Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τήρηση προγραμματος...


Recommended Posts

Κυρίως τον πρωτο χρονο της ζωης της ειχα αυτό το θέμα με την κόρη μου...καθε φορα που πηγαιναμε να την δουν οι παππουδες της το μωρο δε κοιμοταν...το επαιρναν απο αγκαλια σε αγκαλια,πηγαινα να την οιμησω και την επαιζαν,ήθελαν να την παίρνουν οι παππουδες στο κρεββατι τους,πραγμα που δεν ηθελα,γιατι ήθελα να κοιμαται μονη της...με αποτελεσμα το μωρο να κοιμαται 5 ωρες καθε μερα επι οσες μερες μεναμε....

και πολλα αλλα τετοια....

δεν ηθελα να λεω και πολλα οχι για να μην ακουγομαι και καπως στα πεθερικα...αλλα εκνευριζομαουν που το μωρο ηταν στη τσιτα..

θεωρω οτι πρεπει εστω μεχρι ενος ετους να εχει καποια σχετικη ηρεμια το μωρο...τωρα που ειναι 2.5 χρονων δε με νοιαζει....αλλα τοτε με πειραζε πολυ..

εσεις τι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

η τήρηση του προγράμματος που λες και η ρουτίνα είναι πολύ σημαντική στο παιδί, του δίνει ασφάλεια και σιγουριά!......προσωπικά δεν θα άφηνα να γίνεται το παιδί μου μπαλάκι....από την στιγμή που είναι ώρα ύπνου, τέλος....αλλά όχι και να κοιμηθεί στο κρεβάτι με μεγάλους ανθρώπους!!!

καμμιά φορά αξίζει να γινόμαστε κακές και στα πεθερικά προκειμένου να προστατεύσουμε το παιδί μας!!!

και γιατί δεν σε νοιάζει τώρα που είναι 2,4? θεωρείς ότι είναι μεγάλο?

τώρα δεν θα πρέπει να έχει κάποιο πρόγραμμα? π.χ. φαγητού, ύπνου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς έχουμε κάποιο πρόγραμμα, υποτυπώδες θα έλεγα. Κυρίως αφορά στο φαγητό. Στον ύπνο είναι λίγο δύσκολο να τον βάλω σε πρόγραμμα. Έχει, βέβαια, την ώρα που κοιμάται, αλλά κι αυτή δεν είναι και τόσο σταθερή. Δηλαδή κοιμάται κάπου ανάμεσα στις οκτώ και στις δέκα. Κατά τη διάρκεια της μέρας κοιμάται όποτε νυστάξει, κι αυτό όχι πάντα, δηλαδή νυστάζει, τον κοιμίζω και ξυπνά μόλις τον βάλω στο κρεβάτι (αυτό την τελευταία εβδομάδα, είναι καινούρια μόδα). Οπότε τη μέρα δεν έχει πρόγραμμα ύπνου.

Το βράδι, όμως, θα τον κοιμίσω πάντα στο δωμάτιό του με χαμηλό φωτισμό, και πάντα κοιμάται στην κούνια του στο δωμάτιό του.

Δε θέλω να τον έχω σε πολύ αυστηρό πρόγραμμα, έτσι ώστε να μην μπορούμε να πάμε πουθενά και να ζαβλακώνεται έτσι και είμαστε εκτός σπιτιού την ώρα του ύπνου, αλλά ούτε και τελείως χύμα.

Για μένα, ένα χαλαρό προγραμματάκι είναι το ιδανικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιταξτε..ενα στοιχειωδες χαλαρο προγραμμα ειναι το καλυτερο για ενα μωρο..

Αλλα νομιζω πως και σε μεγαλυτερα παιδιακια...

πχ ο μεγαλος μου ξερει στανταρ πως μαζευουμε παιχνιδια...φτιαγνουμε γαλα...κανουμε μπανιο και υπνος ....τωρα αν αυτο θα γινει μια πριν η μετα/.. ε ΟΚ..ειναι διαπραγματευσημο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχχχχχ σαν να ακουω εμενα!!!καποιες τα ξερουνε :lol::lol::lol::lol:

η πεθερα μου οποτε παμε στο σπιτι τους ΣΥΝΕΧΕΙΑ ολο το βραδυ μολις γκρινιαξει πεταγεται σαν συφουνας μεσα στο δωματιο...!!!να τον παρω λεει να κοιμηθειτε???την ειπα ισα με 7 φορες οχι αλλα αυτη εκει ξαναερχοτανε μεχρι που λεω ε αιντε παρτο αλλα στην 1 ωρα πανω πηγα και το ξαναπηρα!!!!

ΕΛΕΟΣ!!!αυριο θα παμε ξανα...αλλα τωρα θα το ξεκοψω!!!δεν ειναι κατασταση αυτη,....και το μωρο κουραζεται!!!

οσο για το απο αγκαλια σε αγκαλια αυτο τι να κανουμε???πως να πουμε οχι???εγω απλα τους λεω ας το αφησουμε κατω τωρα αφου ειναι ησυχο δεν χρειαζεται αγκαλια!!!

α!!!και η πεθερα τον πηρε λεει σε μια φαση στο κρεβατι τους να δει τον παππου ο μικρος χωρις καν να το ξερω!!!ΕΚΕΙ και αν τα πηρα :evil::evil::evil: για αυτο αυριο ΠΡΙΝ πεσουμε για υπνο θα την πω το βραδυ και να κλαιει μην ερχεστε...αφου συμφωνει και ο αντρας μου σε αυτο δεν πα να παρεξηγηθει...!εμεις και το μωρο να μαστε ησυχοι!!!

ΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΣΟ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και τώρα εχει προγραμμα...απλα τωρα μ ακουει..γι αυτο το ειπα..δεν ακουει αλλον...

κοριτσια ενιωθα τοσο ασχημα να ελεγα οχι...αλλα μου εσπαγαν τα νευρα...μπαλακι....ειδικα ο πεθερος μου...και τωρα ακομα.,την αρπαζει......δε πας να την εχεις αγκαλια...ερχεται στην παιρνει...

σε ποια πραγματα λετε οχι?

εγω λεω ακομα και τωρα ..οχι στο αμαξι οταν οδηγει ο παππους...δε ξερω τι μπορει να γινει..μεγαλος ανθρωπος ειναι...παραλογη ειμαι.....η πεθερα μου με κοιταει σαν εξωγηινη σε αυτο..αλλα ειμαιΚΑΘΕΤΗ.

παλιοτερα οταν την ειχα στο παρκο ή να παιζει στο κρεββατι της...αφηστε την εκει....για να μαθει..αν μαθει αγκαλια...εγω μετα ετρεχα...που τη μεγαλωσα χωρις καμια βοηθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν λέτε παππούς για τι ηλικία πρόκειται? :roll::roll:

εσένα μωρουδένια είναι πολύ μικρός, 2,5 μηνών!!! δεν υπήρχε περίπτωση να τον έπαιρναν :!::!::!::!::!:

εκτός και ήταν η μαμά μου!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

γενικώς ένα πρόγραμμα το παιδί χρειάζεται, τον βοηθά αργότερα στην ζωή του!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν λέτε παππούς για τι ηλικία πρόκειται? :roll::roll:

εσένα μωρουδένια είναι πολύ μικρός, 2,5 μηνών!!! δεν υπήρχε περίπτωση να τον έπαιρναν :!::!::!::!::!:

εκτός και ήταν η μαμά μου!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

γενικώς ένα πρόγραμμα το παιδί χρειάζεται, τον βοηθά αργότερα στην ζωή του!! ;)

κι ομως....να που γινεται!!!εμενα ειναι 50 η γιαγια και 58 ο παππους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε μωρουδένια εσένα οι παππουδογιαγιάδες είναι νέοι άνθρωποι....και να πάρουν το παιδί δεν έγινε και τιποτα.....εγώ νόμιζα ότι μιλούσαμε για 75άρηδες και πάνω! :roll::roll:

βασικά δεν είναι και κακό να πάρει ο παππούς ή η γιαγιά το εγγόνι αγκαλιά, ας μην υπερβάλουμε....απλά να μην χαλούν το πρόγραμμά του π.χ να μην το αφήσουν να κοιμηθεί επειδή θέλουν να παίξουν μαζί του ή να του δώσουν να φάει κάτι που οι γονείς δεν δίνουν π.χ αλλαντικά σε 1χρονο παιδι!!! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...