Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Γεια σας και απο μένα, κορίτσια έφτασα στα μισα σημερα ακριβώς 20 εβδομάδων.

Κατερινιω θα συνηθισεις και εσυ και τα αγόρια την νεα καθημερινότητα, καλη αρχη και πάλι σε ολους. Αυτο που κάνει ο Δημητρακης το κάνει και η Αγγελικη και μου δείχνει και μένα ποσο μεγάλωσε και ποσο ψηλωσε, και μου δείχνει που με φτάνει ή ότι φτάνει να πατήσει το θηροτηλεφωνο χωρις να σηκώσει πόδια. Καλη επιτυχία και στην προκήρυξη εσυ θα έχεις πολλα μόρια και λογω παιδιων, εγω τα έκανα σε μια προκήρυξη της ΔΕΗ ειναι για το ερευνητικό της κέντρο ειναι εδω στην Αττική η θεση και θέλουν ένα χημικό μηχανικό για ένα 8 μηνο.

Χριστινα περαστικα στον Δημητρακη σου. Μια χαρα τα παει λοιπόν στο παιδικο αφου φαινόταν ποσο κοινωνικο και καλο παιδάκι ειναι, και αυτο θα το μάθει γρήγορα και τα παιχνιδια θα μοιράζεται και στην σειρα θα περιμένει ειναι νωρις ακομα και μέσα απο το παιχνίδι και τις ώρες που θα περνά εκει θα δεις θα αλλάξει πολυ σε λίγους μήνες.

Αννα Μαρία μου μη σκάς εσυ έχεις κάνει τόσα αλλα ειναι αυτο που λες ένα να δουν απο κάποιον άλλον ξεχνούν.

Λοιπον επειδη μαλλον σας μπέρδεψα έτσι όπως τα έγραψα με την Αγγελικη και τον παιδικο να σας πω καταρχήν η Αγγελικη θα παει δημοτικό σε δυο χρονια δηλαδη εχει δυο χρονιές ακομα μια το προνηπιο (φέτος) και μια το νήπιο ( του χρόνου). Ο παιδικός σταθμός που την πάμε εχει τρία τμήματα ένα νηπιακο, ένα προ νηπιακο και ένα που το λενε μικρο προνηπιο γιατι παίρνουν παιδάκια απο 2-2,5 χρονων δεν εχει δηλαδη βρεφικα τμήματα. Όταν την ξεκινήσαμε τον Απρίλιο του 12 ήταν 2 και κάτι και την έβαλαν στο μικρο προνηπιο. πέρσι την σχολικη χρονια 2012-2013 την έβαλαν στο προνηπιο και ήδη εχει μάθει να γραφει γράμματα και αριθμούς. Οπότε φέτος μου είπαν ότι θα την βάλουν στο νήπιο και ας κάνει δυο χρονιές το νηπιαγωγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Χριστινακι αρρωστησε ο Δημητρακης?καμια ιωση θα ειναι!και αλλωστε θα τυχουν και μερες που οταν δεν ειναι και πολυ αρρωστος θα τον στελνεις παιδικο γιατι δεν θα χεις αλλη επιλογη!οκ εσυ εχεις και τη πεθερα και τη μαμα σου που μπορουν να τον κρατησουν αμα τυχει αλλα στο λεω γιατι εμας στο παιδικο περσι ειχε παιδακια αρρωστα και τα εφερναν γιατι δεν ειχαν βοηθεια απο πουθενα, οι γονεις και οι 2 εργαζονταν και δεν ειχαν αλλη επιλογη!το ασχημο ηταν οτι κολλουσαν και τα μωρα τα υπολοιπα αλλα τι να πεις . . .!

Αννα Μαρια περασαν ολοι οι μαθητες ή αφησατε ιδια ταξη καποιους?σε ρωτω γιατι κι εγω πριν 2 χρονια δουλευα σε κολλεγιο καθηγητρια, τη μιση ακαδημαικη χρονια με πηραν Λευκωσια και μετα με μετεφεραν Λεμεσο!ειχε μαθητες που ηταν για τα μπαζα στ αληθεια, οι περισσοτεροι ηταν ξενοι σ αυτο το κολλεγιο αλλα οταν εβλεπα ενα μαθητη που ηταν παρων στα μαθηματα, προσπαθουσε και απλα ηταν αδυναμος εκει κατι βοηθουσα!νομιζω 1 ή 2 αφησα για επανεξεταση στα 2 μαθηματα που διδασκα και τα περασαν τη 2η φορα!Μου αρεσε πολυ σ αυτο το κολλεγιο ήταν και part time αλλα ειδικα οταν πηγαινα Λευκωσια επειδη ειχα και βραδινα μαθηματα μεχρι τις 8 και το χειμωνα νυχτωνε, με επαιρνε ο αντρας μου γιατι εχω και θεμα με τα ματια μου και δεν μπορω να οδηγω ανετα το βραδυ!μετα οταν με μετεφεραν Λεμεσο ενθουσιαστηκα!τον επομενο χρονο ηθελαν να με κανουν μονιμη αλλα δεν δεχτηκα!δεν ηθελα να αφησω τη δουλεια μου εδω!κι αλλωστε ειχε τοση προετοιμασια πριν απ τη διδασκαλια αλλα και μετα που δεν προλαβαινα εστω και part time να το κανω!μετα εμεινα και εγκυος και απερριψα τελειως τη δουλεια γιατι καθηλωθηκα γι αρκετο καιρο στο κρεβατι με τα προβληματα μου!οταν γεννησα με ξαναπηραν για μερικη απασχοληση αλλα νιωθω οτι δεν θα προλαβαινω και δεν θα βλεπω και καθολου τον αντρα μου και τη μικρη που δεν το θελω αυτο!και εδιναν και καλα λεφτα!εκανα 3 φορες τη βδομαδα μαθημα απο 3 ωρες ακαδημαικες και εδιναν 16 ευρω την καθε ωρα!δηλαδη επαιρνα 144 ευρω τη βδομαδα και 576 ευρω το μηνα!Καλα λεφτα για τοσο λιγες ωρες!μετα απο αυτο με πηραν απο ακομα ενα κολλεγιο στη Λεμεσο και παλι δεν δεχτηκα!σχολανω στις 3, παιρνω τη μικρη στις 4 παρα, ποτε να διαβαζω για το μαθημα, να κανω προετοιμασια, εξετασεις και διδασκαλια?δε βαριεσαι . . .!

Καγκουρακι η Αγγελικουλα ισως επειδη ηταν μικρουλα που μπηκε παιδικο να προχωρησε και με τα μεγαλυτερα παιδακια!θα της κανει καλο να κανει 2 χρονια νηπιο!20 βδομαδων ηδη ε?ποτε μας το ανακοινωσες και ποτε εισαι στα μεσα της εγκυμοσυνης?πως περναει ο καιρος!παντως εγω οταν εμεινα εγκυος μεχρι να γεννησω νομιζα οτι περασαν χρονια ολοκληρα!

Στα δικα της Ιωαννας τωρα. . .!χαχα!καθε πρωι εχουμε το ιδιο σεναριο!να την παιρνω παιδικο και να οδυρεται!τωρα πλεον καθε πρωι μολις δει το δρομο που την παιρνω με το αυτοκινητο οτι οδηγει στον παιδικο αρχιζει και κλαιει απ το αυτοκινητο εχει 2 μερες!δεν ξερω τι συμβαινει!χτες που πηγα να την παρω μου ειπε η δασκαλα οτι η Ιωαννα θελει ολη την προσοχη επανω της, δεν την αφηνει να ασχοληθει με αλλο μωρο, δεν αφηνει αλλο μωρο να βγει στην τσουληθρα, οτι θελει ολα τα παιγνιδια δικα της, οταν θελει κατι τσιριζει κλπ!εμενα στο σπιτι δεν συμπεριφερεται ετσι!μετα απ αυτα που μου ειπε στεναχωρεθηκα γιατι δεν γινεται περσι, τι περσι δηλαδη, πριν ενα μηνα που εκλεισαν για διακοπες να μου λεει μακαρι ολα τα παιδακια να ναι σαν την Ιωαννα φρονιμα, υπακουα και ξαφνικα μεσα σε 3 βδομαδες η εικονα της Ιωαννας να ειναι το ακρως αντιθετο!τι να πω!να σας πω την αληθεια στεναχωρεθηκα παρα πολυ κι εκλαιγα!μου λεει ο αντρας μου μετα που με ειδε ετσι οτι σημερα θα παει να την πιασει οταν σχολασει και θα μιλησει στη δασκαλα στα ισια!θα της πει λεει οτι αν της δημιουργει προβλημα να την φυγουμε απο εκει κι οτι εχει αλλα νηπιαγωγεια που παρακαλουν να πιασουν εστω κι ενα μωρο!δεν θελω να τη φυγω ομως, δεν εχω παραπονο απ τη δασκαλα,με βολευει και ο τοπος ειναι πισω απ το σπιτι μας, την ξερω κιολας, απο 9 μηνων εχει την Ιωαννα και την προσεχει!εγω καταλαβα οτι επειδη φετος τα μωρα ειναι ολα ησυχα και τα ταρζανακια εχουν φυγει, τωρα η δικη μου φαινεται η δραστηρια και η ατακτη της ταξης!μετα απ αυτα που μου ειπε η δασκαλα για τη συμπεριφορα της μικρης, συνειδητοποιησα οτι της θυμωνει της μικρης για να συμμορφωθει και πιστευω γι αυτο κλαιει και δεν θελει να πηγαινει!καταλαβαινω οτι θελει να κανει μαθημα με τα μεγαλυτερα παιδακια αλλα επειδη η δικη μου δεν ειναι ετοιμη για μαθημα δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται τη δικη της προσοχη!δεν υποστηριζω το μωρο, οχι και της ειπα να της θυμωνει οποτε πιστευει κατι δεν ειναι σωστο αλλα κατι αλλαξε απο πριν να κλεισουν με τωρα!μου ειπε απ την πρωτη μερα οτι η ταξη φετος θα σκισει ειναι ολα φρονιμα, ησυχα, υπακουα ενω η περσινη ταξη ηταν ολα δραστηρια, κινητικα και εστω και μια αταξια να εκανε η Ιωαννα δεν φαινοταν καθολου!δεν ξερω τι να πω. . .!

Χριστινα εδω υπαρχει νομος για καθε παιδικο να πιανει μωρακια που να αναλογουν για καθε δασκαλα 6 παιδακια!αν πιασει 7 ειναι παρανομο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Σήμερα το πρωί ο Αντρέας ξύπνησε απ' τις πεντέμιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Του έφτιαξα γάλα και ξανακοιμήθηκε στο κρεβάτι μας. Απλώθηκε παντού και μου άφησε μια στενή λωρίδα που μόλις που με χωρούσε σε στάση προσοχής. Λέω, δεν πειράζει, όσο να 'ναι, λίγο θα κοιμηθώ. Σε είκοσι λεπτά ξύπνησε πάλι... Τον κράτησα μέχρι τις οκτώ παρά και μετά τον ανέλαβε ο άντρας μου κι ευτυχώς κατάφερα και ξανακοιμήθηκα!

Τώρα φτιάχνω χταπόδι στιφάδο και ρύζι, τελείωσα το σίδερο και κάνω ένα διάλειμμα μέχρι να γίνει το ρύζι και να πάω να καθαρίσω τα μπάνια. Οι άντρες έφυγαν, πήγαν στη μάνα μου να πάρουν φακές για τον Αντρέα, γιατί να φάει χταπόδι στιφάδο, χμ... δύσκολο. Χτες είχα φτιάξει κολοκυθάκια γεμιστά αβγολέμονο, του έβγαλα ένα κολοκυθάκι πριν αβγοκόψουμε, κι ενώ όταν του το ετοίμαζα φώναζε "φαΐ, φαΐ", μόλις το είδε αρνήθηκε να δοκιμάσει. Ήθελε "τούτι", δηλαδή γιαούρτι, του έβαλα, δεν ήθελε πάλι. Έτρωγε σκέτο γιαούρτι, πασαλείφτηκε, τον ξεγέλασα και του έβαλα στο στόμα μια κουταλιά γέμιση και την έφτυσε. Τελικά έφαγε το απόγευμα στη μάνα μου μπιφτέκι, βραστή πατάτα και ντομάτα.

Καγκουράκι, άντε, σου έμεινε το άλλο μισό, χιχι! Τώρα μόλις συνειδητοποίησα ότι εσύ φταις που δε μένω έγκυος. Μου φύσηξες; Δε μου φύσηξες! Φύσα λοιπόν μήπως και γίνει το θαύμα!

Μπράβο στην Αγγελικούλα που μπήκε στη μεγάλη τάξη! Περίπου πάνω σ' αυτό το θέμα ήταν όσα σας έγραφα χτες βράδι για τον συνάδελφό μου και τα έσβησα, αλλά τώρα βαριέμαι να τα ξαναγράψω! Ίσως το βράδι.

Βάσω τους περάσαμε όλους εκτός από έναν! Πάντα ένας την πληρώνει. Οι περισσότεροι πέρασαν με απόφαση καθηγητικού συλλόγου και όχι από μόνοι τους. Ο μικρός που έμεινε στην ίδια τάξη μας δημιούργησε πολλά προβλήματα πέρσι, και είπαμε να του δώσουμε το μήνυμα ότι η συμπεριφορά του δεν είναι αποδεκτή. Όχι ότι ήταν διαβασμένος, είναι αυτός που μας είπε τα πολλά μαργαριτάρια! Δεν έχει κιόλας οικογενειακά και άλλα προβλήματα, οπότε δεν υπήρχε λόγος να είμαστε επιεικείς. Αντίθετα, όλοι οι υπόλοιποι έχουν τρομερά προβλήματα, όπως τις ιστορίες στο "Πάμε πακέτο" και χειρότερα ακόμα.

Τι δίδασκες στο κολλέγιο; Όντως, δεν αξίζει τον κόπο να δουλεύεις όλη μέρα και να μη βλέπεις την οικογένειά σου. Τις προάλλες πήρε ο άντρας μου τηλέφωνο σε μια εταιρεία για διαφημιστικά. Του είπαν ότι θα δουλεύει οκτώ με δέκα ώρες, μέσα και τα Σάββατα, και για μισθό και ένσημα του τα μασούσαν. Δεν του φάνηκε σοβαρή εταιρεία, δεν είχαν καν σταθερό τηλέφωνο στην αγγελία, αλλά μόνο κινητό, και η όλη στάση τους έδειχνε αναξιόπιστη εταιρεία. Τελικά είπαμε να το αφήσει, γιατί, εκτός απ' το ότι πιθανότατα να μην πλήρωναν, δε θα μας έβλεπε καθόλου. Αφού προς το παρόν τα βγάζουμε πέρα με το μισθό μου, και με το παραπάνω, προτιμάμε να ασχολείται με τον Αντρέα, παρά να γυρίζει στους δρόμους να μοιράζει διαφημιστικά.

Ελπίζω να βρείτε μια άκρη με τον παιδικό σταθμό, γιατί είναι κρίμα να φύγει από εκεί η Ιωάννα...

Σας φιλώ, θα τα πούμε μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια στο κολλεγιο διδασκα Management Information Systems κατι που ειχε σχεση με διαχειριση λογιστικων και λογισμικων προγραμματων και Marketing!2 μαθηματα εκανα αλλα η αληθεια ειναι οτι υπερκουραζομουν γιατι σχολανα και σε μιση ωρα ετοιμαζομουν κι εφευγα για Λευκωσια που ηθελα και καμια ωρα να παω και εκανα 3 ωρες μαθημα και ακομα 1 ωρα για να επιστρεψω πισω!δηλαδη 3 φορες τη βδομαδα εφευγα απο σπιτι στις 7 και κατι το πρωι και εμπαινα σπιτι 10 παρα!οταν ηρθα λεμεσο ομως ηταν πολυ καλυτερα αλλα μου αυξησαν τις ωρες και παλι στα ιδια ωραρια κυμαινοταν το προγραμμα μου!δεν λεω ομορφη σαν εμπειρια αλλα μονο οταν ειναι για κυρια δουλεια!

Κι εγω αυτο λεω ελπιζω να μην ακουσω τα ιδια σημερα το απογευμα γιατι για να μην της πει τιποτα ο αντρας μου της δασκαλας με αγριο τροπο, θα της πω εγω αν την ενοχλει η μικρη να αλλαξουμε παιδικο!μιλησα και με μια αλλη μαμα, τη μαμα του φιλου της Ιωαννας που δεν παει καθε μερα πλεον παιδικο, παει 3 φορες τη βδομαδα μεχρι τις 1 και μου ειπε οτι και με το γιο της τον μεγαλο ετσι ειχε που τον ειχε στην κοπελα γιατι ηταν ζωηρος και οταν τον εβαλε στην κοπελα ηταν 2,5 χρονων και της ταραζε την ταξη και της εκανε καθε μερα παραπονα!αλλα μου λεει κι αυτη η κοπελα καμια σχεση με την Ιωαννα!Κι οταν παει να παρει τον δικο της κι ειναι ηδη εκει η Ιωαννα δεν ειναι ατακτη, οκ τι θα κανει μεσα σε 5 λεπτα που την βλεπει?δεν ξερω!θα δω και σημερα γιατι την αφηνω και κλαιει και στεναχωριεμαι!εχει τωρα 2 βδομαδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Καθάρισα τα μπάνια, οι άντρες γύρισαν κι ο μικρός άντρας αποκοιμήθηκε στο αυτοκίνητο, φάγαμε το χταπόδι που έγινε τέλειο και τώρα λέω να πάω να την πέσω, για να διαβάσω στο κρεβάτι δηλαδή, όχι για να κοιμηθώ. Τον μεσημεριανό ύπνο τον έχω κόψει, γιατί μ' έκανε χάλια.

Μετά στο σχολείο θα πρέπει να καθαρογράψω τα χτεσινά πρακτικά, πάλι θα πιαστεί το χεράκι μου, κλαψ...

Βάσω ααααα, αυτά τα ακαταλαβίστικα έκανες! Χιχι, ποτέ δεν κατάφερα να καταλάβω τι ακριβώς είναι όλα αυτά τα οικονομικά μαθήματα και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους! :P

Δεν προτιμούσες τη δουλειά στο κολλέγιο από τη δουλειά της γραμματέως; Ή δεν ήταν σίγουρη δουλειά;

Δηλαδή η δασκάλα δείχνει ότι ενοχλείται με την Ιωάννα ή απλά σας λέει ότι είναι άτακτη; Νόμιζα ότι το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήθελε τα άλλα παιδάκια, δεν είχα καταλάβει ότι το πρόβλημα είναι με τη δασκάλα. Τελικά τι έγινε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια οι πλειστοι αυτα λενε για τα μαθηματα των οικονομικων!χαχα!Εδω εγω που σπουδασα οικονομικα και τα διδαξα κιολας τα συγχυζω!ειναι πολυπλοκα!

Βασικα ειμαι Γραμματεας Κοινοτικου Συμβουλιου!λογιστικα, εισπραξεις, πληρωμες, φορολογιες, υδατοπρομηθεια, αλληλογραφια, επιστολες ολα ειναι απο μενα!δεν υπαρχει αλλο ατομο στο γραφειο εδω!οποτε ειναι υπευθυνη θεση και σιγουρη κιολας!ενω η καθηγητρια για συμβολαιο ενος χρονου ηταν!κι ετσι δεν το συζητησα καν!

Οσο για τη δασκαλα ναι με τα διδυμα φαινεται να εχει θεμα η Ιωαννα και αντιδρα με συμπεριφορα οπως σας ειπα πιο πανω!και λογικα για να συμμορφωθει η μικρη της θυμωνει και καλα κανει αλλα γι αυτο η Ιωαννα δεν θελει να πηγαινει εκει!εχει 2-3 μερες που παω να την πιασω μου κανει παραπονα για το πως αντιδρα η μικρη!σημερα θα δω τι θα μου πει και αναλογως θα της πω αν δεν μπορει να την εχει στην ταξη της θα την φυγω γιατι κι εγω αγχωνομαι!αν και απ οτι μου πε και η αλλη μαμα δεν θα δεχτει να φυγουμε την Ιωαννα η δασκαλα!θα δειξει!ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Βάσω εννοείται ότι αν δεν ήταν μόνιμη δουλειά θα προτιμούσες τη θέση που έχεις τώρα!

Τι έγινε τελικά με την Ιωάννα και τη δασκάλα;

Σας έγραψα στην ομάδα αυτό που σας έλεγα χτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα!

Βρε Βασω μου τι εννοεις σας κανει παραπονα; Εγω καταλαβα οτι και η ιδια η δασκαλα στεναχωριεται απο τη συμπεριφορα της για το παιδι ομως οχι γιατι της χαλαει την ταξη... Κι οχι σε ενα παιδι 2 χρονων και ουτε δεν θυμωνεις! Αν οντως της θυμωνει, δεν κανει καθολου καλα, ειναι πολυ μικρη η Ιωαννα. Θα πρεπει να ψαξει να βρει τι της φταιει και να βρει τροπο να προσεγγισει το παιδι... Καλο θα ειναι να το συζητησετε με τη δασκαλα διεξοδικα, να βρειτε απο κοινου μια λυση, την καλυτερη δυνατη...

Αννα Μαρια καψονια σου κανει ο μικρος; Απαπαπα! Ακου 5μιση! Δεν το τρωει το χταποδακι η δεν το εχει δοκιμασει; Αμα το δοκιμασει μπορει να του αρεσει. Μερικες φορες θελουν πολυ χρονο για να δοκιμασουν κατι. Ο Δημητρακης πχ δεν δοκιμαζε με τιποτα τα κερασια. Με τιποτα ομως! Οσο τον πιεζα και προσπαθουσα να τον ξεγελασω τοσο αντιδρουσε. Αρχισα και εγω να τα τρωω μονη μου και να του λεω ποσο νοστιμα ειναι και τι χαζομαρα ειναι που χανει κι ηρθε μια μερα κι αρχισε να τα τρωει και μετα τα ετρωγε ολο το καλοκαιρι με τα τσουβαλια! Και με πολλα φαγητα το ιδιο ακριβως...

Καγκουρακι μου εφτασες κιολας στα μισα! Αντε κοριτσι μου με το καλο, με εναν πονο και... καλο κουραγιο!!Χαχαχαχα!

Εγω εχω πολλα νευρα σημερα. Χτες πλακωθηκα με τους γονεις μου. Ειναι απιστευτα υπερβολικοι, με ταραζουν, δεν με αφηνουν να δουλεψω και δεν το καταλαβαινουν κιολας! Εχω το παιδι μια βδομαδα αρρωστο, ειναι μια ιωση περιεργη που κανει και πυρετο που ομως ανεβοκατεβαινει δεν ειναι καθε μερα, βηχα, συναχι και διαρροια, ολα μαζι! Φυσικα, ο μικρος εχει εξαντληθει και ειναι να τον κλαινε οι ρεγγες. Ολη την εβδομαδα με παιρνουν 10 τηλεφωνα στη δουλεια και αχ και βαχ και πωπω το παιδι κλπ, με αποτελεσμα εγω να ταραζομαι και βεβαια να μου χαλανε και τη δουλεια. Χτες ομως ηταν το αποκορυφωμα. Με πηραν να μου πουν οτι εχει 38 το παιδι και ειναι χαλια και να παμε νοσοκομειο. Φυσικα, εγω το θεωρησα υπερβολικο και τους ειπα οχι, εξαλλου ημουν μονη μου στη σχολη και δε γινοταν να φυγω. Ειπα οτι αν τον δω χαλια το βραδυ που θα γυρισω θα τον παω η θα τον πηγαινα σημερα. Και τι εκαναν; Εκτος που με πηραν αλλα ποσα τηλεφωνα κι εβριζαν οτι ειμαι αναισθητη και ανευθυνη, τους ελεγα οτι ειχα κοσμο εδω και δεν μπορουσα να μιλησω αλλα τιποτα, πηραν απο μονοι τους τηλ. το Μανο, το αφεντικο μου που ειναι και πολυ καλος φιλος, τον αναγκασαν να γυρισει πισω για να παρω ταξι και να παω! Ο καημενος ηρθε, αλλα τους ειπε οτι ολα αυτα ειναι υπερβολικα και οτι δεν γινεται για ψυλλου πηδημα να μην με αφηνουν να δουλεψω κι οτι αν ημουν σε αλλη δουλεια δεν θα το εκαναν αυτο, που ετσι ειναι δηλαδη, με αποτελεσμα να του κλεισουν και το τηλεφωνο! Πηγα λοιπον κι εγω, αφενος γιατι ειχα ανησυχησει και αφετερου γιατι τα μαζευω καιρο τωρα και δεν μιλαω γιατι εχουν διαφορα θεματα, αλλα αυτο παραηταν! Φυσικα, το παιδι ηταν απολυτως φυσιολογικα εξαντλημενο, το πηγα στο γιατρο, μου ειπε αυτα που ηξερα, τα φαρμακα που ηδη του εδινα και τιποτα αλλο! ΟΚ, θα το πηγαινα κι εγω σημερα γιατι ειναι πολλες οι μερες, αλλα δεν χρειαζοταν ολο αυτο το αμοκ! Κι οταν γυρισα και τους τα εψαλλα, αντι να πουν οτι οκ ημασταν υπερβολικοι, θα προσεχουμε πιο πολυ αλλη φορα, αρχισαν τα δεν πειραζει και καλα καναμε και τα εβαλαν με το Μανο που τους την ειπε και καλα -λες και ειναι υποχρεωμενος να τρεχει ετσι!- αρχισαν να λενε παλι οτι ειμαι ανευθυνη και δεν δινω σημασια και πηρα κι εγω αναποδες κι αρχισα να ψελνω και τους ειπα αν δεν μπορουν να ειναι ψυχραιμη να μου το πουν οταν ειναι αρρωστο το παιδι να μην τους υπολογιζω για βοηθεια και οτι εν πασει περιπτωσει δικο μου παιδι ειναι εγω θα αποφασιζω και θα κρινω τι πρεπει να γινει και μου πεταει η μανα μου την ατακα "οχι, δεν θα μας λες εσυ τι να κανουμε, στο κατω κατω εσυ μας εχεις αναγκη οχι εμεις!" Τι ηταν να το ακουσω, εγινε χαμος! Πηγα να παρω το παιδι να φυγω, αλλα κοιμοταν, ο πατερας μου φωναζε να τον παρω και να φυγω, η μανα μου προσπαθουσε να μαζεψει αυτο που ειπε, οτι δεν το εννοουσε και δεν με αφησε να τον παρω κι εφυγα γιατι αν εμενα θα γινομασταν ΚΩΛΟΣ! Το βραδυ που πηγα να τον παρω μου λεει η μανα μου, δηθεν με μουτρα: "τι θα το κανεις αυριο το παιδι;" Δεν θα το κρατησεις; της λεω. "Δεν ξερω αν θελεις να μου τον αφησεις" μου λεει με υφος και επειδη δεν ειχα ορεξη της λεω "λοιπον θα τον κρατησεις η οχι να ξερω" και μου ειπε να της τον παω. Φυσικα, παλιος γαϊδαρος καινουρια περπατησια δεν μαθαινει. Με πηρε αλλα 5 τηλεφωνα μεχρι να κοιμηθουμε, οτι ειναι πολυ ζαβλακωμενος και μηπως εχει κατι παθει και να τον ξεματιασω και να τον ξαναπαω στο γιατρο κλπ, ωσπου της ειπα σε παρακαλω ασε με να κοιμηθω ειμαι απο τις 7μιση και ειναι 1 τη νυχτα και ησυχασε...

Σημερα ειμαι βεβαια να σκασω, τοσο για το παιδι που ειναι οντως ζαβλακωμενο, οσο και για τον καβγα, τους μισω τους καβγαδες, ειδικα με τους γονεις μου εχω ενοχικο συνδρομο, δεν θελω να τους στεναχωρω και να τους μιλαω ασχημα, αλλα ρε γαμωτο ελεος! Δηλαδη της λεω αμα με διωξει τι θα γινει; Δεν θα σε διωξει μου λεει, αλλα κι αν σε διωξει τι να γινει δεν πειραζει! Λες και θα μου δινει εκεινη τα 600 ευρω! Λες κι εγω ειμαι ηλιθια και θελω να δουλευω και να εχω συνεχεια αγχος με το παιδι, να μην μπορω να κανω αλλο παιδι, απο χομπι δεν χρειαζομαι τα χρηματα!

Τεσπα, σας επρηξα αλλα τα ειπα και ξαλαφρωσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσούδια! Χρόνια πολλά! Του Σταυρού σήμερα!

Εμείς πήγαμε το πρωί εκκλησία, κι ο Αντρέας μετά δεν ήθελε να έρθει μαζί μου, ήθελε να πάει με τον παππού και τη γιαγιά. Έκλαιγε, καθόταν έξω στις πλάκες και δεν έφευγε. Τον πήρα για να φύγουμε, και γκρίνιαζε, και τελικά τον άφησα στους γονείς μου.

Στο σπίτι έκανα διάφορες δουλειές, και μετά πήγαμε για ψώνια. Είμαστε καλεσμένοι το βράδι σε μια φίλη μου που έχει ο γιός της γενέθλια σε λίγες μέρες, και μπήκαν τώρα στο καινούριο τους σπίτι, έτσι αγοράσαμε παιχνίδι για τον μικρό, γλάστρα για το σπίτι, πήραμε κι εμείς μια γλάστρα με χρυσάνθεμα, και κάναμε και κάποια άλλα ψώνια.

Το απόγευμα πριν το τραπέζι λέμε να πάμε σε μια εκδήλωση που έχει εδώ στο κεντρικό πάρκο, με παιχνίδια για παιδιά, κ.λπ.

Χριστίνα τραγικοί οι γονείς... Είναι ένας συνδυασμός των γονιών μου και των πεθερικών μου. Δεν ξέρω αν θυμάσαι που πριν λίγο καιρό ο Αντρέας ξερίζωνε τα μαλλιά του, και σε ένα σημείο αραίωσαν αρκετά. Οι γονείς μου λύσσαξαν ότι το παιδί έχει κάποιο πρόβλημα, ότι είμαστε απαράδεκτοι που δεν τον παίρνουμε στο γιατρό, κ.λπ. και αρνούνταν κατηγορηματικά ότι το προκάλεσε μόνος του, και μας λέγανε ότι αποκλείεται κάτι τέτοιο. Πριν από καμιά βδομάδα μου είπαν ότι στο κεφάλι του παιδιού εμφανίστηκαν καφετί στίγματα, ότι του βρήκε η μάνα μου κόνιδες, κι ότι είναι εγκληματικό που δεν τον πήγαμε ακόμα στο γιατρό. Τελικά την Τρίτη που τον πήγαμε για εμβόλιο, του είπα για το πρόβλημα και μας είπε ότι το προκάλεσε μόνος του και ότι θα αναπληρωθούν σιγά σιγά τα μαλλιά...

Οι δικοί σου βέβαια είναι σε πιο αναβαθμισμένο επίπεδο! Ελπίζω να μην έχεις προβλήματα στη δουλειά, αν και δε νομίζω να το ξανακάνουν...

Καλέ, μπείτε καμία στην ομάδα! Μια ώρα έγραφα!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, εν τω μεταξύ, τα "καφετί στίγματα" στο κεφάλι του Αντρέα ήταν μικρές γρατσουνιές από τα νυχάκια του, που προφανώς τις έκανε όταν ξύστηκε. Αλλά αυτό δεν πτόησε τους γονείς μου, που άρχισαν να ανησυχούν επειδή ο μικρός ξύνει συχνά το κεφάλι του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Γυρίσαμε πριν λίγο απ' τη φίλη μου. Αφήστε, το παιδί της έχει σοβαρό πρόβλημα... Είναι τριών χρονών και είναι πάρα πολύ επιθετικό και αντικοινωνικό παιδί. Δεν ήθελε κανένα, τους έδιωχνε όλους, τους χτυπούσε, και ορμούσε σε όλα τα άλλα παιδάκια. Είχε πολύ λίγα παιδιά, πεντέξι, και αυτός έκανε παρέα μόνο με ένα ξάδελφό του, γύρω στα δέκα, ο οποίος επίσης δεν έστεκε και πολύ καλά. Σε κάποια φάση πήγε ο Αντρέας και κοιτούσε το ποδηλατάκι του μικρού της φίλης μου, και πήγε αυτός και τον έδιωξε, και φώναζε "δεν τον θέλω, φύγε, φύγε". Είχαν ένα μικρό φουσκωτό κάστρα και δεν άφηνε κανέναν να μπει μέσα, μόνο τον ξάδελφό του και την ξαδέλφη του. Κάποια στιγμή φύγανε απ' το φουσκωτό, οπότε λέμε να βάλουμε μέσα για λίγο τον Αντρέα. Με το που τον είδε ότι μπήκε, όρμηξε μέσα. Ο Αντρέας τον είδε και του γελούσε, γιατί νόμισε ότι ήθελε να παίξουν, αλλά αυτός του χίμηξε για να τον δείρει. Τον έσπρωξε κι έπεσε κάτω, αλλά πρόλαβε ο άντρας μου και τον άρπαξε και δεν τον χτύπησε. Ο Αντρέας τρόμαξε πάρα πολύ κι έκλαιγε για πάρα πολλή ώρα. Δεν ηρεμούσε με τίποτα, νύσταζε κιόλας, έκανε και κακά και δεν καθόταν να τον αλλάξω, έγινε ένας χαμός. Τελικά σβήσανε τα κεράκια και φύγαμε, δεν καθίσαμε ούτε για γλυκό ούτε τίποτα.

Είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο παιδάκι, οι γονείς του είναι απελπισμένοι, δοκίμασαν διάφορες μεθόδους, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τώρα πάει σχολείο και δεν έχει πρόβλημα εκεί, αλλά προσπαθεί να κόψει τις πάνες και είναι νευρικός. Δεν ξέρω αν είναι απ' αυτό, πάντως πέρσι τον Οκτώβρη που είχα πάει μια φορά σπίτι τους, πάλι επιτέθηκε στον Αντρέα, του τσίμπησε το μάγουλο, του το έστριψε και τον πέταξε κάτω. Άρα το πρόβλημα είναι στο παιδί και όχι στις πάνες. Ουφ, ελπίζω να το ξεχάσει ο Αντρέας και να μην ξυπνήσει το βράδι κλαίγοντας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου, τι κάνετε? Εμεις καλα πήγαμε βόλτα το πρωι με τα μικρα και την μαμα μου, ξεκίνησα να βρω κάτι κούνιες και κάτι νέες εγκαταστάσεις που έφτιαξαν στον παλιο ιπποδρομο, εκει που θα γινει και η εθνική βιβλιοθήκη και η λυρικη σκηνή αλλα δεν τις βρήκαμε, οπότε συνεχίσαμε την βόλτα μας μέχρι την θάλασσα και γυρίσαμε σε κάτι άλλες κούνιες. Μαλλον ήταν απο την άλλη πλευρά. Αυριο το απογευμα θα δω και την Ανθη θα κάνει γιορτουλα για την γιορτη του Πάνου και τα γενέθλια και την γιορτη της Αλεξάνδρας και το πρωι ίσως πάμε για καφεδάκι με τη νονα του Νικολα.

Βασω λίγο μπερδεμένο όλο αυτο με την δασκάλα και την Ιωάννα στον παιδικο, ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα, την Ιωάννα την ξέρει απο περσυ σαν χαρακτήρα δεν μπορει να εχει αλλάξει σε τρεις βδομάδες. Η δουλεια αυτη που έκανες στο κολέγιο θα μου άρεσε και μένα να την κάνω, στο αντικείμενο μου βέβαια, νομίζω ότι στην φάση που είμαι και που θα είμαι και στο μέλλον με τα τρία παιδια κάτι σε part time θα με βόλευε, πολλα ζητάω ε?

Αννα Μαρία να φυσηξω φου και φου και φου και πάλι φου!!!!!!! Αγχωτικο πολυ το απογευμα στην φίλη σου, πολυ επιθετικό το παιδάκι και σίγουρα δεν φταίει η πανα! Θα πρέπει να τη δουλέψουν πολυ την συμπεριφορα του για να αλλάξει, ίσως και με το ότι πηγαίνει σχολείο βελτιωθει, τι να πω.

Στην ομάδα θα μπω άλλη ώρα γιατι τωρα κλείνουν τα ματια μου.

Χριστινα καταρχήν περαστικα στον Δημητρακη, δύσκολο όλο αυτο και έχεις δίκιο και τι να πεις για να μην τσακωθεις, ειναι πολλες φορές υπερβολικοί οι γονεις μας ειδικα όταν αρρωσταινουν αλλα νομίζω το κάνουν και επειδη νιώθουν οι έχουν μεγαλη ευθύνη όταν μας κρατάνε τα παιδια. Φυσικα εσυ ξέρεις πολυ καλυτερα τι πρέπει να κανεις και ποσο μπορείς να περιμένεις μέχρι να απευθυνθείς στο γιατρο αλλα δεν το καταλαβαίνουν.

post-8307-13873940503814_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια τι κάνετε? ερημιες βλέπω που γυρναγατε όλες κυριακάτικα.Σημερα είχαμε μια γεμάτη μερα το πρωι πήγαμε παιδοτοπο με την νονα το Νικολα και τους γονεις της γιατι για να μπορέσεις να πιεις έναν καφε και να πεις μια κουβέντα με κάποιον πρέπει τα πιτσιρίκια να απασχολούνται κάπου αλλιώς τα κυνηγάς συνεχεια. Ο Νικολας μπηκε και αυτος μεσα αλλα καποια στιγμη βρεθηκε στο φουσκωτο και κατι πρεπει να φοβηθηκε και μετα δεν ηθελε να ξαναμπει. Μετα το μεσημέρι φαγαμε στους γονεις μου, και το απογευμα πηγαμε στο παρτακι που εκανε η Ανθη σε παιδοτοπο για τα γενέθλια και την γιορτη της Αλεξάνδρας και την γιορτη του Πανουλη. Είδα έτσι και την Ανθη και την Καρολινα. Τα μεγάλα μας έπαιζαν όλη την ώρα στα φουσκωτα και στα αλλα παιχνιδια που ειχε. Τα μικρα ήταν ήρεμα ευτυχώς έκατσε ο Νικόλας αρκετη ώρα στο καρότσι και τίμησε με το παραπάνω κάτι ωραία σπιτικά τυροπιτακια που ειχε φτιάξει η γιαγια της φραουλιτσας. Δυο έφαγε ο μου ρόλος και ειχε γινει μέσα στο φύλο μετα. Η τούρτα ήταν τέλεια και φυσικα ήταν με την Φραουλιτσα και επικάλυψη ζαχαροπαστας φραουλενιας.

Το μωρακι το νιωθω ολο και περισσοτερο και οχι μονο οταν ξαπλωνω. Την Τετάρτη έχω και την β επιπέδου αλλα θα πάω μονη...κλάψ κλάψ, πέθανε ενας θείος του άντρα μου και θα παει Κέρκυρα για την κηδεία. Τέλος πάντων και στον Νικολα πάλι μονη είχα παει γιατι ήταν άρρωστη η Αγγελικη οποτε δεν την ειχα στειλει σχολειο και έλειπε και η μαμα μου για να την κρατούσε άρα θα θεωρησω ότι πάλι όλα καλα θα πανε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες

καλη εβδομαδα,εμεις εδω με συννεφια και ψυχρουλα αρχιζουμε γκρρρ,μακριες φορμες και ζακετες φορεσα στα παιδια,το απογευμα εχουμε συναντηση στο νηπιαγωγειο και μετα θα παω στην αδερφη μου να τη βοηθησω,να γινει αυτος ο γαμος να ηρεμησουμε τα νευρα μου κροσσια εχουν γινει,πηγα την Παρασκευη να γραψουμε τα προσκλητηρια,εναν χαμο εχουν κανει,η πεθερα της θελει τα δικα τους προσκλητηρια να τα γραψει αυτη εγω της ειπα να ερθει στην αδερφη μου να τα γραψω εγω και αυτη να μου λεει και ενω δεχτηκε στην αρχη χθες που μιλησα με την αδερφη μου ειπε πως θελει να τα γραψει αυτη,πρωτη φορα ακουω να γραφει η πεθερα τα προσκλητηρια ,εντωμεταξυ εχουν τυπωμενα χωριστα για το τραπεζι και καποια χωρις,μπερδευτηκαν ομως και τυπωσαν λιγοτερα με τραπεζι και γινεται ενα μπερδεμα ,αφηστε που εχουν αφησει ενα σωρο εκρεμμοτητες που αμφιβαλλω αν γινουν ή αν τρεχουν τελευταια στιγμη σαν χαζοι,πχ δεν πηγαν ακομη το κεντρο να συννενοηθουν για το φαγητο και τη μουσικη,ο γαμπρος δεν παρηγγειλε ανθοδεσμη και δεν αγορασε παπουτσια λεπτομερειες δηλαδη δεν γραφω αλλα γιατι συγχηζομαι η γυναικα,το Σαββατο το βραδυ ηρθε μια ξαδερφη μου να μας γνωρισει το αγορι της ψησαμε και τσιμπησαμε λιγο,την Κυριακη πηγαμε εκκλησια το πρωι και μετα φαγαμε στην πεθερα μου,το απογευμα εφτιαξα μηλοπιτα και μια συνταγη με λουκανικα για τα παιδια για το σχολειο ,γενικως δεν καθισα το σαββατοκυριακο,εχω κι αρκετες παραγγελιες για σκουλαρικια θελω να παω να παρω νηματα γιατι αρχισαν να μου ζητανε καφε,μαυρο,μπλε,γκρι χειμωνιατικα χρωματα

Κατερινακι ποτε ηρθε κιολας η ωρα που θα κανεις β επειπεδου σαν χθες θυμαμαι ηταν που μας το ανακοινωσες,τι γρηγορα περναει ο καιρος ειδικα οταν εχει αλλος το ζορι ουπς,ολα καλα θα πανε ,περασατε ομορφα στο παρτυ βλεπω να πεις πολλους χαιερετισμους στην Ανθη και να της πεις να μπει να γραψει εμενα πρωσοπικα μου λειπει

Αννα Μαρια πολυ δυσκολη η συμπεριφορα του παιδιου που μας γραφεις δεν ξερω καπου θεωρω οτι φταινει οι γονεις οτα ακουω τετοια ισως δεν ασχοληθηκαν αρκετα οταν επρεπε αντε τωρα να αλλαξει αυτο το παιδι,πολυ δυσκολα το βλεπω και το θεμα ειναι οτι την πληρωνουν τα αλλα παιδακια δεν ξερω....

Βασω κι εμενα κατι δεν μου αρεσει σε ολο αυτο με τη δασκαλα τι θα πει της θυμωσε και γιατι να την παρεις απο το σταθμο,αν ηταν ετσι ολες οι δασκαλες θα επελεγαν τα ησυχα παιδια και τα αλλα θα τα εδιωχναν,δε γινεται ετσι η δουλεια της ειναι να προσεγγισει την Ιωαννα και να γινει η σχεση τους οπως και πριν ,αφου πρωτα δεν ειχε προβλημα και γενικα απο οσα λες ειναι ησυχο παιδακι τωρα κατι την ενολει ισως να της λειπουν οι φιλοι της ,ισως να θελει τον καιρο της να συνηθισει οχι φωνες και μουτρα

Χριστινακι πως ειναι ο Δημητρακης;περαστικα συντομα ευχομαι και να ηρεμησεις με ολα αυτα,δεν παιζονται ομως αλλα τι να κανεις γονεις σου ειναι δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα μη καθεσαι και στεναχωριεσαι εχεις και την αναγκη τους,δεν μου ειπες οτι ηταν αρρωστος τοτε που μιλουσαμε μετα ειδα τη δημισιευση σου,σε ευχαριστω πολυ για ολες τις συμβουλες για το φροντιστηριο

παω να διαβασω στην ομαδα και να γραψω κι εγω για τα αγγλικα μας.....

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Αννα Μαρια ετσι οπως τα περιγραφεις το παιδι θελει βοηθεια ειδικου. Οι γονεις απο μονοι τους δεν θα καταφερουν τιποτα. Υπαρχει λογος για ολη αυτη την επιθετικοτητα και δεν τον εχουν εντοπισει, θελει ψυχολογο. Ο Αντρεας ηρεμησε;

Καγκουρακι μου δεν εχεις μια φιλεναδα να ερθει μαζι σου; Αν δεν δουλευα τωρα 12ωρα θα ερχομουν εγω ειλικρινα, δεν ειναι ωραιο να πηγαινεις μονη, ολα καλα θα ειναι σιγουρα αλλα μετα θες να μοιραστεις τη χαρα σου! Η Ανθη και η Καρολινα χαθηκαν εντελως! Τα φιλια μου να τους δωσεις και να τους πεις να μπουνε καμια φορα!

ΚΑ μου τοσο κρυο καλε σημερα; Αντε να τελειωνετε, η ωρα η καλη! Ανθοδεσμη δεν θα φτιαξει το ανθοπωλειο που κανει το στολισμο; Αντε ειδες αρχισες να εχεις παραγγελιες, σου λεω θα κανεις ΠΑΤΑΓΟ!

Ο Δημητρακης καλα, σημερα τον κραταει μια ξαδερφη μου γιατι ειπα προληπτικα να τον κρατησω αλλη μια μερα. Δεν εχω λογια για αυτο που περασα μια βδομαδα, το χειροτερο ειναι οτι δεν καταλαβαινουν, να πουν εστω και μετα ναι ρε παιδι μου ημασταν υπερβολικοι, σορυ! Αυτο τιποτα αλλο!

Τον αντρα μου εχω χασει, εγω φευγω συνηθως κατα τις 8μιση και γυριζω 11, εκεινος αυτη την ωρα η θα κοιμαται οταν ειναι η βαρδια του πρωι 6πμ-6μμ η θα λειπει οταν ειναι βραδυ 6μμ-6πμ. Οποτε το πολυ να πουμε ενα γεια και να μιλησουμε λιγο στο τηλεφωνο. Γενικα, ειναι τα νευρα μας σπασμενα απο κουραση και απο αγχος κι εχτες που ειχαμε λιγο χρονο αντι να κατσουμε να το χαρουμε μαλωσαμε! βεβαια μετα μονιασαμε αλλα την ωρα την ειχαμε χασει! Και νομιζω κι ο μικρος λιγο του κακιωνει που δεν τον βλεπει, γιατι οταν ερχεται δεν του δινει σημασια και μερικες φορες λεει "να φυγει ο μπαμπας τη μαμα θελω"... Στεναχωριεται κι ο αντρας μου αλλα τι να κανει... Μιλαω κι εγω στο Δημητρακη και του λεω οτι αυτο που κανει δεν ειναι σωστο, γιατι ο μπαμπας στανεχωριεται που λειπει τοσες ωρες, αλλα τι να καταλαβει κι αυτο μωρο ειναι!

Αυτα! Φιλακια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε; Εμείς καλά, αν και εγώ είμαι λίγο εξαντλημένη απ' την παλιοπερίοδο...

Χτες δεν κάναμε κάτι το ιδιαίτερο, το πρωί εκκλησία, μετά ο Αντρέας πήγε στους γονείς μου κι εγώ ξανακοιμήθηκα κι έκανα προετοιμασία για το σχολείο, το μεσημέρι φάγαμε στους γονείς μου και το απόγευμα πήγαμε σε παιδότοπο.

Το παιδάκι της φίλης μου όντως έχει πρόβλημα και ξέρουν και από πού ξεκίνησε: απ' όταν γεννήθηκε η κόρη της θείας του, της αδελφής της μητέρας του, η οποία τον πρόσεχε όταν δούλευαν οι γονείς του. Ήταν ανέκαθεν πάρα πολύ δύσκολο παιδί, κι από τότε η ζήλια του βγήκε σε επιθετικότητα. Η θεία του αυτή είναι ψυχολόγος και δε νομίζω να μην τους συμβούλευσε, ενώ νομίζω ζήτησαν και βοήθεια κι από παιδοψυχολόγο. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν μπόρεσαν να βρουν το "κουμπί" του παιδιού, καθώς το κρατάνε πολλοί και διάφοροι, θείες, γιαγιάδες, προγιαγιάδες, παππούδες, προπαππούδες, και ο καθένας έχει το δικό του τρόπο. Νομίζω κιόλας ότι οι γονείς δεν ήταν σταθεροί στη στάση τους απέναντί του, βάλτε και όλους τους υπόλοιπους που ανακατεύονται στην ανατροφή του, πώς να μπορέσουν να το βοηθήσουν; Ξέρω ότι η φίλη μου δοκίμασε πολλές μεθόδους, αλλά ίσως δεν τις εφάρμοσε για πολύ καιρό επειδή δεν είδε αποτέλεσμα, ίσως της το χαλούσαν οι άλλοι, πάντως το παιδί της πάει απ' το κακό στο χειρότερο. Ίσως το βοηθήσει το σχολείο, δεν ξέρω... Αν συνεχίσει έτσι πάντως, θα του κολλήσουν μια ταμπέλα στο σχολείο, θα ταυτιστεί μ' αυτήν και δε θα μπορέσει ποτέ να την ξεφορτωθεί...

Ο Αντρέας το ξέχασε μόλις φύγαμε, ευτυχώς δεν πρόλαβε να τον χτυπήσει, έτσι ήταν μικρό το κακό.

Καγκουράκι πού χάθηκε βρε η Ανθή; Πες της να μπαίνει να μας γράφει τα νέα της, μου έλειψαν τα σεντόνια της...

Συλληπητήρια για το θείο.

Δεν πειράζει για τη β' επιπέδου, το σημαντικό είναι να πηγαίνουν όλα καλά! Ευχαριστώ για το φύσημα, το πήρα, χιχι!

Κατερίνα πάμε πάλι, άλλος πλανήτης εσείς! Εμείς ακόμα έχουμε καλοκαίρι με μεγάλες ζέστες, πάνω από 30 βαθμούς! Ευτυχώς τώρα φυσάει λίγο.

Τι μπέρδεμα μ' αυτόν τον γάμο, άλλοι παντρεύονται τα δικά σου νεύρα έχουν σπάσει...

Συμφωνώ κι εγώ για την Ιωάννα της Βάσως, λίγο περίεργη η κατάσταση με τη δασκάλα. Η Βάσω πού είναι να μας πει τι έγινε, που έμπαινε πρώτη-πρώτη κάθε πρωί;

Χριστίνα ελπίζω να είναι τελείως καλά τώρα ο Δημητράκης!

Κι ο άντρας μου γι' αυτό απέρριψε τη δουλειά με τα διαφημιστικά, γιατί δεν ήθελε να λείπει όλη μέρα απ' το σπίτι, να γυρνάει πτώμα και να αποξενωθεί απ' τον μικρό κι από μένα (καλά, αυτό το τελευταίο δε νομίζω να τον απασχόλησε ιδιαίτερα, χιχι!). Τρελά ωράρια δουλεύει ο δικός σου, τουλάχιστον παίρνει κανένα μισθό της προκοπής;

Πάω να διαβάσω αυτά που έγραψε η Κατερίνα στην ομάδα. Θα ήθελα και την άποψη της Χριστίνας και των άλλων κοριτσιών, αν και, νομίζω ότι όλες συμφωνούμε, χιχι!

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, ξέχασα να σας πω ότι μου έγραψε το Μαράκι στο φέισμπουκ. Δεν έχει ίντερνετ αυτές τις μέρες, γι' αυτό δεν μπαίνει.

Σας φιλώ, πάω σχολείο, σήμερα έρχονται οι μαθητές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες, είμαι μοναχουλα μου σημερα ο άντρας μου παει Κέρκυρα αλλα εχει ερθει η μαμα μου στο σπιτι και κοιμάται μαζι μας για να μην είμαι μονη με τα παιδια.

Επεσε λίγο η θερμοκρασία και ειχε συννεφιά σημερα αλλα δεν νομίζω να κρατήσει κάτι τέτοιο άκουσα δηλαδη.

Κατερινα σε σας παντα πιάνουν νωρις τα κρύα, μπράβο και για τις δουλειές με τα σκουλαρίκια ήταν να μην γινει η αρχη! Να έχεις πολλες πολλες παραγγελίες! Έχεις μπλέξει και με τον γάμο της αδερφής σου καλα και εγω αυτο να θελει να τα γράψει η πεθερα πρώτη φορα το ακούω....

Χριστινακι με συγκινεις που θα ερχοσουν μαζι μου αν μπορούσες! Λέω να πάρω την μαμα μου αν καταφέρει ο μπαμπάς μου να κρατήσει για λίγο τον Νικολα, βασικα εκει κοντα θα ειναι και απλα θα τον κάνει καμια βόλτα με το καρότσι. Αχ όπως και εσυ και εγω, εμένα φεύγει γύρω στις 7:30 το πρωι ο άντρας μου και τις περισσότερες μερες θα ειναι πίσω κατα τις 9 το βραδυ, θα τον ήθελα και εγω λίγο πιο νωρις για να τον βλέπουν και τα παιδια περισσότερο, καποια βραδια δεν τα προλαβαίνει ξυπνια, και παρόμοια αντίδραση εχει και απο την Αγγελικη, δεν τον θελει και του λεει να φύγει και όταν της εξηγω ότι δεν πρέπει να λεει έτσι στον μπαμπα της γιατι τον στεναχωρεί γιατι και εκείνος δουλεύει πολλες ώρες για μας μου λεει του λέω να φύγει για να παει στη δουλεια. Τις Κυριακές ομως τα πανε καλα τις περισσότερες φορές.

Αννα Μαρία απο αυτα που εγραψες νομίζω το πρόβλημα ειναι η σταθερότητα στη ζωη του παιδιου αυτού, αφου το κρατάνε τόσοι και φαντάζομαι ο καθένας θα του λεει και κάτι διαφορετικο. Μια παιδοψυχολογος σε κάτι σεμινάρια της παιδιατρου μας που παρακολουθούσα μας ειχε πει θυμάμαι αυτο, απο την γέννηση μέχρι τα 6 τους χρονια χρειάζονται σταθερότητα στην ζωη της και μέχρι 3 άτομα να ανακατευονται με την ανατροφή τους. Δεν εχει σημασία αν αλλάζουν περιβάλλον αλλα να νιώθουν ότι αυτα τα 2-3 άτομα ειναι παντα εκει για αυτα. Και μας ειχε αναφέρει ένα τέτοιο παράδειγμα για καποια κοπέλα με τρομερές ανασφαλειες και επιθετικότητα και ανατρέχοντας στην παιδικη της ηλικία ειχε μεγαλώσει με διαφορετικές ντανταδες που μπορεινα τις άλλαζαν οι γονεις της ανα εξάμηνο.

Α και μην ξεχάσω φου καλο φου και πάλι φουουουου!!!!!!!!!!

πως ήταν σημερα η πρώτη μερα με τους μαθητές σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσαροι!

Χτες ο Αντρέας ξύπνησε οκτώμιση και έλεγα ότι θα το συνεχίσει, αλλά μπααα... Σήμερα στις εξήμιση ήταν στο πόδι. Έτσι, τώρα που ζωγραφίζει, είπα να σας γράψω.

Χτες ήρθαν οι μαθητές μας. Δεν είχαμε πολλή προσέλευση, γιατί οι πιο πολλοί και καλά δε θυμούνταν ότι ανοίγει το σχολείο και νόμιζαν ότι σήμερα είναι η πρώτη μέρα... Κάποιοι άλλοι δουλεύουν στην τουριστική βιομηχανία, οπότε δεν μπορούσαν, σήμερα είπαν θα έρθουν πιο πολλοί, και από βδομάδα σιγά-σιγά θα μαζευόμαστε.

Καγκουράκι μπορεί να είναι αυτό που λες με το παιδί της φίλης μου. Επειδή δουλεύουν και οι δύο, και η φίλη μου είναι αισθητικός και δεν έχει στάνταρ ωράρια, τον μικρό μία τον κρατάει η γιαγιά του, μία η προγιαγιά, μία ο παππούς, μία η θεία και μία τον έχει μαζί της στο ινστιτούτο. Αλλά πιστεύω κιόλας ότι και οι γονείς δεν είναι σταθεροί στις μεθόδους τους.

Ουφ, τώρα που θα έρχομαι στις δέκα και στο σπίτι, εγώ είμαι που δε θα προλαβαίνω τον Αντρέα ξύπνιο...

Α, σας είπα ότι έμαθε και λέει "καλά, ευχαριστώ" όταν τον ρωτάμε "τι κάνεις;"¨; Επίσης, τις προάλλες έκανε μια πρόταση. Μου είπε "κία παππούη άμου μωμί" δηλαδή "στην εκκλησία ο παπούλης μου δίνει να φάω ψωμί"!!!!!!! Έχει μάθει πάρα πολλές λέξεις και πάρα πολλά ρήματα, συνήθως στον αόριστο "έκατσε, έφαγε, άνοιξε, έκλεισε, έπεσε".

Σας αφήνω, Βάσω, πού είσαι να μας γράψεις τι έγινε με τη δασκάλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

σημερα εκανα αμαν να το ξυπνησω το μικρο μου μεσα στη γκρινια και στα μουτρα ηταν και δεν ηθελε να παει σχολειο,αρχισαμε παλι ευτυχως μετα σηκωθηκε και ετοιμαστηκε,με χιλια ζορια ομως να πιει λιγο γαλα,στο τελος εφυγε με καλη διαθεση μονο να παιδευει εμενα πρωι πρωι,χθες πηγαμε στο νηπιαγωγειο τιποτα το ιδιαιτερο τα ιδια και τα ιδια μας ειπαν τα εχω ακουσει τοσες φορες εξαλλου,ο Δημητρης ηθελε να ερθει κι αυτος αφου τελευταια δεν ξεκολλαει απο μενα οπου παω απο πισω κι αυτος,τον πηρα μαζι μου επαιξε λιγο στην αυλη ηταν κι αλλα παιδακια και μετα πηγαμε στην αδερφη μου,τελειωσαμε με τα δικα μας προσκλητηρια και φτιαξαμε μπομπονιερες για το σπιτι,καλα αυτος ο γαμπρος μου δεν παιζεται ειναι για πολλες σφαλιαρεςτου λεω να παει να συννεονοηθει με το κεντρο κι αυτος το βιολι του,τι μου λεει τι πειραζει αν παμε να φαμε και να φυγουμε πρεπει να εχουμε και μουσικη;γκρρρρ ναι του λεω σαν να παμε σε κηδεια εκει τρωνε και φευγουνε ε αμαν πια δεν παιρνει απο λογια πρεπει να κανονισουνε καποια πραγματα αλλα αυτος στον κοσμο του ,εχω βαρεθει να λεω και να ξαναλεω αντε να δουμε πως θα γινει αυτος ο γαμος,ο γαμος της χρονιας που λεει κι ο αντρας μου ,εδω εχει πεσει αισθητα η θερμοκρασια,σημερα εχει ηλιο ελπιζω να ζεστανει λιγο,χθες το βραδυ εβαλα χοντες κουβερτες και μακριες πυτζαμες σε ολους οντως ειμαστε σε αλλο πλανητη,εξω αυτη την ωρα εχει 15 βαθμους και μεσα στο σπιτι 23 ....

Χριστινακι ποιον στολιμο καλε;σιγα μην εκαναν στολισμο εδω δεν εκαναν τα βασικα ο στολισμος τους ελειπε,αφου δεν συζητανε καν για το γαμο τα εχουν αφησει ολα στην τυχη τους μηπως και γινουν απο μονα τους ή ακομη καλυτερα να φιλοτιμηθει καποιος αλλο να τακτοποιησει τις εκρεμμοτητες να γινοταν να μην ερθουν και στο γαμο θα τους βολευε αφανταστα τετοια χαλια εχουμε,μη σκας για τους γονεις καλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα παραδεχτουν ποτε οτι εχον αδικο αστα ,λογικο ειναι να αντιδρα ετσι ο Δημητρακης αφου δεν τον βλεπει καθολου οσο μεγαλωνει πιστευω ομως οι θα αλλαξει η σταση του

Αννα Μαρια οπως ειπα και στην προηγουμενη δημοσιευση μου για τετοιες συμπεριφορες συνηθως υπευθυνοι ειναι οι γονεις και δεν επεσα εξω οταν το παιδι γιενται μπαλακι απο τον ενα στον αλλο αυτα γινονται,κατι φιλοι μας απο την Καβαλα που ειχαν ερθει το χειμωνα αν θυμασε,ο μεγαλος τους ειναι 6 χρονων και ειναι πολυ επιθετικος συνεχεια μαλωνε με τα δικα μου κι ακομα φοραει πανα στον υπνο του,κι αυτοι οπως το παιδακι που ελεγες απο μικρο τον εχουν μια στη μια γιαγια και μια στην αλλη,αντιθετα με τα δικα μου παιδια που μεγαλωνουν μαζι μας ειναι ηρεμα και υπακουα παιδια δεν δημιουργουν καθολου προβληματα ουτε στο σχολειο ουτε στις παρεες τους ,λογικο ειναι ενα επιθετικο παιδι να δημιουργει παντου προβληματα ,θυμασαι περυσι που ειχα πει για μια μαμα που ειχε χτυπησει ενα αλλο παιδι;χθες μου ελεγε ο Νικος οτι εχουν προβλημα με το συγκεκριμενο παιδι οταν δεν τον παιζουν παει και κανει παραπονα στον διευθυντη οτι τον χτυπανε οι αλλοι και παει η μανα του συνεχεια και κανει παραπονα και βαζουν τιμωριες στους αλλους ,προβληματικοι γονεις συνεπαγονται προβληματικα παιδια τυχαιο;μπραβο στο παιδακι σου που εχει μαθει τοσα πραγματα !!!καλα τι το περασαν το σχολειο καφετερια οποτε θελουμε μπαινουμε κι οποτε θελουμε βγαινουμε;

Κατερινακι πως πηγε στο γιατρο χθες;και η δικια σου τα ιδια με τον μπαμπα της ε;λογικο ειναι να αντιδρανε ετσι υπομονη οσο μεγαλωνουν καταλαβαινουν τι γινεται,ετσι ακριβως ειναι και ο κουνιαδος μου απο το πρωι ως το βραδυ στη δουλεια δεν βλεπει καθολου την οικογενεια του πως μας καταντησαν ετσι;

που εξαφανιστηκατε οι υπολοιπες; Βασω που εισαι;

παω να φτιαξω ντουλαπες αρχιζω και μαζευω τα πολυ καλοκαιρινα ....

post-7107-13873940504138_thumb.jpg

post-7107-13873940504766_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Μόλις έφυγαν οι άντρες, πήγαν σούπερ μάρκετ για κάτι μικροψώνια.

Εγώ σήμερα έχω στο πρόγραμμα καθάρισμα του δωματίου μου, κι από μαγείρεμα έχουμε χτες φασολάκια με πατάτες και θα κάνω και λίγο κοτόπουλο στο γκριλ.

Κατερίνα όσο πάει γίνεται και χειρότερος ο γάμος της αδελφής σου. Καλά, γιατί δεν έκαναν απλά το μυστήριο και μετά την εκκλησία να πάνε σπίτι τους; Ποιος ο λόγος για φιέστες αφού δεν τις θέλουν, και δεν τους πάνε. Άσε που κοστίζουν κι ένα σωρό λεφτά. Θα πηγαίνατε μόνο οι πολύ στενοί, ένα κέρασμα και τέλος. Ούτε νυφικά, ούτε κοστούμια, ούτε μπομπονιέρες, ούτε κέντρα, και θα είχαν και το κεφάλι τους ήσυχο.

Εμάς τώρα έξω πρέπει να έχει 29-30 βαθμούς υπό σκιάν, υπό τον ήλιο ας μην υπολογίσω καλύτερα, μπορεί και 32-33, ενώ μέσα στο σπίτι είναι πιο δροσερά.

Καλά, πολύ προβληματικό το παιδί που μας λες. Θυμάμαι που μας είχες πει και παλιότερα γι΄αυτά που έκανε η μάνα του.

Η φίλη μου κι ο άντρας της δεν είναι προβληματικοί, απλά το παιδί είναι πάρα πολύ δύσκολο και δεν ξέρουν πώς να το διαχειριστούν. Πιστεύω ότι κάνουν αυτό που νομίζουν καλύτερο, αλλά προφανώς δεν είναι αποτελεσματικό. Για να καταλάβεις, ο μικρός δεν κοιμήθηκε στο κρεβάτι του ούτε μια νύχτα, γιατί ήθελε να κοιμάται μαζί τους, κι όποτε τον έβαζαν στο κρεβατάκι του έκλαιγε τόσο πολύ και ούρλιαζε, μαύριζε απ' το κλάμα και φοβούνταν μην τους πάθει τίποτα. Ήταν πάντα άτακτο και δύσκολο παιδί, αλλά επιθετικό έγινε τον τελευταίο χρόνο.

Όσο για τους μαθητές μας, ναι, οι περισσότεροι πιστεύουν ότι μπορούν όποτε θέλουν να έρχονται, φτάνει να μείνουν στα επιτρεπόμενα όρια των απουσιών.

Καλέ, πού είναι η Βάσω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ομορφες!

ΚΑ μου να σου πω μη θυμωνεις με το μικρο, ειναι βαρβαρο το πρωινο ξυπνημα! Κι εγω που αγαπω πολυ τη δπυλεια μου δεν σηκωνομαι με χαρα!

Καλα εννοειται οτι δεν θα παραδεχτουν το λαθος τους, τωρα ηρεμησαμε καπως παντως. Καλα κι εσυ παιδι μου γιατι σκας, δεν σκαει η νυφη και σκας εσυ; Αστους να τα κανουν οπως θελουν, αν δεν θελουν μουσικη ας μη βαλουν, τι να γινει... Οι αντρες παντως γενικα ειναι, απαπαπαπα! Μεχρι να κουνηθουν σωθηκαμε! Καλα ακομα τα ιδια κανει αυτη η μανα; Δεν βλεπει τι εχει κανει στο παιδι της; Δεν την πιανει κανενας δασκαλος να της μιλησει; Οχι οτι θα καταλαβει, αλλα να για την προσπαθεια...

Αννα Μαρια εγω πιστευω οτι οι γονεις δεν ειναι σταθεροι. Βεβαια ειναι και στο παιδι... Ο Δημητρης δεν εχει επιθετικες τασεις κι οπως ξερετε τον κραταει ολος ο κοσμος, βεβαια συνηθως η μια η η αλλη γιαγια, αλλα πολλοι ακομα κατα διαστηατα. Ομως στο σπιτι εχει κανονες και παλι βεβαια δεν υπακουει και σε ολα, αλλα προσπαθουμε... Κατι θα μπορει ομως να γινει και για αυτο το παιδακι. Το σχολειο ισως οντως βοηθησει...

Πωπω γλυκας ειναι ετσι μασημενα που τα λεει! Αν τον ειχα θα τον ετρωγα! Χαχα! Οχι καθολου καλα λεφτα δεν παιρνει, αλλα τι να κανει; Πανω απο εναμιση χρονο εψαχνε δουλεια, δεν μας παιρνει να μη δουλεψει! Ασε που αν θελουμε καποτε να κανουμε κι αλλο παιδι, εγω θα εχω θεμα και θα πρεπει η να μη δουλευω η να δουλευω ελαχιστα...

Καγκουρακι εννοειται οτι θα ερχομουν! Σιγα τον κοπο! Κανουμε αλλα κι αλλα! Λοιπον τι εγινε ολα καλα; Ωστε κι εσενα ετσι η Αγγελικουλα; Μουτρα ειναι νομιζω... Βεβαια, ξερει και λεει οτι ο μπαμπας δουλευει να φερει λεφτα για να τρωμε και να αγοραζουμε πραγματακια, οπως και η μαμα. Εμενα δε μου κακιωνει, βεβαια εγω τον παω στο σχολειο το πρωι, εγω τον κοιμιζω το βραδυ, εχουμε το ΣΚ, που ο αντρας μου δουλευει... Οταν ειναι σπιτι πολλες ωρες, μετα κι ο Δημητρης κολλαει πανω του, το μικρακι μου... κι εγω στεναχωριεμαι γιατι ξερω οτι του λειπει...

Θα σας βαλω φωτο που κουρευτηκαμε! Κουκλος ειναι ο αντρουλης μου!

Φιλακια τσουπριτσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες, χαλαρωνω μέχρι να ερθει η Αγγελικη μιας και ο Νικόλας κοιμάται.

Αυριο έχω β επιπέδου οχι σημερα, οπότε αυριο θα σας πω τα νεα μου, αχ μακάρι να ειναι καλα όλα γιατι έχω ένα άγχος πάλι αυτες τις μερες.

Κατερινιω ποτε ειναι ο γάμος? Πολλες εκκρεμότητες βρε παιδι μου και αν δεν έχουν και όρεξη να τρέξουν άστα να πανε. Η αδερφη μου όπως σας είχα πει θα παντρευτεί το καλοκαιρι και προς το παρόν όλο αλλάζουν γνώμη για το που θα το κάνουν μια λενε Αθήνα, μια λενε Γαλαξειδι εχει ο γαμπρός εκει εξοχικό με μεγάλο κήπο κτήμα. Και θέλουν εκει ειναι και το χωριο της μαμάς μου σε απόσταση 30 λεπτών με το αυτοκινητο οπότε βολεύει. Αλλα ουτε η αδερφη μου ουτε ο φίλος της ειναι απο αυτους που θα τρέξουν να τα προγραμματίσουν οπότε βλέπω να αναλαμβάνουν οι δυο μαμάδες....

Αννα Μαρία τι ωραία που τα λεει ο Αντρικος και μένα μου αρεσει αυτη η ηλικία που συνήθως τα καταλαβαίνει μονο η μαμα αυτα που λενε! Κρίμα που δεν συνέχισε να ξυπνα στις 8:30 λογική ώρα αλλα μαλλον σου βγήκε πρωινος πρωινος τύπος.

Χριστινακι περιμένουμε φωτο απο τον κουκλο σου, όπως λες για την επιθετικότητα ειναι και θέμα παιδιου αλλα σίγουρα έχεις κάνει και εσυ πολλή δουλεια και ειναι σωστο και υπακουη παιδάκι ο Δημητρακης παρόλο που τον κρατάνε πολλοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα υπακουο δεν τον λες, εχει ενα πεισμα αστειρευτο, αλλα νομιζω ειναι και φυσιολογικο για την ηλικια του και δεν θελω και να του καταρρακωνω το χαρακτηρα, θελω να του δινω οσα μπορω αλλα με σεβασμο στον ιδιο. Εχω βαλει φωτο στην ομαδα!

Αντε περιμενουμε νεα, εννοειται οτι ολα καλα θα ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κόρες!

Πριν λίγο γύρισα απ' το σχολείο, και δεν πρόλαβα τον Αντρίκο ξύπνιο... Κλαψ... Από τώρα και στο εξής δε νομίζω να τον προλαβαίνω πλέον, αφού αρχίσαμε κανονικά το πρόγραμμά μας.

Σήμερα κάναμε κανονικά μαθήματα, ευτυχώς εγώ είχα μόνο τρεις ώρες και έβλεπα τους υπόλοιπους να γκρινιάζουν που είχαν περισσότερες!

Καγκουράκι άσε, πολύ πρωινός τύπος ο Αντρίκος!

Καλή επιτυχία αύριο στη β' επιπέδου!

Βλέπω και η δική σου αδελφή δεν δείχνει και μεγάλη σπουδή για το γάμο της, χιχι!

Χριστίνα συμφωνούμε σ' αυτά που λέμε για το παιδί της φίλης μου. Πιστεύω ότι έχει σημασία το ότι τον κρατάνε διάφοροι, γιατί οι καθένας ακολουθεί και άλλη μέθοδο, κανόνες, κ.λπ. Και επίσης, οι γονείς δεν είναι και πολύ σταθεροί και είναι αρκετά υποχωρητικοί, αλλά είναι και το παιδί πάρα πολύ δύσκολο.

Σήμερα ο Αντρέας έπαιζε στο δωμάτιό του και σε κάποια φάση πέταξε ένα παιχνίδι απ' το παράθυρο. Εγώ διάβαζα κάτι, και τον είδα που στάθηκε κάπως μουδιασμένος και κατάλαβα. Κοιτάω απ' το παράθυρο, βλέπω το παιχνίδι κάτω. Του λέω "πωπω, έκανες μεγάλη αταξία, θα τα μάθει όλα ο μπαμπάς. Έλα γρήγορα να πούμε στον μπαμπά τι έκανες". Πάω στο σαλόνι, κι αυτός με ακολουθούσε ζεματισμένος. Λέω στον άντρα μου "μπαμπά, κάτι έχει να σου πει ο Αντρέας". "Τι θέλεις να μου πεις Αντρέα μου;" του λέει ο άντρας μου. Οπότε ο Αντρέας δείχνει με το χεράκι του το παράθυρο και του λέει "έπεζε", έπεσε δηλαδή!!! Πώς να τον μαλώσεις μετά τέτοιος γλύκας που είναι!

Τις φωτογραφίες θα τις δω σε λίγο.

Γράφω και στην ομάδα, φιλιά!

post-15592-13873940524543_thumb.jpg

post-15592-1387394052528_thumb.jpg

post-15592-13873940525895_thumb.jpg

post-15592-13873940526905_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...