Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν μπορω να διαβασω το σπερμοδιαγραμμα!!sos


Recommended Posts

Γεια σας.Ειμαι καινουργιο μελος και γραφω πρωτη φορα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας...........Δεν καταλαβενω τα αποτελεσματα του σπερματοδιαγραμματος εαν ειναι καλα ή οχι:( :(

Οποιος μπορει ας μου απαντησει.......:) :)

ΗΛΙΚΙΑ 29

ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟΧΗΣ 3

Ογκος σπερματος 3.0ml

Αντιδραση(ph) 7.6

Ρευστοποιηση 30min

Συσταση ομοιογενης

Πυοσφαιρια 2-4

Ερυθρα οχι

Προστατικα κυταρρα οχι

Βλεννη οχι

ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ

Απλες 5%

Αριθμος σπερματοζωαριων ανα ml 35.000.000Αριθμος σπερματοζωαριων Ολικος 105.000.000

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΑΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυπικες μορφες 75 %

Ατυπες μορφες 10 %

Ανωμαλιες κεφαλης 15 %

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 50% 40% 35%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 10% 5% 5%

κινηση επι τοπου 5% 5% 5%

Ακινητα 35% 50% 55%

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή πρόσφατα πέρασα από την ίδια φάση έχω καταλάβει λίγα πραγματάκια, αυτά που θα σου πω όμως μην τα δέσεις, να ρωτήσεις κ έναν γιατρό οκ;

Λοιπόν ο όγκος είναι πάρα πολύ καλός, η μορφολογία είναι φυσιολογική αλλά η κινητικότητα μέτρια. Μ αυτές τις τιμές σίγουρα μπορείς να κάνεις μωρό πάντως!

Και εμείς είχαμε παρόμοια αποτελέσματα και ο γιατρός έδωσε στο σύζυγο να πίνει ένα σιρόπι Bisolvon και του κάνω πολύ συχνά φρέσκο χυμό πορτοκαλιού που άκουσα ότι βοηθάει πολύ!!!

Αν κάνεις μια απλή μαθηματική πράξη θα βρείς αναλογικά σε πόσες ώρες τα σπερματοζωάρια μένου ακίνητα. Δηλαδή αν την 1 ώρα είναι 50% , την 2 40% και την 3 35% από την 8 ώρα λογικά και μετά είναι ακίνητα δηλαδή δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν (το έκανα πρόχειρα μια ώρα πάνω μια κάτω).

Άρα πρέπει να βρεις την ωωρηξία έτσι ώστε να έρχεστε σε επαφή οπωσδήποτε τότε. Στην περίπτωση σου δεν ισχύει το μέρα παρά μερά αλλά το κάθε μέρα στις γόνιμες μέρες , μη σου πω και 2 φορές την μέρα για να είστε σίγουροι.

Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας , μίλησε και μ έναν γιατρό ε;

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή πρόσφατα πέρασα από την ίδια φάση έχω καταλάβει λίγα πραγματάκια, αυτά που θα σου πω όμως μην τα δέσεις, να ρωτήσεις κ έναν γιατρό οκ;

Λοιπόν ο όγκος είναι πάρα πολύ καλός, η μορφολογία είναι φυσιολογική αλλά η κινητικότητα μέτρια. Μ αυτές τις τιμές σίγουρα μπορείς να κάνεις μωρό πάντως!

Και εμείς είχαμε παρόμοια αποτελέσματα και ο γιατρός έδωσε στο σύζυγο να πίνει ένα σιρόπι Bisolvon και του κάνω πολύ συχνά φρέσκο χυμό πορτοκαλιού που άκουσα ότι βοηθάει πολύ!!!

Αν κάνεις μια απλή μαθηματική πράξη θα βρείς αναλογικά σε πόσες ώρες τα σπερματοζωάρια μένου ακίνητα. Δηλαδή αν την 1 ώρα είναι 50% , την 2 40% και την 3 35% από την 8 ώρα λογικά και μετά είναι ακίνητα δηλαδή δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν (το έκανα πρόχειρα μια ώρα πάνω μια κάτω).

Άρα πρέπει να βρεις την ωωρηξία έτσι ώστε να έρχεστε σε επαφή οπωσδήποτε τότε. Στην περίπτωση σου δεν ισχύει το μέρα παρά μερά αλλά το κάθε μέρα στις γόνιμες μέρες , μη σου πω και 2 φορές την μέρα για να είστε σίγουροι.

Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας , μίλησε και μ έναν γιατρό ε;

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ julie!!!!!

Με τον γιατρο θα μιλησουμε την Δευτερα,τουλαχιστον

πηρα μια ιδεα του τι γινετε!!!

και παλι ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ julie!!!!!

Με τον γιατρο θα μιλησουμε την Δευτερα,τουλαχιστον

πηρα μια ιδεα του τι γινετε!!!

και παλι ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καονικα θα επρεπε να παρετε και ενα χαρτι που να λεει τα αποτελεσματα δηλαδη αρνητικα η οχι.Που εκανε ο συζυγος την εξεταση?Τισας ειπε ο μικροβιολογος?Απο οτι γνωριζω ειναι καλα οι φυσιολογικες τιμες πρεπει να ειναι 20.000.000/ml αφου εχει παραπανω ειναι ενταξει και η κινητικοτητα ειναι σχετικα καλη γιατι οταν ειναι μικροτερη απο 70% υπαρχει προβλημα.Καλυτερα για ποιο σιγουρα ρωτα ενα μικροβιολογο η και το γιατρο σου.Στο 50% δεν δινουν θεραπεια συνηθως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καονικα θα επρεπε να παρετε και ενα χαρτι που να λεει τα αποτελεσματα δηλαδη αρνητικα η οχι.Που εκανε ο συζυγος την εξεταση?Τισας ειπε ο μικροβιολογος?Απο οτι γνωριζω ειναι καλα οι φυσιολογικες τιμες πρεπει να ειναι 20.000.000/ml αφου εχει παραπανω ειναι ενταξει και η κινητικοτητα ειναι σχετικα καλη γιατι οταν ειναι μικροτερη απο 70% υπαρχει προβλημα.Καλυτερα για ποιο σιγουρα ρωτα ενα μικροβιολογο η και το γιατρο σου.Στο 50% δεν δινουν θεραπεια συνηθως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου θα πας την δευτερα στο γιατρο κανε λιγο υπομονη καλη μου και ευχομαι ολα να πανε καλα θα πεεριμενουμε να μας πεις τα νεα για να ενημερωθουμε κι εμεις καλυτερα για οτι δεν γνωριζουμε.Εγω πιστευω πως ειναι ολα καλα και με λιγη παραπανω προσπαθεια θα τα καταφερεται στο ευχομαι ολοψυχα γιατι κι εγω προσπαθω και καταλαβαινεις την αγωνια μου.Καλα αποτελεσματα σου ευχομαι και μην αγχωνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου θα πας την δευτερα στο γιατρο κανε λιγο υπομονη καλη μου και ευχομαι ολα να πανε καλα θα πεεριμενουμε να μας πεις τα νεα για να ενημερωθουμε κι εμεις καλυτερα για οτι δεν γνωριζουμε.Εγω πιστευω πως ειναι ολα καλα και με λιγη παραπανω προσπαθεια θα τα καταφερεται στο ευχομαι ολοψυχα γιατι κι εγω προσπαθω και καταλαβαινεις την αγωνια μου.Καλα αποτελεσματα σου ευχομαι και μην αγχωνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω παρα πολυ!!!

Και για εσας ευχομαι τα καλυτερα........οπως και σε ολα τα ζευγαρια

που αγωνιουν να γινουν γονεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω παρα πολυ!!!

Και για εσας ευχομαι τα καλυτερα........οπως και σε ολα τα ζευγαρια

που αγωνιουν να γινουν γονεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...