Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Το αρθρο αννα μαρια φανταστικο στο τελειωμα του ειδικα με εκφραζει πολυ..

Εχω περασει σε δευτερη μοιρα ασυνειδητα εκ των πραγματων κ οχι απο επιλογη

Αρα το αρθρο με καλυπτει πολυ

Λατρευω το βασιλη κ ειναι ολη μου η ζωη αλλα σιγουρα καποιες φορες θελω χρονο εχω νευρα κουραζομαι κ πιεζομαι

Σιγουρα ειναι οτι πιο ομορφο μου χει συμβει αλλα ζουσα κ πριν απο αυτον κ θα συνεχισω να ζω κ οταν τραβηξει το δρομο του για την δικια του οικογενεια..

Απλα ειναι φορες που νιωθω πως εξαναγκης θα σκεφτω εμενα δευτερη γιατι απλα δε γινεται αλλιως..

Οπως κ να χει δε νιωθω σουπερ μαμα αλλα κανω οτι μπορω για να πλησιασω σε μια καλη μαμα οχι επειδη ετσι πρεπει αλλα επειδη ετσι νιωθω..

Μια χαρα οι πατατουλες χιχι

Εγω παντα δεχομαι τα δωρα με χαρα γιατι ετσι θελω να δεχονται κ τα δικα μου δωρα

Για να δινεις κατι σε καποιον σημαινει οτι κατι νιωθεις κ μ αυτο τον τροπο εκφραζεις τα οσα νιωθεις..

Σας καληνυχτιζω σημερα νιωθω παντως μια χαρουμενη μαμα!!!

..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Σήμερα είχα κι εγώ μια πολύ κουραστική μέρα. Πήγαμε να ψηφίσουμε αλλά μετά γυρίσαμε σπίτι γιατί είχα διόρθωση και υποτίθεται έπρεπε να φτιάξουμε και τις ντουλάπες. Τα παιδιά πολύ ζωηρά. Τα νεύρα μας σπασμένα. Εγώ έπρεπε να κλειστώ σε ένα δωμάτιο για να διορθώσω και ο άντρας μου να εκνευρίζεται και να μου λέει ότι έχω και παιδιά... Τα νεύρα μου τσατάλια. Τι να του πεις;;; Τελικά μου πήρε πολλή ώρα η διόρθωση. Ήρθε ευτυχώς ο από μηχανής θεός -η μαμά μου- και τα πήγε κούνιες. Τελικά τελείωσα πολύ αργά και οι ντουλάπες πήραν και άλλη παράταση.. Τα κέφια μου δεν έχουν στρώσει ακόμα, δυστυχώς. Στεναχωριέμαι που σταματάω και τη δουλειά. Εγώ κορίτσια δε νιώθω σούπερ μαμά. Ώρες ώρες μάλιστα, νιώθω ακριβώς το αντίθετο..Τέλος πάντων. 

 

Άννα Μαρία, έχεις δίκιο να τσαντίζεσαι. Εγώ βέβαια στην εγκυμοσύνη, τα έκανα ΟΛΑ μόνη μου. Κοιλιά ξεκοιλιά, όλα μόνη μου. Εντωμεταξύ, όταν το λέω στον άντρα μου, με κοιτάει λες και έχω κατέβει από τον Άρη και γεμάτος απορία μου λέει ότι νομίζω πως μόνο εγώ κουράζομαι και πως έχω όλο παράπονα κλπ κλπ κλπ... Βαρέθηκα πια.Στο σπίτι δεν κάνει απολύτως τίποτα. Τέλος πάντων. 

Καλά, οι μαθητές σου είναι τελείως τούβλα... Μόνο το κορμί τους μεταφέρουν στο σχολείο. Πάλι καλά που το κάνουν και αυτό.Μακάρι ο μαθητής με τα ναρκωτικά να βρει το δρόμο του και όλα να πάνε καλά.

Ο Αντρίκος είναι ζωηρούλης πολύ και σε εξαντλεί. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι στιγμές που νομίζω κι εγώ ότι θα σπάσει το κεφάλι μου και θα σταματήσει η ανάσα μου... Και δεν είμαι έγκυος...

 

Μαγδούλα, ίδια ψυχολογία έχουμε λοιπόν. Το κακό με μένα είναι ότι αυτή την περίοδο δεν σκέφτομαι καθόλου θετικά και δεν με συνεφέρουν χειρότερες καταστάσεις από τη δική μου που στην τελική μια χαρά είναι... Τέλος πάντων. Εγώ σκέφτομαι και το άλλο. Όταν θα μπορώ να ασχοληθώ με τον εαυτό μου και να κάνω πράγματα για μένα, θα είμαι πια γριά.. Ακούγεται πολύ εγωιστικό ίσως...

Μια χαρούλα περάσατε το ΣΚ. Χαρήκατε θαλασσίτσα. Εγώ για να βουτήξω πρέπει να πιάσει καύσωνας... Άσε που δεν θέλω να βρέχω και το κεφάλι γιατί ισιώνω μαλλί και μου τη δίνει να χαλάει..Χαχαχαχαχαχαχα. 

Το ίδιο κι εγώ με τις γιορτές. Έχει τύχει να μαγειρέψω ένα σωρό πράγματα, να μου φέρουν η μαμά και η πεθερά, να παραγγείλω, τα πάντα! Σημασία έχει η παρέα και η καλή διάθεση, όπως λες κι εσύ.

 

Αυτά κοριτσάκια μου γλυκά. Αύριο ξεκινά μια καινούρια εβδομάδα! Μακάρι να είναι μια καλή εβδομάδα για όλες μας! Καλό βράδυ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια λογικο να κουραζεσαι γιατι εισαι και εγκυος και μαλιστα σε 2 μηνες γεννας...!εδω εγω που 3 μηνων και κατι ειμαι και κουραζομαι πολυ ευκολα!ο αντρας σου επειδη δεν δουλευει κιολας σιγουρα περιμενεις καποια παραπανω πραγματα απο αυτον!και γω ζητω απο τον αντρα μου να αναλαβει καποιες δουλειες αλλα εχει και τη δουλεια του που ερχεται και αυτος κουρασμενος, οταν ερθει σπιτι στις 7 το απογευμα τι μπορει ακριβως να κανει?το μπανιο του μωρου ομως το αναλαβε γιατι δεν μπορω με τιποτα....!αμα ερθει ομως νωριτερα(σπανια δηλαδη) παιρνει και τη μικρη στις κουνιες, βολτα κλπ!

Ανθη μου και γω καποιες μερες αυτο νιωθω!οτι παντα τον εαυτο μου τον εχω σε τελευταια μοιρα...!αλλα να σου πω νιωθω τοσο ευλογημενη που Ο Θεός μου εδωσε τη μητροτητα που καποτε νιωθω και ασχημα που σκεφτομαι ετσι!γιατι εγω πιστευω οτι κυριως μετα την αποκτηση παιδιου παραμελεις τον εαυτο σου περισσοτερο γιατι παντα σκεφτεσαι το μωρο παντα πρωτα πριν τον εαυτο σου!ουτε και γω νιωθω σουπερ μαμα αλλα προσπαθω το καλυτερο!Χρονια πολλα και για τα γενεθλια σου!οτι ποθεις και οτι επιθυμεις!

Κα1 να σου ζησει ο γιοκας σου!ποσο σε θαυμαζω που βρισκεις χρονο να τα κανεις ολα με 3 παιδια!!!και θα κανεις και ενα σωρο πραγματα για το παρτυ!μπραβο σου!

Μαρινακι τελεια η χοριακη!και εις ανωτερα και ολα μα ολα να πανε καλα!

Μαγδουλα μου εσυ απολαμβανεις και τη θαλασσιτσα...εμενα που δε μ αρεσει και προτιμω το βουνο?χαχα!θα παιρνω τα ορη για να ξεσκαω μου φαινεται!ο βασ οταν ξυπνησει 7 το απογευμα τι ωρα κοιμαται το βραδυ?παλι καλα ομως που κοιμαται γιατι εχει πολλα παιδακια στην ηλικια του που δεν κοιμουνται κατα τη διαρκεια της μερας παρα μονο βραδυ!

Καγκουρακι εγω με την Ιωαννα παω παιδικη χαρα και τα παιζω ....σκεφτου με 3 μωρα σιγουρα δεν θα τα παιρνα μονη μου!αποκλειεται!χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εμείς καλά, ο Αντρέας στο σχολείο, ο άντρας μου έφυγε για εξωτερικές δουλειές, κι εγώ είμαι μόνη μου! Τι ωραία! Πραγματικά, έχω μεγάλη ανάγκη να μένω κάποια ώρα μόνη μου στο σπίτι, ακόμα κι αν είναι για να κάνω δουλειές (που τώρα προφανώς δεν κάνω, αφού σας γράφω!). Πολύυυυ σοφή απόφαση να στείλουμε τον Αντρέα παιδικό. Άλλωστε το βλέπω το παιδί ότι ειδικά το Σάββατο το πρωί, σκυλλοβαριέται σπίτι.

Κι εγώ έτσι νιώθω, όπως κι εσείς. Φυσικά και δε μετάνιωσα καθόλου που έκανα τον Αντρέα, άλλωστε θα κάνω και δεύτερο, και δε θα με χαλούσε και τρίτο! Αλλά δε σημαίνει ότι παύω να υπάρχω ως προσωπικότητα επειδή απέκτησα παιδί. Πριν κάνω τον Αντρέα ήμουν πολλά πράγματα: σύζυγος (εμ, δεν πρόσεχα), φίλη, γυναίκα, εκπαιδευτικός, επιστήμονας, κι ένα σωρό άλλα. Τώρα έγινα και μαμά, αλλά δε σημαίνει ότι όλα τα άλλα ακυρώνονται πίσω από τη βαριά σκιά της μητρότητας. Δε ζούσα πριν τον Αντρέα και θα συνεχίσω να ζω και μετά που θα πάρει το δρόμο του, αλλά ζω και τώρα. Δε νομίζω ότι αυτό είναι εγωιστικό. Απλά δεν κάνω το παιδί μου είδωλο να το προσκυνάω, ούτε και μετατρέπω τον εαυτό μου σε μάρτυρα. Αυτό που ενδιαφέρει εμένα δεν είναι να έχω χρόνο για κομμωτήριο και αισθητικό, αλλά να μπορώ να μελετώ, να γράφω, να κάνω δημοσιεύσεις, κ.λπ. Ο καθένας με το βίτσιο του! Έτσι, όμως, αισθάνομαι πλήρης, γιατί αυτό το κάνω από μια εσωτερική ανάγκη, όπως και από εσωτερική ανάγκη θέλω να κάνω παιδιά. Το θέμα, όμως, είναι να μην αφήνουμε τον εαυτό μας να κατακερματιστεί σε ένα πλήθος ρόλων και προσωπείων, αλλά να καταφέρουμε να ενώσουμε όλους τους ρόλους που μας εκπροσωπούν. Αλλιώς θα χάσουμε τον εαυτό μας και όλα τα άλλα.

Πάντως, αυτό δεν είναι θέμα μόρφωσης ή "μοντερνισμού". Η γιαγιά μου, που ήταν μια καθ' όλα συντηρητική γυναίκα που είχε τελειώσει μόνο το δημοτικό, είχε μια πολύ έντονη αντίληψη περί προσωπικότητας. Θυμάμαι που έμενε μαζί μας και μια φορά ήρθε και την πήρε ο θείος μου, και άφησε σημείωμα στη μάνα μου να μην ανησυχεί. Στο τέλος υπέγραψε "Μαρία Τοφαρίδου" και από κάτω συμπλήρωσε "η μαμά σου". Εμείς τότε το θεωρήσαμε πολύ αστείο και γελάσαμε, αλλά μ' αυτόν τον απλοϊκό τρόπο, η γιαγιά μου δήλωνε ότι ποτέ δεν έπαψε να είναι πάνω απ' όλα η Μαρία, και μετά οτιδήποτε άλλο... 

Σας έπρηξα πάλι...

Μάγδα εγώ τις πατάτες δεν ήθελα να τις δεχτώ, γιατί ήταν ένας τεράστιος σάκος, και η γυναίκα αυτή βγάζει το ψωμί της απ' τις πατάτες. Τώρα γιατί μου τις έφερε δεν ξέρω, ίσως επειδή δεν πουλιούνται, αλλά μου είπε και το κορυφαίο "πάρ'τις να φάει και το μωρό" (το έμβρυο!), "δε θέλω λεφτά". Ποια λεφτά χριστιανή μου, σου είπα εγώ να μου φέρεις πατάτες; Πάντως, είναι πολύ καλές πατάτες! :)

Ανθή βλέπω για μια ακόμη φορά οι άντρες μας μοιάζουν πολύ... Ο δικός σου, βέβαια, δουλεύει, αλλά και πάλι δε δικαιολογείται, από τη στιγμή που δουλεύεις κι εσύ.

Εμένα μου έμεινε η ντουλάπα του Αντρέα, αλλά πρέπει να μπουν τα ράφια. Πήρα σήμερα τηλέφωνο το μαραγκό και θα έρθει μάλλον την Τετάρτη. Αύριο ίσως πάμε να αγοράσουμε μωρουδιακά. Μόνο ζιπουνάκια κοντομάνικα θα αγοράσω. Φορμάκια, που φαντάζομαι θα χρειαστούν τις πρώτες μέρες, αλλά και μετά, αν βάζουμε κλιματιστικό το βράδι, και όλα τα υπόλοιπα, τα έχουμε ήδη απ' τον Αντρέα.

Βάσω κι εγώ κουράζομαι πολύ απ' την αρχή της εγκυμοσύνης. Στο πρώτο τρίμηνο νομίζω περισσότερο από τώρα... Ένιωθα συνεχώς εξαντλημένη τότε... 

Ο άντρας σου μπορεί να κάνει πάρα πολλά πράγματα στις εφτά το απόγευμα. Δεν είναι υποχρεωτικό όλες οι δουλειές να γίνονται πρωί.

Κι εμένα μου αρέσει πιο πολύ το βουνό και του άντρα μου το ίδιο! Του Αντρέα του αρέσει όπου έχει χώματα!

Σας φιλώ όλες κοριτσάκια, πάω να ρίξω πατάτες (από το σάκο!), αρακά, φασολάκια και διάφορα άλλα λαχανικά στη γάστρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια εγω με τις δουλειες του σπιτιου δεν θελω τοσο πολυ βοηθεια γιατι σιδερο και βαριες δουλειες και γενικη φερνω γυναικα μια φορα τη βδομαδα απ το πρωι ως το απογευμα και μου τα κανει αλλιως δεν θα προλαβαινα με τιποτα!χρειαζομαι βοηθεια με το μωρο, να την αλλαξω, να την ντυσω, να την σηκωνω πανω μου δεν μπορω και πολυ, η μικρη οταν σχολασει θελει να παει διπλα στο παρκο και πρεπει να την τρεχω συνεχως απο πισω!σε αυτα χρειαζομαι περισσοτερο βοηθεια!ως τις 7 που θα ρθει ο αντρας μου μενει μονο να την κανει μπανιο και ως τις 8μιση 9 παρα κοιμαται!φαγητο ευτυχως εχω τη μαμα μου και μας μαγειρευει οποτε ουτε σε αυτο θελω βοηθεια!πριν μεινω εγκυος μαγειρευα βραδυνο κυριως για τον αντρα μου!τωρα οταν σχολασω δεν εχω δυναμεις να μαγειρεψω, ετσι ο αντρας μου ειτε τρωει απ το φαγητο το μεσημεριανο που μαγειρευει η μαμα μου ειτε κανουμε σαντουιτς ή κατι ελαφρυ και τρωμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω, αφού φέρνεις γυναίκα, μια χαρά!

Αν σου μαγειρεύει η μαμά σου, ακόμα καλύτερα. Εγώ πάντως, προτιμώ να κουράζομαι λίγο παραπάνω και να μαγειρεύω εγώ, παρά να παίρνω φαγητό απ' τη μάνα μου, εδώ της πάμε μια φορά στο τόσο τον Αντρέα και όλο γκρινιάζει τι θα τον ταΐσει... 

Καλά, αν φάει από το μεσημεριανό ο άντρας σου τι θα πάθει; 

Πάμε για φαγητό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνηθως τρωει απ το μεσημεριανο φαγητο Αννα Μαρια! Οσο για το φαγητο η μαμα μαγειρευει για ολους μας το μεσημερι οποτε οτι ωρα σχολασει ο καθενας παει και τρωει κατω στη μαμα η παιρνει μαζι του στο σπιτι! Της αρεσει να μας μαγειρευει παντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα τι καλησπερα καλημερα!!!!

Μεταμεσονυχτια εχω καταντησει αν δεν παει 12 δε μαζευομαι να αραξω πλεον..

Ανθουλι νομιζω η ψυχολογια εχει να κανει με το ποση βοηθεια εχεις απο το συζηγο κ το οτι εχετε απομακρυνθει ισως μια συζητηση σας φερει πιο κοντα κ καταλαβει κ πως νιωθεις.. Του εχεις μιλησει ανοιχτα οπως σε εμας;;

Εγω προσωπικα πολλες φορες κατι μου φταει κ δε του το λεω περιμενω να το μαντεψει εγω περιμενω κ θυμωνω κ τελικα αν ειχα μιλησει ισως να μην επαιρνε τοση εκταση

Αλλες παλι φορες με νευριαζει να μιλησω για τα αυτονοητα...

Με λιγα λογια κουλουβαχατα!!

Σημερα ψοφησα στη δουλεια ολη μερα πριβε σε μια αποθηκη με τον προισταμενο απογραφη μια ομορφια καζανι η κεφαλα μου στης 4 παρα που φυγα!

Μετα ομως πηγα για νυχακια στη φιλη μου απολαυσα κους κους κ καφε το ιδιο κ ο β δεν ηπιε καφε αλλα λυσαξε με την εβελινα συνομιληκη σχεδον κορη της φιλης μου.

Εγω παλι την καταβρισκω αννα μαρια να με περιποιουνται νυχια μαλλια οτι μπορεις να φανταστεις κ εγω να σπολαμβανω

Οντως κ εγω θελω χρονο ολομοναχη κ ας κανω κ δουλειες..

Ο βασιλης μου εριξε μια στο κωλο για δευτερη φορα κ με ειπε κακη μαμα μαλωσαμε κ πολυ αργοτερα ζητησε μονος συγνωμη το εχει ξανακανει τριτη φορα ομως θα τον φαω αν το ξανακανει.,ολα αυτα επειδη δεν εβρισκα αμεσα την αποκριατικη στολη χελωνονιτζακι

Γκρρρτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μενα μου αρεσει κ το βουνο απλα για τη θαλασσα λιωνω ειμαι παντος φοντου βλεπεις αρκει να μαι εκτος σπιτιου χαχα

Σουπερ που χεις ετοιμο φαγακι κ εγω οταν βρισκω απο πεθερα ειναι η καλυτερη μου ποτε δεν αρνουμαι

Γενικα σε μας παιζει πολυ το οποιος βαλει ενα φαι δινει κ στον αλλο

Πχ εκανα γιουβετσι πριν πηγα μισο ταψι πανω

Φτιαχνει γεμιστα φερνει

Πολυ βολικο να χεις κοντα βοηθεια γενικοτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βασιλη τον τελευταιο καιρο τον κανω μπανιο κ αυτο στην ακριβεια τον επιβλεπω που κανεις μονος κ στο τελος σιγουρευω οτι εχει κανει σωστο μπανιο

Ολα τα πριν χρονια τον εκανε ο συζηγος ηταν αντρικες δουλειες χαχα

Τωρα καποια βραδια που δουλευει κ αργει τον κανω κ εγω..

Ο βασιλης κοιμαται στανταρ 3-5

Αν κοιμηθει πιο πολυ αργει το βραδυ προ χτες πχ κοιμηθηκε 11 επειδη κοιμοτΑν ως της 7

Κ εγω ανθουλι οταν βρω χρονο δε θα μπορω να κανω οσα θελω χαχα πχ χορο κ γυμναστικη μιας κ θα μαι ραμολιμεντο χαχα

Ισως ομως βρουμε τοτε αλλα ενδιαφεροντα χιχι δες το απο την καλη πλευρα..

Τι αλλα να σας πω.. Σας σκεφτομαι..

Ονειρα γλυκα..!

Φιλια στις υπολοιπες που δε σχολιασα κουτουλαω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Καλά είστε;; Εγώ καλούτσικα, αν και με σύγχυσε η μαμά επειδή δεν συμφώνησε με την ψήφο μου...Ω ναι...Και όμως...Τόλμησα να πάω κόντρα στην ιδεολογία της οικογένειας..Χαχαχαχαχαχα.Τέλος πάντων..Σήμερα η μέρα μου δεν ηταν κουραστική. Ευτυχώς.

 

Μαγδούλα, η αιτία της κακής μου ψυχολογίας είναι αυτή που λες. Δεν έχω βοήθεια και έχω ψιλοαπομακρυνθεί από τον άντρα μου... Έχω κάνει άπειρες συζητήσεις μαζί του. Του τα έχω πει όπως ακριβώς τα λέω και σε εσάς και πιο αναλυτικά ακόμα, αλλά ΔΕΝ. Δεν καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει. Μου λέει ότι με αγαπάει, ότι δεν του φέρομαι πια καλά, δεν τον φιλάω κλπ κλπ κλπ και στά προβλήματά μου δεν εστιάζει ΠΟΤΕ. Για όλα φταίω εγώ. Πάντα. Είμαι παράλογη που με πειράζουν κάποια πράγματα.. Αφού έλεγε πως είναι πολύ τυχερός που έκανε κόρη γιατί θα τον αγαπάει αληθινά μια γυναίκα...Ό,τι να' ναι. Τουρλουμπούκι.

Μου αρέσει κι εμένα ο καλωπισμός.. Πάρα πολύ!! Να φτιάχνω μαλλί, νύχι, να παίρνω ρούχα, παπούτσια κλπ. Μου αρέσει να είμαι περιποιημένη. Στο σπίτι μέσα βέβαια, θα με δεις όπως να'ναι, αλλά έξω προσέχω πολύ την εμφάνισή μου.

Βρε τον Βασιλάκη, συγχύστηκε που άργησες να του δώσεις τη στολή του..χαχαχαχαχα..Είναι πάντως πολύ σημαντικό που καταλαβαίνει το λάθος του και σου ζητάει συγνώμη..

 

Άννα Μαρία, πού την είδες καλέ την ομοιότητα στους άντρες μας;; Ο δικός σου είναι προκομμένος και κάνει ένα σωρό δουλειές.. Ο δικός μου σου λέω δεν κάνει καμία δουλειά σπιτιού. Το μόνο που κάνει είναι να πληρώνει λογαριασμούς, να ετοιμάζει τον Πάνο για το σχολείο και να τον πηγαίνει και να βγάζει τα παιδιά καμιά βόλτα στην πλατεία.. Αυτά.

Έχω κι εγώ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανάγκη να μένω σπίτι μόνη μου και να ασχολούμαι με τα δικά μου, αλλά είναι κάτι που δεν συμβαίνει συχνά, δυστυχώς...

 

Βασούλα, αν γλίτωνα από τον εφιάλτη του μαγειράματος και του πλυσίματος πιάτων, θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος της γης. Τίποτα άλλο δεν θα ήθελα ειλικρινά. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ σε ζηλεύω. Εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν κουραζόμουν καθόλου. Ο γιατρός μου την έλεγε συνέχεια που δεν ξεκουραζόμουν γιατί πάντα έβρισκε το παιδί πολύ χαμηλά. Ούτε νύσταζα (τι πρωτότυπο για μένα..), ούτε κουραζόμουν. Στην αρχή μόνο είχα βοβερές ζαλάδες κατά το μεσημεράκι πριν φύγω για δουλειά.

 

Βρε κορίτσια πρέπει να βάλουμε έναν καλοκαιρινό τίτλο στο ποστάκι μας.. Επιβάλλεται....Βρείτε τίτλο!

 

Φιλάκια και καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλημερα κοριτσια!

Μαγδουλα μια ειδες τι γλυκας ο γιοκας σου...καταλαβει οτι σε στεναχωρει και σου ζηταει συγγνωμη!το καλοκαιρι σε ολους αρεσει να ειναι εξω πιστευω εμενα απλα μη μου πεις να εκτεθω στον ηλιο καταμεσημερα!οταν ημουν μικροτερη πριν καμια δεκαετια πηγαιναμε με τις φιλες και καθομασταν απ το πρωι μεχρι το βραδυ στην παραλια και σε επικινδυνες ωρες και γινομασταν καρβουνο αλλα το διασκεδαζαμε!τωρα ουτε με σφαιρες να κανω τετοια αποπειρα μετα τις 6 αν θα παμε παραλια και αυτο για καμια ωρα!ευτυχως δεν αρεσει ουτε στον αντρα μου!ειχες πολλη δουλεια...αχ δυσκολο μεσα σε μια αποθηκη τοσες ωρες!Κατω απ τη πεθερα σου μενεις ε?σιγουρα ειναι μεγαλη ευκολια το να χεις μαγειρεμενο φαγητο!εμενα μου αρεσει και να μαγειρευω αλλα τωρα που μαι εγκυος δεν εχω αντοχες τιποτα...ειλικρινα!

Ανθη μου οι αντρες αποκλειεται να παραδεχτουν οτι η γυναικα στη ζωη εχει περισσοτερους ρολους απο ενα αντρα!εμεις ειμαστε μανες, οικοκυρες, μαγειρισσες, δασκαλες, εργαζομαστε και φροντιζουμε να χουμε και τις δουλειες του σπιτιου στην εντελεια!πως να μπουν στην ιδεολογια μας?με τιποτα...ουτε στα ονειρα μας θα καταλαβουν ποτε τι προσφερουμε!αυτοι παντα ειναι πιο κουρασμενοι απο εμας!αμα δεις πανω κατω ολοι οι αντρες ετσι λειτουργουν!οποτε μην αγχωνεσαι για τον δικο σου συζυγο!ολοι το ιδιο ειναι!χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ πήγα και έκανα μερικά ψώνια πριν λίγο! Πήρα ζιπουνάκια της Γεωργίας και δέκα βρακιά του Αντρέα! Εννοείται, από τα ρούχα της Γεωργίας, τίποτα δεν είναι ροζ!!! Χαχα, είχε τόοοσα ωραία ζιπουνάκια, με τόοοοσα ωραία σχέδια, που σιγά μην έπαιρνα ροζ! 

Μάγδα απαπαπα, κλεισμένη στην αποθήκη με τον προϊστάμενο; Είναι τουλάχιστον νέος και ωραίος, ή είναι κανένας κοντόχοντρος μεσήλικας με ιδρωμένες μασχάλες; :P :P :P

Τους καλλωπισμούς εγώ τους βαριέμαι, θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου. Βέβαια, δεν εννοώ να κυκλοφορείς σαν το λέτσο, με την τρίχα κάγκελο (αν και εμένα έτσι είναι τώρα...), το μαλλί όσα παίρνει ο άνεμος, ντυμένη με τις φόρμες που φοράς στο σπίτι, αλλά ειδικά να πάω σε αισθητικό, κομμώτρια, κ.λπ., το βαριέμαι αφόρητα και μου φαίνεται ότι χάνω το χρόνο μου. Φυσικά, δε λέω ότι κουρεύομαι μόνη μου μπροστά απ' τον καθρέφτη, έτσι, τις μία-δύο φορές το χρόνο που θα πάω να κουρευτώ, τις χαίρομαι, αφού δεν είναι κάτι που το κάνω συχνά! Τώρα έχω κανένα χρόνο να κουρευτώ, γιατί προσπαθώ να μακρύνω το μαλλί για να πιάνεται πίσω. Αλλά σήμερα που τα μάζεψα για πρώτη φορά, είδα ότι η φράντζα που είχα παλιά δε μάκρυνε αρκετά και ξεφεύγει από το κοκαλάκι... 

Βοήθεια εγώ δέχομαι από όλους και όλα, εκτός από το φαγητό. Προτιμώ χίλιες φορές να μαγειρεύω εγώ, εκτός εξαιρέσεων βέβαια. Αλλά τα πιάτα τα έχει αναλάβει ο άντρας μου!

Ανθή, καλά, το θέμα της ψήφου είναι πονεμένη ιστορία. Εμένα με ρωτούσαν γιατί δεν πήγα να ψηφίσω, αλλά δεν το έκαναν θέμα. Γενικώς δεν τους έχω πει ποτέ τι έχω ψηφίσει, αλλά είναι λογικό, αφού δεν έχω ψηφίσει παρά μία φορά, στις προηγούμενες προεδρικές εκλογές, δύο κατ' ακρίβειαν, γιατί είχε και δεύτερο γύρο! 

Πάντως εμάς εδώ παίζει πολύ το "ψηφίζω ό,τι ψηφίζουν οι γονείς μου" (και στην Ελλάδα το ίδιο), όπως επίσης και το "παντρεύτηκα κάποιον από αντίθετο κόμμα και παλεύω να τον αλλάξω και να ψηφίζει το δικό μου". Αυτό παλιότερα, τώρα δεν ξέρω αν ισχύει, γιατί βλέπω ότι οι περισσότεροι νέοι απομακρύνονται από την πολιτική.

Ανθή μπορεί ο άντρας μου να κάνει δουλειές, αλλά- το επαναλαμβάνω- ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!!! Είναι όλη μέρα σπίτι!!! Κάθεται!!!!! Στις αντιδράσεις και σ' αυτά που λένε, μου φαίνονται πολύ ίδιοι. Τουλάχιστον ο δικός μου συχνά καταλαβαίνει τα λάθη του και υπόσχεται να βελτιωθεί και κάνει και προσπάθειες. Π.χ. υποσχέθηκε ότι θα μειώσει τις φωνές, και βλέπω ότι όντως το προσπαθεί πολύ.

Κι εμένα νομίζω το μωρό είναι χαμηλά, πάντως ο γιατρός δεν έχει πει τίποτα ποτέ γι' αυτό το θέμα.

Βάσω κι εγώ το ίδιο με την ηλιοθεραπεία. Τη θεωρώ μεγάλη χαζομάρα. Κι εγώ παλιότερα με τις φίλες μου καθόμουν με τις ώρες κάτω απ' τον ήλιο για να μαυρίσω, αλλά δε μαύριζα με τίποτα! Δηλαδή εγώ μαύριζα, αλλά επειδή είμαι πολύ άσπρη, δε φαινόταν καθόλου. Για να καταλάβεις, μια χρονιά έκανα εντατική ηλιοθεραπεία και είχα μαυρίσει πάααρα πολύ για τα δικά μου δεδομένα. Κάποια στιγμή, προς το τέλος του καλοκαιριού, πηγαίνουμε με μια φίλη μου για μπάνιο και συναντάμε κάτι γνωστές της. Μία είχε γίνει σαν Αφρικανή από το πολύ μαύρισμα, της λέει η φίλη μου κάτι του στιλ "ααα, πόσο πολύ μαύρισες!" και της απαντά η άλλη "ναι, είδες; Και να φανταστείς ότι στην αρχή του καλοκαιριού ήμουν άσπρη σαν την κοπέλα" και φυσικά δείχνει εμένα!!! Αυτή ήταν και η τελευταία χρονιά που ασχολήθηκα με την ηλιοθεραπεία. Από τότε τη θεωρώ χαζομάρα, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μια γυναίκα θεωρείται πιο όμορφη αν είναι μαυρισμένη. Εμένα μου αρέσει που είμαι άσπρη. Αν ζούσα εξήντα χρόνια πριν, θα ήμουν πρότυπο όμορφιας! :) Γεννήθηκα σε λάθος εποχή, αυτό είναι!

Σας αφήνω, πάω να βάλω στο φούρνο τα ψάρια: μπαρμπούνια, γόπες και μαρίδες (ό,τι είχε η κατάψυξη) για μας, και φρέσκο μπακαλιάρο για τον Αντρέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες γυρησα κοιμησα εφυγε κ ο συζηξ για δουλεια κ απολαμβανω ξαπλα σημερα ειχα κ εγω ξεκουραστη μερα στη δουλεια κ χωρις κοπο επιασα κ το στοχο μου της μερας.

Ο προισταμενος ειναι του 64 γεννηθεις ειναι λεπτος μετριου αναστηματος κ πολυ συμπαθητικος ομορφο δεν τον λεω ισως κ να ναι για αλλους αλλα με τιποτα δε θα μπορουσα να τον δω εγω ετσι ποιο πολυ τον βλεπω σα γκρινιαρη μπαμπα η σαν μουρμουρη φιλο..

Στην αποθηκη θα προτιμουσα να κλειστω με τον παλιο μας πρακτικαριο χιχι που εχει κ σωμα κ φατσα κ πνευμα χιχι

Τι λεω ντροπη!!

Αστιευομαι...!

Σημερα μου πε η δασκαλα οτι ο βασιλης ηταν ατακτος κ πειραζε κ ξεσηκωνε τα παιδακια

Μου πεσαν τα μουτρα αυτη γελαγε κ το πε απλα τον εχει συνηθισει ησυχο

Αλλα εγω ψοφησα του πατησα μια κατσαδα στο αμαξι κ μετα το μετανιωσα

Ισως ειχε απλα μια κακη μερα θα τον παρακολουθω ομως..

Αυριο θα παει εκδρομουλα.

Ανθουλι κ εγω αμα δε νιωθω κατανοηση εχω καταπιεση κ τσακωνομαι κ με το συζηξ με ριχνει πολυ ψυχολογικα

Ισως να μειωνες οσα κανεις για να καταλαβει τη διαφορα κ την αξια σου;;

Οσο για τα φιλια κ μενα ολο γκρινιαζει που δεν του κανω αγαπες γιατι αυτος ειναι πολυ χαδιαρης αλλα τι θελουν πια να μαστε ανα πασα στιγμη ετοιμοπολεμες να τους χαιδολογαμε οταν μας εχει γυρησει το ματι που τρεχουμε σα δουλαρες ολη μερα;;

Ξεκουρασε με πες του να χω κεφια κ για αγαπες...

Ψαρια το καλυτερο μου αννα μαρια!!!

Εγω σε αυτες τις εκλογες δε πηγα προτιμησα τη θαλασσα ξερω κ αποχη κακη αλλα πιστευω δε θα αλλαζα κατι

Εμενα παλι δεν ασχολουνται με τι ψηφιζω ουτε καν με εχουν ρωτησει ποτε αλλα γενικα η μαμα μου σεβεται πολυ τα πιστευω μου οσο τρελα κ αν ειναι αυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα κ εγω σιχαινομαι τον ηλιο κ την ηλιοθεραπεια μου φαινεται αστειο να πασαλειβεσαι με λαδια κ να καθεσαι νταλα ο ηλιος να ψηθεις λες κ εισαι μπριζολα

Εγω ειμαι απιστευτα ασπρη δε μαυριζω ποτε μονο καιγομαι κ αυτο επειδη με πιανει στο νερο που καθομαι παρα πολυ ωρα η που παιζω με βασιλη

Ηλιοθεραπεια δε κανω ποτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα πχ η φατσα μου ειναι κατακοκκινη σαν αστακος κ τα φρυδια μου εχουν ξανθυνει τοσο που χουν χαθει γκρρρ κ αυτο σκεψου χωρις να εκτεθω στον ηλιο

Κ μεις η πρωι η απογευμα παμε μια φιλη δερματολογος λεει ολα τα καρκινωματα σεπτεμβρη της σκανε απο ηλιοθεραπειες κ σολαριουμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα κ μενα μου αρεσει πολυ η μαγειρικη κ γενικα η κουζινα ειναι το αγαπημενο δωματιο του σπιτιου για μενα αλλα αν βρω ετοιμο φαι ακομα καλυτερα

Με πεθερα μενουμε σε ενα οικοπεδο 4 στρεμματων στην αρχη του οικοπεδου εγω σε μια μεζονετα κ στο τελειωμα στην αλλη ακρη η πεθερα μου σε μια γκαρσονιεριτσα(στο εξοχικο τους δλδ) μιας κ το σπιτι τους ειναι στη καισαριανη αλλα ολο εδω μενουν στας εξοχας για να ναι κοντα μας για βοηθεια.εχουμε αρα ενα κοινο μεγαλο κηπο αλλα δεν ειμαστε ουτε τραγικα κοντα ουτε τραγικα μακρια.

Κ μενα μου αρεσουν η περιοοιημενοι ανθρωποι οχι να ναι σα λατερνα αλλα αυτο το ατιμελητο οπως να ναι δε το μπορω

Εγω δινω βαση παντως κ στο ντυσιμο μου κ να μαι ελαφρα βαμμενη. Μια μασκαρα κ μια σκια οχι κατι τραγικο αλλα αυτα τα θελω στανταρ

Στο σπιτι επισης εχω συνηθως μαζεμενα μαλλια ειμαι αβαφτη κ φοραω σορτς κ μπλουζακι η κολαν κ μπλουζα το χειμωνα

Κ στο σπιτι ας πουμε δε θελω να με βλεπει ο αντρας μου σα πατσαβουρι χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγεια τα ψωνια αννα μαρια εγω ετσι κ κανω κορη δε θα χω τιποτα απο β μιας κ το Αγαπημενο χρωμα μου ειναι το μπλε του δωσα κ καταλαβε με βασιλη ολα τα χω σε ολες τις αποχρωσεις του μπλε ολα ομως!!

Αντε θα ξαναμπω ισως αργοτερα παω να φαω παγωτο μου πεσε το ζαχαρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουμφ, τα νεύρα μου... 

Ο άντρας μου δεν μπορεί να κάνει την παραμικρή συνεννόηση. Πάει να πάρει το μωρό απ' το σχολείο. Αύριο θα πάνε αρχικά στο θεατράκι για πρόβα, και μετά σε παιδότοπο. Η δασκάλα του είπε καλύτερα να τον πάμε εμείς στον παιδότοπο, γιατί μπορεί να είναι ανήσυχος στο λεωφορείο. Κι εγώ το προτιμώ, γιατί στο λεωφορείο δεν έχει ζώνες. Του λέω "καλά, ο Αντρέας δε θα πάει στην πρόβα;". Εκεί άρχισε να μου τα μασάει, να μου τα μπερδεύει, να μου λέει διάφορα, ποια πρόβα, και πού ξέρει ο Αντρέας αυτά της γιορτής, και πώς θα βγει να πει ποίημα, και δε θα σταθεί, και τέτοια. Του λέω "μα αφού το μωρό το ξέρει το ποίημα και τα τραγουδάκια" και μου λέει "και σιγά μη σταθεί να πει μόνος του το ποίημα", κ.λπ. Του λέω "μα αφού θα το πει όλη η τάξη μαζί" και μου απαντά "και πού να τα ξέρω εγώ αυτά" κ.λπ. Τελικά του λέω, θα λάβει μέρος στη γιορτή ή όχι. Και πάλι να μου τα μασάει, και δεν ξέρω, και η δασκάλα για να το πει αυτό κάτι θα ξέρει, κ.λπ. "Ποιο να πει χριστιανέ μου;;;;". "Καλά, πάλι θα τα ξαναλέμε;;;" "Τι πάλι, ΤΙ ΕΙΠΕ Η ΔΑΣΚΑΛΑ;;;;;;;" "Αν θα λάβει μέρος ή όχι στη γιορτή". Βγάζετε άκρη απ' αυτές τις απαντήσεις; Τελικά μου λέει "είπε η δασκάλα ότι θα σε πάρει τηλέφωνο να συνεννοηθείτε". Του λέω "έπρεπε να πάω εγώ να πάρω τον Αντρέα και να ρωτήσω" και τι μου απαντά; "Και γιατί δεν πήγες εσύ και με βάζεις και σου κάνω τον αγγελιαφόρο;". Δεν μπορώ, είναι λες και μιλάω με τρίχρονο. 

Κατά τις τεσσεράμιση θα πάρω τηλέφωνο το διευθυντή του σχολείου να δούμε μήπως συνεννοηθώ. 

Πάντως το μωρό ξέρει και το δικό του ποίημα, και άλλα ποιηματάκια, γιατί φαίνεται σήμερα όλη μέρα έκαναν πρόβες και τα λέει συνέχεια τώρα που παίζει. Αλλά άμα είναι να μην κάθεται στη σκηνή, και ν' ανέβω κι εγώ μαζί του και να τον τραβάω και να με τραβά, και να γίνουμε ρεζίλι και να χαλάσει όλη τη γιορτή, καλύτερα να μη λάβει μέρος. Άλλωστε, δε με εκπλήσσει κάτι τέτοιο, μόνο είκοσι μέρες πάει στο σχολείο. Απλά να ξέρω τι θα κάνουμε.

Μάγδα καλός ακούγεται ο προϊστάμενος! Μου κάνει!  :P Πάντως είναι κάποιοι άνθρωποι που όσο μεγαλώνουν τόσο καλύτεροι γίνονται. Π.χ. το διευθυντή μας που είναι 56 χρονών, θα τον χαρακτήριζα γοητευτικό. Χτες μια μαθήτρια του έφερε μια σχολική φωτογραφία προ εικοσαετίας, που ήταν κι αυτός μέσα, και ήταν πάρα πολύ αστείος. Καμία σχέση με τώρα, τώρα είναι εκατό φορές καλύτερος! 

Εγώ έξω βάζω συνήθως ρουζ, μια και είμαι πάρα πολύ χλωμή και ένα απαλό κραγιόν.

Σήμερα μάζεψα τα μαλλιά μου, έρχεται ο Αντρέας, τα βλέπει, κλαψουρίζει και ήθελε να τα αφήσω κάτω! 

Ουφ, τα νεύρα μου, πήγε τέσσερις κι ακόμα δεν τον έχει πάει βόλτα να κοιμηθεί... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, πού χαθήκατε όλες; 

Μίλησα τελικά με το διευθυντή του νηπιαγωγείου, και μου είπε ότι ο Αντρέας μπορεί να λάβει μέρος στη γιορτή, αν θέλουμε κι εμείς, βέβαια. Στην πρόβα σήμερα ο μικρός δυσανασχετούσε, επειδή είναι καινούριος στο σχολείο, και εκνευριζόταν. Ώρες-ώρες κλαψούριζε κιόλας. Έτσι, είπαμε να μην πάει στην πρόβα μεθαύριο. Αύριο τα παιδιά της τάξης του δε θα πάνε ούτως ή άλλως, και θα τον πάμε εμείς μόνο στον παιδότοπο. Την Πέμπτη δε θα πάει καθόλου και θα πάμε κατευθείαν στη γιορτή του απόγευμα. Αν βγει στη σκηνή καλώς, αλλιώς δεν πειράζει, του χρόνου, δεν υπάρχει καμιά πίεση. 

Σας φιλώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Καλά είστε;; Αύριο δεν δουλεύω..Ξεκίνησε το χαλαρό πρόγραμμα και ξενερώνω...Τέλος πάντων. Το άσχημο είναι ότι άλλαξε πάλι το σύστημα και θα βάλουμε και Α Λυκείου στο φροντιστήριο. Το αφεντικό μου είπε να την αναλάβω εγώ, αλλά πρέπει να φτιάξω βιβλία...Αγχώθηκα τόσο μα τόσο πολύ....Ξέρετε τι δουλειά είναι αυτή;;; Είναι και αγχώδες το αφεντικό μου, είμαι κι εγώ αγχώδης..καταλαβαίνετε...Τα κέφια μου εξακολουθούν να μην είναι καλά. Σήμερα το βράδυ, πήγα να κάνω μια συζήτηση με τον άντρα μου από την οποία φυσικά δεν βγάλαμε άκρη. Ποτέ δεν έβγαλα άκρη από συζήτηση με τον άντρα μου. Τον ρωτάω κάτι και απαντάει με ερώτηση...Δεν έχω χειρότερο.. Άλλα λέω εγώ, άλλα αυτός. Ο καθένας τα δικά του κοινώς. Τσαντίστηκα λοιπόν και πήρα τηλ. την αδερφή μου και κανονίσαμε να πάμε μαζί για καφέ αύριο. Να τα πω σε έναν άνθρωπο να με καταλάβει...

Πήγα και για ψώνια. Αγόρασα ένα στενό παντελόνι ρόζ έντονο και μια μπλούζα σομόν ροζ πολύ πολύ ανοιχτό. Σχεδόν άσπρο. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια μια άλλη μπλούζα μου άρεσε καλύτερα αλλά τώρα πέταξα τα ταμπελάκια και δεν μπορώ να την αλλάξω..Τέλος πάντων. Αιώνια Ανθή.

 

Μαγδούλα, γέλασα πάρα πολύ με την αποθήκη και την παρέα που θα ήθελες..Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!

Μην τσαντίζεσαι με τον Βασιλάκη σου. Είναι πολύ λογικό να είναι και λίγο ζωηρούλης κάποιες στιγμές. Μεγαλώνει.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα μου είπες. Έτσι είναι. Αν θέλουν γλύκες, αγάπες κλπ, πρέπει να το κερδίσουν. Δεν είμαστε μηχανές.

Όσον αφορά τον καλλωπισμό, έτσι κι εγώ. Μάσκαρα και σκιούλα. Η μόνη μας διαφορά είναι ότι στο σπίτι κυκλοφορώ σαν λέτσος...Η κολλητή μου όλη την ώρα με βρίζει γι' αυτό το θέμα.

 

Άννα Μαρία, καλά τα λες για τη γιορτή. Θα πάτε και αν θέλει να βγει στη σκηνή θα βγει. Αν όχι, του χρόνου. Η συνεννόηση με τον άντρα σου πάντως ήταν όλα τα λεφτά...χαχαχαχα!

Με γεια τα ρουχαλάκια της Γεωργίας. Βρε σκληρή μάνα, δεν της πήρες ούτε ένα ροζάκι;; Φούξια έστω;;;; Χαχαχαχαχαχαχαχα. Θα σου στείλω ένα πακέτο με πολλά ροζ, σομόν και φούξια ρούχα, φιόγκους και κορδέλες. Είμαι σίγουρη ότι το εγκεφαλικό θα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που παθαίνεις όταν βλέπεις το μπράβω...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

Ούτε εγώ μαυρίζω εύκολα.. Δεν μου αρέσει όμως και το πολύ μαύρισμα. Ούτε, όμως, η ασπρίλα που έχω...Είμαι πολύ άσπρη, σαν εσένα.

Στην παραλία μου αρέσει να κάθομαι σε ξαπλώστρα κάτω από την ομπρέλα, να πίνω καφέ, να διαβάζω βιβλίο, να κάνω τα τσιγαράκια μου και να μην με ενοχλεί ΚΑΝΕΙΣ. Να βουτάω, να κάθομαι, να ξαναβουτάω, να ξανακάθομαι κλπ. Να λοιπόν ακόμα ένα πράγμα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω πλέον..Η δεύτερη μοίρα που λέγαμε..Δεν πειράζει. Χαλάλι τους.

 

Βασουλάκι, όλοι οι άντρες ίδιοι είναι λες;; Μπορεί. Άλλοι καλύτεροι και άλλοι χειρότεροι αλλά στα ίδια πλαίσια βλακείας κινούνται. θα συμφωνήσω. Δεν σου πολυαρέσει η θάλασσα ε;; Εμένα μου αρέσει πολύ, αρκεί να είμαι σε διακοπές. Αν είμαι στην Αθήνα, βαριέμαι λίγο τη διαδικασία, τα πήγαινε έλα, τις ετοιμασίες κλπ.

 

Αυτά κοριτσάκια μου και για σήμερα. Φιλάκια σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια δεν μπορεις να πεις ο αντρας σου εξηγηθηκε μια χαρα....!χαχα!ειναι το χειροτερο μου και μενα αμα παει να μου κανει μια ευκολια και στο τελος να την κανει μιση και να πρεπει να αρχισω εγω απ την αρχη!εκνευριζομαι αφανταστα!δεν πειραζει μιλησατε με το διευθυντη και εξηγηθηκατε....ειναι λογικο να δυσανασχετει ο Αντρεας στις προβες γιατι βαριεται!αν βγεις και συ στη σκηνη μαζι του νομιζω θα νιωσει καλυτερα!αν οχι.... του χρονου σιγουρα! 

Ανθη μου δεν βγαλατε ακρη με το συζυγο?αχ αυτο να τους ρωτας κατι και να σου απαντανε με ερωτηση μου τη σπαει!σε ρωτω κατι για να μου απαντησεις οχι για να με ρωτησεις πισω...αν ειναι δυνατον!δωσε του λιγο χρονο, ισως να ναι κι αυτος πιεσμενος ειτε απ τη δουλεια ειτε με τα του σπιτιου!πηγαινε με την αδερφουλα σου, πιες το καφεδακι σου, πες της τι σε απασχολει, ξεθυμανε και θα νιωσεις καλυτερα!με γεια και τα ρουχαλακια που αγορασες!

Μαγδουλα ο β ζωηρεψε στον παιδικο ε?μπορει να ταν μια διαφορετικη μερα γι αυτον καλε, οκ επειδη ειναι και πρωτος χρονος σε παιδικο θα κανει τις ζαβολιες του, βλεπει και τα αλλα παιδακια και γι αυτο ειναι και πιο δραστηριος!αχ εφυγε και προηγουμενος πρακτικαριος να κλεινοσουν μ αυτον στην αποθηκη!χαχα!εσυ κανε κορασα και θα σου στειλω ολα τα σχετικα εγω!χεχε!

Σημερα το πρωι επεσε η μικρη κατω απ το κρεβατι....τωρα κοιμοταν και επεσε, ηθελε να κατεβει και επεσε δεν καταλαβα!παντως την βρηκα στο πατωμα!της εχουμε και προστατευτικα και παλι καταφερε και επεσε απ το τελος του κρεβατιου που εχει ενα μικρο κομματακι που δεν εχει προστατευτικο!αγχωθηκα τρελα....!ευτυχως απ οτι φανηκε δεν κτυπησε, ουτε κοκκινισε, ουτε καρουμπαλο εβγαλε!μου πε η δασκαλα της να βαλω κατι μαλακο κατω στο πατωμα αν τυχον ξανασυμβει να πεσει στα μαλακα!εχει ενα χρονο που ειναι σε διπλο κρεβατι και δεν ετυχε να πεσει γιατι εχουμε τα προστατευτικα!σημερα τα καταφερε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! 

Τι κάνετε; Εμείς καλά, ο Αντρέας είναι στον παιδότοπο με το σχολείο, εγώ ετοιμάζω γίγαντες, και τώρα μόλις έφυγε ο μαραγκός που ήρθε για τη ντουλάπα του Αντρέα. Ευτυχώωωωως θα τα ετοιμάσει τώρα τα ράφια και θα τα φέρει να τα βάλει τσακ μπαμ! Θα φέρει και γωνίες για τη βιβλιοθήκη που είχε διαλυθεί! Μια χαρούλα! Άντε, ν' αρχίσω από τώρα να τακτοποιώ τα ρούχα του, γιατί πολύ τράβηξε αυτό το πράγμα και είμαστε σα γύφτικο παζάρι!

Ο άντρας μου τα κατάφερε πάλι και με σύγχυσε. Μας είχε στείλει η μάνα του από την Πάτρα ένα δέμα και μέσα είχε βάλει και το έγγραφο για την οικογενειακή μερίδα. Αυτός το άφησε στο τραπέζι της τραπεζαρίας, το ψάχνει τώρα και δεν το βρίσκει, και φυσικά, κάπου το έβαλα εγώ όταν συγύριζα. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου, ούτε που το είδα το έγγραφό σου, εκεί αυτός, και πού πήγε, έβγαλε πόδια και περπάτησε; Βέβαια, κάπου στην άκρη του μυαλού μου έχω και την ανησυχία μήπως και μπλέχτηκε με τίποτα άλλα χαρτιά που έβαλα στην ανακύκλωση, αλλά δε νομίζω. Συνήθως τα κοιτάω ένα-ένα, μήπως και πετάξω κάτι σημαντικό, και έγγραφο με σφραγίδες, κ.λπ., δεν είδα πουθενά. Είμαι σίγουρη ότι κάπου το έβαλε και δε θυμάται, ή το πήρε ο Αντρέας... 

Ανθή εμένα πλησιάζει ο καιρός που πρέπει να πάρω άδεια, και όλο το αναβάλλω! Λες να περιμένω να φύγω κανονικά στις 30 Ιουνίου; Χιχι! Θα χάσω όλα τα καλά: την τελετή αποφοίτησης, το τραπέζι που θα κάνουμε στους μαθητές, τα κεράσματα για την αποφοίτηση του διευθυντή από το πανεπιστήμιο... 

Καλά, βιβλία γιατί πρέπει να φτιάξεις; Δεν υπάρχουν;

Απ' ό,τι βλέπω, γενικώς οι άντρες μας είναι άλλαντάλλον...

Η στάση του νηπιαγωγείου στο θέμα της γιορτής μου άρεσε: δηλαδή, ούτε απέκλεισαν τον Αντρέα επειδή είναι καινούριος και δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα, αλλά ούτε και μας έθεσαν κανένα τελεσίγραφο του στιλ να βγει ή να μη βγει, ενδιάμεσα δεν υπάρχουν. 

Για τη Γεωργία δεν πήρα ροζ, γιατί είχε πάρα πολλά άλλα ωραία χρώματα και σχέδια! Θα έπαιρνα κάτι φούξια ζιπουνάκια, αλλά δεν είχε 0-3. Φρόντισαν πάντως και μου έστειλαν ήδη από την Πάτρα κάτι ροζ, και φαντάζομαι θα μου φέρουν και δώρα. Γκρρρ, δεν μπορώ να τα βλέπω τα ροζ!!!

Η θάλασσα μ' αρέσει κι εμένα όπως την περιγράφεις. Πάντα παίρνω μαζί μου ένα βιβλίο, ακόμα και τώρα με τον Αντρέα, αλλά πλέον, το πιο πολύ που μπορώ να καθίσω να διαβάσω είναι πέντε-δέκα λεπτά, βία ένα τέταρτο!

Βάσω ακριβώς έτσι με τους άντρες μας! Συνεννόηση μπουζούκι. Τους βάζεις μια δουλειά, και μετά πρέπει να την κάνεις εσύ απ' την αρχή...

Το κρεβάτι της Ιωάννας δε φαντάζομαι να είναι και τόσο ψηλό, οπότε δε θα χτύπησε. Εμάς ο Αντρέας χτες βράδι ξύπνησε κατά τη μία και κλαψούριζε. Εγώ ήμουν σε λήθαργο, ο άντρας μου δεν είχε κοιμηθεί ακόμα, έτσι τον πήρε και τον έβαλε κατευθείαν στο κρεβάτι μας. Γκρρρ... Υποτίθεται είπαμε πρέπει να μάθει να κοιμάται στο κρεβάτι του. Προχτές που ξύπνησε στις τρεις, πήγα εγώ και ξάπλωσα μαζί του και ξανακοιμήθηκε αμέσως. Χτες βράδι δεν καταλάβαινα και πολλά και ήταν λες και το έβλεπα στον ύπνο μου! Νομίζω ξυπνάει επειδή δε θέλει να είναι σκεπασμένος με το σεντόνι, κι όπως στριφογυρίζει, μπερδεύεται το σεντόνι στα πόδια του, εκνευρίζεται και ξυπνά. 

Σας αφήνω, πάω να ετοιμάσω τα λαχανικά για τους γίγαντες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουμφ, εννοείται ότι το έγγραφο το είχε βάλει πάνω σε μία βιβλιοθήκη και το ξέχασε, ενώ όταν έψαξε στο συγκεκριμένο σημείο, δεν το βρήκε, ΦΥΣΙΚΑ... 

Κουράστηκα πάρα πολύ σήμερα, μου έβαλε τα ράφια ο μαραγκός κι άρχισα να φτιάχνω τη ντουλάπα του Αντρέα. Έβαλα τα καλοκαιρινά στο πρώτο ράφι, τα ελαφριά χειμωνιάτικα στο δεύτερο και ακόμα έχουμε δουλειά... Ουφ... 

Τώρα θέλω να σκουπίσω κιόλας, γιατί ο Αντρέας όλο παίζει με τα χώματα στη βεράντα, και γεμίζει μετά και το σπίτι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ τι νέκρα είναι αυτή;;; Τι κάνετε κορίτσια;; Σήμερα δεν δούλευα..Το απόγευμα πήγα για καφέ με την αδερφούλα μου και τα είπαμε μια χαρούλα. Το είχα μεγάλη ανάγκη! Όλη την υπόλοιπη μέρα σπίτι. Τα παιδάκια μου είναι καλά. Η μικρή όμως έχει αρχίσει να δαγκώνει και να σηκώνει χέρι και εκνευρίζομαι αφάνταστα. Και καλά το χέρι, πείτε ότι το είδε από μένα που δίνω και καμία στον πωπό..Το δάγκωμα από πού το έμαθε;; Έμφυτο είναι;; Έκανε ένα σημάδι στην πλάτη του Πάνου τεράστιο. Έκλαιγε το καημένο..Την πήγα τιμωρία στην κούνια της, είχε πλαντάξει αλλά δεν έβαλε μυαλό...Τι να κάνω πια δεν ξέρω. Εντωμεταξύ είναι και πολύ μικρή ακόμα και δεν πιάνει η τιμωρία με το κρύψιμο παιχνιδιών...ΟΥΦ...

 

Άννα Μαρία, σας τις έκανε τις δουλίτσες ο μαραγκός και έτσι τα έβαλες όλα σε τάξη!

Εγώ έχω ένα κακό με τα έγγραφα. Τα τακτοποιώ και όταν τα χρειαστούμε για κάποια δουλειά, δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα που τα έχω βάλει. Με τίποτα όμως..

Ωραία πέρασε ο Αντρέας στον παιδότοπο;;

Στο φροντιστήριο έχουμε μόνο Β και Γ Λυκείου. Επειδή, όμως, αλλάζει το σύστημα πρέπει να βάλουμε και Α Λυκείου. Στους μαθητές μας δίνουμε σημειώσεις και για την Α Λυκείου δεν έχουμε. Πρέπει, λοιπόν, να κάτσω να φτιάξω 2 τόμους. Έναν για τη θεωρία και έναν για τις ασκήσεις..Δράμα.

 

Βασούλα, πώς τα κατάφερε η Ιωάννα και έπεσε από το κρεβάτι παρόλο που έχετε προστατευτικά;; Άστατο ύπνο κάνει μάλλον..Ευτυχώς που δεν χτύπησε το κοριτσάκι σου. Καλή η ιδέα της δασκάλας να βάλετε κάτι μαλακό στο πάτωμα. Η κοιλίτσα μεγάλωσε;;; Φαίνεται ότι είσαι εγκυούλα;

 

Δεν είχα να σχολιάσω πολλά σήμερα..Ερημώσαμε. Τι λέτε;; Θα το κάνουμε καλοκαιρινό το ποστάκι μας;;

 

Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...