Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσακια, τι μου κανετε?

μπαινω βιαστικη γιατι σε λιγο θα τρεχω και δεν θα φτανω, εχω και εγω το απογευμα ραντεβου στον γιατρο να δουμε το μπεμπακι μας, θα του δωσω και τις εξετασεις να μου πει αν ολα ειναι καλα. Χθες το βραδυ με επιασε ενας πονος πολυ δυνατος την ωρα που ξαπλωσα για κανα δυο λεπτα δεν μπορουσα ουτε πλευρο να αλλαξω, το ειχα παθει αλλη μια φορα πριν κανα μηνα αλλα το ειχα ξεχασει να τον ρωτησω. Μου φαινεται το σωμα μου τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη τα χει παιξει τελειως.

Χριστινα ετσι ηταν και οι δικες σου τιμες πανω κατω, με ξεαγχωνει αρκετα που μου το λες αντε θα δω τι θα μου πει ο doctor και θα σου πω και εγω.

Rose εγω δεν προλαβαινω να σκεφτω αν κουραζομαι ή οχι παντως οσο περναει ο καιρος ολα μετατοπιζονται μεσα μας οποτε λογικο να λαχανιαζουμε και να κουραζομαστε πιο ευκολα.

Ρενακι με γεια το καροτσι, ολο βολτες να ειστε με τον μπεμπουλη σας. Ελπιζω να τα καταφερει ο γιατρος σου και να προλαβεις να δεις και εσυ σημερα το μπεμπακο σου. Ειναι πολυ χρησιμα τετοια σεμιναρια οπου και να τα παρακολουθησεις βοηθανε, αν και να σας πω κατι μετα απο 2-3 μερες θα νιωθετε οτι απο παντα ησασταν μανουλες και θα ξερετε καλυτερα απ ολους τους αλλους τι ειναι καλυτερο για το μωρακι σας, ειναι στην φυση μας!!!!!

Γιωργιαννα αφου κανεις θετικες σκεψεις και εχεις καλη ψυχολογια θα ειναι και τα αποτελεσματα το ιδιο θετικα. Απλα θα επιβεβαιωσεις οτι το μικρουλη σου ειναι υγιεστατο! Η Αναστασια νομιζω σε καλυψε αν και θα σου πουν και εκει τι ακριβως πρεπει να κανεις μετα.

Γιωργια και εγω κραταω αγκαλια τον Νικολα μου και ωρες ωρες νιωθω οτι θα πεσουμε κατω παρεα. Καλα το αλλο το αφηνω ασχολιαστο ο κοσμος εχει λαλλησει και καλυτερα να μην λες τιποτα σε τετοιες περιπτωσεις γιατι που ξερεις τι σοι μυαλο κουβαλαει ο καθενας.

Αναστασια τελεια και τα δευτερα αποτελεσματα, το ιδιο καλα θα ειναι και τα τελευταια που περιμενεις. Αχ η ζυγαρια ποτε δεν θα δειξει παρακατω παρα μονο οταν γεννησουμε.

Δωρα με γεια το σλιγκ, ειναι βολικο εχω και εγω παρομοιο και ειδικα τους πρωτους μηνες το χρησιμοποιουσα πολυ περισσοτερο απο το καροτσι ειδικα οταν πηγαινα σουπερμαρκετ ή καπου με την μικρη γιατι εχεις τα χερια σου ελευθερα. Εγω θελω να ψαξω να βρω μειται που ειναι και για μεγαλυτερα παιδακια με φανταζεστε ενα στο χερι, ενα στο καροτσι και το τριτο πανω μου.

Αυτα ελπιζω να μην ξεχασα καμια, αν προλαβω θα μπω και το βραδυ να σας πω τα νεα μου γιατι εχω να συσκευασω και 50 μπισκοτα που εφτιαξα για να τα παει αυριο η Αγγελικηστον παιδικο να κερασει για την γιορτη της. Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

anastasia δεν εχεις τικερακι και δεν ξερω αν ειμαστε στα ιδια δεν θυμαμαι...οσο αποθεμα υπνου και να κανεις απο τωρα δεν θα φτασουν για μετα που θα ερθει με το καλο το μωρακι χιχιχιχι ειδες ολα καλα ειναι και στα τελεικα αποτεσματα το ιδιο θα ειναι!

evinicolas χαχαχαχαχα τι ειναι αυτα καλε που λεγανε ελεος...σορυ που γελαω αλλα μου φανηκε πολυ αστειο!ειναι οι μεγαλες ηλικιες πολυ περιεργες και δεν "στεκουν"και πολυ τα μυαλα τους χαχαχαχα μην δινεις σημασια!

Δωρακιεχεις δικιο την καμπυλη ελεγα εγω σορυ μπερδευτηκα.πολυ ωραιο αυτο που πηρες μεγεια!σκεφτομαι και εγω να παρω μαρσιπο η σε τετοιο στυλ αλλα δεν ξερω ποιο ειναι το πιο καλο.αληθεια ποσο το πηρες?

Ρενακι παω και εγω σε τετοια μαθηματα ειναι πολυ ωραια μαθαινεις αρκετα πραγματα.με το καλο στον γιατρο σου περιμενουμε νεα!μεγεια και το καροτσι να το χαρει ο μπεμπουλης σας...

kangaroo περιμενουμε τα καλα νεα απο τον γιατρο!τι να προλαβεις να σκεφτεις εσυ με δυο παιδια λογικο ειναι...

Γεωργιαννα ετσι θετικες σκεψεις και ολα θα πανε καλα!

τα δικα μας νεα ειναι τα ιδια ειμαστε καλα αυτο εχει σημασια και κυλανε ολα υπεροχα!η μικρη μου κλωτσαει γερα συνεχεια ειτε βραδυ ειτε πρωι ειτε απογευμα οπως και να ειμαι...λογικα επειδη μεγαλωνουμε το καταλαβαινουμε περισσοτερο!

φιλια σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο εμας! Χαθηκαμε, αλλα ειμασταν ολη την ημερα εξω χθες κ σημερα... Γεωργιαννα ολα καλα θα πανε, μην ανησυχεις, συνηθως τα μωρακια θελουν να μας παιδευουν! Καλα αποτελεσματα να εχεις! evinicolas ενταξει, δεν την παλευουν οι μεγαλες ηλικιες, ο,τι να'ναι, καλα που δεν τις αρπαξε ο αντρας σου! Ρενακι με γεια το καροτσακι, καλοταξιδο! Κ εμεις χθες παραλαβαμε το δικο μας το Prenatal_GR - ταξίδι και περίπατος - Powered By Publitas.com σε μπεζ και ειναι τελειο!!! Δωρακι με γεια το sling! Κ εγω πιστευω οτι βολευει αν και δεν ειχα υποψιν μου να παρω, αλλα τωρα που το ειδα το σκεφτομαι!! kangaroo περιμενουμε νεα σου απο τον γιατρο! anastasia καλη επιτυχια και με τα αλλα αποτελεσματα, αν και σιγουρα ολα τελεια θα ειναι και σε αυτα! rose25 οσο περναει ο καιρος τα ακουμε κ πιο πολυ! Εγω παντως μερα με την ημερα τον νιωθω και περισσοτερο, ειδικα εδω και δυο εβδομαδες που τον καταλαβαινω με το που θα ξαπλωσω! Και φυσικα ειναι τελειο το συναισθημα και εχει τη μαγικη ικαοτητα να μας ηρεμει!

Εμεις χθες πηγαμε στον γιατρο, ολα καλα, 888 γραμμαρια ειμαστε και συμφωνα με τον γιατρο θα βγει ψηλος γιατι το μηριαιο οστο ειναι μια εβδομαδα μπροστα! Τι να πω, αυτη η επιστημη με εχει αφησει αφωνη, μα να μπορει να μας πει ακριβως το βαρος??? Μας εγραψε και εξετασεις αιματος κ ουρων τις μηνιαιες + τοξοπλασμα + θυρεοειδη + γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη (απο ενδοκρινολογο, εξεταση που δειχνει πως ηταν το ζαχαρο μου το τελευταιο τριμηνο) και θα παω αυριο να τις κανω. Για την καμπυλη μου ειπε να μην την κανω, γιατι δεν υπαρχει καμια ενδειξη για διαβητη, καθως δεν εχω παρει πολλα κιλα, το μωρο ειναι στις φυσιολογικες καμπυλες, ειμαι μικρη σε ηλικια και δεν υπαρχει λεει τιποτα που να τον κανει να με υποβαλει σ αυτη τη διαδικασια. Περιεργο μου φανηκε γιατι απο οτι καταλαβα ολες την κανατε, αλλα αφου μου το ειπε ο γιατρος που εμπιστευομαι, δεν εχω λογο να τον αμφισβητησω. Τελος, κλεισαμε για doppler στις 17/12 στην 32η εβδομαδα αν δεν κανω λαθος, κατι που σημαινει οτι θα περασει 1 1/2 μηνας χωρις να το δουμε... Αλλα τουλαχιστον τωρα τον καταλαβαινω συνεχεια και ησυχαζω... Α! Μου ειπε επισης ο γιατρος οτι πρεπει να μετραω τουλαχιστον 8-10 κινησεις την ημερα, βεβαια τις ξεπερναμε κατα πολυ προς το παρον, κατι που θα αλλαξει καθως δεν θα εχει πολυ χωρο στη μητρα να κουνηθει απο εδω κ περα... Αυτα απο εμας! Φιλακια πολλα στις μεγαλες η μικρες κοιλιτσες σας!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σασ και παλι σημερα!!λοιπον και εμεισ πηγαμε στο γιατρο αισιως στις 10!παλι καλα που μου πε να παω βεβαια και δε μου το μετεφερε για την αλλη βδομαδα! Ο μπεμπακοσ ειναι καλα δε μου ειπε και πολλα βεβαια ακουσαμε και την καρδια του και ολα μια χαρα!Εμενα μου βρηκε το ενα νεφρο διατεταμενο και μου πε να παω να κανω ενα υπερυχο για καλο και για κακο, αλλα δε φαινεται να ειναι κατι φορβερο, μπορει λεει να ηταν ετσι παντα.Μου εγραψε και την καμπυλη ζαχαρου, πηγα να την αποφυγω αλλα μου ειπε κατηγοριματικα οτι πρεπει να την κανω. Για το καψιμο - πονο κατω απο το στηθος μου ειπε να κοψω ολα τα φαρμακα που περνω και να παρατειρησω αν περασει αν ναι επιβαρυνουν τα φαρμακα το ηπαρ και γιαυτο το παθαινω αν οχι μαλλον θα ειναι πο ελλειψη χωρου γιατι και το ηπαρ και η χολη στον υπερυχο ειναι μια χαρα. ειδομεν λοιπον! Σημερα κοριτσια ο ατιμοσ ο μπεμπησ κανει πολυ σαματα και καποια στιγμη με κλοτσουσε και το ενιωθα απο κατω και πανικοβληθηκα, αλλα ολα οκ!Επισησ μου ειπε και ο τραχηλοσ μου καλος ειναι και να μην το σκεφτομαι καθολου απλα να μη κανω υπερβολεσ, τα γνωστα γενικοτερα! Αυταααααααααα σασ φιλω!! καλο μασ βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και παλι, ειδα το μπεμπακι μου και ειναι μια χαρα ολες οι μετρησεις συμβαδιζουν με την εβδομαδα που ειμαι, ο υπερηχος το εβγαζε 1190γρ και βρισκεται σε εγκαρσια θεση. Και τις εξετασεις μου τις βρηκε μια χαρα και αυτο που με απασχολουσε για το σακχαρο δεν ηταν τιποτε τελικα απλα δειχνει οτι ο οργανισμος αποδομησε την γλυκοζη απο την πρωτη κιολας ωρα οποτε θα συνεχισω να τσιμπαω το γλυκακι μου αφοβα.

Γιωργια με γεια και το δικο σας καροτσακι! Μια χαρα ειναι ο μπομπιρακος σου ψηλο παιδι τι αλλο θες.

Ρενα μια χαρα και τα δικα σου νεα, κανε τον υπερηχο που σου ειπε και θα δεις ολα καλα θα ειναι ξερω οτι ειναι κατι που πολλα αγορακια το εμφανιζουν αλλα περναει.

καλοβραδυ και απο μενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια κοριτσάκια γλυκά.

Καταρχάς βλέπω πως όσες πήγατε στο γιατρό σας,σας τα βρήκε όλα καλά.Πολύ χαίρομαι κορίτσια μου.

Rose το ρινγκ σλινγκ το πήρα μεταχειρισμένο από μια κοπέλα,μαζί με τα μεταφορικά 20 ευρώ.Τα καινούρια δεν πέφτουν κάτω από τα 45 ευρώ.Βέβαια βρήκα και καινούργιο,πάλι από κοπέλα με 35 ευρώ,μαζί με τα μεταφορικά.Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτούς τους μάρσιπους αγκαλιάς και μάλιστα λένε ότι είναι καλύτεροι από τους γνωστούς μάρσιπους,γιατί δεν κρέμονται τα πόδια του μωρού και στηρίζεται το σώμα του,με τέτοιο τρόπο που του θυμίζει την μήτρα της μαμάς του.

Λεπτομέρειες,με όλες τις οδηγίες και τις εξηγήσεις εδώ http://www.babywearing.gr/Babywearing/empeiries_gia_marsipo_sling.html

Γεωργία μου το καρότσι σας είναι πολύ ωραίο και σας εύχομαι να το χαρείτε με το μωράκι σου.Πόσο το αγόρασες,γιατί στο site δεν γράφει τιμή;Μην ανησυχείς και εγώ την μπέμπα μου θα την δω τέλη του μήνα,αλλά αφού την νοιώθω καθέ μέρα και σχεδόν κάθε ώρα της ημέρας δεν αγχώνομαι καθόλου.Αφού σκέφτομαι πολλές φορές,δεν κοιμάται αυτό το πλάσμα ποτέ;;;;;;Όσο αφορά για την καμπύλη,αν θυμάμαι καλά,εμείς είμαστε ίδιας ηλικίας και ούτε εγώ έχω πάρει κιλά πολλά ή έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό,αλλά την έκανα.Βέβαια αφού το είπε ο γιατρός σου,που τον ξέρεις και τον εμπιστεύεσαι,δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Ρένα και εγώ το νοιώθω το ζουζούνι, 2 μέρες τώρα,να με κλωτσάει χαμηλά.Στην αρχή τρόμαξα,αλλά τώρα το συνήθισα. Πάντως το πιο πιθανό για το κάψιμο-πόνο κάτω από το στήθος είναι η έλλειψη χώρου,αφού το μωράκι όλο και μεγαλώνει.Άμα ήταν τα φάρμακα,δεν θα είχες ενοχλήσεις νωρίτερα;

Κατερίνα μου μια χαρά είναι και το δικό σου το μωράκι.Μπράβο σας που μεγαλώσατε τόσο.

Τα δικά μου νέα είναι τα ίδια.Φιλιά σε όλες

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!! Δωρακι ναι, ιδια ηλικια εχουμε, κ εγω απορησα που ο γιατρος μου ειναι τοσο χαλαρος με αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι περιμενα να μου πει να την κανω αφου σχεδον ολες την κανουν αλλα αφου επεμεινε να μην την κανω αναγκαστικα συμβιβαστηκα. 479 Ευρω ειχε το καροτσακι, ειναι της Prenatal και κατασκευαζεται στην Ιταλια απο την Cam. Ειναι ακριβως το ιδιο και σε σκελετο και σε εμφανιση με το elegant family της cam που εχει 650 Ευρω αλλα το εχει δωσει και στην Prenatal και το δινει φθηνοτερα εκεινη. Ακριβουτσικο βεβαια, αλλα πετυχαμε περιοδο που η Prenatal σου εδινε 20% του ποσου που εχεις αγορασει για να κανεις κ αλλες αγορες, δηλαδη περιπου 100 Ευρω με τα οποια αγορασαμε πολλα αλλα πραγματακια για το μπεμπε... Ουσιαστικα δηλαδη μας βγηκε 379 το καροτσακι και οπως ειπε και το Ρενακι το ειχαμε ερωτευθει απο την αρχη και τελικα σε αυτο καταληξαμε αφου μας εκαναν και ατοκες δοσεις!

Εμεις κατα τα αλλα τα ιδια, περιμενουμε τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις που καναμε το απογευμα. Φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σημερα πήγαμε και είδαμε τη μικρούλα μας. Ειναι μια χαρα και ζυγίζει ήδη 1200 γραμμάρια. Τι καλα που ξεπερασαμε το κιλό.

Κατερινα να σου ζήσει η αγγελικουλα.

Αυτά!!!

δε σας εχω διαβάζει γί´ αυτο και δε σχόλιαζω!!

φιλιαααααα

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Τι κανετε; Εμεις μια χαρα.Πηγαμε καναμε την αμνιο, ολα πηγαν μια χαρα, τωρα ξαπλα και ξεκουραση. Εχω καποιες μικροενοχλησεις βεβαια αλλα πιθανοτατα ειναι επειδη δεν εχω παει τουαλετα 2 μερες και με πιανουν τα εντερακια μου. Ο μικρουλης μας ειναι μια χαρα, πηραμε και 130 γραμμαρια μεσα σε μια εβδομαδα και καναμε τη μανουλα περηφανη. Ειμαστε βεβαια 7-9 μερες πισω στην αναπτυξη αλλα δεν πειραζει. Ο γιατρος ειπε οτι πιθανοτατα ειναι επειδη ο πολακουντας μου ειναι φουσκωμενος, επρεπε να ειναι 4 εκατοστα και ειναι 6, δεν μου εξηγησε παρασπανω για αυτο, εαν ηταν κατι πιστευω οτι θα μου το ελεγε. Τωρα θα περιμενουμε μεχρι την Παρασκευη οπου θα βγουν ολα τα αποτελεσματα με τη μια. Καναμε μοριακο καρυοτυπο και οχι απλο, ετσι δεν θα εχουμε αποτελεσματα σε δοσεις αλλα ολα μαζι σε μια εβδομαδα, οποτε υπομονη μεχρι την Παρασκευη. Ο μπομπιρας ειναι ζωηροτατος και αυτο με ηρεμει παρα πολυ.

Αυτα απο εμας, ελπιζω να ειστε ολες καλα και εαν εχετε καποιον που γιορταζει να τον χαιρεστε.

Φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια και σε όλες τις κοιλίτσες,

από οτι πρόλαβα να διαβάσω είδα πως έχετε όλες πολύ ωραία νέα από τους γιατρούληδες και τα μωράκια σας και χάρηκα πολύ. Γεωργιάννα μου με το καλό τα αποτελέσματα του μπεμπούλη. Να τα δεις και εσύ να ησυχάσεις γιατί σίγουρα έτσι θα γίνει. Έχω και εγώ κόσμο αυτό το ΣΚ στο σπίτι και δεν προλαβαίνω να γράψω πολλά, πάντως είμαστε και εμείς μια χαρούλα. Εγω νιώθω σαν να έχω πάρει 2-3 κιλά τις τελευταίες μέρες (είμαι πρησμένη) και φοβάμαι να ανέβω στη ζυγαριά για το τι θα αντικρύσω. Λέω για κανά δυο μέρες να φάω πολύ χαλαρά μπας και ξεφουσκώσω καθόλου. Σας φιλώ και θα τα πούμε λογικά από Δευτέρα. Καλό ΣΚ σε όλες και στα νινάκια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια τι κανετε?βλεπω εχουμε ευχαριστα νεα απο οσες πηγαν γιατρο μπραβο πολυ χαιρομαι που ολα εξελισσονται τελεια!

Δωρακι ευχαριστω για το σιτε θα το δω καλα γιατι εχει πολλων ειδων δεν ξερεις ποιο να προτοπαρεις.εσυ απο ποια κοπελα τα πηρες?

Jokots μεγεια το καροτσι ειναι πολυ ωραιο αν και αλμιρουτσικο οπως ειπες και εσυ αλλα αφου εδιναν και τα εξτρα τους μια χαρα ειναι...με το καλο να το χαρειτε!

εμεις ειμαστε καλα η μπεμπουλα κλωτσαει μια χαρα και ολα ειναι τελειααα!!!ειμαι πολυ χαρουμενη ανυπομονω να την παρω αγκαλια!

καλο σ/κ σε ολες σας και να χαιρεστε οσους εχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε ολες, σαββατοκυριακο και δεν εχουμε κινηση, εμεις δεν καναμε τιποτα το ιδιαιτερο γιατι πηγε και σημερα για δουλεια ο αντρας μου ετσι ημουν μονη με τα μικρα στο σπιτι.

Γιωργια ευχαριστω για τις ευχες για την μικρη μου! Μεγαλωσε και η δικη σου μπεμπουλα στα ιδια βλεπω ειναι απο κιλα οπως και το δικο μου!

Γεωργιαννα μου καλα αποτελεσματα να εχεις απο την εξεταση, θα περασουν γρηγορα οι μερες μεχρι την παρασκευη, θετικη σκεψη και να δεις οτι ολα θα πανε καλα! Ειδες πηρε και τα γραμμαρια του μια χαρα θα ειναι.

Χριστινα εφτασε η μερα να δεις την μπεμπουλα σου και εσυ, θα περιμενουμε νεα σου!!

καλο βραδυ σε ολες και απολαυστε τις κλωτσιες και τα στριφογυρισματα στις κοιλιτσες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου καλά! Τι κάνετε;

Εγω γύρισα από το γιατρούλη και πάνε όλα μια χαρα (Κατερινούλα σ' ευχαριστώ που το θυμόσουνα)! Η μπουμπούκα μας είναι 980 gr και οι μετρήσεις φυσιολογικές. Και η θέση της είναι με το κεφάλι πάνω και τα ποδαράκια κάτω, αλλά όπως μου είπαν έχει πάρα πολύ καιρό ακόμα για να γυρίσει. Τον τράχηλο δεν μου τον μέτρησαν καθόλου αυτή τη φορά και θα τον δούμε μου είπαν στο doppler για το οποίο και κλείσαμε ραντεβού μετά από 4 εβδομάδες, δηλαδή στις 10/12. Έτσι μπαίνω και εγώ αισίως στον έβδομο κορίτσια μου. Τώρα θα μετράμε 10 - 10 τις μέρες και θα μετρούμε αντίστροφες τις δεκάδες, μέχρι να φτάσουμε στην πολυπόθητη ημερομηνία για την καθεμιά μας.

Το μόνο που θα ήθελα να είναι λίγο αλλιώς είναι πως στο ιατρείο του γιατρούλη μου γίνεται πραγματικά ο χαμός κάθε φορά. Ο υπέρηχος είναι 2 λεπτά και με το ζόρι προλαβαίνω να κάνω 2-3 ερωτήσεις. Βέβαια του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και ξέρω πως αυτά που πρέπει τα κοιτάμε. Απλά δεν προλαβαίνω να το χαρώ. Για να μην είμαι αχάριστη όμως, ευχαριστώ την Παναγίτσα που είναι όλα καλά με το μωράκι μου.

Έχω δυο ερωτήσεις για εσάς:

1) Παρόλο που το βάρος της μικρής είναι πολύ καλό, είδα πως ο υπέρηχος με βγάζει κάποιες μέρες πίσω λόγω των μετρήσεων του κεφαλιού και του μηριαίου οστού. Ελάχιστες βέβαια. Αυτό το έχει δει καμία σας; Δεν μου ανέφεραν τίποτα επομένως δεν είναι άξιο σημασίας πιστευω.

2) Ο γιατρούλης μου έδωσε χαρτί για το ΙΚΑ , επειδή προσληφθώ δεν προσληφθω ως αναπληρώτρια φέτος, δικαιούμαι επίδομα τοκετού και λοχείας λόγω της εργασίας μου τα τελευταία δυο χρόνια. Λογικά θα με καλέσουν όπου να ναι και θα δουλέψω για λίγο, αλλά η ερώτηση μου είναι η εξής. Πόσο νωρίτερα πρέπει να πάρουμε για να κλείσουμε ραντεβού στο ΙΚΑ; Πχ. εμένα οι 56 μέρες πριν την ΠΗΤ είναι γύρω στις 17-18 Δεκέμβρη. Πρέπει να κάνουμε τις διαδικασίες από τώρα γιατί πιθανότατα αργούν τα ραντεβού ή γίνονται μπαμ μπαμ και μπορώ να τις κάνω το Δεκέμβρη;

Αυτά από εμένα κούκλες μου. Περιμένω και δικά σας νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και να πω και στη Jokots,πως γεννάω και εγώ στο ΓΑΙΑ τελικά. Έχουμε και την ίδια ΠΗΤ, βρε λες να γεννήσουμε μαζί;;;;;[smilie=occasion14.:

Κάποιο κοριτσάκι είχε ρωτήσει και για τις τιμές, αν είναι εύκολο και μπορεί ας τις ξαναπαραθέσει για το ΓΑΙΑ να τις έχουμε πρόχειρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας, μολις κοιμησα τον λαο!

Χριστινα μια χαρα η μπεμπουλα σου και οντως εχει πολυυυ καιρο ακομα και πολυυυυ χωρο για να στριφογυρισει. Εμενα η κορη μου γυρισε καπου στην 29η βδομαδα και ο μικρος γυρισε μεταξυ 34ης- 35ης. Το δικο μου τωρα ειναι εγκαρσια και ελπιζω να παρει την σωστη στροφη προς τα κατω και οχι προς τα πανω. Αυτο για τις μερες που σου βγαζει λιγες πισω δεν παιζει και τοσο ρολο αν εισαι μεσα στα φυσιολογικα ορια ειναι αυτο που ειχα εξηγησει και στην Γεωργιαννα για τις μετρησεις. Για το ΙΚΑ δυστυχως δεν εχω ιδεα και δεν μπορω να σε βοηθησω.

Δωρα πρεπει να εχεις γενεθλια σημερα ετσι? Χρονια πολλα πολυχρονη ευτυχισμενη και με το καλο να ερθει το μωρακι σας.

Εγω τα ιδια, λιγο μπουκωματακι εχω, το μικρουλι κουνιεται, κανει και κατι πετρωματα η κοιλια μου που και που. Σημερα που ειχα παει τον Νικολα baby swimming ετσι που ημουν με το μαγιω μου λεει μια αγορι εχεις, αν και δεν τα πολυ καταλαβαινω πως βγαζουν τα συμπερασματα ειναι η τριτη που μου το λεει τις τελευταιες δυο βδομαδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια όμορφα.

Χριστίνα μπράβο για την μπουμπού σου.Μεγαλώσατε και εσείς.Όσο πάμε γινόμαστε και πιο πολλές οι εγκυούλες που έχουμε μπει στον 7ο.Πώς περνάει έτσι ο καιρός βρε κορίτσια.....

Σχετικά με αυτά που ρώτησες δεν μπορώ να σου απαντήσω,αλλά άμα δεν σου είπε και τίποτα ο γιατρός σου φαντάζομαι πως δεν θα υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Κατερινάκι μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που θυμήθηκες τα γενέθλιά μου.Να είσαι και εσύ καλά γλυκιά μου και με το καλό να έρθει στον κόσμο το μωράκι σου.

Εγώ κορίτσια την έφαγα την τουρτίτσα μου,αλλά την υπόλοιπη ό λ η την μοίρασα στους άλλους(σύζυγο,παιδιά κ.τλ)για να μην έχω τον πειρασμό μες στα πόδια μου......[smilie=angel12.gif]

Η μπουμπού, μου έδωσε μια κλωτσιά σάββατο πρωί που κοιμόμουν που με πέταξε πάνω.....τι με έχει περάσει αυτό το παιδί,δεν ξέρω....

Αυτά είναι τα δικά μου τα νέα.Περιμένουμε και τα υπόλοιπα κορίτσια.Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωράκι μου ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για τα γενεθλιάκια σου!! [smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif] ο καλύτερο δώρο για σένα φέτος θα είναι ο ερχομός του μωρού σου. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε τέλεια και να το ευχαριστηθείς!

Καλημέρα και στις υπόλοιπες κουκλίτσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καημερα σας! Τι κανετε? Δωρακι καταρχην χρονια σου πολλα, να τα εκατοστησεις! Χριστινα λεσ να γεννησουμε μαζι? Αν και δεν ξερω ποσο πιθανο ειναι να γεννησουμε ακριβως στην ΠΗΤ... Σχετικα με το Γαια ειχα στειλει μειλ και μου εστειλαν το εξης:

<Καλησπέρα σας,

Ενδεικτικά να σας αναφέρουμε ότι για το 3κλινο δωμάτιο οι τιμές:

(α) με ΕΟΠΥΥ έχουν ως εξής:

  • Φυσιολογικός Τοκετός: 1.000€ (πακέτο 3 διανυκτερεύσεων) & 1.130€ (πακέτο 4 διανυκτερεύσεων)
  • Καισαρική Τομή: 1.130€ (πακέτο 3 διανυκτερεύσεων) & 1.240€ (πακέτο 4 διανυκτερεύσεων)

    (β) ιδιωτικού τιμοκαταλόγου έχουν ως εξής:

    • Φυσιολογικός Τοκετός: 1.880€ (πακέτο 3 διανυκτερεύσεων) & 1.980€ (πακέτο 4 διανυκτερεύσεων).

    • Καισαρική Τομή: 1.980€ (πακέτο 3 διανυκτερεύσεων) & 2.200€ (πακέτο 4 διανυκτερεύσεων).

    - Στις παραπάνω τιμές περιλαμβάνονται έξοδα αναισθησίας & αμοιβή αναισθησιολόγου.

    - Συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 13%.

    - Δεν συμπεριλαμβάνονται αμοιβές των θεραπόντων ιατρών, όπως π.χ. μαιευτήρα – γυναικολόγου.

    Για περισσότερες πληροφορίες και για άλλους τύπους δωματίων μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Λογιστήριο Ασθενών στο τηλ. 210.6991050.

    Ευχόμαστε με το καλό να υποδεχθείτε το μωράκι σας και είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση ή απορία.>

    Βεβαια ο γιατρος μου και η μαια μου μου ειπαν οτι ποτε δεν πληρωνεις μονο αυτα, αλλα να υπολογιζεις κανενα 500αρι πανω λογω καποιων φαρμακων κ εξετασεων του μωρου που θα χρειαστουν. Εκτος αυτου τωρα το Νοεμβριο θα αλλαξουν τα τιμολογια του ΕΟΠΠΥ (προς τα πανω γιατι ο ΕΟΠΠΥ τους εχει απληρωτους), οποτε θα επικοινωνησω παλι μαζι τους τον Δεκεμβριο για να μου πουν εαν υπαρχουν και αλλαγες στις τιμες, που σιγουρα θα υπαρχουν δυστυχως..... Εσυ για τι δωματιο ενδιαφερεσαι? Ο γιατρος σου ειπε τιμη δικη του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά ναι πολύ δύσκολο να γεννήσουμε ακριβώς στην ΠΗΤ αλλά λέμε τώρα. Και εγώ για 3κλινο ενδιαφέρομαι και λογικά για 3 διανυκτερέυσεις. Δεν θέλω να κάθομαι τσάμπα μέσα αν δεν υπάρχει λόγος. Δυστυχώς το άκουσα οτι οι τιμές θα αυξηθούν με τον ΕΟΠΠΥ. Ήμαρτον, τόσα χρόνια πληρώνουμε σα μ******* και όταν έρχεται η ώρα δεν μας καλύπτουν τίποτα. Ο γιατρός δεν μου έχει πει τιμή γιατι τον ξέρω πολλά χρόνια και μου έχει πει θα τα βρούμε. Πάντως ξέρω οτι παίρνει 1000-1100 στις γέννες, άρα το πολύ κάπου εκεί το υπολογίζω. Και εγώ λέω πάντως όταν πλησιάζει ο καιρός να πάμε από εκεί με τον άντρα μου, να μιλήσουμε από κοντά για τιμές και δωμάτια. Με ενδιαφέρει και το rooming in, επομένως θέλω να τα συζητήσω από κοντά. Έχουμε πολύ καιρό ακόμα πάντως και πολλά δεδομένα αλλάζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω την εντυπωση οτι αν πας απο εκει μπορεις να ζητησεις και ξεναγηση, και σε γυρνανε σε ολα τα δωματια. Εγω τηλεφωνο θα τους παρω. Σχετικα με το rooming in θα ειναι ευκολο σε τρικλινο λες? Μηπως το μωρακι θα ειναι συνεχεια ανησυχο? Δεν ξερω, υποθετικα μιλαω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστεύω πως αν υπάρχει σεβασμός από όλους στους κανόνες του rooming in (πχ. όχι πάνω από 1-2 άτομα μέσα και αυτά στο επισκεπτήριο), τότε τα πράγματα θα είναι μια χαρά. Εξάλλου ξέρω πως μπορείς στις ώρες του επισκεπτηρίου να δώσεις το μωράκι σου να στο κρατήσουν με τα υπόλοιπα, έτσι ώστε να αποφύγει την πολυκοσμία και τις ιώσεις, που καλώς ή κακώς το Φεβρουάριο που αναμένεται να γεννήσουμε είναι σε έξαρση. Κατά τα άλλα θέλω να έχω μαζί μου το παιδάκι μου συνέχεια, αν όλα πάνε καλά. Σίγουρα το βράδυ θα είναι κάπως δύσκολο, αλλά το ίδιο θα συμβαίνει και όταν πάμε σπίτι για αρκετό καιρό. Αν θεωρείς πως θα το ενοχλεί η φασαρία, δεν νομίζω να ισχύει, επειδή φίλες μου με μωρά τα είχαν σπίτι με φασαρία, φώτα και κόσμο και αυτά κοιμόντουσαν. Εξάλλου όλες οι κοπέλες που θα είναι μέσα δεν θα θέλουν τα ίδια για τα μωρά τους; Τι να πω ας μας πει και κάποια έμπειρη μανούλα που ίσως το έχει δοκιμάσει ή τι έχετε ακούσει εσείς. Πάντως εγώ το θέλω πολύ και θα το επιδιώξω να το έχω μαζί μου. Θα είμαι αυστηρή όμως με επισκεπτήρια και δικά μου αλλά και των άλλων σε περίπτωση που το κάνουν πανηγύρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω ως προς τα επισκεπτηρια μιλαω,δεν ξερω κατα ποσο θα υπαρχει κατανοηση κ σεβασμος απο τους αλλους. Ως προς τη φασαρια δε νομιζω, γιατι εννοειται οτι δεν πρεπει να μαθουν να κοιμουνται μονο με ησυχια... Ισως παντως να βαζουν στο ιδιο δωματιο μονο κοπελες που εχουν rooming in οποτε κ οι αλλες να θελουν το ιδιο. Παντως, εγω για rooming in δεν το σκεφτομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σε ολες τις κοιλουμπιτσες!πως ειστε?εμεις μια χαρα απλα χθες πηρα μια τρομαρα γιατι τρανταχτηκα λιγο κανοντας μια κινηση που δεν επρεπε τελοσπαντον και φοβηθηκα για την μικρη αλλα Δοξα το Θεο ειναι καλα...με κλωτσαγε γερα το βραδυ οποτε ηρεμησα!

expecting angel μια χαρα το μικρακι σου πολυ χαιρομαι...οσο για τις μετρησεις αφου δεν σου ειπαν κατι μην ανησυχεις καθολου...για το ικα δεν εχω ιδεα τι γινεται και εγω τωρα αρχιζω και τα ψαχνω!θελεις να κλεισεις ρανταβου για να σου δωσουν χαρτι για τις 56 ημερες πριν?εγω λεω να παρεις ενα τηλ.στο ικα να ρωτησεις και να το κλεισεις κιολας αργουν αυτοι μου φαινεται.

Δωρακι χρονια πολλα και ευτυχισμενα με το καλο το μωρακι σας!!!

κοριτσια ετσι εμαθα και εγω οτι τους εχουν απληρωτους το Εοππυ και οι τιμες θα ειναι προς τα επανω...καλυτερα να παρουμε να ρωτησουμε ενα μηνα περιπου πριν γεννησουμε για να δουμε τι αλλαγες εχουν γινει τοτε γιατι και τωρα να μας στειλουν καταλογο παλι θα αλλαξει κατι πιστευω απο το νεο ετος.εγω τουλαχιστον ετσι θα κανω για να ειμαι σιγουρη!

οσο για το rooming in που λετε δεν ξερω τι ειναι αυτο?ιασω θα γεννησω εγω και θα με ενδιεφερε ενα τρικλινο γιατι οπως εχω δει και απο φιλη μου που εχει γεννησει εκει δεν εχει κοσμο μεσα τους βγαζουν εξω.οταν ειχα παει να την επισκεφτω θυμαμαι ειχε το μωρακι της μεσα με την μαια και μας ειπε να βγουμε εξω να τους δειξουν και οι αλλες δυο κοπελες ηταν μονες τους κανεις συγγενεις.ισως ετυχε εκεινη την ωρα αλλα δεν νομιζω να γινεται τοσο πανικος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Γεωργία μου εφόσον διαλέξεις rooming in μπαίνεις με κοπέλες που έχουν επιλέξει το ίδιο. Είναι σίγουρο αυτό το ξέρω. Είναι καθαρά προσωπική επιλογή της κάθε μανούλας και η καθεμιά πρέπει να κάνει όπως νιώθει καλύτερα. Έχουμε πολύ καιρό να τα ψάξουμε και να τα σκεφτούμε.

Rosaki μου το rooming in είναι να έχεις το μωράκι σου συνέχεια στο δωμάτιο από τη στιγμή που θα γεννήσεις μέχρι να φύγεις. Ενοείται πως οι μαίες σε βοηθούν στα πάντα (άλαγμα, πλύσιμο) και σε υποστηρίζουν στον αποκλειστικό θηλασμό. Η διαφορά είναι πως το μωράκι δεν είναι σε άλλο δωμάτιο, όπου στο φέρνουν για να θηλάσεις. Αυτά ξέρω τουλάχιστον εγω, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία φυσικά. Όσο για αυτό που σας ρώτησα ναι με ενδιαφέρει να κλείσω ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου πιστοποιήσει την ΠΗΤ. Έτσι και να βγω σε άδεια (αν και εφόσον με προσλάβουν τις επόμενες μέρες) ή και αν δεν βγω να πάω να πάρω το επίδομα γέννας που δικαιούμαι και το δίνουν εκεί 56 μέρες πριν. Αν μάθεις και εσύ κάτι πες μου. Πάντως εσύ που δουλέυεις νομίζω πως η διαδικασία είναι η εξής: 1. κλείνεις ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ και σου πιστοποιεί την ΠΗΤ, 2. Πας στον εργοδότη μόλις είναι να βγεις σε άδεια και σου υπογράφει ένα χαρτί και 3. Ξαναπάς στο ΙΚΑ όπου καταθέτεις το χαρτί το εργοδότη και δίνεις στοιχεία για να πληρωθείς (λογαριασμούς τράπεζας, βιβλιάρια κλπ).

Όλα αυτά από το internet τα έχω βρει, επομένως αν κάποια ξέρει και λέω βλακείες, διορθώστε με άνετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδιτσες μου, πως είστε??

εμεις ειμαστε μια χαρα και ευτυχώς αύριο ειναι σχολικη αργία (αγ. Χρυσοστομου).Εχει ονομαστική εορτή ο αρχιεπίσκοπος μας. Ο άντρας μου θα παει δουλεια( γιατι δε δουλεύει σε σχολείο) και θα μείνω μονη με το Νικόλα. Ελπίζω να μην μου βγάλει το λάδι!!

ΣΤο rooming in μπαίνουν μανουλες που ενδιαφέρονται γί´ αυτο. Ειμαι σίγουρη,γιατι στην κλινική που είχα γεννήσει το Νικόλα με είχανε ρωτήσει εάν θα ήθελα.

εμενα ομως δε μου αρέσει η ιδέα γιατι θεώρω ότι είσαι εξουθενωμενη απο τη γέννα και ειναι καλύτερα να ξεκουραστεις και να αποκτήσεις δυνάμεις στο μαιευτήριο το τριημερο που θα εισαι εκει, γιατι μετα πηγαίνοντας σπιτι ξεχνάς ο,τι ήξερες. Τα ξενύχτια και η κούραση που θα ζήσετε μετα δε λέγονται.η άποψη μου ειναι να εκμεταλλευτειτε το μαιευτήριο εκείνες τις τρεις μερες που θα είστε εκεί για να συνελθετε απο τον τοκετο και να ειστε έτοιμες για τον αγώνα στο σπιτι...

αληθεια πάτε όλες για φυσιολογικό τοκετο ή σας εχουν μιλήσει για καισαρικη?

δικαιουστε άδεια 56 μερες πριν τον τοκετο????αν συμβαίνει αυτο, θα μετακόμισω αύριο κιόλας Ελλάδα. Έλεος, εμάς μας δίνουν άδεια μονο 15 μερες πριν την ΠΗΤ......και 16 βδομάδες μετα.

Σας αφήνω? φιλιααααα

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...