Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψυχολογία εγκύου


AFRODITH

Recommended Posts

Δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω αυτό που νιώθω για να το μοιραστώ μαζί σας και να με καταλάβετε .αγαπάω πολύ το μωράκι μου και το περιμένω πως και πως να έρθει στον κόσμο ,φοβάμαι πολύ μην πάθει κάτι ώσπου να το γεννήσω (τόσα ακούω καθημερινά) όμως γιατί αισθάνομαι ότι είμαι «κακία» μάνα ?ακούω όλες τις κοπέλες να λένε ότι όταν αισθάνονται τα μωράκια τους χαίρονται και είναι καταπληκτικό συναίσθημα .εγώ κάθε μέρα κάθε βράδυ κλαίω από την απελπισία και τον πόνο που μου προκαλεί η κάθε του κλοτσιά η ενεργετικοτητα του μέσα μου .γιατί δεν απολαμβάνω αυτό που ζω ?γιατί πονάω τόσο πολύ όταν κλοτσάει και κουνιέται γιατί δεν το αντέχω άλλο όλο αυτό ?δεν μπορώ καλά καλά να κάνω 100 μέτρα με τα πόδια και κουράζομε τόσο πολύ που είμαι έτυμη να κάτσω κάτω .δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στο σπίτι μέσα να μείνω όρθια να κάνω σίδερο .νιώθω ότι δεν αντέχω άλλο να τον κουβαλάω και λέω αν θέλει ας βγει από τώρα και ας είμαι στις αρχές του όγδοου μήνα .εκνευρίζομε και ξεσπάω με το παραμικρό στον άντρα μου και δεν μου φταίει ο καιμενος .νιώθω χαλιά και περιμένω πως και πως να περάσει αυτό το μαρτύριο .είμαι υπερβολική σε ότι νιώθω ?είμαι υπερβολική όταν λέω ότι κάθε βράδυ που δεν μπορώ να βολευτώ να ξεκουραστώ και το μωρό βάζει όλη την δύναμη του να κλοτσάει και να γυρνάει πονάω τόσο που κλαίω ?δεν ξέρω αν μπορείτε να με καταλάβετε η με ακούτε σαν μια αγνώμονα που δεν χαίρεται αυτό που έχει .αυτό που έχω καταλάβει όμως είναι ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι η πιο ευχάριστη περίοδος στην ζωή μιας γυναίκας ,είναι επώδυνη και εξαντλητική από άποψη και σωματική και ψυχολογική .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera afroditi..

stin egkimosini poli rolo paizoun k oi ormones mas.

de simainei oti de agapas to moro sou exontas ayta ta sinaisthimata...oles ginomaste eyaisthites..ego eimouna pou eimouna tora me to paramikro neyriazo k klaio..

toso poli ponas otan se klotsaei?kairo exei pou se ponaei otan se klotsaei?

giati ego eimai sto 7 k de klotsaei dinata..oute k ponao..

iremmise k eyxaristisou osos mporeis tin agkimosini sou giati meta erxontai ta zoria

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera afroditi..

stin egkimosini poli rolo paizoun k oi ormones mas.

de simainei oti de agapas to moro sou exontas ayta ta sinaisthimata...oles ginomaste eyaisthites..ego eimouna pou eimouna tora me to paramikro neyriazo k klaio..

toso poli ponas otan se klotsaei?kairo exei pou se ponaei otan se klotsaei?

giati ego eimai sto 7 k de klotsaei dinata..oute k ponao..

iremmise k eyxaristisou osos mporeis tin agkimosini sou giati meta erxontai ta zoria

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη μου γεια σου και απο μένα.Οπως είπε και η thouli είναι και θέμα ορμονών.Η εγκυμοσύνη είναι μια περίοδος έντονης ορμονικής δραστηριότητας και έτσι επηρεάζουν τα συναισθήματα μας.Πολλές γυναίκες γίνονται ιδιαίτερα ευαίσθητες(εγώ με το παραμικρό,κάτι να σκεφτώ,βουρκώνω),ενώ άλλες έχουν πολλά νευρα και γίνονται ιδιαίτερα ευέξαπτες(και νεύρα έχω).Επίσης οφείλεται και στο γεγονός ότι αλλάζει το σώμα σου,δεν μπορείς να κάνεις αυτά που έκανες πριν,και γενικώς δεν είσαι μέσα στην ενέργεια όπως και πρίν την εγκυμοσύνη.Δεν είναι θέμα "κακιάς μάνας"όπως λές αλλά απο θέμα αλλάγής.Σκέψου οτι ένας μήνας σου μένει ακόμα και αξίζει όλη αυτή η αλλαγή!Καλό θα ήταν να γραφτείς και σε μαθήματα γιόγκας ή να πάρεις ένα dvd σπίτι για τεχνικές χαλάρωσης.Πιστεύω οτι θα σε βοηθούσε..Καλό υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και με το καλό το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη μου γεια σου και απο μένα.Οπως είπε και η thouli είναι και θέμα ορμονών.Η εγκυμοσύνη είναι μια περίοδος έντονης ορμονικής δραστηριότητας και έτσι επηρεάζουν τα συναισθήματα μας.Πολλές γυναίκες γίνονται ιδιαίτερα ευαίσθητες(εγώ με το παραμικρό,κάτι να σκεφτώ,βουρκώνω),ενώ άλλες έχουν πολλά νευρα και γίνονται ιδιαίτερα ευέξαπτες(και νεύρα έχω).Επίσης οφείλεται και στο γεγονός ότι αλλάζει το σώμα σου,δεν μπορείς να κάνεις αυτά που έκανες πριν,και γενικώς δεν είσαι μέσα στην ενέργεια όπως και πρίν την εγκυμοσύνη.Δεν είναι θέμα "κακιάς μάνας"όπως λές αλλά απο θέμα αλλάγής.Σκέψου οτι ένας μήνας σου μένει ακόμα και αξίζει όλη αυτή η αλλαγή!Καλό θα ήταν να γραφτείς και σε μαθήματα γιόγκας ή να πάρεις ένα dvd σπίτι για τεχνικές χαλάρωσης.Πιστεύω οτι θα σε βοηθούσε..Καλό υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και με το καλό το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia euxaristw gia tis apantiseis sas.to kserw oti einai thema ormonwn kai oti exw kourastei polu kai mou bgenei se klama kai apelpisia.einai polu diskolo na mhn mporeis na kaneis ta aparetita kai na akous apo ales oti douleuane mexri na gennisoun.einai apo swma se swma kai pos kataponite ?den kserw.apla thelw na teliosei grigora giati den antexw alo.einai pola auta pou pernane apo to mialo mou shnexia fobos gia thn genna ,fobos gia thn ugeia tou ,fobos gia to meta.kserete kai esis sigoura pisteuw oti panw katw ta idia pername oles.thouli mou ton katalaba mesa mou apo thn 14 eudomada ,einai polu atakto mikro kai polu zoiro,tora apo ton eudomo kai meta me exei trelanei den hremei sxedon katholou kai idika to brady.klotsaei pantou dunata sta pleura mou pros ta katw kai exei boleutei sta plagia apo aristera pros ta deksia etsi pou ta podia tou me ponane polu.h kathe kopela esthanete diaforetika pisteuw to mwro mesa ths kai den mporw na shgrinw me kapoia alh.to kserw oti to agapaw polu ,apla den exw akousei kamia na milaei stomwro pou exei mesa ths kai na tou leei "stamata epitelous ".kai h plaka einai oti otan den kouniete fobame oti kati epathe.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia euxaristw gia tis apantiseis sas.to kserw oti einai thema ormonwn kai oti exw kourastei polu kai mou bgenei se klama kai apelpisia.einai polu diskolo na mhn mporeis na kaneis ta aparetita kai na akous apo ales oti douleuane mexri na gennisoun.einai apo swma se swma kai pos kataponite ?den kserw.apla thelw na teliosei grigora giati den antexw alo.einai pola auta pou pernane apo to mialo mou shnexia fobos gia thn genna ,fobos gia thn ugeia tou ,fobos gia to meta.kserete kai esis sigoura pisteuw oti panw katw ta idia pername oles.thouli mou ton katalaba mesa mou apo thn 14 eudomada ,einai polu atakto mikro kai polu zoiro,tora apo ton eudomo kai meta me exei trelanei den hremei sxedon katholou kai idika to brady.klotsaei pantou dunata sta pleura mou pros ta katw kai exei boleutei sta plagia apo aristera pros ta deksia etsi pou ta podia tou me ponane polu.h kathe kopela esthanete diaforetika pisteuw to mwro mesa ths kai den mporw na shgrinw me kapoia alh.to kserw oti to agapaw polu ,apla den exw akousei kamia na milaei stomwro pou exei mesa ths kai na tou leei "stamata epitelous ".kai h plaka einai oti otan den kouniete fobame oti kati epathe.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη μου ηρεμησε και μη νιωθεις ασχημα για αυτα που νιωθεις.Δεν εισαι η μονη!Εγω βρισκομαι στον 9ο και δε βλεπω την ωρα να γεννησω και επειδη ανυπομονω πλεον να δω τον μπεμπακο μου αλλα και επειδη και για μενα η εγκυμοσυνη δεν ηταν και η καλυτερη περιοδος της ζωης μου,αντιθετως απορω πως θα το ξαναπερασω ολο αυτο οταν αποφασισω να κανω δευτερο.Οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος,ενω το ηθελα και προσπαθουσαμε 6 μηνες,οι ορμονες μου τρελαθηκαν και με κατελαβε τρομερη αρνηση για το μωρο!Δε το ηθελα,ενιωθα οτι αλλαζε η ζωη μου,δε ηθελα να αφησω τις παλιες μου συνηθειες επειδη μπορει να ηταν βλαβερες για το μωρο,εκλεγα ολη μερα,δεν ηθελα ουτε να βλεπω τον αντρα μου τον οποιο υπεραγαπαω και ειχα φτασει στο σημειο να πηγαινω στους πρωτους υπερηχους και εκτως οτι δεν ενιωθα καμια απολυτως συγκινηση,ελεγα μεσα μου οτι δε με νοιαζει αν ο γιατρος μου πει οτι ειναι μια παλινδρομη κυηση ή κατι τετοιο!Ασε που ηθελα κοριτσακι κι οταν ειδαμε τη τσουτσου του με επιασε ταρακουλο και δε το ηθελα δυο φορες!Τοσα αρνητικα συναισθηματα που ενιωθα η χειροτερη γυναικα και μανα του κοσμου!!!Δε το ελεγχα ομως,ηταν συναισθηματα που ξεπηδουσαν απο μεσα μου και δεν ηξερα τι να κανω..ευτυχως με τη βοηθεια του αντρουλη μου της μαμας μου και μιας πολυ καλης μου φιλης(οπου καταλαβα οτι ειναι και η μονη φιλη που εχω τελικα) που αν και μενει μακρια μου σταθηκε οσο κανεις, το ξεπερασα ..ομως ακομη και τωρα που αγαπαω πλεον το μπεμπακο μου νιωθω ακομη δυσφορια γιατι κι εμενα με ποναει πολλες φορες οταν κινειται και του λεω αυτο το ''σταματα πια παιδακι μου'',γιατι εχει τσακισει τα πλευρα μου,γιατι δε μπορω να κοιμηθω τα βραδια γιατι θελω να ξυπνησω ενα πρωι και να πιω ενα λαχταριστο ελληνικο καφε και να κανω ενα τσιγαρακι κλπ...Ομως Αφροδιτακι μου νομιζω πως εχει δικιο η φιλη μου και οσες μου εχουν πεει οτι μολις δουμε τα μωρακια μας θα τα ξεχασουμε ολα και θα πουμε ΧΑΛΑΛΙ!!!Τωρα μου ακουγεται δυσκολο αλλα να δεις που ετσι θα γινει..Α! αυτη η φιλη μου που παρεπιμπτοντως ειναι μαμα και ψυχολογος και περασε κι αυτη κατι αναλογο,μου ειπε να κανω μια ασκηση πολλες φορες τη μερα οταν νιωθω ετσι ασχημα.. να χαιδευω τη κοιλια μου και να λεω ''μωρακι μου σ'αγαπαω πολυ και πριμενω πως και πως να ερθεις''.μπορει να ακουγεται χαζο αλλα οντως βοηθαει!Ας κανουμε υπομονη εμεινε λιγος καιρος ακομη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη μου ηρεμησε και μη νιωθεις ασχημα για αυτα που νιωθεις.Δεν εισαι η μονη!Εγω βρισκομαι στον 9ο και δε βλεπω την ωρα να γεννησω και επειδη ανυπομονω πλεον να δω τον μπεμπακο μου αλλα και επειδη και για μενα η εγκυμοσυνη δεν ηταν και η καλυτερη περιοδος της ζωης μου,αντιθετως απορω πως θα το ξαναπερασω ολο αυτο οταν αποφασισω να κανω δευτερο.Οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος,ενω το ηθελα και προσπαθουσαμε 6 μηνες,οι ορμονες μου τρελαθηκαν και με κατελαβε τρομερη αρνηση για το μωρο!Δε το ηθελα,ενιωθα οτι αλλαζε η ζωη μου,δε ηθελα να αφησω τις παλιες μου συνηθειες επειδη μπορει να ηταν βλαβερες για το μωρο,εκλεγα ολη μερα,δεν ηθελα ουτε να βλεπω τον αντρα μου τον οποιο υπεραγαπαω και ειχα φτασει στο σημειο να πηγαινω στους πρωτους υπερηχους και εκτως οτι δεν ενιωθα καμια απολυτως συγκινηση,ελεγα μεσα μου οτι δε με νοιαζει αν ο γιατρος μου πει οτι ειναι μια παλινδρομη κυηση ή κατι τετοιο!Ασε που ηθελα κοριτσακι κι οταν ειδαμε τη τσουτσου του με επιασε ταρακουλο και δε το ηθελα δυο φορες!Τοσα αρνητικα συναισθηματα που ενιωθα η χειροτερη γυναικα και μανα του κοσμου!!!Δε το ελεγχα ομως,ηταν συναισθηματα που ξεπηδουσαν απο μεσα μου και δεν ηξερα τι να κανω..ευτυχως με τη βοηθεια του αντρουλη μου της μαμας μου και μιας πολυ καλης μου φιλης(οπου καταλαβα οτι ειναι και η μονη φιλη που εχω τελικα) που αν και μενει μακρια μου σταθηκε οσο κανεις, το ξεπερασα ..ομως ακομη και τωρα που αγαπαω πλεον το μπεμπακο μου νιωθω ακομη δυσφορια γιατι κι εμενα με ποναει πολλες φορες οταν κινειται και του λεω αυτο το ''σταματα πια παιδακι μου'',γιατι εχει τσακισει τα πλευρα μου,γιατι δε μπορω να κοιμηθω τα βραδια γιατι θελω να ξυπνησω ενα πρωι και να πιω ενα λαχταριστο ελληνικο καφε και να κανω ενα τσιγαρακι κλπ...Ομως Αφροδιτακι μου νομιζω πως εχει δικιο η φιλη μου και οσες μου εχουν πεει οτι μολις δουμε τα μωρακια μας θα τα ξεχασουμε ολα και θα πουμε ΧΑΛΑΛΙ!!!Τωρα μου ακουγεται δυσκολο αλλα να δεις που ετσι θα γινει..Α! αυτη η φιλη μου που παρεπιμπτοντως ειναι μαμα και ψυχολογος και περασε κι αυτη κατι αναλογο,μου ειπε να κανω μια ασκηση πολλες φορες τη μερα οταν νιωθω ετσι ασχημα.. να χαιδευω τη κοιλια μου και να λεω ''μωρακι μου σ'αγαπαω πολυ και πριμενω πως και πως να ερθεις''.μπορει να ακουγεται χαζο αλλα οντως βοηθαει!Ας κανουμε υπομονη εμεινε λιγος καιρος ακομη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πρωτοθυμηθω και εγω με την εγκυμοσινη!και εγω εκλεγα με το παραμικρο..για χαζομαρεςςςςςςςς.........ειναι οι ορμονες.Ειχα αρκετη βοηθεια απο τον αντρα μου..Πω!Πω!τι περνουσε ο καημενος!!!!μετα ημουν ακομα χειρωτερα...αλλα τελος καλα ολα καλα..Μην ανχωνεσε λιγο πολυ ολες τα περναμε!!:) Σε φιλω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πρωτοθυμηθω και εγω με την εγκυμοσινη!και εγω εκλεγα με το παραμικρο..για χαζομαρεςςςςςςςς.........ειναι οι ορμονες.Ειχα αρκετη βοηθεια απο τον αντρα μου..Πω!Πω!τι περνουσε ο καημενος!!!!μετα ημουν ακομα χειρωτερα...αλλα τελος καλα ολα καλα..Μην ανχωνεσε λιγο πολυ ολες τα περναμε!!:) Σε φιλω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα και απο μενα.. και εγω εχω νοιωσει αυτα που λετε και μερικες φορες συνεχιζω να τα νοιωθω γιατι περασα και περναω πολλα στην εγκυμοσυνη μου αν και ειμαι στο τελος... τι να σας πρωτοπω.. στις αρχες εμετους μεχρι και 2 μηνων συνεχεια να μου βγει η ψυχη.. μετα συσπασεις απο 5 μηνων και 1,5 μηνα στο νοσοκομειο... δυσκοιλιες πρωτογνωρες να κλαιω οταν παω τουαλετα.. πονους απιστευτους στην κοιλια απο 5 μηνων.. νευρα πολλα κλαματα πολλα να σκεφτομαι οτι ια πεθανω.. μου κοπηκε η ορεξη δεν μπορουσα να φαω για ενα διαστημα.. και τωρα ηρθε η υπερενταση η αυπνοια οι εντονοι παλμοι συνεχεια λες και η καρδια μου παει να σπασει ταχυπαλμιες.. ολα αυτα κοριτσια τα οποια με κανουν να σκεφτομαι χαζα αλλα κανω υπομονη.. θα περασουν οι μερες με την βοηθεια του Θεου. σας ευχομαι οτι καλυτερο ελπιζω να μην σας κουρασα..

dev364pp___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα και απο μενα.. και εγω εχω νοιωσει αυτα που λετε και μερικες φορες συνεχιζω να τα νοιωθω γιατι περασα και περναω πολλα στην εγκυμοσυνη μου αν και ειμαι στο τελος... τι να σας πρωτοπω.. στις αρχες εμετους μεχρι και 2 μηνων συνεχεια να μου βγει η ψυχη.. μετα συσπασεις απο 5 μηνων και 1,5 μηνα στο νοσοκομειο... δυσκοιλιες πρωτογνωρες να κλαιω οταν παω τουαλετα.. πονους απιστευτους στην κοιλια απο 5 μηνων.. νευρα πολλα κλαματα πολλα να σκεφτομαι οτι ια πεθανω.. μου κοπηκε η ορεξη δεν μπορουσα να φαω για ενα διαστημα.. και τωρα ηρθε η υπερενταση η αυπνοια οι εντονοι παλμοι συνεχεια λες και η καρδια μου παει να σπασει ταχυπαλμιες.. ολα αυτα κοριτσια τα οποια με κανουν να σκεφτομαι χαζα αλλα κανω υπομονη.. θα περασουν οι μερες με την βοηθεια του Θεου. σας ευχομαι οτι καλυτερο ελπιζω να μην σας κουρασα..

dev364pp___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάνω απ' όλα χρειάζεται ψυχραιμία. Γλυκειά μου είναι δύσκολα. Εγώ ήμουν 9 μηνών τον Ιούλιο!!! Καταλαβαίνεις τί πέρασα. Ξέρεις τί έκανα από κάποια στιγμή και έπειτα; Σταματησα να με παίρνω στα σοβαρά! Αλήθεια! Ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς το εννοώ. Το έριξα στην τρελή και δε μου έδινα σημασία. Έκλαιγα και έλεγα στον εαυτό μου σταμάτα χαζή! Νευρίαζα και έλεγα μη μου δίνετε σημασία. Ε, στο τέλος το έκανα και εγώ. Δε μου έδινα σημασία. :) Σταμάτησα επίσης να κάνω δουλειές! Ήταν η καλύτερη μου! Να ναι καλά η αδερφούλα μου... Τώρα για το βραδυνό ύπνο σε καταλαβαίνω. Μπορείς όμως να κάνεις όμορφες σκέψεις κάθε που δυσανασχετείς. Πετυχαίνει το κόλπο. Α! Και μαξιλάρια πολλάααα μαξιλάρια. Εμένα τουλάχιστον με βόλεψαν! ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάνω απ' όλα χρειάζεται ψυχραιμία. Γλυκειά μου είναι δύσκολα. Εγώ ήμουν 9 μηνών τον Ιούλιο!!! Καταλαβαίνεις τί πέρασα. Ξέρεις τί έκανα από κάποια στιγμή και έπειτα; Σταματησα να με παίρνω στα σοβαρά! Αλήθεια! Ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς το εννοώ. Το έριξα στην τρελή και δε μου έδινα σημασία. Έκλαιγα και έλεγα στον εαυτό μου σταμάτα χαζή! Νευρίαζα και έλεγα μη μου δίνετε σημασία. Ε, στο τέλος το έκανα και εγώ. Δε μου έδινα σημασία. :) Σταμάτησα επίσης να κάνω δουλειές! Ήταν η καλύτερη μου! Να ναι καλά η αδερφούλα μου... Τώρα για το βραδυνό ύπνο σε καταλαβαίνω. Μπορείς όμως να κάνεις όμορφες σκέψεις κάθε που δυσανασχετείς. Πετυχαίνει το κόλπο. Α! Και μαξιλάρια πολλάααα μαξιλάρια. Εμένα τουλάχιστον με βόλεψαν! ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia sas euxariste polu gia thn ipostiriksh sas ,shmera eimai kalhtera .....ebala skoupa kai lew na ta kataferw na balw kai sidero giati ta plimena ksexilizoun apo pantou.sissiw nai kalhtera na to riksw sthn trelh exeis dikio ....an den mporw na kounithw na lew "ante pali ksapla tha thn bgalw shmera.exthes me thn bohthia tou antrouli mou kaname os ta misa kai to xristougenniatiko dentro an kai thelei akoma pola panw tou.siga siga ola ginonte.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia sas euxariste polu gia thn ipostiriksh sas ,shmera eimai kalhtera .....ebala skoupa kai lew na ta kataferw na balw kai sidero giati ta plimena ksexilizoun apo pantou.sissiw nai kalhtera na to riksw sthn trelh exeis dikio ....an den mporw na kounithw na lew "ante pali ksapla tha thn bgalw shmera.exthes me thn bohthia tou antrouli mou kaname os ta misa kai to xristougenniatiko dentro an kai thelei akoma pola panw tou.siga siga ola ginonte.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα,

Ειμαι και εγω στον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και αισθανομαι το ιδιο χαλια. Οχι το μωρο δεν με ποναει απλα ειναι πλεον λιγο περιεργη η αισθηση οταν αλλαζει θεση, φανταζομαι λογω ελλειψης χωρου. περιμενω αγορι και ακομα και σημερα λιγες εβδομαδες πριν το κρατησω στην αγκαλια μου νομιζω πολλες φορες οτι δεν θα το αγαπαω αρκετα γιατι ηθελα (και ο αντρας μου το ιδιο) κοριτσακι. Φανταζεστε την απογοητευση οταν μαθαμε το φυλο. Κλαματα και παραπονα ολη μερα. Εχω πολλους φοβους για το πως θα ειναι, αν θα ειναι υγειες πως θα τα καταφερουμε, και πως θα ειναι η ζωη μας απο εδω και μπρος. Πολλες φορες νομιζω οτι θα τρελαθω και αλλες ειμαι πολυ χαρουμενη και ανυπομονω. Ειναι τουλαχιστον παρηγορο να βλεπω οτι δεν ειμαι η μονη "κακια" και "τρελαμενη".

καλημερα σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΟΥΛΑ!ΟΠΟΙΑ ΠΕΙ ΠΩΣ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ,ΘΑ ΠΕΙ.....ΨΕΜΜΑΤΑ!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ,ΕΩΣ ΑΠΙΘΑΝΟ ,ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ....ΚΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ 9ο,ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ,ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ!ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΖΟΡΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΟΥΡΕΣ ,ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ ΚΑΨΙΜΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΩ 2 ΩΡΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΩ...ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΠΑΝΤΟΥ,Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ,ΔΙΟΤΙ ΓΥΡΝΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΧΛΩΡΟ ΚΛΑΡΙ.....ΤΟ ΣΙΔΕΡΩΜΑ ,ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΚΑΘΙΣΤΗ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΕΤΣΙ.ΒΑΛΕ ΣΤΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟ ΤΗ ΣΙΔΕΡΩΣΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΤΙΒΙ.....ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΣΑΚΙΣΗ ΣΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ:P

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ...ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ....ΙΣΩΣ ,ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΣΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟΣΟ...:(

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ,ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ.....ΚΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΟ,ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΤΟΝΩΝΟΜΑΙ....ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ,ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΓΚΥΩΝ....ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ...ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ.....ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ,ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΑΣ!ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ,ΠΩΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΚΟΜΑ..ΣΥΝΤΟΜΑ ,ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.....ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ,ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.....ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax cristin mou kairo exoume na ta poume.o mpemphs mou me ponaei giati einai polu dunatos to xriso mou.einai fantasou apo tora 2300 kai eimai 33 eudomadon .to prospathisa kai etsi me to sidero alla me ponese h plath xaxaxa .alla h kaoura einai ola ta leuta ta simeko kai ta malox ta exw gia karameles.maksilari opote exw balei den me poluboleuei ase pou otan girnaw prepei na girizw kai auto katw apo thn kouberta .emena o kalos mou exei ena kako ,niothei toso trifera (malon) apenanti mas pou kolaei panw mou kai tou fonazw olo na apomakrinthei....se alo dwmatio adunaton na paei!!!a telos auto me ta neura ....sta kala tou kathoumenou ekei pou eimai mes thn gluka pataw kati isteries ti na sou pw kai meta klaiw kai xwris na mporw na stamatisw .kserw oti einai oi ormones alla an me deis apo kapoia gwnia kanw san demonismenh :laugh: :laugh: :laugh: euxome na mhn eksantlithei h hpomonh tou antra mou:blush: tha perasei auto skeutome kai meta tha erthei h alh allagh stis ormones otan gennisoume pou mporei na mas parei ksista kai h epiloxios katathlipsh.....ola ta kala emeis ta trabame oi antres ti pernane apo authn thn diadikasia ...mono ta neura mas prepei na antexoun kai den to kanoun kai panta tous pianei o egwismos .asta na pane kalh egumosinh exw doksa to theo alla aytes oi ormones re koritsia einai asta na pane.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athina καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις!κι εγω ηθελα κοριτσακι κι ολοι στην αρχη μεχρι κι ο γιατρος μας ελεγαν οτι θα ειναι κοριτσακι.Οταν λοιπον στον μεγαλο υπερηχο ειδαμε τσουτσουνακι μου ηρθε κολπος!!!Αντι να λεω δοξα το θεο που ειναι καλα εκλαιγα γιατι ηταν αγορι!Εχει κι ο αδερφος μου μια μπουμπου που μας εχει τρελανει ολους κι ελεγα(κι ακομα λεω μη σου πω)οτι το δικο μου μωρο κανεις δε θα το αγαπαει τοσο πολυ..ουτε κι εγω η ιδια..Οσες ομως ξερω που εχουν αγορια μου λενε πως μολις το δω δε θα το αλλαζω με ολα τα κοριτσακια του κοσμου και το δεσιμο που εχουν οι μαμαδες με τα ογορια ειναι μεγαλυτερο απο οτι με τα κοριτσια..Ενιωθα,και ακομη νιωθω καμια φορα,η πιο αχαριστη και κακια μανα του κοσμου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!πρωτα απο ολα να ειναι γερα παιδια!

και εγω κοριτσι ηθελα

αλλα οταν γεννηθηκε το αγορακι μου, τι να σας πω,

δεν το αλλαζω με τιποτα στον κοσμο!!!!!

τελικα εχουν δικιο, πολυ δυνατη η σχεση

μανας γιου!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράγιο σε όλες τις εγκύους και από τη μεριά μου...

εγώ δυανύω την 7η εβδομάδα μου στο πρώτο μας παιδάκι. Εμετοί, ζαλάδες, πόνοι και διάφορες εντερικές διαταραχές, μυρωδιές ενοχλητικές από παντού να με κατακλύζουν, άσχημη διάθεση που δεν μπορώ να πάω γυμναστήριο και δεν μπορώ να φορέσω τακούνια και να πάω τις βόλτες μου με τον άντρα μου με τη μηχανή, για να μην αναφέρω το σεξ που δεν ενδείκνυται τον πρώτο καιρό...Γενικώς αυτό που έχω καταλάβει τον πρώτο καιρό είναι ότι αλλάζεις άρδην συνήθειες ζωής και αλλάζουν και όλοι οι άλλοι γύρω σου στο πώς σε αντιμετωπίζουν (λες και πρόκειται να σπάσεις), αισθάνεσαι συνεχώς άσχημα και ούτε κοιλιά βλέπεις, ούτε μωρό καταλαβαίνεις...Ώσπου έρχεται η μέρα που πας στο γιατρό και ακούς την καρδούλα του...Αυτό το τικ τακ που μπορεί στην αρχή να είναι αργό και με τις μέρες να ζωηρεύει, σε κάνει να δεσμεύεσαι ότι θα κάνεις τα πάντα για να το προστατεύσεις και να αφιερώσεις όλο σου το "είναι" σε αυτό...κατά τα άλλα όλα τα προηγούμενα φαινόμενα που περιγγραψα συνεχίζονται αμείωτα ώσπου να έρθει αυτός ο πολυπόθητος τρίτος μήνας όπου και λέγεται ότι θα εκλείψουν... Για να μην σκεφτώ ότι εγώ είμαι για να γεννήσω τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου και όσο με φαντάζομαι φούσκα στους 45 βαθμούς τόσο με πιάνουν τα ψυχολογικά μου...Αλλά γενικώς θέλει ψυχραιμία και χιούμορ...Ελπίζω να τα τηρήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΑΤΕ..

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΟΝ 8ο ΚΑΙ ΤΟΝ 9ο ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΜΟΥ

ΛΕΝΕ;;; ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..

Ε ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΜΕΡΕΣ!!!

Α Π Λ Α!!!!

ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ..

ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..(ΜΟΝΟ ΚΑΜΙΑ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ

ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ!!!)

ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΠΑΝΩ ΜΟΥ..

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΣΗ ΣΤΑΓΟΝΑ!!

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΤΛ..

ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ..

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ, ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΜΕ

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ..

ΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΚΟΥΠΑ ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ..

ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΙ

ΠΟΝΑΩ!!!!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..

ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΔΕΝ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ..

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΑΤΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Η ΑΓΟΡΑΚΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ

ΤΟΝ ΚΟΠΟ.. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ

ΝΑ ΕΧΕΙ!!!

ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙΣΕΙ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΙ..

ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ..

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΜΕΣΩΣ!!

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ Η ΑΣΧΗΜΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΚΑΝ;;;;;

ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ.. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ

ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ..

Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ

ΕΙΧΕ ΑΓΟΡΙ ΦΡΙΚΑΡΕ.. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΖΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΙΖΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ..

Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΩΣΤΟ!!! ΑΝΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΠΑΙΔΑΚΙ..

ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ..

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΠΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ.. ΧΙΧΧΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βabyboom κι εσυ περιμενεις απο μερα σε μερα ε;Ουφ αυτες οι τελευταιες μερες δε περνανε!!!Κι εγω εχω βρικολακιασει τα βραδια αλλα ευτυχως εχω τρομερη ενεργεια λες και δεν ειμαι με τη κοιλια στο στομα κι εχω ξεσηκωσει το σπιτι για να περναει η ωρα..εχθες ημουν στα τεσσερα και καθαριζα τα σοβατεπια...Οσο για το φυλο η αληθεια ζηλευω λιγακι εσας που θα κανετε κοριτσακια,αλλα ηδη αγαπαω πολυ τον μπεμπακο μου και λεω οτι θα ειναι κοριτσακι το δευτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...