Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Σταλιτσα δυο ωριτσες εμειναν!Να μας πεις ποσο μεγαλωσε ο πριγκηπας σου!

Το σεμιναριο ηταν καλο,αν και κοβοταν ο ηχος και η εικονα συνεχεια σημερα.

Κατερινα πανω κατω γνωστα πραγματα ειπε για τη λοχεια και την περιποιηση νεογεννητων.Εχω δυο αποριες και θελω τη γνωμη σας.

1.Αν κανεις μπανιο το νεογεννητο καθε μερα και μαλιστα με σαπουνι δεν θα ερεθιστει το δερμα;Η μαια σημερα ειπε καθημερινο μπανιο.Σε αλλο σεμιναριο,αλλη μαια ειπε πρωτες μερες τοπικο πλυσιμο,οχι μπανιο και μετα μπανακι τις περισσοτερες φορες με νερο μονο.Τι ειναι καλυτερο;;

2.Οι λοσιον,τα λαδακια κτλ για ενυδατωση και μασαζ,καθε ποτε χρησιμοποιουνται και απο ποσων ημερων και μετα;;

Τωρα μου ηρθε η δευτερη απορια,γιαυτο δε ρωτησα στο σεμιναριο.Εσεις τι ξερετε;;

Σημερα μπαινω στον 8ο μηνα!.... Απιστευτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!πως είστε??Thagia τέλειο το χιονάκι μακάρι να χιόνιζε και εδω που κάνει μόνο κρυο μια βδομάδα τώρα!!!Stalitsa περιμένουμε νεα απο τον μπεμπάκο σου!!!Εγω προσπάθησα να μπω στο σεμινάριο αλλά δεν τα κατάφερα δεν ξέρω τι έκανα λάθος ο "χακερ" χαχαχαχα!!!!!!!!Aurora εγω ξέρω οτι θέλουν κάθε μέρα μπανάκι απλά το πρώτο καιρό μέχρι να πέσει το αφαλάκι του το κάνεις με πετσετούλες για να μην πέσει νερό εκει αλλά μετα κανονικότατα και ίσα ισα τα βοηθαει πολύ στην ανάπτυξη τους!!Τώρα για τα λαδάκια δεν ξέρω και έχω και εγω απορία τι να πάρω για το μασαζάκι της!, στο ιντερνετ διάβασα αμυγδαλέλαιο ή ελαιόλαδο αλλά ελαιόλαδο,τι είναι το παιδί τσιπούρα???αντε κοντευεις και συ aurora,εγω αργω ακόμα πρέπει να περιμένω μέχρι τις 21!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurora και εγώ ξέρω οτι θέλουν κάθε μέρα μπανακι στα χέρια φυσικά όχι μεσα σε μπανιερο κτλ.Όσο αφορα τις κρεμουλες τις ενυδατικες κ το λαδακι ουτε εγώ ξέρω απο ποτε και ποσο συχνα,αλλά ξέρω οτι η κοιλιτσα τους συνήθως είναι ξηρή απο το οινόπνευμα που βαζουμε στον αφαλο οποτε λίγη κρεμουλα γύρω γύρω απο τον αφαλο λογικά καλό θα κανει.Christi και εγώ πρεπει να περιμενω μέχρι τις 21 για να μπω στον 8ο :-D Αύριο μπαίνω στην 30η εβδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!! Γύρισα από το doppler...... Ο μπεμπούλης μας είναι 47,5 εκατοστά ύψος και 1895 γραμμάρια!! Ψηλός και αδύνατος!!! Θα έχει πολλές κατακτήσεις!! :-)  Δόξα το Θεό δεν τον έχει επηρεάσει το ζάχαρο κ όσο αφορά τον σκωληκοειδήτη ήταν λιγότερο ερεθισμένος σε σχέση με το Σάββατο.. Χάρηκα πολύ και ανέβηκε η ψυχολογία μου!!! Κ το αμνιακό υγρό είναι πολύ καλό!! Με λίγα λόγια το μαναράκι μου είναι καλά!! Α...πήρε τη μύτη και το μέτωπο του μπαμπά και τα χειλάκια κ το πηγούνι από εμένα!! Ανυπομονώ να τον πάρω στην αγκαλίτσα μου!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλεια τα νέα κοριτσάκι μου!!Μοντελο ο μπεμπης!!!Ωραία εμπειρία να βλέπεις το προσωπακι του μωρού ε? Χαίρομαι που όλα είναι τέλεια και ο σκωληκοειδητης ηρέμησε.Πάντα καλα νέα να μας φέρνεις :-D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! ΣΤΑΛΙΤΣΑ υπέροχα και χαρούμενα νέα μας έφερες!!! Άντε μόνο τέτοια από όλες από εδώ και πέρα! AURORA ακόμα δεν έχω ιδέα για το μπανάκι αλλά λογικά θα μας τα δείξουν όλα αυτά στο μαιευτήριο!!! ΟΝΕΙΡΑΚΙ εγώ είμαι στην 32η εβδομάδα! Άντε πλησιάζει η ώρα η μεγάλη!!! CHRISTI χαχαχα άκου τσιπούρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε όλες τις μανούλες!!!

Σταλίτσα τι όμορφα νέα!!!!!!!!! Μου φαίνεται τον ερωτευτηκες απο τωρα τον γιο σου!!  [smilie=love4.gif]

Εγώ είχα δύσκολη νύχτα χτες με πόνο στο έντερο και ήμουν όλη τη νύχτα ξύπνια.. Το πρωι πήγα στο σχολείο, έκανα τις δυο πρώτες ώρες με τα παιδάκια και μετά με πήρε χαμπάρι ο διευθυντης ότι δεν είμαι καλά και με έδιωξε.. Ηρθα σπίτι κι όλη τη μερα κοιμομουν.. Κι ακόμη νυστάζω..

Όσο για τα μωράκια μας μια πολύ καλή λύση, φτήνη κι απόλυτα άκακη είναι το αμυγδαλέλαιο για μασαζάκι!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Το σεμιναριο ηταν καλο,αν και κοβοταν ο ηχος και η εικονα συνεχεια σημερα.

Κατερινα πανω κατω γνωστα πραγματα ειπε για τη λοχεια και την περιποιηση νεογεννητων.Εχω δυο αποριες και θελω τη γνωμη σας.

1.Αν κανεις μπανιο το νεογεννητο καθε μερα και μαλιστα με σαπουνι δεν θα ερεθιστει το δερμα;Η μαια σημερα ειπε καθημερινο μπανιο.Σε αλλο σεμιναριο,αλλη μαια ειπε πρωτες μερες τοπικο πλυσιμο,οχι μπανιο και μετα μπανακι τις περισσοτερες φορες με νερο μονο.Τι ειναι καλυτερο;;

2.Οι λοσιον,τα λαδακια κτλ για ενυδατωση και μασαζ,καθε ποτε χρησιμοποιουνται και απο ποσων ημερων και μετα;;

Τωρα μου ηρθε η δευτερη απορια,γιαυτο δε ρωτησα στο σεμιναριο.Εσεις τι ξερετε;;

 

Εγω μπανιο δε θα τον κανω καθε μερα, ξερω απο παιδοδερματολογο οτι καλο ειναι να αφηνουμε το δερμα του μωρου να αναπτυξει τα λιπιδια του ωστε να μην αφυδατωνεται και γινει ευαισθητο.

Τα περισσοτερα νεογεννητα δεν εχουν αναγκη απο ενυδατικες, συμφωνω με τη Θαγια, μονο ενα καλο βιολογικο λαδακι για μασαζακι το βραδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριελα αυτο ακριβως σκεφτομουν κι εγω.Στο σεμιναριο εδω μας ειπαν αν θελουμε μπανακι ντε και καλα για χαλαρωση ας κανουμε μονο με νερο και οχι σαπουνι συνεχεια.Ειδα βιντεο απο μαιες πως κανουν μπανιο τα νεογεννητα και φρικαρα λιγο!Αυτο το αεροπλανικο που στηριζουν πανω στο ενα χερι το μωρο,για ναχουν ελευθερο το αλλο και βλεπεις κρεμονται ποδια,χερια,κεφαλι,ολο κατι εξεχει μου φανηκε τρομακτικο σαν εικονα.Ολο θα πεσει και θα πεσει ελεγα... Στην πραξη θαναι αλλιως υποθετω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες και μωρακια!!!! Τι κανετε; Θαγια μου περαστικα κ εύχομαι να είσαι καλυτερα! Οσο για το μπάνιο κ εγω συμφωνω με την μαριελα!!! Αχ κορίτσια ολο το βραδυ έβλεπα τη φάτσα του μπεμπη κ με πήραν τα ζουμια!! Ανυπομονώ να τον πάρω στην αγκαλιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! ΣΤΑΛΙΤΣΑ λογικό το βρίσκω να έχει ξετρελαθεί με τον μπεμπάκο σου!!! Να σου πω που έκανες το doppler και το 4d και πόσο στοίχισε? THAGIA πως είσαι σήμερα? Ελπίζω να νιώθεις καλύτερα!! Για το μπανάκι δεν έχω ακόμη άποψη αλλά αύριο στο μαρούσι έχουμε το τελευταίο σεμινάριο και κάνουμε θηλασμό και περιποίηση βρέφους. Οπότε θα σας πω και τι θα μάθουμε εκεί αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα και από μένα!Χάθηκα μερικές μέρες αλλά προς το παρόν δεν έχω ίντερνετ στο σπίτι και μπαίνω όποτε είμαι στο μαγαζί του άντρα μου που έχει.Χαίρομαι γιατα καλά νέα όλων και πέραστικα στα κορίτσι αμε τα πονάκια!Σήμερα πήγαμε στο γιατρό και είδα με τη μπουμπού μας!Έφτασε το 1,5 κιλό  [smilie=sunny.gif] η κοριτσάρα μας και είμαστε στη  30η εβδομάδα!!Έχει γυρίσει προς τα κάτω το μαναράκι μου.Στις 21 του μήνα θα πάμε για doppler και ανυπομονώ να τη δω πάλι σε 4d!!Στη Β΄επιπέδου μας έβγαζε τη γλώσσα και μας κορόιδευε!!Να δω τώρα τι θα μας κάνει η ζουζούνα.Αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό στο δημόσιο και περιμένω να δω τι θα μου πει και εκείνος.Βρε κορίτσια,θα γεννήσει κάποια στο Γαία??Γενικότερα τι έχετε ακούσει, ή τι εμπειρία έχει κάποια από το Γαία? έχουμε ΠΗΤ 24/5!

Σήμερα παρέλαβα και δωράκι από τα καταστήματα Λητώ,μια πιπιλίτσα chicco και μια δωροεπιταγή 5ευρώ.Είναι τα μόνα που έχω πάρει από όσα mail έστειλα για δειγματάκια κλτ.,μαζί με κάτι κουπόνια της Προδερμ τα οποία όμως λήγουν τελός Μαρτίου οπότε δε θα τα χρησιμοποιήσω προφανως.Εσείς έχετε πάρει δωράκια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια.Thagia μου περαστικά κοπελα μου,ελπίζω να εισαι καλυτερα.Αφροδίτη μου μεγάλωσε και εσένα η μπουμπου σου :-D εμείς 22 έχουμε το doppler και ελπίζω να δουμε και Μέις φατσουλα μιας και στην β επιπέδου μας έδειχνε τον πωπο του :-p εγώ θα τα εκμεταλευτω τα κουπόνια μιας και τα πραγματα αυτά δεν χαλάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε κοριτσια κ ζουζουνια?thagia περαστικα σου,φαινεται μεγαλωνουν τα μωρακια μας και πιεζουν το εντερο κ μενα με πιανει ωρες ωρες κ η μεση μου.. κγω μην νομιζεις που μεγραψε αναρρωτικη ο γιατρος αυτο το μηνα ειπαμε με ταφεντικα μου να ελλατωσω τα απογευματα.κ αμα λεει ειμαι καλα να παω κ απριλιο κ παιρνω μετα τις ωρες αφου γεννησω.stalitsa μια χαρα εναν αγοραρο που θα κανεις!aurora κ γω συμφωνω με mariela στην αρχη δεν νομιζω να θελουν καθε μερα μπανακι αλλα αυτο το αεροπλανικο με τοχε πει κ μια φιλη κ επαθα κ γω σοκ.πως τα καταφερνει λεω!!afroditi κ γω μονο απο λητω ειχα μια πιπιλα  κ εκπτωτικο κουπονι που θα ισχυει για επομενη αγορα αφου κανω μια αγορα απο καποια ειδη.χτες πηγα σε γιατρο του νοσοκομειου μας εφοσον λεω να γεννησω εκει τελικα κ μουγραψε τελικα καμπυλη ζαχαρου αλλα για ντοπλερ δεν μουπε τπτ.το καλο ειναι οτι μουπε οταν τουπα για τον ομφαλιο οτι ειναι νωρις ακομα κ οτι αλλιως θαταν σαν να λεγε απο τωρα οτι παω για καισαρικη.οποτε ηρεμισα λιγο εφοσον δεν μου απεκλεισε τον φυσιολογικο αλλα επισκληριδιο δεν κανουν.. θαντεξω?!!στα δικα σας οσες γεννησετε σε δημοσιο κανουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!!!!

Σας ευχαριστώ όλες τόσο πολύ για το ενδιαφέρον!! Ναι σήμερα είμαι πολύ καλά!! :) 

Αφροδίτη μεγάλωσε η μικρούλα σου!! Φτάνουμε στην τελική ευθεία μου φαίνεται!!

Κρυστ εδώ σε μας κάνουν αλλά γιατί να επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας με φάρμακα.. Ο γιατρός μου δεν την προτιμά, είναι υπέρ του φυσιολογικού.. Πόνοι είναι, περνάνε και μετά τους ξεχνάς! Όπως αντέχουν τόσα χρόνια εκατομμύρια γυναίκες θ' αντέξουμε κι εμείς!! Μην αγχώνεσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STALITSA θα κάψει καρδιές ο άντρακλας!!!ΑΦΡΟΔΙΤΗ την ίδια μέρα έχουμε doppler και εγώ 21. Επίσης και εμένα μου ήρθε το δωράκι από το Λητώ η πιπίλα και η δωροεπιταγή 5ευρω. Δεν μου έχει έρθει κάτι άλλο. THAGIA τι καλά που σου πέρασε ο πόνος. Εγώ αυτές τις μέρες έχω δυσκοιλιότητα, με έχει λίγο ταλαιπωρήσει. KRYST έχω ακούσει ότι στα περισσότερα δημόσια νοσοκομεία κάνουν επισκληρίδιο αλλά με αμοιβή των 200ευρω στον αναισθησιολόγο. Γενικότερα ούτε και εγώ είμαι υπερ της επισκληριδίου, προτιμώ την λιγότερη παρεμβατική μέθοδο. Αλλά θέλω να το συζητήσω και με τον γιατρό μου. Επίσης κάτι που έμαθα από το χθεσινό σεμινάριο είναι ότι η επισκληρίδιος αναισθησία μπορεί να γίνει σε μια συγκεκριμένη φάση του τοκετού, όταν η διαστολή του τραχήλου έχει φτάσει 3-4 εκατοστά όχι πιο νωρίς που σημαίνει ότι τα πονάκια μας κάνοντας ή μη μια χαρά θα τα νιώσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου?τι κάνετε??Thagia μου μπράβο που είσαι καλύτερα!!Αφροδίτη μια χαρά η μπεμπούλα σας,μεγάλωσε!!!Ναταλία ρώτα τον γιατρό σου μηπως μπορεί να σου πει  τίποτα για τη δυσκοιλιότητα!!!Κγω δεν συμφωνώ με την επισκληρίδιο δεν τα πολυσυμπαθώ τα φάρμακα!!!Θα κάνουμε υπομονή θα περάσει ο πόνος όπως είπε και η thagia  τόσες γυναίκες έχουν γεννήσει!!!Εγω σήμερα πήρα τις αιματολογικές και το ζάχαρό μου βγήκε ανεβασμένο 100 ενω στη καμπύλη δεν είχε φτάσει τόσο ουτε όταν ήπια τη γλυκόζη μου είπε πατάτες,μακαρόνια,ρύζι απο μια φορά την εβδομάδα και πολύ ελαττωμένο το ψωμί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια κοιμήθηκα όλο το μεσημέρι και με βλέπω να πλεκω κουβέρτες όλο το βράδυ.Και στο μητέρα την χρεώνουν 200€ την επισκληριδιο,εγώ σκέφτομαι να την κάνω πάντως κορίτσια τώρα θα δουμε τοτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Πριν λίγο γύρισα από τη γυναικολόγο..όλα καλά με τον μπέμπη!! Κ ο σκωληκοειδήτης νορμάλ είναι..αν προσέξω με το φαγητό όλα θα πάνε καλά!! Αχ, κορίτσια φτάνει ο καιρός γαι τα μωράκια μας!!!!!!!!!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε??Οneiraki μου μακάρι να δείτε φατσούλα και να σας χαμογελάει το μπεμπάκι!! Stalitsa μου μπράβο για το μπεμπάκο και για το σκωληκοειδήτη!!!Φτάνει ο καιρός κορίτσια μου!!Άντε με το καλό να πάρουμε τα μπεμπάκια μας αγκαλίτσα!!!!!!!!!Σήμερα πήγα στο γιατρό στο δημόσιο και μου έφυγε ένα βάρος!!Ευτυχώς με δέχτηκε ο άνθρωπος με χαμόγελο!!Η αλήθεια είναι ότι το είχα ένα άγχος!!Η μπουμπού μου όλο τούμπες σε slow motion είναι σήμερα!!!Για την επισκληρίδιο το σκέφτομαι και εγώ βρε κορίτσια και ακόμα είμαι σε δίλημμα.. :-\ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...