Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

καλημερα κοριτσαρες!!!!

evinikolas οπως τα λεει η expecting ειναι τα λεμε λιγο πολυ απο το fb αλλα τρεχουμε κιολας για τις τελευταιες ετοιμασιες οσες εχουμε μεινει...οι υπολοιπες απο αυτο το λιγο χρονο που τους μενει κατι ψιλογραφουν....

expecting εσυ γιατι αγχωνεσε καλε αν αργησεις να γεννησεις?εμενα ο γιατρος χθες μου ειπε οτι μπορει να φτασω και μεχρι τελος Φεβρουαριου αλλα ολα καλα οποτε θελει ας ερθει γερη να ειναι....

Ρενακι εγω προτιμησα να μην τα βαψω τα μαλλια μου καθολου γιατι ετσι και αλλιως δεν φαινεται μεγαλη διαφορα απο το φυσικο μου οποτε τα αφησα...δεν εχω ρωτησει καν τον γιατρο μου αλλα πιστευω οτι θα μου ελεγε να τα βαψω,για τωρα προς το τελος ομως οχι στην αρχη...αφου του ειπα για τα νυχια μου γιατι τα φτιαχνω με σελακ και ειπε φτιαχτα κανενα προβλημα!του λεω αμα ερθω στον τοκετο ετσι πειραζει?γιατι δεν βγαινουν ευκολα αυτα...οχι μου λεει δεν πειραζει χαχαχα τον παω γιατι ειναι μεσα σε ολα και δεν κολλαει σε παλιομοδιτικες αποψεις!!!!

Κangaroo μια χαρα τον βρισκω τον μικρο σου αντρακο φτου φτου γερος να ειναι!!!οντως εχει δικο του στυλ αυτο το παιδι μοναδικο απο τα αλλα δυο εκτος οταν θα μεγαλωσει να αλλαξει και να μοιασει με τα αλλα δυο...

Joanna πλησιαζεις και εσυ μενει να εμπεδωθει τωρα το μωρο και μετα γεννας ετσι δεν ειναι?αρχισαν και οι συσπασεις ε?υπομονη ολα καλα θα πανε...

 

εμεις κοριτσια πηγαμε γιατρο ολα καλα η μικρη εχει φτασει 2.300...ειναι λιγα τι λετε εσεις?ο γιατρος μου ειπε μια χαρουλα ειναι και ισως λεει να γεννηθει και προς το τελος του αλλου μηνα οποτε θα εχει παρει κιλακια..ειναι κανονικα χαμηλα αλλα δεν μου ειπε αν εχει εμπεδωθει η οχι!την Τριτη παμε Ιασω για καρδιοτακογραφο...εγω δεν εχω παρει κιλα καθολου απο τις τελευταιες δυο εβδομαδες που ειχα παει γιατρο και πραγματικα απορησαμε ολοι,μακαρι να τα παιρνει η μικρη πλεον και οχι εγω!

αυτα τα νεα μας αναμενουμε τωρα την αλλη βδομαδα στο Ιασω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και απο εδώ κούκλες!

 

Rosaki απο οτι έχω καταλάβει, εφόσον είναι μέσα στις φυσιολογικές καμπύλες τα μωρά δεν πρέπει να ανησυχούμε για το βάρος. Εξάλλου αν υπάρχει ανησυχία οι γιατροί κάνουν τις ενέργειες που χρειάζεται για να μην υπάρξει πρόβλημα. Το παρακολουθούν στενότερα ή ακόμα και φροντίζουν να γεννηθεί νωρίτερα όπως έγινε και με τη Δώρα που λόγω βάρους την βάλανε λίγες μέρες νωρίτερα. Εφόσον λένε οτι όλα είναι καλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Εξάλλου έχεις όπως λες ακόμα μπροστά σου αρκετές μερούλες για να βάλει βάρος το μωρό. Την άλλη τρίτη που θα το ακούσεις και αρκετή ώρα στο nst, ποιός στη χάρη σου! Εμένα πάντως για nst δεν μου έχει πει τίποτα.

Joanna όπως τα είπαμε και στο facebook εμείς είμαστε στην ίδια φάση μιας και είμαστε τόσο κοντά και στην ΠΗΤ. Σχεδόν ίδιο βάρος μωρού και απο συμπτώματα τα ίδια. Καλά είμαστε και προχωράμε και οι δύο!

Κατερίνα εσύ ξέρεις και απο τα δυο άλλα παιδάκια και είσαι χαλαρή με τον μικρούλη. Εμας βλέπω σε πανικό όταν γεννηθούν αν και για να πω την αλήθεια και εγώ ήρεμη είμαι σαν άνθρωπος και πιστεύω πως και με την ευτυχία που θα νιώθω απο τη γέννα θα είμαι σε κατάσταση νιρβάνας. Για τις αντάυγειες που λες νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση, γιατί θα διαρκέσει πολύ το αποτέλεσμα αλλά δεν ακουμπά και η βαφή το κεφάλι. 

 

Εμείς κορίτσια μια χαρά είμαστε. Χθες είχα κάτι σουβλιές δυνατές χαμηλά που πονούσαν αρκετά και το βράδυ με πόναγε η κοιλιά μου ελαφριά, σαν πόνους περιόδου. Αυτό βέβαια σταμάτησε και σήμερα δεν νιώθω τίποτα. Απο πετρώματα πάμε καλά, αλλά έχω παρατηρήσει οτι πιάνουν το βράδυ. Είναι τυχαίο λέτε ή τότε το παρατηρώ γιατί είμαι ξαπλωμένη και δίνω σημασία; Όσο για το άγχος που μου λέτε να μην έχω, έχετε απόλυτο δίκιο. Έχω καταλάβει πως είναι η ψυχολογία διαφορετική κάθε ημέρας. Σήμερα πχ. είμαι πολύ χαλαρή και λέω όλα οκ. Δυστυχώς απο οτι κατάλαβα επηρεάζομαι απο τους άλλους και αυτό είναι πολύ κακό. Αν μου πεί κάποιος άντε ακόμα να γεννήσεις ή κάτι τέτοιο με πιάνει το άγχος. Όταν είμαι στην ησυχία μου με τον αντρούλη μου όλα είναι super. Πως θα γίνουμε λίγο γαιδούρες ρε γαμώτο; Είναι και η ψυχολογία της εγκυμοσύνης που δε βοηθάει, αλλά νομίζω πως πρέπει να γίνουμε λίγο αναίσθητες, κυρίως μετά τη γέννα. Αν λαμβάνουμε υπόψη οτι ακούμε καήκαμε. Αυτά τα νέα απο εμάς. Θα φτιάξω μια μακαρονάδα με κρέμα γάλακτος και μανιτάρια σήμερα να αλλάξουμε λίγο. Διαίτης πάλι το φαι!αχχααχαχαχαχχαχα

Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια , χτες πηγα στο γιατρο μου και μας τρομαξε εμενα και τον συζυγο μου πολυ.Αρχικα μου εκλεισε ραντεβου για προγραμματισμενη καισαρικη στις 12 Φεβρουαριου στο Ιασω.Στην συνεχεια παμε να κανουμε υπερηχο και βλεπει τα ντοπλερ ολα καλα και το βαρος της μπεμπας το βγαζει το ιδιο με την αλλη φορα.Λεει , βρισκω οτι δεν πηρε σε μια εβδομαδα και μηπως εχει αρχισει να γερναει ο πλακουντας.Πηγαινετε και στην Κα Σουκα Αθηνα , την εμβρυομητρικο, μου λεει να σε δει και να δουμε μηπως σε βαλω αυτην την βδομαδα να γεννησεις.Πηρε ο αντρας μου τρελη τρομαρα,εγω πιο ψυχραιμη.Παμε στην Κα Σουκα η οποια μου κανει κι εκεινη υπερηχο και μου λεει οτι τα ντοπλερ ειναι οκ, απο αμνιακο καλα , οι ομφαλικες αρτηριες πλακουντας οκ και βρισκει την μπεμπα 2200,αλλα η καμπυλη αναπτυξης της ειναι σταθερη , απο τοτε που την ειχε μετρησει απο την παραμονη πρωτοχρονιας.Μου ειπε επισεις οτι , οι μετρησεις υπερηχογραφικες καθε εβδομαδα εμπεριεχουν λαθη και οτι ειναι μικρο μωρο , και καλο θα ηταν να περιμενουμε δυο βδομαδες , να παμε δηλαδη 12 φεβρουαριου.Τον παιρνω τηλ και του τα λεω και μου λεει ελα την τριτη να σε δω και βλεπουμε , του λεω εχω το ραντεβου για τις 12 , καλα αστο μου λεει αυτο και βλεπουμε.Αντε να δουμε κοριτσια , γιατι θελουν να τα παρουν νωριτερα τα μωρακια?

Ευτυχως ερχονται τα επιπλα αυριο και τελειωνει το δωματιο και τα εχουμε ολα πλεον , μενει η χαρτουρα, που μου ειπατε ληξιαρχικη πραξη και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, ετσι δεν ειναι? εχω μια ληξιαρχικη πραξη , αλλα ειναι αντιγραφο της αρχικης.Τους κανει η θελουν καινουργια?

 

Με το καλο σε ολες τα μωρακια και πανω απο ολα να ειναι υγειη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλαζουμε και για να μην με παρει ο υπνος διαβαζω και τα νεα σας. Εμεις καλα, αυριο αν εχει ηλιο θα βγω γιατι δεν παει αλλο μεσα θα παω να παρω την ευχη της γεννησης και των 8 ημερων γατι θελω να κινουμε περισσοτερο εκτος σπιτιου, εχω και τα αλλα δυο ποσο να κρατησω μεσα και τον Νικολα.

Ιωαννα μια χαρα τα νεα απο το γιατρο, ολα φυσιολογικα και εχεις μερες μεχρι να κατεβει κι αλλο.

Rose μια χαρα καια δικα σου νεα, καλη ειναι η μπεμπουλα απο κιλα εχεις οπως ειπε και ο γιατρος ολοκληρο μηνα. Να δουμε αν θα αλλαξει στην πορεια και ο μικρος μου γιατι και ο Νικολας μεχρι 8 μηνων ηταν καστανος και στον χρονο πανω ξανθυνε τελειως.

Χριστινα λογικο στο πρωτο να νιωθεις πελαγωμενη και εγω θυμαμαι δεν ειχα χρονο για τοτα και απορουσα πως αλλες μαμαδες με δυο κιολας προλαβαιναν, τωρα το καταλαβαινω πια υπαρχει εμπειρια, δεν φοβασαι τοσο γιακαποια θεματα ειναι αλλιως.

Stavroulinia γιατι σας τρομαξε τοσο οι υπερηχοι παντα εχουν αποκλιση τι να πω αυτοι ξερουν, ευτυχως που σε καθησυχασε η αλλη γιατρος. Ποσο εισαι τωρα? συνηθως τις προγραμματισμενες καισαρικες τις κανουν μεχρι και δυο βδομαδες πριν την ΠΗΤ, πανω απο τις 37 βδομαδες ειναι τελειομηνο το μωρακι οποτε μη φοβασαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting οπως τα λες ειναι αν υπηρχε προβλημα θα μου το ελεγε ο γιατρος οποτε δεν ανησυχω!ειπαμε μπορει να παρω και ολο τον μηνα οποτε σιγουρα θα γεννηθει 3.000 και ισως και παραπανω!ναι θα παμε και για το nst να δουμε τι θα μας πει και εκει...αληθεια οσες το εχετε κανει σας εχουν κοιταξει και κολπικα?

τα ειπαμε εμεις χυμα και τσουβαλατα απο την μια μπαινει απο την αλλη βγαινει ;)

stavroulinia οντως οι υπερηχοι εχουν παντα αποκλιση συνεχεια μου το λεει ο γιατρος μου γιατι σας ανησυχε τοσο πολυ?ισως ηθελε απλα να το σιγουρεψει καλα κανατε και πηγατε και ειδατε οτι ολα ειναι οκ.μεγεια και τα πραγματακια σας...εγω εβγαλα ληξιαρχικη πραξη γαμου αλλα θελει και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης?φωτοτυπιες τις ταυτοτητες θελει και τιποτα αλλο ετσι δεν ειναι?

kangaroo σαν εμπειρη μαννουλα λες να φτασω μεχρι τελος του μηνα?ο μπομπιρας σου τωρα ομως ειναι αρκετα μελαχρινουλης ηταν τοσο και ο Νικολας σου?μου φαινεται αυτος θα κανει την διαφορα χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλιτσεςςς! 

 

Ψιλοχαθηκα αυτες τις μερες γιατι ειχε ερθει ο αντρουλης μου και τρεχαμε πανικοβλητοι να τελιωσουμε στο σπιτακι μας τις τελευταιες λεπτομεριες και φυσικα να φτιαξουμε το δωματιο του μικρουλη γιατι σημερα εφυγε ο αντρουλης :( και την δευτερα πρωι φευγω εγω για αθηνα για ραντεβου με το γιατρο μου και θα μεινω αθηνα μεχρι τη γεννα οποτε θα γυρισουμε πισω και επρεπε το σπιτακι να ειναι ετοιμο. Κουραστηκε πολυ για 10 μερες που ηρθε ηταν απο το πρωι μεχρι το βραδυ στο σπιτι με γονεις και την πεθερα να βοηθανε και εγω να καθομαι και να κανω λιγοστα πραγματα! Μονο για εξωτερικες δουλειες πηγαινα που το ειχα με το περπατημα και ημουν μια χαρα! Εκει βοηθουσα εγω χαχα 

 

DORAKI

Ελπιζω να λαβουμε συντομα νεα σου! Λογικα αυτη τη στιγμη κρατας στα χερια σου το αστερακι σου και εισαι τρισευτυχισμενη! 

 

EVINICOLAS

Να σου ζησει η κορουλα σου! Να την δεις οπως επιθυμεις με υγεια πανω απ ολα και να ειναι καλοτυχη! Ο νικολας πως το πηρε ?? Τι ωραια που κοιμαται 4 ωρες μια χαρα μου ακουγεται μακαρι να κοιμαται και ο δικος μου ετσι γιατι εχω ακουσει και μωρακια που ξυπναγαν στην 1,5 ωρα ! Η κινητικοτητα εχει πεσει λιγακι γιατι ολες τρεχουμε για δουλιτσες και απο το facebook ειναι λιγο πιο γρηγορα τα νεα! Οσο για το θηλασμο μην εχεις καθολου τυψεις, τα μωρακια χρειαζονται πανω απο ολα την αγαπη της μανουλας και εσυ της την παρεχεις απλοχερα οποτε μην ανησυχεις!

 

JOANNA

Mια χαρα τα πας και με το περπατημα βοηθα και στο να μην παρουμε αλλα κιλακια πιστευω αν και αυτο ειναι το λιγοτερο καλα να ειναι τα μωρακια μας! Για τις επαφες που λες οτι βοηθανε φαντασου εμας μας το ειπε απο μονος του κατευθειαν και τα ειπε χυμα αντρας προς αντρα στον αντρα μου αφου ενιωσα και λιγο περιεργα! χεχε Τελιωσες και με τη βαλιτσουλα και ηρεμησες και εσυ και εγω σημερα λεω να την ετοιμασω να ησυχασω και απο αυτο!

 

KANGAROO

Απο τα κιλα που λες με τοσο τρεξιμο που λες οχι μονο θα χασεις αυτα που θες αλλα θα χασεις και απο τα δικα σου που ειχες πριν! Χαρα στο κουραγιο σου! Εχεις δικιο ολοι βοηθουσαν εκτος απο τη γιαγια ! χεχε Πνατως εχει ηρεμησει αλλα την κραταμε σε διακριτικη αποσταση για ευνοητους λογους ξερεις τα τυπικα καλημερα καλησπερα φευγω εχω δουλειες! χεχε Και σενα μια χαρα κοιμαται βλεπω ο μικρουλης ενα τριωρακι μια χαρα μου ακουγεται! 

 

EXPECTING ANGEL

 Στο σπιτι εγω τπτ δεν εκανα εκτος του οτι τακτοποιησα το δωματιο του μπεμπουλη με τα πραγματα γιατι το ειχα καημο πια με ολα αυτα που περασαμε και εκανα εξωτερικες δουλειες που το ειχα καλυτερα! Οι ξαδερφες αναρωτιωντουσαν πως μπορω και περπαταω τοσο ακομα και τετοια γιατι αυτες ειχαν βαρυνει οταν ηταν στη δικη μου θεση και οχι λογω κιλων λενε αλλα εγω αν σταματησω και να περπαταω θα μαραζωσω πιστευω! Οσο για τα κιλα ας το εχω παρει γυρω στο 1 κιλο σε 2 εβδομαδες τωρα βεβαια αυτο εχει αποκλισεις γιατι αν μια μερα πιω λιγοτερο νερο εχει διαφορα γυρω στο μισο κιλο, εμ λογικο αφου με τετοιες ποσοτητες νερο που πινω! Ο μπαμπας μου λεει να γραψω τον μπεμπη κατευθειαν κολυμβητηριο μολις γεννηθει απο το πολυ νερο! χαχαχα 

 

RENAKI

Τι καλα που ολα ειναι καλα με το μπεμπουλη σου! Και ετσι να συνεχισουν! Εμενα το στηθος ειναι το ιδιο δεν επρεπε να εχει μεγαλωσει και να πρηστει κι αλλο? Δε ξερω καθολου ελπιζω να ειναι φυσιολογικο παντως θα ρωτησω το γιατρουλη μου για καλο και για κακο!

 

ROSE

rosaki μοντελακι ειναι η κορουλα σου! Εφοσον ο γιατρος δε σου επε τιποτε δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα, αν ηταν κατι θα στο ειχε πει ο ιδιος μην ανησυχεις εχει δικιο η χριστινα. Καλυτερα να σου πω να βγει και πιο ευκολα το μοντελακι! 

 

STAVROULINIA

Οι Σουκα Πιλαλης ειναι πολυ καλοι επιστημονες το εχω ακουσει απο πολλους αλλα και εγω για β επιπεδου- αυχενικη - αμνιοπαρακεντηση σε αυτους ειχα παει και ειναι πολυ καλοι αλλα πανω απ ολα να εμπιστευεσαι το γιατρο σου! Ληξιαρχικη πραξη θελει προσφατη γιατι και εγω ειχα μια πριν 2 χρονια του γαμου και θελει εντις εξαμηνου μου ειπαν οποτε πρεπει να βγαλεις καινουργια αν εχεις περασει το εξαμηνο.

 

Εμεις κοριτσια ειμαστε μια χαρα ειμαστε χαρουμενοι που επιτελους ολοκληρωθηκε το σπιτακι μας και ειναι ολα ετοιμα για το μεμπουλη μετα απο τοσα που περασαμε! Ο αντρας μου σε 2 μηνες θα παρει την μεταθεση του μαλλον και ειμαστε επισης χαρουμενοι αλλα αν τυχει τιποτε με την γεννα τωρα κοντα υπαρχει πιθανοτητα να μην του δωσει ο διοικητης του αδεια γιατι ειναι ενα στραβοξυλο και μισο και να μην ειναι εκει αν και το δικαιουται! Ελπιζω να μην γινει τιποτε τετοιο γιατι ειναι κριμα να μην ειμαστε εστω 3 μερες μαζι με το μωρακι μας τις πρωτες του μερες. Σημερα που εφευγε χαιρετουσε την κοιλιτσα μου ο γλυκουλης μου γιατι δεν θα την ξαναδει πια! Θα ερθει μαλλον καυτεθειαν στο νοσοκομειο οποτε θα δει το περιεχομενο Live! χεχε 

Ο μπεμπουλης πρεπει να εχει μεγαλωσει και αλλο γιατι καθε του κινηση πια γινεται αμεσως αντιληπτη και ειδικα το βραδυ που κουνιεται περισσοτερο οι κινησεις του πια πονανε λιγακι ειδικα στο τεντωμα των ποδιων αλλα χαλαλι του εξαλλου πια φτασαμε στο τελος! Θα μου λειψει η κοιλιτσα μου και να σας πω ποτε δεν πιστευα οτι θα το ελεγα ποτε αυτο εγω! 

Τα πετρωματακια καλα κρατουν και εδω και δυο μερες εχω και καμια ελαφρια ενοχληση μια δυο φορες στη μεση. Εχετε και εσεις ε ?Αυτα ειναι τα φυσιολογικα λογικα...

 

Αυτα τα νεα απο εμας πολλα φιλακια και καλημερες προς το παρον! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο εδώ κορίτσια!

Stavroulinia τζάμπα αγχώθηκες και εσύ απο οτι κατάλαβα. Εντάξει καλά κάνουν οι γιατροί και τα ψάχνουν πολύ, αλλά εμείς κάτι να ακούσουμε αμέσως τρελαινόμαστε. Κρίνω και απο τον εαυτό μου και το λέω. Ευτυχώς απο οτι καταλαβαίνω όλα καλά και  στις 12 Φλεβάρη πιστεύω πως θα δεις να έχει πάρει αρκετό βάρος το μωράκι σου. Και σε μένα δεν χρειάζεται πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αλλά πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου μόνο. Και για να ήμουν σίγουρη θα είχα ένα πρωτότυπο στη θέση σου. Με το καλό και το δωματιάκι σας! Να το χαρείτε και εσείς και το μωράκι σας!!

Κατερινάκι αυτό που λες με το πόσο αλλάζουν τα μωρά ισχύει. Έχω δει νεογέννητα που είναι αρχικά ίδια πχ. με τη μαμά και σε λίγους μήνες βλέπεις ένα άλλο μωρό που μοιάζει στο μπαμπά ή το αντίστροφο. Και τα χρώματα αλλάζουν και όλα. Πάντως για την ώρα ο μικρός σου δείχνει να μοιάζει πολύ στο μπαμπά!

Rose μου δεν με έιχαν κοιτάξει κολπικά στο nst. Είναι τελείως διαφορετική εξέταση. Σου βάζουν στην κοιλιά κάτι καλώδια και σου δίνουν και ένα κουμπί συνήθως για να πατάς πότε κουνιέται το μωρό. Το "δυσάρεστο" είναι πως επειδή κάθεσαι ανάσκελα σε πιάνει λίγο η αναπνοή σου. Τουλάχιστον εγώ είχα αισθανθεί λίγο περίεργα και σκέψου ήμουν στον 7ο τότε. Αλλά εντάξει κατά τα άλλα σαν εξέταση δεν είναι τίποτα και ακούς και το μωράκι σου συνέχεια.

Αναστασία μου ελπίζω όλα να πάνε καλά με τον αντρούλη σου και να έχετε κάποιες μέρες μαζί όταν γεννηθεί ο μικρός. Το δικαιούται όπως λες και πρέπει να του δώσει την άδεια. Εμείς θέλουμε να καταφέρουμε να μείνει παραπάνω απο 3 και να πάρει και κανονική άδεια απο τη δουλειά για κάποιες μέρες. Έχουν πει οκ αλλά ποτέ δεν ξέρεις μέχρι να έρθει η ώρα. Ειλικρινά το ελπίζω να γίνει, γιατί πέρα απο οτι τον θέλω κοντά μου και θέλει και αυτός να δει το μωράκι του, θα έρθουν και οι δικοί του απο επαρχία για το μωρό και δεν αντέχω να έχω και φιλοξενούμενους και το νεογέννητο. Θέλω να ασχολούμαι με το μωρό μου μόνο. Όπως λες κάποιες κινήσεις είναι αρκετά επίπονες πλέον, κυρίως χαμηλά και τα συμπτωματα είναι αυτά που περιγράφεις. Άρα όλα πάνε καλά!!

 

Εμείς κορίτσια όλα μια χαρά. Είμαι σε χαλαρή φάση γενικότερα και περιμένω το ραντεβού της Δευτέρας. Απο τη μια θέλω να ρωτήσω το γιατρό τι θα κάνουμε αν φτάσουμε στην ΠΗΤ και απο την άλλη λεω πως θα έχω πάλι μια βδομάδα και βάλε μέχρι να φτάσω στην ΠΗΤ και να το αφήσω στο φλου για να μην αγχώνομαι χωρίς λόγο και προτρέχω. Δεν ξέρω όπως μου έρθει εκείνη την ώρα. Ο άντρας μου έλεγε χθες πως του φαίνεται απίστευτο που θα γίνει μπαμπάς και ιδίως σε κόρη!!Και λέω πως εδώ εμείς δεν μπορούμε να το συνειδητοποιήσουμε, πόσο μάλλον οι μπαμπάδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδες γεια σας. Εγω τρεχω και δε φτανω. Αλλο ενα μωρο και αλλο δυο. Αρχιςα ηδη να κουραζομαι μιας και οι απαιτησεις ειναι πολλες .αςτε που δεν κοιμαμαι και πολυ καλα. Στο νικολα θυμαμαι, κοιμομουνα τις ωρες που κοιμοτανε, ειτε ηταν μερα ειτε νυχτα. Τωρα ξυπναω 2 φορες μεσα στη νυχτα και στις εφτα πρεπει να ειμαι στο ποδι και να ασχολουμαι με το νικολα. Χαλαλι τους ομως. Ο θεος να τα εχει καλα.

Ξερετε οτι και καλα στις σαραντα μερες που εισαι λεχωνα συμφωνα με τη θρησκεια μας, δεν πρεπει να βγεις απο το σπιτι;;;;;;;ε, εγω αντεξα μονο 40 ΩΡΕΣ η σμαρτωλη. Χαχα. Πηγα δυο φορες για καφε και σε καποια καταστηματα για να αλλαξω δωρα που μου εχουν φερει. Α! Πηγα και σουπερμαρκετ.

Τα λετε ολα στο fb ε;;;;;;; Και εμεις που δεν εχουμε δηλαδη, δεν εχουμε ψυχη;;;;;;;; Χιχι.

Το δωρακι γεννησε;;; Δεν μπηκε να μας πει νεα και τη σκεφτομαι.

Φιλιααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evinikolas καλο κουραγιο και πολυ δυναμη με τα μικρα σου...εδω εμεις που ειμαστε πρωταρες και εχουμε τρελαθει για το μετα πως θα τα βγαλουμε περα φαντασου εσυ...οσο για τις 40 μερες δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λενε η το εχουν κανει με τα χρονια να φαινεται ετσι...ουτε εγω θα κατσω ολες τις μερες μεσα θα τρελαθω τελειως!οι 40 μερες ουσιαστικα ειναι για να επανελθει το σωμα μας οπως ηταν πριν την εγκυμοσυνη δεν ξερω αν ειναι οντως θρησκευτικο το θεμα...

Αχ η Δωρα θα πλεει σε πελαγη ευτυχιας τωρα που να προλαβαινει να μπει να γραψει...

αληθεια η Γεωργιαννα τι κανει εχετε νεα της?

Αναστασια καλα να ειναι και ας βγει μοντελακι η θρεφταρακι δεν με νοιαζει χαχαχαχα

expecting ετσι μου ειπε και μενα οτι θα βαλουμε καλωδια να ακουσουμε το μωρο και οτι θα μας παρει 3 τεταρτα περιπου ολη η διαδικασια..απλα ρωτησα αν κανουν και κολπικα να ξερω!ολα θα ερθουν στην ωρα τους για ολες μας...να δουμε ποια θα ειναι η επομενη γιατι τα μωρακια μας αποφασιζουν ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γειά σας και από μένα!!!

 

Σήμερα γύρισα από το νοσοκομείο.Γέννησα μια μπέμπα 2.770 γραμμάρια και 48 εκατοστά!!

Είναι πολύ μικρούλα,αλλά πάρα μα πάρα πολύ εκφραστική.Οι γκριμάτσες της είναι το κάτι άλλο!!!

Μπήκα τη Δευτέρα το πρωί στο νοσοκομείο,για να γεννήσω με τεχνητούς πόνους.Αλλά τελικά καταλήξαμε σε καισαρική,αφού η μπέμπα δεν ήθελε να κατέβει με ΤΙΠΟΤΑ!!!Από τις 9 το πρωί ξεκλίνησε η διαδικασία και τελικά στις 8 το βράδυ μπήκα στο χειρουργείο,όπου και 8κ30 γέννησα το ζουζούνι μου!!!Δεν θηλάζουμε γιατί πέρα από τις επίπεδες θηλές μου η μικρή ήταν αρκετά αδύναμη και την έπαιρνε συνέχεια ο ύπνος στο στήθος,χωρίς να έχει φάει.Τώρα τρώμε με μπιμπερό κάθε 3 ώρες περίπου.

 

Θα σας γράψω κι άλλα αργότερα,γιατί τώρα πρέπει να κλανουμε μπάνιο κ να φάμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωρακι να σου ζησει κοριτσακι μου! Ταλαιπωρηθηκες ε? Χαλαλι ομως της πριγκιπισσας σου! Να σου ζησει να ειναι γερη και ευτυχισμενη και να σας χαρισει απιστευτες στιγμες ευτυχιας! Αχ τι τελεια και αλλο ενα μωρακι στην παρεα! <3

 

περιμενουμε και αλλα νεακια οταν μπορεσεις! Πολλα φιλακια σε σενα και τη μπουμπουκα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δώρα μου να σου ζήσει η κουκλίτσα σου!!!!!!!!!!!!!!!! Να είναι πάντα ένα γερό και ευτυχισμένο παιδάκι και εσείς να είστε καλά και να τη χαίρεστε!! Καλά έκανες και μπήκες γιατί αναρωτιόμασταν πως να είστε, αν και είχαμε βεβαιωθεί πως θα είχες γεννήσει. Τελικά καισαρική ε; Αφού δεν ήθελε να βγει αλλιώς η τσαχπίνα καλά έκανε. Μια χαρά! Εύχομαι να προσαρμοστείτε εύκολα και να μπείτε σε σειρά αν και δεν σε φοβάμαι με την οργάνωση που έχεις κάνει. Πολλά φιλιά και όταν μπορείς να μπαίνεις. Πάρε το χρόνο σου και εμείς εδώ είμαστε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει Δωρακι! Να ειναι γερη κ τυχερη!!!!!!!! Περιμενουμε λεπτομερειες οταν ευκαιρησεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το κοριτσακι σου! Καλα μαντεψαμε εδω οι υπολοιπες οτι μαλλον θα εχεις γεννησει! Γερο και δυνατο ευχομαι , και μην ανησυχεις οπως εγω που ειναι μικρουλια , θα την φροντισεις και θα παρει τα πανω της.

Εγω καλα προς το παρων , ελπιζω τελικα να με βαλει να γεννησω 12 φεβρουαριου  δηλαδη την 38+ 2 μερες  και οχι νωριτερα , εκτος απροοπτου.Θα ετοιμασω καλου κακου καμμια βαλιτσουλα μαιευτηριου, την τριτη θα παω να δω το γιατρο μου , να δουμε τι θα μου πει.

Φιλακια σε ολες  και καληνυχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Δωρα μου να σου ζησει η μικρουλα!! Να ειναι γερη τυχερη και παντα να την καμαρωνετε!!! Με το καλο να βρειτε τους ρυθμους σας σιγα σιγα και οποτε μπορεις να μας λες πως τα πατε. Ζορικη η μικρη της αρεσε φαινεται μεσα και δεν ηθελε να βγει, δεν εχει σημασια αυτο, το σημαντικο ειναι οτι ειναι γερη στην πιο ζεστη αγκαλιτσα αυτη της μαμας.

Αναστασια οι ενοχλησεις που νιωθεις φυσιολογικες, λιγο εμεινε και σε σενα! Ολα ετοιμα τα εχετε για τον μικρουλη σας. Ευχομαι να ειναι μαζι σου ο αντρας σου στην γεννηση και τις πρωτες μερες με το μικρουλη σας!

Γιωργια το πως σε καταλαβαινω, φανταζομαι και εσυ εμενα. Αλλο ενα αλλο δυο ή τρια! Και εγω δεν κοιμαμαι καλα μετραω καθε βραδυ να εχω κοιμηθει απο 4,5 μεχρι 5,5 ωρες σπαστα. Και μεις ξυπναμε ολοι πια απο τις 7:30, αλλαξαμε το δρομολογιο της μικρης στον παιδικο για να την βγαζει ο αντρας μου το πρωι γιατι ηταν αδυνατο να κατεβαινω και με τα τρια στο δρομο, οποτε ξυπναμε εκεινη την ωρα για να την ετοιμασω και ξυπναει και ο Νικολας και πολυ πιθανο εκει γυρω να εχει ξυπνησει και ο μπομπιρακος και να θελει να θηλασει οποτε ενας πανικος επικρατει. Εγω προσπαθω και κοιμαμαι μιαμιση με δυο ωρες το μεσημερι οταν κοιμηθουν τα αντρακια μου, μπας και αναπληρωσω τιποτα. Και εγω βγηκα χθες δεν αντεχετε η κλεισουρα!

Χριστινα σιγουρα αλλαζουν πολυ τα μωρακια, και η Αγγελικη και ο Νικολας οταν γεννηθηκαν ολοι ελεγαν ιδια ο αντρας μου, τωρα νομιζω εχουν αλλαξει αρκετα και τα δυο, για τουτο το μικρακι παλι δεν ειπαν οτι μοιαζει στον αντρα μου αλλα πιο πολυ σε μενα, θα δειξει πως θα εξελιχθει.

Αντε κοριτσακια να δουμε ποιες θα ειναι οι επομενες, με το καλο σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερεεεες!!! Δωρακι μου να σου ζησει η κοπελαρα σου!!!!Σε ενα μηνα θα ειναι αγνωριστη θα δεις, θα εχει παρει τα κιλακια της και στο τελοσ θα κουραζεσαι να την κρατασ χαχαχα!!!Αφου κοιμαται ολα τελεια! εμεις κοριτσια οπωσ σασ ειπα και μεσω φμπ, ειμσατε 2650 δημαδη μεγαλωσαμε καλα και προχωραμε καλα!Βεβαια να σασ πω ψδεν εχω καθολου συσπασεισ, ουτε προπαρασκευαστικεσ που λενε, εκτος και αν δεν τισ καταλαβαινω η αναισθητη, ουτε πετρωνει η κοιλια...λετε αυτο το παιδι να τη βρισκει τοσο πολυ εκει μεσα που να ειναι απτοοιτο και να μη θελει να βγει στο τελος??!χαχα Τη Δευτερα εχω παλι ΝΣΤ, το βαριεμαι λιγακι γιατι παντα εχω μια μικρη καθυστερηση και αντε να κατσεισ και 20-30 λεπτα και αντε να βρεισ το γιατρο 1:30 ωρα σγρ καθομαι στο νοσοκομειο, αλλα το θεμα ειναι να ειναι ολα καλα!Ο μικροσ μασ εχει παρει θεση αλλα δεν ξερω αν εχει εμπεδωθει δε ρωτησα. Τα μαλλια μου ειπε ο γιατρος αν θελω να τα βαψω μπορω και να το κανω τωρα γιατι αν μετα θηλασω δε θα μπορω. Επισης αυτο με τισ 40 μερες δε νομιζω να το κανω, πολυ ψυχοφθορο μου φαινεται...ειμαι και ανθρωπος του εξω οποτε... απλα δε ξερω αυτα με τισ εκκλησιεσ πωσ πανε. Καγκουρακι εσυ τα ξερεισ πολυ καλα οποτε πεσ μασ τα. Πας οποια μερα θεσ για να παρεις ευχη και να βγεις?Εμασ ειναι και παραξενοσ ο παπας μασ εδω στην ενορια μασ, μα θα βρω αλλον μου φαινεται.Αυριο σκεφτομαι μηπωσ παμε με τον αντρα μου να μεταλαβουμε μιασ και σε ολη την εγκυμοσυνη μονο σε γαμουσ εχω παει στην εκκλησια, ουτε καν στα χριστουγεννα. Γενικα δεν ειναι το φορτε μου. Γεωργια μου και μονο για χατιρι σου θα τα γραφουμε και διπλα και τριπλα εδω, μην αγχωνεσαι!!!δε σε ξεχναμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωρακι να σ ζησει η μπεμπα σ!!!! Κοριτσια αν κ τα λεμε κ στο φβ αλλα να σας ρωτησω εσεις οι προτωτοκες μανουλες κ πατε με φτ εχεται κανει μαθηματα τοκετου;;; Γτ εγω δεν εχω κανει κ τωρα που ηρθε η στιγμη δεν ξερω τι να περιμαινω κ φοβαμαι απιστευτα τον πονο!! Ειδα κ κατι βιντεακια στο ιντερνετ με γεννες κ ειδα οτι ολες κλαιγανε απο τον πονο!!!! Αχ ανχωνομαι τζαμπα τι γινεται;;; Εντωμεταξι οι συσπασεις εχουν αρχισει κ πονανε κ εχω κ κατι πονους χαμηλα αλλα κ πισω στην μεση κ ολα αυτα το βραδυ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοντευει η ωρα σου! Δεν εχω κανει μαθηματα κ πριν μηνες εκανα κ εγω το λαθος να δω βιντεο στο ιντερνετ... Μεγα λαθος!!! Μην αγχωνεσαι καθε γεννα ειναι.διαφορετικη κ καθε γυναικα αντιλαμβανεται τον πονο διαφορετικα. Επισης μην ξεχνας οτι υπαρχει κ η μαγικη επισκληριδιος για τις δυσκολες στιγμες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jokots που πηγα να το συζητησω με την γιατρο μ για την γεννα μ ειπε οτι δεν μπορουμε να πουμε τπτ απλος βλεποντας κ κανοντας εκεινη την στιγμη (οπου + φωνω) αλλα για το την επισκληριδιο μου ειπε οτι θα με δει ο ανεσθισιολογος εκεινει την στιγμη αν το δεχεται ο οργανισμος μου!!!! Τρομαψα λιγο... Αλλα κ παλι δεν μπορει να μην πονας καθολου... Μονο κ μονο που θα ειναι τοσοι γιατροι απο πανω σ δεν σε πιανει μια κλιστοφοβια κατι;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε μην τρελλαινεσαι!!! Οτι ειναι να γινει θα γινει! Μην τα τραγικοποιεις στο μυαλο σου! Ετσι κ αλλιως ειναι διαδικασια για την οποια ειμ8αστε φτιαγμενες ως γυναικες! Ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα

Ρενα εχεις καιρο και θα παρει κι αλλο το αντρακι. Για την ευχη ρωτα για να εισαι αιγουρη γιατι οπως σας εγραψα και στο fb καθε παπας αλλιως. Η πρωτες ευχες που μπορει να παρει ειναι της γεννησης και των 8 ημερων οποτε μετα τις 8 μερες πας. Μετα παλι στις 40 για τον σαραντισμο. Εγω αυτα ξερω.

Ιωαννα μη βλεπεις ολα αυτα που κυκλοφορουν στο ιντερνετ. Καταρχην οπως ειπε και η γιωργια υπαρχει η θαυματουργη επισκληριδιος οπου θα αισθανεσαι τις συσπασεις αλλα δεν θα πονας, οποτε θα συνεργαστεις αψογα. Μαθηματα τοκετου δεν εκανα ποτε και ο γιατρος μου δεν εχει καν δικια του μαια, αυτο που μου ειχε πει ηταν οτι εκεινη την ωρα θα μου πει πως ακριβως πρεπει να αναπνεω κατις εξωθησεις. Και ετσι οταν ηταν και τις τρεις φορες μου θυμισε πως πρεπει να αναπνεω καινα σπρωχνω σε καθε συσπαση και ολα πηγαν καλα. Αυτο που σου ειπε για την επισκληριδιο πρωτη φορα το ακουω και δεν ξερω τι ακριβως εννοει, εμενα παλι μου ειχε πει οσο αντεχεις προχωραμε αν δεις οτι δεν μπορεις αλλο φωναζουμε τον αναισθησιολογο σου κανει την επισκληριδιο και μετα απολαμβανεις τον τοκετο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει η Κατερίνα. Ούτε μαθήματα ανώδυνου τοκετού θέλησα να κάνω, ούτε δικιά μου μαία να έχω. Γενικότερα είμαι πολύ συνεργάσιμη σε ότι είχε να κάνει μέχρι τώρα με γιατρούς, εξετάσεις, επεμβάσεις κλπ. και εμπιστεύομαι πολύ το συγκεκριμένο γιατρό. Επομένως βασίζομαι στην καθοδήγηση που θα έχω εκείνη την ώρα. Πιστεύω πως καμιά φορά και η πολύ προετοιμασία φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα σε άγχος, αλλά αυτό είναι και καθαρά προσωπικό για κάθε κοπέλα. Έχω φίλες που κάνανε τα πάντα πριν τη γέννα (γιόγκα, γυμναστικές, μαθήματα, συναντήσεις με μαίες κλπ κλπ) και κάναν να γεννήσουν πολλές ώρες έχοντας δύσκολες γέννες και άλλες χύμα στο κύμα (εννοώ χωρίς καμία προετοιμασία) που γεννήσανε τα μωράκια τους εύκολα και γρήγορα. Επομένως Joanna θα συμφωνήσω και εγώ με την Κατερίνα και τη Γεωργία πως η γέννα είναι μια φυσιολογική διαδικασία που μπορούμε σίγουρα να αντέξουμε. Και μέχρι τελευταία στιγμή δεν ξέρεις πως θα γίνει, όσο και να θες να προετοιμαστείς. Άρα προσπάθησε και εσύ να μην το σκέφτεσαι όσο γίνεται και να μην κοιτάς στο internet, γιατί κοντεύουμε και το άγχος σου θα αυξηθεί κατακόρυφα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δικιο εχεται τα εχω τραγικοποιεις στο μυαλο μ αλλα με τρομαζει το αγνωστο!!!εδω στην γιατρο που παω κ με εξεταζει δυσφορω... Κ ανχωνομαι για την γεννα!!! Μακαρι να πανε ολα καλα σε ολες κ να μην πονεσουμε κ ταλεπωρηθουμε καθολου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γεια σας. Ειστε ολες οκ;

Χθες βραδυ φουσκωσε το ποδι μου σε ενα σημειο και πηγα στα επειγοντα. Εκει με ειδε αγγειολογος και μου ειπε οτι εχω παθει θρομβωση επιφανειακης φλεβας και πρεπει να βαζω αντιπηκτικες ενεσεις για εξι βδομαδες. Μου ειπε οτι συμβαινει καποιες φορες μετα απο χειρουργικη επεμβαση.

Δυστυχως εχω πεσει και ψυχολογικα γιατι δεν μπορω να κινηθω ευκολα γιατι με ποναει αρκετα. Εκει που αρχισα να παιρνω τα πανω μου, αφου αναρρωνα ευκολα, ηρθε αυτο και με εριξε γμτ.

Δωρακι μου να σου ζησει το μωρακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Γιωργια περαστικα, δεν ηξερα οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο. Βοηθεια εχεις? οσο μπορεις προσαθησε να μην πεφτεις ψυχολογικα. Η μικρουλα σου καλα? ο Νικολας πως τα παει μαζι της?

Εμεις καλα, κουραση αρκετη βεβαια και ειχα χθες την Αγγελικη με βηχα και πυρετο και την ειχα σε αποσταση απο το μωρο, οσο μπορεις βεβαια, ευτυχως απο χθες τη νυχτα δεν εχει ξαναανεβασει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...