Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Καλημέρα φίλες μου! Ελπίζω να είστε καλά. 

 

Γεωργιάννα με το καλό σου εύχομαι. Εδω που έχεις φτάσει όλα θα πάνε καλά. Το μωράκι σου έχει ωριμάσει και όπως λένε και τα κορίτσια θα πάρει το βάρος του έξω. Μέσα απο την καρδιά μου σου εύχομαι να καλοδεχτείς το μωράκι σου. Όταν ηρεμήσετε περιμένουμε τα νέα σας.

Γεωργία μου 23 δεν γεννάς; Τέλειο θα βγει το μωράκι σου απο βάρος. Εγω είχα γεννηθεί 3800. Εξάλλου μιας και θα πας με καισαρική δεν έχεις να αγχώνεσαι και για το πόσο θα σε ταλαιπωρήσει για να βγει φυσιολογικά. Όσο για το διαβήτη κύησης δεν νομίζω ρε παιδί μου. Αν υπήρχε πιθανότητα δεν θα σου έλεγε ο γιατρός σου να το δείτε; Εξάλλου τώρα πέρασε ο καιρός και δεν ξέρω πόσο σημασία δίνουν σε αυτά. Πάντως αν και σένα είναι μέσα στις καμπύλες κανένα πρόβλημα.

Κατερίνα μου καταλαβαίνω οτι προβληματίζεσαι. Τώρα λογικά σκέφτεσαι να το αφήσεις και όσο πάει έτσι δεν είναι; Τι να σου πω ο γιατρός σου τι σε συμβουλέυει; Πότε έχεις ξανά ραντεβού για να δείτε τι γίνεται; Πάντως το καλό είναι πως σταμάτησες να πονάς και να ταλαιπωρείσαι τόσο.

Δωράκι όλο λένε πως τα μωρά δεν γυρνάνε μετά τις 36 βδομάδες και εγώ όλο ακούω παραδείγματα πως γυρνάνε μέχρι και τελευταία στιγμή. Τι να πω...Σίγουρα είναι πιο δύσκολο αλλά πιστεύω οτι συμβαίνει, Πάντως εννοείται πως ακούμε οτι λένε οι γιατροί μας και πάλι πάντα με γνώμονα την ασφάλεια του παιδιού μας. Αυτό που λέμε και ξαναλέμε ισχύει....το θέμα είναι να βγει καλά το παιδί και όχι το πως θα βγει. 

 

Εμείς κορίτσια τα ίδια, νέα δεν έχουμε για να σας πω. Ευτυχώς όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Μένει να το επιβεβαιώσουμε στο ραντεβού της Δευτέρας. Φιλάκια πολλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κοριτσια georgianna με το καλο το μωρακι σας ολα καλα να σας πανε!! doraki kai katerina εγω με τις ραγαδες εβαζα κρεμα απο τον 4ο μηνα κ μαλιστα μια πολυ καλη ακριβη απο το φαρμακειο τωρα πηγα κ πηρα βαζελινη κ να σ πω βλεπω οτι τουλαχιστον δεν εξαπλονονται αλλο κ λεω τι χαζη εδεινα 25ευρο για 20 μερες κ δεν εκανε δουλιτσα κ τωρα με την βαζελινη μια χαρα τεσπα η ζημια εγεινε!!! Απο οτι βλεπω ολες αρχισατε να κανετε την βαλιτσα οπωτε πηγα κ εγω αυτες τις μερες κ πηρα το καροτσι νυχτικα ρομοα πιπιλες ρουχαλακια σεντονακια κ οτι εγραφε η λιστα που μας τιν εδωσε η kangoroo βοηθησε παρα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερααααα!!!!

kangaroo μια χαρα το μωρακι με το καλο να γεννηθει!εμενα θα μου το κανουν δωρο το καροτσι οποτε θα ειναι απλο χωρις ολα αυτα που βαζουν εξτρα...εχω δυο καθισματακια αυτοκινητου που μου χαρισαν και το ενα εχει την βαση για το αυτοκινητο...θα το δουμε μαζι με μια φιλη μου πως μπαινει γιατι δεν εχω ιδεα...επισης δεν ξερω αν πεφτει τελειως στην ευθεια γιατι κανει καμπυλη μεσα πως θα μεινει το μωρο 1ωρα εκει μεχρι να επιστρεψουμε σπιτι...

expecting στο καθισμα που θα το βαλεις το μωρο κανει καμπυλη εσενα η πεφτει τελειως ισια?

Δωρακι μια απο τα ιδια και ο δικος μου αντρας δεν θελει να πουμε το ονομα της μικρης μονο σε ενα συγγενικο προσωπο το εχουμε πει και αυτο γιατι υπαρχει ιδιαιτερος λογος...ολοι θα το μαθουν οταν με το καλο γεννηθει και ειναι καλα!εμας δεν ειναι κατι το ασυνηθιστο απλα την εχω ταξει...εσεις δεν θα την βαφτισετε?γιατι η ονοματοδοσια απο οτι ξερω την δινεις με το που γεννηθει αν δεν θες να το βαφτισεις?δεν νομιζω να εχει αλλαξει θεση η δικια μου γιατι συνεχιζει να χτυπαει εντονα δεξια στα πλευρα μου που ξερω οτι ειναι τα ποδια της...θα δουμε ομως την Τριτη που θα παω στον γιατρο!

Γεωργιαννα με το καλο να γεννηθει το μωρακι και αν χρειαστει θερμοκοιτιδα δεν πειραζει να ειναι καλα εχει σημασια...περιμενουμε νεοτερα σου!

evinicolas συμφωνω μαζι σου απλα δεν ξερω αν το καθισματακι πεφτει τελειως κατω για να μην ειναι το κεφαλακι του μωρο ανασηκωμενο που ξερω οτι δεν κανει...

Joanna μεγεια οσα πηρατε και με το καλο να αγορασετε και τα υπολοιπα...

 

τωρα τα νεα μου ειναι καλα οσο αναφορα το μωρο κλωτσαει γερα και δυνατα και απο την μια το απολαμβανω απο την αλλη ποναω χιχιιχ αφου ειναι καλα και την νιωθω ομως αυτο εχει σημασια...εγω ειμαι λιγο κρυωμενη,μπουκωμενη και το παλευω να μην με "ριξει" κατω...ο αντρας μου ακομα χαλια ειναι ο καημενος με αντιβιωση και σιροπι για το βηχα ειναι...ολοι γυρω μου οπου παω ειναι χαλια πως να μην γινω και εγω!

ανυπομονω για την Τριτη να δω την μικρουλα μου ποσο εχει φτασει στα κιλα...την Δευτερα παιρνω και τα αποτελεσματα απο την καλλιεργεια που εκανα οποτε ειδωμεν....

αυτα απο εμας φιλια πολλα σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κουκλεςςςςςςςςςς!

 

expecting angel

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το κοτοπουλακι που λες μην ανησυχεις απλα προσπαθησε μην ξαναφας απεξω ειδικα απο πιταδικα..Αναγουλες και προβληματα με το στομαχι μας βλεπω αυξανονταο μαλλον τα μπεμπακια μεγαλωνουν και το πιεζουν οποτε λιγακι υπομονη ειμαστε στο τελος πια! Οσο για το port bebe και το καθισματακι αυτοκινητου και εγω αυτο σκεφτομαι να κανω το καθισματακι στο αυτοκινητο και το Port bebe για τη μεταφορα και για τον πρωτο μηνα για να ειναι διπλα μας το βραδυ για ευκολια γιατι σκεφτομαι οτι ετσι οπως ειμαι φοβιτσιαρα και πολυ γενναια τις πρωτες μερες θα ειμαι λιγακι μαραμενη απο τη γεννα και θελω να εχω διπλα τον μικρουλη.χαχα δεν πιστευω να υπαρχει εδω μεσα πιο χεστρου απο την αφεντια μου!χεχε

 

Μασροακι

Με το καλο το μωρακι σου κοριτσακι! Η παναγια μαζι σας ολα να πανε καλα! Αχ τι τελεια τα μωρακια ερχονται ενα ενααααααα <3! 

Περιμενουμε νεα σου οποτε μπορεσεις! Φιλακια πολλα

 

rose

Δε νομιζω λογω πιεσης τα μπεμπακια να ερθουν πιο νωρις αυτα μονο ξερουν την ωρα που θα βγουν! Καπου διαβασα οτι τα μωρακι με τις κινησεις τους προκαλουν τον τοκετο οποτε μονο αυτα αποφασιζουν! Περαστικα σου για το κρυωματακι σου ελπιζω να περασει γρηγορα.Εγω χθες ειχα παει επισκεψη στην θεια μου να της δωσω κατι και ηταν ολοι ταβλα! Αυτη με κρυωμα και τα εγγονακια της - τα οποια κρατουσε εκεινη την ωρα - με γαστρεντεριτιδα! Επαθα πανικο χεχε βρηκα μια δικαιολογια και εφυγα μπαμ μπαμ τοσα μικροβια σε ενα χωρο θα την πατησω λεω!

 

jokots 

Τι ωραια φωτο που εχεις βαλει! Ειπα και εγω στην πεθερα μου να φτιαξει του μπεμπη ενα τετοιο σκουφακι να τον βγαλω καμια φωτο σαν αυτες να τις εχουμε ενθυμιο, θα εχει πολυ πλακα! Αυτο που λες οτι μετα την 36 εβδομαδα χαμηλωνει η κοιλια, εμεν αολοι μου λενε οτι ειναι ηδη πολυ χαμηλα θα ρωτησω τον γιατρουλη μου οταν παω να δω τι γινεται μηπως ο μικρος ετοιμαζεται οντως νωρις..

 

joanna 

Η βαζελινη εχω ακουσει οτι δεν ειναι και πολυ καλη γιατι εχει παραγωγα πετρελαιου εγω εβαζα και βαζω που κ που εναλλαξ αμυγδαλελαιο και μια κρεμα για τις ραγαδες της fissan που ηταν και οικονομικη αλλα το αμυγδαλελαιο το εχω διαβασει στο ιντερνετ οτι ειναι καλο και το παιρνω απο το φαρμακειο χυμα, αλλα ειναι και θεμα δερματος πρωτιστως. Εγω ειχα βγαλει στην εφηβεια στο στηθος αλλα τωρα δεν εχω παρατηρησει καμια λες να βγουν αργοτερα? Οσο για το λυκνο εχει νομιζω την ιδια τιμη με την κουνια πανω κατω και δεν ξερω αν στο λυκνο μπορει να κοιμαται μεχρι πιο μεγαλο το μωρακι οποτε μηπως ειναι καλυτερα να παρεις κατευθειαν μια κουνια?

 

doraki

Δεν ηξερα οτι μπορω να εχω ραντεβου με τον παιδιατρο τοσο νωρις...Α ρε παρθενακι ολα ειναι σε ταξη και προνοητικοτητα! Μπραβο σου! Τον παιδιατρο στον συστησε καποιος? Δεν το εχω σκεφτει αυτο και δεν ξερω ποιον να πω. Στην περιοχη μας υπαρχει το πολυιατρειο IASIS δεν ξερω αν το γνωριζετε και μπορεις να βγαλεις μια καρτα με 40 ευρω για 6 μηνες για απεριοριστες επισκεψεις και σκεφτομουν να βγαλω μια στο μικρο και να πηγαινω εκει, εχω ακουσει οτι εχει καλο παιδιατρο και θα συμφερει.

 

evinicolas

Την ταινια θα την δω οπωσδηποτε αλλα και ο αντρουλης μου απο φαντασια δεν παει πισω! Γελουσα με τις ωρες οταν μου τα ελεγε! Για το καλο της γιαγιας ελπιζω μην μας φτασει εκει! χαχα Οσο για το διαβητη που λες θα στο ειχε αναφερει ο γιατρουλης σου αν υπηρχε καποιο θεμα οποτε δεν νομιζω να ειναι κατι απλα θα ειναι μια μπουμπου για πολλες τσιμπιες στα μαγουλακιααααα!

 

kangaroo

Η γιαγια ειναι 87 κλεισμενα παρακαλω και αν την δεις δεν την κανεις πανω απο 80 ειναι καλοστεκουμενη!  Τι ωραια που νιωθεις καλυτερα, πολυ ευχαριστο ! Και σενα το μπουμπουκακι σου θα εχει μαγουλακια για φιλημα και μπουτακια για φαγωμα! 

 

georgianna

Με το καλο κοριτσακι μου! Η παναγια μαζι σας για σενα και το ζουζουνι σου, ολα να πανε καλα! Ελπιζω να μην χρειαστει θερμοκοιτιδα και αν χρειαστει να μεινει οσο το δυνατον λιγοτερο μακρια σας. Εχε πιστη στην παναγιτσα και ολα θα πανε καλα. Οποτε μπορεσεις θα περιμενουμε νεα σου.

 

Εμεις κοριτσακια απο νεα ολα καλα. Ο μπεμπουλης κανει παρτυ ειδικα καθε βραδυ αφου κοιμαμαι και βλεπω στον υπνο μου οτι ειμαι σε καραβακι χαχα Κατα τα αλλα ειναι μερικα βραδια που με πιανει ενας πονος απο το ποδι ψηλα - εκει που ειναι ο πωπος- μεχρι και τον αστραγαλο και αλλαζω πλευρο αλλα δεν το παθαινω καθε βραδυ εχθες ας πουμε με πονουσε πολυ και αλλαζα ολη την ωρα πλευρο.

Οσον αφορα στο θεμα της γιαγιας μετα απο γενικη συνελευση των αδερφων του μπαμπα μου ηρεμησαν καπως τα πραγματα. Η γρια ηθελε να παμε να την γλειψουμε και να την παρακαλεσουμε - πραγμα το οποιο απο μενα και τον αντρουλη μου μετα απο αυτα που μας εσουρε δεν υπαρχει καμια περιπτωση- για να μας το δωσει. Τελικα πηγε ο μπαμπας μου με τα αδερφια το της χρυσωσαν το χαπακι τυπου: ναι εχεις δικιο και τι να κανουμε που τα παιδια το εχουν αναγκη και μας δεν μας ειναι ευκολο κτλ και επεσε η γρια προς το παρον παντα. Τα αδερφια του πατερα μου οταν τους ανακοινωσαμε οτι θα ριξουμε το χωρισμα κινητοποιηθηκαν γιατι καταλαβαν τι θα περασει η γρια χχαχαχ Λοιπον αυτη τη στιγμη - και το λεω γιατι αλλαζει και συχνα γνωμη η γρια και φοβαμαι μην μας την ξανακανει- το δινει λεει Οποτε απο 15 που ερχετια ο αντρουλης μου ξεκιναμε την ανακαινιση του δωματιου και ελπιζω να μην στραβωσει κατι.

Θελω να πιστευω οτι επιτελους τελειωσαμε με αυτο το θεμα δεν μπορω αλλο!  

 

 

Αυτα απο εμας πολλα φιλακια σε ολες και στα μωρακια στις κοιλιτσεςςςς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υ.Γ. Κοριτσια εχω συχνα πυκνα πετρωματακια στην κοιλια χωρις πονο βεβαια. Ειμαι στη 34 εβδομαδα ειναι φυσιολογικο εχετε και εσεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου για κρεβατακι δεν εχω χορο οπωτε λεω να το παρω οταν με ο καλο μετακομισω για αυτο που νιωθεις στην κοιλιτσα σ πρεπει να πας σε μια κλινικη να κανεις ενα τοκοκαρδιογταφιμα δεν ειναι τιποτα κ εκει θα σ πουνε αν ειναι ολα οκ αλλα να πας την ωρα που τα νιωθεις οχι σε ασχετες στιγμες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες, μεταμεσονυχτια παλι αλλα πραγματικα παει 11 μεχρι να ξεμπερδεψω με τις δουλειες, να πω μια κουβεντα με τον αντρα μου μετα, ε θελω να χαλαρωσω λιγο πριν κοιμηθω.

Εμεις καλα τελικα ο Νικολας δεν βγαζει 4 αλλα 6 δοντια μαζι, εχει λιγο γκρινια και δεν τρωει οπως ετρωγε και θελει να θηλαζει συνεχεια. Εγω καλυτερα δεν ποναει πια η μεση και ο γοφος πολυ λιγοτερο, κινουμε πολυ πιο ανετα, οποτε ειμαι στην αναμονη!

Εχω μια απορια βρε κοριτςια στην αυχενικη στην Αγγελικη το μηκος συνεπιπτε ακριβως με την ηλικια κυησης βαση ΤΕΠ οποτε δεν μου ειχαν αλλαξει ποτε την ΠΗΤ. ΣΤον Νικολα στην αυχενικη αντι για 12 εβδομαδων το μηκος αντιστοιχουσε σε 12&5 οποτε μου ειχαν φερει και την ΠΗΤ 5 μερες νωριτερα. Και ετσι στο βιβλιαριο του φαινεται οτι γεννηθηκε 38&5 βαση ΤΕΠ ενω υπερηχογραφικα ηταν 39&3. Στο τριτο τωρα στην αυχενικη παλι αντι για 12 εβδομαδων το μηκος αντιστοιχουσε σε 12&6 αλλα ΠΗΤ δεν μου αλλαξαν και δεν ξερω γιατι και τι ισχυει τελικα?

Χριστινα ναι η αληθεια ειναι οτι θελω να ερθει απο μονο του, αυτο που θα κανω ειναι να παω παλι στις 16 και αν δει οτι ειναι χαμηλα ή εχω καμια διαστολη και καλες προυποθεσεις ισως με βοηθησει λιγο οπως στον ΝΙκολα, οχι με προκληση και τεχνητους πονους δηλαδη.

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες απλα λενε οτι στις πρωτοτοκες συνηθως αν παρει μια θεση δυσκολα αλλαζει μετα τις 36 βδομαδες γιατι η μητρα ανοιγει πρωτη φορα και δεν εχει την ελαστκοτητα που εχει σε επομενους τοκετους, οποτε σε μια που δεν ειναι η πρωτη της εγκυμοσυνη μπορει να αλλαξει θεση και πιο αργα, απλα πολυ γιατροι δεν το αφηνουν και προγραμματιζουν κατι στις 38 εβδομαδες. Ο γιος μου ηταν σε εγκαρσια θεση απο την 32η μεχρι την 36η εβδομαδα που ευτυχως γυρισε τοτε και συζητουσαμε με τον γιατρο οτι αν δεν γυριζε μεχρι την 38η θα εκανε μια προσπαθεια να τον γυρισει ο ιδιος εξωτερικα, ελαχιστοι γιατροι το επιχειρουν αυτο, και αν γυριζε κατευθειαν προκληση για να μην ξαναγυρισει, αν δεν γυριζε τοτε καισαρικη.

Το ιδιο ισχυει και για αυτο που ειπε η Αναστασια σε μια πρωτοτοκο η κοιλια θα κατεβει πιο νωρις χωρις να σημαινει οτι θα ξεκινησει ο τοκετος ενω σε επομενες εγκυμοσυνης το μωρο μπορει να κατεβει και κατα την διαρκεια του τοκετου.

Joanna μεγεια τα πραγματα! Στο λυκνο λενε οτι μπορουν να κοιμηθουν μεχρι 6-8 μηνων γιατι ειναι μεγαλυτερο απο καλαθουνα ή portbebe μικροτερο απο κουνια. Οποτε σκεψου για ποσο διαστημα θα το χρειαστεις. Συμφωνω και με την Αναστασια για την βαζελινη, δεν ειναι οτι καλυτερο.

Αναστασια ναι καλο ειναι να εχεις μιλησει με καποιον παιδιατρο απο πριν, να δεις δυο τρεις να τους επισκεφτεις και να δεις ποιος σου ταιριαζει καλυτερα. Αλλωστε οι περιςςοτεροι τη πρωτη επισκεψη την κανουν οταν θα βγεις απο το μαιευτηριο να ερθει σπιτι και να δει το μωρακι. Μπορεις να ρωτησεις στο φιλικο ή συγγενικο σου περιβαλλον να σου προτεινουν καποιον ή αν εχεις οικιοτητα με τον φαρμακοποιο σου γιατι και αυτοι ξερουν καποιους. Τα πετρωματα ειναι φυσιολογικα προετοιμαζετε η μητρα ετσι, οσο δεν εχεις πονο ή πονος που δεν επιμενει εχεις δρομο μπροστα σου. Ελπιζω επιτελους να εκανε πισω η γιαγια και να φτιαξετε το δωματιακι του μικρου σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοκόνες μου. Είμαι πρωινή σήμερα. Έχω ξυπνήσει απο νωρίς αν και δεν μπορώ να πω οτι κοιμήθηκα πολύ το βράδυ. Θυμάστε που σας είχα πει παλιά οτι περίμενα να με καλέσουν ως αναπληρώτρια;;; Επειδή είχε αργήσει να γίνει φέτος πάρα πολύ αυτό, είχα πάει και είχα απενεργοποιήσει την αίτησή μου. Υπολογίσαμε με τον άντρα μου οτι δεν μας συνέφερε οικονομικά να δουλέψω για τόσους λίγους μήνες, επειδή τα χρήματα θα έπρεπε να τα δίνω σε γυναίκα για να μου φυλάει το παιδί. Άσε που θα έπρεπε να αφήσω 2 μηνών παιδί σε ξένη γυναίκα (το σημαντικότερο ήταν αυτό)  και θα τρελενόμουν απο το άγχος, θα είχα ταλαιπωρία με το θηλασμό και θα έτρεχα και σε 4-5 σχολεία επειδή με κάλεσαν τόσο αργά. Για να μην τα πολυλογώ, σαν χθες θα με είχαν καλέσει γιατί πήραν αναπληρωτές της ειδικότητας μου. Παρόλο που απο τη μια ανακουφίστηκα γιατί τώρα θα ήμουν αγχωμένη για τα παραπάνω που ανέφερα, απο την άλλη ένιωσα περίεργα κορίτσια. Ήταν η πρώτη φορά που συνειδητοποίησα πως αλλάζει η ζωή μου με το κοριτσάκι μου και πως έχει απόλυτη προτεραιότητα για τα πάντα. Βέβαια είμαι σίγουρη οτι με το καλό όταν θα είναι δυο μηνών η μπουμπού μου και θα σκέφτομαι οτι θα έπρεπε να την αφήσω, θα ευχαριστώ το Θεό που πήραμε μια τέτοια απόφαση. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε κορίτσια μου, αλλά πιστεύω οι ήδη μανούλες το ξέρουν καλά.

 

Κατά τα άλλα είματε μια χαρούλα με τη μπουμπούκα μου. Χθες μου ήρθε για μερέντα και έφαγα αρκετή και τώρα τις 2 μέρες που μένουν για να πάω στο γιατρό θα φάω light για να αναπληρώσω.  [smilie=laughing11.: Πάντως η μικρούλα μου χτυπάει πολύ και με κάνει πολύ πολύ χαρούμενη. Ανυπομονώ να τη δω. Αν και έχω μια μικρή υποψία πως ίσως να έχει γυρίσει σε εγκάρσια θέση. Δεν προτρέχω όμως, θα δείξει!

 

Joanna με τις ραγάδες απο οτι εχω καταλάβει είναι θέμα δέρματος και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Εγω ενώ έχω πολλές στα μπούτια απο παλιά, στην κοιλιά έχω σφιχτό δέρμα και δεν βγάζω. Και έχω πάρει πολλά κιλά μη νομίζεις. Εσυ απλά κάνε την ενυδάτωση σου και οτι έγινε έγινε. Κοντεύουμε τώρα. Όσο για το γιατρό και εσύ έχεις πολύ καιρό να πας ε; Και εγώ τη Δευτέρα θα έχω σχεδόν 6 βδομάδες. Εύχομαι να είναι όλα καλά και για τις 2 μας. 

Rosaki κάνει καμπύλη το κάθισμα. Για μια ώρα δεν πειράζει να είναι έτσι το μωρό, Εμας μας είχαν πει κάθε μια ώρα να κάνουμε στάση σε περίπτωση ταξιδιού και να το βγάζουμε. Τώρα αν εσύ αγχώνεσαι που θα είνι νεογέννητο και έχετε μια ώρα δρόμο, μήπως θα σε χαλαρώσει να κάνεις στάση στο μισάωρο; Θα σου πούνε και απο το μαιευτήριο πάντως οτι δεν υπάρχει πρόβλημα πιστεύω. Είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος μεταφοράς.

Αναστασία όλες φοβόμαστε και τη σκιά μας μη νομίζεις. Αλλά για να την παλέψουμε πρέπει να μην τα σκεφτόμαστε! Καλή η εξέλιξη με το δωμάτι, αρχίστε και εσείς αμέσως την ανακαίνιση για να μην μπορεί να κάνει πίσω. Όλα καλά θα πάνε είμαι σίγουρη! Όσο για πετρώματα - συσπάσεις, εγώ δεν έχω τίποτα ή δεν καταλαβαίνω τίποτα. Τι να πω....και τα άλλα κορίτσια έχουν. Αυξημένα υγρά έχω τελευταία και ελπίζω να είναι οκ!

Κατερίνα μου κάπου είχα δει οτι σου αλλάζουν την ΠΗΤ πλέον, μόνο αν έχεις μεγάλη απόκλιση. Μπορεί οι 6 μέρες που έχεις εσύ να μην τους φάνηκαν τόσο ώστε να την αλλάξουν. Καλά το σκέφτεσαι για το μωράκι σου και πιστεύω πως αυτό είναι το καλύτερο να κάνεις. Περίμενε να δεις και το πολύ πολύ βοηθάτε λίγο την κατάσταση. Μη βιαστεί χωρίς λόγο και πιεστεί και αυτό. Πάντως εμένα το μωρό είναι ακόμα αρκετά ψηλά, δηλαδή δεν βλέπω να έχει πέσει η κοιλιά που λένε. Άσε που μπορεί να έχει γυρίσει, όπως ανέφερα παραπάνω, γιατί κάτι τέτοιο νομίζω τις τελευταίες μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλες. Χθες ήτανε τα γενέθλια του Νικόλα και κάναμε στο σπιτι τραπεζι για περίπου 30 άτομα. Μιλάμε, μου βγήκε ο κ.......ς γιατι μαγειρεψα καποια φαγητά, έκανα κάποιες διαμορφώσεις στο σπιτι για να χωρέσει ο κόσμος κλπ, κλπ. Ευτυχώς που είχα τον άντρα μου και φυσικά τη μαμα μου.

Αντε και απο χρόνου θα κάνω κοινά γενέθλια του Νικόλα και της κόρης μου, πρώτα ο Θεός. Αχ τι καλα!! Εντωμεταξυ τέσσερις φίλες μου, έφεραν στο Νικόλα μπουφάν και τωρα πρεπει να πάω να τα αλλάξω γιατι έχουμε ήδη τρία. Το ενα απο αυτα μου άρεσε πααααρα πολυ, αλλα τι να το κάνω??κριμα ειναι να το κράτησω γιατι μεχρι το Μάρτιο θα εχει χαθεί το κρύο.

Η τούρτα του Νικόλα ήτανε το κλαμπ του μικυ μαους χθες ειδε που την κοβαμε και δεν τον πειραξε.Σημερα άνοιξε το ψυγείο και την έψαχνε και οταν την είδε κομμένη, άρχισε να κλαίει Και να φωνάζει ´μικυυυυυυύ´

Κατερινα κι εμένα τωρα μου μετρούν το μωρο σύμφωνα με τον υπερηχο, ενώ στο Νικόλα οι μετρήσεις γίνονταν σύμφωνα με την ΤΕΡ.ουτε εγω ξερω τι ισχύει τελικα.

Αναστασία δεν ξερω να σου πω για τις συσπασεις γιατι δε μου έτυχαν ποτε.

Ροζακι το καθίσματακι 0+ δεν ειναι σε ορθη γωνία.Ενα καθίσματακι 0+ εχει αυτη τη μορφή. http://babyhome.gr/0-13-kg/52-κάθισμα-αυτοκινήτου-0-13-κιλά-angie.html. Θεωρείται το ασφαλέστερο για τις μετακινήσεις απο την πρώτη μέρα.και δεν το λέω εγω,μιλώ σύμφωνα με τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας. Το κάθισμα αυτο μπαινει αντίστροφα απο απο την κίνηση του αυτοκινήτου και μάλιστα εάν υπάρχουν αεροσακοι πρεπει να απενεργοποιουνται. Μη ρισκαρετε να το τοποθετησετε σε πορτ μπεμπε ή να το κρατάτε αγκαλια γιατι ειναι πολυ επικίνδυνο. Δεν ξέρεις ποτέ, ποτε θα συμβεί κάτι κακό.

Τζοαννα κι εγω φοβάμαι τη βάζελινη. Το παιδικο λάδι, εχω ακούσει ότι κάνει καλό. Επίσης πιστεύω ότι αν το δέρμα το εχει να σκάει, τοτε σίγουρα θα σκάσει ότι κι κάνουμε,δυστυχώς.

Έχουμε νέα απο μασρορακι κ γεωργιαννα ή είμαστε στα τυφλά?

Byeeeee

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια γλυκά καλημέρα.

 

Joanna μεγειά τα πραγματάκια σας,να τα χαρείτε με το μωράκι σου.Σχετικά με την βαζελίνη,το ίδιο έχω διαβάσει και εγώ,που σου είπαν τα κορίτσια.Έχει ώς βάση της το πετρέλαιο και καλό είναι να την αποφεύγουμε.Το καλύτερο,πιστεύω και εγώ,πως είναι το βρεφικό λαδάκι που ενυδατώνει και πολύ καλά.

Rose μου,όχι δεν θα βαφτίσουμε την μικρή μας.Ακολουθούμε την Πατρώα Ελληνική Λατρεία(κοινώς γνωστή ως Δωδεκάθεο).Ο άντρα μου είναι ενεργό μέλος στο χώρο αυτό και έχει συμμετάσχει σε πολλές σχετικές εκπομπές.Όπως στο Χαρδαβέλα,επί εποχή ALTER,αν τις έβλεπες.Πάτα στη μηχανη αναζήτησας Γιώργος Κλήμης και πήγαινε στις φώτο ή στο youtube.Κάπου θα τον πετύχεις....

Περαστικά με το κρυολογηματάκι σου.Ας ελπίσουμε να μην σε ''ρίξει'' χειρότερα.

Αναστασία μου,την παιδίατρό μου την έψαξα αρκετά.Πήρα γνώμες από άλλες μανούλες,εδώ στη γειτονιά μου και φυσικά πάτησα και στο ιντερνετ,μήπως βρω κανένα φορουμ που να σχολιάζουν το θέμα!Βρήκα και είχε πολύ καλά σχόλια για την γιατρό μας και επειδή την συνάντησα εχτές,μπορώ να σου πω ότι είχαν δίκιο για ότι έλεγαν οι υπόλοιπες μανούλες.Πολύ μου άρεσε ως άτομο και ως γιατρός.Μου έδωσε και συμβουλές για τις πρώτες μέρες με το μωρό!

Το πολυιατρείο που αναφέρεις,δεν το γνωρίζω,αλλά καλό θα είναι να ρωτήσεις εκεί στη γειτονιά σου,όλο και κάποια μανούλα θα έχει να σου προτείνει κάτι!Μην τρέχεις τελευταία στιγμή και ψάχνεις!

Τώρα που το αποφάσισε η γιαγιά να δώσει το δωμάτιο,ξεκινάτε γρήγορα.'Αμα αρχίσετε να το φτιάχνετε και να αλλάξει πάλι γνώμη,θα είναι αργά....χιχι

Σχετικά με τα πετρώματα,είχα και εγώ αρκετά.Μην σε ανησυχούν,εφόσον δεν πονάς,είναι ακανόνιστα και κρατούν για λίγο.Προετοιμάζεται η μήτρα για τη μεγάλη μέρα!

Κατερίνα μου,πάλι καλά που πέρασαν οι πόνοι στη μέση και μπορείς και περπατάς πιο άνετα.Περαστικά στον μικρούλη σου και με τα δοντάκια του.Μα κι αυτά 6 μαζί;Το τάραξαν το παιδάκι.Σχετικά με την ΠΗΤ,ούτε μένα μου την άλλαξαν,παρόλο που η μπέμπα ήταν πιο μικρούλα.Μάλλον ισχύει αυτό που είπε η Χριστίνα.Πρέπει να έχεις μεγάλη διαφορά για να στην αλλάξουν.

Γεωργία να χαίρεσαι το αγοράκι σου.Να είναι πάντα γερό και χαρούμενο και με το καλό του χρόνου να κάνεις και τα γενεθλιάκια της μικρής σου.

Χριστίνα μου,σε καταλαβαίνω απόλυτα τι θες να πεις.Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ.Πόσο θα αλλάξει η ζωή μας,οι συνήθειές μας,τα άγχη μας.Όλα θα στρέφονται γύρω από ένα τόσο δα μωράκι.Αλλά πράγματι αξίζει τον κόπο και ας είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή στην καθημερινότητά μας!Πάντως και να γύρισε η μπουμπού σου,μην σκας!Το θέμα είναι να έχει πάρει τα κιλά της και να είναι εντάξει σε όλα της.Το πως θα γεννηθεί,είναι το λιγότερο!!

 

Εμείς κλωτσάμε πολύ καλά τη μαμά,αν και είχαμε κάνει μια μικρή παύση για 2-3 μέρες.Τώρα αν γύρισε δεν ξέρω,θα φανεί την Τετάρτη.Φιλιά πολλά από μας.Καλό σ\κ σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας εγκυουλες!

Τι ωραια μερα και η σημερινη ευκαιρια βρηκα και πλενω τα ρουχα της μικρης...πω πω γινεται χαμος να δω ποτε θα τα τελειωσω ολα αυτα!

εγω ειμαι ακομα κρυωμενη με λιγο μπουκωμα και συναχι το πρωι ειδικα...το βραδυ ο υπνος μου ειναι χαλια γιατι κλεινουν οι μυτες μου δεν μπορω να αναπνευσω αλλαζω συνεχεια πλευρο γιατι ποναω και γενικος ειμαι μια σβουρα...ευτυχως η μπεμπα δινει κλωτσιδια συνεχεια και ξερω οτι ειναι καλα!

evinicolas το λινκ δεν μου το ανοιγει για να καταλαβω τι μου λες...θα το βαλω το καθησματακι στο αυτοκινητο και θα δοκιμασω να δω ποσο κατεβαινει γιατι δεν το εχω ψαξει...πιστευω να βολευτει και το πολυ πολυ θα κανουμε και καμια σταση!ξερω στην αγκαλια ειναι οτι χειροτερο...

να χαιρεσαι τον Νικολα και με το καλο να ερθει το νεο μελος της οικογενειας σας!!!!χαρας το κουραγιο σου να ετοιμαζεις ενα παρτυ με τοσα ατομα....

Δωρακι ακουστα εχω αυτο που λες....με το καλο να ερθει το κοριτσακι σας!ευχαριστω για τα περαστικα ελπιζω να γινω συντομα καλα..

βλεπω αλλαξες φωτο και παλι σχεδον ιδια διαλεξαμε χιχιιχιχ

anastasia ευχαριστω μακρια και εσυ απο τετοια γιατι καηκες...αντε η γιαγια το παραχωρησε τελεικα?ξεκινηστε μην αλλαξει γνωμη να την προλαβετε χεχε

εγω παλι νιωθω σαν πονακια περιοδου μερικες φορες αλλα σε πολυ ηπια μορφη...παντος εχω βαρυνει αρκετα και η μικρη κανει κατι αεροπλανικα που την κοιλια μου την νιωθω πολυ τεντωμενη ωρες ωρες...

αυτα τα λιγα απο μενα παω να απλωσω τα ρουχα γιατι γινεται ενας πανικος,φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ροζακι μπες στο λινκ που σου εχω γράψει. επειτα

Κατηγορίες

Κάθισματακια αυτοκινήτου και δες αυτο που λέει κάθισμα 0-13 kg.

Δεν ξερω γιατι δε βγαίνει το λινκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ροζάκι την είδα και εγώ μετά, τη φωτο σου!Τουλάχιστον αυτή τη φορά είναι σχεδόν ίδια....χιχι

Τελικά έχουμε παρόμοιο γούστο......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια! Τι κανετε? Εμεις καλα, τελειωσαμε με τα πλυσιματα και μας μενει το σιδερωμα. Τον αντρα μου τον επιασε το συνδρομο της φωλιας και καθαριζουμε εξονυχιστικα ολο το σπιτι (μεχρι κ τους διακοπτες κ τα πομολα, λυσσαξε!), αλλα ολα καλα, κοντευουμε να τελειωσουμε.rose25 περαστικα σου με το κρυωματακι, υπομονη! Κ εσυ με τα πλυσιματα, ε? Τουλαχιστον αυτα τα κανουμε με πιο πολλη ευχαριστηση απο οτι τα δικα μας! Κ εγω εχω απο χθες λιγα πονακια περιοδου αλλα ακανονιστα μεσα στην ημερα, οπως κ συσπασεις αλλα ειναι φυσιολογικο, μπαινουμε στο μηνα μας οπου να' ναι (εγω αυριο μαζι με τη Χριστινα), το σωμα ετοιμαζεται με τον δικο του τροπο!Καλα αποτελεσματα την Τριτη! evinicolas1980 και οι 4 μπουφαν εφεραν? Τετοια συμπτωση? Εννοειται καλο ειναι να τα αλλαξεις εφοσον σου ειναι αχρηστα! Ξεκουραση τωρα μετα απο την χθεσινη κουραση... Αντε, λογικα εισαι η επομενη, σε 12 μερουλες!!! Δεν εχω νεα απο μασρορακι κ Γεωργιαννα, ευχομαι ολα να πηγαν κατ' ευχην και στις δυο τους!expecting angel ειδες, ακομα δεν εχουμε συνειδητοποιησει τελειως οτι θα αλλαξει ριζικα η ζωη μας, απο κατι τετοια καθημερινα το συνειδητοποιουμε! Κ εγω το πιστευω οτι πηρατε την καλυτερη αποφαση με τον αντρα σου, γιατι μετα, δυο μηνων που θα το αφηνες το καημενουλι?? Δεν θα σου πηγαινε καρδια. Καλα αποτελεσματα τη Δευτερα απο τον γιατρο σου! kangaroo κ εγω ετσι ξερω οτι σου αλλαζουν πητ μονο σε περιπτωση μεγαλης αποκλισης ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω. Αφου ομως δεν στην αλλαξαν θα πει οτι ειναι φυσιολογικη αυτη η αποκλιση. Τι καλα που ηρεμησες απο τη μεση σου τουλαχιστον δεν πονας.anastasia1986 δε νομιζω να βιαζεται ο μικρος σου επειδη ειναι χαμηλα η κοιλια σου. Κ εμενα μου το λενε αλλα στις πρωτομανουλες συμβαινει αυτο. Σιγουρα παντως σιγα σιγα ετοιμαζονται κ αυτα για τη στιγμη της εξοδου! Τα πετρωματα ειναι φυσιολογικα απο οτι ξερω κ εγω εδω κ κανενα μηνα εχω κ ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα καθως η μητρα κανει τις ετοιμασιες της για τον τοκετο που ερχεται. Ωστοσο μου ειπε επισης, εαν εχω πανω απο δυο συσπασεις στις 2 ωρες να ξαπλωνω κ να παιρνω ενα buscopan plus. Τουλαχιστον αυτο ισχυε μεχρι τωρα, τωρα που μπαινω στο μηνα μου μαλλον δεν θα χρειαζεται αυτο.Joanna90 με γεια τα πραγματακια σας! Για λικνο το ειχα ψαξει κ εγω, η αληθεια ειναι οτι οικονομικα δεν συμφερει αλλα εαν δεν εχεις αλλη επιλογη, αναγκαστικα θα το κανεις. Κοστιζει σχεδον το ιδιο με την κουνια αλλα ειναι για ενα εξαμηνο το πολυ. Με το καλο κ εσυ να πας στον γιατρο την Τριτη κ να μας φερεις πολυ καλα αποτελεσματα!Georgianna λογικα θα εχεις ηδη γεννησει, ευχομαι να εχουν παει ολα καλα κ να γεννησες ενα υγιες παιδακι! Περιμενουμε τα νεα σου με την πρωτη ευκαιρια!DORAKI.K μια χαρα βρηκες κ παιδιατρο κ πηγες κ της μιλησες αρα ολα ετοιμα! Εμεις εχουμε υποψιν μας 2 πολυ καλους παιδιατρους, ο ενας τσουζει στην τιμη οταν ερχεται σπιτι αλλα ειναι εγγυηση, ο αλλος δεν ξερω τιμη αλλα θα μαθω συντομα. Ελπιζω να γυρισει το μωρακι σου, αλλα κ να μην γυρισει ας ειναι υγιες και ας ερθει οπως εκεινο επιλεξει!renaki_mu αυτο με τους εφιαλτες κ τα εντονα ονειρα το εχω κ εγω, αλλα ειναι φυσιολογικο απο οτι διαβασα. Μην εχεις τοσο αγχος (στο λεω εγω η επιτομη του αγχους). Να ακους τον γιατρο σου και ολα θα πανε μια χαρα! Να πας και στους αλλους γιατρους που πρεπει για να ηρεμησεις κ εσυ κ ολα καλα!

 

Εμεις μια χαρα, ο μικρος μια κλωτσαει μια δυνατα μια πιο ηπια, απο χθες ποναω οπως στην περιοδο μερικες φορες, αλλα παλευεται, οι συσπασεις πανε κ ερχονται, ποναω γενικα στη μεση κ στους προσαγωγους, περπαταω σαν γιαγια, μια χαρα ολα!!! χαχαχχαχαχαχα!!! Δεν με πειραζει ομως, μολις κρατησω αγκαλιτσα το θαυματακι μου θα τα ξεχασω σιγουρα ολα! Αυριο μπαινουμε κ εμεις με τη σειρα μας στο μηνα μας και μας μενει το σιδερο που θα κανω σημερα και η βαλιτσα που μου μενει να γεμισω. Αυτα απο εμας! Φιλιααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evinicolas ετσι ειναι και το δικο μου καθισματακι οποτε κανει για μια ωρα δρομου να ειναι εκει μεσα ε?για το κεφαλακι της λεω...

Δωρακι οντως εχουμε παρομοιο γουστο της αλλαζουμε μαζι και βαζουμε και σχεδον τις ιδιες χιχιχιχι

Jokots ευχαριστω το παλευω μια ειμαι χαλια μια καλυτερα αλλα κυριως το βραδυ ειναι ανυποφορο...πω πω πολυ πλυσιμο εχω βαλει δυο πλυντηρια μεχρι στιγμης γιατι δεν στεγνωνουν και το βραδυ τα μαζευω μεσα..καλα το πλυσιμο το σιδερο μετα ειναι οτι χειροτερο εκανα μερικα αλλα κουραστηκα πολυ και θα τα συνεχισω αυριο παλι!λιγα λιγα και σιγα σιγα θα τα κανω θα με βοηθησει και η μαμα μου δεν γινεται αλλιως απλα θελω να μαζευτουν ολα να ειναι καθαρα και ετοιμα!εννοειται με πιο πολυ ευχαριστηση τα κανουμε τα βλεπω εξω απλωμενα και λεω ειναι δυνατον εγω τα κανω αυτα για το δικο μου μωρο?περναει ο κοσμος και αρχιζει το κουτσομπολιο χαχαχαχα

τελεικα και μενα πετρωνει για δευτερολεπτα η κοιλια δεν το ειχα προσεξει και σημερα το επαθα οταν σιδερωνα....τελεικα ολες τωρα προς το τελος ετσι νιωθουμε γαιτι πλησιαζει ο καιρος...ας ειναι καλα τα παιδακια μας να γεννηθουν με το καλο και ολα μετα θα ξεχαστουν!

οσο για τον παιδιατρο που λετε πρεπει να ψαξω απο φιλες κανεναν γιατι δεν ξερω που να απευθυνθω...ποτε πρεπει να ερθει σπιτι να δει το μωρο?θα ερχετε συχνα στην αρχη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλες μου, αλλαζετε συνεχεια τις φωτο στο προφιλ και με μπερδευετε, ωραιες παντως ειναι με τα μωρακια αυτα!!

Γεωργιαννα να σου ζησει το αντρακι σου,γερο και τυχερο, ελπιζω να εχουν παει ολα καλα!!!!

Μαρσορακι θα εχεις γεννησει λογικα και εσυ, να σας ζησει και οτι καλυτερο!!!

Θα περιμενουμε τα νεα σας κοριτσακια!

Χριστινα σε καταλαβαινω, τα μωρακια σας θα σας αλλαξουν πραγματικα τη ζωη ολα πια θα περιστρεφονται γυρω απο αυτα, εγω λεω οτι ο γαμος δεν αλλαζει πολυ τη ζωη ενος ζευγαριου ειδικα αν ειναι ηδη πολλα χρονια μαζι οσο ο ερχομος ενος παιδιου. Ειμαι σιγουρη οτι εκανες την καλυτερη επιλογη γιατι θα ειχες περισσοτερα στο κεφαλι σου και δυο μηνων εινια πολυ πολυ μικρουλια ακομα και θελουν οσο τιποτε αλλο την αγκαλια τα χαδια την μυρωδια την ασφαλεια της μανουλας.

Γιωργια να χαιρεσαι τον ΝΙκολα σου, ολα τα καλα του κοσμου να εχει και εσεις να τον καμαρωνετε!!!! Με το καλο να υποδεχθει την αδερφουλα του και να την αγαπα πολυ πολυ! Τι γλυκος που φωναζε τον μικυ στην κομμενη τουρτα!

Δωρα ασε σημερα ανακαλυψα οτι βγαζει 8 τελικα μαζι, ειχε μεινει για πολυ καιρο στα 8 δοντια και τωρα θα εχει ξαφνικα σε λιγο καιρο 16, για τοσα πολλα μαζι παντως ειναι αρκετα ηρεμος ο γλυκος μου. Μπραβο στην μπουμπου που στριφογυρναει.

Rose αν ειναι το καθισματακι σου σαν αυτο που λεει η Γιωργια δεν θα εχεις θεμα ειναι το καταλληλο. Καλες ετοιμασιες με τα ρουχαλακια και περαστικα σου και παλι. Για παιδιατρο ρωτα απο γνωστους σου και καλο ειναι να ειναι και κοντα σου. Στην αρχη θα ερθει μολις βγεις απο το μαιευτηριο οταν θα ειναι 5-6 ημερων δηλαδη και μετα το παρακολουθει καθε μηνα για τον πρωτο χρονο, απο τον δευτερο μηνα αρχιζουν και τα εμβολια. Αν κρατησεις το 40ημερο τοτε στο σπιτι θα ερθει λογικα δυο φορες.

Γιωργια επιασε το συνδρομο της φωλιας και τον αντρα σου, θα ειναι φανταζομαι τρελαμενος με τον γιο που ερχεται!! Για παιδιατρο μην σταθεις μονο στην τιμη για την επισκεψη στο σπιτι αυτη αν ολα πανε καλα ειναι για μια φορα μετα θα πηγαινεις στο ιατρειο φανταζομαι. Εγω ετσι κανω απο 2 μηνων που ξεκινανε τα εμβολια καθε μηνα παμε στο ιατρειο, τωρα μαλιστα με τον ΕΟΠΥΥ δεν πληρωνω τιποτα παλαιοτερα που το ταμειο μας δεν ειχε μπει στο ΕΟΠΥΥ πληρωναμε 40 και μετα το εκανε 30 ευρω την επισκεψη στο ιατρειο και απο 60, 50 την επισκεψη στο σπιτι. Για τα πονακια υπομονη ειναι ολα στο προγραμμα τωρα στο τελος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες μου! Είστε καλά; 

 

Γεωργία να χαίρεσαι το Νικολάκο σου! Πάντα γερός και ευτυχισμένος και με το καλό να υποδεχτείτε το αδερφάκι του, Πολύ πλάκα με την τούρτα του Μίκυ. Πρέπει να είναι πολύ γλυκό μωράκι!

Δωράκι και μένα η μπέμπα άλλες μέρες είναι ζωηρούλα πολύ και άλλες πιο χαλαρή. Νομίζω λογικό είναι και για αυτά να είναι έτσι. Άντε να δούμε και σένα το ραντεβού σου της Τετάρτης γιατί μπορεί να έχεις και εξελίξεις σωστά;

Rose μου περαστικά και καλά πλυσίματα. Και εγώ έτσι σκεφτόμουν όταν έπλενα της μπέμπας τα πράγματα. Όταν θα ρθεί και η ώρα να τους τα φορέσουμε θα τρελαθούμε τελείως. Και μένα η κοιλιά τεντώνει και πιέζει, αλλά αυτό συνδυάζεται με κινήσεις της μπέμπας από οτι έχω καταλάβει. Άρα δεν νομίζω να θεωρείται σύσπαση.

Γεωργία μου μπήκαμε στον 9ο!!! Με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας αγκαλίτσα! Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου για το γιατρό. Η αλήθεια είναι πως ένα άγχος πάλι το ψιλοέχω. Θα προσπαθήσω να μπω αύριο βράδυ να σας πω τα νέα. Και εγώ τη βαλίτσα θα τη φτιάξω αυτή τη βδομάδα και στο τέλος θα προσθέσω τα πολύ καθημερινά (οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες, κλπ κλπ). Ας είναι τα βασικά μέσα και όλα οκ. Καλά σιδερώματα!

Κατερίνα μου εγώ έχω βρει τον παιδίατρο που θα ήθελα, αλλά ακόμα δεν έχω επικοινωνήσει. Σκέφτομαι να τον πάρω ένα τηλ λίγο πριν γεννήσω για μια πρώτη επαφή και μετά μόλις έρθουμε σπίτι να τον καλέσω να έρθει. Αφήνω μια πισινή, μην τυχόν και μου αρέσει ο παιδίατρος που θα το παρακολουθεί στο ΓΑΙΑ. Αν όμως είναι μακριά το ξεχνάμε. Αυτός που βρήκα έχει ιατρείο στα 10 λεπτά στο σπίτι και είναι λένε πολύ καλός και με βάση τα "δικά" μου γούστα. 

 

Εμείς είμαστε μια χαρά. Χθες πάλι τρελές καούρες, μου γύρισε το μάτι. Όλο το βράδυ γύρναγα, ανασηκωνόμουν κλπ κλπ. Κατά τα άλλα όλα εντάξει. Όπως είπα και με την Γεωργία σήμερα μπαίνουμε επισήμως στον 9ο!! Περιμένω να πάω στο γιατρό αύριο, να μάθω τα νέα και μετά αν όλα είναι καλά να ενθουσιαστώ. Σας φιλώ. Καλή Κυριακή να έχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια

 

Γεωργία μου σε καλωσορίζουμε και εσένα στον 9ο μήνα!!!!!!!Τώρα θα κάνουμε όλες μαζί παρέα στην αναμονή.......

Ακριβώς τους ίδιους πόνους είχα και εγώ,μέση και προσαγωγοί, όπως επίσης συσπάσεις και κάτι ψιλοπονάκια εκεί στις αρχές του μήνα.Τώρα έχουν σταματήσει!Βέβαια,δεν έχω ιδέα γιατί.Μάλλον δεν βιάζεται η μπουμπού μου....χιχι!

Αληθεια,ο παιδίατρος που λες δεν συνεργάζεται με τα ασφαλιστικά ταμεία;

Ροζάκι,δεν ξέρω σε ποιά περιοχή μένεις,αλλά όπως είπε και η Κατερίνα,η δικιά μου παιδίατρος παίρνει 30 ευρώ την επίσκεψη στο γραφείο,μέχρι να βγει το βιβλιάριο του μωρού γιατί μετά παίρνει 10 ευρώ και 50 στην επίσκεψη στο σπίτι.Άντε με το καλό να ετοιμάσεις και τα ρουχαλάκια της μικρής σου,να τα τακτοποιήσεις και μετά να την περιμένεις να τα φορέσει!!!!

Κατερίνα μου,αφού βγάζει τόσα δοντάκια και είναι και ήρεμος ο μικρούλης,μπράβο του!Εδώ εμείς να ήμασταν,νομίζω ότι θα διαμαρτυρόμασταν...Τελικά εσύ αποφάσισες πότε θα πας στο γιατρό σου;

Χριστινάκι μου καλωσήρθες και εσύ στον 9ο!!!!Τώρα όπως είπα και στη Γεωργία,αναμονή.......Δεν ξέρω,αλλά εμένα κάποιες μέρες μου φαίνεται σαν να μην περνάει ο καιρός με ΤΙΠΟΤΑ!!!!Καλά αποτελάσματα να έχεις αύριο και φυσικά να μπείς να μας ενημερώσεις.

Σχετικά με τον παιδίατρο που λες ότι είναι 10 λεπτά από το σπίτι σου,νομίζω ότι εμείς μένουμε κοντά.Καλά δεν θυμάμαι;

Σχετικά με τις συσπάσεις,έχω διαβάσει πως πολλές πρωτομανούλες ενώ έχουν,νομίζουν ότι είναι κλωτσιές από το μωράκι τους.Μήπως είναι κάτι τέτοιο και η δικιά σου περίπτωση;Όπως και να χει και να μην έχεις συσπάσεις,φαντάζομαι ότι δεν πειράζει κιόλας!

 

Εμείς χτές,μαζί με τον μπαμπά,βάλαμε το καθισματάκι στο αυτοκίνητο και επίσης βάλαμε και αυτό το ταμπελάκι στο πίσω τζάμι,που λέει ''baby on board''.Είχα πάρει ένα από τα jumbo και τώρα που το βάλαμε,δεν πίστευα ότι είναι για το δικό μου μωράκι.Το χάζευα από μακριά.....

Η μπέμπα χτές είχε πάρτυ,μέχρι τις 4 που κοιμήθηκα!!!!Μιλάμε για πολύ βουναλάκι η κοιλιά μου....Το θέμα είναι πως τα βουναλάκια τα έκανε ψηλά στην κοιλιά και έχω μια ελπίδα,μπας και γύρισε!Διαφορετικά,άμα ήταν τα χεράκια της,αυτό το παιδί θα μου βγει θηλυκός παλαιστής.......χιχι

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααααα!rose25 ειναι τελειο το συναισθημα με τα ρουχα του μωρου! Αυτα ειναι για τα δικα μας μωρακια! Δυσκολευομαι να το συνειδητοποιησω! Για τον παιδιατρο που ρωτησες ξερω οτι πρεπει να ερθει αμεσως μολις επιστρεψουμε σπιτι μετα τη γεννα, μεσα σε 1-2 μερες. Και μετα νομιζω μια φορα το μηνα πρεπει η να ερχεται η να πηγαινουμε εμεις το μωρακι εφοσον περασει το 40ημερο (εκτος εκτακτων περιπτωσεων).kangaroo ναι, εχει ξετρελαθει με τον επερχομενο γιο ο αντρας μου! Ο παιδιατρος που ξερω παιρνει 70 Ευρω σπιτι και 50 στο Ιατρειο του και απο οσο ξερω δεν ειναι στον ΕΟΠΠΥΥ. Αλλα οπως λες, στο σπιτι αντε να ερθει 2 φορες μετα εννοειται οτι αφου θα βγαινει το μωρο απο το σπιτι θα το πηγαινουμε εκει.expecting angel καλως μπηκαμε κ εμεις στο κλαμπ του 9ου!!!! Με το καλο να παρουμε ολες αγκαλιτσα υγιη μωρακια!!! Ουφ, το σιδερο τελειωσε κ τωρα θελω να ετοιμασω βαλιτσα. Σημερα-αυριο θα γινει κ αυτο και θα αφησω εξω μονο τα απαραιτητα. Περιμενουμε νεα απο τον γιατρουλη σου!DORAKI.K δυστυχως απο οσο ξερω δεν ειναι στον ΕΟΠΠΥΥ ο παιδιατρος. Θα το ψαξω εκτενω ομως μπας και... Αυτα τα βουναλακια στην κοιλια ειναι υπεροχα!! Συνηθως σε εμας βουναλακι κανει ο πωπουδακος μας!!! Μακαρι να γυρισε κ η δικια σου , αλλα και να μη γυρισε μην αγχωνεσαι, σημασια εχει να ειναι καλα κ ας ερθει οπως θελει!

Εμεις ειμαστε καλα, απο νεα τα ιδια, αλλα εχω να σας κανω δυο ερωτησεις. Ξερετε εαν τα μαιευτηρια εχουν πιστολακι?? Και ειναι υπερβολη να παρω βαλιτσα (μετριου μεγεθους) αντι για το κλασικο σακ-βουαγιαζ, για να ειναι πιο ανετα τα πραγματακια? Θα χωρεσει η βαλιτσα εκει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και ευχαριστω για τις ευχές σας.

Απο χθες με εχει πιάσει μια συχνοουρια που δε λέγεται. Πάω τουαλέτα και σε μισή ώρα νιώθω ότι θέλω να ξανά πάω. Πολυ κουραστικό ειναι αυτο. Φαντάζομαι ότι κάπου εχει βολευτει η μπουμπου και μου πιέζει την ουροδοχο κυστη.

Απο προετοιμασίες βρίσκομαι ακομη στο απόλυτο μηδέν και βλέπουμε. Ουτε σύνδρομο της φωλιας με εχει πιάσει, ουτε τιποτα. Μονο άγχος εχω για την ώρα της καισαρικης.

Ροζακι σε αυτο καθίσματακι ενα βρέφος αντέχει μεχρι τις 3 -4 συνεχόμενες ώρες. Το κεφαλακι του θα ειναι μια χαρα. Μην το φοβάσαι. Ειναι ότι πιο ασφαλές για το μωρο. Θα σου φανεί περίεργο την ώρα που θα το βάλετε μέσα και θα της περάσεις τις ζώνες γύρω απο τα χέρια, αλλα θα ειναι μια χαρα. Εγω τον Νικόλα τον έβαζα σε αυτο το κάθισμα το οποιο οταν θες στερεωνεται και στο καροτσι,πήγαινα στην καφετέρια έπινα τον καφε μου και εφευγα. Επίσης κάθε σαββατοκύριακο τον πήγαινα στη γιαγιά μου που βρίσκεται σχεδόν μια ώρα απο το σπιτι μου. Δεν χρειάζεται ουτε στάση να κανεις στο δρομο, ουτε τιποτα.

Γεωργια, χλωμο το βλεπω για πιστόλακι. Δε νομίζω να παρέχουν τέτοια πράγματα τα μαιευτηρια. Εγω πάντως βαλίτσα θα πάρω. Το Σακ βουαγιαζ τι θα χωρέσει??

Δώρα συγγνώμη που σε ρωτώ αλλα δεν ξερω τιποτα για την πατρωα ελληνική λατρεία. Πιστεύετε δηλ στους δώδεκα θεούς οπως τους γνωρίζουμε μέσα απο τα βιβλία?δηλ Δίας , θέα Αθηνά κλπ, κλπ?σορρυ αν γίνομαι αδιακριτη, αλλα δεν είχα υπόψη μου κάτι τέτοιο. Δεν έχουμε στην κυπρο τέτοια ομάδα γί´ αυτο δεν εχω ιδέα.

Χριστινακι μπηκες κι εσυ στο μήνα σου. Τι καλα!!περιμενουμε νέα, φιλενάδα, το συντομότερο.

Κατερινα τόσα δόντια ταυτόχρονα και δε γκρινιαζει??Μπραβο το νικολακι σου. Ειναι πολυ καλό!

Σας αφήνω και καλό ξημέρωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετω τις ομορφες μανουλες με τα μπεμπακια στην κοιλιτσα τους.

Αυτη η βδομαδα θα εχει νομιζω πολλα νεα μιας και πολλες εχουμε ραντεβου στους γιατρους μας και ελπιζω να μαθουμε και κατι απο τα κοριτσακια που γεννησαν.

Χριστινα αυριο εσυ αντε να μας πει τι κανει η μπουμπου σου. Ενας μηνας εμεινε τιποτα δεν ειναι αλλα ελα που δεν περναει και με τιποτα!!

Δωρα τα πονακια ειναι και απο την θεση πλεον που εχουν που πιεζονται ολα εκει μεσα, εμενα πιεζε το ισχυακο νευρο και τωρα που ειμαι καπως καλυτερα ισως να εχει κατεβει λιγο. Λες με τετοια κινητικοτητα να γυρισε η ζουζουνα σου, μακαρι.

Αποφασισα να παω στις 16 στον γιατρο και βλεπουμε.....

Γιωργια σημερα ειχε πιασει τον δικο μου αντρα το αισθημα της φωλιας, μαλιστα μου το ειπε ο ιδιος, εχει βαλθει να κανει χωρο στην αποθηκη και μου εφτιαξε και μια ακομα ντουλαπα στο μπαλκονι και μου λεει θελω να τα εχω τελειωσει ολα μεχρι να ερθει το μωρο. Πιστολακι δεν μπορω να θυμηθω αν εχει αυτο του μπανιου, και ισως να ειναι και λιγο θεμα δωματιου. Τωρα για βαλιτσα οτι σε βολευει και εγω αυτη τη φορα βαλιτσα θα παρω γιατι το σακ βαγιαζ που ειχα τις δυο προηγουμενες φορες το χρησιμοποιω τωρα στο κολυμβητηριο για την μικρη.

Γιωργια εσυ επειδη γνωριζεις ηδη ημερομηνια εισαι πιο ανετη και ξερεις οτι μεχρι τοτε θα τα εχεις ετοιμα δεν φοβασαι δηλαδη για το ξαφνικο. Για τα δοντια γενικα ειναι σχετικα ηρεμος για τα τοσα που βγαζει μαζι, οχι οτι δεν εει λιγο γκρινια αλλα ειναι υποφερτη, του βγαινει σε πολυ θηλασμο ερχεται με το παραμικρο πανω μου να θηλασει και σημερα δαγκωνε οτι βρει, εμενα τα παιχνιδια ακομα και το πλαστικο τραπεζακι στο παιδικο δωματιο.

Εμεις καλα, το μωρακι κουνιεται κανει και το δικο μου τα γνωστα βουναλακια, εχω συσπασεις αρκετες μεσα στην μερα αλλα χωρις πονο, δεν ποναω παρα ελαχιστα σε μεση και γοφο, και ελπιζω να ειναι σημαδι οτι εχει κατεβει καπως γιατι απο το σχημα της κοιλιας δεν το καταλαβαινω. Απο βαλιτσα και εγω απο μερα σε μερα το παω, ελπιζω αυριο να κανω την αρχη, τα περισσοτερα τα εχω απλα να τα βαλω μεσα. Σημερα ειχα παει και θεατρο με την μικρη μου ειδαμε τον παπουτσωμενο γατο, ηταν διαδραστικο και ανεβηκε 3-4 φορες στην σκηνη και συμμετειχε χωρις να ντραπει καθολου η ζουζουνα μου.

Αυτα σας φιλω, καλο βραδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια

 

Γεωργία (Jokots)δεν ξέρω αν έχουν στα ιδιωτικά μαιευτήρια πιστολάκι,πάντως στα δημόσια είναι απίθανο να έχουν!Μπορείς να τους ρωτήσεις από το τηλέφωνο,αλλά και να μην έχουν,όλο και κάποιος θα στο φέρει αν σου χρειαστεί.Άλλωστε,δεν νομίζω να το χρειαστείς από την πρώτη μέρα.

Εγώ έχω πάρει ένα νεσεσέρ για τα σαμπουάν,αφρόλουτρα κ.τλ,μια βαλιτσούλα για τα δικά μου πράγματα και ένα σακοβαγιαζ με τα πράγματα της μπέμπας.Βέβαια,θα γεννήσω σε δημόσιο και χρειάζομαι τα διπλά πράγματα από εσας που θα γεννήσετε σε ιδιωτικό.

Γεωργία,δεν γίνεσαι αδιάκριτη,απλά είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα για να το ανοίξω εδώ.Πολύ απλά,θα σου πω, πως πιστεύουμε ότι οι Θεοί είναι πολλοί(σίγουρα όχι μόνο 12) και συνδέονται με τον άνθρωπο,ο οποίος είναι κομμάτι τους.Απλά από όλους τους Θεούς,εμείς προτιμάμε τους Έλληνες Θεούς.Φυσικά όχι έτσι όπως μας τα διδάσκουν στα σχολεία!

Ένα απλό παράδειγμα.Η μυθολογία λέει,η Ήρα μύρισε ένα τριαντάφυλλο και συννέλαβε τον Ήφαιστο.

Στη Χριστιανική λατρεία λέει,ότι η Παναγία μύρισε ένα κρίνο και συννέλαβε τον Ιησού.

Αν λοιπόν κρίνουμε βάση χρονολογίας,ποιός έχει πει τι πρώτος και ποιός πήρε από ποιόν,τα συμπεράσματα είναι δικά σου.

Αυτό με τη συχνοουρία,που λες,το έχω πάθει και εγώ 2-3 μέρες τώρα και πραγματικά είναι πολύ κουραστικό.Νιώθω λες και θα σκάσω και όταν πάω τουαλέτα,δεν κάνω σχεδόν τίποτα.....

Κατερίνα εμένα αν και φαίνεται χαμηλά η κοιλιά,δεν έχω ιδέα αν έχει κατέβει ή όχι!Βασικά ότι θέλει κάνει από την κοιλιά....αυτό βλέπω εγώ!Άρα εσύ έχεις ραντεβού την Πέμπτη.Να δούμε τι θα σου πει ο γιατρός σου.

Μπράβο στη μικρή σου που δεν ντράπηκε καθόλου.Πρέπει να το καταχάρηκε!

 

Εμείς τα ίδια!Περιμένουμε την Τετάρτη πως και πως!Είναι αλήθεια πως αυτή την εβδομάδα θα έχουμε πολλά νέα,ελπίζω όλα τέλεια,αφού έχουν πέσει πολλά ραντεβού με τους γιατρούς.

Φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια σε ολες τις φουσκωμενες κοιλιτσες!!!!

kangaroo ευχαριστω πολυ.ναι σαν και αυτο ειναι οποτε μια χαρα θα ειναι γιατι το εχω ενα αγχος και αυτο...θα το τοποθετησουμε σε λιγο καιρο και στο αυτοκινητο να ειναι ετοιμο....ευχαριστω για τις πληροφοριες οσο αναφορα τον παιδιατρο!

expecting  ευχαριστω!!!ασε τα χαζευα και σκεφτομουν το μωρακι μου που θα τα φοραει και θα ειναι ολο τρελλα!!!ανυπομονω....με το καλο και εσυ να γεννησεις μπηκες στον μηνα σου...επειδη ειμαι απο τις τελευταιες που θα γεννησουν μου φαινεται θα μεινω μονη μου να τα λεω εφοσον θα εχετε ολες τα μωρακια σας και δεν θα προλαβαινετε να μπαινετε...ας ειμαστε καλα ομως και σιγουρα δεν θα χαθουμε!

Δωρακι ευχαριστουμε για ολες με το καλο να ερθει αυτη η ωρα!!!θα ρωτησω εδω τις φιλες και γνωστες και θα μαθω και τιμες απλα δεν το εχω βαλει στο προγραμμα ακομα...μακαρι να εχει γυρισει η μπουμπου σου να γλιτωσεις την καισαρικη!

Jokots πολλα λεφτα παιρνουν οι ατιμοι για να ερθουν σπιτι..ελπιζω να βρω εναν να ειναι καλος και οικονομικος,βεβαια το μωρο να ειναι καλα δεν το συζητω!

evinicolas οντως μου φαινεται περιεργο μια σταλια μωρακι να το δεσω με τις ζωνες δεν θα ποναει?θα μου πεις πιο ασφαλης θα ειναι για να μην κουνηθει στον δρομο απλα επειδη θα ειναι μικρουλα το λεω...συχνοουρια εχω και εγω το τελευταιο καιρο και διαπιστωνω και χαμηλα μερικες φορες μια πιεση λογικα ειναι η μικρη!

κοριτσια εμεις ειμαστε καλα κλωτσαμε συνεχεια και χαιρομαι....βεβαια βαραινω αρκετα δεν μπορω να ανασανω οταν παω να κοιμηθω ειναι και το μπουκωμα που εχω και ολα μαζι ειναι τραγικα,ας ειναι αυτα ομως τα μονα προβληματα...

οντως η εβδομαδα των γιατρων ειναι αυτη και εμεις παμε αυριο με το καλο!τα αποτελεσματα απο την καλλιεργεια βγηκαν αρνητικα ευτυχως αν και πιστευω να εδειξε σωστα γιατι μεχρι να τα παω στο μικροβιολογικο εκανα μια ωρα...αμα ηταν κατι δεν θα εδειχνε εσεις τι λετε?νιωθω πιεση και εγω χαμηλα μερικες φορες και ψιλοπονακια περιοδου που κρατανε λιγο.....ρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι βγαζω υγρα αλλα νορμαλ οχι πολλα οπως πριν απλα μου κανει εντυπωση η μυρωδια τους που ειναι σαν σπερμα :P σας εχει τυχει εσας?γιατι μυριζουν ετσι?ντρεπομαι να ρωτησω και τον γιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα σε ολες σας απο εμενα κ τον μπεμπακο μου που τον κραταω στην αγκαλια μου απο την πεμπτη το πρωι!!!!!!!!!!!!!

 

ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι κραταω στην αγκαλια μου τωρα πια το δικο μου μωρακι το δικο μου θαυματακι!!!!!!!!!!!

 

γεννησα με καισαρικη την πεμπτη στις δεκα παρα εικοσι το πρωι με επισκληριδιο κ δεν ενιωσα απολυτως τιποτα κανεναν πονο......

το ιδιο απογευμα με σηκωσαν για πρωτη φορα κ το βραδυ ξανα......την αλλη μερα μεχρι το μεσημερι ειχα βγαλει καθετηρα ορο κ μπορουσα να παω κανονικα στο μπανιο μονη μου ..........τελικα αυτο που καταλαβα για την καισαρικη που την ειχα τοσο φοβο ειναι οτι σαν διαδικασια δεν ειναι κατι το ενοχλητικο κ επισεις οσο πιο γρηγορα σηκωθεις απο το κρεβατι τοσο δεν θα νιωθεις πονο ...........

 

αυτα απο εμας για την ωρα παω να θηλασω τον αντρα την ζωης μου ο οποιος ειναι 51 ποντους κ 3.300 κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έρχομαι με πολύ καλά νέα απο το γιατρούλη. Η μπεμπίτσα έχει φτάσει περίπου 2700, που είναι πολύ καλό βάρος για την ηλικία της κύησης. Ανάπτυξη φυσιολογική, το αμνιακό υγρό φυσιολογικό και σε γενικές γραμμές όλα εντάξει. Δεν μου είπε να κάνω καμία εξέταση ο γιατρούλης, απλά κλείσαμε ραντεβού σε 2 βδομάδες πάλι. Αυτό που είπαμε είναι πως εκτός απροόπτου θα πάμε όσο αργά χρειάζεται για να βγει το παιδί φυσιολογικά. Όσο χρόνο θέλει ας πάρει. Και η θέση του παραμένει με το κεφάλι κάτω. Αυτά τα νέα μας! Είμαι πολύ χαρούμενη που όλα είναι καλά και εύχομαι να συνεχίσουν έτσι μέχρι τέλους για όλες μας. 

Να πω στο Μασροράκι να της ζήσει το μωράκι της!!! Να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο το αγοράκι σου!!Όσο για σένα φαντάζομαι θα πλέεις σε πελάγη ευτυχίας που τον κρατάς στα χέρια σου. Καλούς θηλασμούς σου εύχομαι!!

Για τα υπόλοιπα κοριτσάκια θα σχολιάσω αύριο γιατί κουράστηκα σήμερα και θέλω ξάπλα. Σας φιλώ και περιμένω και δικά σας νέα απο γιατρούς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...