Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το εξπρές του βυζονυχτίου Νο 80-σαν να μπαίνει η άνοιξη!


Recommended Posts

ωωωωωωωωωωωωωω

Μαρίααααααααααααααα γενεθλιάζεσαι? για αυτό εξαφανίστηκες για να μην κεράσεις? :P:P:P:P

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένα γεμάτα δημιουργία, ευτυχία, υγεία και με το καλό το μεταπτυχιακό :x:x [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion15.gif] [smilie=occasion14.gif] [smilie=occasion14.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 971
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερες!!

τί κανετε;

εμεις καλα!εχθες πηγαμε μουσικοκινητικη κ η μερα μας κυλησε νερακι..ποσο γρηγορα περναει ο χρονος..σημερα εχουμε παλι!πολυ χαιρομαι που του αρεσει τοσο! :D

Εκλεισα κ ραντεβου σε παιδοοδοντιατρο..ξερετε ποτε;;

4 απριλιου! :shock::shock::shock:

ηταν ολα κλεισμενα νωριτερα..κ ειναι κ ιδιωτης,οχι μεσω ασφαλειας,αλλα εχει πολυ κοσμο,με ειχε προειδοποιησει βεβαια η νατασουλα..δεν πειραζει..δεν πιστευω σε 3 εβδομαδες να γινει τοση μεγαλη πια ζημια :roll:

βικυ τα εφτυσες,ε;;δεν κανεις μια αιματολογικη να δεις αιματοκριτη,σιδηρο;

πώς ειναι η μ.ι.;

εγω παντως κοριτσια..πλακα πλακα..εδω κ 2 μερες αρχισα να ανακτω δυναμεις,σα να με ξυπνησε ο σιδηρος που ξεκινησα..ουτε λαχανιαζω αλλο οπως πριν!

ο ακιρος εδω ειναι υπεροχος!ανοιξη προς καλοκαιρακι!

ειδικα το απογευμα εχθες ειχε ατμοσφαιρα καθαρα καλοκαιρινη! :D:D8-)8-)8-)

γωγουλα βαλε φωτο να δουμε το δωματιο!!

τον γιωργο από 1,5 τον εβαλα σε κανονικο κρεβατι..την κουνθα μονο για ταρζανιες την ηθελε ,οποτε σωθηκαμε! 8-)8-)

ελπιζω ο δευτερος να την εκτιμησει..

βρε κοριτσια..ξερετε τί σκεφτηκα;

καλαθουνα δεν εχω,ειχα δανειστει της ξαδερφης μου κ της την επεστρεψα!κ λεω τωρα,αντι να παρω αλλη,να βαλω κατευθειαν το φασολακι,οταν με το καλο ερθει,στην κουνια..

τί λετε; :?

χρυσανθη μου καλα ειμαι! :D

το ροζ ,το λεει κ το τικερακι μου αλλωστε! 8-) ,ειναι unisex,αλλα αλλο το στυλ του..αντωνιου!! :lol::lol: τεσπα!

με το καλο να γιορτασετε τα γενεθλια του κούκλου σου!

Μπαρμπεκιου ξεκινησαμε κ εμεις τωρα που ανοιξε ο καιρος κ ειναι σουπερ! :D

ακομη δε νιωθω το φασολακι...μμμμ..μάρεσει που στη δευτερη εγκυμοσυνη το αισθανομαστε κ νωριτερα...αυριο ετσι κ αλλιως θα ξαναπαω γιατρο,οποτε θα δω..

μαρακι χρονια σου πολλα!!

να χαιρεσαι τα κοριτσια σου κ τον αντρα σου κ με το καλο,οπως ευχηθηκε κ η αργυρω,το μεταπτυχιακο σου!! :D

ασχετο!

λανσαρω νεο λουκ αμακιγιαριστο εντελως!

ποτε δε βαφομουν πολυ..αλλα τωρα το ξεφτιλισα!! 8-)8-)

μιλαμε..πλενομαι..βαζω ενυδατικη κ εξω απο το σπιτι!

το ποσο αναλαφρη νιωθω δε λεγεται!!!ο.κ. λιγο χλωμη με κοβω..αλλα μου αρεσει!! 8-)8-)8-) την εχω καταβρει!!

αφρο πώς ειστε σημερα;

σας φιλω ολες!παω να φτιαξω καφε!

μετα θελω να σας πω κατι που διαπιστωσα εχθες ,σχετικα με τα δημοσια σχολεια που λεγαμε,οσο περιμενα τον γιωργο να τελειωσει τη μουσικοκιν. κ με προβληματισε πολυ :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα απο την σκατοχωρα χαχαχχαχα

ο Π έκανε κακα πάλι και έπνιξε το σύμπαν ...παλι μπανιο πρωινιατικα, πάλι σεντόνι στα άπλυτα και ρούχα ....

Τον Μ τον κρατισα σπίτι γιατι βήχει παρά πολύ!

Το σπίτι είναι σε τραγικά χάλια ...ευτυχώς κορίτσια δεν θα έρθετε γιατι δεν έχω Κουραγιο να το καθαρίσω...ούτε τα παιχνίδια να μαζέψω ...

Αλλα την πέμπτη πρέπει να είναι οκ ...έρχεται ο Κ ...η πρώτη εντύπωση μετράει.

Αργυρώ καλός το δέχτηκες πάλι το χιονακι χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι μου ειπαι ο Μ το βραδυ μεσα στον ύπνο ξύπνιο του "μαμά σε λίγες μέρες θα πεθάνω "!!!!! Κόκκαλο εγω τον ρώτησα γιατι το λέει αυτο και μου λέει απο τον βήχα.

έχει κάποιες μέρες που έχει δει τον Νεμο και μου κανει πεθαμένη Φατσουλα (όπως κανει ο Νεμο για να τον πετάξουν στην τουαλέτα) κλείνει τα μάτια γέρνει το κεφάλι και βγάζει γλωσα στο πλάι ....έχει πολύ πλάκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφρο πάλι ??? :(

ελπίζω να ήταν και η τελευταία φορά :x

τι σκέφτεται ένα παιδικό μυαλουδάκι :roll::roll::roll:

Ιουλία εγώ, προσωπικά, βρίσκω την καλαθούνα το μεγαλύτερο λάθος που έκανα όσον αφορά στον ύπνο της Ρ.! :!::!::!:

η καλαθούν αγια μένα είναι μια ηλίθια εφεύρεση......εκτός και κάποιος δεν έχει την οικ. δυνατότητα να αγοράσει κούνια από την αρχή!!! :?

εγώ σου λέω ΚΟΥΝΙΑ από την πρώτη μέρα στο σπίτι!!! :!::!::!::!:

επίσης.....

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ [smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif] εσείς στην Ελλάδα μην σας ξανακούσω να λέτε " τι καλό καιρό που έχει....καλοκαιρινινό" %-(%-(%-(%-(%-(:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον..επανηλθα να σας γραψω τις σκεψεις μου..αν κ το κανω με πολυ δισταγμο..φοβαμαι μηπως παρεξηγηθω,αλλα πονταρω στο οτι με ξερετε κ θα καταλαβετε οτι δε μιλαω κακοπροαιρετα,αλλιως..θα το βουλωνα,σοβαρα.. :roll:

λοιπον..καθομαι εχθες εξω απο την αιθουσα που γονονται τα μαθηματα κ ειναι διπλα μου οι αλλες μαμαδες..εχει ηλιο κ ολες λιαζομαστε κ πινουμε καφεδακι..εγω..σσσσσσσσσσσσσσ...

επινα το αναβραζον ασβεστιο που ειχα διαλυσει στο παγουρινο κ εμοιαζε με χυμο!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: αφου ολο το ξεχναω..ε..ειπα να το πινω εκει!! 8-)8-)8-)8-):mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::geek::geek::geek::geek:

κ τιςκουω που μιλανε,αλλα εχει τοσο ωραια ζεστουλα που απλα ακουω,φοραω τα γυαλια ηλιου μου κ κοιταζω στο απειρο.. 8-)8-)

και αρχιζουν..να βριζουν,σοβαρα,ολους τους δασκαλους των παιδιων τους,δημοτικο πανε τα περισσοτερα ή εχουν αδερφια εκει..κ κατ; επεκταση οοοοολο ανεξαιρετως το εκπαιδευτικο συστημα..κ η μια βγαζει κ το συμπερασμα,λεει"εγω ξερω τί γινεται"οτι οι δασκαλοι εχουν 5 γραμμες μονο οδηγιες κ απο εκει κ περα κανουν ο,τι τους κατεβει!οτι ολοι βαριουνται!οτι ολοι,τονιζω το ολοι,βαζουν εργασιες στο σπιτι κ τιποτα στο σχολειο,ενω στα δικα τους χρονια,ακουσον,ακουσον,ηταν αλλιως!!εμ φυσικα! :evil:

δεν εβγαλα γκιχ!με θαυμασα!με κοιτουσαν πλαγια,με ειχαν ρβτησει την προηγουμενη φορα κ τους ειπα οτι ειμαι εκπαιδευτικος,αλλα εγω συνεχιζα να πινω το ασβεστιο μου κ να λιαζομαι 8-)8-)

ειχα πολλα,παρα πολλα ν απω,αλλα σωστα επελεξα για πρωτη φορα να μη μιλησω..

να σημειωσω,οτι απο ο,τι ελεγαν,καμια δεν μπηκε στον κοπο να συζητησει με κανεναν δασκαλο τους προβληματισμους της..ολα τα ελεγαν μεταξυ τους..δικα τους λογια αυτα,επειδη θεωρουν οτι δεν αξιζει τον κοπο..

να σας πω τί καταλαβα..

αν αυτο ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα των μελλοντικων μαμαδων,συμμαθητων του παιδιου μου,εγω δεν εχω τιποτα μα τιποτα κοινο μαζι τους..δε το λεω υποτιμητικα,αλλα πραγματικα..μου θυμισαν τις μαμαδες μας..κ παλι προσβαλλω τη μαμα μου με αυτη τη συγκριση..

επισης..τωρα λογω εμεπιριας..δεν ξερω...

Χριστε μου ποσο πολυ λυπαμει ολους τους εκπαιδευτικους που εχουν αρκετες,οχι ολες,ενταξει,τετοιες περιπτωσεις πυροβολημενων γονιων,που αλλη δουλεια δεν εχουν απο το να κανουν την τριχα τριχιά..

προσωπικα,ειμαι πολυ διακριτικη κ ποτε δεν πρηζω,ουτε εχω σκοπο να πρηξω,δασκαλο του παιδιου μου..αν δω κατι ,θα το συζητησω ομορφα κ ωραια,χωρις να προσβαλω μαζι του..κ ο χειροτερος δασκαλος,επιτηδες δε φερεται ετσι..εννοω..θα ηθελε να ειναι πιο αποτελεσματικος κ ολοι να τον σεβονται..ισως να εχει χασει ακπου την μπαλα..μια ομορφη κουβεντα,ποτε δεν εβλαψε κανεναν..

αν δω,ποτε που το απευχομαι,κατι που χρηζει αμεσης αντιμετωπισης κ τιθεται θεμα κινδυνου..υπαρχει κ η αναφορα που μπορει να γινει στην πρωτοβαθμια,δευτεροβαθμια..

δε θα κατσω παντως να βραζω στο ζουμι μου κ να σχολιαζω με αλλες αργοσχολες πινοντας καφε κατι τετοιο..

απογοητευτηκα παααααααααααααααρα πολυ παντως..

αλλα δε μετανιωνω που δεν ανοιξα το στομα μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα

τι κανετε;;;;..

Ιουλια αν θες εχω εγω να σου δοσω καλαθουνα...

κοιτα..δεν ξερω..

εγω τον Χ τον εβαλα κατευθειαν στο κρεβατακι του στο δοματι του ..και ο γιανηης απο την πρωτη μερα κοιμοταν μαζι μας στη καλαθουν ακαι μετα στο κρεβατι μας...

δεν ξερω..αλλα εμενα μου φανηκε πως καλυτερα ηταν που κοιμοταν μαζι μας στη καλαθουνα..

Χρυσανθη μια χαρα το μπαρμπεκιου..τελεια ιδεα...

Αφρο ασε...με τα σκατα..ρε παιδια πειτε μου λιγο..

του Χ του φευγουν κακα..και του φευγουν κυριοως οτανειμαστε σπιτι...

τον μυριζω, ανοιγω το βρακακι του και ειναι λερομενος..

στον παιδικο δεν ειναι ποτε λερομενος και παει μια χαρα τουαλετα..στο σπιτι τον βαζω να κανει κακα μετα..και δεν κανει γιατι δε θελει..

εχω βαρεθει να πλενω σκατα..

ειανι δυνατων ο Γιαννης να κανει κακα αποκλειστηκα στο γιογιο που ειναι 2 χρονια μικροτερος και ν αμη λερωνετ εποτε- φτου φτου μη τον ματιαξω- και ο μεγαλο ςνα μου κανει τετοια

Ιουλια παω να σε διαβασω πιο προσεκτηκα και να σου απαντησω...

Αρτζ...20 βαθμους σημερα 8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιουλιτσα...

σαν μαμα εκεινης της εποχης..σε διαβεβαιω πως τα πραγματα ηταν τρισχειροτερα..

μπορω να σου δοσω απειρα παραδειγματα πηροβολημενων δασκαλων και καθηγητων που πραγματικα βαριοντουσαν τη δουλει ατους μας εκαναν σκατα μαθημα και δε θυμαμαι τιποτα απολυτως απο την ταξη η το μαθημα που τους ειχα..

οποτε καταριπτω με αποδειξεις τους ισχυρισμου ςοτι εκεινα τα χρονια ηταν διαφορετικα..ναι ηταν..αλλα χειροτερα..

επισης εχω να σου δοσω πολλα παραδειγματα δασκαλων ΚΑΙ καθηγητων οι οποιοι ηταν τοσο μα τοσο αψογοι στη δουλει ατους που λοιπαμαι ειλικρινα που δεν θα τυχει να τους εχουν δασκαλους τα δικα μου παιδια...

Οσο για αυτο που λενε...

δεν εχω παιδι σε δημοτικο- γυμνασιο οποτε δενε χω προσωπικη αποψη..θα πρεπει να ζησω μερικους δασκαλους για να σχηματισω..

ως εκ τουτου επιφυλασσομαι στα σχολια μου..

βλεπω ομως απο την κουνιαδα μου πως υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι..εκπαιδευτικοι οι οποιες βγαζουν τα δικα του ςκομπλεξ στα παιδια..εκπαιδευτικοι οι οποιες στοχοποιουν μαθητες και φυσικα εκπαιδευτικοι οι οποιοι εχουν τεραστια αποθεματα υπομονης και απιστευτη διαθεση να μαθουν πραγματα στα παιδια..

και αυτη η διαθεση δυστιχως πολλες φορες παρεξηγειτε απο τους γονεις..

πχ αν το παιδι μου εχει πολλες φωτοτυπιες για εργασιες στο σπιτι..εγω σαν Χρυσα θα το εκλαβω ως προσπαθεια του δασκαλου να μελετανε περισσοτερο να ασχολουμεστε με πραγματα να μαθαινουν πραγματα..αν εχει εργασιες που θελουν ψαξημο μελετη διαβασμα γραψημο θα πω μπραβο στη δασκαλα που αντι να μινει κολλημενη στο τυπο προσπαθει να διευρινει τους γνωστικους οριζοντες...

για μενα δηλαδη το να κανει ενας εκπαιδευτικος "του κεφαλιου του " εχει θετικο αντικρισμα..

δυστιχως ομως πολοι γονεις ειτε επειδη δενε χουν χρονο η διαθεση να καθισουν και να βοηθησουν η να κατευθυνουν τα παιδια και προτιμανε να τους εχουν να καθονται και να ασχολουνται με αλλα πραγματα...γκρινιαζουν για τις εργασιες γι ατο σπιτι και λενε οτι χασομερανε στην ταξη και ολη η δουλεια γινετε στο σπιτι.

Ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος και το πως ενας ανθρωπος αναλογα με την εκπαιδευση που εχει λαβει ο ιδιο ςκαι με την παιδι απου εχει ο ιδιος αξιολογει την δουλεια ενος αλλου ανθρωπου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κούλια δεν ξέρω τι να πω. Μαθενω και εγω πολλά για τα σχολεία, τα παιδιά τους γονείς και τούς δασκάλους και φριτω ....η φίλη μου δίπλα και ο άντρας της είναι δασκάλοι (η φίλη μου είναι Δασκάλα με όλη την σημασία, αγαπάει πολύ αυτο που κανει και τα παιδιά) μου λένε και τα άσχημα αρκετων δασκάλων που έχουν κουραστεί και δεν αποδίδουν καθόλου αλλα και τα προβλήματα που δημιουργούν οι γονείς και κατεπεκταση τα παιδιά ...... πολύ φοβάμαι σε τι σχολείο θα πάνε τα παιδιά γιατι εδω πως να το πω .....το επίπεδο είναι χαμηλό .....δεν το λέω με ίφος αλλα ακόμα και στο χωριό μου πριν 30 χρονια ήταν καλύτερα .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοίτα Ιουλία εγώ πιστεύω ότι όλοι οι εκπκοί δεν είναι το ίδιο, υπάρχουν και αυτοί, που ίσως να μην ασχολούνται....αλλά όχι στο δημοτικό!!! :?

εγώ θυμάμαι είχα έναν καθηγητή μαθηματικών, ο οποίος έμπαινε στην τάξη, καθόταν στην έδρα.....ούτε μας κοιτούσε....αν ήταν να εξετάσει, έπαιρνε το μπλοκ του αλφαβητικά και εξέταζε....καθόταν στην έδρα και παρέδιδε το επόμενο μάθημα.....νομίζω ότι και αυτό ήταν λάθος για μένα.....δεν ήξερε καν το όνομά μας δλδ ποιό όνομα αντιστοιχεί σε ποιό παιδί!!! :?

όμως συμφωνώ οι γονείς είναι λίγο περίεργοι.....και συμφωνώ στο ότι αν έχεις κάποιες αμφιβολίες, ή απορίες τις συζητάς με τον δάσκαλο :!::!::!::!:

εδώ να δεις, το τι ακούει ο άντρας μου σε κάθε συνάντηση που έχουν οι γονείς, ουυυυυυ

αφού η δασκάλα του Λ. είναι χαρούμενη που ο εκπρόσωπος των γονέων είναι άντρας και μάλιστα ο άντρας μου διότι δεν ασχολείται με χαζομάρες!!! :roll::roll::roll::roll::roll: και η ίδια είχε πει ότι οι άλλες δασκάλες έχουν πρόβλημα γιατί οι μαμάδες - κυρίως - ζητούν πολύ περίεργα πράγματα!!! :roll::roll::roll:

ωστόσο ΔΙΑΦΩΝΩ στον χαρακτηρισμό που έδωσες για εκείνες "αργόσχολες"...τον βρίκσω ατυχές......αργόσχολος είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα, περιφέρεται από εδώ και κει.....και αφού αυτές είναι μητέρες σίγουρα έχουν να κάνουν κάτι, ακόμη και αν δεν εργάζονται έξω......

πάντως οι εκπκοί είναι λίγο παρεξηγημένο επάγγελμα.....η δικιά μας η δασκάλα πάντως βλέπω ότι προσπαθεί η γυναικα αρκετά.....και εμένα μου αρέσει και αν δεν την έχει ο Λ. του χρόνου, θα στεναχωρηθώ :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι μαμαδες αυτες χρυσα μου ειναι σαφως μεγαλυτερης ηλικιας απο εμας..αυτο μου εκανε κ εντυπωση..αλλα τεσπα..οποτε..ακομη πιο πισω πρεπει να παμε για να δουμε τί εννοουν..

να σας πω ενα παραδειγμα..

ελεγε η μια οτι στην κορη της στην α δημοτικου,για καθε γραμματακι τους ελεγε η δασκαλα να κανουν κολλαζ στο σπιτι κ να βρισκουν κ διαφορες εικονιτσες απο λεξουλες που ξεκινουν με το γραμμα αυτο..

εεε...παραπονιοταν γιατι αυτη σπιτι εκοβε κ η μικρη μονο κολλουσε.. :evil::evil:

εμενα,οταν το ακουσα,μου ηρθε η σκεψη"αχ τί τελεια ιδεα!να το κανω κ εγω με τον γιωργο"! :geek::geek:

η αλλη εβριζε τον δασκαλο γιατι συχνα πυκνα ελεγε στα παιδια να βρισκουν πληροφοριες απο το ιντερνετ για κατι..ολοι λεει ειμαστε υποχρεωμενοι να εχουμε υπολογιστη στο σπιτι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :o:o:o:o:o:o:o:o:o συγγνωμη..αλλα θεωρειτε υπερβολη να υπαρχει υπολογιστης σε ενα σπιτι στην εποχη μας; :roll: αφου τα παιδια εχουν κ μαθημα πληροφορικης στο σχολειο..

κ πολλα αλλα...

δε λεω οτι οι εκπαιδευτικοι ειναι ολοι καλοι..

η σταση των γονιων αυτων με προβληματισε..σαν ολοι να ειναι προκατειλημμενοι αρνητικα απο την αρχη.. :roll:

αργυρουλα το αργοσχολες δε το ειπα επειδη δεν εργαζονται,που ισως κ καποιες να εργαζονται,δεν ξερω..

η σταση τους κ ο τροπος ομιλιας με οδηγησε σε αυτον τον χαρακτηρισμο..τσιγαρακι,καφεδακι κ....α τον αχρηστο τον δασκαλο...ε πανε μιλα του βρε χριστιανη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα αυτοί που δεν νιώθουν καθόλου καλά με την εργασία στο σπίτι είναι αυτοί που δεν ξέρουν και δεν μπορούν να βοηθήσουν το παιδι τούς και νιώθουν μιονεκτικα .....όσοι δεν έχουν χρόνο η διάθεση τα βρησκουν και τα δυο κιι τελιωνουν με αυτο.

Πάντως εγω από την φίλη μου μαθενω οτι είναι συχνό πια να μην έχει διάθεση ο δάσκαλος για κατι περισσότερο ...ειδικά απο τότε που ο μησθος πήρε τον κατήφορο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιουλια το απλουστερο θα ηταν να παρει το παιδι, να του μαθει να κοβει και να το κανουν σαν παιχνιδι..

ακομα και εαν εχει με κατι να ασχοληθηει..ν μαγειρεψει πχ...μπορει να βαλει το παιδι να καθισει στο τραπεζι της κουζινας..και να μιλανε ταυτοχρτωνα που θα κοβουν γραμματα..

δε θα χρειαζοταν ΚΑΝ να αγορασει περιοδικα και εφημεριδες..με τοσα διαφυμιστηκα που διανεμονται συνεχεια και τα προσπεκτ απο τα ΣΜ...

οσο για τον υπολογιστη..

υπαρχουν και οι δημοτικες βιβλιοθηκες.. 9,5 στις 10 εχουν υπολογιστες και μαλιστα δωρεαν..

πας εκει καθεσε μια ωριτσα..πινει ςκαφε καλη ωρα και το παιδι ψαχνει και ταυτοχρωνα μαθαινει οτι υπαρχει και γνωση αλλου και οτι υπαρχουν και αλλα ενδιαφεροντα πραγματ ααπο τις περιπετιες του Μπεν 10

Αφρο οταν ηρθαμε στην Ελλαδα οι γονει ςμας δενε ιχαν οπυτε τις γνωσεις ουτε τον χρονο να ασχοληθουν μαζι μας..

ηταν βασικοτερο μελιμα η επιβιωση μας..η εξασφαληση στεγης και τροφης...

αλλα ειχαμε εκπαιδευτει ετσι που καναμε μονοι μας τις εργασιες μας..

ετσι μας μαθανε εξαρχας..

ετσι θελω να μαθω και εγω τα παιδι αμου..

Αυτο που λες το βλεπω στα ξαδελφια μου που ηρθαν μεγαλυτερα στην Ελλαδα και δεν πηγαν σχολιο..

αλλα εκεινοι δεν ειχαν το θεμα να εξασφαλισουν τα προς το ζεις..κι'ομως δεν προσπαθησαν ουτε να βοηθησουν τα παιδια τους..ουτε να τα παροτρινουν να αυτοβοηθηθουν..

ξερεςι με τα παιδι αμπορεις να μαθεις και εσυ καποια πραγματα..

η κουμπαρα μου λεει πως τωρα ξερεικαλυτερα μαθηματικα γιατι τα κανει με τον μεγαλο της τον γιο απο την αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α καλά εσύ λες για περιπτώσεις που ενδιαφέρετε ο δάσκαλος για κατι περισσότερο στο σπίτι ....οκ τι να πω ...υπάρχουν και τα νετ καφέ ,θα πίνει και καφεδάκι θα κανει και τσιγάρο.

Πάντως καθε σπίτι πρέπει αα έχει υπολογιστή και το παιδι να ξέρει πριν πάει σχολείο, έχουν αλλάξει τα χρονια. Δυστυχώς όμως μεγάλη μερίδα γονιών δεν έχει επαφή και δεν ο θεωρεί απαραίτητο. Εμείς πλάκα στην πλάκα σκευτωμαστε να επισκευασουμε έναν παλιό υπολογιστή και να του τον βάλουμε στο γραφείο του. Να τουβαλουμε μεσα εκπεδευτηκα παιχνίδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ, όταν ο Λ. δεν έχει εργασίοα για το σπίτι αναρρωτιέμαι γιατί 'όχι? :roll::roll::roll:

δλδ δεν είναι καλό να έχει εργασία στο σπίτι?

εκτός και είναι στο ολοήμερο και την κάνουν εκεί!!!...άλλο αυτό!!!!

η δικιά μας εδώ, συνήθως τα ΣΚ δεν τους βάζει εργασία, δεν ξέρω γιατί!!! :roll::roll:

Αφρο ψάξε το για το δημοτικό.....να σου δώσω ένα παράδειγμα: εδώ όλη η χώρα έχει διαφορετικό σύστημα εκπσης.....π.χ στην Βαυαρία είναι διαφορετικό και θεωρείται και το καλύτερο....το επίπεδο εκεί είναι υψηλό και ο χειρότερος μαθητής εκεί θεωρείται ο καλύτερος σε άλλη πολιτεία!!!,.....αυτό τώρα συμβαίνει γιατί δεν υπάρχουν πολλοί Τούρκοι και ο εκεί υπουργός εκπσης θεωρεί ότι πρέπει να διατηρηθεί ένα επίπεδο και αν κάποιος δεν είναι καλός ή δεν προσπαθεί (όπως οι Τ.), δεν θα κατεβάσει το επίπεδο για να φτάσει στο δικό τους :!::!::!::!:

ενώ εδώ, το επίπεδο είναι χαμηλότερο διότι τα έχουν κάνει εύκολα ώστε και οι Τ. να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν, το οποίο όμως είναι ΛΑΘΟΣ κατ΄εμέ!!! :!::!:

Ιουλία και πάλι......όπως βγάζεις εσύ ένα συμπέρασμα για αυτές "αργόσχολες" επειδή καπνίζουν και πίνουν καφεδάκι περιμένοντας το παιδί τους, το ίδιο κάνουν και εκείνες για τον δάσκαλο......δλδ θέλω να πω, όπως εκείνες δεν πάνε να ρωτήσουν, να μάθουν και βγάζουν συμπέρασμα έτσι απλά, το ίδιο κάνεις και εσύ.....στα άλλα συμφωνώ με αυτά που λες!!!......

αλλά πέφτεις στην ίδια παγίδα χαρακτηρισμού που πέφτουν και εκείνες!!! :P:lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να τονισω οτι δεν εξεταζω αν εχει ή οχι διαθεση ο δασκαλος..

αλλα το τί κανει ο γονιος οταν εχει προβληματισμους επ΄αυτου!

δηλαδη θα μεινω αμετοχη αν δω κατι τετοιο;δε θα ρωτησω;δε θα πλησιασω τον ανθρωπο να μαθω απο την πηγη;

εμενα η φτωχη μου εμπειρια λεει οτι ο γονιος ,9 στις 10,ερχεται αρνητικα προκατειλημμενος στο σχολειο,κ συνηθως,αν ο δασκαλος ειναι ενταξει,αλλαζει η γνωμη του μετα απο συζητηση..

κ αυτο το αρνητικο κλιμα πιθανοτατα να εχει καλλιεργθει λογω κρισης..

εκ των εσω παντως σας λεω οτι κανεις δασκαλος δε θελει να βεριεται γιατι τοτε η ..δουλεια του γινεται μαρτυριο κ για τον ιδιο..ενω αλλιως ειναι ο,τι πιο ευχαριστο!

απλα,ισως συχνα να χρειαζεται καθοδηγηση..ανθρωπος ειναι κ αυτος..

κ εγω εχω φωναξει,ουρλιαξει,φερθει αντιεπαγγελματικα,εκτεθει,εχω ζητησει συγγνωμη,εχω ακουσει δικαιες κ αδικες κριτικες,εχω κλαψει,γελασει,νευριασει..δε σημαινει οτι μου αρεσε να ειμαι "κακια" κ οτι γυρνουσα ξεκουραστη σπιτι τοτε..

βρε αργυρω!μα δεν επικοινωνουμε σημερα;; :roll:

αργοσχολες τις ειπα επειδη ενω επιναν καφε κ ακπνιζαν συζητουσαν για ενα τοσο σοβαρο θεμα σα να επροκειτο..για το τί θα μαγειρεψουν!αντι να το συζητησουνμε τον δασκαλο!οχι επειδη καπνιζαν κ περιμεναν!κ εγω ,αν δεν ημουν εγκυος,στανταρ ενα τσιγαρακι θα το καπνιζα!ειδικα με τοσο ωραιο ηλιο!! :lol::lol::lol::lol:8-)8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα με εσάς ήταν διαφορετικά.

Είναι δύσκολο όμως με έναν γονιό που έχει βγάλει ελληνική εκπεδευση να λέει στο παιδι του "δεν ξέρω, δεν αταλαβαινω "

Η μαμά μου διάβαζε τον αδερφό μου του μάθαινε και το παρακάτω μάθημα .....εμένα δεν μπορούσε, έπεσα και σε περίοδο που έτρεχε με τον παππού μου που ειχε καρκίνο στο εντερο .... όσες φορές πήγε να με διαβάσει η αυτήν η ο αδερφός μου μουλαρωνα, δεν ήθελα, είχα μεγάλο εγωισμό και έλεγα "τα ξερω " (την τυφλά μου) ε η γυναίκα ειχε πολλά στο κεφάλι της και με άφηνε (κακός ακόμα την το κοπανάω) και εγω ποτέ δεν έκανα ορθογραφίας στο σπίτι ....ποτέ δεν διάβασα σπίτι και γενικά δεν ....θα είχα άλλες δυνατότητες αν ..... παιδι ήμουν μπορούσε να με καταφερει με κάποιον τρόπο .....αλλα ήταν και χαζή νοοτροπία του χωριού "κορίτσι είναι θα παντρευτεί "

Τι να λέμε τωρα .....

Ακόμα αυτο είναι ενα αγκαθι μεσα μου ...δεν είναι ολα τα παιδιά μελετηρα να διαβάζουν μόνα τούς στο σπίτι, πρέπει να τα βάλεις κατω να ασχοληθείς και το καθε παιδι είναι ιδιαίτερο έχει άλλη προσωπικοτητα .....και έπιτα όταν ακούει μπροστά του "κορίτσι είναι, αστω " τι θα κανει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

....κ εγω ,αν δεν ημουν εγκυος,στανταρ ενα τσιγαρακι θα το καπνιζα!ειδικα με τοσο ωραιο ηλιο!! :lol::lol::lol::lol:8-)8-)

:o:o:o:o:o:o:o:o

ύστερα από όλα όσα σας έχω πει κατά καιρούς για το τσιγάρο???? :-?:-?:-?:-?:-?:-w:-w:-w:-w:-w

αυτό που λες ότι έρχονται με αρνητική διάθεση και εγώ το πιστεύω :?

πάντως, ναι, θα πρέπει να μιλήσουν με τον δάσκαλο ;)

αλλά διαφωνώ με τον υπολογιστή...δλδ ένα σπίτι είναι υποχρεωμένο να έχει Η/Υ στο σπίτι?

Αφρο ο υπολογιστής εκπέμπει ακτινοβολία αρκετή για να μπει σε ένα παιδικό.....οκ να βρει κάποιες πληροφορίες, αλλά εγώ θα προτιμούσα (στα χρόνια του δημοτικού) αυτές τις πληροφορίες να τις έδινε ο δάσκαλος!!!....έτσι δεν θα χάσει και χρόνο το παιδί ψάχνοντας μπροστά σε μια οθόνη....και λέμε να κάνει τις εργασίες του και έπειτα να παίξει σαν παιδί και όχι να είναι μπροστά σε μια οθόνη......και στην τελική, εξαιτίας του υπολογιστή τα παιδιά μας δεν θα μάθουν να γράφουν με το στυλό!!! :!::!::!:

πείτε μου πόσα γράμματα ή κάρτες έχετε γράψει? έχετε πάει στο ταχυδρομείο να ταχυδρομήσετε?

οι περισσότεροι στέλνουν ένα απρόσωπο email με ευχές!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτο με την ακτινοβολια ....απο που να πρώτο προφυλαχτεις ...απο τις κεραίες των δικτιων Στις ταράτσες, απο το γουαιφαι, απο ολα τα αλλα που έχει ενα σπιτι μεσα ...άσε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα...

Ιουλια και εγω παντως αν ειχα προβλημα με τον δασκαλο- οποιασδηποτε βαθμιδας..θα πηγαινα να μιλησω μαζι του θα κανονιζα καποιο ραντευοπυν ειτε στην αρχη της ημερας ειτε στο τελος και εισ δυνατων να μην εχουμε ακροατες..

εκτος και εαν υπηρχαν καια λλοι γονεις οποτε θα μιλουσα με τον διευθυντη, να κανονιζε μαι συναντηση γωνεων να μιλουσαμε με τον δασκαλο ολοι μαζι...

δε θα περιμενα δηλαδη να παρουμε βαθμους για να μου πει ο δασκαλος ειναι ζωηρος θελει προσπαθεια..

να σημειοσω επισης οτι εγω προσωπικα δενε χω μεγαλες προσδοκιες απο τους δασκαλους..θεορω πως εγω σαν Χρυσα θα πρεπει να φροντισω να εχει το παιδι μου ερεθησματα..

θα συνεγαστω ομως πολυ ευχαριστως με εναν δασκαλο ο οποιος θα εχει διαθεση για κατι παραπανω...

επισης θα φροντισω με καθε δυνατο τροπο- με τον Χ θα ειναι δυσκολο το ξερω- τα παιδια μου να εχουν συμπεριφορα μαθητη μεσα στην ταξη και οχι συμπεριφορα ταραξια...

Α Αργυρω εγω στελνω καρτες...στις γιορτες και στα γεννεθλεια..

Αφρο ο πεθερο ςμου διαβαζε τον Ο για πολλα χρονια..

καθως το χουν οικογεννιακο να ειναι αργοκινητα καραβια και να μη τα πιανουν ευκολα..κοινως και ο Ο και η αδελφη του στα "σπουδασματα" ειναι ντουβαρια - καμια σχεση με μενα που ειμαι τσακαλι :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

γυριζε αργα βραδυ απο τη δουλεια του και τον περιλαμβανε...

ναι ρε συ Αργυρω ομως αυτο ειναι το μελλων των παιδιων..

σημερα αν καποιος δεν ξερει απο ηπολογιστες θεωρειται αναλφαβητος..

ο ο πηρε ταμπλετ πιο πολυ για τα παιδια...οχι για μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα με εσάς ήταν διαφορετικά.

Είναι δύσκολο όμως με έναν γονιό που έχει βγάλει ελληνική εκπεδευση να λέει στο παιδι του "δεν ξέρω, δεν καταλαβαινω "

:lol::lol::lol::lol: Αφρο μου θυμίζει εμάς εδώ :?:?

όταν φέρνει ο Λ. κάποιες ασκήσεις μαθ., και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, γιατί απλά δεν υπάρχει πουθενά αναφορά ή παράδειγμα, αυτό λέμε :oops::oops::oops::oops:

θυμάστε π.χ το σουντοκου :lol::lol::lol:

αυτά που έκανα εγώ στο δημοτικό, δνε έχουν καμμιά σχέση με αυτά που κάνουν σήμερα......

ναι αλλά ας μην το κάνουμε χειρότερα βάζοντάς το στο παιδικό....δλδ από όπου μπορείς να αφαιρέσεις αφαιρείς!! :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ νομίζω ότι αν ο δάσκαλος έχει όρεξη ή όχι εξαρτάται από την ηλικία του!! :?

όσο πιο νέος έιναι τόσο καλύτερα......

ναι αναλφάβητος θεωρείται Χρύσα, το ξέρω.....αλλά και να περνάει ώρες μπροστά σε μια οθόνη????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...