταλάβουμε εδώ.... μόνο από χθες έχει πέσει λίγο η θερμοκρασία και έχουμε γύρω στους 16 βαθμούς αλλά μέσα στο σπίτι όχι κάτω από 20. Άναψα 1η φορά χθες το απόγευμα τη φωτιά έτσι για να πούμε οτι ήρθε λίγο χειμώνας αλλά την άφησα μόνο για 2-3 ώρες  γιατί σκάσαμε από τη ζέστη! Τί κακό είναι αυτό με εμάς;;;; Ούτε κρύο, ούτε βροχή..... τίποτα.... Αφρική καταντήσαμε.

 

Σήμερα θα κάνω τεμπέλικο φαγητό.... ομελέτα με πατάτες και καβουρμά που μου έφεραν από τον βορά! Από τα Δίκαια! Έχω βράσει και κάτι χόρτα που μου έδωσαν από το χωρίο και όλα καλά. Τα παιδιά δεν τρώνε ομελέτα και θα φάνε πατάτες με ντοματοσαλάτα ο Χριστόφορος και πατάτες με βραστό αυγό ο μικρός. Ο μεγάλος ούτε που να φάει αυγό με τίποτα! Έ μα πια αυτά τα φαγητά! Μου αρέσει βέβαια πάρα πολύ να μαγειρεύω αλλά αυτό που δεν αντέχω ειδικά τώρα είναι η καθαριότητα της κουζίνας μετά το μαγείρεμα .... μου τρώει πάρα πολύ χρόνο καθημερινά. Ουφ.... και δεν έχω καθόλου βοήθεια.... αλλά δεν πειράζει.    

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νανά μαζί γράφαμε! 

Μωρέ μπράβο υπομονή για μια υπογραφή! Ούτε τέταρτο δεν θα καθόμουν να περιμένω. Μπράβο που περάσατε ωραία πάντως και συγχαρητήρια για τις πωλήσεις!!! Με το καλό και η γιορτή σας!!!! Γιατί μωρέ το φοβάσαι το παιδάκι; Θα δεις που θα είναι αστέρι πάλι ο άντρας!!! χαχα!!!  

Στολίσατε κιόλας ε; Και εμένα με κυνηγούν εδώ και μέρες αλλά θα το στολίσουμε το ερχόμενο Σάββατο τελικά. Θέλω να πάρω ακόμα μερικά έξτρα στολίδια γιατί από πέρυσι έχουμε μερικές απώλειες λόγω Γιάννη! Ελπίζω φέτος που είναι μεγάλο παιδάκι πλέον να μην πειράζει.

Η Αρετούλα καλέ γίνεται 2 χρονών την Τετάρτη 26/11 !!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε τρελοκρητικια! που τον βρηκες τον καβουρμα απο τα Δικαια;;;;!!!

δεν παιζεσαι!

 

και στο δικο μας σχολειο για αγροτικα θεματα μιλανε.

αλλα στην ταξη της Μαριαννας σημερα μας δωσανε το ποιημα!

θα ειναι μια απο τις 4 νεράιδες και θα λεει 2 4στοιχα.

θα παιζει και η κυρια τους στο θεατρικο!

θα κανει τη μαμα!

περιμενουμε και απο τον Σπυρο... τωρα που πηγε για υπνο ομως ο δολιος εχει τρελαθει στο βηχα! η μυτη ειναι ανοιχτη, τον εβαλα οτριβιν, τον εκανα εξτρα δοση μασκα φλιξοτάιτ, ηρεμισε για κανενα μισαωρο, αλλα αρχισε παλι... να δουμε πως θα ξημερωσουμε...

 

Νανα τοσο οκ ο συγγραφέας;;;;

μπραβο...

εκανε καμια εκπτωση στα βιβλια;

 

οσο γι ατο ποιημα, τι φοβασαι καλε, αφου μια χαρα θα τα πει το παιδι...

 

εσεις εκει φανταζομαι θα εχετε ακομα πιο ζεστη απο την Κρητη,,,

κοριτσια εδω στ'αληθεια ξουριζει!

ηλιος μιε δοντια και ολα τα σχετικα!

 

και εμενα με ελεγε η μικρη να στολισουμε και σιγονταριζε και ο αντρας αλλα δε θελω... σε 2 βδομαδες λεω και παλι νωρις ειναι.

μετα θα μας πριζουν ποτε θα παρουν τα δωρα!

 

αντε καλο βραδυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια....περνάει η μέρα και δε προλαβαίνω να μπω και δω....

Το μάθαμε χθες το ποίημα...μικροί μεγάλοι....

Τελικά θα ράψει μοδίστρα τις στολές με 20 ευρω το παιδάκι. Καλά μου φάνηκε, στον παιδικό δίναμε 30αριές. Κάτι φουστίτσες τούλινες από h&m που είδα και σκεφτόμουν να τους πάρω κάναν μόνο από 15€ άρα πιο καλά της μοδίστρας να ναι και ομοιόμορφες...αναμνήσεις είναι αυτές....

Με τον άντρα είμαι σε καλό δρόμο....έχει τώρα από Παρασκευή που ήρθα στο αμήν που αφήνω το σπίτι τα απογεύματα βομβαρδισμένο από τα παιχνίδια. Γιατί είχε συνηθίσει να σχολάει να έρχεται και να ναι όλα στη τρίχα.Τώρα τους λέω μαζέψτε μέχρι να ετοιμάσω ρούχα και τσάντες για αύριο....και φυσικά μαζεύει και λέει και ευχαριστώ!Και ο άγιος φοβέρα θέλει....

Και η μικρή μου ίδια του τα ζα μου αργά! Με γράφει διαρκώς...ενώ ξέρει και να ντυθεί και να γδυθεί και να φάει μόνη και να ζωγραφίσει παλιμπαιδίζει.

Χθες δε μου δινε βάση να μάθει το ποίημα, χαιδολογιόταν....της λέω και γω δε πειράζει μη το μάθεις, καλύτερα να πας στο παιδικό σταθμό να κάνεις το Χριστούλη στη φάτνη που ούτε μιλάει ούτε λαλάει, δε χρειάζεται να σαι με τα μεγάλα κορίτσια στο νήπιο αφού είσαι μωράκι! "όχι όχι μανούλα μου θα το πω" Και σε μισή ώρα το λεγε φαρσί. Δεν ήταν φυσικά ο σκοπός μου να μάθει το ποίημα αλλά να μου δώσει λίγο προσοχή. Το πιστεύετέ ότι τρώει 2-3 κουταλιές φαί πεινάει και σταματάει να τρώει επειδή κουράζεται λέει να ανεβοκατεβάζει το κουτάλι;;;;;Ακουσον άκουσον 4 χρονών κουράζεται!! Μωρέ δεν ήξεραν σε τι σπίτι μπήκαν!!!

Εδώ έπιασε το κρύο για τα καλά...16 βαθμούς στο σπίτι χθες το βράδι...και ο άντρας μου δεν ήθελε να ανάψουμε....από σήμερα όμως επιβάλλεται....

Νανα εμείς από του Τριβιζά μόνο τα τρια λυκάκια έχουμε και είναι πολύ ωραίο καλογραμμένο για την ηλικία μας βέβαια έχει αρκετά λογάκια ειδικά για βράδι που τους τα διαβάζω εγώ θέλω κάτι γρήγορο και ευκολοκατανόητο.

Μαριλού εμάς το πρώτο μήνα στο νηπιαγωγείο ασχολιόνταν με τον ευατό μου και την οικογένεια μου όλες οι δραστηριότητες είχαν αυτό το Concept. Το δεύτερο μήνα είχαν θέμα τη διατροφή, τα παραδοσιακά με τα συγχρονα φαγητά, σκεύη κλπ κλπ.ζητούσαν φωτογραφίες και σκεύη τύπου κόσκινα,γουδιά, πήγε ένας παππους ο άνθρωπος από όλα που τα είχε και τους έδειξε πως τα χρησιμοποιούσαν..

Τώρα ασχολούνται με τα Χριστούγεννα και γενικά με το πνεύμα της αλληλοβοήθειας. Νομίζω όμως είναι κοινό το πρόγραμμα στα νηπιαγωγεία από την πρωτοβάθμια για το τι πρέπει να διδαχθούν μέσα στο έτος και απλά οι εκπαιδευτικοί κρίνουν πως θα το παρουσιάσουν.

Πολύ χαίρομαι με το βελονισμό που βρήκες λύση. Και ο μπαμπάς μου κάνει συνδυασμό και βελονισμό και φυσικοθεραπεία και είδε βελτίωση με το χρόνιο πια πόνο του.Να δούμε όταν σταματήσει πως θα ναι.

Αποσπασματικά σας γράφω μια με φωνάζει ο ένας μια ο άλλος χάνω τον ειρμό όταν γράφω από τη δουλειά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου!

τα τρία μικρά λυκάκια είναι τέλεια!!!

 

σήμερα μου είπε η δασκάλα ότι είναι σταθερός στην εξέλιξη του, αλλά την έχει εντυπωσιάσει στη γιορτή.

λέει πολύ δυνατά το ποίημά του... είναι σα να βλέπει άλλο παιδάκι... χαχαχα!!!

 

κορίτσια, εδώ είναι πολύ διαφορετικό το κρύο.

μπορεί η θερμοκρασία να μην είναι τόσο χαμηλή όσο στην Ελλάδα, αλλά τρυπάει τα κόκαλα.

άπό αύριο θα τους βάλω μπουφάν.

 

μαριλού, ευχαριστώ για την ευχή αλλά εγώ τον γιορτάζψ 25 Μαρτίου.

 

την Πέμπτη θα έχουμε ψυχολόγο που θα μιλήσει για τον σχολικό εκφοβισμό.

θέλω να πάω αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.

ο Π έχει μάθημα στα επιμορφωτικά (μαθαίνει οικοδομική) και η πεθερά την έχει πιάσει πάλι ο πόνος στα πόδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια! Που χαθηκατε σημερις;;;Vag σταθερη μας αξια;;;

Μαρκερ να χαιρεσαι το Στελλαρα σας! Γερο δυνατο το παιδι!

Απεργειτε( εννοω οι δασκαλες σας) αυριο;

Εμας παιζεται...δε δωςαν σαφη απαντηση...να παρουμε λεει το πρωι τηλεφωνο...βρε πες ναι η οχι με τις αντοχες μας παιζεις....να τα ξυπνησουμε να τα ντυσουμε αγριο χαραμα η οχι;;;;

Για ονομα...και να πω δεν ειναι και οι ιδιες μανες εργαζομενες να ξερουν τον καημο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε νοτιες... πλακα με κανετε;;;

η μια αυριο θα τους βαλει μπουφαν, η αλλη με 16 βαθμους το σκεφτονται να ανψουν καλοριφερ!!!!!

καλε... τα δυο τελευταια πρωινα οταν μπαινω στο αμαξι μεσα η θερμοκρασια λεει 4oC!!!

φοραμε κουκουλες, αυτακια και ολα τα χειμερινα!

 

Μαρκερ να χαιρεσαι τον Στελιο!!!

με υγεια παντα!

 

καλα βρε ΜΑριλου ετσι σας ειπαν οι δασκαλες;;;;

αισχος!

εμας της ΜΑριανας κανει του Σπυρου θα δουλεψει...

ειπε αστεια ο αντρας στη δασκαλα του Σπυρου να κρατησει αν μπορει και τη ΜΑριαννα και δεχτηκε αλλα μετα πηγαν και αλλες (που δε δουλευουν....) και ζητουσαν το ιδιο και του ζητησε συγνωμη οτι φυσικα δε μπορει να κανει εξαιρεση...

δεκτο...

το θεμα ειναι οτι ο αντρας ειναι νυχτα....

οποτε...

θα τους ξυπνησω κανονικα το πρωι... μαζι με τη ΜΑριαννα θα παμε το Σπυρο σχολειο και μετα... ακομα δεν το ξερουν τα παιδια... θα παρω τη Μαριαννα για λιγο στη δουλεια, κανενα 2ωρο να κοιμηθει λιγο ο αντρας και μετα θα ερθει να την παρει...

τι να κανουμε... να φερναμε τη μαμα μου... τζαμπα ταλαιπωρια της για 2 ωρες... τα παεθερικα δεν το εχουν το πρωινο ξυπνημα ευκολο και θα ερουν να τους παρουν απο το σχολειο την ΠΑρασκευη που θα ειμαστε πρωι και οι 2...

καλα που ο δ/της ειναι καλος και δεν εχει προβλημα...

 

και το τελευταιο νεο....

αλος για Χιο τραβηξε πηγε κι αλλος για Μυτιλινη......

ω, ναι αρχισαν τα οργανα...

δε μας εφτανε ο Εβρος που μας εστελε διακοπες ο Δενδιας.... οοοοχιιιιι....

ο Κικιλιας ειναι θαλασσινος τυπος...

προτειμαει να μας στειλει Μυτιλινη!!!!

το βραδυ ηρθε δ/γη 2 ατομα απο καθε τμημα διωξης λαθρομεταναστευσης να πανε Δεκεμβριο στο νησι!

και αντε απο Αθηνα εχει δρομολογια... εμεις απο εδω;;;; δεν ξερω καν αν εχει απο Θεσσαλονικη ή ΚαΒαλα... απο Αλεξανδρουπολη νομιζω εχει....

και τι σαπιοκαραβα;;;

και ποσες μερες κανουν να φτασουν;;;;

οεο;;;;;

το καλοκαιρι οποτε τις οικενειακες διακοπες θα τις παμε υπηρεσιακως...

τωρα ποταμι θα ειναι.... νησι θα ειναι..... ο Θεος και η ψυχη τους!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια!

Καλέ Vag δε κατάλαβα Δεκέμβρη πρέπει να πάτε η καλοκαίρι Μυτιλήνη;;;;

Γιατί για καλοκαίρι παλεύεται το ξεκουβάλημα αλλά τώρα Χριστουγεννιάτικο οικογένεια με παιδιά να ξεπατρίζεται έλεος!

Ωραία η Μυτιλήνη όμως...από Ρόδο καλοκαίρι έχει συγκοινωνια που περνάει και φτάνει μέχρι Αλεξανδρούπολη οπότε κατεβαίνει από την ίδια διαδρομή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

 

έλα ρε Βαγκ;

πάλι ο άνδρας σου την έφαγε;

για πόσες μέρες;

το καλό είναι ότι έπεσε μέσα στις διακοπές και τα παιδιά δε θα χάσουν μαθήματα...

 

εμείς θα έχουμε ψυχολόγο σήμερα.

θα μας μιλήσει για τον σχολικό εκφοβισμό.

 

έφτιαξα και έναν χαλβά να πάω.

 

μεγάλω βλακεία των δασκάλω ρε Μαριλού.

ντροπή τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα καναν και οι 2 βαρδιες μαθημα αλλα πηγαν μονο 8 παιδακια.οσες ειχαν δυνατοτητα τα κρατησαν

Βρηκα ευκαιρια στο σχολασμα ησυχια και μιληςα με τη δασκαλα.Μου πε αδυναμιες που εντοπιζει στη μια και θεματα συμπεριφορας στην αλλη οτι ακριβως βλεπω και γω δηλαδη και παινεσε τα καλα τους αυτα ακριβως που εντοπιζω και γω και χαρηκα που τις ειχε ψυχολογησει και παρατηρησει αναμεσα σε 23 παιδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι βρε κοριτσια... δε θα παμε εμεις Δεκεμβριο.

καποιοι θα πανε απο το τμημα μας τωρα αλλα οχι εμεις...

απλα επιδη το πιο πιθανο ειναι να συνεχιστει και αυτη η περιπετεια σκεφτομαστε οτι το καλοκαιρι παλι καπου θα μας βρει....

εκτος και αν, οπως ακουγεται, ειναι ιντριγκες μεταξυ στρατηγων και χωνουν τη θεσσαλονικη χειμωνιατικα, με μονο 2 πλοια την εβδομαδα απο Καβαλα και μολις πιασουν οι ζεστες θα στειλουν αθηναιους...

θα δειξει.

 

χθες, δε σας ειπα, τους πηγανε απο το σχολειο και εκκλησια επιδη ηταν του Αγιου Στυλιανου... καλη κινηση.

 

το πρωι τους ξυπνησα κανονικα και πηγαμε μονο στο Σπυρο σχολειο... τη Μαριαννα τη γυρισα πισω και εμεινε με το μπαμπα της που κοιμοταν... κλειδωσα και πηγα στη δουλεια. τον αφησε να κοιμηθει μεχρι 9:30!!!!! δεν το περιμεναμε.

 

το απογευμα νμας καλεσε η μαμα του φιλου του Σπυρου για παιχνιδι... ωραια περασαμε...

 

ΝΑνα ειχε και μπουφε η ομιλια του ψυχολογου;;

ειπε κατι καλο να μας ενημερωσεις και εμας να μαθουμε κατι;

 

Μαρντιο οι δασκαλες οτνα θελουν, με τοση εμπειρια καταλαβαινουν τι καπνο φουμαρει καθε παιδι...

εκτος και αν ενα παιδι αντιδρα αλλιως στο σπιτι αλλιως στο σχολειο.

και εμας κατι τετοια θα μας ρωτησει η δασκαλα της ΜΑριαννας στη συνεντευξη του κανει ιδιαιτερως για καθε γονιο. εμεις εχουμε σειρα την Τριτη.

 

ελπιζω να εγιναν οι πατατες γιαχνι μου για αυριο... θα τους παραλαβουν τα πεθερικα και θα τους ταϊσουν...

καλο βραδυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χελόου κόρες!!!!!

 

Μάρκερ μου να χαίρεσαι το Στέλιο σου!!!!! Πολύχρονος και τυχερός!

 

Μάρντιο μου μπράβο στη δασκάλα! Δίνει σημασία στα παιδάκια! Ενώ είναι άλλες που καλά καλά δεν ξέρουν τα ονόματα των μαθητών τους..... 

 

Νανούκα μου πως ήταν η συνάντηση με το ψυχολόγο; 

 

Βάγκ μου ελπίζω τουλάχιστον αν σας στείλουν κάπου να είναι σε καλοκαίρι και σε ωραίο παραθαλάσσιο μέρος για να περάσετε και καλά! Τσάμπα διακοπές καλέ!!!! Λογικά θα πάρεις και καμιά μαμά ή πεθερά μαζί ε; 

Τον καβουρμά που βρήκα ε; Λοιπόν, δεν ξέρω αν έχω αναφέρει πως η πεθερά μου είναι από Αλεξανδρούπολη και ήρθε εδώ λόγω του πεθερού μου που τον γνώρισε στα μέρη της σαν φαντάρο. Ο κουνιάδος μου λοιπόν, συμπτωματικά, γνώρισε εδώ μια κοπέλα που είναι από τα Δίκαια η οποία βρέθηκε εδώ λόγω δουλειάς..... τους αρραβωνιάσαμε τον περασμένο μήνα! Πήγαν τα πεθερικά μου πάνω να γνωρίσουν τα συμπεθέρια όπου έχουν κρεοπωλείο από τα γνωστά (έτσι λένε, δεν ξέρω)! Και κάπως έτσι έφτασαν στα χέρια μου υπέροχα λουκάνικα και καβουρμάδες!  Και εγώ τρέφω κώλους που λέμε εδώ!!!!!!! χαχαχαχα!!!! 

Αστε τώρα έφτιαξα ένα σουφλέ υπέροχο! Περιμένω πως και πως να το βγάλω απ' το φούρνο..... με μπόλικα και διάφορα είδη τυριών και αλλαντικών!!!! Και εννοείται κρέμα γάλακτος λάιτ παρακαλώ (αυτό με μάρανε! χαχα!!! ) Έχω να το φτιάξω πάνω από χρόνο! Και μετά θα φτιάξω και ένα κέικ να το έχουμε για πρωινό.... έχουμε βαρεθεί τα τόστ και το ψωμί με μέλι..... αυτά. 

 

Α! Ο Γιάννης είναι 3η μέρα στο σπίτι λόγω γαστρεντερίτιδας..... το έχει λυπηθεί η ψυχή μου. Την 1η μέρα έκανε πάνω από 20 - 25 διάρροιες και στο τέλος πονούσε το κωλιό του ακόμα και όταν τον έπλενα.... αλλά διάθεση είχε φούλ. Έκανε χθες 2-3 μόνο ευτυχώς και σήμερα είναι καλά αλλά τον κράτησα προληπτικά. 

Ο Χριστόφορος μια χαρά! 

Πάω να τον πάρω απ'το σχολείο και αν προλάβω θα επανέλθω. 

Φιλιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ρε! τετοια συμπτωση;;;;

καλοι ανθρωπο οι θρακιωτες,ε;;;

αμα κατεβει κανενας στις γιορτες να τους πεις να σε φερουν μπάμπω!

σαν λεξη σημαινει γρια-γιαγια...

σαν φαγητο ειναι παραδοσιακο χριστουγεννιατικο επιδη τοτε κοβουν τα γουρουνια που εκτρεφουν στα σπιτια.... τα παραδοσιακα...

ειναι το εντερο του γουρουνιου γεμιστο με ρυζι ή μπλιγουρι (σπασμενο σιταρι) και συκωτακια. μοιαζει με τον τζιεροσαρμα αλλα λιγοτερο λιπαρο.

επισης να σε φερουν σπιτικο ή στη χειροτερη απο συλλογο γυναικων, κουσκουσι, χυλοπιτες και τραχανα λαχανικων με κολοκυθα. υπαρχει ο καυτερος και ο μη καυτερος. μπορεις να τον εχεις και να τον βαζεις απο μια κουταλια στα φαγητα για γευση οπως βαζουν κυβους λαχανικων.

και αν σου φερουν και καμια ρετσινα "εβριτικα κελαρια"..... οτι καλυτερο!

αχ.... με θυμισες Εβρο.....

 

ελπιζω να μην κολησει κανενας αλλος γαστρενεριτιδα, ιδιως εσυ!

περαστικα στ'αγορι σου και καλο σ/κ σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειας κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχές.

δυστηχώς δεν σας έχω διαβάσει

θα χρειαστώ και εγώ περίληψη χαχα

πολυ φορτομενο πρόγραμμα απο δω και περα

σχολάω 3:30

πάω σπίτι 4

και 4:15 τους πάω ενοργανη

γυρίζουμε 6:00 και μετά μπάνια κλπ

πάει γ ώρα 7:30

γαλα κλπ και 8 για ύπνο ο αγγελος και μετά τα αγόρια

μετά φαι

τέλεια βλεπω μια ταινία και με μαζέματα κλπ πάει 1:00

αυτο κάθε μέρα εκτως πέμπτης που δεν έχουν ασχολία.

υασας διαβάσω και θα σχολιάσω μετα

φιλιά πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Στέλιος σεληνιασμςνος σε άγριο βαθμο αυτη την εβδ

έβρισε και μια δασκαλα , πχι τη δικη του

αλλα το ξέρουν και αυτες ότι ντρεπετε εαν τον μαλώσουν μπροστά στα αλλα παιδιά και μετά τον τσιγκλάνε κιολας

αλλα μου λέει η δασκάλα ότι θα έπρεπε να το δεχετε και να μην αντιδρα

δεν τον δικαιολογω αλλα αφου θέλει το χρόνο του όταν νευριάζει δεν θα έπρεπε και αυτες να του τον φινουν και όχι επιμένουν να τις υπακούσει εκείνη την ώρα.

δεν ξέρω θα ρωτήσω και την κοινωνική λειτουργό που πάμε κάθε Πέμπτη

αλκα έχει γίνει αλλο πράγμα γενικα

θηριο

γκρινιάζει διαρκως

βαράει με το παραμικρο

αφου μέχρι και ο Νίκος του κάνει τα χατίρια γιατί δεν μπορεί να τον ακούει

πτλτεπει να το κόψει αυτό το τροπάρι γιατί θα το τσουρωμαδισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ρε Μαρκερ.... ποσο τρεξιμο!

 κατ'αρχην ολες σου ειχαμε ευχηθει για το Στελιο σου...

οσο για το οτι εχουν αρχισει να γινονται θηρια ανημερα/// και ο Σπυρος δεν παει καλα... τα κλωτσομπουνια επι καθημερινης βασης... την εχει σαπισει τη Μαριαννα.

ποσο μαλλον εσενα που ειναι 3 τα αγορια!

 

ε, ρε τι εχει να γινει στο μελλον....

 

εγω σημερα ψωφισα!

το πρωι λιγο στη δουλεια, 4-5 σκακι, γυρισαμε σπιτι να φανε απογευματινο και μετα πηγαμε στο γυμναστηριο του δημοτικου σχολειου που εκαναν προβολη τα αεροπλανα1.

δεν ειδαν ουτε σκηνη!

παιζανε, τρεχανε, κοιλιοντουσαν με τους συμμαθητες τους.....

οσο και αν τους ελεγα .... στο βροντο!

μουσκιδι γινανε και μεσα στη βρωμα!

αν και τους εβαλα κουκουλες στο γυρισμο για το σπιτι, η Μαριαννα μπουκωσε παλι...

 

εχω μια νυστα.....

εχω καλομαθει να κοιμαμαι μεσημερι βλεπετε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειπες Vag αεροπλανα και μπηκα να σας πω τα χθεσινα μου.τις πηγα public το πρωι που ειχε λεει εκδηλωση για παιδια 4-10 ετων με αφιερωμα στα αεροπλανα.Θα ειχε αφηγηση την ιστορια των αδερφων Ραιχ και θα εφτιαχναν αεροπλαβα με ανακυκλωσιμα υλικα πχ ρολα τουαλετας καπακια κλπ κλπ.

Παω και γω περιχαρης που κατι αξιολογο γινοταν και στη πολη μου και τι να δω μια κοπελια κι ενα κοριτσακι σε ενα τραπεζακι φτιαχναν..... σαιτες!!!

Λεω συγνωμη η εκδηλωση για τα αεροπλανα που ειναι;;;

Λεει εδω ειναι αλλα μας χαλασε το πιστολι σιλικονης και φτιαχνουμε σαιτες!

Κυριολεκτικα τσακιζε χαρτι και εφτιαχνε σαιτα!!!

Απογοητευση...τις πηρα και φυγαμε φυσικα μη μας περνανε και για χαζους...

Στολισαμε!!!!

Πρωτη χρονια μεγαλο δεντρο καινουριο!

Παιζαν οι κορες μου απο κατω τωρα το απογευμα και τις χαζευα ετσι ωραια που ηταν και λεω δε θελω τιποτα αλλο ηταν οτι ονειρευομουν απο τοσο δα μικρο κοριτσακι...παιδια να παιζουν κατω απο το δεντρο στο σπιτικο μου..

Ηρθαν και οι νονοι επισκεψη...ρωτουσαν τι να παρουν για δωρα( παντα φερνουν κατι μεχρι 10-20 ευρω στη καθεμια) εδω το χα να πω κατι μποτακια geox που μπανισα για τις μικρες να δω πως θα αντιδρουσαν! Ε μα!! Με σκανε καθε φορα...και τι και τι και τι και στο τελος παιρνουν κατι φθηνιαρικο που λες τοσα ηθελαν να διαθεσουν...ευτυχως που δεν ανοιξα το στομα μου...

Τελος παντων ας μη μου χαλαω την festive ατμοσφαιρα...

Τροχαιο θανατηφορο χθες εδω.39 χρονων μπαμπας αφησε 3 παιδια.πολυ κριμα...οσα φερνει η ωρα..οικογενειακος γνωστος...χεσε μεσα Πολυχρονη...μαλλον αλκοολ η αιτια...αλι σεαυτους που μενουν.

Καλη βδομαδα καλο μηνα αυριο! Τιτουγεννα καλε Τιτουγεννα που λεει και το Χρυσανθακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου!

ήμουν με άδεια την Παρασκευή.

πήγα για καφέ με τον ανδρούλη μου, μόνοι μας... ουάου!!!

 

μάρκερ, εγώ δε σου ευχήθηκα για τον Στελλάκο σου... να τον χαίρεσαι!

να είναι πάντα υγιής και καλότυχος!

όμως, δε θα συμφωνήσω μαζί σου...

επειδή είναι νευρικός, να μην του κάνουν παρατηρήσεις;

τι κάνει δηλαδή, όταν νευριάζει;

 

πόσο σε νιώθω μαρντ...

κι εγώ πολύ τα καμαρώνω όταν παίζουν μαζί...

αλλά εγώ θα ήθελα και ένα τρίτο παιδάκι...

 

η ψυχολόγος δε μου άρεσε και πολύ.

ήταν φανερά αγχωμένη.

και δε μας έδωσε και καμιά συμβουλή.

απλά ανέλησε το είδη του μπούλινγκ.

για τα θύματα μας είπε να ανεβάζουμε την αυτοπεπήθηση τους και στους θήτες απλά να τους βάζουμε στη θέση των θυμάτων...

δε με κάλυψε καθόλου...

 

τον μπουφέ τον κάναμε μόνοι μας σα σύνδεσμος.

εγώ έφτιαξα έναν χαλβά.

είχαμε άλλα 3 κέικ και φέραμε καφέδες και τσάι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλή εβδομάδα και καλό μήνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μπράβο Μάρντιο που στολίσατε!!!! Είδες τί ωραίο που είναι στολισμένο το σπίτι και τα παιδάκια να παίζουν; Απόλαυση αρκεί να μην τα πιάσει το μανιακό τους και κάνουν σαν τρελά γιατί τότε τρελαίνομαι και εγώ! Εμείς τελικά δεν στολίσαμε τώρα που έλεγα. Θα στολίσουμε την επόμενη Κυριακή που θα είμαι μόνη με τα παιδιά στο σπίτι, μιας και ο μπαμπάς μας ξεκινάει ελιές αύριο. Ε, να έχω να τα απασχολήσω με κάτι διαφορετικό και ευχάριστο! 

Επίσης για τα δώρα των νονών που λες δεν συμφωνώ ...... το οτι βαφτίζουμε ένα παιδάκι δεν σημαίνει οτι θα του φτιάξουμε καινούρια ακριβή γκαρνταρόμπα. Όταν ο νονός είναι κοντά στο παιδί, ασχολείται μαζί του και του φέρνει και το κατιτίς του τις 4 φορές τον χρόνο νομίζω είναι αρκετό. Ειδικά τα Χριστούγεννα που είναι τεράστια τα έξοδα και οι υποχρεώσεις για όλη την οικογένεια, και με τέτοιες εποχές δεν πρέπει να έχεις απαιτήσεις μεγάλες...... γνώμη μου έτσι; Μην παρεξηγηθούμε κιόλας. Εγώ για παράδειγμα έχω 2 βαφτιστήρια..... ποτέ δεν έχω ρωτήσει (ούτε και έχω σκοπό) τί θέλουν για δώρο. Όσο αντέχει η τσέπη μου και ότι πιστεύω πως θα αρέσει στο παιδί θα πάρω. Τα δώρα τους φέτος θα είναι των 30€ του καθενός (εκτός από την καινούρια βαφτιστήρα που έχει και γενέθλια οπότε θα πάρει 2πλό δώρο) .... δεν μπορώ για παραπάνω. Έχω και 6 πρώτα ανίψια που θα τους πάρουμε ένα μικροδωράκι έτσι για το καλό, έ δεν θα δώσω και ένα 100€  και για τα 6; Η καινούρια συννυφάδα μου Βασιλική και πρωτοχρονιά στα πεθερικά όλο και κάτι συμβολικό έστω πρέπει να τους πάρω.... άλλο ένα 50€ από εκεί.... πάνε τα λεφτά..... και για τα παιδιά μου δεν θα πάρω κάτι..... ένα μικρό παιχνιδάκι που θα τους αφήσει και καλά ο Αγ. Βασίλης, ίσα που να χωράει στην κάλτσα που θα κρεμάσουν...... άντε να είναι κανένα 20€ και για τους 2.  Βέβαια και οι νονοί σας κακώς που σε ρωτάνε τί χρειάζονται τα παιδιά από την στιγμή που δεν έχουν σκοπό να το πάρουν ..... αλλά και εσύ αφού σε ρωτάνε γιατί δεν λές να τελειώνει η υπόθεση;;;;; Η νονά του Χριστόφορου με ρώτησε για παπούτσια ή ρούχα και της είπα πραγματικά ότι θέλει αυτή. Εκείνη επέμενε και το μόνο που της είπα αν είναι ρούχα να είναι νούμερο 5-6 άν είναι παπούτσια να είναι νούμερο 29..... από όπου θέλει και ότι θέλει εννοείται.  

Τί λές τώρα για το τροχαίο;;;;;; Κρίμα το παλικάρι και ακόμα περισσότερο λυπάμαι τα παιδάκια...... 

Ώστε έτσι με τα αεροπλάνα ε; χαχαχα!!!!! Και καλά οι γύφτοι, δεν μπορούσαν να δανειστούν από κανέναν σιλικόνη; Ή έστω να τα φτιάξουν με κόλλες στιγμής;;;; 

 

Μάρκερ χαράς στο κουράγιο σου! Εσύ καλέ έχεις αναλάβει και τα πηγαίνεις σε όλα τα εξωσχολικά; Ο σύζυγος τίποτα; 

 

Βαγκ μου σε βρίσκω σούπερ με τους μεσημεριανούς ύπνους! Μακάρι να μπορούσα όχι μεσημεριανό, αλλά βραδινό ύπνο να κάνω της προκοπής! 

 

Νανά καφές άνευ τέκνων;;;; Τέλεια!!!!! Δεν το έχω κάνει ποτέ ακόμα και με τον άντρα που έχω ούτε πρόκειται τουλάχιστον για την επόμενη 10ετία! χαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριλού, βολεύει γιατί ο άνδρας μου δουλεύει με βάρδιες, οπότε έχει κάποια πρωινά κενά.

εν τω μεταξύ με έβριζε γιατί  κανόνισα να πάει στο σπίτι της δασκάλας να πάρει κάτι μεγάλα χαρτοκούτια και να τα πάει στο σχολείο.

θα τα χρησιμοποιήσουν για σκηνικά.

η πεθερά μου έχει διπλοκάμπινο και βολεύει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα

ευχαριστώ νανα μου για τις ευχες

όχι δε λέω να μην τον μαλώνει προς θεού , εαν είναι να κάνουν ότι θέλουν τα πιτσιρίκια χαθηκανε

απλως , και ρώτησα και κοινωνικό λειτουργό στη δουλεια που έχουμε , απλως σε κάποια θέματα πρέπει να σκέφτονται και την ιδιοσυγκρασία του παιδιού στα απλα θέματα

πχ. Ο Στέλιος μιλούσε στο μάθημα και ο Στέλιος είναι γκριαρικο και παιδί που προσβαλετε

αντι πχ να του Στέλιο αλλαξε θέση γιατι μιλάς και δεν μπορώ να κάνω μάθημα , μπροστά σε ολους ,

θα μπορούσε να πει στελιοβσε αυτη τη θρση θα βλεπεις πολυ καλύτερα και θα κάθεσαι πρωτος

και ο Στέλιος θα ήταν χαρούμενος γιατι του εδωσε μια πρωτοβουλία να γινει καλυερος και αυτη δεν χαλούσε το μάθημα με την έκρηξη του Στέλιου.

τα λέω επιστημονικώς χαχα

κάνει έκρηξη και κλαίει , φωνάζει και αρνητε οτιδήποτε εαν νιβδει αδικία ηή προσβολή . Και,δεν του αλλάζεις,γνωμη,με,τίποτα το κρατάει μανιάτικο. Οπότε εαν στον θυμό,του τον υποχρεώσει να μαρακολουθησειαθημα αντιδρά ακομα περισσοτερο

ενώ εαν,τον βαλει για 5 λεπτά,μόνο του ηρεμεί πολυ γρηγορότερα.

έχουν υσχηρη προσωπικότητα και οι 2 δεν σηκώνουν μύγα στο,σπαθί τους

δεν θα πειράξουν ποτέ κανέναν εξ επί τούτου αλλα με το παραμικρό που θα τους,κάνει κάποιος ας είναι αμεληταιο , τον έγραψαν στη μαύρη λίστα και μετά όποιος,τονν κυριο ειδε.

και εκεί χάνουν το δικιο τους γιατί αρχιζουν και δεν τελειωνουν

ενι γουει θα ηρεμήσουν που θα παει

μερντ η αληθεια είναι ότι μερικώς εγώ συμφωνώ και σε καταλαβαινω

οι νόμοι,τον παιδιών είναι αψογοι

δεν θα πάρουν ποτέ ακριβα και μπορεί κάποιες φορές πχ να μην πάρουν Ρούχο αλλα μόνο παιχνίδι αλλα δεν με απασχολει πάντα είναι εκεί και τα θυμουνται

και εγώ είναι υπερβολικά τυπική στα δώρα πάντα κάνω οικονομίες και θα πάρω όσο τον δυνατον καλύτερα, και δωρο και ρουχο πάντα

αλλα στο ένα το βαφτιστήρι που πραγματικά το αγαπω και του έχω πάρει τα απειρα βλεπω αλθια συμπεριφορά απο τη μαμά. Πχ του πήρα,σχολική τσάντα για δωρο ν δεν πήγε,σχολείο τελικά και όταν πήγα να τους δω την βρηκα πετάμενη κυριολεκτικά ακομα με τα καρτελάκια μέσα στη τσάντα. Τα,βαφτιστηκα τα παράτησε στο χωριό της , τα παπουτσάκια πήγε και τα αλλαξε ρουχι δεν έχω δει ποτέ φοράει και στα,δικα μου παιδιά σε γενέθλια. Πχ το ακριβότερο δωρο που έχει φέρει είναι μια μπλούζα 2 νούμερα μικρότερη των 4 €. Δεν με νοιάζει το δωρο αλλα ότι το κάνει απο υποχρέωση και μόνο και δεν εκτιμά,τον κόπο και τα χρήματα ου,δινω εγώ και τα περισσότερα πετάει. Στο δικό της βαφτιστήρι μπροστά μου λέει , ότι του περνει τα πιο φτηνιάρικα γιατι δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψει πιο πολλά,πρότεινα να πάρει παπούτσια για την ίδια που θα πάνε για καλό λόγο και το λέει μπροστά μου που ειμαι η νονα του παιδιού της .

μαριλου

όχι δεν ν ασχολειτε με,τίποτα,που αφορά,τα πεις μέσα,στην εβδ παρα μόνο αντε να μαδήσει να κοιμηθώ 1-2 το πρωί το σκ παραπάνω.

βαζει δουλει 8-23:00 και έρχετε,για 2 χτες το μεσημέρι που τ βρισκει ταισμενα και τον αγγελο κοιμισμένο , δλδ δε, κάνει τίποτα. Για όλα μου βαλω και τα 3 και μην σου πω για τις δουλειες. Αλλα καλά είμαστε,φτάνει το 24ωρο. Και παραπονιέται γιατι παραπονιέμαι που δεν,φτιάχνει το πρόγραμμα λίγο 30 ώρα δλδ να πας τα πφια γυμναστήριο. Ενι γουει μην αρχίσω χαχα.

Μπράβο νανα για το καφεδάκι

οπότε μπορείς να το κανεις ευχαριστώ ναι ξεκούραση η βολτα

καλέ τόσο καλές σχέσεις με τις δασκάλες χετε; πατε και απο τα σπίτια τους, μου κάνε εντπωση

εμείς πάντα παίρνουμε δώρα αξιας περίπου στα 25€ στον καθενα

τώρα όταν αρχισει να ζητάει και αγγελος σίγουρα θα μικρύνει. Το ποσο

και εγώ το ιδι κάνω Μαριλού πάρε,ότι θες λέω. Ήωπαρτε,τους μαζί και μη με ρωτάτε , δεν αλλαζω ποτέ δωρο εκτως εαν δεν τους κάνει καθολου

Επεξεργάστηκε από marker
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρκερ απο που γραφεις βρε κοπελια;;; απο τα συφραζομενα καταλαβα....

Τα παιρνω με τους νονους γιατι κανουν χοντραδες.Πχ ηρθαν παλι χθες με αδεια χερια ουτε μια σοκολατιτσα για τα μικρα.Μα πας σε σπιτι με παιδια και δη ο νονος και δε κρατας ενα κιντερ αυγο βρε αδερφε;;;

Εγω προσωπικα και αγνωστο να ναι το παιδακι πρωτα θα παω περιπτερο και μετα επισκεψη!

Και να πω πως δεν εχουν...τη νονα με ιδιο ρουχο δευτερη φορα δε τη βλεπεις...παντα σεταρισμενα τσαντα μποτες μπουφαν....

Απλα δε τα χαλαλιζει για αλλου περα απο τη παρτη της.

Οσο για το αν βλεπουν συχνα τα παιδια μπααααα...χθες ηρθαν μετα απο 1 μηνα και ειπαν 18.30 θα μαστε εκει ηρθαν 19.30 και 20.30 λεει φευγουμε μας εχουν καλεσει για λουκουμαδες!!!

Μας εκλεισαν ολο το απογευμα για μιση ωρα.

Τελος παντων εχω παραπονα....με τον αντρα ειμαστε φιλοι αλλα αγεται και φερεται απο το φουστανι δυστυχως...που κανει και κουμαντο.

Εμεις Μαριλου τα κοψαμε τα δωρα σε παππουδες αδερφια.Εφτιαξα περσι και φετος ημερολογιο τοιχου με τις φωτο των παιδιων απο 6ευρω και απο οτι μου παν αμφοτεροι ειναι το καλυτερο δωρο που εχουν παρει! Προτιμω να τα ψωνιζω στα παιδια μου τα καλα και πιστευω και οσοι τα αγαπουν το ιδιο θελουν προεχουν τα παιδια αυτες τις μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχισαν τα θεματα των γιορτων;;;;

κοριτσια εγω εχω ενα μονο βαφτηστηρι και προς το παρον, μενουν Αθηνα, αν και ελπιζω οταν με το καλο η κουμπαρα γεννησει το 3ο να μπορεσουν να παρουν μεταθεση εδω και να βρησκομαστε περισσοτερο.

αρα, τις λιγες φορες που τους βλεπω καθε χρονο, φυσικα και του παιρνω δωρακια.

και αν τυχει και δεν ανεβουν για Πασχα ή Χριστουγεννα και δεν κατεβουν οι γονεις της για να τους πανε τα δωρα, οπως περισυ, τους τα στειλαμε με κτελ!

γεμισαμε μια κουτα με δωρα και σοκολατες κλπ τοσο για το βαφτηστηρι μας, οσο και για τον αδερφουλη του.

φετος θα ανεβουν απο 15/12 περιπου, οποτε θα εχω το χρονο να παω με την κουμπαρα στα μαγαζια για κανενα ρουχακι και μονη μου θα παρω καποιο παιχνιδι.

γιορταζει και 6/12, Νικολας, οποτε παντα τα δωρα ειναι διπλα...

σκεφτομαι φετος που ειναι και εγκυος η κουμπαρα, να την κανω δωρο καμια περιποιηση προσωπου σε καποιο κεντρο αισθητικης μιας και θα κατσουν καπου 2 βδομαδες...ευτυχως με τα εκπτωτικα κουπονια βρισκεις πολλα τετοια.

 

Νανα και εγω θελω απο βδομαδα που θα ξαναεχω αδεια να παω καπου το πρωι με τον αντρα... στη γιορτινη Θεσσαλονικη.... καλο ειναι που δουλευει και ο δικος μου βαρδιες...

 

εμας μας εφεραν αιτησεις να υπογραψουμε αν θελουμε να πανε τα παιδια την αλλη Δευτερα εκδρομη στη Γεωργικη Σχολη με τιμη 8Ε. πουλμαν κλπ.

καλη πρωτοβουλια.

 

Μαρντιο τετοια μουφα τα παμπλικ;;;

εγω ειδα καποιες παραστασεις που βγαζουν για γιορτες... θα δουμε...

 

σας αφηνω να προλαβω να φαω το τελευταιο τριγωνακι Πανοραματος προν το κατασπαραξει ΚΑΙ ΑΥΤΟ ο αντρας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε όχι ρε συ βαγκ... δεν το δέχομαι αυτό...

τρως το τριγωνάκι και μας το λες έτσι κατάμουτρα;

μεγάλο θράσος κυρά μου!!!

χαχαχα!!!

 

εμείς δεν έχουμε βαφτιστικό και πολύ θέλουμε.

οι γείτονές μας, που έχουμε αρκετά καλές σχέσεις, θα ξεκινήσουν προσπάθειες για εξωσωματική.

σκεφτόμαστε να τους προτείνουμε για να βαφτίσουμε αν τα καταφέρουν...

 

η νονά μας στην Ελλάδα, έχει τρία παιδιά και τα οικονομικά τους δεν είναι πολύ καλά.

πάντα θα του πάρει κάτι και πάντα τη μαλώνω...

αλλά λατρεύει το παιδί μου.

τον αγαπάει σχεδόν όσο τα παιδιά της.

του έστειλε μια κάρτα στη γιορτή του και του έγραψε "στο αντράκι της ζωής μου" και έχει ήδη 2 γιους...

αυτό μου καλύπτει το κάθε δώρο.

 

ο νονός του Μάριου είναι Κύπρο.

τα οικονομικά τους είναι αρκετά καλά και του παίρνουν καλά δώρα.

αλλά δεν έχω απαιτήσεις.

πάντα με ρωτάει τι δώρο θέλω.

η γυναίκα του ασχολείται με αυτά τα θέματα.

πχ τώρα τα Χριστούγεννα με ρώτησε τι χρειάζεται και της είπα σίγουρα όχι παιχνίδι.

με ρώτησε αν θέλω παπούτσια και όντως είχε δίκιο.

χρειάζεται παπούτσια.

τα πιο οικονομικά που βρήκα είναι €44 και θα της πω να μας τα αγοράσει.

μου φτάνει που τον σκέφτονται και τον αγαπούν...

 

φυσικά κι εγώ σαν εσάς κάνω.

όταν θα πάω σε κάποιο σπίτι με παιδάκια, κάτι θα κρατάω...

πχ χθες πήγαμε στη γειτόνισσα και μου λέει ο Α "μαμά, να πάρουμε κάτι για να κεράσουμε τη Ν;"

είχα σοκολατάκια κίντερ (€0,70) και της πήγα.

 

ναι Μάρκερ, σ' αυτό έχεις δίκιο.

το κάθε παιδί θέλει τη δική του προσέγγιση...

 

η Κύπρος είναι μικρή κοινωνία.

ακόμη και σε επαρχίες, στην Ελλάδα, είναι πιο απρόσωπα τα πράγματα.

δεν πήγε μέσα στο σπίτι της.

τα είχε στην αυλή της.

μέσα σε λίγες ώρες, τα είχανε στο σχολείο και απ' ότι είδα, ξεκίνησαν και να τα φτιάχνουν...

θεωρώ ότι είναι πολλή σημαντική η συνεργασία δασκάλων και γονιών.

και όχι να το παινευτώ, αλλά είμαστε πολύ καλός Σύνδεσμος Γονέων... χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα βρε Νανα... και για μενα ηταν κατι που δεν τρωω συχνα!

και απορω πως τουηρθε να παει μεχρι το Πανοραμα να παρει...

το ξερω οτι ειναι κοιλιοδουλος αλλα οχι και τοσο!

 

σημερα πηγα για την προσωπικη συνεντευξη με τη δασκαλα της Μαριαννας.

ηταν και του Σπυρου εκει και με ειπε πρατα τα δικα της...

οτι μαθησιακα ο Σπυρος ειναι απο τους τοπ της ταξης, πολυ καλο παιδι, σκεφτεται πριν μιλησει και το δουλευει μεσα του, πολυ τρυφερος, παιδι της αγκαλιας, αλλα μερικες φορες εχει ευκολο το "δεν μπορω" αλλα μολις του το ξεκοβει, το καταφερνει μια χαρα. μου ειπε οτι δεν πρεπει να τον κανακευουμε αλλα να τον κανουμε πιο σκληρο. 

η αποψη της ειναι οτι πρεπει να μην τους εχουμε στην ιδια ταξη στο δημοτικο για να μην τον καπελωνει η  αδερφη του...

πραγμα στο οποιο διαφωνησε η δασκαλα της ΜΑριαννας, η οποια ειπε οτι δε θα εχουν κανενα προβλημα

 

οσο για την κοπελια μας...

τα καλυτερα... πανεξυπνη, δραστηρια, και ηγετης.

στην αρχη που δεν ηξερε κανενα παιδι ηταν αποστασιωποιημενη και κολουσε στη δασκαλα. εβλεπε αντιδρασεις και χαρακτηρες των αλλων παιδιων. καταφερε μεσα απο το μαθημα και τις πραξεις της να τη θελουν ολα τα παιδια να την εχουν φιλη και να τη θελουν στο παιχνιδι. ειναι πολυ δημοφιλης.

το αντιπαλο δεος ειναι η φιλη της η ΜΑργαριτα.....

ειναι οι δυο ηγετες της ταξης και η δικια μου αποζητα την αποδοχη της Μαργαριτας για να νιωθει οτι ειναι αυτη στην κορυφη!

εχουν αντιπαλοτητα μετεξυ τους μερικες φορες αλλα η δασκαλα τις αφηνει να το ξεπερασουν μονες.

ε, ρε τι εχει να γινει αν ειναι στο ιδιο τμημα με τη ΜΑργαριτα στο δημοτικο!!!!!

ειπε οτι ειναι ακομα και τωρα ετοιμη για πρωτη δημοτικου και σε λιγο θα μπορει να διαβαζει!

αυριο θα της παω οτι στολες βρηκα στη σοφιτα για να τις χρησιμοποιησουν για τη γιορτη η οποια θα γινει 11-12 την ημερα των δικαιωματων των παιδιων και θα ειναι σε κλειστο κυκλο και θα δωσει και στις μαμαδες ρολο να παιξουμε θεατρικο και θα κανουμε και στολιδια μαζι.

φαινεται γυναικα που πραγματικα γουσταρει να ειναι νηπιαγωγος...

μακαρι να ηταν ολες ετσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...