Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Μακαααααρι να σπασουν απο μονα τους!!!!!!!!ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σας ευχαριστω ολες παρα παρα πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Katerina μου έχεις απόλυτο δίκιο! Επίσης όσο αναφορά το βάρος, οι υπέρηχοι έχουν κάποια απόκλιση. Της φίλης μου την μπέμπα την έδειχνε ο υπέρηχος 3 μέρες πριν γεννήσει 3200, τελικά γεννήθηκε 2700. Πεντακόσια γραμμάρια διαφορά πολλά μου φάνηκαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα θα είμαι καλή συμπεθέρα!! Απλά για να σε δοκιμάσω θα τα κάνω αυτά!! ΧΑΧΑΧΑ!!!! Dorothy περπάτα όσο μπορείς κ θα δεις!! Όλα θα πάνε καλά!! Εύχομαι μέχρι την Κυριακή να σου σπάσουν τα νερά κ να πας μόνη σου για τοκετό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φουσκοκοιλίτσες μου τι κάνετε???Ονειράκι θα πρέπει να τρόμαξες πολύ να χεις πάντα κατι μαζί σου!!Εμένα δεν μου έχουν στείλει τίποτα μόνο η mam  [smilie=sad7.gif]!!!!!!Dorothy ευχομαι να έρθει το μωράκι σου πριν απο τη Δευτέρα μην απελπίζεσαι!!!!!!!!Μαράκι για ποιο λόγο  φοβάται τον πρόωρο τοκετό δεν κατάλαβα και θέλει να κάνεις τις ενέσεις???Κορίτσια ξέρετε τι χαρτιά χρειαζόμαστε  στο νοσοκομείο για το μωρό??Το Σάββατο εχω το doppler και εχω πολύ αγχός να δω αν είναι όλα εντάξει,δεν θα ηρεμήσω μου φαίνεται μέχρι να έρθει η μέρα που θα μπω στο σπίτι με το κοριτσάκι μου!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε? Εγώ μετά από πολύ καιρό κοιμήθηκα όλο το βράδυ!!! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πεινάω πολύ ξαφνικά τις τελευταίες μέρες! Άμα αφεθώ θα πάρω άλλα 10 κιλά σε ένα μήνα! πφφφφφφφφ!!! DOROTHY θα σπάσουν!!!! ΝΑΤΑΛΙΑ έτσι είναι! Αν ο γιατρός λέει ότι είναι οκ το βάρος τότε ας μην ανησυχούμε χωρίς λόγο! Και μένα μου είπε δεν είναι γίγας η μπέμπα αλλά είναι νορμάλ το βάρος της! ΣΤΑΛΙΤΣΑ άντε θα στην δώσω την κόρη μου την μονάκριβη την πολυαγαπημένη!! CHRIST χρειάζεσαι σίγουρα ταυτότητα δική σου και του συζύγου, βιβλιάριο υγείας, τις εξετάσεις που έχεις κάνει όλο αυτό το διάστημα και ίσως κάτι να ξεχνάω! Πάρε ένα τηλέφωνο στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις για να είσαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοιλιτσες.τι κανετε?κατερινα τι βαρος εχει το μωρο σου?

Christi οτι σου πε η κατερινα και ληξιαρχικη πραξη γαμου επισης.αυτα θελει με το που μπεις.

Μετα πρεπει να παει ο μπαμπας για να βγαλει Αμκα του μωρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου αγχωθηκα παρα πολυ τωρα.με πηρε ο γυναικολογος μου κ μου ειπε να παω αυτη την Τεταρτη πρωτα ο Θεος για το ντοπλερ κ τις ενεσουλες κ οχι την επομενη γιατι εχει ανησυχησει.κ οταν τον ρωτησα γιατι εχει αγχωθει μου ειπε οτι εχει να κανει με την πιεση μου, η οποια αυτες τις μερες ειναι φυσιολογικη.

Εχει κατι αλλο στο μυαλο του κ δεν μου το λεει?δεν μπορω να καταλαβω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Christi εγώ για το Λητώ χρειάζεται να έχω μαζί μου:

  • Ληξιαρχική πράξη γάμου (πρωτότυπη με έκδοση 6μηνου)
  • Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης πρωτότυπο με έκδοση 6μηνου)
  • Αστυνομική ταυτότητα και των δυο γονέων
  • Θεωρημένο βιβλιάριο υγείας για τους ασφαλισμένους του Ε.Ο.Π.Υ.Υ.
  • Α.Φ.Μ και των δύο γονέων
  • Α.Μ.Κ.Α. και των δύο γονέων

Μαράκι μην αγχώνεσαι!!! Κάνε υπομονή μέχρι να πας να δεις για ποιο λόγο σε θέλει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!!!Πέρασα απο το νοσοκομείο και μου είπαν οτι πρεπει να χω μαζί πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,βιβλιάριο δικό μου και βιβλιαριο μωρου!Μαράκι  μπορεί απλά και μόνο να θέλει να το κάνει νωρίτερα για προληπτικούς λόγους!!μην ανησυχείς φαίνεται οτι ο γιατρος σου είναι της λεπτομέρειας και αυτό εγω νομίζω οτι είναι πολύ θετικό!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια,Μαρακι μου μην ανησυχείς και εγώ πιστεύω οτι ο γιατρός σου το κανει προληπτικά.Ναταλία μια χαρά θα είναι το βαρος θα δεις :-) Christi καλά αποτέλεσματα στο doppler,εγώ νομίζω πως ουτε τοτε θα ηρεμησουμε :-p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήρα τις εξετασεις,αιματοκρίτης 37,5,στα ουρά όλα καλά αλλά λίγους μικροοργανισμους που αυτός είπε οτι πιστεύει οτι είναι απί τα χείλη (συγνώμη) και οτι δεν έχω ουρολοιμωξη( και οι ενοχλήσεις απο τι σκατα είναι?) και το ζάχαρο 98,μου φάνηκε πολυ για τα δικά μου δεδομενα και μετρησα τώρα με ενα μηχάνημα που έχουμε και έδειξε 73.Τι σκατά αλλου εξετασεις μας έδωσε? :-p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ονειρακι πολύ καλές οι εξετάσεις σου!! Βασικά έχεις πολύ καλό αιματοκρίτη!!!!! Όσο για το ζάχαρο να ξέρεις ότι η πρωινή μέτρηση είναι πάντα ανεβασμένη στην εγκυμοσύνη!!! Γι'αυτό σου έδειξε άλλο νούμερο τώρα με το μηχανάκι!! Στο λέω από πείρα που μετράω το ζάχαρο 2 μήνες τώρα!!!! Μίλα κ με το γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ονειρακι κι εγω τοσο ζαχαρο εχω,δεν ανησυχησε ο γιατρος.

 

Μαρακι μου θα σου πω αυτα που ξερω,ΧΩΡΙΣ αυτο να σημαινει οτι εχω δικιο,δεν ειμαι γιατρος,οσα θα σου πω ειναι απο διαβασμα βιβλιων και εμπειριες αλλων μαμαδων.

Υπαρχει περιπτωση καποιες εγκυουλες να ανεβασουν υψηλη πιεση στο τελος της εγκυμοσυνης.Γεννα με υψηλη πιεση ειναι πολυ επικινδυνη για τη μαμα κυριως(πχ εγκεφαλικο απτην πιεση της γεννας),αλλα μπορει να κανει κακο και στο μωρο.Σαυτην την περιπτωση υψηλης πιεσης λεμε οτι η εγκυος εχει προεκλαμψια και γινεται πολυ συντομα καισαρικη.Η πιεση 14 ειναι υψηλη για εγκυμοσυνη και αποτελει κωδωνα κινδυνου οτι η πιεση ανεβηκε ξαφνικα.Αν φτασει 15 με 9 πιθανοτατα υπαρχει θεμα.Αν βρεθει και λευκωμα στα ουρα τοτε επιβεβαιωνεται η προεκλαμψια.

Για ναναι ετοιμοι οι πνευμονες του μωρου γινονται οι ενεσεις κορτιζονης.

Αρα.Αν ανεβει κι αλλο η πιεση σου μαλλον θα κανετε καισαρικη.

Ξαναλεω ολα αυτα ΝΟΜΙΖΩ!

Στη θεση σου θα εκανα τις ενεσεις το συντομοτερο και δευτερον θα εκοβα αλατι και λιπαρα και θα εκανα ελαφρια ασκηση τυπου δουλειες η περπατημα καθε μερα μηπως πεσει λιγο η πιεση.

 

Ειτε συμβαινουν τα παραπανω ειτε οχι μην αγχωνεσαι πολυ και μη φοβασαι.Οι γιατροι μας ξερουν πως να κρατησουν εμας και τα μπεμπακια ασφαλη.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο και να μη σε εκανα χειροτερα.Ολα θα

πανε μια χαρα οτι και αν ισχυει!

 

 

 

 

Υγ.Τωρα ειδα που ειπες οτι επανηλθε η πιεση στα νορμαλ.Εισαι σε καλο δρομο λοιπον!Επισης να ξερεις,το αγχος δυστυχως ανεβαζει την πιεση.Επισης ολο το παραπανω που εγραψα ειναι συχνοτατο!Απλα κανεις καισαρικη λιγο νωριτερα,δεν ειναι τραγικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΑ δεν με παραξενεύει η εξέταση doppler αλλά το ότι από τώρα θέλει να σου κάνει ενέσεις! Πόση πίεση είχες και πόση έχεις τώρα? Κοίτα δεν θα ήθελα να σε αγχώσω αλλά πριν προχωρήσεις σε ενέσεις και τέτοια πράγματα νομίζω πως θα πρέπει να έχεις σοβαρό θέμα! Αν η πίεση σου έχει ρυθμιστεί τότε ελπίζω να  μην χρειαστεί. ΟΝΕΙΡΑΚΙ μια χαρά το ζάχαρο μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΑ μίλησα με μία φίλη που έχει περισσότερες γνώσεις από μένα την άσχετη πάνω σαυτά τα θέματα και μου είπε ότι οι ενέσεις κορτιζόνης δεν κάνουν κανένα κακό αντιθέτως καλό κάνουν και είναι ακίνδυνες. Οπότε μην αγχώνεσαι και άκου τον γιατρό σου. Προφανώς θέλει να σε προστατέψει για παν ενδεχόμενο. Εγώ απλά όταν άκουσα ενέσεις πανικοβλήθηκα! Σημασία έχει να είναι καλά τα μωρά στην υγεία τους και μεις θα κάνουμε ότι μπορούμε γιαυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Μαρια εδώ η ειδική στο θέμα πίεσης γιατί στη β επιπέδου μου είχαν πει ότι δεν αιματώνονται καλά οι μητριαίες αρτηρίες κι αυτό είναι δείγμα ότι μπορεί να κάνω προεκλαμψία. Το αλάτι το έχω κόψει εδώ και καιρό και κάθε πρωί μετράω την πίεση μου. Επίσης παω πολύ για περπάτημα! Τον τελευταίο καιρό που είχε χαλάσει το πιεσόμετρο και μου έβγαζε 14 με 9 μερικές φορές είχα πανικοβληθεί. Διάβασα και στο ίντερνετ τα χίλια μύρια , τι με θες εμένα.. Το καλύτερο είναι να πας στον γιατρό σου γιατί εκείνος ξέρει καλά τι πρέπει να κάνει γιατί είναι κάτι αρκετά συχνό κι αν το παρακολουθείς δεν κινδυνεύεις ούτε εσύ ούτε το μωράκι. Οπωσδήποτε να ζητήσεις γενικές εξετάσεις, σε εμένα εξέτασε τα πάντα. Κυρίως η προεκλαμψία φαίνεται από το αν έχεις λεύκωμα στα ούρα, αν έχεις ανεβασμένο ουρικό οξύ και εμένα έλεγξε  και την περιεκτικότητα νατρίου και καλίου στο αίμα μου τα οποία ευτυχώς όλα βγήκαν πολύ καλά. Μην πανικοβάλλεσαι και εμπιστοσύνη στον γιατρό!

Αααα κορίτσια εγώ με αιματοκρίτη 40 σας έχω περάσει όλες ε;;; 

Ντόροθυ είμαι σίγουρη ότι θα γεννήσεις από μόνη σου. Χθες γέννησε και μία φίλη μου η οποία κι εκείνη είχε αγανακτήσει και θα πήγαινε για πρόκληση σε λίγες μέρες!

Κατερινάκι κι εγώ έχω λιγούρες και λέω κοίτα να δεις θα τα χαλάσουμε τώρα στον ένα μήνα.... :/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες!κ μενα μικρουλα νομιζω ειναι η κορη μου 18οο περιπου στην 32βδομ κ επισης με πιανουν τρελες λιγουρες!!κ πηγα στα 7 κιλα συν!maria να ακους το γιατρο σου κ συμβουλη απο παθουσα μην διαβαζεις ιντερνετ εγω κοντεψα να τρελαθω οταν ειχα παρει κατι εξετασεις παλαιοτερα  κ ενω ο γιατρος μου λεγε να μν ανησυχω εγω συνεχεια τοψαχνα.τελικα ειχε δικιο ο γιατρος μου :) christi οταν λες βιβλιαριο μωρου δηλ?πωπω thagia  40 αιματοκριτη μπραβο!φτουφτου!dorothy η αδερφη του κουμπαρου μου το ιδιο ηταν να παει για προκληση κ εσπασαν τα νερα ξημερωματα!ευχοιμαι το ιδιο κ σε σενα!oneiraki κ γω καπου εκει εχω ζαχαρο αλλα δεν μουπε τπτ ο γιατρος.να σας ρωτησω λεω τον πρωτο καιρο να κοιμησω το μωρο στο πορτ μπεμπε τι στρωματακι να βαλω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω πορτ μπεμπε εχω παραγγειλει.στρωματακι νομιζω εχει μονο του η οχι?

Μην αγχωνεσαι για το σακχαρο.ειναι τυχαια μετρηση η ληψη σακχαρου κ δεν ειναι απολυτη.

Αν υπαρχει προβλημα με το σακχαρο το βρισκουμε η με καμπυλη η με γλυκοζιλιωμενη απ'οσο ξερω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στρωματακι εγω πηρα grecostrom λατεξ περιπου 20€.Μου ειπαν ειναι αυτο που πρεπει,αν ισχυει θα σας γελασω...

Μαρακι ετσι μπραβο,χαλαρα.

Ντοροθυ περιμενουμε να μας πεις ξαφνικα γεννησα! 

 

:-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μιλησα με τον γιατρό μου,είναι ευχαριστημένος με τις εξετασεις μου είπε να πινω νερά και πολυ σχολαστικό πλύσιμο για τους λίγους μικροοργανισμούς και οτι δεν είναι ουρολοιμωξη.Εμείς πήραμε στρώμα γύρω στα 20€ και βαση γύρω στα 15€ για το πορτ μπεμπε απο το motherbaby.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...