Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙΜΩΡΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε από πόσο μηνών μπορούμε να βάζουμε τα παιδιά μας τιμωρία και με ποιο τρόπο .Έχω μια κορούλα 15 μηνων και καποιες φορες κανει καποια πραματα που δειχνει να καταλαβαινει πολυ καλα οτι δεν θελω να τα κανει και μου φαινεται οτι τα κανει επιτηδες μαλλον για να δει τα όρια μου , καποαι απο αυτά που κανει ειναι και επικυνδυνα βεβαια .Εχω ακούσει οτι μετά τα δύο μπαίνουν τιμωρία ισχύει .Πως μπορω να της δωσω να καταλαβει οτι καποια πραματα που κανει δεν πρεπει να τα κανει όπως να κανει αποτομες κινησεις (κουτουλιές , σπρωξιμο κλπ ) και να πειραζει αντικειμενα που μπορει να σπασουν κλπ. Επίσης δεν θελω να μαζεψω και πολλα πραματα απο το σπιτι γιατι αν πάμε αλλού θα κάνει χειρότερα .Πείτε μου τις εμπειρίες εσείς μανούλες με μεγαλύτερα παιδάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπομονη καλη μου. ειναι πολυ μικρουλα για να σταματησει να κανει αυτα που αναφερεις..η τιμωρια σιγουρα δεν ενδεικνυται στην ηλικια της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elli η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο μικρουλα ακομα...αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να της μιλας κ να της εξηγεις,μια χαρα τα καταλαβαινουν.επισης να μην γελας αν πχ σε κουτουλισει πανω στο παιχνιδι γιατι μπορει να ειναι χαριτωμενο αλλα εκεινη θα το συνδεσει οτι κανει κατι καλο,εμενα που με δαγκωνει καμια φορα ή με κουτουλαει πανω στο παιχνιδι,σοβαρευω κ σταματαμε να παιζουμε ωστε να καταλαβει οτι δεν δεχομαι αυτην την συμπεριφορα,κ της λεω οτι δεν δαγκωνουμε ή δεν χτυπαμε.ουτε να σε βλεπει να τρελαινεσαι μολις κανει κατι απο αυτα γιατι θα το κανει μετα επιτηδες.η δικια μου απο αντιδραση πεταει πχ ενα παιχνιδι της με νευρο αν της πω οχι σε κατι.το εκανε μια ,δυο κ την μαλωσα,μετα με κοιταζε αν την βλεπω κ σιγα σιγα το τραβουσε να το ριξει κατω,ειδε οτι δεν αντιδρουσα παρα μονο της ελεγα να μην το κανει κ το σταματησε γιατι πια δεν ειχε ενδιαφερον.παντως θα τα σταματησει,μην στεναχωριεσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elli η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο μικρουλα ακομα...αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να της μιλας κ να της εξηγεις,μια χαρα τα καταλαβαινουν.επισης να μην γελας αν πχ σε κουτουλισει πανω στο παιχνιδι γιατι μπορει να ειναι χαριτωμενο αλλα εκεινη θα το συνδεσει οτι κανει κατι καλο,εμενα που με δαγκωνει καμια φορα ή με κουτουλαει πανω στο παιχνιδι,σοβαρευω κ σταματαμε να παιζουμε ωστε να καταλαβει οτι δεν δεχομαι αυτην την συμπεριφορα,κ της λεω οτι δεν δαγκωνουμε ή δεν χτυπαμε.ουτε να σε βλεπει να τρελαινεσαι μολις κανει κατι απο αυτα γιατι θα το κανει μετα επιτηδες.η δικια μου απο αντιδραση πεταει πχ ενα παιχνιδι της με νευρο αν της πω οχι σε κατι.το εκανε μια ,δυο κ την μαλωσα,μετα με κοιταζε αν την βλεπω κ σιγα σιγα το τραβουσε να το ριξει κατω,ειδε οτι δεν αντιδρουσα παρα μονο της ελεγα να μην το κανει κ το σταματησε γιατι πια δεν ειχε ενδιαφερον.παντως θα τα σταματησει,μην στεναχωριεσαι!!

Όντως κι έμένα μου το κάνει μου πετάει πράματα επιτηδες και απο τα νεύρα της και με κοιτάει κιόλας σαν μου λέει εσύ χτυπήσου εγω θα το ξανά κάνω (είναι φοβερό από το τόσο μικρό να βλέπεις να σε προκαλέι )ή μου χτυπάει πράματα στο τραπεζακι του σαλονιού που ξέρει οτι τρελένομαι γιατί δεν θέλω να μου χαλάσει τα έπιπλα .Της μιλάω πολύ αλλά δεν βλε΄πω να καταλαβαίνει τα ξανά κανει επιδεικτικά κιόλας .Βέβαια της φωνάζω κιόλας και κάποιες φορές και πολύ έντονα .κάνω λάθςο έ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ακριβως Εlli!!!αφου εκει που κλαιει,με κοιταει κ χαμογελαει...ξερουν τι κανουν...αγνοησε την λιγακι κ θα χασει το ενδιαφερον της,σε εμενα επιασε παντως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου εγω χω ενα γιο 20 μηνων, απο 6 μηνων εφαρμοζω τη μεθοδο "τιμωρια στο παρκο" και με πολληηηηη υπομονη και επαναληψεις, ειλικρινα εχω δει οτι ειναι το μονο που πιανει! Ουτε φωνες ουτε μαλωμα, τιποτα, μονο η τιμωρια πιανει! Και μαλιστα οσο μεγαλωνει τη χρειαζομαι και πιο σπανια αλλα και λιγοτερες φορες καθε φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα εγω μαλωνα μονο κ εδινα καμια απαλη απλα σαν κινηση για να καταλαβει στη πανα κ ξεκινησα την τιμωρια γυρω στα 2,5 τωρα τη μικρη που εχω 15 μηνων παλι κανω το ιδιο τη μαλωνω λεκτικα κ καμια στο παμπερς αλλα ειναι η ηλικια που δεν καταλαβαινουν πολλα κ λογο ηλικιας κ πολλα δεν θελουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christina έχω ακούσει οτι δεν κάνει εκει που κοθμούνται ή που παίζουν( πχ το πάρκο να μπάινουν τιμωρία ) .

Επίσης filos ifigenia λεκτικα δείχνει να καταλαβαίνει πολύ καλά οτι δεν πρέπει να το κάνει αφού πολλές φορές λέει και κακό και πάει και κάνει αυτό που δεν πρέπει και με κοιταει κιόλας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

τιμωρία μπορείς να την βάλεις π.χ στο δωμάτιό της, μετά από κάθε μη επιτρεπή πράξη :lol::lol: και αυτό θα διαρκέσει όσο είναι και η ηλικία της δλδ είναι 2 ετών την βάζουμε για 2 λεπτά! :!:

επίσης αν πετάει ένα παιχνίδι, εγώ θα το έπαιρνα και θα της έλεγα "αφού το πετάς σημαίνει ότι δεν το θέλεις, άρα σου το παίρνω" και δεν το δίνεις....πιστεύω ότι μετά το παιδάκι θα καταλάβει ότι πετώντας τα παιχνίδια του, δεν θα έχει και κανένα μετά!!! ;)

ένας φίλος παιδοψυχολόγος μας είχε πει ότι το είδος της τιμωρίας πρέπει να είναι διαφορετικό ανάλογα με την ηλικία......και αν ένα παιδί π.χ η τιμωρία του ήταν να πηγαίνει στο δωμάτιό του, μετά το κάνει από μόνος του, ήρθε η ώρα να αλλάξουμε το είδος της τιμωρίας!! :!::!:

εγώ, προσωπικά, πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο είδος τιμωρίας, ΟΧΙ ΞΥΛΟ, έτσι ώστε το παιδί να ξέρει ότι όταν κάνει κάτι που δεν επιτρέπεται υπάρχουν συνέπειες :!: .....αλλιώς θα μεγαλώσει, θα βγει στην κοινωνία και θα κάνει ό,τι θέλει γιατί θα ξέρει ότι δεν υπάρχουν συνέπειες!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εφαρμοζω την πολιτικη επιβραυευω και στερω,...

τωρα που πεφτει ξηλο μεταξη τους..και ο μεγαλος κοπαναει το μικρο..η μαλωνουν για παιχνιδια..συνηθως τους στερω το παιχνιδι...η τους στερω κατι που τους αρεσει...

πχ βολτα στο παρκο...

εαν ομως ειναι φρονιμοι και δεν δερνονται η παιζουν ομορφα και ακουνε..τους επιβραυευω με περισσοτερη βολτα, η παιζουμε ολοιο μαζι καποιο παιχνιδι...

παλαιοτερα ο μεγαλος που λατρευει καποια παιχνιδια του τα επαιρνα οταν μαλωναν με τον μικρο..

επισης το θεμα πειθαρχια και τιμωριοα ειναι αναλογα με το καθε παιδι..

πχ ο μεγαλο ςμου εκανε κριση ιστεριας 23 φορες στο ΣΜ οταν ηταν πολυ πιο μικρος...

του ειπα στην ψυχρα η μαμα φευγει..αν εσυ θελεις να κυλιεσαι στο πατωμα και να φωναζεις...καντο...

εκτοτε σε καθε επισκεψη σε καταστημα ειναι σουζα...ΠΟΤΕ δενε χει ξανακανει φασαρια..και ακομα και εαν παρει σοκολατα την πηγαινει πισω..

με τον μικρο κατι τετοιο..θα ειναι αδυνατο...εαν του το πω..θα μου κουνισει και το μαντιλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το εχω ακουσει που το λενε, αλλα ο δικος μου δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει τιμωρια αν δεν ειναι αναγκασμενος να το κανει, δηλαδη περιορισμενος απο καγκελα κλπ. Διαφορετικα απλα θα σηκωθει και θα φυγει! Το συστημα bonus-malus που και που πιανει, δηλαδη να του παρω τα παιχνιδια του αν κανει κατι κακο η να του ταξω κατι αν κανει κατι καλο, αλλα και αυτο οχι παντα, συχνα του λεω πχ "θα το πεταξω" και το παιρνει και το παει μονος του στα σκουπιδια, εκτος αν ειναι κατι που το θελει παααρα πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...