Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

thagia και τωρα εγω σκεφτομαι ολα αυτα που κυκλοφορουν τον τελευταιο καιρο με τις 42 εβδομαδες και τις καισαρικες κτλ κτλ! Αλλα λεει η γιατρος μου οτι δεν θελει να το ρισκαρει.. για να μην εχει βγει μεχρι την ΠΗΤ κατι παιζει... προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα αυτες οι ορμονες με εχουν τρελανει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες!Χθες πηγα αυθημερον Θεσσαλονικη για μια δουλιτσα,ελειπα απτα ξημερωματα και γυρισα απογευμα πτωμα... Παω μαγαζι για δουλειες και θα επανελθω απογευμα να απαντησω αναλυτικα σε ολες!Τα φιλια μου και καλημερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Χρόνια πολλά σε όλες! Σήμερα είναι η μέρα μας!! ΝΙΚΗ μου και πάλι να ζήσετε και καλή υπομονή με τα γραφειοκρατικά!!! ΜΑΡΙΕΛΑ τι θα πάρεις μαζί σου στο μαιευτήριο για την έξοδο? Εγώ θα κάνω το τελευταίο doppler στις 31 του μήνα! Θύμισε μου που θα γεννήσεις! FUN τώρα θα πηγαίνουμε κάθε 2 εβδομάδες και τον τελευταίο μήνα κάθε βδομάδα!!! Σωστά σου είπε ο γιατρός δεν πρέπει να τα ντύνουμε πολύ βαριά τα κακόμοιρα!! Μπράβο για την μπεμπούλα σου μεγάλωσε πολύ!!! Για την πρόκληση μην αγχώνεσαι από τώρα και φαντάζομαι η γιατρός σου δεν θα είναι απόλυτη αν δεν υπάρχει λόγος και δεν θα κινδυνεύει το παιδί θα περιμένει λιγάκι. Αν όχι θα της το επιβάλεις εσύ να περιμένει! Αλλά ως τότε βλέπουμε! ΚΡΥΣΤ σχεδόν όλοι παίρνουν μωρουδιακά απτα τζάμπο. Λογικά μια χαρά θα είναι απλά αν θέλεις τη γνώμη μου αυτά που θα του βάλεις στην αρχή ας είναι λίγο καλύτερης ποιότητας γιατί θα είναι πολύ ευαίσθητο και πάρε αργότερα φορμάκια τζάμπο! Επίσης πιστεύω ότι μία πικέ κουβερτούλα θα είναι πιο κατάλληλη για Μάιο. THAGIA το βάρος του μωρού έχει απόκλιση 200γρ μου είπε ο γιατρός οπότε μια χαρά είναι ο μπεμπάκος μην ανησυχείς καθόλου!! SOFARI η ώρα η καλή σου εύχομαι!!!! Υπομονή με την γραφειοκρατία και με το καλό να παραγγείλετε τις βέρες σας και εύχομαι να τις φοράτε για πάντα!!!!! AURORA περιμένουμε νέα σου και μην κουράζεσαι πολύ!!! ΟΝΕΙΡΑΚΙ τι κάνει ο μπεμπάκος την κλωτσάει πολύ τη μανούλα??? ΣΤΑΛΙΤΣΑ ο δικός σου μπεμπάκος τι κάνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Χρόνια μας πολλά για σήμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-) Είναι τόσα πολλά αυτά που διάβασα!!! Sofari με το καλό ο γάμος σας!!! Fun μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα πάνε μια χαρά!! Μεγάλωσε το μωράκι σας! κ είναι κ δυνατή!!!! Κατερίνα καλά είναι ο μπέμπης!! Κλωτσάει πολύ!!!!! Όσο αφορά τα ρουχάκια που λέτε εμείς πήραμε λίγα 0-3 μηνών κ κάποια 3-6 επειδή τα είχε σε προσφορά στα Mothercare. Κ ένα σετ με 7 φανελάκια το πήραμε 11 ευρώ... πολύ καλή τιμή!! Τώρα θα περιμένω να δω τι θα μας φέρουν κ ξαναπαίρνουμε αργότερα..Όταν θα βγάλουμε το μωρό από το μαιευτήριο θα του φοράω ένα φορμάκι εξόδου και μία κουβερτούλα λεπτή. Εγώ κορίτσια περιμένω να έρθει η Τρίτη για να πάω για το Doppler!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια.Χρόνια πολλά σε ολεςςς :-D :-D Fun μου μεγάλωσε και εσένα το νινακι σου,τέλεια!!Και εμένα μου δίνει κάτι καλες ο μικρός και με πονάει δεξια αριστερά στο πλάι και με πονάει και λογικά η χερι ή αγκώνας είναι :-p :-P Τώρα για την πρόκληση ελπίζω να μην χρειαστει αν και εγώ πιστεύω οτι η γιατρός σου δεν είναι απόλυτη αν και ίσως πρέπει να το συζητήσεις πιο πολυ μαζί της.Kryst μου και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με τα μωρουδιακα απο το jumbo,μια φιλη βάζει στο μωρο της απο νεογέννητο εσωρουχακια και φορμακια απο το jumbo και φτου φτου το μωρο της δεν παρουσίασε κανένα προβλημα.Thagia μου μην ανχωνεσαι μια χαρά είναι το βαρος του μωρού σου,άλλωστε νομιζω οτι απο εδώ και πέρα είναι που παίρνουν το περισσότερο βαρος.Sofari μου η ωρα η καληηη,παντα ευτυχισμένοι :-D :-D Κατερινακι μου ναι ευτυχώς ο μικρός μου κλωτσαει αρκετά,με ποναει κιόλας κάποιες φορες :-p :-P έτσι περνάει ο καιρός πιο εύκολα μέχρι το doppler που θα τον δω :-D :-D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oneiraki ρωτησες για ρουχαλακια.... Εχω χασει το λογαριασμο,ποσα εχω παρει και μου εχει παρει και η θεια,ουτε που ξερω!Παρα πολλα φορμακια 0-3 κοντομανικα,λιγα 0-3 μακρυμανικα εξοδου,κανενα 0,αρκετα 3-6 φορμακια κοντομανικα,0-3 λιγα φανελακια,ζακετακι 0-3,ζακετακι 3-6,φορεματακια 3-6,καλτσακια 0 μαλλινα λεπτα και 3-6 βαμβακερα,δυο ζευγαρια γαντακια για να μη γδερνεται,3-6 παντελονακια και μια ποικιλια απο διαφορα μεγεθη απο δωρα της θειας και της πεθερας που ειναι ο,τι ναναι... απο 6 μηνων ως 2-3 ετων απο κολανακια,φουστανακια,μεχρι αυτα τα ολοσωμα για χειμωνα που ειναι σαν παπλωμα... Απο ρουχα ειμαστε στην υπερβολη ηδη...

 

Thagia εγω ακομα εχω πητ την αρχικη δλδ 11 Μαη,θα την αλλαξουμε αναλογα με το βαρος του μωρου οταν μπω 9ο ειπε ο γιατρος.

 

Κατερινα ποσο αυξημενο ηταν το ζαχαρο?Αυστηρη διατροφη σου εδωσε η χαλαρα?Καλη επιτυχια και να μειωθει συντομα!Ασε κουραζομαι αρκετα τελευταια,αλλα με εχει πιασει μια μανια και δεν μπορω να καθομαι!Μολις πονεσει η κοιλιτσα καθομαι,αλλα γενικα μεπιασε η Ανοιξη!Προς το παρον 21/3 εχω doppler και περιμενω να δω ποτε θα μου πει οτι θα με βλεπει συχνοτερα.

 

Κυρια Κοκοβικου καλη υπομονη με την αναγνωριση,θελει ψυχραιμια και ατσαλινα νευρα η γραφειοκρατια.Φιλια στα ζουζουνια σου!

 

Kryst κουβερτουλες θα παρω 2-3 πικε και μια πιο χοντρη μηπως χρειαστει πρωτες μερες.Μαλλον μονοχρωμες θα παρω για μονο κρεβατι και θα τις κοψω,βρηκα 14ευρω τη μια τελεια χρωματα,μπεμπε μονο λευκη και ροζ ανοιχτο εχουν ολοι και τα βαριεμαι.Και σεντονια παρηγγειλα πολλα χρωματιστα στις διαστασεις που ηθελα απο ραφτρα συν 3 σετακια μπεμπε που ειχα ηδη παρει.Απο jumbo εχω παρει ρουχαλακια και κανα δυο σεντονακια.Σε ρουχαλακια πιανεις και βλεπεις ποια ειναι μαλακα.Σεντονακια ηταν λιγο σκληρο το βαμβακι,αν σε παιρνει οικονομικα παρε απο αλλου.

 

Fun,Κατερινα και Thagia μεγαλωσαν τα μωρακια,αντε και δικιλα τωρα!!!

 

Sofari καλοφορετες οι βερες και η ωρα η καλη!!!Μην ανησυχεις εγω θα παντρευτω μαλλον Σεπτεμβρη,δεν θασαι τελευταια!

 

Fun επειδη καθε γιατρος εχει τις συνηθειες του δεν πρεπει να μας αναγκαζει χωρις λογο να κανουμε ο,τι θελει.Αν μου πει κι εμενα ο δικος μου κανενα τετοιο θα του πω οτι εκτος κι αν υπαρχει καποιος κινδυνος για μενα η το μωρο,δε θελω να βιασουμε τιποτα.Εχω διαβασει οτι στην προκληση οι συσπασεις ειναι ατακτες και βιαιες και πονας πιο πολυ και αν δεν εχεις και διαστολη σε λιγες ωρες πας βουρ για καισαρικη.Δεν ξερω αν ισχυουν ολα αυτα,απλα συλλεγω πληροφοριες.

 

Αυταααααααααααααα  smileinbox.gifsmileinbox.gifsmileinbox.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου!!!!κυρια κοκοβικου εδω!!!!βλεπω αρεσε σε πολλες!!!!ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!!!πλεον εχουμε τοσα πολλα νεα που δεν προλαβαινω να απαντησω σε ολες!!!!

απλα εχω να πω δυο πραγματακια σχετικα με την προκληση τοκετου.κατ΄αρχην οι γιατροι δεν αφηνουν πολλες μερες μετα την πητ διοτι υπαρχει κινδυνος επειδη η πητ οριζει τις βασικες λειτουργιες του μωρου αν την περασουμε τα μωρακια να κανουν κακα τους πριν βγουν απο την κοιλιτσα μας.αυτο εχει ως συνεπεια να ΄΄δηλητηριαστει΄΄το αμνιακο υγρο,να καταπιουν τα μωρακια και να εχουν σοβαρο θεμα με το αιμα τους.γιαυτο αν ο γιατρος σας δεν αφηνει μετα την πητ ζητηστε του να σας αναλυσει τους κινδυνους και βλεπετε

η προκληση τωρα.η προκληση σημαινει οτι θα σου προκαλεσουν τοκετο.που σημαινει θα σου βαλουν ορο οξυτοκινης για να αρχισουν οι πονοι και κατ΄επεκταση να ανοιξει και ο τραχηλος σταδιακα.οποτε οποια κοπελα ειπε οτι μετα πας για καισαρικη επειδη δε θυμαμαι ποια ηταν να μη φοβαται δε συμβαινει παντα.επισης στην προκληση η μονη στιγμη που πονας παραπανω απο οτι θα πονουσες αν ο τοκετος ξεκινουσε μονος του ειναι εκει που σου σπανε τα νερα.κατα τα αλλα ειναι ενας φυσιολογικος τοκετος.οποτε μην αγχωνεστε!!!

βλεπω οτι τα μπεμπακια σας μεγαλωνουν!!!!ολοκληροι αντρες και κοπελες γινανε!!!και τα ψωνια καλα κρατουν ε?μια χαρα!!!καιμεις γεμισαμε το παιδικο σχεδον!!!!ερε τι πλυσιμο εχει να πεσει!!!!!χαχαχααα!!!!!ανυπομονω να ερθουν τα παιδια!!!!

τα δικα μας νεα ειναι παλι ευτυχως πολυ καλα.παιρνουν σιγα σιγα βαρος τα μωρακια δεν εχουν προβληματα και μας τρελαινουν καθε φορα που πηγαινουμε!!!αρκει να σας πω οτι εχουμε πανω απο 1000 φωτογραφιες ηδη!!!γεμιζει κομπιουτερ ο μπαμπας μας!!!!και σχεδιαζει να μας φτιαξει ενα dvd απο την πρωτη μερα μεχρι που θα βγουμε απο την εντατικη για να θυμομαστε ολα αυτα!!!!

σας φιλω ολες γλυκα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα aurora οντως το πολυ ροζ κ γω το βαριεμαι! μαρεσει το μωβακι κ μαλλον σε προικα τετοιο χρωμα θα παρω.τελικα δενπηρα τιποτα σημ. πηρα βεβ μια αποψη σεμας δν εχει κ πολυ μεγαλη ποικιλια.μονο σε εσωρουχα 6μ ειδα καρτελακι για απουσια βλαβερων ουσιων.εκεινα τα σταμπαρα για αργοτερα.κ αυτοκολλητα για τον τοιχο.αποστειρωτη ειδα αρκετα οικονομικο αλλα οχι γνωστη μαρκα κ μετα κικο στα 50ε.αλλα να σας πω με πηρε η μαμα μου ενα σετακι ρουχαλακια απο μαγαζι κ ενω σαν μαρκα ειναι ισπανικη λεει παλι  made in china.sofari  η ωρα η καλη!!εγω σκεφτομαι να κανω θρησκευτικο μαζι με βαπτιση κατι σαν νακουσα οτι ηρθε μια εγκυκλιος οτι αν εισαι με πολιτικο δεν μπορεις να βαπτισεις το παιδακι σου.niki τελεια τα νεα!!ετσι ετσι να γεμισετε ολο φωτο με τα γλυκα σας νινακια!!οσο για την προκληση συμφωνω κ γω δεν πρεπει να μενει παραπανω το μωρο απο καποια ημερομηνια κ δεν ειναι απαραιτητη η καισαρικη η κουμπαρα μου γεννησε ετσι κ μια χαρα φυσιολογικα, πονεσε αλλα μετα με την επισκληριδιο οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες! Τι ωραία που έχουν ξεκινήσει για τα καλά τα ψώνια για τα μπεμπάκια, εγώ από την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσω και σαν πρωτάρα η βοήθεια σας είναι πολύτιμη! Επίσης δεν θα προτιμούσα για το νεογέννητο ρουχαλάκια από jumbo, έχω διαβάσει ότι σε ορισμένα μωράκια δημιουργείται αλεργία οπότε δεν το διακινδυνεύω.

Η δική μου ΠΗΤ είναι στις 25 Μαίου μια μέρα πριν από τα γενέθλια του μπαμπά του. Το καλύτερο δώρο :-). Thagia μου μην αγχώνεσαι για το βάρος της μπέμπας, έχεις δρόμο μπροστά σου και όπως σου είπε ο γιατρός αυτό το διάστημα παίρνουν το περισσότερο βάρος. Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία σου γιατί και εμένα μικράκι είναι αλλά πολύ υγιής και αυτό έχει σημασία.

Sofari η ώρα η καλή, εύχομαι να είστε ευτυχισμένη!

Fun συμφωνώ απόλυτα με την Aurora όσο αναφορά την πρόκληση τοκετού. Αυτό που μου έμεινε από το σεμινάριο ανώδυνου τοκετού είναι ότι καλό είναι να περιμένουμε τη φύση να ενεργήσει εκτός εάν υπάρχει λόγος. Δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει λόγος ειδικά στην Ελλάδα. Γι΄αυτό θα πρέπει να είμαστε ενήμερες και να συζητάμε με τον γιατρό μας τα θέματα που μας προβληματίζουν αλλά να έχουμε και γνώση αυτών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου (ή αλλιώς κυρία κοκοβίκου :-)) τώρα διάβασα το μνμ σου. Ευχαριστούμε πολύ που μας δίνεις τα φώτα σου. Αυτό με τα κακά τους δεν το έχω ξανά ακούσει, είναι πολλά πράγματα που προσωπικά μου διαφεύγουν. Μια είναι η λύση συζήτηση με τον γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναταλία μπεμπούλης είναι :) !! Σ' ευχαριστώ για τα καθησυχαστικά σου λόγια, και ο γιατρός μου γελούσε όταν του είπα ότι μου φάνηκε μικρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!

 

fun με το καλο η βερα στο δεξι!

 

Οσο αναφορα για την προκληση εγω εχω ηδη προσωπικη εμπειρια απο την πρωτη μου γεννα..

Δεν ηταν καθολου καλη σαν εμπειρια το μονο καλο ηταν που κατεληξε σε κολπικο τοκετο....κατα τα αλλα ηταν ενας τοκετος φουλ στις παρεμβασεις τα φαρμακα την καθηλωση στο κρεβατι και και και

Η πιθανη ημερομηνια λεγεται ετσι ακριβως γιατι ειναι ΠΙΘΑΝΗ και οχι ΤΕΛΙΚΗ.

Η εγκυμοσυνες εκτος Ελλαδαρας συνεχιζουν κανονικα μεχρι τις 42 εβδομαδες!!

Ετσι λοιπον και εγω αλλαξα γιατρο με αλλες αντιληψεις απ αυτες που εχουν οι γιατροι εδω και θα αφησουμε τον τοκετονα ξεκινησει και να εξεληχθει μονος του!!!

Ζηταω εναν απολυτως φυσικο τοκετο και ευτυχως βρηκα γιατρο και μαια που μπορουν να μου εγγυηθουν οτι ετσι θα γινει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου πηραμε πολλά πολλά πραγματακια για το μωρο μας :-D :-D Aurora βρήκα στο jumbo τα σουτιεν θηλασμού,πήρα ενα και είναι μια χαρα οποτε θα πάω να πάρω αλλα 2 μιας και είναι πολυ οικονομικά.Πω πω ρούχα η μπουμπου,να τα βαλετε να τα χαρειτε :-D :-D Νικουλα μου πάντα καλά νέα να μας φέρνεις απο τα νινακια σου :-D :-D Ναταλία μου οντως το καλυτερο δώρο για τον μπαμπά σας :-D :-D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!

 

fun με το καλο η βερα στο δεξι!

 

Οσο αναφορα για την προκληση εγω εχω ηδη προσωπικη εμπειρια απο την πρωτη μου γεννα..

Δεν ηταν καθολου καλη σαν εμπειρια το μονο καλο ηταν που κατεληξε σε κολπικο τοκετο....κατα τα αλλα ηταν ενας τοκετος φουλ στις παρεμβασεις τα φαρμακα την καθηλωση στο κρεβατι και και και

Η πιθανη ημερομηνια λεγεται ετσι ακριβως γιατι ειναι ΠΙΘΑΝΗ και οχι ΤΕΛΙΚΗ.

Η εγκυμοσυνες εκτος Ελλαδαρας συνεχιζουν κανονικα μεχρι τις 42 εβδομαδες!!

Ετσι λοιπον και εγω αλλαξα γιατρο με αλλες αντιληψεις απ αυτες που εχουν οι γιατροι εδω και θα αφησουμε τον τοκετονα ξεκινησει και να εξεληχθει μονος του!!!

Ζηταω εναν απολυτως φυσικο τοκετο και ευτυχως βρηκα γιατρο και μαια που μπορουν να μου εγγυηθουν οτι ετσι θα γινει :)

 

κοριτσακι μου γιατι ετσι με την προκληση?εγω ξερω οτι σου βαζουν ορο οξυτοκινης σου σπαει τα νερα η μαια η΄ ο γιατρος σου και γεννας κανονικα μετα σαν να εσπασαν τα νερα μονα τους.καθηλωση στο κρεβατι ποτε και γιατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!1

Νικούλα να ζήσετε!!παντα χαρουμενοι και ευτυχισμενοι και με το καλο να παρετε τα ζουζουνακια σας σπιτι!!!

Υπαρχουν πολλα στο θεμα με προκληση... αν προσωπικα ξεπερασω την ΠΗΤ το σιγουρο ειναι οτι θα παρω και μια δευτερη γνωμη πριν παω για προκληση.. ειπαμε ..οτι καλυτερο για τα μωρακια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου εχει να κανει με το πως εχει μαθει να δουλευει ο καθε γοατρος..

Οι περισσοτεροι θελουν τη γυναικα καθηλωμενη ωστε να εχουν τν ελεγχο.

Ασε που με την επισκληριδιο δε σε αφηνουν να σηκωθεις κιολλας, αντε να γυρνας μονο δεξια κ αριστερα πανω στο κρεβατι...that s all

Εδω καλα καλα δεν εμαθα ποτε αν η προκληση που εκανα ηταν σκοπιμη ή οχι.....

Τωρα πια παιρνω την κατασταση στα χερια μου χωρις να ειμαι θεατης στη γεννα του παιδιου μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοειται ολες θελουμε κ ευχομαστε να πανε ολα φυσιολογικα!μακαρι να μην χρειαστει καμια ουτε προκληση ουτε καισαρικη αν κ μενα μαλλον με ετοιμαζει ο γιατρος για καισαρικη λογω περιτυλιξης.αλλα αμα σου πει ο γιατρος ετσι πρεπει να γινει για καλο του μωρου τι κανεις?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έχω συζητήσει ακόμα με τον γιατρό μου αν περιμένει μετα την 40η εβδομάδα θα τον ρωτησω όμως όταν παμε για doppler.Ο γιατρός μου είναι πολυ υπέρ του φυσιολογικού τοκετού εκτός απροόπτου φυσικα.Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας και τα μωρά μας να είναι καλά ανεξαρτήτως με ποιον τροπο θα τα παρουμε αγκαλιτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kryst μου περιτυλιξη στον ομφαλιο εχετε?μπορει το μωρακι να γυρισει ακομα μου φαινεται εχουν χωρο σε αυτες τις εβδομαδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια! Τι κάνετε? Εμείς σήμερα πήγαμε βόλτα αν και δεν είχε και πολύ καλό καιρό! Βλέπω όλες ψωνίζετε και ετοιμάζεστε! Τι ωραία ψώνια είναι αυτά??? Με το καλό να τα χρησιμοποιήσουμε στα μωράκια μας! Σχετικά με την πρόκληση φαντάζομαι ότι καμιά μας δεν θα ήθελε να της συμβεί αλλά αν είναι απαραίτητο και ο γιατρός μας εξηγήσει τους λόγους που πρέπει να εφαρμοστεί τότε τι να κάνουμε? Μην αγχώνεστε από τώρα γιαυτό όμως είναι νωρίς! Μόνο ενημέρωση χρειάζεται και όχι άγχος! Σχετικά με την περιτύλιξη νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα και το μωρό μπορεί να ξεμπλεχτεί μόνο του γιατί ακόμη έχει χώρο. Μπορεί αυτό που λέω να είναι και λάθος απλά έτσι έχω ακούσει. Εγώ προβληματίζομαι σχετικά με το rooming in. Το υπέρ είναι ότι μαθαίνεις το μωρό και βοηθάει στο θηλασμό και έτσι όταν γυρίσουμε σπίτι θα είναι όλα πιο εύκολα. Το κατά είναι ότι στο μαιευτήριο σε βαζουν να υπογράψεις ότι ότι και να συμβεί στο παιδί είναι δική σου ευθύνη (μα πως εγώ είμαι άπειρη και θα είμαι και μόνη μου),  επίσης φοβάμαι τα μικρόβια από τον κόσμο (όσο λίγοι και να είναι δεν νομίζω ότι είναι ασφαλές). Εσείς κορίτσια τι πιστεύετε και τι έχετε ακούσει επί του θέματος???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου εγώ είμαι πολυ υπέρ του rooming in ακριβως για τους λόγους που ανεφερες και εσυ και κατα 99% θα το κανω.Οι μαίες είναι διπλα σου συνέχεια για οτι χρειαστείς γιατί να συμβεί κάτι στο μωρο?Οσο για τα μικρόβια μπορείς οταν εχει κοσμο να ζητας απο τις μαίες να το παίρνουν για λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!! 

Μόλις γύρισα από τη μαμά μου όπου έφαγα πολλά γλυκάκια κι ο μπέμπης κάνει κολοτούμπες στην κοιλίτσα μου!! Γλυκατζής θα είναι κι αυτός!!

Χαίρομαι που διαβάζω για ψώνια, με το καλό να τα χαρούνε τα μωράκια μας!!!!!

Κρυστ για την άδεια στις 56 μέρες χρειάζεται ένα χαρτί από το ΙΚΑ, τρίπτυχο λέγεται και το συμπληρώνει ο γιατρός, ο εργοδότης κι εσυ. Μετά το πας στο ΙΚΑ πάλι για να πάρεις και το επίδομα και τέλος όταν έρθει το χαρτί της πληρωμής πρέπει να το δώσεις ξανά στον εργοδότη σου. Αυτά για μένα που είμαι αναπληρώτρια δασκάλα, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικο σε άλλους τομείς! Γιατί για παραδειγμα εμείς δεν δικαιούμαστεάδειες πριν τις 56 μέρες όπως παίρνουν πολλές κοπέλες στον ιδιωτικό τομέα, έχουμε διαφορετικό καθεστώς. Οπότε ρώτα καλύτερα για να είσαι και σίγουρη όταν φτάσεις εκεί κοντά!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι εμείς στο δημόσιο πάντως εδώ το έχουμε δίπλα μας όλη την ώρα απλά οι νοσοκόμες μαλώνουν να μην έχουμε πολλές επισκέψεις κι επίσης σου λένε να έχεις ένα άτομο συνέχεια μαζί σου. Συνήθως τη μαμά σου αλλά εγώ θα έχω διάφορα άτομα με βάρδιες καθώς η μαμά μου πάσχει από σκλήρυνση και δεν μπορεί να είναι πολλές ώρες εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε κοριτσακια μου;;;; εγω χθες ειχα μια περιπέτεια!!!! Πονουσα πολυ κατω χαμηλα με εντονο πονο δεξια! Να μην τα πολυλογώ πηρα τη γιατρο επειδη υπεφερα!! Παω στο Λητώ μου κανουν εξετάσεις αίματος, με βαζουν στον καρδιοτοκογραφο για να δουμε αν εχω συσπάσεις, μου κανουν υπερηχο κ οταν ηρθε η γιατρος μου εκανε κολπική εξεταση με το χερι για να δει σε τι φάση ειναι ο τραχηλος. Ολα αυτά καλά!! Ερχεται κ ενας χειρουργος να με δει κ διαπιστωσε οτι ερεθιστηκε ο σκωληκοειδητης. Είναι ανησυχητικό κ το έδειξε κ η εξέταση αίματος επειδή ανεβηκαν τα λευκά αιμοσφαιρια. Ελπίζω να μην συμβει τιποτα αλλο επειδη αν χρειαστεί χειρουργείο δεν μπορώ να κανω λογω του μωρου.. ειμαι πολυ στεναχωρημενη αλλα πιστευω οτι δεν θα εχει άσχημη τροπή το θεμα! Μου είπε να ξαπλωνω κ να μη σηκωσω καθολου βαρος! Αυτα τα νεα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...