Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

ασε εγω στα σεμιναρια που κανω στο ιπποκρατειο (που δεν κανουν επισκληριδιο) μας εδειξαν αναλυτικα φωτογραφιες που γινεται και ανατριχιασα!! δηλαδη φοβηθηκα την επισκληριδιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστουμε fun!!λες ε?να σου πω δεν ξερω ακριβως πως γινεται απλα εχω ακουσει μετα μπορει να σε πονα η μεση.σιγουρα οσο λιγοτερα φαρμακα τοσο καλυτερα.μακαρι να αντεξουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια μανουλες και ενα εχω να πω... Give me the drugssssss :-)

Επισκληριδιο με χιλια.Αρκει ναναι εμπειρος ο αναισθησιολογος.Δεν ειναι οπως παλια που ρισκαρες πολλα,τις περισσοτερες τις βοηθαει ναναι πιο ηρεμες και γεννουν πιο ευκολα.Εγω οταν πιεζομαι και ανεβαινει αιμα στο κεφαλι παθαινω τρελους πονοκεφαλους,νομιζω χωρις την ενεση θα εκραγει το κεφαλι μου εκεινη την ωρα!Πραγματικα θαυμαζω οσες το περνανε ψυχραιμα χωρις φαρμακα!Οπως νιωθει η καθεμια εννοειται!

Κρυστ παντα αξιοι και με το καλο και στο δικο σας μωρακι!

Σημερα εχει δευτερο γυρο ξεμουχλιασματος τοιχων και ταβανιων... Θυμαστε που σας ταλεγα;;Ο ιδιοκτητης εφερε δικο του μαστορα που ειπε φταιμε εμεις που απλωσαμε ρουχα μεσα το χειμωνα και που δεν ειχαμε ολη μερα παραθυρα ανοιχτα.... Αρα δεν πληρωνει τιποτα.Με μασκα βοηθησα τον καλο μου με τους τοιχους και σημερα ταβανια μονος του με χλωρινη.Και μετα θα βαψουμε με δικα μας εξοδα.Λαχειο παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια.kryst μου παντα αξιοι.

Το nst οπως ειπε η fun ειναι καρδιοτοκογραφημα.απλα τον ανησυχησαν λιγακι τα πονακια που εχω κατα τις συσπασεις κ επισης πονακια περιοδου χαμηλα που με σφιγγουν.

Απλα θελει να καταγραψει το μηχανημα τις κινησεις της μητρας παραλληλα με τις κινησεις του μωρου.

Τα κολπικα μου ειπε να βαζω ενα την εβδομαδα για τρεις εβδομαδες για να καθαρισει ο κολπος απο μυκητες που σιγουρα μου ειπε οτι θα υπαρχουν.

Εμενα το μαγνησιο ουτε καν μου το μειωσε.6 την μερα παιρνω.

Μεσα του μηνα θα παω κ στην αιματολογο να δουμε τι θα κανουμε με την δοση της ενεσης.θα πρεπει να την μειωσουμε πριν τον ενατο για να παμε για φυσιολογικο τοκετο.

Α ξεχασα να σας πω,μετρησαμε κ τον τραχηλο 2,8.καλα ειναι λετε?

Ayrora προσοχη με τις βαφες κ τις χλωρινες γιατι εμενα με πιανουν ζαλαδες μ'αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσεχω Μαρακι,ευχαριστω.Εγω ειμαι απο μακρια,δεν τα μυριζω καν.

Ο γιατρος σου ακουγεται πολυ προσεκτικος αρα μια χαρα θα πανε ολα,ταχει ολα στο νου του,μπραβο.

Εγω παλι πονακια αυτη τη στιγμη... Ασε που ενιωθα πριν λιγο η μπεμπα να σπρωχνει προς τα κατω,σαν σουβλιες.Τρομαξα!Απο το doppler στις 19 και μετα ησυχια δεν εχει.Ο μπαμπας της καθε τοσο φιλαει την κοιλια και λεει μπεμπουλα μου οχι ακομα,κανε λιγο υπομονη και μη βιαζεσαι να μας δεις... 

Αρχιζει και μου τη δινει που με τα πονακια και τα σφιξιματα πρεπει να παραταω οτι κανω εκεινη τη στιγμη και να καθομαι.

Αυτα.Γκρινιαξα,ενταξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια :-D Kryst μου παντα άξιοι κοπελα μου :-) Μαρακι σίγουρα είναι νωρίς ακόμα για να ανησυχεις για την περιτυληξη. Εγώ μαγνήσιο πινω ακόμα αλλά 1 την ημερα,δεν μ ειπε να το σταματησω.Επισκληριδιο θα κάνω και εγώ,έχω ενημερώσει τον γιατρό μου απο νωρίς :-p :-P Κολπικά υπόθετα έχω χρησιμοποιήσει και εγω όταν ειχα κατι περίεργα υγρά και τα είχα χρησιμοποιήσει για 3 μέρες,ενα κάθε βράδυ.Πονακια έχω και εγώ,επίσεις νιώθω κατι σαν σουβλιες,σαν ρεύμα προς τα κάτω αλλά δεν νομιζω οτι είναι απο κινήσεις του μωρού.Επίσεις και εγώ δυσκολευομαι να σηκωθω μερικές φορες απο τον καναπέ,όπως επιεσεις και απο το κρεββάτι αλλά το πιο δύσκολο είναι να βγω απο το αμαξι και να βάλω-βγαλω το αριστερό μου παπούτσι, τώρα γτ μονο το ενα δεν ξέρω :-p :-P Aurora δλδ μουχλιασε το δωματιο απο τα ρούχα?? λίγο κάπως μου ακούγεται αυτό :-\ Εγώ την αλλη εβδομαδα έχω τις αιματολογικές κτλ,αν δουν λογικά ουρολοιμωξη αυτή την φορά δεν την γλιτωνω την αντιβιωση.Aurora μου αυτό ηταν η γκρίνια σου??? χοχοχοχοχο,ο αντρας μου βλέπω να με χωρίζει :-p :-P :-p Κατερινακι καλά αποτελεσματα απο τρο doppler την Δεύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! STALITSA ο μπέμπης θα γεννηθεί με αφράτα μαγουλάκια και μπουτάκια για φίλημα!!! THAGIA κρίμα να χάσεις τα λεφτά για 13 ένσημα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ παιζόταν αν τα έχω μαζέψει με μια διαφορά 2-3 ένσημα αλλά τελικά όλα ok. Όπως και να έχει το σημαντικό είναι τα μπεμπάκια μας να είναι καλά. MARAKI μου είναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι γιατί όλα αυτά που περνάμε είναι πρωτόγνωρα. Αλλά σκέψου ότι σε αυτή την εβδομάδα που βρισκόμαστε είναι φυσιολογικό να έχουμε μικρο θεματάκια τα οποία όλα αντιμετωπίζονται και φυσικά είμαστε τυχερές που υπάρχουν τόσες εξετάσεις και δεν πηγαίνουμε στα τυφλά. Το βάρος της μπέμπας σου μου φαίνεται μια χαρά αλλά θα το δείτε και στο doppler. Συσπάσεις και πονάκια περιόδου έχω και εγώ αλλά με ξεκούραση περνάνε είναι που έχει πάρει θέση το αντράκι μου. Maraki το ίδιο μήκος τραχήλου έχω και εγώ και ο γιατρός μου θεωρεί για την εβδομάδα που είμαι ότι πάνω από 2.5 είναι καλά. Βέβαια αν ήταν 3,5 και μέσα σε λίγες μέρες λόγω συσπάσεων έπεσε στο 2,8 εκεί θέλει προσοχή. Γι' αυτό είναι καλό να παρακολουθείτε.Μαγνήσιο συνεχίζω και εγώ ακάθεκτη, 2 την ημέρα. Κορίτσια χθές πήγαμε και ψωνίσαμε με την μητέρα μου τα ρουχαλάκια του μπέμπη και καλτσάκια, είναι μια γλύκα! Αλλά έχω ακόμα κάμποσα να πάρω έχω μείνει λίγο πίσω στα ψώνια. Εσείς έχετε τελειώσει με τις αγορές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Σήμερα μας τα χάλασε ο καιρός στην Αθήνα! Έχω χάσει τον ύπνο μου τις τελευταίες μέρες! Δεν βολεύομαι και η μικρή με κλωτσάει οπότε κοιμάμαι ελάχιστα αλλά τι να κάνουμε? Στην δουλειά δεν ξέρω πότε θα επιστρέψω! Είμαι απτις "τυχερές" από μία άποψη γιατί έχουμε δικό μας μαγαζί και μπορώ να λείψω όσο χρειαστεί αλλά σκέφτομαι από φθινόπωρο. Θα δείξει... Για την περιτύλιξη νομίζω είναι νωρίς να ανησυχούμε ακόμα και αν συμβεί τώρα μπορεί να αλλάξει. Μαγνήσιο παίρνω μόνο ένα την ημέρα και θα το κόψω όταν μου πει ο γιατρός. Από πόνους δεν έχω ακόμη. Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας για το doppler! Ελπίζω όλα να είναι καλά και να σας φέρω καλά νέα! Από ψώνια σε τη φάση σας βρίσκω? Εμείς δεν έχουμε αγοράσει τίποτε άλλο και σκέφτομαι αν πρέπει να προμηθευτούμε αποστειρωτή, μπιμπερό και θήλαστρο από τώρα ή να δούμε πώς θα πάει για να τα πάρουμε αργότερα. Υπάρχει περίπτωση να μη μου χρειαστούν? Γιατί αν δεν υπάρχει να τα πάρουμε να τελειώνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο θα ειναι να υπαρχουν κανα δυο μπιμπερο κ αποστειρωτης ουτως η αλλως κ για τις πιπιλες.

Αλλα να μην το κανεις για ευκολια αν δυσκολευτεις στον θηλασμο.πανω απ'ολα μητρικο γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γεια σας κ απο εμενα!!!! Σήμερα εχω λιγα πονακια αλλα πιστεύω οτι ειναι φυσιολογικά! Kryst πάντα αξιοι να ειστε!! Κατερινακι με το καλο το doppler!!!! Ναταλια περιμένω πως κ πως να του τσιμπησω τα μπουτακια του!!! Μαρακι μην αγχωνεσαι!! Aurora να προσεχεις! Ονειρακι κ εγω την επόμενη εβδομάδα θα κάνω αιματολογικες κ καλλιέργεια κολπικου υγρου. Τελευταίες εξετάσεις ειπε η γιατρος! Εγω κοριτσια δεν αγοραζω απο τωρα αποστειρωτη, αν χρειαστεί αργότερα θα παρω..απο ψωνια εγω τα τελειωσα όλα! Μονο τα αφρολουτρα κ τις κρεμουλες σωματος θα παραγγειλω απο ενα φαρμακειο στο ιντερνετ. Αυτα απο μενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε???Thagia κρίμα για τόσα λίγα ένσημα να χάσεις τα λεφτα,αλλά τι να κάνεις πάνω απο όλα ο μπέμπης να ναι καλά!!!!!!!Aurora σιγά μην είναι απο τα ρούχα πες του χαιρετίσματα,απλα δεν θέλει να πληρώσει εμας στο προηγούμενο σπίτι που είχαμε τέτοιο πρόβλημα και πετάγαμε τα πράγματα μας απο τη μούχλα μας είπαν οτι έφταιγε που μαγειρευαμε κάθε μέρα και απο τις ανάσες μας,ελεος!!!!Σε αυτο το σπίτι έχει χρειαστεί να βάλω τα ρουχα μέσα πολλές φορές και δεν έχει γίνει τίποτα!!!!Απο ψώνια μόνο μπιτζάμες και σουτιέν μου έμειναν να πάρω και τελειώσαμε!!Αποστειρωτή έχω και 2 μπιμπερό μη τυχον γίνει τίποτα θήλαστρο δεν έχω πάρει και δεν θα πάρω ακόμα!!Προχθές φοβήθηκα πολυ πήγα στην τουαλέτα σκουπίστηκα και έβγαλα μια βλέννη(συγνώμη για την περιγραφή) είπα οτι γενναω αυτό ήταν πήρα τηλ τον άντρα μου που ήταν στη δουλεια και του λεω λες να γεννήσω και μου λεει" τι??εγω δεν έχω πλύνει τα τούχα της μπέμπας ακόμα""αυτό ήταν το πρόβλημα του!τελοσπάντων πήγαμε στο νοσοκομείο εντάξει ήταν ο τράχηλος και το καρδιοτοκογράφημα και μου αυξησε προληπτικά το μαγνήσιο σε 2 τη μέρα εγω φοβάμαι όμως έχω κάτσει στο κρεβάτι και δεν σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και φαγητό!!2 κιλάκια είναι η μπουμπούκα μας!!Το άλλο Σάββατο το doppler

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου εγω δε μετραω την κοιλια,ειπα αμαν να μεγαλωσει,αστην εκει που ειναι!

Ονειρακι και Κριστυ εννοειται δε φταινε τα ρουχα,εξι σπιτια εχω ζησει που απλωναμε μεσα καποιες φορες χειμωνα,σε καποια μονιμα ολο το χρονο.Μας ζαλισαν στις βλακειες.

Εγω δεν θα παρω θηλαστρο και αποστειρωτη ακομα,μετα τη γεννα.Κατα ταλλα ακομα περιμενω το καροτσι και απο μικροπραγματα μου λειπουν ακομα καποια.Δωσαμε καπου 1500€ σε λογαριασμους και γιατρους τελευταια και τα ψωνια εμειναν πισω.

Κριστυ απο δω και στο εξης θα ανησυχουμε με ολα νομιζω,μηπως γενναμε ξαφνικα.Η απαντηση του αντρα σου παντως τελεια!χαχαχαχα Να προσεχεις παντως και να ξεκουραζεσαι.

Κατερινα περιμενουμε νεα.

Μηκος τραχηλου εμενα δε μου ειπε ποτε.Κοιταει,λεει ολα καλα και αυτο.Μονο ποσοτητα αμνιακου ειπε.10.5 με ορια 5-18.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Christi βλεννες εχω κ εγω καιρο τωρα αλλα με κιτρινωπο χρωμα(σορυ κιολας).αν δεν εχει ασχημη μυρωδια η κοκκιννωπο η καφετι χρωμα δεν μας νοιαζει καθολου.

Ποσον εβδομαδων εισαι?

Συμφερει λετε να νοικιασουμε θηλαστρο απ'το μαιευτηριο που ειναι κ νοσοκοειακο?

Αλλα δεν ξερω για ποσο καιρο στο δινουν κ ποσα θελουν.

Κοριτσια εγω δεν εχω καποια λιστα με το τι χρειαζομαι για την μπεμπα κ για μενα.απαραδεκτη ε?

Εχω μονο οτι μου χουν δωσει συγγενεις απο ρουχαλακια,αποστειρωτη κ παραγγειλαμε κουνια κ καροτσι.

Aurora μονο κολπικα μπορει να μετρησει τον τραχηλο.κ μενα πρωτη φορα χθες μου τον μετρησε λογω συσπασεων κ αυτο με το ζορι.με αποστειρωσε πρωτα με betadine για να μην περασει καποιο μικροβιο.το φοβαται πιο πολυ αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έχω βλεννες απο την αρχή της εγκυμοσυνης.Εμένα μου είχαν κανει γυναικολογική εξέταση για να δουν τον τράχηλο με το χερι,τοτε που ειχα παει στο νοσοκομειο αλλά δεν μ κάνανε τπτ με betadine,τι ακριβως είναι αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εριξε betadine πανω στο ματσουκι :-) που βαζουν κολπικα.απλα λεει οτι μεγαλυτερος κινδυνος υπαρχει αν περασει καποιο μικροβιο κολπικα κ εχει φλεγμονες κ τετοια μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει τα δικια του,ειμαστε τωρα για μικροβια;;;;Ακριβη μετρηση παιρνουν κολπικα για μηκος τραχηλου αλλα υπερηχογραφικα απο κοιλια εχουν μια πρωτη αποψη.Οσο μου λεει ολα καλα,δε σκαω.

Μολις γυρισαμε απο βολτα διπλα στη θαλασσα.Παντου καροτσια!Εσκασα απτη ζηλια μου :-p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ήταν άχρωμη 32 και 2 είμαι πρώτη φορα έβγαλα,απο πάνω με μέτρησε γιατι  δεν ήθελε να με πειράξει απο κάτω μη τυχόν είχε ξεκινήσει ο τοκετός και τα έκανε χειρότερα! γιατί να πάρεις μικρόβιο απο τον υπέρηχο αφου βαζουν προφυλακτικό στο μαρκούτσι! Μαράκι απαράδεκτη δεν είσαι απλά αν κάνεις μια λίστα θα οργανωθείς καλύτερα και θα ξέρεις που βρίσκεσαι μυαλό είναι κι ξεχνάει!!Κγω θέλω βολτούλες με την μπεμπούλα μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι απ'οτι καταλαβα κ το προφυλακτικο μπορει να εχει καποιου ειδους μικροβιο η ο αερας μεχρι να μπει το μαρκουτσι.καποιον λογο εχει παντως,δεν ξερω.

Περα απ'την βλεννη ενιωθες δυνατους πονους κ φοβηθηκε για τοκετο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...