Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλω δεύτερο παιδί αλλά ο άντρας μου όχι


dreamgirl

Recommended Posts

Για σας κορίτσια εγώ είμαι από οικογένεια που εχει άλλα 3 αδέλφια ο άντρας μου έχει 1 αδέλφι και έχουμε ένα αγοράκι τον άλλο μηνά θα είναι 2 χρόνων η αλήθεια είναι πως δεν έχω βοήθεια δεν δουλεύω δουλεύει μόνο ο άντρας μου και είμαστε με έναν μισθό και αν μας βοηθούν τα πεθερικά μου και γονείς μου οικονομικά ότι μπορούν βεβαία στο θέμα του παιδιού δεν έχω βοήθεια γιατί τα πεθερικά μου είναι στην Αίγινα και η μαμά μου δουλεύει και έτσι το μεγαλώνω μονή μου αλλά επειδή και εγώ είχα 3 αδέλφια δεν θέλω ο βαγγελης να μεγαλώσει μονός του βεβαία ξέρω ότι με την κρίση και με έναν μισθό είναι δύσκολο και δεν θα έχουμε για πάντα τους γονείς να μας βοηθούν ο άντρας μου ούτε που να ακούσει για δεύτερο παιδί δεν θέλει με τίποτα δεν αντέχει λέει οικονομικά και

με δυο θα του σπάσουν τα νευρά και δεν ξέρω τι να κάνω και εγώ από την μια θέλω πολύ άλλο ένα γιατί και εγώ είχα 3 αλλά από την άλλη το σκέπτομαι πολύ γιατί φοβάμαι με δυο πως θα τα καταφέρω μονή μου να τα μεγαλώσω και θέλω και δεν θέλω αλλά ποιό πολύ το θέλω αλλά και εγώ καμία φορά δεν αντέχω με τον βαγγελη είναι πολύ ζωηρό παιδί αλλά οκ το παλεύω αλλά με δυο δεν ξέρω πως θα είναι το θέμα είναι ότι δεν θέλει ο άντρας μου ούτε τώρα ούτε μετά γιατί τον ξέρω τι να κάνω δεν ξέρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα σου πω να σκεφτητε και οι δυο σας γιατι να ερθει ενα δευτερο παιδι στην οικογενεια.αν ο βασικος λογος για την γεννηση ενος δευτερου παιδιου ειναι για να εχει παρεα το πρωτο σιγουρα ειναι λαθος και ισως εκει σταματαει ο αντρας σου.Αν εμενα οι γονεις μου μου λεγανε σε καναμε για να εχει παρεα ο αδελφος σου θα μου φαινοταν καπως....Συν οτι τα οικονομικα σας ειναι πολυ δυσκολα (οπως ολων μας φυσικα) και οτι δεν εχεις βοηθεια απο κανεναν το οποιο θα σε δυσκολεψει αφανταστα αν τα φερει η τυχη και βρεις και εσυ μια δουλεια.Η κλισε ατακα εχει για ολους ο Θεος και κανενα παιδακι δεν αφηνει στις μερες μας μαλλον καταρεει- οι γονεις ειναι υποχρεωμενοι να το μεγαλωσουν.Σας βοηθουν οι γονεις τωρα αλλα τι θα γινει οταν παψουν και εκεινοι να μπορουν?Εχεις ασφαλεια σε αυτη την χωρα οτι οι συνταξεις τους θα ειναι ιδιες του χρονου ή αν θα δουλευουν αυριο? Ο ερχομος ενος παιδιου θα πρεπει να ενθουσιαζει το ζευγαρι αλλιως μπορει να δημιουργηθει ρηξη και να γινετε για πολλους λογους αλλα οχι για να εχει παρεα το πρωτο.Η γνωμη μου ειναι πως στην παρουσα φαση δεν ειστε ετοιμοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το κανω μονο για περα γιατι το θελω μου αρεσουν τα παιδια δεν θα εκανα ενα παιδι για να εχει παρεα το ξερω αυτο ειναι λαθος δεν θα το εκανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κάνει μεταπτυχιακό πάνω στην ψυχολογία οπότε είμαι κατά το ήμισυ ψυχολόγος, θα σου πω δυο τρία πραγματάκια τα οποία μπορεί και μην σου αρέσουν αλλά πρέπει να τα σκεφτείς. Καταρχήν επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε δεν κατάλαβα αν η φράση σου «σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου……»ηταν ειρωνική ή αν πραγματικά βρήκες χρήσιμες συμβουλές σε αυτά που σου έγραψε η φίλη παραπάνω αλλά αυτά που σου έγραψε δεν είναι λάθος. Διάβασα με προσοχή το μήνυμα σου και δεν διέκρινα κάποιο άλλον λόγο στην απόκτηση άλλου παιδιού πέρα απο το ότι να έχει παρέα το πρώτο και ότι εσύ είχες πολλά αδέλφια. Φυσικά και λατρεύεις τα παιδιά, έκανες ένα το οποίο το προσέχεις σαν τα μάτια σου και το λατρεύεις , αυτό δεν αμφισβητείτε αλλά για ποιον άλλο λόγο θέλεις ή μάλλον δεν θέλεις ?Είσαι μπερδεμενη…..Τι μας λεγανε να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις….

Κάτσε γράψε όλα τα θετικά της απόκτησης ενός ακόμα παιδιου.Το να εχει παρέα το πρώτο συμφωνώ και εγω ότι είναι λάθος να το θέτουμε σαν βασικη προτεραιότητα, αυτό είναι ένα ευχάριστο αποτέλεσμα όχι η αιτια. Δίπλα γράψε τις δυσκολίες. Θα κάνει και ο αντρας σου το ιδιο .Πάρτε τα χαρτιά και συγκρίνετε τα.Αν ο άντρας σου εχει γράψει ότι δεν θέλει λόγο οικονομικών τι έχεις να του προτεινεις?Πως θα το παλέψετε αυτό με έμπρακτα επιχειρήματα και όχι του τύπου « Ο Θεός θα το μεγαλωσει».Αν εσυ γραψεις ότι μεγαλώνουμε και μπορεί σε 5 χρόνια να μην μπορούμε να κάνουμε οσο και να το λαχταρούμε , ζήτησε του την απάντηση σε αυτό. Απαντήστε σε ερωτηματα…Είναι το παιδί σου σε ηλικία να αυτοεξυπηρετηθεί ?έχει μπει ο ύπνος του σε ένα προγραμμα?Θα είναι σε θέση ο άντρας σου νασε βοηθήσει με τα 2 παιδιά αφου δεν εχεις βοήθεια απο αλλού? Έχετε και οι δυο τις αντοχές για ένα 2 παιδι?Εχεις κουραγιο να διαχειριστής την ενδεχομενη άρνηση ή ζηλια του αλλου σου παιδιού στον ερχομό του δευτέρου με ένα δύσκολο υπόβαθρο απο πισω?Εχετε χρονο να περιμένετε? ειχες δύσκολη εγκυμοσυνη?Επαθες επιλόχειο καταθληψη?Τι θα κάνετε αν οι γονείς δεν μπορούν να σας δώσουν άλλα λεφτά?Πιστευετε ότι ένα δευτερο παιδι θα ταράξει τις ισορροπίες σε ακραίο βαθμο?Ο αντρας σου είναι έτοιμος να σε στηριξει με ολες του τις δυναμεις αν ερθει το παιδι?Εσυ μπορεις να το στηριξεις αν νιωθει φοβισμενος , κουρασμένος, νευριασμενος?Ειστε δεμένοι σαν ζευγαρι?Απαντηστε και οι δυο με απόλυτη ειλικρίνεια , ισως ο άντρας σου απαντήσει σε ερωτήσεις που άλλοτε τον φόβιζαν και δει ότι δεν είναι τοσο δυσκολο.Ισως εσυ να δεις ότι πράγματι δεν ειστε ετοιμοι.Παντως η απόκτηση ενός παδιου είναι συνειδητή επιλογη και των δυο και αν ο άντρας σου εξακολουθεί να μην θελει πρέπει να τι σεβαστείς και όχι να του θυμώσεις. Ένα παιδί πρειε να έρχεται μα χαρά και λαχτάρα και όχι ύστερα απο πίεση, γκρίνια και μαλώματα. Σου ευχομαι να εξακολουθήσετε να είστε μια αγαπημένη και δεμένη οικογένεια, ειτε αυτό σημαίνει ο ερχομός ενός δευτέρου μωρού, ειτε όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα εγω θα ελεγα...οτι δεν χαθηκε ο κοσμος να αργησετε να κανετε 2ο παιδακι!εκτος εαν εισαι κοντα στα 40 οποτε βιαζεσαι λογω ηλικιας! το θεμα ειναι ενα δευτερο παιδι να ερθει με τις καταλληλες συνθηκες!και οταν λεω καταλληλες...δεν λεω οικονομικα αλλα συναισθηματικα!πως ηρθε το πρωτο οταν το θελατε και οι 2? ε ετσι να ρθει και μια αλλη ψυχουλα...

εγω προσωπικα επειδη και οικονομικα βιωνω οτι εσεις αλλα και συναισθηματικα ακομη δεν το σκεφτομαι δεν θα βαλω χρονικα ορια σε καμια περιπτωση(με παιρνει κιολας απο αποψη ηλικιας) οταν το νιωσουμε τοτε θα βαλουμπε μπρος για το δευτερο!

σου ευχομαι τα καλυτερα!

ααα και ογιος σου ειναι κουκλος!!!τι ματαρες ειναι αυτες???να τον χαιρεστε!!!

και σκεψου και το αλλο...αν μεινεις εγκυος δεν θα τον χαιρεσαι οπως τωρα... ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου μην πανικοβαλλεσαι!

Σε πρωτη φαση θα συμφωνησω απολυτα με οσα εγραψε παραπανω η Νανα. ΕΙναι ενας καλος τροπος να ξεκαθαρισουν τα πραγματα μεσα σας.

Εγω ως παρατηρητης και αποδεκτης μονο των δικων σου λογων, θα ελεγα να μην βιαζεσαι αν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος. Εχω ενα γιο 2 χρονων κι εγω και πιστεψε με οσο τιποτα αλλο θα ηθελα να κανω και δευτερο και τριτο παιδι, ομως οι συνθηκες δεν ευνοουν. Ειναι λαθος να πιεζεις καταστασεις, οπως ειναι και λαθος να αποκλειεις κατι μελλοντικα. Τωρα δεν ειναι η καταλληλη στιγμη, σε ενα χρονο, σε δυο μπορει να ειναι. Το θεμα ειναι ενα παιδι να μπει στην οικογενεια και η οικογενεια να ειναι οσο γινεται ετοιμη να το δεχτει, διαφορετικα η πιεση που μπορει να δημιουργηθει (οικονομικη, ψυχολογικη, κουραση, ελλειψη χρονου για το ζευγαρι) μπορει να οδηγησει σε απομακρυνση και τελικα διαλυση.

Οποτε ψυχραιμια και υπομονη και ολα θα γινουν στον καιρο τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω εν μέρει με τα προαναφερθέντα. Βρίσκω πολύ σημαντικό να κάνετε μια αναλυτική συζήτηση με το σύζυγο, σε ήρεμο κλίμα, με ήπιους τόνους. Ασφαλώς δεν πρέπει να μένει στην άκρη κ η δική σου ανάγκη να ξαναγίνεις μανούλα κ να έχει ο Βαγγέλης σου ένα αδερφάκι κ το αδερφάκι τον Βαγγέλη σου, αυτό σίγουρα δεν είναι λάθος και ούτε υπάρχει λάθος στο να ονειρευόμαστε ένα αδερφάκι για το παιδί που ήδη έχουμε. Βέβαια, θα πρέπει να το θέλει και ο σύζυγος και σε καμία περίπτωση να μην πιεστεί γι'αυτό.

Λύσεις υπάρχουν πολλές, όπως το να πάει κάποια στιγμή το παιδάκι που ήδη έχεις σε έναν παιδικό σταθμό. Εμένα που πρόκειται σε λίγες μέρες να κλείσει τα 2, θα πάει πρώτα ο Θεός παιδικό σταθμό τον Σεπτέμβρη γιατί είναι πολύ καλό για το ίδιο, πάνω απ'όλα, το παιδί! Κ φαντάσου, έχω τους γονείς μου κοντά κ μου τον κρατούν διότι εργάζομαι. Όσο για τα οικονομικά, δεν νομίζω δα ότι ένα μωρό θα ανατρέψει τώρα τα οικονομικά σας δεδομένα... τα περισσότερα πράγματα τα έχεις ήδη απο το πρώτο παιδί, σωστά; Αυτό που προβληματίζει τους γονείς ή τουλάχιστον θα έπρεπε να τους προβληματίζει δεν είναι το τώρα και οι 2 πάνες ή τα 2 φορμάκια παραπάνω, αλλά το μέλλον, ήτοι το σχολείο, η μόρφωση, οι σπουδές. Είμαι καθηγήτρια στην ιδιωτική εκπαίδευση κ βλέπω ιδίοις όμμασι τι δαπανούν οι γονείς για μια φροντισμένη μόρφωση, καλύπτοντας ελλείμματα του εκπαιδευτικού θεσμού...

Τι να σου πω, δεν ξέρω... Αν επιβάλλεται να εργαστείς, τότε με δύο παιδάκια απλώς θα είναι πιο δύσκολο. Αν πάλι όχι, τότε θεωρώ ότι μπορείτε να τα καταφέρετε αρκεί να υπάρχει συνεννόηση και αγάπη. Εύχομαι το καλύτερο για την οικογένειά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνώμη που θα διαφωνήσω κορίτσια αλλά πιστεύω ότι αν τα ζευγάρια περίμεναν να απαντήσουν πρώτα όλα τα ερωτήματα που έθεσε η Νανά και οι υπόλοιπες και να σιγουρευτούν 100% για τα οικονομικά και το μέλλον τότε...αστα να πάνε...το'χασαμε το κορμί πατριώτη.. :lol:

Όλες λιγο -πολύ γνωρίζετε ότι τα παιδιά δεν έρχονται όποτε τα προγραμματίζουμε (εκτός από αυτες που για καλή τους τύχη ήρθαν πολύ εύκολα τα πράγματα) και η λογική "δεν θέλει ακόμα ο άντρας μου" σε πολλές περιπτώσεις μπορεί απλά να οδηγήσει σε χάσιμο πολύτιμου χρόνου καθώς-κακά τα ψέματα- δεν είναι οι άντρες αυτοί που μεγαλώνουν τα παιδιά και ούτε πλήρη συναίσθηση του χρονικού περιθωρίου της γονιμότητας έχουν. Αν περιμέναμε να αισθανθούν οι άντρες έτοιμοι...θα ψάχναμε ακόμα ημερομηνία γάμου ;)

Διακωμωδώ λίγο την κατάσταση όχι γιατί την υποτιμώ, άλλωστε είναι σημαντικό να το θέλουν και οι 2, αλλά γιατί μέσα σ'αυτό τον σωρό των παραπάνω προβληματισμών ενδεχομένως να χάνουμε την ουσία. Τα παιδιά μέσα σε ένα αγαπημένο και μονιασμένο ζευγάρι μόνο ευτυχία μπορούν να φέρουν και θα πρέπει να το επιδιώκουμε γιατί οι κοινωνικές καταστάσεις μπορεί να αλλάζουν και να εξελίσσονται αλλά οι νόμοι της βιολογίας είναι αμείλικτοι!!

Υ.Γ Μην υποτιμάτε τόσο το επιχείρημα να έχει αδερφάκι το 1ο παιδί, είναι πιο σημαντικό από ότι ακούγεται και μόνο όσοι εχουν αδέρφια μπορούν να καταλάβουν αν φανταστούν τη ζωή τους χωρίς αυτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστα ολα αυτα, αλλα απο την αλλη, οταν ηδη υπαρχει προβλημα επιβιωσης με ενα παιδι, πως θα αναλαβεις την ευθυνη να φερεις στον κοσμο αλλο ενα; Πως θα τραφει; Και μην παμε στο "εχει ο Θεος", γιατι ο Θεος εχει, εμεις δεν εχουμε! Ειναι υπαρκτα καθημερινα προβληματα αυτα και οσο και αν ειναι ενα ζευγαρι αγαπημενο, ΑΝ υπαρχει θεμα επιβιωσης, η πιεση η ψυχολογικη και η ευθυνη μπορει να διαλυσουν την οικογενεια.

Φυσικα δεν υπαρχουν 100% ιδανικες συνθηκες, αλλα εστω τα βασικα θα πρεπει να τιθενται σαν προϋποθεση. Και μεσα στα βασικα ειναι μια μινιμουμ οικονομικη ισορροπια αλλα και η επιθυμια και των δυο!

Ειναι ευκολο να λεμε "αν περιμενουμε απο τον αντρα σωθηκαμε!" αλλα αν αντιστρεψουμε το ρολο, αν δηλαδη ενας αντρας δεν σεβαστει την επιθυμια της συζυγου του και χωρις να την ρωτησει την αφησει εγκυο, πως θα αισθανθει αυτη η γυναικα; Η αν ερθει το παιδι παρα την επιθυμια του συζυγου και μετα εκεινος καρατησει μια αποστασιοποιημενη σταση και πεσουν ολες οι ευθυνες στην γυναικα, δεν θα τον κατακρινουμε;

Ειναι λεπτα αυτα τα ζητηματα, θεωρω πως το ζευγαρι απο κοινου πρεπει να οριζει το ποτε θα ερθει ενα νεο μελος στην οικογενεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...