Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΑ 2009 vo40 - ΚΟΡΙΤΣΙΑ VS ΑΓΟΡΙΑ ΓΡΑΨΑΤΕ 2


Recommended Posts

τελειο το πατσ γουορκ...ναναν...θελω να σχοληθω κ γω..αλλα...δεν προλαβαινω ρε παιδια..αφου ολο φτιαχνω αλλα πραγματα..κ οι κατασκευες πισω πηγανε..

μαλλον θα εχουμε κ αλλο παζαρι ..οποτε!!

πρεπει να ετοιμασω..

βαγκ εχεις πμ να ξερεις..

για το καροτσι..

1 καληραπτομηχανη κανει του λιντλ η πφαφ που βγαζε ικατα καιρους με 90 ευρω πολυ καλη..κ εδω βρηκα σιγκερ που αυτη πηρα με 130!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια δεν έχω ίντερνετ καθόλου. Ναι γέννησε η ντομ, να της ζήσει. Θα πάω παρασκευη να τη δω. Ο μπεμπακος έφαγε 2 μέρες και σήμερα καθόλου. Κάτι χαχα πιπιλισματα. Μάλλον δόντια το κόβω. Σήμερα ουσιατηκα 2 γεύματα έκανε. Τι να πω περιμένω να γυρισουμε σπίτι την Κυριακή. Δεν σας έχω διαβάσει σορυ. Έχουμε και κάτι οικογενειακά. Θα σας πω όταν επιστρέψω. Φιλιά σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα...

παλι συγκινηθηκα με το μηνυμα της Ντομ...εσεις γεννατε εγω κλαιω...χαχχααχχαχαχ!!!!

ειχα γραψει απειρα χθες και δεν τα πηρε και εκνευριστηκα ...

ανοιξτε ενα θεμα για την ντομ γιατι αυτη φροντισε για ολες μας...εγω δεν ξερω πως να ανοιξω και δεν ξερω αν θα προλαβω απο δουλεια...

πωπω ειδα ενα θεμα με μια αδεια σε εκπαιδευτικους και ειμαι οριακα να την κραξω ..

ρε κοριτσια σαν πολλα παιδια δεν αποκτησαμε εδω μεταξυ μας????χχαχχααχχαχαχαχαχ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να της ζήσει να της ζήσει!

Αχ τι ωραία που μεγαλώνει η παρέα με νέα ζουζουνάκια....

Να μεναν πάντα μικρά τι καλά που θα ταν...στο κόσμο μου εγώ...

Μαράκι μπράβο και σε σένα για την επιμονή σου και στη μικρούλα.Χθες είδα μια τσιγγάνα στο δρόμο κρατούσε ένα λεχουδάκι και το θήλαζε με μια άνεση και αυτό ρουφούσε και αυτή ζητιάνευε δε σταμάτησε.Λέω κοίτα ευκολία και μεις με τόσες ανέσεις το χουμε αναγάγει σε επιστήμη.Ζήλεψα να πω και τη μαύρη αλήθεια την εικόνα αυτή του θηλασμού..

Κάνω συνέχεια κουβέντες στο σύζυξ για τρίτο αλλά δε θέλει και δε μπορώ να καταλάβω το λόγο.Συνήθως οι μανούλες δε θέλουν,εμένα συμβαίνει το αντίθετο.Βρε άνθρωπε εγώ θα ταλαιπωρηθώ εσύ όλη μέρα λείπεις τι θα καταλάβεις;;;Τέλος πάντων ότι θέλει ο Θεός...

Μάρκερ υπομονή φάση θα περνάει ο μικρός.Πες τα οικογενειακά να ξεσπάσεις...Τα φιλιά μας στη Ντομ και ευχές πολλές!

Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα χθες να ρωτήσω,Νανά την απάντηση: (Βασικά και γω Νανούκα αυτά τα 15 λεπτά δεν τα καταλαβαίνω: Αν αρχισω να περπατάω 15 από τον σταθμό ανάπαυσης στην Εθνική.. θα φτάσω και με τα πόδια στον προορισμό μου! Τεσπά, θα το κάνω το ταξίδι πάντως και τα 15' θα τα κάνω 5', για να μπορώ να βρω και το αυτοκίνητο μετά!icon_wave.gif) την κατάλαβες;

Δεν έβγαλα νόημα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα μαρντ... ούτε κι εγώ την κατάλαβα κ μάλλον ούτε κ η ίδια της...χρυς

δε χρειάζεται να απαντήσεις.

πρέπει ναείναι ψεύτικος χρήστης.

είναι η ίδια που άνοιξε το ταξίδι με αυτοκίνητο.

κ μάλλον η ίδια με το χάσαμε την μπάλα.

σωσώ σε τι μαγαζιά πουλάνε μηχανές;

μαρντ, στον α αγχωνόμουν γιατί άκουγα όλα αυτά τα δύσκολα περί θηλασμού...

τώρα που ξέρω, ήρθαν όλα πολύ εύκολα.συ

νεπώς, αν υπήρχε ένα πιο σωστό σύστημα να το πω... θα θηλαζανε πιο πολλές κοπέλες.

έ

χετε κατεψυγμένα ή θα πρέπει να κάνεις εξωσωματική από την αρχή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχουμε κατεψυγμένα Νανά.Δε θα χρεαστεί να ξαναπάρω τόσες ορμόνες.Για αυτό λέω μια προσπάθεια με τα κατεψυγμένα και αν δε πετύχει δε πειράζει,θα λέω ότι προσπάθησα.

Θα μας τα κρατάνε μέχρι τον Ιανουάριο του 2015 γι αυτό λέω πρέπει να πειστεί και ο σύζυγος..χα χα

Ασε που δε θα θέλα να πάνε τα μικρά σχολείο και γω να ασχολούμαι με νεογέννητο..θα με έχουν περισσότερη ανάγκη τότε.Όλα μαζί να ξεπεταχτούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντομάκι να σου ζήσει και να τον καμαρώσετε σαν τα ψηλά βουνά!!!

Μαράκι μπράβο που επιμένεις αλλά όταν κόψεις το ξένο γάλα, συνέχισε να της δίνεις με το μπουκάλι δικό σου γαλατάκι για να μην ξεχάσει το μπιμπερό. Κάηκα εγώ!

Εμείς τα πάμε όλο και καλύτερα! Το βράδυ κοιμάται στην αγκαλιά μου σχετικά εύκολα χωρίς κλάματα (ζητάει ακόμα ζιζί το καημένο :( ) και τη νύχτα ξυπνάει 1 το πολύ 2 φορές! Θαύμα!!! Ποτέ δεν το έχει κάνει αυτό!!! τα χάπια θα τα σταματήσω σήμερα και θα βγάλω και τον επίδεσμο που δέθηκα. Ουφ.... νομίζω παω καλά και πλέον φεύγουν και οι τύψεις! Τώρα τρώει το παιδάκι μου! Όχι μεγάλες ποσότητες αλλά περισσότερο από όταν θήλαζε.... γάλα βέβαια δεν πίνει κανένα και με τίποτα. Αλλά τρώει κάθε πρωί γιαούρτι και θέλω να πιστεύω πως θα τρώει ένα και το βράδυ να μένω ήσυχη! Λίγο φρούτο, λίγο τοστάκι, λίγο τυράκι πλέον τα έχει για σνάκ!!!! Πολύ χαίρομαι τελικά που τα καταφέραμε και οι 2!

Σωσώκα καλές μάσες σήμερα στο κινέζικο! Ευτυχώς που δεν μπορώ να έρθω αλλά και να ερχόμουν δεν θα χάλαγα με τίποτα τη δίαιτα (σαν μερικές μερικές χαχα!!! ) Αντε φάε και για εμένα λίγο!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα....τι κανετε;;;

μηχανες πουλανε...σε μαγαζια με μηχανες..και σε κωτσοβολο στυλ..

λιντλ δεν εχετε.;;;

χρυσουλα πραγματικα αποκτησαεμ πολλα παιδια..

νυσταζω..σημερα θαπαιξει κινεζια..σε φαγητο εννοω..ξεκοιλιασμα..

ρε παιδια η μαρκερ;;

κανενα το τηλ της;

κλεισαμε κ τα βαφτιστικα..

70050 ευρω ολα..240 ο σταυρος κ τα αλλα 500 ευρω..τα στελνει κ θεσ νικη..αλλα αφου δωσαμε προκαταβολη ειδε 1 μια κουμπαρα βαφτιστικα λαπεν με 300 ευρω..κ δε ξερω να ακυρωσω τα αλλα κ να παμε να παρουμε λαπεν;;

το φορεμα που πηραμε ειχε μονο 160!!

τι να πω!

και παγκακι που γινεται γραφειο ειναι το κουτι της βαφτ..

συνηθως ο νατρας δε θελει μαντ τριτο παιδι..οχι η γυναικα..εγω ετσι ξερω..μακαρι να τον πεισεις..καλα εγω μονο στην ιδεα...χαπια λεμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσώ, η μηχανή που πήες εσύ τι δουλειές κάνει;θυμαάμαι ότι η μηχανή της μαμάς μου έφτιαχνε κ κεντήματα.

αλλά είναι πολύ βαριά ρε γμτ..κ

κ έχει να μου φέρει κ ένα παλιό ραδιόφωνο που του έδωσε ένας φίλος του...

τι να πρωτοκουβαλίσει

μαρντ κι ο δικός μου όταν είχε αποθηλάσει δεν έπινε γάλα... δυστυχώς...

τώρα, όμως, πίνει

σόρρυ, μαριλού ήθελα να πω... χαχαχαμαρ

ν

τ, ούτε ο δικός μου θέλει τρίτο...

ευαιλπιστώ να τον πείσω σε τρία χρόνια.. χαχαχα

σωσώ πόση προκαταβολή δώσατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσώ ποια σίνγκερ εχεις;

η ελαστική βελονιά ποια είναι;

είναι σημαντικό να υπάρχει;

έφαγα ένα ξαφνικό κόλλημα...χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να' μαι και γω!!!

Ντομ να σου ζησει!!!

να ειστε καλα με τον αντρα σου να τους χαιρεστε και τους 3!!!

περιμενουμε να μας πεις λεπτομεριες!

Σωσω ευχαριστω για τα καλα σου λογια... οτι δε φαινομαι για 38!!!

χιχι!!! και ο καθρεφτης μου συμφωνει μαζι σου!!!!

οοοοοχιιιι. δεν ειμαι ψωναρα..... απλα εχω αιωνιο παλιμπαιδισμο!

καλα το λεω Χρυσουλα;;;;;

οσο για τα βαφτηστικα σας... την ξερεις αυτην που τα κλεισατε;;

θα την καναδεις δηλαδη;;;

γενικα εγω δεν θα αλλαζα...

σαμπως ποσες φορες θα το φορεσει το βαφτηστικο της;;;

για αυτο που λεγατε για τα αγορια σας..

σας εχω πει εδω και καιρο οτι ο δικος μου κανει σα να χτυπαει καμπανα με το στηθος μου οταν παω για μπανιο και εινια πανω... και αλλες φορες παει να ψαχουλεψει τη μπλουζα μου... αλλα λεω.... οταν επρεπε δεν το εψαχνες... τωρα σε ηρθε εμπνευση!

οσο για το τσουτσουνι... ειπαμε.. βαζει τσουτσουνοαλοιφη για να μεγαλωσει σαν του μπαμπα του! και απορει γιατι δεν εχει γινει ακομα τοσομεγαλο!

και μια φορα που εβλεπε τβ και το ετριβε αρχισε να φοναζει... ποναει!!! ποναει!!!!! και να χτυπιεται! με το που το βλεπω.... καταρτι! θελει να κανει τσισα τουλεω... και στην τουαλετα ηρεμισε!

παντως οτνως απο μικρα εκει το μυαλο τους!!!! ποτε θα αρχισουν να τις μετρανε!!! για σας με τα 2,3 αγορια το λεω.... !!!!

εμεις...

γυρισαμε τελικα αρων αρων χθες... μια μερα νωριτερα...

γιατι το μεγαλο 4αστερο ξενοδοχειο μας... ειχε εδω και ενα μηνα επιδημια γαστρεντεριτιδας και δεν ενημερωναν τον κοσμο!!!!!

ειχαν ακουσει την πρωτη μερα στη ρεσεψιον οι κουμπαροι μας μια να ζηταει γαιτρο, αλλα λεμε μεμονομενο θα ειναι...

Δευτερα πρωι μετα το πρωινο πηγα μονη με τα παιδια μου στην παιδικη πισινα και εκει αναγκαστικα παιξανε με τομονο παιδακι που μιλουσε ελληνικα (απο γερμανια) μιας και οι γονεις του το αφησαν εκει και ηταν στην πισινα-τζακουζι..... αναγκαστικα το προσεχα και αυτο...

οταν ηρθαν οι υπολοιποι της παρεας μας πηγαμε στη μεγαλη πισινα...

το επομενο πρωι στην τραπεζαρια του πρωινου το κοριτσακι εκανε εμετο!!!!

ωωωχχχχ.... λεω... την πατησαμε!!!!

η μανα πηρε γιατρο τηλ και ελεγε οτι εκανε 20 φορες εμετο απο τις 5 το πρωι!!!

και γιατι κυρα μου το κουβαλας το μωρο στην τραπεζαρια;;;;;;

εεεεεε;;;;;;;

και μετα ελεγε στη μικρη... τι θες τωρα με τους εμετους σου... να χαλασουμε τις διακοπες μας;;;;

!!!!!!!!!!!!

χελόου!!!!!!!

το απογευμα που ηδη ειχε αρχισει η Μαριαννα να εχει πονοκοιλο και εκατσα μαζι της στο δωματιο και πηγε ο αντρας μονο να φαει το κοριτσακι το ειχαν παλι να περιφερεται στο χωρο... και τους ρωτησε και ειπαν οτι το ηξεραν οτι υπηρχε επιδημια, αλλα ηρθαν!

μετα απο 2 ωρες αρχισε τους εμετους ο Σπυρος και το βραδυ ηταν η σειρα μου...αλλα επιδη εγω δε μπορω να κανω εμετο περιμενα μεχρι .... τελους...... μη σας αηδιασω κιαλλο...

βογγουσα ολο το βραδυ! και απιδη δεν κοιμομουν και εβγαινα και μπαλκονι ακουγα και αλλους να κανουν εμμετο καιενα παιδακι να κλαιει και να ξερναει...

μιας και οα τρας ακομα ηταν καλα αποφασισαμε να τα μαζεψουμε και να φυγουμε....

ειπα στις καθαριστριες οτι εχω στο μπαλκονι λερωμενα απο εμετους σεντονια κλπ... και ειπαν μη στεναχωριεσαι κοριτσι μου... εχει ενα μηνα που γινεται αυτο....

δηλ τι... πρεπει να περασει το καλοκαιρι νακλεισει το ξενοδοχειο για να σταματησει αυτο;;;;

δεν μπορεουν να κανουν κατι;;;

ή να ενημερωνουν τον κοσμο!

αν ξεραμε οτι ηταν τοσο χαλια στις πισινες δε θα πλησιαζαμε και ισως να γλυτωναμε...

ενημερωσαμε και το πρακτορειο που κλεισαμε τις ημερες και μας εδωσε πισω τα λεφτα για το βραδυ που φυγαμε... παλι καλα....

ξανα δεν παμε σε τοσο μεγαλο.... τουλαχιστο οχι Χαλκιδικη και β.Ελλαδα γενικα...

γιατι οπως μας ειπε ενας υπαλληλος απο τα 400 ατομα που ηταν στο ξενοδοχειο τα 50 να ειμασταν ελληνες.. τα αλλα... ρωσσοι, σκοπιανοι, σερβοι, ρουμανοι, βοσνιοι.... τα καλυτερα δηλ....

και φυσικα αυτοι και να αρρωστησουν θα χαλασουν τις διακοπες τους;;; οοοχι.... θα κολησουν και τους αλλους!

τωρα ειμαστε καλα... τα παιδια αρχισαν σιγα σιγα να τρωνε λιγο...

αυριο θα παμε στο χωριο στα πεθερικα... θα παμε απο κει για κανενα μπανακι στην Καβαλα...

γενικα το 4ο γκουπ αδειων δε μας παει.... την προηγουμενη φορα που ειχαμε τετοια εποχη... ειμασταν με ετοιμες βαλιτσες για να ξεκινησουμε Κυριακη πρωι και Σαββατο βραδυ ο Καραμανλης κυριξε προωρες εκλογες και κοπηκαν ολες οι αδειες!!!!!!!

α! δε σας ειπα... στο ξενοδοχειο ειχε γουαι φάι αλλα δεν ηταν δωσεαν!!!!!

τους λεμε.. καλα εδω σε καφετεριες ειναι δωρεαν εσεις το χρεωνετε;;;;

πολιτικη της διευθυνσης....

και οταν ρωτησαμε για γιατρο ειπαν οτι συνεργαζονται με εναν εξωτερικο γιατρο αλλα η επισκεψη κοστιζει 50Ε!!!!!!

ΤΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;εμ μας αρρωστησατε εμ θα πληρωσουμε γιατρο;;;;;

τοσο επαγγελματιες το Theoxenia hotel στην Ουρανουπολη.....

οταν θα εχω χρονο θα μπω στο σαι τους και θα κανω ενα ωραιοτατο φιτμπακ!

καλε δε χαιρετισα την....Ελεονωρα!!!!!!

κρατα γερα κοπελια!!!!!!

και εμενα η μαμα μου με κουταλι μου εδεινε το γαλα οταν κοντεψα να της κοψω τη θηλη της.... και μπιμπερο δεν επιανα... οποτε.... σαν εμενα θα μεγαλωσουν τα μωρα σου....

και δε θα τους φαινεται η ηλικια τους!!!!

κολησα εγω.....

σας αφηνω....

τα λεμε σε κανενα 5ημερο......

ΜΑρκερ οτι και να ειναι.... μη μασας...

ειπαμε...

δε στεναχωριομαστε για κατι που διορθωνεται και για κατι που δε διορθωνεται!!!!

ο Κομφουκιος το ειπε νομιζω και προσπαθω να το ακολουθω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,έλα βρε Vag τόσο χάλια σας πήγε;Κρίμα..Απαράδεκτοι στο ξενοδοχείο έπρεπε να ενημερώσουν ειδικά όταν ξέρουν ότι θα πας μικρά παιδιά και είναι σε τόση έκταση η ασθένεια.

Ελπίζω στης πεθεράς να περάσετε καλύτερα το υπόλοιπο των διακοπών.Και άλλες χρονιές νωρίτερα οι άδειες!Εμείς πρώτοι φορά πήγαμε Ιούλιο και μας άρεσε περισσότερο.Όχι πολύ κόσμος,καλύτερη εξυπηρέτηση,λιγότερη κίνηση στους δρόμους,βρίσκαμε να κάτσουμε όπου θέλαμε,όχι πολύ ζέστη.

Σωσώ καλό το κινέζικο;Εχω να φάω καιρό...δε τρελαίνομαι πολύ τηγανίλα και όταν πάμε θέλουμε να δοκιμάσουμε διάφορα,ανακατεύουμε γεύσεις και φεύγω με αίσθημα αηδίας μετά.χα χα

Μαριλού το παιδάκι σου χρειάζεται στρώσιμο.Sorry που επεμβαίνω αλλά 18 μηνών παιδάκι από ότι βλέπω από το tickeraki σου το κοιμίζεις κουνόντας το στην αγκαλιά;;;Υπερβολή δεν είναι;Και για το γάλα ξέρω και άλλα που δε θήλαζαν και όμως το κοψαν κάποια στιγμή το γάλα.Αν αναπληρώνει από άλλα γαλακτοκομικά νομίζω είναι οκ.Μπορεί μεγαλύτερος να το ξαναξεκινήσει.Και τι εννοεις τώρα τρώει λίγο τοστ λίγο τυράκι λίγο φρούτο για σνακ;;Πριν δε τα τρωγε;Μόνο γάλα από το βυζί έπινε όλη μέρα,φαί δεν έτρωγε;Και συ ξυπνούσες πάνω από 2 φορές το βράδι για ένα παιδί σε αυτή την ηλικία;Νομίζω θέλει λίγο πυγμή από σένα τώρα και εσύ να απεξαρτηθείς και εκείνο να τρώει πληρέστερα για να πάρει βάρος γιατί αν θυμάμαι έλεγες τον βρίσκεις και αδυνατο.

Μια δυο τρεις θα γκρινιάξει όλα γκρινιάζουν στις αλλαγές αλλά επιβάλλονται κι αυτές.

Εμείς ακολουθήσαμε μέθοδο Vag με τον ύπνο όταν τα μικρά μου ήταν 10 μηνών.1 βδομάδα κράτησε το ζόρι.Από τότε δε θυμάμαι να πα ποτε τώρα είναι ώρα για ύπνο στα κρεβάτια σας και να μην έκατσαν.

Πάρε μέτρα για το δικό σου καλό,αναλώνεσαι άδικα.Πρέπει να μας μείνει κουράγιο και για τα τρίτα δεν είπαμε;;χα χα

Φιλάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhμερα κ απο μας..δε ξερω τι σημαινει ελαστικη βελονα νανα..εμενα ειναι η πιο απλη..η πιο φτηνη σιγκερ..

αλλα εχει κ πολυ ακριβες..χτες κατσαμε με κουμπαρα μεχρι τισ 3 στο μπαλκονι..και 6,390 σηκωθηκε η μπουμπου..καντηλιαζα ολο το πρωι..

ασε με σου λεω!!

και σηκωθηκε κ η μαρθα..

γμσ τα!

κανω γεμιστα..αυριο παμε σαντορινη κ δεν εχω ετοιμασει τιποτα..ουτε φαγητο του λεφτερη..ουτε πουκαμισα ετοιμα..κ εννοειται νυσταζω θανατου..

τεσπα!!

εμεις καλα..

μαλκ αυτο με τη γαστρεντεριτιδα..απαραδεκτοι..να γραψεις σχολια...εννοειται..

νανα ποτε θα ερθει ο μπαμπας;;

για ποσο;;

50 ευρω δωσδαμε προκαταβολη..

ρε παιδια δεν ειναι τα λεφτα..το γαμωτο ειναι..η κοροιδια!!

τεσπα..θα δουμε..προς το παρον ολοι κοιμουνται περα απο τη μαρθα και εμενα..που κουτουλαω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Μαρδιο μάλλον έχεις χάσει λίγα επεισόδια! Κόψαμε τον θηλασμό εδώ και 1 εβδομάδα και ναι από τότε άρχισε να τρώει. Γάλα δεν με νοιάζει τώρα να μην πιει αφού τρώει πρωί - βράδυ γιαούρτι. Μόνο μεσημεριανό έτρωγε ως τότε. Εγώ του έδινα πάντα να τρώει διάφορα αλλά εκείνος χτυπιόταν και δεν ήθελε τίποτα. Ούτε φρούτα. Ούτε κρέμες. Είχε εξαρτηθεί από το βυζί. Ήταν κολλημένος πάνω μου συνέχεια. Ναι τώρα τον κρατάω για να κοιμηθεί γιατί μέχρι που θήλαζε αποκοιμιζόταν πάντα στο στήθος και μετά ξυπνούσε κάθε 1 ώρα και ήθελε να πιπιλίσει λίγο και να ξανακοιμηθεί. Τώρα το ότι ξυπνάει μόνο 1 φορά μέσα στη νύχτα δεν είναι τίποτα για εμένα. Νερό ζητάει το καημένο και ξανακοιμάται.

Και ο Χριστόφορος μέχρι 3 χρόνων ξυπνούσε 1 φορά... τί να του έκανα; Τα δικά μου παιδιά δεν έπιασαν πιπίλα ποτέ όσο και να επέμενα. Οπότε με το που έκοψα το θηλασμό τον κρατάω αγκαλίτσα και κοιμάται σε 5 λεπτά. Έτσι είχα κάνει και με τον Χριστόφορο και 1-2 μήνες μετά που έπιασε το μπιμπερό, τον έβαζα στην κούνια με το μπιμπερό και το έπινε και αποκοιμιζόταν. Το οποίο το κόψαμε και αυτό αργότερα.

Τώρα στο Γιαννάκη έπρεπε να το παρατήσω στο κρεβάτι του μόνο του και να πλαντάξει από το κλάμα;;; Φτάνει που έκλαιγε ωρυόταν που ήθελε βυζί. Δεν θα του έπεφτε βαρύ κόψιμο θηλασμού και κόψιμο αγκαλιάς έτσι απότομα; Πάντως δεν ξέρω κανένα μωράκι κάτω των 2 ετών που να το βάζεις ξύπνιο στην κούνια του και να κοιμάται χωρίς να έχει κάποιο "αξεσουάρ". Εσύ δηλαδή για να καταλάβω τα έβαζες 10 μηνών για ύπνο στα κρεβάτια τους, ήταν ξύπνια, δεν έπιαναν πιπίλα ή κάποιο άλλο αξεσουάρ και τους έλεγες να κοιμηθούν και εκείνα έτσι απλά κοιμόντουσαν; :eh: Δεν έκλαιγαν; Δεν σηκώνονταν όρθιες στην κούνια;

Αυτό που έχω σκοπό να κάνω τώρα είναι να τον βάλω σε μονό κρεβάτι έτσι ώστε να κάθομαι δίπλα του για παραμύθι μέχρι να κοιμηθεί και αργότερα βλέπουμε.

Αντοχές έχω και για 3ο μην σου πω και για 4ο!!!! Χαχα! Απλά δεν την ξαναπατάω με τον θηλασμό...όσο καλό και να τους κάνει στον 1 χρόνο κόψιμο και τέλος. Και εννοείται από την αρχή να μάθει να πίνει και από μπιμπερό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσώ εγώ βρήκα ένα μαγαζί στο ηράκλειο που έχει πολύ καλές τιμές στις σίνγκερ.

δεν ξέρεις το μοντέλο;

μαριλού δε δουλεύεις;

πιστεύω ότι κι αυτό παίζει το ρόλο του.

στον α πήγα δουλειά όταν ήταν τεσσάρων μηνών.

οπότε δεν είχε εξάρτηση.

κ γι αυτό αποθήλασε μόνος του σχετικά νωρίς.

πιστεύω ότι το ίδιο θα γίνει κ με τον δεύτερο.

κι εγώ για μέχρι το χρόνο λέω.

μαρντ, ευτυχώς ή δυστυχώς, τα μωρά που θηλάζουν μπαίνουν πιο δύσκολα σε πρόγραμμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι Νανά μου το ότι δεν δουλεύω και είμαι όλη μέρα σπίτι μαζί του παίζει ρόλο.... δεν μπορεί να κάτσει χωρίς εμένα σε κάποιο άλλο σπίτι (μαμά μου, πεθερά μου, κλπ) πάνω από 1 ώρα! μετά τρελαίνεται και με ζητάει κλαίγοντας. Τώρα που αποθηλάσαμε θέλω να πιστεύω οτι θα στρώσει και σε αυτό το κομμάτι.

Μακάρι να μου τον πάρουν στον παιδικό, να ξαναβγώ για δουλειά γιατί κοντεύω να λωλαθώ! Έστω και 4ωρη οπουδήποτε!!! Αλλά αρκεί να πάει παιδικό. Ούτε η μαμά μου ούτε η πεθερά μου μπορούν να μου τον κρατάνε. Η μάνα μου έχει κήλες στη μέση και βαριάς μορφής οστεοπόρωση και δυσκολεύεται να τον προσέχει και η πεθερά έχει ξεκαθαρίσει πως πολύ ευχαρίστως 1 στις τόσες να κρατήσει τα εγγόνια για λίγες ώρες αλλά όχι και να τα μεγαλώσει.... σε όλα είναι πολύ καλή αλλά σε αυτό το θέμα τσινάει λίγο.... και για την κόρη της ισχύει το ίδιο, δεν κάνει διαχωρισμούς. Είναι και κουρασμένη η αλήθεια του Θεού παρόλο που είναι σχετικά μικρή ακόμα, αλλά οκ. Δεν την κατηγορώ. Έχει το δίκιο της. Όποιος θέλει παιδιά κάνει το κουμάντο του και δεν τα φορτώνει σε γονείς.... τεσπα....

Βρε Σωσω δεν κάνατε τη βόλτα σας πριν τα παραγγείλετε; Δεν πήγατε σε όσα περισσότερα μαγαζιά μπορούσατε; Δεν φταίνε αυτοί που τα έχουν 500€ ενώ οι άλλοι 300€... δεν νομίζω να σε κορόιδεψαν. Αλλά κάτι άλλο.... μαζί με τις συντέκνισσες πήγες; κανονικά εκείνες πρέπει να πάνε να ψωνίσουν με το δικό τους γούστο και με τα λεφτά που θέλουν να διαθέσουν και μετά να πάρουν την μικρή (άντε και εσένα μαζί!) να δοκιμάσετε τα ρούχα μόνο για το νούμερο. Τόσα έξοδα κάνουν, τουλάχιστον να κάνουν αυτό που τους αρέσει. Είμαι αυτής της άποψης. Ούτε για το σταυρό σου πέφτει λόγος κανονικά. Αλλά οκ, είστε και πολύ φίλες και έχεις άλλοθι. :)

Καλά στο ξενοδοχείο βαγκ απαράδεκτοι! Αλλά βέβαια αν έλεγαν το παραμικρό θα είχαν ακυρώσεις και δεν τους συνέφερε... ακούς εκεί...να χρεώνουν και 50€ το γιατρό! χρυσορυχείο θα ήταν για αυτόν ε; χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε για καφε πηγαμε..εγω δεν ειπα τιποτα οσο διαλεγανε..απλα μου λεγανε αυτο σαρεσει;;και ελεγα παντα ναι!!

αφου ολα ωραια ηξτανε..αλλα αναλωσιμα..

αποψη μου..η αντωνια μας πηγςε στον ιατριδη μονο..αλλα πιασοκωλικι..

αυριο φευγουμε για σαντορινη!!

κομματια ειμαι..εχω να κανω μπανιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε σωσώ κάθε φορά που σε διαβάζω κουράζομαι... χαχαχα

καλό ταξίδι.

να περάσετε όμορφα.

μαριλού εμένα η πεθερά μουείναι το άλλο άκρο

ποτέ δε λέει όχι για να προσέξει εγγόνι.

οι μόνες άδειες που παίρνει είναι όταν της το ζητάμε εμείς για τα παιδιά μας.

για μένα είναι υπερβολή, αλλά αυτήν την ευχαριστεί.

κάποιες φορές τεντώνουν τα νεύρα της βέβαια... χαχαχα

η αλήθεια είναι ότι τον δικό μου δεν τον μαλώνει ποτέ.

ίσως γιατί δεν την κουράζει τόσο, ίσως κγιατί δεν τον έχει όλη μρα κ κάθε μέρα...

από αύριο έχει άδεια το πετρούι μου.

κι εμένα είναι η τελευταία μου βδομάδα κ θα χαρούμε οικογενειακές βόλτες.

στη δουλειά με περιμένουν πώς κ πώς...

γίνεται χαμός κ θα με χώσουν στα βαθιά.

από την άλλη, πιστεύω ότι θα χαλαρώνω κ λίγο κ όταν θα επιστρέφω σπίτι θα έχω περισσότερη διάθεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πχ τώρα, είμαι κομμάτια κ από την υπερένταση της ημέρας δεν μπορώ να κοιμηθώ.

ασε που ξάπλωσα να κοιμηθώ κ νιωθω τόσο βαριά που είναι σχεδόν αδυνατο να πάω στο κρεβάτι μου...

ρε συ βαγκ... τώρα που το θυμήθηκα...

τι απαράδεκτο ξενοδοχείο;

απαπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλού sorry δεν ήθελα να με παρεξηγήσεις.Ο καθένας κουμάντο στα παιδιά του κάνει και φυσικά εσύ που τα ζεις καθημερινά ξέρεις πιο είναι το σωστό για σένα και για αυτά.

Εμείς κάναμε τη μέθοδο που είχα διαβάσει εδώ από Vag όταν ήταν 10 μηνών επί μια βδομάδα τις αφήναμε από λίγο κάθε μέρα μόνες στο κρεβάτι μετά από μπάνιο-γάλα-αγκαλιές.Στην αρχή έκλαιγαν κάθε 5 λεπτά πηγαίναμε μετά κάθε 10 μετά κάθε 15.Στη βδομάδα πάνω συνήθισαν.Ηταν και είναι η ρουτίνα τους πλέον.

Ετσι και αυτά κοιμούνται νωρίς χωρίς φασαρίες και εμείς από τις 21,00 και μετά έχουμε το χρόνο μας.

Εγώ δε θήλαζα όμως δεν έχω ιδέα για τη φάση αποθηλασμού που περνάς.Και φυσικά δεν ήθελα να πω ότι το δικό μου σύστημα είναι το σωστο.Παραξενεύτηκα που είπες ταχταρίζεις 18 μηνών μωρό στην αγκαλιά για να κοιμηθεί.Αλλά αφού έτσι είναι πιο εύκολο και δε σε κουράζει φυσικά και να το συνεχίσεις.Εξω από το χορό μπορούμε να λέμε πολλά.

Εμένα τα πεθερικά μου είναι Αθήνα.Οι δικοί μου πάλι δε τα έχουν κρατήσει ποτέ.Η αλήθεια φταίω εγώ σε αυτό.Δεν τις αφήσαμε ποτέ εδώ και 3 χρόνια όπου πάμε μαζί...η ουρά μας..αλλά το απολαμβάνω δε με κουράζει...ίσα ίσα η ιδέα να τις αποχωριστώ με στεναχωρεί και προιδεάζομαι πως δε θα περάσω καλά.Πάντως και μένα η μάνα μου όταν έμαθε ότι περιμένω δίδυμα η πρώτη κουβέντα ήταν θα κουράζεσαι,εγώ να σε βοηθάω αλλά τα παιδιά μου τα μεγάλωσα μην περιμένεις να μεγαλώσω και τα δικά σου.Και τελικά περνώντας ο καιρός βλέπω ότι είχε δίκιο..δε χρειάζονται και πολλά πολλά.Εντάξει να χεις να τα αφήσεις να πεταχτείς κάπου ναι,να χεις μια μέρα ένα φαί έτοιμο ναι αλλά τα πολλά πολλά δε μου αρέσουν.

Φιλάκια...Καλό και ήσυχο βράδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α Κρητικές μια ερώτηση.Τέλος Σεπτέμβρη θα ρθουμε για ένα γάμο Ηράκλειο.Ο γαμπρός με πήρε σήμερα και μου πε μας έκλεισε ξενοδοχείο πλατεία Κοραή στο κέντρο μου πε είναι.Επειδή φτάνουμε 13,00 και ο γάμος είναι 19,00 ξέρετε κανένα κομμωτήριο εκεί κοντά να πάω με τα πόδια δηλαδή ώστε να πάρω τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού από δω λίγες μέρες πριν;

Φίλος μου είναι ο γαμπρός και τώρα με το τρέξιμο του δε θέλω να τον ρωτήσω τέτοια γυναικεία.

Ο γάμος και το τραπέζι είναι στο κέντρο Λαβύρινθος.Είναι πολύ μακρυά από κέντρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρδιο μου δεν παρεξήγησα αλλά τα μωράκια που θηλάζουν έχουν εντελώς διαφορετική ρουτίνα και συνήθειες από αυτά που δεν θηλάζουν. Όπως λέει και η Νανά δεν μπαίνουν εύκολα σε πρόγραμμα ειδικά όταν η μανούλα δεν εργάζεται και είναι αφοσιωμένη 24 ώρες το 24ωρο...

Όσο για τον γάμο που είσαι καλεσμένη, το κέντρο Λαβύρινθος είναι στο χωριό Πεζά και απέχει περίπου 20-25χλμ από το κέντρο του Ηρακλείου. Χρειάζεστε αμάξι οπωσδήποτε. Εκεί παντρευτήκαμε και βαφτίσαμε και τον Χριστόφορο μαζί! Είναι πολύ ωραία! Έχει και παιδότοπο μέσα. Έχει και σελίδα στο ιντερνετ να μπεις να το δεις! Θα πάρετε και τα κορίτσια; Θα μείνετε μέρες ή μόνο Σ/Κ; Να βρεθούμε αν τα καταφέρουμε! Από κέντρο μένω 10' με το μηχανάκι! Τσουπ έρχομαι σε χρόνο ρεκόρ! Το ξενοδοχείο ξέρεις πώς λέγεται; Στην Πλ. Κοραή δεν ξέρω κανένα ξενοδοχείο... η πλατεία αυτή στην ουσία είναι ένας πεζόδρομος γεμάτος από καφετέριες και μπαράκια... δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποιο ξενοδοχείο εκεί ... πάντως κομμωτήρια έχει πολύ κοντά αλλά δεν ξέρω ονόματα και τηλέφωνα. Όταν θα κατέβω κέντρο από βδομάδα θα κρατήσω στοιχεία και θα σου πω.

Βρε τρελοφιλενάδα έφυγες σήμερα ε; Αμαν! Δεν σε προλαβαίνει κανείς!!! Καλά να περάσετε και φιλιά στην Αλεξία! Ρε για τα βαφτιστικά είναι εντελώς πεταμένα τα λεφτά... ειδικά στην ηλικία της μικρής σου... θα τα βάλει εκείνη τη μέρα και τις επόμενες 3 Κυριακές για να μεταλάβει. Μετά δεν θα της κάνουν γιατί θα έχει αλλάξει νούμερο που λέει ο λόγος....

Εμείς μάλλον 6 Οκτώβρη θα τον βαφτίσουμε άλλα παίζει και το 3 Νοέμβρη ... δεν έχουμε κλείσει τίποτα, δεν έχουμε παραγγείλει τίποτα και δεν έχουμε κάνει καμία απολύτως προετοιμασία! Καλό ε; χαχα!!! Ξέρω μόνο το θέμα μας που θα είναι τα αμάξια. Μόνο τιμές για τα πάντα έχω πάρει και περιμένω να έρθει η επιφοίτηση του Αγ. Πνεύματος στον Γιώργο για να πάμε να κλείσουμε. Τί περιμένει αυτός ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνω... πάντα της τελευταίας στιγμής είναι [smilie=angry5.gif] Θα κάνουμε πολύ κλειστή βάφτιση... μόνο πρώτοι θείοι με ξαδέρφια και 4 κουμπάροι μας... ξέρετε πόσοι βγαίνουμε;;; 130!!!! Εγκεφαλικό! Το δικό μου 1ο σόι είναι 80. Του Γιώργου πάλι είναι 15. Η νονά θα φέρει μόνο αδέρφια και γονείς που μαζεύονται 25 και μια 10ρια είναι οι κουμπαρο-σύντεκνοι μας. Ούτε τις κολλητές μου δεν καλώ... δεν μας παίρνει... γιατί θα κάνουμε αναγκαστικά τραπέζι (σε ταβέρνα όχι κάτι σπουδαίο και ακριβό) αλλά λίγο από εδώ λίγο από εκεί θα μας φύγουν άνετα 3.000€ ίσως και 3.500€ .... το αναγκαστικά το λέω γιατί πέρα του ότι εδώ δεν είναι σύνηθες να καλείς μόνο στην εκκλησία και από την άλλη θα πρέπει να τραπεζώσουμε τουλάχιστον την νονά με τους καλεσμένους της και τους γονείς - αδέρφια μας...όπου μαζευόμαστε 50... έ τους μισούς θα τραπεζώσω;; Ντροπή.... τεσπα... δύσκολες εποχές....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσάκια μου.

πήγαμε τη βόλτα μας στη λήδρα, φάγαμε την πίτσα μας κ τώρα όλοι κοιμούνται... τι ωραία ησυχία... χαχαχα

μ

αρντ κι εγώ είμαι της ίδιας άποψης.

γενικότερα είμαι της άποψης τα παιδιά να τα μεγαλωνουν οι γονείς του κ όχι οι παππουδογιαγιάδες.

κ γενικότερα θέλω τα παιδιά μου να έχουν αναμνήσεις κ μυρωδιές από τα παιδικά τους χρόνια με οικογενειακές στιγμές.

απλά οπως λες κι εσύ είναι πολύ σημαντικο ν έχεις κ έναν άνθρωπο για έκτακτη ανάγκη.

γενικότερα η φάση του αποθηλασμού είναι μία πολλή ευαίσθητη περίοδος για όλους κ πιοωπολύ για το μωρό.

οπότε, προσπαθείς ν μην του δημιουργείς επιπλέον ανασφάλειες.

εγώ δεν το έζησα κι ελπίζω να μην το ζήσω ούτε κ τώρα... χαχαχα

μαριλού δεν τον έχετε βαφτίσει τον μικρο;

γιατί;

6/10 είχα πητ στον α κ 3/11 είναι τα γενέθλια του αδερφού μου.

το καλό στην κύπρο είναι ότι ολοι δίνουν λεφτά αντί για δώρο.

οπότε βγάζεις τα έξοδα σου ή τουλάχιστον, ένα μέρος τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...