Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Γεωργία μου περαστικά σου!! Το γνωρίζω και εγώ οτι μετά τις επεμβάσεις μπορεί να δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα αλλά δεν είχα ακούσει οτι συμβαίνει και στις καισαρικές. Με τις ενέσεις όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς! Για τον πόνο δεν σου έχουν δώσει παυσίπονα για να μην ταλαιπωρείσαι;;;;; Εύχομαι να περάσει γρήγορα και να μην το αφήσεις να σε ρίξει! 

 

Εγω ενημερώνω και εδώ πως είμαστε στα 3200kg, δεν έχει εμπεδωθεί το μωράκι και περιμένουμε πότε θα θελήσει να κάνει την εμφάνιση της. Λογικά θα πάρει όλο το χρόνο της και μπορεί και παραπάνω.Ευτυχώς όμως όλα καλά!Την κινητικότητα μου είπαν να έχω κατά νου, περίπου 10 κινήσεις την ημέρα. Αυτά τα νέα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περαστικα σου Γεωργια! Μα πως το επαθες αυτο βρε κοριτσι μου? Δε σου εβαλαν τις ειδικες αντιθρομβωτικες καλτσες στο νοσοκομειο? Και παλι περαστικα σου κ υπομονη! Μακαρι τουλαχιστον να περασει γρηγορα ο πονος κ να επανελθεις ψυχολογικα που σε χρειαζονται τοσο τα παιδακια σου!

Χριστινα κ εμενα τις ιδιες κινησεις μου ειπε ο γιατρος να μετραω τουλαχιστο 8-10 τημ ημερα. Αλλα τις ξεπερναμε κατα πολυ! Θα σου δωσει κ παραταση? Μονο ο δικος μου ειναι αντιθετος ακομα κ σε 1 ημερα παρατασης????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τόσες κινήσεις μου είπε αν και εγώ το ξεχνάω και δεν μετράω γιατί και μεις τις ξεπερνάμε κατά πολύ. Αλλά απο αύριο θα προσπαθήσω να το θυμηθώ να μετρήσω γιατί απο εδώ και πέρα δεν ξέρεις τι γίνεται. Ναι, σε περίπτωση παράτασης μου είπε πως  μπορούμε να περιμένουμε μέχρι και μια βδομάδα! Βέβαια αυτό ΑΝ χρειαστεί θα αποφασιστεί τότε ανάλογα με τις συνθήκες. Η αλήθεια είναι πως δεν θα θελα να περιμένω τόσο και ελπίζω να σπάσουν τα νερά εκεί κοντά στην ΠΗΤ. Εσένα είναι γενικότερα αντίθετος ή επειδή το μωράκι σου έχει ήδη αρκετό βάρος και φοβάται μήπως παραμεγαλώσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα απο την αρχη μου ειχε πει οτι δεν θα ξεπερασουμε την ΠΗΤ γιατι λεει πια δεν αφηνουν συνηθως μιας και το μωρακι ειναι εντελως ετοιμο κ δεν χρειαζεται να περιμενουμε. Τωρα που ειδαμε οτι κ το μωρο ειναι μεγαλο, δεν το συζηταμε καν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Έρχομαι απτα μωράκια μαίου και έχω ξαναζητήσει τα φώτα σας μιας και είστε πιο έμπειρες! Να σας ζήσουν τα μωρά σας και όσες γεννάτε αυτό το μήνα με ένα πόνο εύχομαι! Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με την καμπύλη ζαχάρου. Έκανα απλή εξέταση ζαχάρου πριν 10 μέρες και μου βγήκε 92. Τώρα έκανα καμπύλη και η τιμή νηστείας ήταν 102,6. Είναι πολύ για τον 6ο μήνα που βρίσκομαι? Επίσης παιδίατρο πότε αρχίσατε να ψάχνεται και μέχρι πότε είναι το σωστό να έχει βρεθεί? Ελπίζω να μην σας κούρασα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera koritsia k apo edw!!! Georgia m perastika s... Elpizw na anaroseis grigora!!!

Katerina-prokopis h kampili zaxarou genika einai ok aplos nustikia eisai ligo psila mipos efages kamia tsixla h den koimithikes kala to vradu??? H psihologia s na ksereis paizei simantiko rolo! Oso gia ton paidiatro egw tha perimenw na dw ti tha m tuxh sto nosokomio k an me kaluptei tha thn kratisw aloios paw mesw gnostous

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου joanna!! Η αλήθεια είναι ότι έχω αυπνίες. Όμως με προβλημάτισε και το γεγονός ότι το αποτέλεσμα της μίας ώρας ήταν 110 και των 2 ωρών 126. Κανονικά δεν θα έπρεπε στην 1η ώρα να είναι πιο ψηλό και μετά να πέσει??? Τι εννοείς τι θα σου τύχει στο νοσοκομείο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο δω κοριτσακια μου!

Οπως ηδη εχω πει στισ περισσοτερες πηγαμε και εμεισ στο γιατρο εχθεσ και ολα ηταν καλα, την πεμπτη παλι που θα κανουμε και υπερχυο να το μετρησουμε κιολας!

 

Γεωργια μου ειναι πολυ συχνο φαινομενο αυτο που επαθες μετα απο οποιαδηποτε χειρουργικη επεμβαση, βεβαια οπως προειπε και η Σταυρουλινια υπαρχουν προληπτικα μετρα που συνηθωσ οταν λαμβανονται αυτα αποφευγεται η θρομβωση!Λιγο υπομονη και παλι και θα περασει, κανε και τις ηπαρινες και ολα θα πανε καλα!Περαστικα!

 

Κατερινακι, εσυ παλι καλα που τα προλαβαινεις ολα.Με τρια παιδια και το ενα ημερων και παλι σε βλεπω πολυ πολυ ενεργη!Ευτυχωσ γιατι μασ δινεις τα φωτα σου, διατηρεις την ηρεμια στην ομαδα!!

 

Κατερινα - Προκοπης, να σου πω την αληθεια δε γνωριζω για το ζαχαρο καθολου. Ο γιατρος σου θα σε καθοδηγησει, αλλα και παλι δε νομιζω οτι ειναι πολυ ψηλο, λιγο αμα προσεξεισ στην διαρτροφη σου θα ειναι απολυτως οκ. Εμεις με την παιδιατρο όπωσ και με την ομοιπαθητικο που θα επισκεπτομαστε μετα μιλησαμε τωρα πριν καμια βδομαδα, δηλαδη τελη του 8ου. Την παιδιατρο μου τη συστησε μια φιλη και την πηρα για να δω περισσοτερο αν συμφωνει με το οτι θα οηγαινουμε το μωρο και σε ομοιπαθητικο ταυτοχρονα, οπωσ επισης μιλησαμε λιγο και για θεματα θηλασμου. Γενικα μπορω να πω εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο την τηλεφωνικη μασ επικοινωνια. Επσιης οπωσ σου ειπε και η Joanna, εαν γεννας σε δημοσιο νοσοκομειο, ο παιδιατρος υποαρχει ηδη, δεν καλεις εξωτερικο, οποτε αν σου αρεσει μπορεισ να κρατησεισ αυτον ή αλλιωσ σου λενε ποτε ακριβωσ πρεπει να απευθηνθεισ στον εξωτερικο παιδιατρο οταν βγεισ απο το νοσοκομειο.

 

Ολες προχωραμε καλα και αυτο ειναι το πιο ευχαριστο και το καλυτερο!

Σημερα εφτιαξα τρουφακια και θα τα κανω στυλ γλυφιτζουρια για κερασμα στο νοσοκομειο, πολυ μου αρεσε η διαδικασια και ειναι και πολυ ευκολα!!!Βεβαια πολλα εχω μαζεψει για το νοσοκομειο και να δω τι θα προτοκουβαλησωωωω!

Παντωσ κοριτσια και εγω που εκανα τα μαθηματα προετοιμασιας και ανωδυνου που μασ παρεχει δωρεαν ο δημος μας, δεν ηταν κατι ιδιαιτερο! Ασε που αν πανικοβληθεις πιστευω δε κανεισ τπτ απο αυτα, και επισης ο τροποσ που φυσας και ξεφυσας πιστευω τον κανεις και απο μονη σου ετσι κι αλλιωσ εμφυτα. Οσο για το σπρωξιμο, την καλυτερη καθοδηγηση θα μασ την δωσουν εκεινη την ωρα η μαια κυριωσ και μετεπειτα ο γιατρος μας. Ουσιαστικα αυτο που σου προσφερουν τα μαθηματα ειναι μια "γενικη" εξοικιωση. Εμενα πιο χρησιμασ μου φανικαν αυτα που μασ ελεγαν για το θηλασμο, τη διατροφη, την τραπεζα γαλακτοσ και την περιποιηση του μωρου, α καθως και για τη λοχεια. Οι αναπνοες ηταν τρια μαθηματα και πραγματικα τπτ το ιδιαιτερο. Καθολου απαραιτητα!!! Σημερα πηγα και για περπατημα αλλα με αυτον τον καιρο ηταν λιγο πολυ λιγο!!!!

 

Σας φιλω πολυ ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ΡΕΝΑΚΙ! Σευχαριστώ για την απαντησή σου. Θα σας πω για το ζάχαρο το βραδάκι αφού δω τον ενδοκρινολόγο σε 2 ώρες. Σε ιδιωτικό θα γεννήσω στο ΙΑΣΩ. Οπότε λογικά πρέπει να βρω παιδίατρο από πριν έτσι δεν είναι? Για το ΙΑΣΩ τι άποψη έχετε κορίτσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerina - prokopis εγω στο ΓΑΙΑ θα γεννήσω. Θα δω τον παιδίατρο του μαιευτήρίου και αν μου αρέσει και είναι και κοντά στο σπίτι μου θα τον κρατήσω. Η απόσταση είναι πολύ βασική παράμετρος για τα μωρά, αλλά και το να συμφωνείς με τις πρακτικές του γιατρού καθώς και το να είναι διαθέσιμος σε περίπτωση ανάγκης. Πέρα απο αυτό έχω βρει και δυο παιδιάτρους εδώ στην περιοχή μου που μου έχουν πει πως είναι πολύ καλοί, αλλά δεν έχω έρθει σε επαφή μαζί τους προσωπικά. Ίσως το κάνω πριν γεννήσω, ίσως αμέσως μετά. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Πάντως έχω τα τηλέφωνα για περίπτωση ανάγκης. Για το ζάχαρο νομίζω μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου απαντήσει. Με το καλό και σε σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina-prokopis για το διαβητη δεν εχω ιδεα δεν εκανα καν καμπυλη. Για το Ιασω επισης δεν ξερω γιατι κ εγω στο Γαια θα γεννησω πρωτα ο Θεος. Τωρα για παιδιατρο που ρωτας, εγω εχω απο γνωστη εναν υποψιν μου λιιγο ακριβο αλλα εγγυημενο, δεν εψαξα καιρο πριν, σιγουρα καποιος γνωστος σου θα εχει να σου προτεινει τον δικο του. Αν ομως αισθανεσαι ασφαλεια με το να τον εχεις γνωρισει πριν γεννησεις τοτε κανε αυτο που πιστευευις σωστο!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Πήγα στον ενδοκρινολόγο χθες και μου είπε ότι είναι νορμάλ οι εξετάσεις μου. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα εχω λιγες μερες να μπω και εχετε γραψει ενα σωρο οτι προλαβω στα πεταχτα σχολιαζω...

evinikolas περαστικα με το ποδι σου αλλο παλι και τουτο...εμεις οι γυναικες τελεικα δεν ησυχαζουμε ποτε!!!

κατερινα-προκοπης και εγω ιασω θα γεννησω αλλα για παιδιατρο ακομα δεν εχω ψαξει και τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να το κοιταξω...στο ιασω θα τα κοιτανε λογικα τα μωρα παιδιατρος αλλα και να θελουμε να κρατησουμε καποιον εγω δεν μπορω γιατι δεν μενω Αθηνα...μια χαρα με την καμπυλη να ηρεμησεις κιολας.

 

εμεις κοριτσια πηγαμε χθες για το nst βγηκε μια χαρα..η μαια μου εβαλε χερι κανονικα :/ και ειδε οτι το μωρο εχει κατεβει δεν ειναι ψηλα...οποτε ξαναπαμε τωρα την Δευτερα για τα ιδια!μου ειπε περπατημα αν και εγω δεν μπορω καθε μερα οποτε βρισκω την ευκαιρια θα το κανω οσο μπορω...μου ειπε οτι ισως δω καφε λογω της εξετασης και οντως οταν εφτασα σπιτι ειχα...σημερα ομως τα μεσανυχτα που σηκωθηκα για τουαλετα ειδα και αιμα κοκκινο στο σκουπισμα και την πηρα τηλ.αμεσως...αν και καταλαβα οτι θα ειναι απο την εξεταση αλλα σιγα μην το ρισκαρα!με ρωτησε αν ποναω και της ειπα οχι και λεει απο την εξεταση ειναι μην αγχωνεσαι και το πρωι αν δεις κατι να με ξαναπαρεις...απο εκεινη την ωρα ομως ολα καλα δεν ειδα ξανα τιποτα!!παντος κοριτσια τα χασα για λιγο λεω τωρα τι γινεται γενναω?αυτα απο εμας,φιλια πολλα σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια, εμεις μεγαλωνουμε και αλλαζουμε μερα με τη μερα.

Σημερα βγηκα με τον νικολα και καναμε βολτουλα το πρωι κατι δουλειες και λιγο κουνιες. Σε μιαμιση ωρα ημουν πισω βεβαια γιατι ξυπνησε το μπομπιρακι και ηθελε μανουλα.

Με τις περισσοτερες τα λεμε και στο fb οποτε ξερω οτι ειστε στην τελικη ευθεια για να ερθουν και τα δικα σας μωρακια.

Χριστινα εμενα στο πρώτο που ειχα φτασει την ΠΗΤ θα μου εδινε περιθωριο ακομα 7-10 μερες αλλα τελικα γεννησα μια μερα μετα γιατι δεν ειχα καθολου αμνιακα υγρα. Απο πολλα βλεπω οτι οι γιατροι μας εχουν κοινη γραμμη.

Ρενα συμφωνω οτι εκεινη την ωρα θα σου ξαναπουν πως ακριβως πρεπει να αναπνευςειςκαι να σπρωξεις και μονο στην πραξη το καταλαβαινεις και διορθωνεις αν κατι δεν κανεις σωστα.

Katerina-prokopis καλο ειναι παιδιατρο να βρεις πριν γεννησεις ετσι ωστε να εχεις μια πρωτη επαφη μαζι του, μπορει να δεις δυο τρεις και να δεις ποιος σου ταιριαζει περισσοτερο. Ρωτα στο συγγενικο σου και φιλικο περιβαλλον για αρχη και καλο ειναι να ειναι κοντα σου, επισης αν εχεις καλη σχεση με καποιο φαρμακειο μπορεις να ρωτησεις και εκει γιατι ξερουν της περιοχης καποιους. Στο ιασω γεννησα και εγω, τα παρακολουθουν καποιοι παιδιατροι και την τελευταια μερα που ειναι να φυγεις θα σου δωδει πληροφοριες καποιος παιδιατρος ο οποιος θα ειναι και κοντα στην περιοχη που μενεις. Εγω και τις τρεις φορες εμεινα ευχαριστημενη και πλεον εχουν αλλαξει πολλα σε σχση με την πρωτη φορα. Θηλαζεις στην ανανηψη, μπορεις να εχεις rooming in σε οτι δωματιο και να εισαι και γενικα επεσα σε καλες και υποστηρικτικες προς τον θηλασμο μαιες.

Rose λογικα απο την εξεταση ειναι αυτα αν ομως εχεις και πονους τοτε ετοιμασου.

Σας αφηνω παω να κοιμηθω λιγακι τωρα που κοιμουνται και τα αντρακια μου, μεχρι να γυρισει και η ζουζουνα απο τον παιδικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδες. Ακομη δεν εχει γεννήσει καμία ε? λίγο εχει μείνει για όλες σας.υπομονη!!

Εμεις πάμε καλα, η μικρη μεγαλωνει και την αγαπαω πολυ.το ποδι μου κλασικα με το προβλημα του.

Ευτυχώς έχουμε βοήθεια απο τους γονείς μου. Η μαμα μου τρέχει κι αυτη για μας.Τι μπουγαδες μας βάζει, τι κοιμάται εδω για να ταιζει τη μικρη για να μην ξυπνάμε εμεις κάθε βραδυ κλπ, κλπ. Να ειναι καλα, μιλάμε για τη βοήθεια!!!!

Εγω σταθερά με το πόδι μου, φοραω ειδικές κάλτσες αποσυμπιεσης, και κάνω τις ενέσεις μου πρωι, βραδυ.α! Και για να δείτε ότι τιποτα δεν ειναι τυχαίο. Με αυτο που εχω πάθει με το πόδι μου, εάν θηλαζα, θα έπρεπε να σταματήσω το θηλασμο, μου εχει πει ο γιατρός.

Ο Νικόλας ευτυχως ειναι θετικός με τη μικρη και δεν το εχει πάρει στραβα προς το παρόν.με βοηθάει παρα πολυ.μου φέρνει πανί οταν πρόκειται να την αλλάξω, με βοηθά να τη ντύσω, να την ταισω, κλπ.οταν κλαίει το μωρο, τρέχει κοντά της και της λέει " ευη μου" και τη φιλαει. Πλάκα εχει.ελπιζω να μείνει ετσι.

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωργια εισαι πολυ τυχερη που εχεις τοση βοηθεια. Εμενα ερχεται η μαμα μου καποιες ωρες συνηθως γλιτωνω το μαγειρεμα και κοιμαμαι και μια ωρα το μεσημερι, αλλα το βραδυ μετα τις 6 και μεχρι να γυρισει ο αντρας μου ειμαι συνηθως μονη και με τα τρια και επικρατει πανικος, το σπιτι βομβαρδισμενο απο τα παιχνιδια, ο νικολας να σκαρφαλωνει οπουδηποτε και το μικρακι αν ειναι ξυπνιο θελει στηθος και αγκαλια. Μην πω για την ωρα που πρεπει να κανουν μπανιο να πιουν γαλα και να κοιμηθουν....δεν παραπονιεμαι αλλο αρκετα.

Μια χαρα τα παει ο Νικολας με την αδερφουλα του και ο δικος ετσι κανει μολις κλαψει ο μπεμπης τρεχει στο δωματιο να τον χαιδεψει, η μεγαλη ειναι ψιλοαδιαφορη ισως γιατι το εχει ξαναζησει, τι να πω.

Απο γεννητουρια γεννησε σημερα η joanna οποτε συμπληρωνεις την λιστα.

Joanna να σου ζησει, να ειναι γερη και καλοτυχη η μπεμπουλα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Γεωργία μου! Χαίρομαι που βλέπω οτι έχεις καλύτερη ψυχολογία. Η μαμά σου απο οτι καταλαβαίνω είανι χρυσή βοήθεια. Ε τώρα που έχεις και όλα αυτά σίγουρα τη χρειαζόσουνα. Εγω να δω τι θα κάνω που είμαι περίεργη και δεν θέλω κανέναν στα πόδια μου. Όλα μόνη μου θα τα κάνω αλλά αυτό είναι το τίμημα. Βέβαια το έχουμε πει πως έχει να κάνει και με τον άνθρωπο. Αν βοηθάει ή αν ανακατεύεται. Χαίρομαι που ο Νικολάκος το έχει πάρει τόσο καλά και αγαπάει την αδερφούλα του. Έτσι θα συνεχίσει. Απο γεννητούρια είχαμε τη Joanna. Εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτες. Έχει δυσκολέψει το πράγμα όμως, τουλάχιστον για μένα. Πρηξίματα σε όλο το σώμα και έχω βαρύνει απίστευτα. Τι να πω εύχομαι να γίνει κάτι σύντομα και να γεννήσω χωρίς να περάσω την ΠΗΤ.

Κατερίνα καλά εσύ είπαμε είσαι ηρωίδα με τρία μικράκια σε τέτοιες ηλικίες. Μου φαίνεται απίστευτο πως τα καταφέρνεις αλλά είπαμε είναι και η εμπειρία που βοηθάει. Αν με έβαζες εμένα τώρα με τα παιδιά σου πιστεύω θα είχα πελαγώσει! Η Αγγελική πιστεύω πως ακριβώς για αυτό είναι πιο χαλαρή. Το έχει ξαναζήσει και σε μικρότερη ηλικία. 

Αυτά κορίτσια μου, Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια μου!

 

Μολισ γυρισα απο το γιατρο, απελπιστικα, ειχε τοσο κοσμο γινοταν χαμος! ο μπεμπησ πηρε 100 γραμμαρια, δηλαδη 2750 σημερα εγω λεω μια χαρα ειναι ο γιατροσ παλι δε συμφωνει, παλι βγαζει πολυ μικρη την κοιλια του παλι τα ιδια με συγχησε (βεβαια δε θελω και πολυ εγω να συγχηστω). Τη δευτερα παλι θα παω και θα με κοιταξει και απο κατω, του λεω γιατρε νωρισ δεν ειναι?μα τι ιεναι αυτα που λεσ μου λεει 38εβδ θα εισαι πρεπει να δουμε τι γινεται και εκει!Και αμα γεννησω πιο γρηγορα ετσι γιατρε του λεω και η απαντηση του "ακομα δεν εχουμε αποφασισει πωσ θα γεννησεις". Κοριτσια εμενα αμα μου πει για καισαρικη και δε μου παρουσιασει ενα πολυ σοβαρο λογο δε θα παω, θα παρω και δευτερη γνωμη και μετα θα δω τι θα κανω. Αμα θελει να μου κανει καισαρικη να μου την κανει στισ 40εβδ οχι νωριτερα. Τα χω παρει...!!! επισης το μωρο εχει παρει θεση αλλα δεν εχει κατεβει. Αυτα τα νεα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμας!

evinikolas τι καλος μωρε που ειναι ο Νικολας σου σε βοηθαει με την μικρη οντως μακαρι να μεινει ετσι γιατι οσο μεγαλωνουν ζηλευουν πιο πολυ μου φαινεται...ευτυχως που εχεις την μαμα σου γιατι με το ποδι σου που εχεις τιποτα δεν θα μπορουσες να κανεις...

kangaroo ειπαμε εσυ εισαι ηρωιδα τι να λεμε τωρα....η μεγαλη βαρεθηκε να ασχολειτε σου λεει αντε παλι και αλλο μικρο ας παει ο αδερφος μου εγω τα εχω ζησει αυτα χιχιχιιχ

Ρενακι εμεις τα ειπαμε ;)

 

εμεις εδω τα ιδια το παλευω καθε μερα ειναι πλεον δυσκολα εχω βαρυνει πολυ,ποναω χαμηλα,δεν μπορω να κοιμηθω,δεν μπορω ν'αλλαξω πλευρο,κοπαναει η μικρη και ποναω,με πιεζει χαμηλα και ξαναποναω αλλα ας ειναι καλα και υπομονη μεχρι να γεννησω...ολες οσες μειναμε ετσι νιωθουμε πιστευω...παντος κοριτσια τωρα που δεν εχει μεινει πολυς καιρος ανυπομονω καθε μερα πιο πολυ και απορω πως θα γεννησω κοιταω καθε μερα για ενα σημαδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα! Σας κανω μεταμεσονυχτια επισκεψη τωρα πλεον.Γεννησα και γω την ομορφη μπεμπουλα μου εντελως ξαφνικα την κυριακη το πρωι τα ξημερωματα.Σπασανε τα νερα μου και φυγαμε επειγοντως με τον ανδρα μου και την μητερα μου για το μαιευτηριο, στις 3 η ωρα την νυχτα το βραδυ, φτασαμε ιασω και ο γιατρος μου ηρθε στισ 5 και καναμε καισαρικη και γεννηθηκε η ομορφη μπεμπουλα μου.Ακομα καλα καλα δεν ειχε βγαλει το σωμα της απο μεσα μου και αρχισε να κλαιει με δυνατο κλαμα , ο συζυγος μου ηταν παρων, μετα απο αυτο την εφεραν στην αγκαλια μου.Τελικα ηταν βαρος 2470 , την ειχαν υποεκτιμισει στον υπερηχο και μας ειχαν τρομαξει , μοιαζει περισσοτερο στον συζυγο αλλα ειναι μελαχρινουλα και γλυκουλα.Εγω συνηλθα πολυ γρηγορα απο την καισαρικη και δεν ποναγα καθολου.Την πρωτη μερα προσπαθησα να την βαλω στο στηθος αλλα δεν γινοτανε με τιποτα και λογω της εισολκης θηλων, οποτε αναγκαστικα εφαγε ξενο γαλα.Μετα αρχισα να δουλευω το θηλαστρο και της εδινα , μια μητρικο , μια ξενο.Στο μαιευτηριο ειναι ευκολα τα πραγματα, εχεις τισ μαιες ολα τα κονφορ.Την δευτερη μερα μου εδωσαν πολλα αντιφλεγμονωδη παρολο που δεν ειχα πονο και μου σακατεπσαν το στομαχι , εβλεπα τα φαγητα και δεν ηθελα τιποτα.Ευτυχως περασε, και σημερα αισιως βγηκαμε απο το μαιευτηριο για να αρχισει το ξενυχτι.Η μπεμπουλα μου , αν και μικρη δεν ειχε κανενα προβλημα , το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι λιγο λαιμαργη στο φαγητο και καθε φορα πρεπει να τρωει λιγες ρουφηξιες και να την βαζω να ρευεται , πραγμα που δεν εινια καθολου ευκολο.Κανει και κακα ταυτοχρονα αλλα γενικα ειναι ηρεμη, η πιο ηρεμη στον θαλαμο.Απλα το ταισμα με μπιμπερο με το μητρικο μου παιρνει πανω απο μιση ωρα για να φαει περιπου 25-30 μλ.και ενω στο μαιευτηριο ητανε ρυθμισμενη ρολοι, τωρα εδω σπιτι μαυρα χαλια, κοροιδευε τισ γιαγιαδες και δεν ετρωγε.και επισεις δεν κοιμοτανε μετα το φαγητο , αλλα κατα την διαρκεια του φαγητου

Αυριο περιμενω παιδιατρο να δουμε τι θα γινει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα! Σας κανω μεταμεσονυχτια επισκεψη τωρα πλεον.Γεννησα και γω την ομορφη μπεμπουλα μου εντελως ξαφνικα την κυριακη το πρωι τα ξημερωματα.Σπασανε τα νερα μου και φυγαμε επειγοντως με τον ανδρα μου και την μητερα μου για το μαιευτηριο, στις 3 η ωρα την νυχτα το βραδυ, φτασαμε ιασω και ο γιατρος μου ηρθε στισ 5 και καναμε καισαρικη και γεννηθηκε η ομορφη μπεμπουλα μου.Ακομα καλα καλα δεν ειχε βγαλει το σωμα της απο μεσα μου και αρχισε να κλαιει με δυνατο κλαμα , ο συζυγος μου ηταν παρων, μετα απο αυτο την εφεραν στην αγκαλια μου.Τελικα ηταν βαρος 2470 , την ειχαν υποεκτιμισει στον υπερηχο και μας ειχαν τρομαξει , μοιαζει περισσοτερο στον συζυγο αλλα ειναι μελαχρινουλα και γλυκουλα.Εγω συνηλθα πολυ γρηγορα απο την καισαρικη και δεν ποναγα καθολου.Την πρωτη μερα προσπαθησα να την βαλω στο στηθος αλλα δεν γινοτανε με τιποτα και λογω της εισολκης θηλων, οποτε αναγκαστικα εφαγε ξενο γαλα.Μετα αρχισα να δουλευω το θηλαστρο και της εδινα , μια μητρικο , μια ξενο.Στο μαιευτηριο ειναι ευκολα τα πραγματα, εχεις τισ μαιες ολα τα κονφορ.Την δευτερη μερα μου εδωσαν πολλα αντιφλεγμονωδη παρολο που δεν ειχα πονο και μου σακατεπσαν το στομαχι , εβλεπα τα φαγητα και δεν ηθελα τιποτα.Ευτυχως περασε, και σημερα αισιως βγηκαμε απο το μαιευτηριο για να αρχισει το ξενυχτι.Η μπεμπουλα μου , αν και μικρη δεν ειχε κανενα προβλημα , το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι λιγο λαιμαργη στο φαγητο και καθε φορα πρεπει να τρωει λιγες ρουφηξιες και να την βαζω να ρευεται , πραγμα που δεν εινια καθολου ευκολο.Κανει και κακα ταυτοχρονα αλλα γενικα ειναι ηρεμη, η πιο ηρεμη στον θαλαμο.Απλα το ταισμα με μπιμπερο με το μητρικο μου παιρνει πανω απο μιση ωρα για να φαει περιπου 25-30 μλ.και ενω στο μαιευτηριο ητανε ρυθμισμενη ρολοι, τωρα εδω σπιτι μαυρα χαλια, κοροιδευε τισ γιαγιαδες και δεν ετρωγε.και επισεις δεν κοιμοτανε μετα το φαγητο , αλλα κατα την διαρκεια του φαγητου

Αυριο περιμενω παιδιατρο να δουμε τι θα γινει!

ευχομαι τα καλυτερα και στισ υπολοιπες καλα γεννητουρια!

 

<script pagespeed_no_defer="">//=a.offsetWidth&&0>=a.offsetHeight)return!1;a=this.j(a);var c=a.top.toString()+y+a.left.toString();if(this.b.hasOwnProperty©)return!1;this.b[c]=!0;return a.top<=this.c[p]&&a.left<=this.c[m]};O[r].l=function(){for(var a=[F,G],c=[],d={},b=0;b{d=y+e(c);if(131072=a[q]+d[q]&&(a+=d),b=!0);N.criticalImagesBeaconData=a;if( :cool:{var c=this.d,b=this.f,l;if(f.XMLHttpRequest)l=new XMLHttpRequest;else if(f.ActiveXObject)try{l=new ActiveXObject©}catch(P){try{l=new ActiveXObject( :cool:}catch(Q){}}l&&(l.open(D,c+(-1==c.indexOf(z)?z:t)+L+e( :cool:),l.setRequestHeader(A,E),l.send(a))}};O[r].h=function(){for(var a={},c=h.getElementsByTagName(F),d=0;d=a[b.src].n&&b[p]>=a[b.src].m)a[g]={renderedWidth:b[m],renderedHeight:b[p],originalWidth:b.naturalWidth,originalHeight:b.naturalHeight}}return a};N.k=function(a,c,d,b,g){var k=new O(a,c,d,b,g);M(f,H,function(){f.setTimeout(function(){k.l()},0)})};N.criticalImagesBeaconInit=N.k;})();pagespeed.criticalImagesBeaconInit('/mod_pagespeed_beacon','http://mammyland.com/index.php?s=9487bec8cdc8e51ae3786457c1fbcfcd&app=forums&module=ajax§ion=topics&do=quote&t=21632&p=929600&md5check=d53d6047b6f0a007cd2604f2e63ade11&isRte=1,WyQ3C4mRrQ,false,JRB0t2ofL30'); //]]></script>[q];++d){var>[q]+d[q])break;a+=d}b=!0}this.e&&(d=x+e(json.stringify(this.h())),131072>[q];++b)for(var>

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταυρακι μου γεννησες ε;;;;; Πολυ γρηγορα εκανε την εμφανιση της, η μπεμπα σου. Ειχατε ολο το μηνα μπροστα σας, αλλα η μικρη ηταν ανυπομονη!!!!!! Να σας ζησει, καλη μου και να τη χαιρεστε.

Γιατι εκανες καισαρικη;;;; Δεν ειχες διαστολη;;;;

Προβλημα να ειναι οι θηλες σου εισεχουσες. Τα ιδια θεματα ειχα και εγω στο νικολα και τωρα στο δευτερο, ακουγα θηλασμο και εβγαζα αφρους. Ελπιζω να εισαι πιο υπομονετικη απο μενα και να θηλασεις οσο πιο πολυ μπορεις. Η μηχανη μειωνει την παραγωγη γαλακτος και εγω ειχα απογοητευτει. Τεσπα καλα να ειναι τα μικρα μας και οτι θελει ας γινει. Να σας ζησει και παλι.

Οσον αφορα τη χριστινα και τη γεωργια , ενα εχω να πω. Τελειωνετε γιατι σας εχουν φαει ολες λαχανο. Τεμπελικα ειναι τα μικρα σας ε;;; Εδω κανουν την εμφανιση τους τα μωρα που ειναι για τελος του μηνα και εσας τπτ. Χαχαχα

Ροζακι αυτες οι τελευταιες μερες ειναι μαρτυριο, ειναι η αληθεια. Κανε υπομονη και θα περασουν.

Ρενα μου τι γινεται καλε;;; Λιγο μασημενα μας τα λεει ο γιατρος σου μου φαινεται!!!!!! Υπομονη!!!!

Κατερινα τα εχω φτυσει με τα δυο!!!!! Πως μπορεις με τα τρια;; Αληθεια στο λεω. Παντως περιμενα την αγγελικη σου πιο τρελαμενη με τον μπομπιρα.

Εγω τα ιδια με το ποδι μου. Ευτυχως η καλτσα μου κανει πολυ καλο. Η μικρη αρχισε να ζητα περισσοτερο γαλα και ετσι της φτιαχνω 120μλ αντι 90 μλ που της εφτιαχνα μεχρι τωρα.

Γεια σας φιλεναδες μου !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stavroulinia να σου ζήσει η κούκλα!!!Σας την έκανε την έκπληξη τελικά ε;; Να είναι πάντα γερή και να τη χαίρεστε και εσύ και ο μπαμπάς της! Καλή προσαρμογή σου εύχομαι και καλή λοχεία να έχεις!

 

Γεωργία καλά η άλλη η Γεωργία μέχρι την Τρίτη σίγουρα θα έχει το νινί της. Εμένα δεν με βλέπω να γεννάω!Στο τέλος θα μείνω το βλέπω γιατί είπαμε οτι θα πάμε και σε παράταση αν δεν βγει μόνη της. Άστα δεν θέλω να το σκέφτομαι καθόλου, 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακιαααααα! 

 

Τι κανετεεεε? Με τις περισσοτερες η αληθεια ειναι τα λεμε και απο το Facebook που ειναι και πιο αμεσο αλλα ειναι εδω και 2 κουκλιτσες που δεν εχουν οποτε πρεπει να ενημερωθουν! Μια μια εχει παρει σειρα και βλεπει τα μπεμπακια της και μειναμε λιγες στο τελος! χαχα

Εμεις απο νεα πηγαμε στο γιατρουλη οπου μας ειπε οτι ο μπεμπουλης ειναι καλα εχει παρει γυρω στα 100 γραμμαρια σε 2 εβδομαδες που με τις αποκλισεις μπορει να ειναι και παραπανω, απο πονακια κτλ δεν εχω τιποτε καμια ενδειξη λοιπον οτι ο κυριος θελει να βγει οποτε αναμενουμε.... Να σας πω ετσι πως μου τα ειχε πει νομιζα οτι θα ηταν πιο συντομη η γεννα και τωρα που δεν μου ειπε τπτ και δε νιωθω και τιποτε ιδιαιτερο ξενερωσα λιγακι αλλα οκ τωρα το πηρα αποφαση και εχω χαλαρωσει οσο θελει ας μεινει στη κοιλιτσα αρκει να ειναι καλα το μωρουλι!

 

Σταυρουλινα να σου ζησει το μωρακι σου! Να ειναι γερο και τυχερο και να το καμαρωσετε οπως ποθειτε! Στις ποσες εβδομαδες γεννησες??? Τι ειναι οι εισεχουσες θηλες? Καλη λοχεια και καλους θηλασμους να εχετε! 

 

EVINICOLAS απορω πως τα καταφερνετε με 2 παιδακια και ειδικα η κατερινα με 3 ! χαρα στο κουραγιο σας! Υπομονη ειναι λιγο δυσκολα τωρα στην αρχη μεχρι να ξεπεταχτουν τα μικρουλια μετα πιστευω θα βρειτε τους ρυθμους σας! Περαστικα για το ποδι σου δεν ηξερα οτι μπορεις να το παθεις αυτο μετα απο καισαρικη τομη. Αντε μεγαλωνει η ευη σου και τρωει και περισσοτερο, κριμα που δνε μπορουμε να βαλουμε φωτο να μας την στειλεις να την καμαρωσουμε! Να της δωσεις πολλα γλυκα φιλακια απο εμας! 

 

Εμεις τωρα θα ξαναπαμε στο γιατρουλη σε 2 εβδομαδες μας ειπε αλλα μου φαινεται πολυ μακρινο και ελεγα να κλεισω ραντεβου για τη δευτερα που ειναι μια εβδομαδα αποσταση. Εσεις τι λετε??? 

 

 

Φιλακια πολλα σε μπεμπακια και μανουλεςςςςςςςςςςς! <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!

α τι καλα εχουμε νεο μωρακι....stavroulinia να σου ζησει η μπεμπουλα γερη και καλοτυχη να ειναι,ηθελε να βγει πιο νωρις βαρεθηκε μεσα!ειδατε τελεικα οποτε θελουν αυτα θα βγουν δεν κοιτανε πητ και τετοια χιιχιχιχ με το καλο και οι υπολοιπες να δουμε ποια θα εχει σειρα....

οντως οι εισεχουσες θηλες τι ειναι?οτι ειναι προς τα μεσα και δεν μπορει το μωρακι να την πιασει για να θηλασει?

λιγα καφε ειχα παλι και σημερα κοριτσια,μια φορα με κοιταξε και βγαζω τακτικα τωρα μου φαινεται...την Δευτερα που θα παω και λογικα θα με ξαναδει παλι τα ιδια θα εχω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...