Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!


mwroudenia2

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΣΚ πάλι ξεκοιλιαστήκαμε!!!...3 φορές φάγαμε έξω ...πόσο να αντέξω η κακομοίρα!

Για να θυμηθω λοιπόν τις ατασθαλίες μου...

Σάββατο:

Πρωινό ...τίποτα

Δεκατιανό... 1 μπανάνα+καφέ

Μεσημεριανό...Τζατζίκι +5κολοκυθοκεφτέδες+1 πανσέτα+χωριάτικη+1 φέτα ψωμί+ 1 ποτήρι μπύρα...καρπούζι+σταφύλι

Απόγευμα...1 καφέ

Βράδυ....πατάτες τηγανιτές +χωριάτικη +1 φέτα ψωμί

Κυριακή

Πρωινό...1 σάντουιτς με τυρί-ζαμπόν-ντομάτα

Δεκατιανό....1 μπανάνα

Μεσημεριανό...2 κομμάτια κουνέλι τηγανιτό+χωριάτικη +πατάτες τηγανιτές +1 φέτα ψωμί

Απόγευμα... 1 μπανάνα+1 καφέ

Βράδυ...ένα ψωμάκι σουβλάκι χοιρίνο απ όλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να γράψω κι εγώ τα δικά μου:

Πρωινό: Μια τυρόπιτα με τυρί σόγιας και ένα τριαντάφυλλο.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Μουσακάς νηστίσιμος (λαχανικά στο φούρνο) + σαλάτα ντομάτα-αγγούρι-μαρούλι.

Απογευματινό: Ένα ποτήρι φρέσκο χυμό ανανά.

Βραδινό: Μια μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα.

Καρπούζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και καλη εβδομαδα!!!!!!

Ελειπα σκ,ειχαμε παει στο εξοχικο μας να κανουμε κανα μπανακι αλλα εβρεχε!!Δεν πειραζει ωραια ηταν,μετα απο τοσο ζεστη,ας βρεχει να δροσισει λιγο τουλαχιστον!Λοιπον,τα δικα μου:

Σαββατο

Πρωινο:Δημητριακα με φρουτακια(5 ρογες σταφυλι-1 ροδακινο-λιγο πεπονι)

Σνακ:Φραπεδακι χωρις γαλα :(

Μεσημερι:Χταποδομακαροναδα

Σνακ:5 συκα :oops:

Κυριακη

Πρωινο:2 φετες ψωμι με μελι

Σνακ:Καφεδακι ελληνικο

Μεσημερι:Γαριδες βραστες με πατατες τηγανιτες(λιγες ουτε 15 κομματια) και σαλατα

Σνακ:τιποτα

Βραδυνο:Καρπουζι και πεπονι!!!

Αυταααααα!!!

Ελινα πως μπορεις οταν τρως εξω να θυμασαι τι εφαγες???Εγω τρωω ΑΝΕΞΕΛΕΝΚΤΑ και μετα δεν θυμαμαι τιποτα :lol::lol: !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελινα πως μπορεις οταν τρως εξω να θυμασαι τι εφαγες???Εγω τρωω ΑΝΕΞΕΛΕΝΚΤΑ και μετα δεν θυμαμαι τιποτα :lol::lol: !!!!!!

καλά κατά προσέγγιση είναι όλα... εκτός αν εννοείς τους 5 κολοκυθοκεφτέδες....το θυμάμαι γιατί τόσους ειχε το πιάτο...τους έφαγα όλους εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα :lol::lol::lol::lol::lol:

Να σε ρωτήσω κιόλας: το ρύζι και το κριθαράκι στο φαγητό των μωρών το αλέθεις ή το βάζεις μετά ξεχωριστά; Εγώ το αλέθω, αλλά σήμερα έβαλα πρώτη φορά κριθαράκι και το χοντροάλεσα. Είχε μέσα κομματάκια και τα μασουλούσε, και μάλιστα, το έφαγε σχεδόν όλο! Σκέφτομαι να βάλω αστράκι στο φαγητό του, σε μικρή ποσότητα, και να μην το αλέσω. Εσύ τι κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά κατά προσέγγιση είναι όλα... εκτός αν εννοείς τους 5 κολοκυθοκεφτέδες....το θυμάμαι γιατί τόσους ειχε το πιάτο...τους έφαγα όλους εγώ!

:lol::lol: Καλα εκανες!!!!!! :lol::lol: Και εγω το ιδιο θα'κανα!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το φαγητό των μωρών το αλέθω. Δεν είμαστε για πειραματισμούς...είναι και 2...κι αν συμβεί κάτι με τη μια...δεν θα προλαβαίνω καμία από τις δύο. Μετά το καλοκαίρι που θα μεγαλώσουν και τα πάνω δόντια θα τους δίνω και κάτι να μασουλάνε...καρότο ή ψωμί... θα δούμε. Κι εμένα πάντως αν τύχει κανένα κομματάκι το τρώνε κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως προχτές του έδωσα λίγο πληγούρι απ' το δικό μας, στη μύτη του κουταλιού (είχα βάλει ελάχιστο αλάτι) και δεν το έφαγε, ίσως τον ξένισε η διαφορετική υφή. Το καρότο είναι σκληρό ρε συ. Ψωμάκι σκέφτομαι εγώ, αλλά δεν ξέρω πότε θα του δώσω. Πάντως από δόντια μόνο δύο έχει, τα κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!Η νηστεια καλα κραττει το ιδιο και η διατροφη!!!Τελικα οταν νηστευεις συγκρατησε απο πολλα πραγματα!!!!Τα χθεσινα μου λοιπον:

Πρωινο:1 φετα ψωμι με μισο κουταλακι ταχινι και 1 κουταλια μελι- Χυμο απο 2 πορτοκαλια

Σνακ:Φραπεδακι χωρις γαλα - 2 αχλαδια(κοντουλες)

Μεσημεριανο:Βλητα με λεμονι,χωρις λαδι,βραστες γαριδες 3 μεγαλες,1 παξιμαδι ολικης

Σνακ:Τιποτα

Βραδυνο(το εφαγα νωρις,πεινουσα):Βλητα με λεμονι- 2 γαριδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια, το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ πριν λίγο για τη νηστεία!

Γράφω τα χτεσινά δικά μου:

Πρωινό: Δύο φέτες ζυμωτό ψωμί, μία με βιτάμ και μία με βιτάμ και μέλι.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Καλαμαράκια γιαχνί με ρύζι + ντοματοσαλάτα.

Απογευματινό: Μια χούφτα σταφίδες.

Βραδινό: Καλαμαράκια με ρύζι.

Καρπούζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ δεν νηστεύω αλλα χθες δεν έφαγα πολλά πράγματα γιατί από τον 15Αύγιυστο και μετά προβλέπονται πολλά τραπέζια και πρέπει να αφήσω περιθώριο...

Λοιπόν χθές:

πρωινό: καφέ +λίγη φρουτόκρεμα των παιδιών

δεκατιανό: κασιους μια χούφτα

μεσημεριανό: λίγο από το φαγητό των μωρών...μπρόκολο-καρότο-κριθαράκι ...3 πιρουνιές

απόγευμα: καφέ

βραδάκι....μια πίτα με πατάτες χωρίς κρέας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ Τόνια, τώρα το είδα. Γιατί νηστεύεις αλάδωτο δευτεριάτικα καλέ;

Ειναι ταμα Αννα-Μαρια μου.....Το νηστευω τη βδομαδα της Παναγιας.....Πριν ακριβως απο 10 χρονια ειχε κανει ενα μεγαλο θαυμα στην οικογενεια μας.....Εως περισυ φοραγα και μαυρα 15 μερες,αλλα ειχα μολις παντρευτω θα τα βγαλω...Η ανηψια μου 3 μηνων ειχε ενα προβλημα,και ηταν σε κομμα 3 μηνες.....Ανοιξε τα ματακια της ανημερα της Παναγιας....!!!!!!Ξυπνησε 6 μηνων μετα απο υπνο 3 ολοκληρων μηνων και απο τοτε Δοξα το Θεο ειναι γερη και ζουζουνα!!!!!Τη λενε Μαρια φυσικα!!!!!Ειναι οικογενειακο το ταμα,μιας και ολοι τοτε φυτοζοουσαμε 3 μηνες...Και ο πιο δυνατος απ'ολους ηταν ο αδερφος μου...Ηταν πολυ ψυχραιμος και εκανε σαν να μην τρεχει τιποτα....Αλλα ηταν και εκεινος στην ιδια φαση με εμας,απλα καποιος επρεπε να μας στηριξει ολους και πολυ περισσοτερο την αδερφη μου...Οταν απεκτησε κοριτσακι ο αδερφος μου,τα'χασαμε ολοι οταν μας ειπε πως θα το βαπτησουν Μαρια!!!!

Κοριτσια συγγνωμη για το ξεσπασμα μου σ'αυτο το ποστακι,ασχετο αυτο που γραφω,αλλα οποτε μου δοθει η ευκαιρια λεω ποσο Μεγαλο ειναι το ονομα Της και Ποσο Μεγαλη ειναι Η Χαρη Της!!!!Παντως περασαν 10 χρονια και ακομα τα δακρυα δεν εχουν στερεψει,απλα πλεον δεν ποναει γιατι τη βλεπουμε γερη και ΖΩΝΤΑΝΗ!!!

Να φυλαει τα παιδακια σας παντα ευχομαι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα, μπορεί να μη νηστεύεις, αλλά χτες νήστεψες! :lol::lol: Εσένα τα τρώνε τα σκέτα λαχανικά; Εμένα όχι, εκτός κι αν είναι σε ζουμί από κρέας.

Τόνια, δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα. Το μωρό που ήταν σε κώμα είναι της αδελφής σου και μετά έκανε κι ο αδελφός σου άλλο μωρό και τα λένε και τα δύο Μαρία; Πραγματικά συγκλονιστικό αυτό που σας συνέβη πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα, μπορεί να μη νηστεύεις, αλλά χτες νήστεψες! :lol::lol: Εσένα τα τρώνε τα σκέτα λαχανικά; Εμένα όχι, εκτός κι αν είναι σε ζουμί από κρέας.

Τόνια, δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα. Το μωρό που ήταν σε κώμα είναι της αδελφής σου και μετά έκανε κι ο αδελφός σου άλλο μωρό και τα λένε και τα δύο Μαρία; Πραγματικά συγκλονιστικό αυτό που σας συνέβη πάντως!

Ναι Αννα-Μαρια μου,σωστα καταλαβες...Το μωρο που ηταν σε κωμα ηταν της αδελφης μου και το βαπτισαμε Μαρια!!!Πριν απο 5 χρονια εκανε και ο αδερφος μου παιδακι και ειχε πει και εκεινος αν κανει κοριτσακι θα το βγαλει Μαρια.Το ειχε ταξει,αλλα δεν μας το ειχε πει!!βεβαια η νυφη μου το ηξερε και το ηθελε και εκεινη πολυ!!!!Αννα-Μαρια μου και εσυ γιορταζεις αυριο????Πολυχρονη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα, μπορεί να μη νηστεύεις, αλλά χτες νήστεψες! :lol::lol: Εσένα τα τρώνε τα σκέτα λαχανικά; Εμένα όχι, εκτός κι αν είναι σε ζουμί από κρέας.

Τόνια, δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα. Το μωρό που ήταν σε κώμα είναι της αδελφής σου και μετά έκανε κι ο αδελφός σου άλλο μωρό και τα λένε και τα δύο Μαρία; Πραγματικά συγκλονιστικό αυτό που σας συνέβη πάντως!

όντως συγκλονιστική ιστορία...χρόνια πολλά στις Μαρίες σας λοιπόν μιας κι έχετε πολλές πλέον!!

Όσο για τα λαχανικά που λες Αννα-Μαρία αυτά τα έφαγα εγώ...στα μωρά έδωσα το πλήρες γεύμα!

Αλλά ναι τρώνε και σκέτα λαχανικά δεν έχουν θέμα. Η παιδίατρος βέβαια μου είπε οτι πρέπει οπωσδήποτε πρωτείνη σε κάθε μεσημεριανό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια, ναι, γιορτάζω! :lol::lol: Ευχαριστώ για τις ευχές!

Ελίνα, δηλαδή ντε και καλά πρέπει κρέας σε κάθε γεύμα; Εγώ καμιά φορά δίνω σκέτα λαχανικά με ζουμί από κρέας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα, δηλαδή ντε και καλά πρέπει κρέας σε κάθε γεύμα; Εγώ καμιά φορά δίνω σκέτα λαχανικά με ζουμί από κρέας.

Τι να σου πω ετσι μου είπε η γιατρός.

Στην αρχή βασικά που ξεκινήσαμε το μεσημεριανό μου το είπε αυτό.

Τώρα που μεγάλωσαν ίσως να μην είναι και τόσο απόλυτο αυτό αφού τρώνε και αυγό το πρωι. Έχω καιρό να πάω και στην παιδίατρο και δεν έχουμε μιλήσει για λεπτομέρειες.Σε 1 μήνα έχουμε ξανά ραντεβού και εμβόλιο...τα καημένα!

Η μία δεν καταλαβαινει τίποτα στο τρύπημα...ενώ η άλλη ξεσηκώνει όλο το ιατρείο! Τελείως διαφορετικές αντιδράσεις σε πολλά πράγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κΑΛΗΜΈΡΑ.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ κ σε όσους γιορτάζουν., συγκλονιστική η ιστορία ,μεγάλη η χάρη Της.

Αυτες τις μέρες δεν έχω πολυ χρόνο να μπω, θα σας πω τα χθεσινά μου

Πρωινο- καφές με 1 μπισκοτάκι

Μεσημέρι- μακαρόνια με τυρί κ σαλάτα

βραδινό καρπουζι κ πεπονι

κ προχθες

Πρωινο- καφές+ φετα με μαρμελάδα

μεσημέρι- τσιπουρα κ σαλάτα

μετά φάγαμε γλυκο!καρυδοπιτα με παγωτό

βράδι- καρπουζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και χρόνια πολλά!

Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν (σε μένα δηλαδή!!!).

Γράφω τι έφαγα χτες:

Πρωινό: Δύο φέτες ζυμωτό ψωμί με σπιτική μαρμελάδα φράουλα και βερύκοκο και ένα τριαντάφυλλο.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Ένα πιάτο φακή αλάδωτη + μια φέτα ψωμί.

Απογευματινό: Μια χούφτα σταφίδες.

Βραδινό: Ένα μπολ φακή αλάδωτη + μια κομματάρα άρτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Αννα-Μαρια ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ να χαιρεσαι την οικογενεια σου κοπελα μου,οτι καλυτερο,υγεια και πολλα χαμογελα παντα στο σπιτι σας!!!!!

Εγω χθες κοριτσια μου εφαγα μονο ντοματοσαλατα χωρις λαδι και ψωμακι.Και το βραδυ σταφυλι και ψωμακι....

Σημερα ομως θα φαωωωωωωωω!!!!!!!!!Θα παμε για ψαρακι,μιας και πεφτει Τεταρτη!!!!!!!Αλλα οι αλλοι μισοι θελουν παϊδακια....Θα δουμε τελικα τι θα κανουμε!!!!Παντως ΘΑ ΦΑΩ,ΣΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩΩΩ :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Κι εμείς ψαράκι σήμερα!

Γράφω τι έφαγα σήμερα:

Πρωινό: Ένα κρουασάν αμυγδάλου και ένα τριαντάφυλλο.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Μια τσιπούρα ψητή, γεμιστή με λαχανικά + πατάτες φούρνου + σαλάτα ανάμικτη + μια κουταλιά γλυκού ταραμάς.

Απογευματινό: Ένας χυμός ροδάκινο + ένα μπισκοτάκι σπιτικό με αλεύρι ολικής + δύο ροδέλες σουτζούκο (γλυκό από μούστο και αμύγδαλα). Αυτά κατά τις οκτώ το βράδι!

Βραδινό: Ντοματοσαλάτα + μια φέτα ζυμωτό ψωμί με ταραμά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...