Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

Κορίτσια μου πάω να τρελαθώ και έχω κατα στεναχωρηθεί είναι 4 ημέρες και δεν θέλει καθόλου να πίνει γάλα το βράδυ δηλ. από το απόγευμα ειναι νυστική μέχρι την επόμενη το πρωι που τοτε θα πιει 200ml .Ειναι αδύνατη κι έτσι χάνουμε ένα γεύμα .Έχει τύχει σε καμια σας και τι κάνατε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκιμάζεις διάφορα. Καταρχήν να της δώσεις το γάλα με το κουτάλι, το κάνεις σαν smoothies, δηλαδή βάζεις μπανάνα και γάλα και το κάνεις χυλό και της το δίνεις, δίνεις γιαούρτι, μπορείς και να της δώσεις λίγο μεσημεριανό φαγητό με λίγο τυράκι και θα είσαι ΟΚ. Το περάσαμε σχεδόν όλες αυτό. Εμένα περίπου 19 μηνών σταμάτησε και ο γιος μου να πίνει γάλα και ξεκινήσαμε με κουτάλι (η γιαγιά τον ξεκίνησε στις διακοπές του) και ακόμα με κουτάλι πίνει το βραδινό του και τώρα την τελευταία εβδομάδα ξεκίνησε να πίνει το πρωινό του με καλαμάκι...όσο τα πιέζουμε πάντως πετυχαίνουμε το αντίθετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τις το έχω αλλάξει το γάλα και δοκίμασα να της δώσω και φρέσκο με καλαμάκι αλλά τιποτα δεν θέλει καθόλου .ενω το πρωι το πίνει μια χαρα ΑΚΟΜΑ

μπορει να μην του αρεσει πλεον αυτο το γαλα.....δοκιμασες να του δωσεις καποιο αλλο;;;;
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε μπορει να ειναι χορτάτη καλέ από το απόγευμα και να μη θέλει κάτι άλλο για βράδι.Αφου τρώει και στερεές τροφές δε βασίζεται η διατροφή της μόνο στο γάλα.Που λες ότι είναι αδύνατη και χάνει ένα γεύμα,δοκίμασε αντί γάλα για βράδι να δίνεις κάτι εναλλακτικό πχ το μεσημεριανό φαγητό ή καμιά κρεμούλα ξερω γω ή corn flakes με γάλα.

Μη την πιέζεις να το πιει σώνει και ντε.Αφού πίνει τουλάχιστον το πρωί το ασβέστιο που πρέπει το παίρνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μας είπε η παιδιατρος 400μλ να είναι στο σύνολο το γαλα της για όλη την ημέρα κι επειδή εδώ και 6 μήνες εχει πάρει 200 γρ είπε να μην την αφήνω να χάνει γεύματα

Ε μπορει να ειναι χορτάτη καλέ από το απόγευμα και να μη θέλει κάτι άλλο για βράδι.Αφου τρώει και στερεές τροφές δε βασίζεται η διατροφή της μόνο στο γάλα.Που λες ότι είναι αδύνατη και χάνει ένα γεύμα,δοκίμασε αντί γάλα για βράδι να δίνεις κάτι εναλλακτικό πχ το μεσημεριανό φαγητό ή καμιά κρεμούλα ξερω γω ή corn flakes με γάλα.

Μη την πιέζεις να το πιει σώνει και ντε.Αφού πίνει τουλάχιστον το πρωί το ασβέστιο που πρέπει το παίρνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωσε γιαουρτι...τοστακι με τυρι, ανθοτυρο με μελι και σταφιδες....

Δεν ειναι ντε και καλα να πινει γαλα ενα παιδι..σε αυτη την ηλικια μπορουν να τρωνε διαφορα

ο μικρος μου δεν πινει καθολου γαλα..

και ποσο να θηλαζει πια..πιο πολυ παιζει...αλλα τρωει..μπανανα...διαφορα αλλα φρουτα, μουσλι με γιαουρτι, τοστακι, σπιτικο κεικ κλπ.. ψωμακι με μυρωδικα που φτιαχνω..τυροψωμο σταφιδοψωμο..

ρυζι με καλαμποκι κλπ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω δε το βρισκω τοσο τρομερο για να τρελαινεσαι και να στεναχωριεσαι οπως λες.Μπορεί να μην έχει πάρει βάρος αλλά θα χει πάρει ύψος σίγουρα.Άμα τα άλλα γεύματα τα τρώει ικανοποιητικά δε θα στεναχωριόμουν για το βραδινό γάλα.Πόσες ποια επιπλέον θερμίδες να μπορεί να της προσφέρει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα άλλα τα γεύματα της είναι μια χαρα΄ειδικά το μεσημεριανό της ειναι υπερ αρκετο .Από ύψος είναι μια χαρά ίσα ισα αρκετα ψηλή για την ηλικία της .Απλα με άγχωσαι και η παιδίατρος και μου λέει δεν είναι καλό να χάνουμε γέυματα προσπάθησε να της δίνεις λίγο το απόγευμα και άλλο λίγο το βράδυ και ενδιάμεσα φαγητο λειτούργησε για 1 βδομάδα μετά δεν ήθελε καθόλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η παιδιατρος σου λεει το ιδανικο. Αλλα δεν πετυχαινει με ολα τα παιδια. Παντως εχω ακουσει οτι το γιαουρτι περιεχει πιο πολυ ασβεστιο απο ενα ποτηρι γαλα, δεν δοκιμαζεις και γιαουρτι; Και μη σκας κυριως, γιατι ειναι μονο μερικες μερες, ολα περνανε τετοιες φασεις, αστην για λιγο και μπορει να το επιθυμησει μονη της. Εμενα ο μικρος 22 μηνων ειναι μερες που θα πιει 350-400 γρ γαλα και αλλες που δεν πινει πανω απο 180-200 συνολικα. Αλλα καλυτερα να μην κοιμαται με εντελως αδειο στομαχι, ακριβως για να μη χανονται γευματα, δωσε τοστακι η τυρακι κιτρινο με φρυγανια, κατι δηλαδη να εχει και ασβεστιο μεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι η κόρη μου σταμάτησε το γάλα 16 μηνών, ήμασταν διακοπές και νομίζω οφειλόνταν στην αλλαγή περιβάλλοντος.

Όταν γυρίσαμε άρχισε να ξαναπίνει. Πάω να της δοκιμάσω φρέσκο το ξανασταματάει. Ήταν και περιοδος που βασανιζόταν από τα δόντια της και για να μην την πιέσω ξαάρχισα τη σκόνη. Από τότε (τώρα κοντεύει 20 μηνών) πίνει μόνο το πρωί 300 ml και το βράδυ αρνείται πεισματικά. Πάιρνει όμως κανονικά βάρος και κοιμάται τουλάχιστον 10 ώρες συνεχόμενες, οπότε δεν ανησυχώ ότι πεινάει. Μου είπε και η παιδίατρος ότι δεν πειράζει αφού πίνει το πρωί και να τρώει γιαούρτια και τυριά. Απλώς τώρα για να μην αγχώνομαι ότι είναι νηστική, της δίνω κανένα φρούτο το απόγευμα και 1 ώρα πριν κοιμηθεί τοστάκι με τυρί ή γιαούρτι με δημητριακά. Α! και αν δεν της το δώσω εγώ το πρωί, δεν πίνει καθόλου! Ούτε που το βάζει στο στόμα της! Περίεργο πλάσμα και να σκεφτείτε ότι τρέχοντας έρχεται να της το δώσω το πρωί!

Θέλω πάλι να δοκιμάσω φρέσκο αλλά φοβάμαι μην κόψει και το πρωινό :cry:

Πάντως να επιμείνεις, μπορεί να είναι κάτι παροδικό. Εγώ πετούσα γάλα επί ένα μήνα πριν εγκαταλείψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ειναι ολα αυτα φασεις που περνανε και θα περνανε τα καμαρια μας για να μας δοκιμαζουν τα νευρα μας!!!!

κια ο δικος μου καπου 1,5χρ εκοψε τελειως το γαλα.... ηταν τοτε που εκοψε και το μπιμπερο. για το γαλα... για νερο ηθελε ακομα.

το διναμε γιαουρτι ή κρεμα ή γαλα με κορν φλεικς.

αυτο κρατησε κανενα 3μηνο. μετα ζητησε μονος του να ξαναπιει.

και τωρα δεν πινει παλι πολυ. του βαζω 200μλ στο ποτηρι και σπανια το πινει ολο, ενω η αδερφη του καθαριζει 300αρια! αναλογα το παιδι δηλαδη...

καλα κουραγια κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το γιαουρτι,το τυρι,το τυρι για τοστ,ειναι πολυ πιο πλουσια σε ασβεστιο απο το γαλα..

απλα το γαλα σκετο σαν γευμα ειναι μια συνηθεια νομιζω και μας τρομαζει αν δεν το πινει το παιδι.

αν εχει να κανει με τα κιλα μπορεις να δωσεις να φαει ενα σωρο τροφες θρεπτικες δε θα σε σωσει ενα μπουκαλι γαλα που πινει το βραδυ..

οσο για το φοβο ελλειψης ασβεστιου,το γαλα βρισεται μεσα σε τοσα πολλα τροφιμα που παρασκευαζουμε οποτε δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας ακομα κι αν σου το κοψει τελειως, που δεν το εκοψε.

εναλλακτικα λιγο τραχανα, γιαουρτακι, τοστακι με τυρι, κρεμες παιδικες (φτιαξτες με γαλα, οχι με νερο,πεντανοστιμες και θα βαλει και κιλα :) !!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...