Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το εξπρές του βυζονυχτίου Νο 80-σαν να μπαίνει η άνοιξη!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 971
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αχ το διαβασα κ εγραψα κιολας! L-)

λοιπον οσο προλαβω για το θεμα της διαφορας παιδιων συμφωνω με αργυ..

οταν ειχαμε παει ξανθ. και συζηταγαμε για επομενο παιδι κτλ μου λεει κ τι βιαζεσαι;αλλωστρε ειναι πολυ μικρη....

τα παιδια χρειαζονται τουλαχιστον μια διαφορα 2,5-3 χρονια μεταξυ τους....διοτι τα παιδια μετα τα 3 χρονια γινονται πιο ανεξαρτητα,μεχρι τοτε διεκδικουν τη μαμα τους,τη χρειαζονται συνεχεια,δν ειναι ανεξαρτητα,δν μπορουν να τη μοιραστουν με αλλο παιδι....μετα τα 3 χρονια απο μονα τους ξεκολλανε απο τη μαμα,ειναι πιο ανεξαρτητα κ ετσι γινεται πιο ευκολο για αυτα να δεχτουν οτι η μαμα ασχολειται κ με κατι αλλο εκτος αυτων....

αυτος πιστευω εγω ειναι κ ο λογος που τα πιο μικρα παιδακια δυσκολευονται στην προσαρμογη του παιδικου σε σχεση μ,ε τα πιο μεγαλα...προσωπικη αποψη παντα ετσι;αυτα μουτ ειχε πει κ τα θεωρω λογικα προσωπικα!

κ εγω δν θα ηθελα να εχουν τα παιδια μου μεγαλη διαφορα μεταξυ τους ,αυτο ειναι αλλο!θα ηθελα να μπορουν να εχουν μια σχεση μεταξυ τους ,κ οταν μεγαλωσουν να μπορουν να κανουν παρεα,να μοιραζονται πραγματα να μιλανε μαζι μεταξυ τους ,να περνουν ιδιες φασεις σχετικα κοντα .....βεβαια θεωρητικα μιλωντας παντα γιατι δν ειναι κατι που μπορω να ρυθμισω προσωπικα....

αυτα ......

χαιρετω σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε νομίζω να είναι εύκολο βέβαια για ενα παιδάκι 4 ετών να δεχτεί καινούργιο μέλος στην οικογένεια..

δε ξέρω όλα τα παραδείγματα που έχω από φίλες και συγγενείς που επέλεξαν να στείλουν το παιδάκι τους το πρώτο σχολείο και μετά να κάνουν άλλο παιδί είχαν ένα θέμα..υπήρξαν δυσκολίες..

από την άλλη, οι δικές μου δε θυμούνται ποιά είναι η πιο μικρή εμείς τους το λέμε..Βλέπουμε φωτο από μωρά και η Ι που είναι η μεγαλύτερη λέει πότε ήταν η Φ μωρό? Πότε ήρθε σπίτι? Ποια γεννήθηκε πρώτη? :roll:

Έχουν διαφορά 15 μήνες-αυτό προϋποθέτει βέβαια ίση συμμετοχή του μπαμπά στο μεγάλωμα των παιδιών..Πχ εμείς ταίζαμε από μια, αλλάζαμε από μια, όλα τα κάναμε μαζί το ίδιο..

Τώρα που τις ρωτάω αν θα ήθελαν ακόμη ένα αδερφάκι, μου κάνουν νούμερα.. και οι 2 που δίνουν την ίδια απάντηση.."μα έχω αδελφή, και την αγαπώ πολύ, δε θέλω να έρθει άλλος στην οικογένεια" και επιμένουν...

δε ξερω εμπειριες είναι αυτές..

Τώρα δυσκολεύομαι πολύ να μπω στη διαδικασία για 3ο... Είμαστε τόσο καλά, βρήκαμε ισορροπίες, περνάμε καλά..με ένα μωρό δε ξέρω τι να κάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έτσι ακριβώς όπως τα λες Ζωή! ;)

άλλωστε και στην ενήλικη ζωή η διαφορά των 4 ετών δεν είναι τίποτα!! ;)

αλλά ένα παιδάκι όταν είναι 3 ή 4 ετών δέχεται πιο εύκολα και τον ερχομό ενός αδελφού/ής.....έχει και άλλες δραστηριότητες, σχολείο ή ό,τι άλλο οπότε είναι πολύ πιο εύκολο ;)

Νατασούλα ερώτηση: στο πρόγραμμα σχολείου του Μηχαλάκη γράφει κάθε μέρα τι έχει? δλδ Δευτ 1η ώρα Μαθ. 2η ώρα Γλώσσα κ.λπ?

γιατί στο δικό μας δεν γράφει, γράφει απλά την διασκάλα και έτσι ο Λ. κουβαλάει όλα τα βιβλία του κάθε μέρα με αποτέλεσμα η τσάντα να γίνεται βαριά!!! :?

έχει την ίδια δασκάλα για μαθηματικά, γλώσσα, καλλιτεχνικά, γυμναστική, αλλά και τα μαθηματικά έχουν 1 βιβλίο και ένα τετράδιο δλδ πότε χρησιμοποιούν το ένα και πότε το άλλο!!! :?

και η τσάντα ακόμη και άδεια είναι βαριά και κουβαλάει και όλα αυτά και γίνεται ακόμη πιο βαριά!!

σήμερα οι γονείς έχουν συνάντηση με τη δασκάλα και θα πω στον άντρα μου να την ρωτήσει!!! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου αρέσει που συμφωνούμε Αργυρώ :lol::lol::lol::lol:

πόσο εύκολο μπορεί να είναι για ένα παιδί που έχει συνηθίσει να έχει ολοδικούς του τη μαμά και το μπαμπά ή τους παπούδες, να δεχτεί ένα μωρό που θα τους απασχολεί?

δεν το καταλαβαίνω καθόλου...

εννοείται ότι με τον καιρό όλα στρωνουν..αλλά δεν ξέρω τυχαίο είναι που όσες με όσες φίλες μου γεννήσαμε μαζί τα πρώτα και τώρα μετά τα 4-5 χρόνια έκαναν 2ο αντιμετώπισαν θέμα, και το συζήτησαν με δασκάλες και νηπιαγωγούς?

Ιουλία κουβέντα κάνουμε, γενικά μιλάμε ε ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας......

εμεις περασαμε κλασικα ενα απαισιο σκ.....και τα τρια αρρωστα ειναι :D:D:D:D ε!!!!!!!ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα......α!!!και εγω ειμαι αρρωστη...αλλα οκ δεν ειναι και κατι σημαντικο αυτο.......απλα το αναφερω ετσι για να δειτε τα επιπεδα γκαντεμια μας......

τωρα περιμενω να τελειωσω τη δουλεια μου και να παω τον γιωργο στο γιατρο που βηχει χαλια για ακομη μια φορα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα..τι κανετε;;;

εγω ειμαι χαλιααα..μουκωμα βηχας..εχω και χαμηλο πηρετο..38-38,5 ευτυχως πεφτει μονος του..

Παιδια..δεν ξερω τι εθιναι σωστο στο θεμα διαφορας...ολα ενει σχετικα πιστευω..

εγω και ο αδελφο ςμου εχουμε 4 χρονια διαφορα..η μαμα μου λεει πως οτανειμαστανπαιδι ατον ειχα εντελως γραμμενο δεν ασχολουμουν μαζι του ουτε καν να τον δειρω και την καταβρικα γιατι ολοι επαψαν να ασχολουντια μαζι μου και ειχα το ελευθερο να τριγυρναω στα χοραφια και να χαλαω τις φραουλες του παπου, να γυρναω βρομικη και να πλατσουριζω στα βρομονερα...

μεγαλονωντας νευριαζα που ημουν υπευθυνη γι'αυτον και οταν επιτελους πηγα γυμνασιο και τον ξεφορτωθηκα εκανα παρτι.

Ζηλευα σε φυσιολογικα πλαισια .

Και για τη μαμα ηταν πιο ευκολο σχετικα απόσο ειανι τωρα για μενα.

η κουμπαρα μου παλη η τουλα που τα παιδια της εχουν 11 μηνες διαφορα λεει πως ειναι σαννα μεγαλωνει διδυμα και οτι δεν σκεφτετε καν τι θα γινοταν αν ειχαν μεγαλυτεη διαφορα..

οποτε ..ολα ειναι σχετικα..οτι κανουμε το κανουμε πιστευω κυρις γι αμας ...για τη δικη μας διευκολινση..

ενα μεγαλυτερο παιδι μπορει να αντιδρασει με τροπο απροσμενο...ποτε δεν ξερεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία γιατί είπα ότι συμφωνούμε? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

αφού διαφωνούμε καλε !!! :P:P:lol::lol::lol::lol:

εγώ πιστεύω ότι τα 2-3 πρώτα χρόνια ενός παιδιού είναι πολύ σημαντικά ..... οι γονείς έχουν ή όποιος ασχολείται τέλος πάντων πιο πολύ, τον χρόνο να μάθει πραγματάκια στο παιδί.....να καθήσει κάτω, να παίξει, να χοροπηδήσει, να του μάθει τραγουδάκια, να βγούνε έξω βόλτα και άλλα πολλά.....αν το παιδί είναι 1 έτους και η μαμά είναι έγκυος, δεν ξέρουμε καν τι είδους εγκυμοσύνη είναι αυτή, αν θα της επιτρέψει να κάνει όλα τα παραπάνω γιατί θα πρέπει να φροντίσει και τον εαυτό της, αφού θα έχει και άλλο ένα παιδάκι στην κοιλιά της για το οποίο είναι υπεύθυνη......πάλι θα παίξει αλλά όχι τόσο ανέμελα και δνε θα κάνει τόσα πράγματα.....

όταν θα γεννηθεί το δεύτερο, το πρώτο θα πηγαίνει ενδεχομένως στον παιδικό, που σημαίνει τα πρωινά το μωρό θα έχει την ίδια μέρα που είχε και το πρώτο και όταν γυρίζει το 1ο από το σχολείο τότε ενώνονται οι δραστηριότητες .... συμμετέχουν όλοι.....έτσι το βλέπω εγώ!!! :roll::roll:

και τα δύο παιδιά έχουν την ίδια αντιμετώπιση......το 1ο είναι πιο ώριμο ν αδεχθεί μερικές αλλαγές στο σπίτι, όπως επίσης και να κατανοήσει τις αλλαγές αυτές!!!

τώρα τι έγινε με τις φίλες σου δεν ξέρω :lol::lol::lol::lol::lol:

Γιώτα :(:(:(:(:(

τι να πω, δεν ξέρω για μια ακόμη φορά περαστικά σας :x:x

Χρύσα κρεμμύδι, δεν είπαμε!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες 8-)8-)8-)8-)

δεν είναι τόσο απλό γαι την ψυχολογία ενός παιδιού μικρού να αφήνει πίσω στο σπίτι τη μαμά του με ενα άλλο μωρό για να πάει σχολείο, φαντάζεσαι πώς θα νιώθει?

τεσπα εγώ πρόβλημα δεν αντιμετώπισα με τις κοντινές ηλικίες των παιδιών μου ίσα ίσα...

από την άλλη κολλάω να προχωρήσω σε άλλο παιδί αν δε συμφωνήσουν και αυτές γιατί τώρα καταλαβαίνουν και δε ξέρω πώς θα αντιδράσουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερες!! :D:D

υπεροχη μερα!!θα στεγνωσουν κ τα πλυντηριακια τα καινουρια,ολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

κοιταξτε..δεν ειπα ποτε οτι ειναι καλυτερο για τα παιδια να εχουν διαφορα 3-4 ή κ παραπανω χρονια!

ισα,ισα,εκει συμφωνω με μαρια,οσο πιο μικρη διαφορα,καλυτερα για τα ιδια!

ειπα,οτι προσωπικα,κ οικομονο οσον αφορα τις ισορροπιες,τις συνθηκες κ την καθημερινοτητα της δικης μου οικογενειας,ειναι καλυτερα για τη μαμα,δηλ. για εμενα κ μονο,να υπαρχει αυτη η διαφορα!

φυσικα κ θα ζηλευει ο γιωργος,φυσικα κ ισως εχει ακραιες αντιδρασεις,φυσικα κ ειναι απολυτα φυσιολογικα ολα αυτα κ μακαρι να καταφερουμε να τον βοηθησουμε αποτελεσματικα χωρις να πληγωθει η ψυχουλα του!

απλως τωρα,ειμαι .αισθανομαι,πιο ωριμη,ξεκουραστη,κατασταλαγμενη,ισορροπημενη να τον βοηθησω!

σας φιλω,βλεπω μαι σειρα στο σταρ που την εβλεπα κ παλια!! 8-)8-)8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρω μου περα απο αυτα που συζηταμε εμεις εδω..δε νομιζω να ειναι πολλες οι μαμαδες που καθονται να ασχοληθουν με τα παιδια τους..

και οταν λεω να ασχοληθουν..εννοω πραγματικα να ασχοληθουν..

συνηθως θελουν να ειναι σε προγραμμα..να τρωνε με προγραμμα να κοιμουνται με προγραμμα..βρισκουν χιλιες δυο προφασεις να δοσουν σκονη, να ειναι τακτηκα υπακουα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω είμαι με όλες σας! Χαχαχα

ναι είναι σημαντικό να είναι το παιδι μέχρι τα 3 μόνο με τούς γονείς του να κανει πράγματα .... μια εγκυμοσύνης δεν σε αφήνει και απο πλευρά σωματική (μπορεί να πονάς όπως εγω η να μην είναι καλή και να είσαι ακίνητη) και απο ψυχολογική (έχεις περισσότερα νεύρα λόγο ορμονων, όπως εγω)

απο την άλλη εγω την διάφορα 4 χρονών την θεωρώ μεγάλη για τα δικά μου δεδομένα γιατι έχω τέτοια διάφορα με τον αδερφό μου και ποτέ δεν ένιωσα κοντά του .... απο τα 14 και μετα μεγάλωσα σαν μοναχοπαίδι (έφυγε για σπουδές, στρατιωτικό) αλλα και πριν τα 14 μου ο αδερφός μου ήταν μεσα στην εφηβια άφαντος απο κοντά μου και δεν είχαμε επαφή ....άντε μέχρι τα 10 παίξαμε μαζι ....

Δεν θα ήθελα το ίδιο για τα παιδιά μου, έπειτα πιστεύω οτι είναι πιο δεμένα αν είναι κοντά σε ηλικία και μεγαλώνουν μαζι.

εγω πιστεύω οτι έκανα καλά που έχουν 2,2 χρονια διάφορα. Αν και έχασε ο Μ αρκετά πράγματα απο μένα όσο ήμουν έγκυος ...αλλα τωρα χαίρεται τον αδερφούλη του και παίζουν μαζι.

Αργυρώ το βρήκα το κανονικό! Εγω είμαι στο 4 νομίζω λεβελ έχω και λίμνη και νουφαρα, έχω περάσει και απο το βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφρο μπορεί να έχει σχέση και το φύλο ..... ίσως κορίτσι-αγόρι να μην έχουν πολλά κοινά έτσι και αλλιώς....αν είχες μια αδελφή όμως? :?

εγώ δεν έχω φτάσει σε λίμνη ...... έχω να βάλω σκούπα όμως τώρα, λες να την βάλω μετά? να προσωρήσω λίγο στο επίπεδο? :-?:-?:-?:-?:-?:-?:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε συ Μαρία μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, ότι δλδ ένα 5χρονο και ένα 4χρονο θα αποφασίσουν αν θα κάνεις άλλο παιδί ή όχι :shock::shock::shock:

καταλαβαίνω αυτό που λες ότι έχετε βρει τις ισορροπίες σας, έχις την δουλειά σου, το μεταπτυχιακό σου, τα παιδιά στο σχολείο, στο μπαλέτο τους, όλα είναι στο αυλάκι και ένα παιδί 3ο, να αρχίζεις από την αρχή, είναι κάπως.....αλλά πώς μπορεί να ξέρουν τα παιδιά αυτής της ηλικίας τι σημαίνει να είναι 3 αδέλφια?

πώς μπορούν να ξέρουν αν π.χ επηρεάσει την καθημερινή τους ζωή θετικά ή αρνητικά και πώς μπορούν να ξέρουν πώς θα είναι στο μέλλον 3 αδέλφια μαζί ως ενήλικες??? :?::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν τις ακούω τόοοοσο αρνητικές...γαι άλλο παιδάκι

όσο πιο πολύ το συζητάμε, σαν να θυμώνουν και λίγο ε με απασχολεί το πώς θα το πάρουν..

καλά όχι θα είναι και ο καταλυτικός παράγοντας για το τι θα αποφασίσουμε απλώς με απασχολεί..ξέρω φυσικά ότι όπως και να έχει θα αγαπιούνται πολύ όσα αδερφάκια και αν είναι ;)

βέβαια άλλα είναι τα πιο σημαντικά τη δεδομένη στιγμή για να προχωρήσουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άσε που εγ'ω τώρα νιώθω ότι έχουμε έρθε πιο κοντά από ποτέ

τώρα περνάμε τον περισσότερο χρόνο μαζί ακόμη κι από όταν ήταν μωρά που τις άφησα και τις 2 40 ημερών στη μαμά μου..

σήμερα είμαστε συνέχεια μαζί..από το πρωί που πάμε μαζί σχολείο, σχολάμε, μαζί στο μπαλέτο και στις βόλτες και στο σπίτι ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalημερα καλημερα!

τι κανετε?>

κουμπαρα ανεβασες κα πυρετο?

Γιωτα ...περαστικα σας....υπομονη!

μα δεν εχετε σηκωσει κεφαλι καθολου!

χμ σχετικα με τη διαφορα ηλικιας...

η Μ-Ι με το Λεω εχει 4 χρ. εεεεεε ζηλευει...αρκετα!

τον αγνοει και κανει τα παντα να ιενια εκεινησ το προσκηνιο και ο μικρος στο τελος!

φταιμε οι γονεις...και βλεπω οτι φταιμε πολυ...

της τα ειχαμε ολα...και ξαφνικα της απαιτουμε να μοιραστει...οπως και να φερετε σα μεγαλη!

χθες απο οατν γυρισα απο τη δουλεια...μονο φωναζα...φυσικα στη Μ-Ι...στην οποια βλεπω οτι εχει γινει-την εχουμε κανει πολυ κακομαθημενη...και με νευριαζει που αντιμιλα...εχει δεν εχει δικιο...και φυσικα λεει εκεινη την τελευατια κουβεντα...

λ.χ. της λεω να βγαλει τα ρουχα της για μπανιο...οκ τα εβγαλε και περιφεροταν γυμνη μεσα στο σπιτι χορευοντας....χτυπα το κουδουνι μας...ηταν ο ανηψιο μου(10,5 ετων ο οποιος εχει αρχισει και μπαινει στην προεφηβεια) της λεω πηγαινε να φορεσεις το μπουρνουζι σου....παει αλλα δεν το φορα...σσυνεχιζε να χορευει... αποτελεσμα να την δει ο μικρος...οκ δεν εγινε τιποτα ...πολυ φοβερο... και η Μ-Ι δεν ειναι πονηρεμενη...αλλα θα πρεπει να γινει σε σχεση με τη γυμνια της...εεεεεεε εκει ξεφυγα ...της εδωσα και 2 (απαλες )στο γυμνο της κολαρακι...

μετα παμε σε παρτυ μασκε...φοραω μια περουκα...της λεω...δεν θα ερθεις να μου την βγαλεις...και αν θ ατο τηρησεις θα της αγοραζα μια ξανθια...(ειχε παιξει μαζι της) και ξαφνιακα εκει που πινω καφε ερχεται και την τραβα....γιατι ενα κοριτσακι πηρε τη στεκα της μαμας της....φατνουμε σπιτι...της λεω οτι δεν τηρησε αυτα που ειπαμε...και οτι δεν θα της αγορασω περουκα...και να φωναζει "θα μου παρεις θα μου παρεις" ...με νευρα

δεν αντεχω..ειμαι τοσο κουρασμενη ψυχολογικα που ηθελα να χαλαρωσω στο παρτυ και να ξεφυγω και καταφερε πριν ακ μετα να μου κανιε τα νευρα ...γκρρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία γιατί τώρα έχουν μεγαλώσει και μπορείτε και συννενοείστε μια χαρά....επικοινωνειτε :D;);) ....έχουν αρχίσει και γίνονται και ανεξάρτητες, έχουν και αυτές την - πώς να το πω - ζωή τους, το πρόγραμμά τους....κάνετε μαζί πράγματα αλλά και μόνες σας.....ενώ όταν ήταν μικρές, δεν συμμετείχαν τόσο....ήταν εξαρτημένες από σενα/σας!!! :roll::roll:

αν και εμένα μου αρέσουν πολύ τα μικράκια μέχρι 1 έτους :x:x

συμπεθέρα :lol::lol::lol::lol: υπομονή ;)

μα τι νύφη έχω τέλος πάντων :D:D:lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μάλλο ναι Αργυρώ αυτό είναι..

σήμερα έχουμε μπαλέτο στις 6

σκέφτομαι να ξαναπάω νοσοκομείο (σε αυτό κοντά στο σπίτι μου) να δω αν χρειάζονται κάτι οι γονείς :cry::cry: θα δω αν προλάβω..

Βίκυ υπομονή ρε όλα ίδια είναι :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια...Τι κάνετε;;Για τις διαφορές ηλικίας λέτε ε;;;;;

Εγώ έχω να πω ότι η διαφορά που θα έχουν τα αδέρφια είναι καθαρά θέμα παιδιού.....Αν είχα ένα μωρό τόσο δυσκολο όσο περιγράφει η Τζούλια τον Γιώργο της (ή όπως ηταν η Μαρτίνα μου) στανταρ θα άφηνα να περάσουν 2-3 χρόνια μέχρι να ξαναμείνω έγκυος.... :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Αν πάλι είχα ένα παιδί όπως ήταν η Ιωάννα μου, άνετα θα έκανα και δεύτερο παιδί αμέσως.... :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Τα "δύσκολα" μωρά σε εξαντλούν, σε κάνουν να χάνεις τον ευατό σου, να μην απολαμβάνεις τίποτα.... :roll::roll::roll::roll::roll:

Βέβαια διαφωνώ κάθετα και με τη διαφορά 5 χρόνων και πάνω....Δεν ξέρω..Μου φαίνεται τρομερά δύσκολο και για τους γονείς που πρέπει να ξαναμπουν στη διδικασία του βρέφους ενώ το μεγάλο είναι ανεξάρτητο και για το μεγάλο παιδάκι που έχει συνηθίσει να είναι μόνο του τόσο καιρό και να έχει 100% την προσοχή όλων... :roll::roll::roll::roll:

Σήμερα η Ιωάννα μετά από πολλές μέρες πήγε σχολείο.... 8-)8-)8-)

Πήραμε και στολή... :mrgreen::mrgreen: ήθελε Ραπουνζέλ, αλλά ηταν χάλια και την έπεισα και πήραμε "γοργόνα", την Μερλία, την βασίλισσα των ωκεανών... :lol::lol::lol: Φοβερή είναι..΄. :x:x:x

Στη μικρή δεν πήρα...Έχει ολοκαίνουρια την πασχαλίτσα της Ιωάννας... :roll::roll:

Στο θέμα του κρεβατιού, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα τι θα κάνουμε.... :roll::roll::roll: Εγώ κλίνω προς το ακριβό... :?:?:?:?:?:?:? Μου φαίνεται μονόδρομος!!!

Ο Γιώργος από Τετάρτη έχει ρεπό...Θα βάψει το δωμάτιο του μπέμπη... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώ 5 χρόνια και πάνω είναι πολλά και για μένα, αλλά μόνο για μικρή ηλικία, όταν τα παιδιά είναι ενήλικες σιγά την διαφορά....σκέψου ο ένας 30 και ο άλλος 35!!! τίποτα!!! :roll::roll: 60, 65!!!

τέλος πάντων εξαρτάται τι θέλουν οι γονείς και κυρίως η μητέρα! ;)

πώς θα το βάψετε τελικά??? :roll::roll:

μεγειά την στολή! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον κίνδυνο να πεθάνουν

γιατί οι βλάβες που εχουν υποστεί είναι πολύ πολύ σοβαρές

θα δούμε

Μακάρι να αντιμετωπιστούν όλα αλλά οι γιατροί δε δίνουν ελπίδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια πολυ καλη μου φιλη εχει 7 χροναι διαφορ αμε την αδελφη της...και τα δικα της παιδι αμε τοση διαφορα τα εκανε..

ειχε πει τοτε θυμαμαι πως θελει να χαρει απολυτα το ενα της παιδι πρωτου κανει και το δευτερο..

να παει νηπιαγωγειο και δημοτηκο και μετα..

και ετσι εκανε..

ειανι ολα στο τι θελει η μητερα...

και εγωε ιχα δυσκολο παιδι τον Χ..ακομα ειναι δυσκολο..αλλα επελεξα να τα κανω κοντα γιατι μετα δε θα εκανα σηγουρα αλλο..

ελεγα πως αν ειναι να ξεπατοθω..ε ας το κανω μια και εξω..

Χτες εμαθα και για τηγυναικα ενος ξαδελφου μου που ειναι εγγυος στο τριτο..

-ηρθαν επισκεψη στη μαμα μου- και ολο κλαιγοταν και κλαιγοταν και να ειμαστε και οι δυο ανεργοι..δε μιλησα..

Γιατρ εχει τον Παπ..αυτο που ειχα στον Γιαννη.. 70 ευρω επισκεψη και οποι οι υπερηχοι εξω...( αυχενικη Β επιπεδου ντοπλερ)..

και δε συνεργαζετε με το Παπαγεωργιου πλεων ..μονο κλινικες... 1300 ευρω..και εννωειτε πως ειναι Ο θεος κατα τα αλλα δεν εχουν λεφτα..

μιζεροι ανθρωποι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρτζι έντονο γαλάζιο με έντονο λαχανί θέλω...Αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο χρώμα θα βάλω σε κάθε τοίχο... :roll::roll::roll::roll:

Καλά ρε ξέχασα να σχολιάσω..Τι ταλαιπωρία τραβάτε με τα διαβατήρια... :twisted::twisted::twisted::twisted: Έλεος δηλαδη οι παπάρες... :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Πωπωπω Χρύσα με τίποτα 7 χρόνια... :roll::roll::roll::roll:

Για το ζευγάρι δεν θα πω τίποτα...Έχω κι εγώ παράδειγμα στο πολύ κοντινό μου περιβάλλον και είμαι τόοοοσο παρμένη... :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Η ξαδέρφη δε δουλεύει, ο ξάδερφος δουλεύει αλλά χωρίς ασφάλεια....Στο πρώτο έκανε αναίτια καισαρική....

Λεφτά ΔΕΝ έχουν στα αλήθεια, ο γιατρός της για μενα ο χειρότερος, ο μεγαλύτερος μαλάκας (τον ξέρω), γι'αυτήν είναι Ο ΘΕΟΣ...Την παρακολουθεί χρόνια...Και είναι στο Ιασώ...Είχαν έρθει σπίτι και συζητούσαμε και έλεγε ο ξάδερφος να δούμε που θα βρούμε τόσα λεφτά...Ένα 2.000 στανταρ το Ιασώ και 1.800 ο γιατρός...Και λέω εγώ "αφού ούτως ή άλλως καισαρική θα κάνεις πάλι, αν θες, να σου συστήσω τον δικό μου που είναι στο Έλενα..." :roll::roll::roll::roll: "Αποκλείεται, τον έχω τόσα χρόνια, τον εμπιστεύομαι..." λέει αυτή...

Της λέει ο ξάδερφος "Τι εμπιστεύεσαι που ούτε το όνομά σου δεν ξέρει και σε ρωτάει κάθε φορά που πάμε"... :o:o:o:o:o:o:evil::evil::evil::evil: Κανανε ένα μίνι καβγαδάκι μπροστά μου και του απαντάει η κυρία "Δε με ενδιαφέρει...Κόψε το λαιμό σου να βρεις τα λεφτά για τη γέννα..." :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Εντωμεταξύ, μια παρόμοια κουβέντα έκαναν με τη θεία μου-πεθερά της και της είπε η θεία μου "Γιατί δεν αλλάζεις γιατρό;;;Να πας σε αυτόν που έχει η Γωγώ που είναι και σε δημόσιο;;;;" Και η απάντησή της ενώ δεν έχει να φάει.... "Απαπαπαπαπαπα...Θα πάω εγώ στο δημόσιο με όλες τις γύφτισσες;;;" :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: Την στέλνεις στο διάολο μετά η δεν την στέλνεις;;;;; :evil::evil::evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...